BG4357U1 - Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен - Google Patents

Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен Download PDF

Info

Publication number
BG4357U1
BG4357U1 BG5617U BG561722U BG4357U1 BG 4357 U1 BG4357 U1 BG 4357U1 BG 5617 U BG5617 U BG 5617U BG 561722 U BG561722 U BG 561722U BG 4357 U1 BG4357 U1 BG 4357U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
waste
endless screw
shredder
plastic
hydroseparator
Prior art date
Application number
BG5617U
Other languages
English (en)
Inventor
Стоил Лазаров
Благов Лазаров Стоил
Original Assignee
Благов Лазаров Стоил
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Благов Лазаров Стоил filed Critical Благов Лазаров Стоил
Priority to BG5617U priority Critical patent/BG4357U1/bg
Publication of BG4357U1 publication Critical patent/BG4357U1/bg

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

Инсталацията включва товаро-разтоварни съоръжения (2), установени върху площадка за предварително съхраняване на опасни отпадъци (1), механични транспортьори като захранваща транспортна лента или шнек (3) за насипни материали, свързана към шредер и/или дробилна машина (4) със захранващ бункер (5). Към изхода на шредера (4) са установени последователно изходен шнек (5) за транспортиране на смления отпадък и шнек (6) за транспортиране и повърхностно измиване на отпадъка, свързан с хидросепаратор (7) за разделяне на черните и цветните метали. Към хидросепаратора са свързани последователно две хидроустойчиви шнекови устройства (8 и 9) за транспортиране и високоскоростно измиване на отпадъка. Второто шнеково устройство (9) е свързано с машина за течно измиване (10) на отпадъка, работеща центробежен принцип. След машината за течно измиване (10) са установени вентилатор с апарат (11) за разделяне на твърдите частици от газ или течност, термосушилня (12) и блок за въздушна сепарация (13), представляващ система от няколко циклона, които служат за отделяне на по-леките от по-тежките фракции на отпадъчната пластмаса. Към инсталацията спада и пречиствателна станция (17) за отпадъчните води, към която са свързани шредера (4), изходния шнек (5), втория шнек (6), хидросепаратора (7), първото (8) и второто (9) хидрошнекови устройства, машината за течно измиване (10) на отпадъка и машината за отстраняване на остатъчни течности (15).

