BG60710B1 - Multiple printed forms and method and device for their production - Google Patents
Multiple printed forms and method and device for their production Download PDFInfo
- Publication number
- BG60710B1 BG60710B1 BG98233A BG9823393A BG60710B1 BG 60710 B1 BG60710 B1 BG 60710B1 BG 98233 A BG98233 A BG 98233A BG 9823393 A BG9823393 A BG 9823393A BG 60710 B1 BG60710 B1 BG 60710B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- printing
- cylinders
- digital
- printed
- images
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B41—PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
- B41F—PRINTING MACHINES OR PRESSES
- B41F17/00—Printing apparatus or machines of special types or for particular purposes, not otherwise provided for
- B41F17/02—Printing apparatus or machines of special types or for particular purposes, not otherwise provided for for printing books or manifolding sets
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B41—PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
- B41F—PRINTING MACHINES OR PRESSES
- B41F17/00—Printing apparatus or machines of special types or for particular purposes, not otherwise provided for
Landscapes
- Printing Methods (AREA)
- Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)
- Credit Cards Or The Like (AREA)
Description
Изобретението се отнася до метод за многократно отпечатване на бланки, формуляри, билети, фишове за лото и тото и други листовки, както и до устройство за осъществяването му и набор от бланки, произведени съгласно метода и устройството.
Изобретението описва като препоръчителен пример осъществената форма на бланка за лото, пригодена за специфичните условия на Гърция. Форматът на бланката е предварително определен. Едно поле за четене, съответно за записване, заема относително малка област. Съществена част от свободната повърхност на бланката служи за регистрация и върху нея е обособена тясна ивица, служеща за нанасяне на кодираните /цифровите/ обозначения напречно на бланката. Попълнената бланка /фиш/ в лото-приемателния пункт се прочита и регистрира от компютър, като едновременно с регистрирането на кодовете /цифрите/, по дължината на ивицата от бланката, самата тя се разделя на две части и се откъсва. При регистрацията прочетените редици от числа /кодове/, се отпечатват от двете страни на все още свободната повърхност на бланката, върху ивицата за кодове /цифри/. Откъснатата част от бланката със записаните данни и със съответните печати за контрол и регистрация,трябва да послужи в случай на печалба на притежателя като легитимация при лото-пункта. Там чрез контролно устройство се проверява и идентифицира печелившата бланка, като двете разделени части на бланката се налагат една върху друга, в средата на ивицата от кодове /цифри/ и се проверява дали цифрите /кодовете/ от ивицата на бланката съответстват на тези от образеца /еталона/. Възможностите за фалшификации чрез копиране или по друг начин, могат да се намалят до известна степен, като еталонирането на ивицата от кодове /цифри/ се усложни, или чрез различното оцветяване на която и да е бланка, или чрез моделиране в различни форми на бланките, но винаги това трябва да бъде съобразено с техническите задания по отпечатването, така че еталонирането /проверката/ за около 400, но най-много 1000 бланки да се възпроизвежда многократно. При това фалшификации не са изключени.
Този проблем съществува не само при бланките за лото. Той сс проявява също така и при всички други случаи, например при фишове за тото, при входящите карти за множество хора, съответно за издаване на “гратиси”, или билети за пътуване, когато въпросният документ трябва да послужи като легитимация за уточняване на някакви претенции.
Набор от такива бланки /фишове/ се отпечатват по известен начин, предимно с ротационни печатни машини, при които печатната форма и печатният цилиндър се задвижват чрез зъбни предавки. Единичните бланки се отпечатват на придвижващи се напред ленти от хартия и след завършването на печатния процес се нарязват на отделни листове. При завъртане /при 1 оборот/ на печатащия цилиндър, се отпечатват печатни изображения за 15 - 20 фотоформи /заготовки/, т.е. броят на отпечатваните бланки за 1 оборот. Кодираните / цифровите/ изображения на контролното поле, напротив, съгласно начина указан в изобретението, се отпечатват чрез цилиндри, чиято скорост на въртене /ротационна скорост/, в хода на печатния процес се променя и/или чрез цилиндрите, които не се задвижват, /противно на общоприетия начин за производство на отпечатки, при който печатните цилиндри за печатните изображения се задвижват от зъбни предавки/, чрез което се осъществява техният синхрон при печатане. При преминаването на лентите от хартия през цилиндричното устройство за производство на кодирани /цифрови/ изображения през целия печатен процес цилиндрите придвижват лентите от хартия напред, само чрез триене и предимно с постоянна скорост.
