BG61002B1 - метод за извличане на благородни метали от окисни руди - Google Patents

метод за извличане на благородни метали от окисни руди Download PDF

Info

Publication number
BG61002B1
BG61002B1 BG98365A BG9836594A BG61002B1 BG 61002 B1 BG61002 B1 BG 61002B1 BG 98365 A BG98365 A BG 98365A BG 9836594 A BG9836594 A BG 9836594A BG 61002 B1 BG61002 B1 BG 61002B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
amino acids
thiosulphate
ore
leaching
precious metals
Prior art date
Application number
BG98365A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98365A (en
Inventor
Стоян Грудев
Иван ИВАНОВ
Ирена Спасова
Венета Грудева
Ана Стоянова
Фратьо Генчев
Ангел Карагьозов
Бойко Пенин
Иван ПИШИНКОВ
Валентин САВОВ
Евгений Давидов
Original Assignee
Валентин САВОВ
Стоян Грудев
Евгений Давидов
Иван ИВАНОВ
Ирена Спасова
Венета Грудева
Ана Стоянова
Фратьо Генчев
Ангел Карагьозов
Бойко Пенин
Иван ПИШИНКОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Валентин САВОВ, Стоян Грудев, Евгений Давидов, Иван ИВАНОВ, Ирена Спасова, Венета Грудева, Ана Стоянова, Фратьо Генчев, Ангел Карагьозов, Бойко Пенин, Иван ПИШИНКОВ filed Critical Валентин САВОВ
Priority to BG98365A priority Critical patent/BG61002B1/bg
Publication of BG98365A publication Critical patent/BG98365A/bg
Publication of BG61002B1 publication Critical patent/BG61002B1/bg

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Методът намира приложение в биохидрометалургията.С него се повишават скоростта и степента на извличане на благородните метали от рудите при ниски разходи на реагенти. Той е безвреден за обслужващия персонал и околната среда. По метода рудите се излугват с воден разтвор на тиосулфат и медни йони. Разтворът допълнително съдържа аминокиселини от микробен произход при следните концентрации на отделните компоненти в g/l: тиосулфат от 10 до 200, купри йони от 0,2 до 5 и аминокиселини от микробен произход от 0,5 до 5. Рн на разтвора е слабо алкално,обикновено в границите 8-9. Като източник на аминокиселини се използва хидролизат от биомаса на sасснаrомyсеs lастis, който е отпадъчен продукт от производството на ензима супероксиддисмутаза. Продукционните разтвори след излугването се преработват за извличане на разтворените благородни метали най-ефикасно чрез циментация с метален цинк.