Description

Област на приложение
Полезният модел се отнася до промишлена инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори (РЕ) и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен (ABS), която инсталация ще намери приложение най-вече в областта, свързана с управлението и оползотворяването на отпадъци от оловно-киселинни акумулаторни батерии.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че полиетиленът е термопластичен полимер на етилена и е най-често срещаната пластмаса. Към 2017 г. се произвежда над 100 милиона тона полиетилен годишно, което представлява 34% от световния пазар на пластмаса. Основната му употреба е за опаковки - торбички, опаковъчни слоеве, съдове за съхранение, бутилки, геомембрани и др. Полиетиленът се произвежда от етилен, който се добива основно от петрол и природен газ.
Специално полиетиленовите сепаратори се използват при производството на оловно-киселинни акумулаторни батерии и представляват синтетичен материал - полимер с високи електроизолационни качества. При автомобилните акумулатори те се установяват между катода и анода на акумулаторите и представляват микропорести полимерни мембрани. Основната функция на мембранния сепаратор е да държи двата електрода разделени за да предотвратява появата на къси съединения от електричество.
ABS пък е широко разпространен удароустойчив термопласт, който се образува чрез полимеризацията на стирен и акрилонитрил в присъствието на полибутадиен. Използва се за производството на леки твърди продукти, като тръби, детски конструктори и съдове за храна (напр. кофички за кисело мляко). Пропорциите на използваните мономери варират от 15-35% акрилонитрил, 530% бутадиен и от 40-60% стирен.
Положителните свойства на ABS са:
- добра износоустойчивост;
- здравина и издръжливост;
- еластичност;
- устойчивост на агресивни синтетични химични съединения и основи;
- нетоксичност при нормални условия на работа;
- отлични механични свойства на якост, твърдост;
- работа при температура от -40°С до +90°С.
Известно е, че в момента различните отпадъчни компоненти от промишлеността и строителството се унищожават чрез изгаряне, рециклиране, биологично унищожаване, депониране и т.н.
Що се отнася до полиетиленовите сепаратори, които са опасни за хората и животните, те обикновено се унищожават чрез изгаряне, но често се депонират и заравят в почвата, въпреки, че тяхното разграждане по естествен път е продължителен процес.
Депата за отпадъци често са създавани в изоставени или неизползвани каменоломни, минни шахти или ями. Едно добре проектирано и добре управлявано депо трябва да бъде хигиеничен и сравнително евтин метод за обезвреждане на отпадъчни материали. По-старите, лошо проектирани или лошо управлявани депа могат да създадат редица неблагоприятни въздействия върху околната среда, като например навявания на отпадъци, причинени от вятъра, привличане на паразити и т.н. Друг общ продукт от депата е газът (предимно съставен от метан и въглероден двуокис), който се получава като органичен отпадък, разграждайки се анаеробно. Този газ може да създаде проблеми с миризмата си, да унищожи растителната повърхност и представлява парников газ.
Изгарянето е метод за отстраняване, в който органични отпадъци се подлагат на изгаряне, за да се превърнат в отпадъчни и газообразни продукти. Този метод е полезен за изхвърляне на остатъка, както при обработването на твърдите отпадъци, така и на твърдия остатък от пречистването на отпадъчните води. Процесът намалява обемите на твърдите битови отпадъци до 20-30% от първоначалния обем. Изгарянето и други системи с висока температура за третиране на отпадъци понякога се описват като „термична обработка“. Пещите за горене на смет превръщат отпадъчните материали в топлинна енергия, газ, пара и пепел.
Изгарянето се извършва както в ограничен мащаб от отделни хора, така и в по-голям промишлен мащаб. То се използва, за да се разреши проблемът с твърдите, течни и газообразни отпадъци и е признато като практичен метод за обезвреждане на определени опасни отпадъчни материали - например биологични, медицински и други отпадъци. Изгарянето, обаче е спорен метод за обезвреждането на отпадъците, заради последващи проблеми, свързани с него като например емисиите на замърсяващи газове.
Рециклирането е процес на възстановяване на ресурсите, което се отнася до събирането и повторното използване на отпадъчни материали. Изделията от полиетилен са годни за преработване и последващо използване.
Широкомащабната употреба на полиетилен създава трудности за управлението на отпадъците, ако не се рециклира. Полиетиленът не е лесно биоразградим и следователно се натрупва в сметищата. Изгарянето му може да доведе до отделянето на вредни газови емисии. Все пак, съществуват няколко вида бактерии и животни, които са способни да разграждат полиетилен.
Всички известни методи, сравнени едни с други, притежават редица предимства и недостатъци, което принуждава обществото да търси нови по-екологични и по-икономични начини за оползотворяване на отпадъчните промишлени компоненти.
В случая не е известна инсталация за третиране на полиетиленов сепаратор РЕ и третиране на ABS (акрилонитрил, бутадиен, стирен), с помощта на която да се извличат и отново оползотворяват тези отпадъци от промишлеността.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се предложи инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори (РЕ) и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен (ABS).
Тази задача е решена чрез инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен, която инсталация е съставена от следните, свързани технологично и последователно съоръжения и агрегати: товаро-разтоварни съоръжения, установени върху площадка за съхраняване на опасни отпадъци, механични транспортьори за насипни материали, свързани към шредер и/или дробилна машина със захранващ бункер.
Към изхода на шредера е установен изходен шнек за транспортиране на смления отпадък към втори шнек за транспортиране и повърхностно измиване на отпадъка, свързан с хидросепаратор за разделяне на черните и цветните метали и от други частици от твърди замърсители. Хидросепараторът е оборудван с изпускателни клапани за отвеждане на металите и замърсителите.