Поради това, че цилиндрите за кодираните /цифровите/ изображения не се задвижват, могат да се използват безпроблемно и цилиндри за печат с различни диаметри, без специални устройства за съгласуване /настройка/ на задвижващите им механизми. Различните клишета за печат като пресовъчни матрици, матрици за отваряне на отвори /перфорация/ за кодираните /цифровите/ изображения, независимо от обхвата на печатните цилиндри, чрез които са получени печатните изображения, определят размерите на фотоформата. Така единичното кодирано /цифрово/ изображение може да смени номерацията си, или да се премести в друга серия от бланки.
Различните диаметри и не съвсем синхронизираното и за това неточно увличане от валовете /цилиндрите/ на лентите от хартия повишава отклоненията при отпечатването на кодираните /цифровите/ изображения, причинени от управляем генератор, забавящ или спиращ на интервали движението на цилиндрите, а също и от изрязването на пробелените участъци на клишето.
Друг проблем при задвижваните цилиндри възниква, когато пускът им, през печатния процес, било той поточен или цикличен, се променя ритмично. Предпочита се неравномерното, на етапи променяне на пуска на цилиндрите, така че те се въртят с различна скорост. Това може да се предизвика и от една схема от трансформатори, управляема от един генератор на случайности. Подобно въздействие върху въртящите се цилиндри с привидно еднакви скорости, оказва и една летяща опора.
Задачата на изобретението е да се създаде метод за многократно отпечатване на бланки с демонстративен характер, който е лесно осъществим и дава възможност за идентифициране, без фалшификации съгласно претенция 1.
В допълнителните претенции са описани с характерните си признаци и другите структурни елементи на изобретението.
Устройството за осъществяването на метода, съгласно изобретението, се характеризира чрез признаците, описани в претенции 4 до 7, а бланките, произведени чрез това устройство и по този метод - в претенции 8 до 11.
С метода и устройството съгласно изобретението се получават различни варианти на бланки чрез различно разполагане на кодираните /цифровите/ изображения едно спрямо друго и вътрешната половина на контролното гюле, определясми поне за 400 бланки, като се предпочита бланките да бъдат най-малко 40000 и се постига голяма сигурност срещу фалшификации, повишаваща се чрез изменение на формата и печатната среда.
Съществува възможност отделните кодирани /цифрови/ изображения да се отпечатват в различни цветове, които при печатния процес могат да се променят, без подмяна на цилиндрите, с които се нанасят съответните бои. Такава възможност има при известни автоматични устройства за подмяна на оцветителите, като може да възникнат “случайни” смеси от бои. И така, най-малко едно кодирано /цифрово/ изображение може да се изобрази в серия, съответно една мостра може да се изобрази чрез матрициране на отвори /перфорация/ или чрез пресуване.
Фотомеханичната възпроизводимост на една бланка допълнително се затруднява, когато кодираните /цифровите/ изображения са изпълнени чрез т.н. гильоширане, т.е. са преплатени на линеен растер, например орнаментирани.
Отпечатването на кодираните /цифровите/ изображения чрез флуоресциращи или магнитни оцветители увеличава многовариантността, а с това и вероятността да се получи втора бланка с идентично контролно поле, с което се постига определена сигурност срещу фалшифициране.
Проверката на една бланка трябва да установи съвпадането на кодираните /цифровите/ изображения на разделителната линия, което се установява визуално, но могат да се използват и измервателни прибори, предимно при проверката на отпечатъци на магнитни или флуоресциращи бои. Отклонението примерно на една кореспондираща линия е около 0,5 mm и е добре забележимо с просто око. Като се има предвид, че контролното поле на една бланка е с дължина 100 mm и че отпечатването на поне две кодирани /цифрови/ изображения се появява в този половин милиметър, се дават възможности за вариации на бланките с диферирани контролни полета на 200 х 200. Провеждането на която и да е от описаните по-горе операции по-нататък повишава това число.
Примерното изпълнение на изобретението се описва с последователно приложените чертежи, където:
фиг.1 - представлява една конвенционална бланка за лото;
фиг.2 - една от бланките от набора за лото съгласно изобретението;
фиг.З и 4 - ротационни машини за печат с различни приспособления /секции/ за печат, при многократно отпечатване на бланки;
фиг.5 и 6 - пример за секция за печат за едностранно и/или двустранно отпечатване на кодирани /цифрови/ изображения;
фиг. 7, 8 и 9 - различни цилиндри за печат на кодирани /цифрови/ изображения.
