BG60712B1 - пневмо-хидравлична ресорна система - Google Patents

пневмо-хидравлична ресорна система Download PDF

Info

Publication number
BG60712B1
BG60712B1 BG97647A BG9764793A BG60712B1 BG 60712 B1 BG60712 B1 BG 60712B1 BG 97647 A BG97647 A BG 97647A BG 9764793 A BG9764793 A BG 9764793A BG 60712 B1 BG60712 B1 BG 60712B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hydraulic
pneumatic
piston
spring
assembly
Prior art date
Application number
BG97647A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97647A (bg
Inventor
Стилиян ГАНЧЕВ
Original Assignee
Стилиян ГАНЧЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Стилиян ГАНЧЕВ filed Critical Стилиян ГАНЧЕВ
Priority to BG97647A priority Critical patent/BG60712B1/bg
Publication of BG97647A publication Critical patent/BG97647A/bg
Publication of BG60712B1 publication Critical patent/BG60712B1/bg

Links

Landscapes

  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

Системата намира приложение в автомобилостроенето. Тя има силна стабилизираща реакция, въздействащаедновременно върху четирите колела на автомобила,като стабилизиращият ефект е пропорционален на действащите инерционни сили. Системата позволява автоматично реагиране срещу наклоняване на каросерията на автомобила преди въздействието на инерционните сили. Осигурена е възможност за регулиране на амортизационния ефект в зависимост от желанието на водача и провисването на колелата на автомобила. Системата се състои от четири пневмохидравлични ресора, свързани чрез съответни тръбопроводи по диагоналите на каросерията на автомобила, така че подбуталното пространство на един хидравличен бутален цилиндър (съставен елемент на пневмохидравличния ресор), монтиран на предното ляво колело на автомобила, е свързано чрез тръбопровод (1) с хидравличния мултипликатор на налягане (2) и чрез друг тръбопровод (3) с надбуталното пространство на буталния цилиндър от ресора, монтиран върху задното дясно колело на автомобила. Освен това всеки пневмохидравличен ресор на пневмохидравличната система съдържа ирегулируем дросел с ос на затвора, перпендикулярна на плоскостта на пътя на автомобила, махало, снабдено с тежест (11), ориентирана към посоката на движение на автомобила, рамо (12), което сключва ъгъл 450 с надлъжната ос на симетрия на автомобила, както и секционен мембранен хидроеластичен възел скорпус.