Description

Изобретението се отнася до метод за извличане на благородни метали от окисни руди, който намира приложение в биохидрометалургията.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известните методи могат да бъдат обособени в три групи: химични, биологични и химикобиологични. Общ признак на тези методи е, че те се основават на излугване на рудите с разтвори, съдържащи химични и/или биологични окислители и комплексиращи агенти по отношение на нативното злато и сребро. Окислителите привеждат нативните благородни метали в йонна форма, а комплексиращите агенти ги свързват в стабилни комплекси.
Най-широко разпространение от този тип методи има цианидният метод /1/, при който окислението на благородните метали се извършва в алкална среда /най-често от молекулния кислород/, като получените йони се свързват във водноразтворими цианидни комплекси посредством съдържащите се в излугващите разтвори цианиди /най-често се използват ΝβΟΝ и Са(С1Ч)2, а понякога КСН/.П редукционните разтвори се третират чрез различни методи / сорбция с активен въглен, йонообменни смоли, циментация с цинк/ за извличане на благородните метали от комплексите. Основен недостатък на този метод се явява високата токсичност на цианидите и възникващите във връзка с това екологични проблеми.
Известен е и химичен метод за излугване на благородни метали чрез разтвори на тиосулфат като комплексиращ агент /2/. Този метод се прилага в различни варианти, като най-удачният от тях се характеризира с наличие на медни и сулфитни йони в излугващия разтвор /3/, играещи роля при окислението и комплексирането на благородните метали и стабилизирането на тиосулфата. Недостатъци на метода са сравнително тясната зона на стабилност на тиосулфатните комплекси със златото и среброто, трудното окисление на тези метали в алкална среда поради високия им корозионен потенциал и отсъствие на подходящи окислители, разграждането на тиосулфата, особени при ниско съотношение между концентрацията на този йон и тази на медните йони в излугващия разтвор.
Биологичните методи се характеризират с развитие на подходящи микроорганизми в присъствие на излугваните руди, като благородните метали се извличат в резултат на действието на секретирани микробни метаболити с различна природа. Най-удачно е използването на някои хетеротрофни бактерии /главно от род ВасШиз/, които при развитието си в хранителна среда, съдържаща подходящ органичен източник на въглерод и енергия /захари, протеини и т.н./, секретират два типа метаболитни продукти: прекиси, окисляващи нативните благородни метали до йонна форма, и аминокиселини, свързващи разтворените метали в стабилни комплекси /4/. В тези случаи хранителната среда играе ролята на излугващ разтвор. Основен недостатък на този тип въздействия е невъзможността те да се осъществяват ефикасно в реални промишлени условия, при които полезната микрофлора изцяло или частично се измества от различни контаминанти, развиващи се за сметка както на първоначалния органичен източник на въглерод и енергия в средата, така и на секретираните аминокиселини. Освен това излугването може да се извършва в сравнително тесните физиологични граници на основните физико-химични параметри, а скоростта и степента на извличане на благородните метали обикновено не са високи.
Комбинираните химико-биологични методи се характеризират с използване на различни химични реагенти и микробни метаболити в разнообразни комбинации и съотношения. Най-удачни в тази насока на благородните метали /калиев перманганат, различни прекиси, реагентът оксон и т.н/ и микробни културални течности, съдържащи секретирани аминокиселини, или белтъчни хидролизати, получени след хидролиза на микробна биомаса. Особено ефикасно от икономическа гледна точка е използването на биологични разтвори, явяващи се отпадъци от различни биотехнологични производства, например киселинен белтъчен хидролизат от биомаса на дрожди от вида РюШа тетЬгапаеГас1епз /отпадък от производство на цитохром С/, киселинен белтъчен хидролизат от биомаса на дрожди от вида 8ассЬаготусез
1асб$ /отпадък от производство на ензима супероксид дисмутаза/ и т.н. рН на тези разтвори се довежда до слабоалкилната област /обикновено в границите В - 10/, където комплексите на златото и среброто с аминокиселините са най-стабилни, след което се добавя химичният окислител на тези метали. Излугването с така приготвените разтвори може да се проведе като с фино смляна руда в реактори с механично разбъркване, така и с по-едра руда в халди с подходяща форма и размери. Продукционните разтвори, съдържащи разтворените благородни метали, се преработват ефикасно чрез циментация с цинк, но останалите конвенционални методи /сорбция върху активен въглен, йонообмен/ също могат да бъдат използвани.