Фигура 1 показва едно полиграфическо изпълнение на известна бланка за лото 1а с максимална печатна повърхност 2, върху която е отпечатано печатно изображение 3, идентично за всички бланки за лото. Голяма част от повърхността на бланката, върху която не е нанесен печат, представлява областта за регистриране 15, с обособено тясно, оформено като ивица, контролно поле 4 с две кодирани /цифрови/ изображения 6.
В печатното изображение 3, печелившите числа се отбелязват чрез кръстчета. В приемателния пункт лото-бланката 1а, т.е. обозначените числа върху нея, се прочитат от компютър, а отбелязаните с кръстчета двустранно на контролното поле 4, се отпечатват при контрола на бланката на притежателя й и при регистрацията й при лото-компанията. Същевременно лото-бланката 1а, по преминаващата разделителна линия 5 на контролно поле 4, се разрязва на две части. Частта 15а на бланката 1а, с печатна повърхност 2, с отбелязано с кръстче печатно изображение 3 и с контролен печат на регистрационната област 15, остава в ръцете на притежателя й, а другата част от бланката 1а с печат за регистрация на съответната половина 156 на регистрационната област 15, отива в лото-компанията. Понякога, едната част на разкъсаното /разделеното/ контролно поле 4, с двете разделени по подобен начин цифрови изображения 6 на разделителната линия 5, на дадена бланка 1а, остава едностранно в ръцете на притежателя на бланката, или съответно в лото-компанията.
Притежателят на печелившия фиш трябва да бъде на мястото, където е изтеглена печалбата, така че неговата комбинация от числа да съвпада с печелившата.
Отрязъкът от лото-бланката служи на приносителя на печелившия фиш за легитимиране. За това трябва да се съпоставят не само контролният печат върху частта 15а на регистрационното поле 15 с регистрационния печат на откъснатата част от бланката la, а също при налагането на двата отрязъка на лото-бланката един върху друг на разделителната линия 5, двете цифрови изображения 6а и 66 безпогрешно трябва да се допълват. Както при показаната на фиг.1 бланка за лото 1а, и тук бланката е с отделен номер, но както е показано, и при този начин, възможностите за фалшифициране не са изключени.
Показаната на фиг.2 бланка за лото, не се различава съществено от вече описаната бланка за лото 1а на фиг.1. Тук също има печатна повърхност 2 с печатно изображение 3, едно разделено на две части регистрационно поле 15 и едно, също разделено на две, контролно поле 4 с две изображения от кодове /цифри/, 6а и 66. Противоположно на изобразената на фиг.1 бланка за лото 1а, тук не е установено позиционирането на двете кодирани /цифрови/ изображения 6а1 и 661 /като естествено съответната отделна лото-бланка не е изобразена/ едно спрямо друго и вътрешната част на контролното поле 4. Поради това цифровото /кодираното/ изображение 6а1 на долния край на контролното поле 4 само частично е отпечатано, а на горния край на контролното поле 4 се разпознава допълнителната част на същото цифрово /кодирано/ изображение 6а 1'. При гильоширно оформяне вълнистата линия показва второто цифрово /кодирано/ изображение 661 заема друго място, в зависимост от първото цифрово изображение 6а 1 спрямо неговото място в контролното поле 4. При смачкване на бланката, може също второто цифрово изображение 661 да бъде разделено, съответно на цифровото изображение 6а 1 в изобразената печатна форма на фиг.2. Двете цифрови /кодирани/ изображения 6а1 и 661 могат да бъдат оцветени различно, при което също за едно от двете цифрови изображения 6, може да се приложи и магнитно-печатно оцветяване, чиято устойчивост се използва чрез специално система за четене, поради което допълнително трябва да бъде отпечатано и поле за еталониране.