Description

Изобретението се отнася до пневмохидравлична ресорна система, която намира приложение в автомобилостроенето.
Известна е пневмохидравлична ресорна система, състояща се от четири пневмохидравлични ресора. Всеки един от тях е съставен от хидравличен бутален цилиндър, хидравличен възел, дроселирагци елементи, хидроразпределител, хидропомпа, клапани и датчици за управление, свързани по следния начин. Хидравличните бутални цилиндри на пневмохидравличните ресори са свързани чрез тръбопроводи към хидравличните възли на същите. Вътрешното пространство на хидравличните възли е разделено чрез мембрани на секции, запълнени или с еластичен газ и /или/ с хидравлична течност, т.е. образувани са газови и хидравлични секции. Отстрани на една от хидравличните секции на всеки хидроеластичен възел, от всеки един от четирите пневмохидравлични ресора на системата, е включен хидравличен контур, състоящ се от два клона, на единия от които е монтирана хидропомпа. Двата клона на хидравличния контур са управлявани чрез електромагнитни клапани.
На тръбопроводите, свързващи хидравличните бутални цилиндри и хидроеластичните възли от пневмохидравличните ресори на пневмохидравличната ресорна система, са монтирани дроселиращи хидроразредители, управлявани чрез датчици и микропроцесор.
Четирите пневмохидравлични ресора на пневмохидравличната ресорна система са свързани два по два по осите на автомобила. Освен това хидравличните бутални цилиндри от пневмохидравличните ресори и хидроеластичпите им възли са съединени чрез тръбопроводите си диагонално, така че например бутален цилиндър от ресор, монтиран на предно ляво колело на автомобила е свързан с хидроеластичен възел от ресор, монтиран на задно дясно колело /1/.
Недостатъците на описаната схема са, че системата не дава възможност за силна стабилизираща реакция едновременно върху четирите колела на автомобила и стабилизиращият ефект не е пропорционален на действието на инерционните сили; пневмохидравличната ресорна система не дава възможност за регулиране амортизиращия ефект в зависимост от провисването на колелата на автомобила, а само от желанието на водача; няма възможност за автоматично реагиране срещу наклоняване на каросерията на автомобила преди настъпване резултатите от действието на инерционните сили; има сложна конструкция и голям брой управляващи елементи, т.е.по-малка надеждност и дълготрайност.
Задачата на изобретението е да се създаде пневмохидравлична ресорна система, която да дава възможност за силна стабилизираща реакция, едновременно въздействаща върху четирите колела на автомобила, и стабилизиращият ефект да е пропорционален на действащите инерционни сили; автоматично реагиране срещу наклоняване каросерията на автомобила преди настъпване на резултатите от действието на инерционните сили; регулиране на амортизационния ефект в зависимост от провисването на колелата и от желанието на водача; опростена конструкция, дълготрайност и повишена надеждност.
Задачата съгласно изобретението се решава с пневмохидравлична ресорна система, която се състои от четири пневмохидравлични ресора, които са свързани чрез съответни тръбопроводи по диагоналите на каросерията на автомобила, така че преден ляв е свързан със заден десен и преден десен-със заден ляв.
Всеки един пневмохидравличен ресор на системата съдържа хидравличен бутален цилиндър, чието надбутално пространство чрез направляващ тръбопровод е свързано със секционен хидроеластичен възел. На този направляващ тръбопровод е монтиран регулируем дросел. Хидроеластичният възел е свързан чрез друг тръбопровод с хидравличен контур, с два клона, управлявани чрез електромагнитни клапани, на единия от които са монтирани хидроакумулатор и помпа с обратен клапан.
Съгласно изобретението подбуталното пространство на един хидравличен бутален цилиндър от един пневмохидравличен ресор на пневмохидравличната ресорна система, монтиран на предното ляво колело на автомобила, е свързано чрез тръбопровод с хидравличен мултипликатор на налягане, чийто вход чрез друг тръбопровод е свързан с тръбопровода, съединяващ надбуталното пространство на хидравличен бутален цилиндър, от пневмохидравличен ресор, монтиран на задното дясно коле ло на автомобила. Аналогична връзка е осъществена между подбуталното пространство на хидравличен бутален цилиндър от пневмохидравличен ресор, монтиран на задното дясно колело на автомобила, и надбуталпото пространство на цилиндъра от ресора, монтиран върху предното ляво колело. Същите връзки са осъществени и на диагонала между предно дясно и задно ляво колела на автомобила.