След хидросепаратора са монтирани последователно първо и второ хидроустойчиви шнекови устройства, предназначени да транспортират и високоскоростно да измиват отпадъка. Второто хидроустойчиво шнеково устройство е свързано с машина за течно измиване на отпадъка, работеща на центробежен принцип, последвана от вентилатор с апарат за разделяне на твърдите частици от газа, работещ на центробежен принцип. Вентилаторът служи и за транспортиране на отпадъчните пластмаси към термосушилня.
Термосушилнята е съставена от кутия с монтирани към нея нагреватели и вентилатор, засмукващ въздух заедно с измитите парчета отпадъчна пластмаса към нагорещена серпентина. След нагорещената серпентина са монтирани вентилатор и апарат циклонен тип, свързани с блок за въздушна сепарация.
Блокът за въздушна сепарация представлява система от циклони за отделяне на по-леките от потежките фракции на отпадъчната пластмаса, при което преди първия циклон е монтиран всмукателен вентилатор, засмукващ пластмасовия отпадък към първия циклон. Чрез втори вентилатор съчленен с въздушен сепаратор се отделя по-тежката пластмаса (ABS) и посредством издухващ вентилатор се транспортира към бункер/силоз.
По-леките пластмаси РЕ засмукани от вентилатора на въздушния сепаратор попадат във втори циклон и постъпват в машината за отстраняване на остатъчни течности, която е оборудвана в изходящия й край с шнек и транспортно съоръжение за отвеждане на почистения отпадък към бункер/силоз.
Към инсталацията спада и пречиствателна станция за пречистване на отпадъчните води и връщане на пречистените такива отново в работния цикъл, към която са свързани шредера, двата шнека, хидросепаратора, двете хидрошнекови устройства, машината за течно измиване на отпадъка и машината за отстраняване на остатъчни течности.
Предимствата на полезния модел се изразяват в това, че с помощта на инсталацията се постига възможност за повторно използване на отпадъчни продукти, които в момента най-често се депонират или изгарят и не се използват, както и многократното използване на водата в процеса на третиране на отпадъците.
Друго предимство на полезния модел се основава на това, че с негова помощ се осъществява повишена екологичност и запазване на околната среда, тъй като се намалява обема на депонираните продукти, а получените с помощта на инсталацията продукти се използват отново в промишлеността или строителството.
Самият процес на третиране на отпадъците, благодарение на пречиствателната станция, позволява многократно използване на водата.
Пояснение на приложената фигура
На фигура 1 е показана принципна блокова схема на инсталацията за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленов сепаратор и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен.
Примерно изпълнение на полезния модел
Едно примерно изпълнение на инсталацията за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленов сепаратор и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен, с което се обяснява и принципа на работа на инсталацията, е показано на приложената фигура 1.
Отпадъците при рециклиране на оловно-киселинни акумулатори са замърсени най-често с метални съединения и засъхнал електролит. Тези отпадъци са съставени основно от полиетиленови сепаратори, пластмасови парчета от акумулатори, цветни и черни метали и всякакви други отпадъци замърсители. На практика отпадъка, който ще се третира в инсталацията е твърде разнороден.
Инсталацията за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен включва следните монтирани последователно, съоръжения и агрегати, представени на фиг. 1:
Отпадъците се доставят на площадката за предварително съхраняване на отпадъците 1, известна още като депо за опасни отпадъци. С помощта на товаро-разтоварни съоръжения 2, които могат да бъдат багер и/или товарачи (челни и/или телескопични), и/или подемно-транспортни машини - кранове, мотоили електрокари и други подобни, отпадъците се разтоварват на площадката 1.
С помощта на захранваща транспортна лента или шнек 3 (винтов транспортьор за насипни материали) отпадъците се подават към шредер и/или дробилна машина 4.
Шредерът и/или дробилна машина 4 е снабдена със захранващ бункер, който в примерния вариант е с производителност до 1400 kg/h. Шредерът 4 притежава вал с ножове, монтирани към него, който вал извършва въртеливо движение и от фиксирани към корпуса на шредера два реда от по четири броя неподвижни ножове. Валът на шредера 4 се задвижва от електродвигател.
Към шредера 4 се подава непрекъснато течност, за предпочитане вода, с помощта на която се извършва процес на предварително измиване от остатъчни частици като олово, киселина и отделяне на по едрите примеси на отпадъчния материал.
Вътре в шредера 4 или в дробилната машина се извършва разрязването и смилането на отпадъка на по-дребни парчета.
Към изхода на шредера 4 е установен изходен шнек 5 за транспортиране на вече смления обработван отпадък.
Следва втори шнек 6, разположен между изходния шнек 5 на шредера 4 и хидросепаратор 7 с водно захранване от резервоар за вода, който е част от пречиствателна станция 17 за отпадъчни води. Вторият шнек 6 служи за транспортиране и повърхностно измиване на замърсения отпадък. Същевременно шнекът 6 придвижва пластмасовия отпадък към хидросепаратора 7.
С помощта на хидросепаратора 7, който е с водно захранване, се извършва разделяне на черните и цветните метали и на други частици от твърди замърсители. За целта хидросепараторът 7 е оборудван с изпускателни клапани за отвеждане на металните частици и другите замърсители. Диаметърът на хидросепаратора за предпочитане е от 350 mm до 850 mm.
Следва първо хидроустойчиво шнеково устройство 8, чието предназначение е едновременно да транспортира и високоскоростно да измива отпадъка чрез триене (съприкосновение) между флуида и надробения отпадък. Това устройство е с предпочитана дължина от 3000 mm до 5000 mm. Хидроустойчивото шнеково устройство 8 е снабдено с високоскоростен ротор и е свързано с резервоара за вода на пречиствателната станция 17.
Следва второ хидрошнеково устройство 9, подобно на предходното хидрошнеково устройство 8, но с по-малка дължина - за предпочитане от 2000 mm до 4000 mm, което служи отново за високоскоростно измиване на отпадъка. Второто хидрошнеково устройство 9 също е свързано с резервоара за вода на пречиствателната станция 17.
След това в инсталацията е монтирана машина за течно измиване 10 на отпадъка, която работи на центробежен принцип. Повърхностното измиване се осъществява чрез интензивно високоскоростно измиване посредством роторен вал с перки. В случая се извършва и допълнително редуциране на съдържанието на киселина, която е останала по отпадъка.