Изобразената лото-бланка 1 е само един от многото възможни варианти, показваща начина и формата, по които могат да се разположат цифровите изображения 6 в контролното поле 4. Може едно от цифровите изображения 6, съответно на лото-бланката 1а на фиг.1, да се представи като поредица /серия/ от числа, като шрифтът е гильоширан. Цифровото изображение 6 може също да се разположи на цялото контролно поле 4, както става съгласно представения метод, и една и също цифрово изображение 6 се разпростира върху много повече фотоформи и промяната на неговото относително положение се отпечатва само на една серия /на един ред/ и се разпознава на лентата от хартия, която още не е нарязана на отделни бланки. Едно цифрово изображение
6, може да се осъществи също чрез пресуване, или перфориране в различни форми и по различни технологии, а също е възможно и оцветяване с флуоресцираща боя. За изображенията от цифри /кодове/ 6, които при нормално осветление не са видими, /също и на вътрешната половина на регистрационната област 15/ се предвижда външната, видима половина на контролното поле 4. В този случай трябва цялата регистрационна област 15 да изглежда като контролно поле 4, или да бъде оформена в такава форма, че кодираните /цифровите/ изображения да са нанесени върху това поле, върху кодираните /цифрови/ изображения 6, регистрационния, а също и контролния печат. Бланката се разделя по дължината на една разделителна линия 5, разположена между частите 15а и 156, върху които са нанесени съответните печати за регистрация и контрол на лотобланката 1. Не е от значение на кое място на дадена бланка за лото 1 е формирано контролното поле 4 и дали регистрационното поле 15, служещо за възприемане /снимка/ на каквито и да са отпечатъци, е оформено върху предната или задната страна на бланка 1, но те задължително трябва да бъдат предвидени. Контролното поле 4, може да се намира на всяко предпочитано място на една лото-бланка 1, даже може да бъде разположено напречно на печатна повърхност 2 за някоя лото-бланка 1.
Многократно отпечатаните бланки за лото съгласно изобретението от един комплект, имат същите характеристики, както описаната бланка за лото 1, произвеждат се по същия начин и със същата техника, независимо, че са възможни многообразни варианти. Частите, на които с цел регистрация или контрол бланката е разделена, трябва да отговарят на изискванията за документ за легитимиране. Бланките, които притежават характеристиките на лотобланка 1 (фиг.2), в последствие не могат да бъдат фалшифицирани.
На фиг.З е представена ротационна печатна машина /поточна линия/, на която се отпечатва комплект от бланки съгласно изобретението. Лента от хартия 16, изтеглена от ролка за хартия 7, се води с постоянна скорост на движение през различни печатни секции 11, при което за отпечатването на различно оцветените печатни изображения 3 в печатната равнина 2, са предвидени печатни цилиндри 13 от известен тип, предимно задвижва ни от зъбни предавки, чрез които при синхронен и надежден печатен процес се получават печатни повърхности 2 с идентични и съвпадащи печатни изображения 3. Секциите за бои 12, са пригодени да подават от оцветяващите цилиндри еднакво количество боя при печатането. При всяко завъртане на един печатен цилиндър 13 се отпечатват определен брой бланки, обозначени като фотоформи /заготовки/, всяка с еднаква печатна повърхност 2. На фиг.З са показани четири секции /съоръжения/ за печат 11, които също биха могли да бъдат разположени една върху друга чрез Стойки или други укрепващи елементи.
Към последователно свързаните четири секции за печат 11, са присъединени номериращо приспособление 17, секция за пресуване - съответно за матрициране на отвори 19, апарат за отпечатване на кодове /цифри/ 18 и приспособление за рязане 20. Показаното на фиг.З номериращо приспособление 17, както и секцията за пресуване, съответно за матрициране на отвори 19, са структурирани като конвенционални устройства, т.е. са със задвижвани цилиндри. При това един от цилиндрите може да има по-голям или по-малък диаметър, но при все това, да се отпечатват определен брой отпечатъци, като се възпроизвеждат еднакви изображения, т.е. (фиг.1) една променяща се поредица от числа, винаги се появява на едно и също място, с движещи се и при това, периодически повтарящи се изображения, които могат да бъдат пресувани или перфорирани.
Посоченият по-горе апарат за отпечатване на кодове /цифри/ 18 като този, произведен от GP-Graphic Equipment Ltd, Ставангер, Норвегия /запазена марка/, чиито функционални части са описани допълнително на фигури 5 до 9, противно на вече изброените конвенционални устройства, не е с принудително задвижване на цилиндрите. С помощта на такъв апарат за отпечатване на кодове /цифри/ 18, е възможно да се изпишат кодираните /цифровите/ изображения 6 от фиг.2. В режещото приспособление 20 напечатаната лента от хартия 16 се нарязва на единични бланки.
Фиг.4 представлява съответно вариант на фиг.З, при който са показани два независими един от друг апарати за отпечатване на кодове /цифри/ 18, които отпечатват кодираните /цифровите/ изображения 6, (фиг.2), на предната или задната страна на бланката.