Всеки един хидравличен бутален цилиндър от вътрешната си страна е набразден с винтови канали, които имат сечения, намаляващи към краищата на цилиндъра.
Мултипликаторът на налягане от който и да е от четирите пневмохидравлични ресора на системата е съставен от тристепенен корпус, симетрично оформен спрямо надлъжната си ос, в който са разположени две двойки бутала. Буталата са обърнати едно към друго в средната, най-тясна степен на корпуса на мултипликатора на налягане. Най-голямото бутало е на едната двойка бутала и има направени по периферията си отвори, а двете бутала от тази двойка имат общ централен отвор. От долната страна на най-голямото бутало е монтирана пружина, която в другия си край е опряна на прага между най-голямата и най-малката степен на корпуса на мултипликатора на налягане.
Регулируемият дросел от всеки пневмохидравличен ресор на пневмохидравличната ресорна система има ос на затвора си, ориентирана перпендикулярно на плоскостта на пътя на автомобила. Към оста на затвора на регулируемия дросел е монтирано махало, съставено от тежест, ориентирана към посоката на движение на автомобила, и рамо, сключващо ъгъл около 45° с надлъжната ос на автомобила. Махалата на дроселите от пневмохидравличните ресори на системата, разположени върху предните колела на автомобила, са насочени с тежестите си към неговата ос на симетрия /навътре/. Тежестите на дроселите на ресорите от задните колела са насочени навън. Всяко рамо на махалата е снабдено с връщателна пружина, която е прикрепена към корпуса на автомобила. Рамото на всяко махало е опряно в собствена подвижна еластична опора. Последната се състои от чашка, която е опряна с дъното си в рамото на махалото. Чашката има по оста си, отвътре, закрепена втулка. Втулката обхваща горния край на прът, който в средата си има оформен диск. Между дъното на чашката и диска е разположена пружина, обхващаща втулката. Прътът под диска е закрепен към преместващо устройство за опората на рамото на махалото от регулируемия дросел.
Хидроеластичният възел от един пневмохидравличен ресор на пневмохидравличната ресорна система има две мембрани-управляваща и регулираща. Мембраните разделят тялото му на три секции. Пространството, образувано от вътрешните стени на мембраните и тялото на хидроеластичния възел, е запълнено с газоеластичен елемент и образува газовата секция на възела. Пространствата, образувани от външните стени на мембраните и капаците на тялото на хидроеластичния възел, са запълнени с хидравлична течност и представляват хидравличните секции на възела. Централните части на двете мембрани са твърди елементи. Върху тези елементи, от страната на газовата секция, са монтирани носещи стойки, на които са закрепени подвижните елементи на електромагнитен датчик и електроконтактен датчик. Тези датчици определят положението на управляващата и регулиращата мембрани. Подвижните елементи на датчиците са свързани чрез гъвкави електрически проводници, които са изведени от херметизирана тръба, монтирана радиално в тялото на хидроеластичния възел. Твърдите части на мембраните от страна на всяка хидравлична секция на хидроеластичния възел са оформени като цилиндрични водачи. На последните са направени канали. Тези канали свързват двата края на водачите. Последните са разположени във втулки, изработени в капаците на тялото на хидроеластичния възел от всеки пневмохидравличен ресор на пневмохидравличната ресорна система.
Предимствата на пневмохидравличната ресорна система съгласно изобретението са следните: системата дава възможност за силна стабилизираща реакция, едновременно въздействаща върху четирите колела на автомобила, и стабилизиращият ефект е пропорционален на действащите инерционни сили; има възможност за автоматично реагиране срещу наклоняване на каросерията на автомобила преди настъпване резултатите от действието на инерционните сили; има възможност за регулиране на амортизационния ефект в зависимост от провисването на колелата и от желанието на водача; опростена конструкция, ви сока надеждност и дълготрайност.
Пневмохидравличната ресорна система се илюстрира с приложените фигури, от които:
-фигура 1 представлява общата схема на пневмохидравличната ресорна система, която се състои от четири пневмохидравлични ресора, които са свързани чрез съответните тръбопроводи по диагоналите на каросерията на автомобила, така че преден ляв е свързан със заден десен и преден дессн-със заден ляв;
-фигура 2 - разрез на пневмохидравличен ресор.