Недостатъци на посочения метод са не особено високата скорост на извличане на благородните метали от рудите /съизмерима с тази при цианирането/, нерационалния разход на окислители и комплексиращи агенти / поради частичното разграждане на аминокиселините от добавените химични оксислители/, както и не особено високата стабилност на комплексите на благородните метали с аминокиселините.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Проблемът, който решава изобретението, е свързан с осигуряване на висока скорост и степен на извличането на златото и среброто, при използване на евтини и достъпни реагенти, които не са токсични за обслужващия персонал и околната среда.
Методът за извличане на благородни метали от окисни руди се състои от излугване на рудите с разтвор с алкално рН /обикновено в границите 8 - 9/, в който ролята на окислителни на нативните благородни метали се изпълнява от разтворения молекулен кислород и куприйони, а като комплесиращи агенти за разтвореното злато и сребро се използват тиосулфат и аминокиселини от микробен произход. Оптималните концентрации на използваните реагенти се влияят в известна степен от състава и структурата на излугваните руди, но обикновено са в границите: за куприйони /внасяне под формата на Си8О4.5НгО/ - от 0,2 до 5 ®/1, за тиосулфат /внасян под формата на амониевата сол/ - от 10 до 200 £/1, за обща концентрация на аминокиселини - от 0,5 до 5 £/1. Като източник на аминокиселини особено подходящ е киселинен хидролизат от биомаса на дрождите ЗассНаготусез 1асб$, неутрализиран с натриева основа. Този хидролизат е отпадък от производството на ензима супероксид дисмутаза.
Излугването с посочения разтвор може да се осъществи както в халди, формирани от руда с подходяща едрина /обикновено - 15 шт/, така и в реактори с механично разбъркване, в които се излугва фино смляна руда /обикновено с едрина - 0,1 шш/. Оптималната температура за протичане на излугването е в границите от 50 до 55°С, но процесът протича с всички скорости и при значително по-ниски температури /дори около 10°С/, което прави прилагането на излугването в халди възможно през значителна част от годината при умерен и дори по-хладен климат.
Продукционните разтвори, съдържащи разтворените благородни метали, се преработват най-ефективно чрез циментация с метален цинк, в резултат на която се получава съответен концентрат /златен, сребърен или златносребърен в зависимост от състава на рудата/. Концентратите могат да се преработват чрез конвенционални хидро- и пирометалургични методи за получаване на чисто злато и/или сребро.
След циментацията разтворите се регенерират за довеждане на състава им до желаните стойности на отделните компоненти и се рециклират в технологичната схема за по-нататъшно излугване на вече частично излужената руда или за излугване на нови партиди руда. След приключване на излугването рудата се промива с вода, промивните води се третират чрез циментация с метален цинк и се използват за изготвяне на свеж излугващ разтвор, а промитата руда се депонира в отпадъкохранилища.
Методът съгласно изобретението има следните предимства:
- осигурява протичането на процеса на извличане на благородните метали от окисните руди с висока скорост;
- постига се висока степен на извличане на благородните метали, като се атакуват същите фази на минерализация на тези метали, както и при конвенционалните хидрометалургични методи;
- като комплексиращ агент за разтворените благородни метали, наред с тиосулфата, се използва евтин и достъпен отпадъчен продукт;
- разходите на тиосулфат и медни йони са по-ниски от тези при химично излугване без аминокиселини;
- разтворените благородни метали в продукционните разтвори не се утаяват спонтанно за продължителен период от време;
- методът е безвреден за обслужващия персонал и околната среда.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
1. Пример 1. На излугване е подложена проба от златоносна окисна руда от находище Габерово. Полезните компоненти в рудата са златото и среброто, чието съдържание е съответно 2,3 β/Μβ и 19,3 β/Μβ. Основен минерал на вместващата скала е кварц, а благородните метали са акумулирани главно в порьозни железни и манганови хидроокиси, които са локализирани предимно в микропукнатини на кварца. 7,10% от златото и 27,10% от среброто са финодиспергирани в сулфидни и силикатни минерали и не могат да бъдат извлечени чрез хидрометалургични и биотехнологични методи.
