BG3641U1 - Носеща структура на купол - Google Patents

Носеща структура на купол Download PDF

Info

Publication number
BG3641U1
BG3641U1 BG4794U BG479420U BG3641U1 BG 3641 U1 BG3641 U1 BG 3641U1 BG 4794 U BG4794 U BG 4794U BG 479420 U BG479420 U BG 479420U BG 3641 U1 BG3641 U1 BG 3641U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
modules
parabolic
tubular
arches
tubular trusses
Prior art date
Application number
BG4794U
Other languages
English (en)
Inventor
Даниел Димов
Иванов Димов Даниел
Жилбер Жан Валтер
Жан Мари Валтер Жилбер
Original Assignee
"С.И.Р.К." Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "С.И.Р.К." Еоод filed Critical "С.И.Р.К." Еоод
Priority to BG4794U priority Critical patent/BG3641U1/bg
Publication of BG3641U1 publication Critical patent/BG3641U1/bg

Links

Landscapes

  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

Носещата структура на купол включва вертикално позиционирана централна параболична арка (1), от двете страни на която симетрично и наклонени навън спрямо нея са разположени странични параболични арки (2). Централната параболична арка (1) и страничните параболични арки (2) са свързани със стоманени въжета. Параболичните арки (1 и 2) са съставени от последователно свързани структурни модули от тръбни ферми (3), напречното сечение на които има форма на триъгълник с връх, разположен в горната страна на параболичната арка. Структурните модули от тръбни ферми (3) в двата края на централната параболична арка (1) са свързани с прави опорни модули от тръбни ферми (4), а структурните модули от тръбни ферми (3) в двата края на всяка една от страничните арки (2) са свързани съответно с наклонени на ляво опорни модули от тръбни ферми (5) и с наклонени на дясно опорни модули от тръбни ферми (6), определящи наклона на страничните параболични арки.