Съгласно фиг.1 всеки един пневмохидравличен ресор съдържа хидравличен бутален цилиндър Ц, чието надбутално пространство е свързано със секционен хидроеластичен възел 21 чрез направляващ тръбопровод, на който е монтиран регулируем дросел Д. Тялото 21 на хидроеластичния възел от другата си страна е свързано чрез направляващ тръбопровод с хидравличен контур с два клона, управлявани чрез електромагнитни клапани К. Единият от тези клонове съдържа хидроакумулатор А и помпа с обратен клапан П.
Подбуталното пространство на един хидравличен бутален цилиндър Ц от пневмохидравличния ресор на системата, монтиран на предното ляво колело на автомобила, е свързан чрез тръбопровод 1 с хидравличен мултипликатор на налягане 2, чийто вход чрез тръбопровод 3 е свързан с тръбопровода, съединяващ надбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър Ц, принадлежащ на пневмохидравличен ресор на задното дясно колело. Аналогична връзка е осъществена между подбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър Ц от пневмохидравличния ресор, монтиран на задното дясно колело на автомобила и палбуталното пространство на цилиндъра Ц на ресора, монтиран на предното ляво колело на автомобила. Същите връзки съществуват и на диагонала между предно дясно и задно ляво колело.
На фиг.2 е изобразено едно примерно изпълнение на пневмохидравличен ресор от пневмохидравличната ресорна система.
Пневмохидравличният ресор се състои от хидравличен бутален цилиндър Ц, вътрешното пространство на който е набраздено с винтови канали 4 съгласно означенията на схемата с намаляващи към краищата на цилиндъра сечения.
Съгласно описаната схема подбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър Ц е свързано чрез тръбопровод 1 към изхода на хидравличен мултипликатор на налягане 2. Последният се състои от тристепенен, симетрично оформен спрямо надлъжната си ос корпус, в който са разположени две двойки бутала 5, 5' и 6, 61. Буталата от двойки 5, 51 и 6, 6' са обърнати едно към друго в средната, най-тясна степен на корпуса на мултипликатора на налягане 2. По-голямото бутало е от двойка 5, 5' и има направени по периферията си отвори 7. Буталата 5, 5' имат общ централен отвор 8. От долната страна на бутало 5 е монтирана пружина 9, която в другия си край е опряйа на прага между най-голямата и наймалката степен на корпуса на мултипликатора на налягане 2.
Регулируемият дросел Д от всеки пневмохидравличен ресор на описаната пневмохидравлична система е показан на фиг.2. Оста на затвора на регулируемия дросел Д е перпендикулярна на плоскостта на пътя на автомобила. Към оста на регулируемия дросел Д е монтирано махало, състоящо се от тежест 11, ориентирана към посоката на движение на автомобила, и рамо 12, сключващо ъгъл около 45° с надлъжната ос на симетрия на автомобила.
Махалата на всичките регулируеми дросели от пневмохидравличните ресори, разположени върху предните колела на автомобила, са насочени с тежестите си към оста му на симетрия /навътре/. Тежестите на дроселите на ресорите от задните колела са насочени навън.
Рамото 12 е опряно в подвижна еластична опора. Последната се състои от чашка 14, която е опряна в рамото 12 на махалото с дъното си, а по оста си отвътре има закрепена втулка 15. Втулката 15 обхваща горния край на прът 16 с оформен в средата си диск 17. Между диска 17 и дъното на чашката 14 е разположена пружина 18, която обхваща втулката 15. Прътът 16 под диск 17 е закрепен към преместващо устройство на опората на рамо 12 от регулируемия дросел от всеки ресор на пневмохидравличната ресорна система.
Хидроеластичният възел 21 на един пневмохидравличен ресор от пневмохидравличната ресорна система има две мембрани-управляваща 19 и регулираща 20, които разделят тялото 2Г на хидроеластичния възел на три секции.
Пространството, образувано от вътрешните стени на мембраните 19 и 20 и тялото 21' на хидроеластичния възел, е запълнено с газо-еластичен елемент и представлява газовата секция на възела. Пространствата, образувани от външните страни на мембрани 19 и 20 и капаците 22 и 22’ на тялото 21' на хидроеластичния възел, са запълнени с хидравлична течност и представляват хидравличните секции. Централните части на мембрани 19 и 20 са твърди елементи 23 и 24. Откъм страната на газовата секция върху елементите 23 и 24 са монтирани носещи стойки 25 и 26, на които са закрепени подвижните елементи, съответно на електромагнитен датчик 27 и електроконтактен датчик 28, определящи положението на мембраните 19 и 20. Подвижните елементи на датчиците 27 и 28 са свързани чрез 1ъвкави електрически проводници, съответно 29 и 30, които са изведени от херметизирана тръба 31, монтирана радиално в тялото 21' на хидроеластичния възел от пневмохидравличния ресор. Твърдите части на мембраните 19 и 20 от страна на всяка хидравлична секция на един хидроеластичен възел са оформени като цилиндрични водачи с канали, съответно 32 и 33. Водачите са разположени във втулки, изработени в капаците 22 и 221 на тялото 21' на хидроеластичния възел. Каналите 32 и 33 са оформени така, че двата края на водачите на мембраните 19 и 20 са свързани.