Излугването на рудата се провежда в колона от поливинил хлориди с височина 1800 тт и вътрешен диаметър 315 тт. Колоната има фалшиво дъно, приемник за дрениралите продукционни разтвори и съд за дозирано подаване на излугващия разтвор към рудата в колоната. Колоната съдържа 150 к§ руда с едрина - 20 тт. Излугването се провежда в затворена схема като продукционният разтвор от приемника постъпва в колонен циментатор с цинкови стружки за извличане на разтворените благородни метали. След циментатора разтворът постъпва в регенератор, в който концентрациите на реагенти и обемът му се довеждат до желаните нива и така приготвеният излугващ разтвор постъпва в съд за дозирано подаване към рудата в колоната. Използва се излугващ разтвор със следния състав: тиосулфат /добавен като амониева сол/ - 25 β/Ι, куприйони /добавени като меден сулфат/ 1 β/1, микробен хидролизат от ЗассЬаготусез 1асЙ5 /съдържание на общ белтък 36,84% и на общ азот - 5,89% - 1 β/1, рН
8,5 - 9,0 /поддържа се с амоняк/. Норма и режим на оросяване на рудата - ежедневно с по 120 1 разтвор/Μβ руда. Излугването се провежда при температура в границите от 16 - 18°С.
Рециклираните разтвори се анализират ежедневно в трите основни пункта на технологичната схема: преди постъпване в колоната с руда, след изтичане от колоната /преди циментация/ и след циментация. Контролират се следните параметри: обем на разтвора, рН, температура, съдържание на злато, сребро, тиосулфат, аминокиселини.
Съдържанието на разтворените благородни метали се определят чрез плазмена и атомноабсорбционна спектроскопия. След приключване на излугването остатъчните съдържания на благородни метали в рудата се определят чрез купелуване.
В резултат на излугването за 35 дни са извлечени 82,4% от златото и 62,6% от среброто в рудата. При контролно излугване с цианид за същото време са извлечени 77,0% от златото и 58,5% от среброто. При контролно излугване с разтвор на тиосулфат /25 β/1/ и медни йони /1 β/1/ са извлечени 75,2% от златото и 52,1% от среброто, а при контролно излугване с разтвор на аминокиселини /5 β/1/ и КМпО4 /5 β/1/ - 68,4% от златото и 50,5% от среброто за същия период от време /35 дни/.
Разходът на тиосулфат при излугването е 3,7 кя/Μβ руда, а на мед - 0,41 кв/Μβ руда, докато разходите на тези реагенти при химично излугване с тиосулфат и мед са съответно
4,4 и 0,53 кв/Μβ руда.
Пример 2. На излугване по начина, описан в пример 1, е подложена проба от златоносна окисна руда от находище Петелово. Рудата съдържа 1,2 β/Μβ злато и 6,2 β/Μβ сребро. Основният минерал е кварц, а благородните метали се съдържат главно в железни хидроокиси. Фазовият анализ на рудата показва, че 10,80% от златото и 21,50% от среброто са финодиспергирани в сулфидни и силикатни минерали.
За 35 дни са извлечени 77,4% от златото и 66,4% от среброто от рудата. При контролно узлугване с разтвор на аминокиселини /5 β/1/ и КМпО4 /5 β/1/ са извлечени 64,4% от златото и 55,9% от среброто. При контролно излугване с разтвор на тиосулфат /25 β/1/ и медни йони /1 β/1/ са извлечени 71,0% от златото и 56,1% от среброто, като разходът на тиосулфат е по-висок /4,8 кβ/Μβ за контролата и 4,1 кβ/Μβ за експеримента/.
Пример 3. Руда от находище Габерово (вж. пример 1) се излугва в реактор с механич4 но разбъркване. Рудата е с едрина - 0,1 тт. Реакторът съдържа 500 ш1 излугващ разтвор със състав: тиосулфат /амониев/ 100 β/1, куприйони /меден сулфат/ - 3 β/1, микробен хидролизат 3 β/1, рН 8,5 - 9,0 /поддържа се с амоняк/ и 150 β руда. Излугването се провежда при скорост на разбъркване на пулпа 300 об. / ηιϊπ и температура 27°С. За 12 Ь са извлечени 90,1 % от златото и 70,7% от среброто от рудата. При контролно излугване с цианид са извлечени 87,8% от златото и 68,6% от среброто, а при контролно излугване с тиосулфат и куприйони - 84,8% от златото и 67,1% от среброто.
Пример 4. През 1993 г в близост от флотационната фабрика “Елшица” е изградена пилотна инсталация за излугване на благородни метали от златоносни руди от находище Петелово. На бетонна площадка е насипна халда с форма на пресечена пирамида. Халдата съдържа 415 ί руда с изходно съдържание на злато 2,2 β/Μβ и на сребро 10,5 β/Μβ. Рудата е с едрина 90% - 30 тт.
Излугването на рудата започва с алкализиарнето на киселинногенериращите й компоненти /сулфатна сяра, пирит и други сулфиди/ посредством варови разтвори. След достигане на рН в алкалната област /рН от 8 - 9/ се започва излугването на благородните метали посредством разтвори, съдържащи амониев тиосулфат, белтъчен хидролизат от микробен произход и медни йони. Продукционните разтвори са третирани чрез циментация с метален цинк. За 32 дни са извлечени 36,39% от златото и 27,50% от среброто в рудата.