Скоростта на ротора е от 600 до 1200 об/min. За задвижване на ротора е използван електродвигател с мощност от 90 до 160 kW/h.
Машината за течно измиване 10 на отпадъка също е свързана с резервоара за вода на пречиствателната станция 17.
След машината за течно измиване 10 е установен вентилатор с апарат за разделяне на твърдите частици от газ или течност 11, работещ на центробежен принцип (циклон), с помощта на който се извършва и транспортиране на отпадъчните пластмаси към следващия етап на инсталацията, който представлява термосушилня 12.
Термосушилнята 12 е съставена от:
- Кутия 12.1 с монтирани към нея нагреватели с обща мощност от 100 до 190 kW/h. С помощта на вентилатор 12.2 с мощност от 10 до 12 kW/h въздухът се засмуква в кутията 12.1 заедно с вече измитите парчета отпадъчна пластмаса и преминава през нагорещена серпентина.
Нагорещената серпентина представлява последователно огънати метални тръби, през които минава въздушен горещ поток с увлечен от въздуха пластмасов отпадък. Отделянето на влагата се осъществява в серпентината на термосушилнята 12 с нагреватели по метода на сушене в „летящо“ състояние.
Преминавайки през тази нагорещена серпентина от тръби, материалът (отпадъчна пластмаса) се изсушава, а с помощта на вентилатор и апарат от циклонен тип 12.3 суровината се транспортира към следващия етап, а именно блока за въздушна сепарация 13.
Блокът за въздушна сепарация 13 представлява система от няколко циклона - най-често от 2 до 4 на брой, които служат за отделяне на по-леките от по-тежките фракции на отпадъчната пластмаса.
В долната част на първия циклон, непосредствено пред него, е монтиран всмукателен вентилатор 13.1, който засмуква пластмасовия отпадък и го вкарва в първия циклон. Излизайки от първия циклон, пластмасата попада във въздушния сепаратор 13.2, който е непосредствено след първия циклон.
Чрез втори вентилатор монтиран над въздушния сепаратор 13.2 и представляващ неразделна част от него, се отделя по-тежката пластмаса (ABS) към бункер/силоз 13.3, който е с минимален обем 1 m3.
Вентилаторът 13.4 се използва за издухване/транспортиране на твърдата отпадъчна пластмаса към бункер/силоз 13.3, и същият е с мощност от 2.5 до 10.5 kW/h.
Засмуканите от вентилатора на въздушния сепаратор 13.2 по-леки пластмаси РЕ, преминават през втория циклон 14 и постъпват в машината за отстраняване на остатъчни течности 15.
Машината за отстраняване на остатъчни течности 15 работи на принципа на механично пресоване с помощта на винтов вал към изходящ конус до отстраняване на остатъчната течност. Машината е оборудвана в изходящия й край с шнек, който отвежда отпадъкът (РЕ).
Инсталацията завършва с транспортно съоръжение - шнек или транспортна лента 16 за отвеждане на почистения отпадък към бункер/силоз или директно към пълнене на чували.
Полученият от инсталацията полиетиленов сепаратор е със съдържание на олово около 0.3% и на електролит под 1%.
Към инсталацията за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на отпадъци от акрилонитрил-бутадиен-стирен спада и пречиствателна станция 17 за отпадъчните води с капацитет от 15 до 45 m3/h. Към пречиствателната станция 17 са свързани шредера 4, изходния шнек 5, втория шнек 6, хидросепаратора 7, първото 8 и второто 9 хидрошнеково устройство, машината за течно измиване 10 на отпадъка, машината за отстраняване на остатъчни течности 15.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на акрилонитрил-бутадиен-стирен, характеризираща се с това, че е съставена от следните, свързани технологично и последователно товаро-разтоварни съоръжения (2), установени върху площадка за съхраняване на отпадъци (1), механични транспортьори (3) за насипни материали, свързани към шредер и/или дробилна машина (4) със захранващ бункер, като към изхода на шредера (4) е установен изходен шнек (5) за транспортиране на смления отпадък към втори шнек (6) за транспортиране и повърхностно измиване на отпадъка, свързан с хидросепаратор (7) за разделяне на черните и цветните метали и от други частици от твърди замърсители, оборудван с изпускателни клапани за отвеждане на металите и замърсителите, като след хидросепаратора (7) са монтирани последователно първо (8) и второ (9) хидроустойчиви шнекови устройства за транспортиране и високоскоростно измиване на отпадъка, свързани с машина за течно измиване (10) на отпадъка, работеща на центробежен принцип, последвана от вентилатор с апарат циклонен тип (11) за разделяне на твърдите частици от газ, работещ на центробежен принцип, който служи и за транспортиране на отпадъчните пластмаси към термосушилня (12), която е съставена от кутия (12.1) с монтирани към нея нагреватели и вентилатор (12.2), засмукващ въздух заедно с измитите парчета отпадъчна пластмаса към нагорещена серпентина, след която са монтирани вентилатор и апарат циклонен тип (12.3), свързани с блок за въздушна сепарация (13), представляващ система от циклони за отделяне на по-леките от по-тежките фракции на отпадъчната пластмаса, като преди първия циклон е монтиран всмукателен вентилатор (13.1), засмукващ пластмасовия отпадък към първия циклон, след което е установен втори вентилатор, съчленен с въздушен сепаратор (13.2) за отделяне на по-тежката пластмаса (ABS), която посредством вентилатор (13.4) се издухва към бункер (13.3), а по-леките пластмаси РЕ, засмукани от вентилатора на въздушния сепаратор попадат във втори циклон (14), и след него в машина за отстраняване на остатъчни течности (15), която е оборудвана в изходящия й край с шнек и транспортно съоръжение (16) за отвеждане на почистения отпадък към бункер, като към инсталацията спада и пречиствателна станция (17) за отпадъчните води, към която са свързани шредера (4), двата шнека (5 и 6), хидросепаратора (7), двете хидрошнекови устройства (8 и 9), машината за течно измиване (10) на отпадъка и машината за отстраняване на остатъчни течности (15).
BG5617U 2022-10-31 2022-10-31 Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен BG4357U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5617U BG4357U1 (bg) 2022-10-31 2022-10-31 Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5617U BG4357U1 (bg) 2022-10-31 2022-10-31 Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4357U1 true BG4357U1 (bg) 2022-12-15