Пневмохидравличната ресорна система работи по следния начин. Промените в статичния товар на автомобила и динамичните въздействия над него се предават чрез колелата като възвратно-постъпателно движение на буталата на хидравличните цилиндри Ц от пневмохидравличните ресори на пневмохидравличната ресорна система. Налаганията на течността над буталата на хидравличните цилиндри Ц вследствие на тези трептения се предават по тръбопроводите, излизащи от надбуталните пространства на тези цилиндри към управляващите мембрани 19 на хидроеластичните възли и към буталата 5 на хидравличните мултипликатори на налягане 2, принадлежащи на диагонално разположените пневмохидравлични ресори. Промените в налаганията към управляващите мембрани 19 са съпроводени с премествания на тези мембрани заедно с твърдите им централни части 23, като по този начин се осъществява обмен на енергията на трептенето на колелата с потенциалната и кине тичната енергия на еластичния елемент. Този обмен на енергия е съпроводен с движение на течност по съединяваните тръбопроводи, снабдени с регулируеми дросели Д. Дроселите Д осъществяват различни хидравлични съпротивления в зависимост от положението на осите на затворите им 10. Дроселите Д увеличават хидравличните съпротивления на тръбопроводите при затваряне, което става под въздействието на рамената 12 с тежести 11 или от действието на инерционните сили върху тежестите 11, или завъртайки рамената 12, а чрез тях-и затворите на дроселите 10, или чрез преместване на рамената 12 с подвижните еластични опори чрез преместващите им устройства. Дроселите Д намаляват съпротивлението на тръбопроводите при отваряне, което става или под въздействие на връща телците пружини 13, или под въздействие на инерционните сили заедно с действието на връщателните пружини 13, както и чрез преместване на рамената 12 с подвижните еластични опори чрез преместващите им устройства. В случая на съвместното отваряне на дроселите Д от действието на връщателните пружини 13 и инерционните сили се преодоляват съпротивленията на пружините 18 на подвижните еластични опори и се нарушава равновесието между тези пружини 18 и връщателните пружини 13. Това равновесие се възстановява след прекратяване действията на инерционните сили, предизвикали преместването.
Хидравличните съпротивления оказват въздействие върху плавността на движение на буталата от хидравличните цилиндри Ц, а оттам влияят и на амортизиращия ефект. Те се променят и с хода на самото бутало при преминаване през различните сечения на винтовите канали 4.
Действащите налягания по тръбопроводите, свързани с надбуталните области на хидравличните цилиндри Ц, се предават и към буталата 5 на хидравличните мултипликатори на налягане 2. В случаите на затваряне на дроселите в резултат от действието на големи инерционни сили налягането силно се увеличава и премества буталната група 5, 5’ към бутална група 6, 6'. Това преместване е съпроводено с деформации на пружини 9 със свободно изтичане на течност през сравнително широките отвори 7 по периферията на буталата 5 и силно увеличаване на налягането над буталните група 6, 61, в резултат на което те изтласкват течност под едно достатъчно високо налягане към подбуталната област на хидравличните цилиндри и преместват съответните бутала /колела на автомобила/ към каросерията.
Възстановяване на изходното положение на буталата 5, 5' и 6, 61 на мултипликаторите на налягане 2 става по обратен ред след прекратяване действията на инерционните сили и под действие на налягането върху хидравличните цилиндри. Изравняванията на налаганията от двете страни на бутални групи 5, 5* става по централните отвори 8.
Буталните групи 5, 5' се връщат в изходно положение и чрез пружините 9.
Несиметричното разпределение на товара върху диагонално разположените пневмохидравлични ресори /съответно колелата на автомобила/, водещо до големи разлики в налаганията от двете страни на буталните групи 6, 6' от мултипликаторите на налягане 2, се компенсира от разликата в площите на буталата 6 и 6'.