Claims (2)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за извличане на благородни метали от окисни руди, при който рудите се из5 лугват с воден разтвор на тиосулфат и медни йони в халди или реактори, а продукционните разтвори се преработват по известни методи циментация, сорбция, йонообмен, за извличане на разтворените благородни метали под фор10 мата на концентрати, характеризиращ се с това, че излугващият разтвор допълнително съдържа аминокиселини от микробен произход, които се получават след хидролиза на микробна биомаса при следните концентрации на отделните
    15 компоненти в β/1: тиосулфат - от 10 до 200, куприйони - от 0,2 до 5, аминокиселини от микробен произход, - от 0,5 до 5, рН на разтвора е слабоалкално, в границите от 8 до 9.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че като източник на аминокиселини се използва хидролизат от биомаса на ЗассЬаготусез 1асбз.
BG98365A 1994-01-10 1994-01-10 метод за извличане на благородни метали от окисни руди BG61002B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98365A BG61002B1 (bg) 1994-01-10 1994-01-10 метод за извличане на благородни метали от окисни руди

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98365A BG61002B1 (bg) 1994-01-10 1994-01-10 метод за извличане на благородни метали от окисни руди

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98365A BG98365A (en) 1995-08-28
BG61002B1 true BG61002B1 (bg) 1996-08-30

Family

ID=3925548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98365A BG61002B1 (bg) 1994-01-10 1994-01-10 метод за извличане на благородни метали от окисни руди

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61002B1 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20140212346A1 (en) * 2011-08-15 2014-07-31 Her Majesty The Queen in Right of Canada as Repres ented by the Minister of Natural Resources Canada Process of leaching precious metals
US10480046B2 (en) * 2013-09-04 2019-11-19 Curtin University Of Technology Process for copper and/or precious metal recovery

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20140212346A1 (en) * 2011-08-15 2014-07-31 Her Majesty The Queen in Right of Canada as Repres ented by the Minister of Natural Resources Canada Process of leaching precious metals
US9150942B2 (en) * 2011-08-15 2015-10-06 Her Majesty The Queen In Righat Of Canada As Represented By The Minister Of Natural Resources Canada Process of leaching precious metals
US10480046B2 (en) * 2013-09-04 2019-11-19 Curtin University Of Technology Process for copper and/or precious metal recovery

Also Published As

Publication number Publication date
BG98365A (en) 1995-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Syed Recovery of gold from secondary sources—A review
Abbruzzese et al. Biological and chemical processing of low-grade manganese ores
Tuovinen et al. Use of micro-organisms for the recovery of metals
CA1235908A (en) Process for the isolation of noble metals
CA1200395A (en) Simultaneous leaching and cementation of precious metals
RU2385959C1 (ru) Способ получения золота из сульфидных золотосодержащих руд
Jha Refractoriness of Certain Gold OrestoCyanidation: Probable Causes and Possible Solutions
CN103114202A (zh) 环境友好型难浸金银矿多金属综合回收工艺
CN109112306B (zh) 一种利用臭氧氧化与微生物氧化联合处理难处理金精矿的方法
US5279803A (en) Precious metal recovery process from carbonaceous ores
BG61002B1 (bg) метод за извличане на благородни метали от окисни руди
RU2342446C2 (ru) Способ извлечения цветных и благородных металлов, преимущественно меди и золота, из пиритных огарков
CN110642348B (zh) 一种络合-离子浮选法处理含氰废水的方法
KR102619635B1 (ko) 폐인쇄회로기판으로부터 구리 및 금을 선택적으로 회수하는 방법
Kanayev et al. Biooxidation of gold-bearing sulfide ore and subsequent biological treatment of cyanidation residues
RU2234544C1 (ru) Способ переработки упорных золото-мышьяковых руд и концентратов
CN111100986B (zh) 一种高效选择性浸出金的非氰浸金剂及制备方法和用途
Romano et al. Reactivity of a molybdenite concentrate against chemical or bacterial attack
RU2336343C1 (ru) Способ извлечения металлов из комплексных руд, содержащих благородные металлы
CN112795789A (zh) 一种高效选择性浸出金的非氰浸金剂及制备方法和用途
Parga et al. Removal of aqueous lead and copper ions by using natural hydroxyapatite powder and sulphide precipitation in cyanidation process
CN116751972A (zh) 一种高效环保回收金的浸金剂及制备方法和用途
Bădulescu Solubilization Processing of Ashes Power Plant
Ilyas et al. Role of green and integrated chemistry in sustainable metallurgy
Groudev et al. A combined chemical and biological heap leaching of an oxide gold-bearing ore