Апаратът за отпечатване на кодове /цифри/ 18 може да се разположи на друго място на поточната линия за печат, преди или след секциите за печат 11. Когато е разположен отпред, апаратът и съответната секция за печат 11 за получаване на печатното изображение 3 (от фиг.2) могат да работят като блок, при запазване на желания синхрон.
Ако приспособлението за номериране 17, секцията за пресуване или съответно за матрициране на отвори 19, са структурирани така, че техните цилиндри, както на апарата за отпечатване на кодове /цифри/ 18, не се задвижват принудително, тогава пресуването, матрицирансто на отвори, също и номерирането ще се изобразяват както цифровите изображения. В други случаи обаче, когато се оформя постоянната част на печатните изображения 3 в печатната повърхност 2 (фиг.2), те трябва аналогично на секциите за печат 11, да бъдат обособени със задвижвани цилиндри.
Фиг.5 показва хода на една лента от хартия 16 през един апарат за отпечатване на кодове /цифри/ 18а. Една секция за оцветяване 12 с два или повече разделени /един от друг/ резервоари за бои 21, вентилна система 22 и помпено съоръжение /непоказано на фигурата/, способстват за нанасянето на боите от печатните цилиндри 8а върху лентата от хартия 16. Хартиената лента 16 от направляващите ролки 23 се притиска върху печатните цилиндри 8а, при което те я увличат със себе си. Когато задвижването на цилиндрите е по-бавно, по време на печатния процес, те се движат сами. Също възприемчивостта на различните покрития от бои, незначителните различия в здравината на хартията, или силата на притискане на направляващите ролки 23, биха могли да повлияят на ротационната скорост на цилиндрите 8а.
С помощта на един втори незадвижван принудително цилиндър 86, може да се осъществи пресуване.
С дистанционна уредба /непоказана на фигурата/, монтирана в пулта за управление на печатната машина, се управлява ходовият механизъм на секцията за оцветяване 12. Както при автоматизиран пуск, така и с помощта на генератор на случайности, съответните вентили за един от резервоарите за бои 21, се управляват, така че в хода на печатния процес, цилиндрите 8а могат да се омокрят с различни бои, при което оцветяващите смеси се получават по един не предварително определен начин и, съответно, формираното цифрово /кодирано/ изображение е трудно копируемо /с размазана боя като сажди/.
Във фиг.6 (съответна на фиг.5) е показан ходът на хартиената лента 16 през един апарат за отпечатване на кодове /цифри/ 186, при който също на предната, както и на задната страна на лентата от хартия 16, могат да се нанасят цифровите /кодираните/ изображения. Двата цилиндъра 8а се омокрят с боя от резервоарите за бои 21. Лентата от хартия 16, във формата на буква S, се направлява от водещцте ролки 23, като предната и задната й повърхност последователно се притискат към единия от цилиндрите 8а. Поне единият от цилиндрите 8а може да се изпълни като пресоващ или перфориращ и да бъде свързан съответно с номериращо приспособление.
Фиг.7 до 9 показват примерни изпълнения за цилиндри 8 за получаване на цифровите /кодираните/ изображения 6 /фиг.2/. Показаният на фиг.7 лентово-отпечатващ цилиндър 8с, при който ролките 24, носещи печатния негатив на цифровото изображение 6, могат да го нанесат с предпочитания от цилиндрите. Външните ролки 24а служат за придвижване на лентата 16 /от фиг.6/.
Фиг.8 показва стереотипен цилиндър 8d, на който печатният негатив 14 е оформен като флексографско /гумено/ клише, залепено върху сърцевината на цилиндър от алуминий.
На фиг.9 е показан един растерен цилиндър 8е, горната част на който е омрежена. Тази бяла повърхност, без растер може да бъде разположена напречно спрямо оста на цилиндъра 8е и да предизвика спиране на увличането на лентата от хартия, винаги когато се провлачва и отмества печатът.
Всеки един от изобразените цилиндри 8 (фиг.7 - 9), когато са включени по двойки при печатния процес, може да има различен диаметър. Затова е предвиден управляващ механизъм управляван от генератор на случайности /рандомизирано/, предвиден за допълнително спиране за момент на цилиндрите. Възможно е също цилиндрите за кратко време да бъдат отстранени от лентата от хартия.
Съгласно изобретението когато цилиндрите 8 се задвижват принудително трябва чрез фино, предварително изчислено пренасяне, разместените относителни положения на цифровите изображения, да бъдат приведени в съвпадение. Методът и устройството за осъществяването му съгласно изобретението са опростени и ефективни.