При указаното разположение на маховиците на дроселите Д те действат в зависимост от вида на инерционните сили. Така например при завиване маховиците затварят дроселите Д, принадлежащи на пневмохидравличните ресори от външните колела на автомобила и отварят тези на вътрешните. По този начин външните колела на автомобила дилно са възпрепятствани за приближаване към каросерията на автомобила, а вътрешните са под въздействието на мултипликаторите на налягане 2 от съответните ресори.
При спиране на автомобила маховиците задействат на затваряне на дроселите Д от пневмохидравличните ресори, монтирани на предните колела и на отваряне на дроселите Д от пневмохидравличните ресори, монтирани на задните. При потегляне на автомобила действието на маховиците от дроселите Д е обратно.
Регулируемите мембрани 20 от хидроеластичните възли въздействат върху еластичните елементи чрез преместване, което се осъществява с промени в количествата течност, съдържащи се в хидравличните секции, с които контактуват. Увеличенията на течност в хидравличните секции е съпроводено с повишаване на налаганията на еластичните елемен ти. Тези увеличения се осъществяват чрез отваряне на електромагнитните клапани К от клоновете на хидравличния контур, които са включени към хидроакумулатора А и помпата П. Намаляванията на количествата течност с хидравличните секции е съпроводено с намаляване на налаганията на еластичните елементи и става чрез отваряне на електромагнитните клапани К от другите клонове на хидравличния контур (свързани с резервоар за течността) под въздействието на налаганията на еластичните елементи върху регулиращите мембрани 20, премествани в успоредни плоскости с висока плавност, в резултат от протичането на течност през канали 33 и съпроводените с тези премествания движения на водачите на мембрани 20 във втулките, изработени в капаците 22' на телата 21' на хидроеластичните възли.
При промени на статичния товар на автомобила /при спрян автомобил/ по тръбопроводите, свързващи надбуталните пространства на хидравличните бутални цилиндри с управляващите мембрани 19 от хидроеластичните възли, протича течност и премества твърдите части 23 на мембраните 19, а с тях и електромагнитите 27, закрепени на стойки 25. Тези електромагнити 27 се включват само при спрян автомобил чрез проводниците 30 и функционират като подвижни елементи на датчиците за положение 27 на управляващите мембрани 19. При отклонение на мембраните 19 и на техните твърди части 23 към еластичните елементи датчиците 27 включват съответно клапани от регулиращия контур, които са разположени на клоновете с хидроакумулатора и помпата. При обратни отклонени датчици 27 включват клапаните, разположени на клона, свързан с резервоара. И в двата случая клапаните остават включени до възстановяване установеното чрез датчици 27 средно положение на мембраните 19 с техните твърди цилиндрични части 23, при което датчиците 27 изключват действието на съответните клапани. По този начин се възстановяват установените нормални положения на колелата на автомобила спрямо каросерията /възстановяване хоризонталността на автомобила/ чрез респективните премествания буталата на хидравличните цилиндри.
След установяване на статичния товар и хоризонталността на автомобила спрямо пъ тя еднакви промени в общата височина на каросерията могат да се извършват при спрян автомобил и в движение чрез еднакви измествания на всички регулиращи мембрани 20 от хидравличните възли в една от посоките. 5 Еднаквите премествания на мембрани 20 съответстват на преминаване през еднакъв брой пластини от подвижните контакти на датчици 28, закрепени на Стойките 26. Това става чрез задаване на позиции на контактните дат- 10 чици 28, което се извършва чрез общ превключвател /не е показан на схемите/ от таблото на автомобила. Всяка зададена позиция отговаря на конкретна /за разнообразните случаи на разпределение на товара върху колела- 15 та/ контактна пластина от електроконтактните датчици 28. След задаване на позицията /ръчно или автоматично/ се включват едновременно /за всичките пневмохидравлични ресори на системата/ клапани от съответните клонове на 20 управляващите хидравлични контури за подаване или отнемане на течности към хидравличните секции на регулиращите мембрани 20. Клапаните се изключват автоматично от датчиците 28 при съприкосновение на подвижни- 25 те им части /контакти/ със зададените предварително контактни пластини вследствие преместванията на мембрани 20, а оттам и на мембрани 19, респективно се извършва промяна във височината на каросерията на автомобила. 30