Family

ID=88534673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5617U BG4357U1 (bg) 2022-10-31 2022-10-31 Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4357U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5495346B2 (ja) 汚泥の固形燃料化プラント
JP2014505581A (ja) 都市部および農村部における廃棄物を資源として利用する方法
KR100866517B1 (ko) 가연성 폐기물의 자원화를 위한 분리선별 장치와 그 방법
JP2011105816A (ja) 汚泥の固形燃料化プラント
JP2011089085A (ja) 混合廃棄物を用いた固形燃料の製造プラント
CN206868797U (zh) 城市垃圾回收处理系统
CN104183855B (zh) 一种废旧电池回收系统及其回收方法
JP2011050949A (ja) ごみの収集および選別方法、収集および選別装置
US6152306A (en) Solid waste reduction
KR101232058B1 (ko) 간접건조와 직접건조의 2단계 건조방식을 적용한 유기성 폐기물 자원화 설비시스템
KR101272123B1 (ko) 유기성 폐기물 자원화 설비시스템
KR100310406B1 (ko) 폐기물 재자원화 처리 방법 및 그 장치
KR20070078419A (ko) 생활폐기물 전처리 방법과 그 장치
CN1676232A (zh) 一种无害化垃圾处理方法及设备
JP4369388B2 (ja) 廃棄物の前処理方法及びその装置
KR100287790B1 (ko) 일반 폐기물을 이용한 고형 연료 제조 시스템
BG4357U1 (bg) Инсталация за третиране на пластмасови отпадъци от полиетиленови сепаратори и на такива от акрилонитрил-бутадиен-стирен
CN112047764A (zh) 厨余垃圾物理处理成套系统
JP4594607B2 (ja) プラスチックごみの分離回収方法
CN112191670A (zh) 一种城乡混合生活垃圾就地低温一体化处理装置及应用
CN109762584B (zh) 一种造纸废弃物处置系统
CN106861879A (zh) 生活垃圾分离处理装置
JPH04180878A (ja) 熱可塑性プラスチック廃棄物の油化方法とこれに用いる装置
CN212581779U (zh) 厨余垃圾物理处理成套系统
CN207655631U (zh) 一种生活垃圾微波等离子气化和回收一体化系统