ЛЕГЕНДА:
1, 1а - лото-бланка
- печатна повърхност
- печатно изображение
- контролно поле
- разделителна линия /6а, 66, 6а1, 661, 6а11, 661’/ - кодирани /цифрови/ изображения
- ролка за хартия
8, 8а, 8б - печатни цилиндри за кодирани /цифрови/ изображения 8с, 8d, 8е
- секция за печат - на печатно изображение 3, от ротационна машина 10
- секция за оцветяване - на печатно изображение 3 от ротационна машина 10
- печатащи цилиндри на печатното изображение 3 към секция 11 ротационна машина 10
- лента от хартия/ ротационна машина 10
- номериращо приспособление
18, 18а - приспособление за отпечатване на кодирани /цифрови/ изображения
- секция за пресуване и/или за матрициране на отвори също от ротационна машина 10
- режещо приспособление към ротационна мащина 10
- резервоари за бои
- вентилна система
- направляващи ролки за лентата от хартия 16
24, 24а - ролки, монтирани върху печатащ цилиндър 8с - външните ролки 24 служат за придвижване на лентата от хартия 16, а 24а - за носене на печатния негатив на цифровото изображение
- “забелено” пространство от повърхност на един цилиндър за цифрово изображение 6
- печатен негатив за цифрово изображение 6
Claims (13)
- Патентни претенции1. Метод за многократно отпечатване на бланки /1/, фишове и др. подобни, при който всяка от получените бланки /1/, има най-малко една печатна повърхност /2/, с еднакво печатно изображение /3/ и поне едно, намиращо се на едно и също място, контролно поле /4/, през което е прекарана разделителна линия /5/, и което обхваща най-малко две кодирани /цифрови/ изображения /6/, като при това придвижващата се напред лента от хартия /16/, се печата и накрая се нарязва на единични бланки /1/, а по време на печатния процес, печатното изображение /3/ се получава чрез печатни цилиндри /13/, които се задвижват принудително и се въртят със синхронна, еднаква по големина периферна скорост, ai'no време на същия печатен процес се отпечатват най-малко две кодирани /цифрови/ изображения /6а, 66/ чрез два цилиндъра /8/, въртящи се с различна периферна скорост, характеризиращ се с това, че по време на печатния процес, независимо от асинхрона между периферните скорости на двата цилиндъра /8/, ротационната скорост на поне единия от цилиндрите /8/ и независимо от втория цилиндър, се променя така, че ротационната скорост на този втори цилиндър многократно или непрекъснато се променя.
- 2. Метод за многократно отпечатване на бланки /1/, фишове и др. подобни, при който всяка от получените бланки /1/, има най-малко една печатна повърхност /2/, с еднакво печатно изображение /3/ и поне едно, намиращо се на едно и също място контролно поле /4/, през което е прекарана една разделителна линия /5/, и което обхваща най-малко две кодирани /цифрови/ изображения /6/, като при това, придвижващата се напред лента от хартия /16/ се печата и накрая се нарязва на единични бланки /1/, а по време на печатния процес, печатното изображение се получава от печатните цилиндри /13/, които се задвижват и се въртят със синхронна, еднаква по големина периферна скорост, а по време на същия печатен процес се отпечатват поне две кодирани /цифрови/ изображения /ба, 6б/ чрез два цилиндъра /8/, които се въртят с различна периферна скорост, характеризиращ се с това, че по време на печатния процес най-малко единият от двата цилиндъра /8/, не се задвижва.
- 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че по време на печатния процес вторите цилиндри не се задвижват.
- 4. Метод съгласно претенция 1 или 3, характеризиращ се с това, че ротационната скорост на поне единия от първите цилиндри е рандомизирана - т.е. променя се на интервали - предимно циклично, предимно от един управляем генератор на случайности.
- 5. Метод съгласно претенции от 1 до 4, най-малко един цилиндър /8/ за отпечатване в цвят поне за една двойка кодирани /цифрови/ изображения /6а, 66/, характеризиращ се с това, че по време на печатния процес боята за печат за поне единия от цилиндрите /8/ се сменя от автоматична уредба за смяна на боята, предимно циклично /на интервали, рандомизирано/.