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Пневмохидравлична ресорна система, състояща се от четири пневмохидравлични 35 ресора, свързани чрез съответни тръбопроводи по диагоналите на каросерията на автомобила /преден ляв със заден десен и преден десен със заден ляв/, като всеки пневмохидравличен ресор е съставен от хидравличен бутален ци- 40 линдър, чието надбутално пространство е свързано със секционен хидроеластичен възел чрез направляващ тръбопровод, като този хидроеластичен възел е разделен чрез мембрани, образуващи обеми с газообразен еластичен елемент 45 и секции, запълнени с хидравлична течност, от които едната е свързана чрез тръбопровод с хидравличен контур, съдържащ два електромагнитно управляващи клона, на единия от които са монтирани хидроакумулатор и помпа с 50 обратен клапан, а на направляващия тръбопровод, свързващ хидроеластичния възел и над буталното пространство на хидравличен бутален цилиндър, е монтиран регулируем дросел, с преместващо устройство за затвора, характеризираща се с това, че подбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър /Ц/ от пневмохидравличния ресор на пневмохидравличната ресорна система, монтиран на предното ляво колело е свързано чрез тръбопровод /1 / с изхода на хидравличен мултипликатор на налягане /2/, чийто вход чрез тръбопровод /3/ е свързан с тръбопровода, съединяващ надбуталното пространство на буталния цилиндър /Ц/ от пневмохидравличния ресор на системата, монтиран на задното дясно колело на автомобила, като аналогична връзка е осъществена между подбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър от пневмохидравличния ресор, монтиран на задното дясно колело и надбуталното пространство на хидравличния бутален цилиндър /Ц/ от ресора, монтиран на предното ляво колело на автомобила, а същите връзки са осъществени и между предно дясно и задно ляво колело, като вътрешните повърхности на хидравличните бутални цилиндри /Ц/ на всеки един от пневмохидравличните ресори на пневмохидравличната ресорна система, са набраздени с винтови капали /4/, с намаляващи към краищата на цилиндрите сечения и съединяващи надбуталните и подбуталните им пространства, а мултипликаторите на налягане /2/, монтирани на тръбопроводите /1/, се състоят от тристепенен, симетрично оформен спрямо надлъжната си ос корпус, в който са разположени по две двойки бутала /5, 5'/ и /6, 61/, като буталата от всяка двойка са обърнати едно към друго в средната, най-тясна степен на корпуса на мултипликатора на налягане /2/, а на голямото бутало /5/ от двойката бутала /5, 51/ по периферията има направени отвори /7/, като двете бутала /5, 51/ имат общ централен отвор /8/, а от долната страна на бутало /5/ е монтирана пружина /9/, която в другия си край е опряна на прага между най-голямата и най-малката степен на корпуса на мултипликатора на налягане /2/, от който и да е от четирите пневмохидравлични ресора на пневмохидравличната ресорна система и освен това осите /10/ на затворите на регулируемите дросели /Д/ на системата са разположени перпендикулярно на плоскостта на пътя на автомобила и към тях са монтирани махала, състоящи се от тежести /11/, ориентирани към посоката на движение на автомобила и рамена /12/, сключващи ъгъл около 45° с надлъжната ос на симетрия на автомобила и снабдени с връщателни пружини /13/, прикрепени към корпуса на автомобила и подвижни еластични опори, като последните се състоят от чашки /14/, опрени в рамената /12/ с дъната си, а по осите на чашките /14/ на еластичните опори отвътре са закрепени втулки /15/, обхващащи горните краища на прътове /16/, с оформени в средата дискове /17/, между които и дъната на чашките /14/ са разположени пружини /18/, обхващащи втулките /15/, а долните краища на прътовете /16/ са закрепени към преместващите устройства за затворите на регулируемите дросели /Д/, а всеки хидроеластичен възел на един пневмохидравличен ресор от пневмохидравличната ресорна система има две мембрани-управляваща /19/ и регулираща /20/, които разделят тялото /217 на хидроеластичния възел на три секции, като пространството, образувано от вътрешните стени на мембраните /19/ и /20/ и тялото /217 на хидроеластичния възел /21/ е запълнено с газоеластичен елемент и представлява газовата секция на възела, а пространствата между външните страни на мембраните /19/ и /20/ и капаците /22/ и /221/ на тялото /21’/ на хидроеластичния възел /21/, са запълнени с хидравлична течност и представляват хидравличните секции на възела, като централните части на мембраните /19/ и /20/ са твърди елементи, съответно 11Ъ1 и /24/, на които откъм страната на газо5 вата секция са монтирани носещи стойки /25/ и /26/, на които са закрепени подвижните елементи, съответно на електромагнитен датчик 1П1 и електрически контактен датчик /28/ за определяне положението на мембрани 10 /19/ и /20/, като подвижните елементи, съответно от датчик /27/ и датчик /28/, са свързани с електрически проводници, съответно /29/ и /30/, изведени от херметизирана тръба /31/, монтирана радиално в тялото /217 на хидро15 еластичния възел /21/ от пневмохидравличния ресор нй пневмохидравличната ресорна система, а от страна на хидравличните секции на възлите твърдите части на мембрани /19/ и /29/ са оформени като цилиндрични водачи с канали, съответно /32/ и /33/, които свързват краищата на тези цилиндрични водачи, а самите водачи са разположени във втулки, изработени в капаците /22/ и/227 на тялото /217 на всеки един хидроеластичен възел от който и да е от четирите пневмохидравлични ресора на пневмохидравличната ресорна система.
BG97647A 1993-04-16 1993-04-16 пневмо-хидравлична ресорна система BG60712B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97647A BG60712B1 (bg) 1993-04-16 1993-04-16 пневмо-хидравлична ресорна система