- 6. Устройство за осъществяване на метода, съгласно една от горните претенции, представляващо ротационна машина /10/ /поточна линия/, с най-малко една секция за печат /11 / и поне една секция за оцветяване /12/ за получаване на печатното изображение /3/ и поне едно приспособление за печат на кодове /цифри/ - /18/ за получаване на кодираните /цифрови/ изображения /6/, характеризиращо се с това, че печатният/ните/ цилиндър/и/ /13/ за печат на печатното изображение /3/, е/са/ с принудително задвижване, а цилиндрите /8/ за получаване на кодираното /цифровото/ изображение /6/ - тъй като тяхното движение се дължи на управляваното чрез триене, увличане при подвоза на хартията, напротив не е/не са/ задвижван/и/ принудително.
- 7. Устройство за осъществяване на метода, съгласно една от претенции 1 до 5, представляващо ротационна машина /10/, с наймалко една секция за печат /11/ и поне една секция за оцветяване /12/, за получаване на печатно изображение /3/ и поне едно цифрово-печатащо приспособление /18/ с поне два цилиндъра /8/ за получаване най-малко на две цифрови /кодирани/ изображения /6/, характеризиращо се с това, че най-малко единият от двата цилиндъра /8/, чрез допълнително включен към пусковата система на цилиндъра/дрите/ пусков механизъм за печатна и оцветяваща секция, който е управляван предимно от един генератор на случайности - по време на печатния процес - поне единият от цилиндрите /8/, независимо от този втори цилиндър и асинхрона при неговото ускоряване, може да бъде спиран и/или отдръпван, съответно притискан /към хартиената лента/.
- 8. Устройство, съгласно претенция 6 или 7, характеризиращо се с това, че печатните негативи /14/ за кодираните /цифровите/ изображения /6/, са монтирани върху цилиндри /8/, които са с различни диаметри и върху част от повърхността на цилиндрите /8/ може да бъде предвидено забелено пространство, на което няма растер /26/.
- 9. Устройство, съгласно една от претенции 6 до 8, характеризиращо се с това, че за поне един от цилиндрите /8/ е предвидено едно приспособление за автоматична подмяна на боята, принадлежащо поне към два резервоара за бои /21/ - управлявано от генератор на случайности.
- 10. Бланка /1/, от набора бланки, получени чрез метод съгласно една от претенции 1 до 5, както и чрез устройство, съгласно една от претенции 6 до 9, с най-малко една печатна повърхност /2/, с еднакво печатно изображение /3/ и поне едно, намиращо се на едно и също място контролно поле /4/, през което е прекарана една разделителна линия /5/ и което обхваща поне две кодирани /цифрови/ изображения /6/, характеризираща се с това, че относителните положения на кодираните /цифровите/ изображения /6/, едно спрямо друго и вътрешната половина на контролното поле /4/, за две бланки /1/ са идентични, с вероятност по-малка от 1:4000, но предимно помалко от 1:40000.
- 11. Бланка /1/ от набора бланки, съгласно претенция 10, характеризираща се с това, че поне едно кодирано /цифрово/ изображение /6/ е оформено чрез пресуване и/ или матрициране на отвори.
- 12. Бланка /1/ от набора бланки, съгласно претенция 10 или 11, характеризираща се с това, че поне едно кодирано /цифрово/ изображение /6/ е изобразено гильоширано и/или в цифрова редица /серия/.
- 13. Бланка /1/ от набора бланки, съгласно една от претенции 10 до 12, характеризираща се с това, че поне едно кодирано /цифрово/ изображение /6/, е отпечатано чрез флуоресцираща - и/или магнитна боя.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH154591 | 1991-05-24 | ||
PCT/EP1992/001114 WO1992020525A1 (de) | 1991-05-24 | 1992-05-20 | Mehrzahl von bedruckten scheinen, sowie verfahren und vorrichtung zu ihrer herstellung |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG98233A BG98233A (bg) | 1994-08-30 |
BG60710B1 true BG60710B1 (en) | 1996-01-31 |
Family
ID=4212925
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG98233A BG60710B1 (en) | 1991-05-24 | 1993-11-19 | Multiple printed forms and method and device for their production |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0586412B1 (bg) |
AU (1) | AU1696092A (bg) |
BG (1) | BG60710B1 (bg) |
CZ (1) | CZ248893A3 (bg) |
DE (1) | DE59203400D1 (bg) |
ES (1) | ES2051665T3 (bg) |
GR (1) | GR940300032T1 (bg) |
HR (1) | HRP920142A2 (bg) |
HU (1) | HU215065B (bg) |
IL (1) | IL101976A (bg) |
SK (1) | SK130493A3 (bg) |
WO (1) | WO1992020525A1 (bg) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6148724A (en) * | 1994-12-20 | 2000-11-21 | Moore Business Forms, Inc. | Selective flexographic printing |
US5979315A (en) * | 1998-10-05 | 1999-11-09 | Moore U.S.A., Inc. | Flexographic printing selectively |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE656963A (bg) * | 1963-12-13 | |||
DE1436801A1 (de) * | 1964-06-08 | 1968-11-28 | Gualtiero Giori | Druckwerk an Rotationsmaschinen fuer den Druck einer Sicherheitssignatur auf Wertscheinen mit abtrennbarem Coupon |
-
1992
- 1992-05-20 SK SK1304-93A patent/SK130493A3/sk unknown
- 1992-05-20 CZ CS932488A patent/CZ248893A3/cs unknown
- 1992-05-20 EP EP92909761A patent/EP0586412B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-05-20 WO PCT/EP1992/001114 patent/WO1992020525A1/de not_active Application Discontinuation
- 1992-05-20 AU AU16960/92A patent/AU1696092A/en not_active Abandoned
- 1992-05-20 DE DE59203400T patent/DE59203400D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-05-20 HU HU9303124A patent/HU215065B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-05-20 ES ES92909761T patent/ES2051665T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-05-22 IL IL10197692A patent/IL101976A/en unknown
- 1992-05-22 HR HRP920142AA patent/HRP920142A2/hr not_active Application Discontinuation
-
1993
- 1993-11-19 BG BG98233A patent/BG60710B1/bg unknown
-
1994
- 1994-05-31 GR GR940300032T patent/GR940300032T1/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU1696092A (en) | 1992-12-30 |
EP0586412A1 (de) | 1994-03-16 |
HU215065B (hu) | 1998-09-28 |
IL101976A0 (en) | 1992-12-30 |
WO1992020525A1 (de) | 1992-11-26 |
HU9303124D0 (en) | 1994-03-28 |
DE59203400D1 (de) | 1995-09-28 |
SK130493A3 (en) | 1995-04-12 |
HUT69103A (en) | 1995-08-28 |
HRP920142A2 (hr) | 1994-04-30 |
ES2051665T3 (es) | 1995-12-16 |
CZ248893A3 (en) | 1994-04-13 |
EP0586412B1 (de) | 1995-08-23 |
BG98233A (bg) | 1994-08-30 |
GR940300032T1 (en) | 1994-05-31 |
IL101976A (en) | 1994-10-21 |
ES2051665T1 (es) | 1994-07-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4299637A (en) | Method of making a game ticket | |
EP0433330B1 (en) | Security device | |
EP0234885B1 (en) | Document bearing characteristic ink-printed indicia juxtaposed with corresponding characteristic synthetic watermark and method for producing same | |
JP2003529463A (ja) | 凹版印刷で印刷されたデータキャリア | |
US4720325A (en) | Method for the manufacture of a material in the form of sheets or a web provided with a watermarklike pattern | |
EP0093009A2 (en) | Manufacture of a sheet element having a reflective anti-counterfeiting device | |
EP1507668B1 (en) | Process and apparatus for providing markings on security papers | |
BG60710B1 (en) | Multiple printed forms and method and device for their production | |
EP0149542A2 (en) | Security document | |
GB2152005A (en) | Self-adhesive prints or labels | |
KR20070104922A (ko) | 펀칭, 엠보싱, 새김 또는 인쇄 시스템 | |
EP2999598B1 (en) | Improvements in and relating to security documents | |
EP0806706A1 (en) | Improvements in and relating to anti-photocopying measures | |
JPS62208984A (ja) | 改ざん防止印字方法 | |
EP2298989A1 (en) | Method for producing security documents and its products | |
AU2014270135A1 (en) | Improvements in and relating to security documents | |
KR950011457B1 (ko) | 은화에 인쇄층을 형성시키는 방법과 인쇄층이 부가된 은화를 가진 인쇄용지 | |
CN114434996A (zh) | 组合防伪标识及其实现方法 | |
RU2181667C1 (ru) | Комплекс по изготовлению лотерейных билетов | |
JPS6021878B2 (ja) | 投票券発売機 | |
CN111038124A (zh) | 一种印鉴 | |
EP0317174A2 (en) | Numbering printer | |
JPH071814A (ja) | 偽造防止印ならびに偽造防止押印装置 | |
JP2016141045A (ja) | セキュリティ性の高い用紙およびこの用紙の製造装置ならびにその製造方法 |