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97647A BG60712B1 (bg) 1993-04-16 1993-04-16 пневмо-хидравлична ресорна система

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97647A BG97647A (bg) 1994-01-03
BG60712B1 true BG60712B1 (bg) 1996-01-31

Family

ID=3925084

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97647A BG60712B1 (bg) 1993-04-16 1993-04-16 пневмо-хидравлична ресорна система

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG60712B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97647A (bg) 1994-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7686309B2 (en) Hydraulic system for a vehicle suspension
KR100822391B1 (ko) 차량 서스펜션 시스템
EP0607545B1 (en) Shock absorber
JP2693434B2 (ja) サスペンション用減衰力発生装置およびそれの作動制御装置
US4606551A (en) Oscillation-damping device for a motor vehicle
US4743000A (en) Method and apparatus for controlling spring stiffness, in particular in vehicles
US7360777B2 (en) Vehicle suspension system
US6811171B2 (en) Vehicle suspension system
CA2112669A1 (en) Vehicle suspension system
US11524544B2 (en) Spring-absorber system with variable spring rate
US3168278A (en) Hydro-mechanical vehicle seat suspension
US3085796A (en) Hydropneumatic suspension and damping device for vehicles
JP2002541014A5 (bg)
JPS61146613A (ja) 車輌用サスペンシヨン装置
US6511085B2 (en) Vehicle suspension apparatus
CN112203879A (zh) 悬架装置
US5388811A (en) Torque-control system for vehicles cabs and the like
AU2005266861B2 (en) Hydraulic vehicle suspension system
CA2286103A1 (en) Improvements to vehicle suspension systems
BG60712B1 (bg) пневмо-хидравлична ресорна система
US3479053A (en) Vehicle suspensions
CN107850162B (zh) 液压式单筒伸缩阻尼减震器
GB2337730A (en) An active vehicle anti-roll apparatus
JP3452362B2 (ja) 液体ばね車両用サスペンション装置及び関連の制御装置
RU2297561C2 (ru) Гидравлический амортизатор подвески автомобиля