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до носеща структура на купол и намира приложение при изграждане на съоръжения за сценично и цирково изкуство, за покриване на съществуващи сгради, археологически обекти, паметници на културата, площи със специфична растителност и много други е цел защита от влиянието на околната среда без да бъдат засегнати от металната конструкция на носещата структура.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са носещи конструкции на съоръжения за покриване, изградени от вертикално разположени във вътрешното пространство на съоръжението пилони с монтирана върху тях поддържаща конструкция на купол. Разположена по този начин, носещата конструкция нарушава визията на вътрешното пространство и възпрепятства използването на цялата покрита площ.
Известна е носеща конструкция CN 2725437 Y на палатка от тунелен тип, представляваща подредени и монтирани една след друга параболични арки, изградени от тръбни ферми, чиято конструкция не е приложима за покриване на площи с големи размери и височина.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде носеща структура на купол за покриване на площи с големи размери и височина, с опростена и надеждна конструкция, която едновременно с това да осигурява бърза манипулация при монтаж и демонтаж и вътрешното пространство да остане незасегнато от структурните елементи на носещата структура.
Тази задача се решава чрез носеща структура на купол, изградена от параболични арки, състоящи се от тръбни ферми.
Съгласно полезният модел, носещата структура на купол включва вертикално позиционирана централна параболична арка, от двете страни на която симетрично и наклонени навън спрямо централната параболична арка са разположени странични параболични арки. Централната параболична арка и страничните параболични арки са свързани чрез стоманени въжета.
Параболичните арки са съставени от последователно свързани структурни модули от тръбни ферми, напречното сечение по цялата дължина на които има форма на триъгълник с връх, разположен в горната страна на параболичната арка.
Структурните модули от тръбни ферми в двата края на централната параболична арка са свързани с прави опорни модули от тръбни ферми, а структурните модули от тръбни ферми в двата края на всяка една от страничните арки са свързани съответно с наклонени на ляво опорни модули от тръбни ферми и с наклонени на дясно опорни модули от тръбни ферми, определящи наклона на страничните параболични арки.
Напречното сечение на опорните модули от тръбни ферми откъм страната на свързването им със структурните модули от тръбни ферми има форма на триъгълник, идентична на формата на напречното сечение на структурните модули от тръбни ферми.
Свързването на структурните модули от тръбни ферми един към друг и към опорните модули от тръбни ферми е осъществено чрез фланцово съединение на върха на триъгълното напречно сечение на тръбните ферми, разположен в горната страна на параболичната арка и чрез две шарнирни връзки на другите му върхове.
Всеки опорен модул от тръбни ферми е свързан шарнирно и към фундаментна пета.
Предимствата на настоящия полезен модел се изразяват в:
- Опростена конструкция, съществено намаляваща разходите за изработка с 45%, където за покриване на площ с диаметър 50 ш са необходими 75 t метал при стандартна носеща конструкция с пилони и само 40 t метал при конструкцията на настоящия полезен модел.
- Осигуряване вътрешното пространство под купола да остане незасегнато от структурните елементи на носещата структура, което позволява да се използва цялото покритото пространство, без да се нарушава видимостта, и което подобрява визуалното възприятие на всички възможни сценични изпълнения,
3967 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 05.2/29.05.2020 провеждани под покритото пространство, прави възможно покриване на културни и археологически обекти, без тяхното съприкосновение и разрушаване от метални пилони, разположени сред тях, както и прави възможно покритието на редки дървесни и растителни видове, без тяхното съприкосновение и разрушаване от пилони, разположени в непосредствена близост до корените им.
- Лесен и бърз монтаж и демонтаж на готови модули.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на полезния модел е показано на приложените фигури, където:
Фигура 1 представлява аксонометрична проекция на носещата структура на купол.
Фигура 2 - аксонометричен изглед на структурен модул.
Фигура 3 - аксонометричен изглед на прав опорен модул.
Фигура 4 - аксонометричен изглед наклонен опорен модул.
Фигура 5 - аксонометричен изглед на фундаментна пета и свързването й с опорен модул.
Фигура 6 - аксонометричен изглед в мястото на свързване на структурните модули един към друг и към опорен модул.
Примерно изпълнение на полезния модел
Носещата структура на купол включва вертикално позиционирана централна параболична арка 1, от двете страни на която симетрично и наклонени навън спрямо централната параболична арка 1 са разположени странични параболични арки 2 . Централната параболична арка 1 и страничните параболични арки 2 са свързани в горната страна на параболичните арки чрез стоманени въжета (не са показани на фигурите).
Параболичните арки 1 и 2 са съставени от последователно свързани структурни модули от тръбни ферми 3, напречното сечение по цялата дължина на които е с форма на триъгълник с връх, разположен на горната страна на параболичната арка.
Структурните модули от тръбни ферми 3 в двата края на централната параболична арка 1 са свързани с прави опорни модули от тръбни ферми 4, а структурните модули от тръбни ферми 3 в двата края на всяка една от страничните арки 2 са свързани съответно с наклонени на ляво опорни модули от тръбни ферми бис наклонени на дясно опорни модули от тръбни ферми 6, определящи наклона на страничните параболични арки.
Напречното сечение на опорните модули от тръбни ферми 5 и 6 откъм страната на свързването им със структурните модули от тръбни ферми 3 има форма на триъгълник, идентична на формата на напречното сечение на структурните модули от тръбни ферми 3.
Свързването на структурните модули от тръбни ферми 3 един към друг и към опорните модули от тръбни ферми 5 и 6 е осъществено чрез фланцово съединение, свързано с болтове на върха на триъгълното напречно сечение на тръбните ферми, разположен в горната страна на параболичната арка и чрез шарнирни връзки на две оси, подсигурени с шплентове на другите му върхове.
Всеки опорен модул от тръбни ферми 5, 4 и 6 е свързан шарнирно и към фундаментна пета 7, а всички пети 7 са независими една от друга и се изработват според вида на терена, където ще се монтира носещата структура на купола.
След изграждането на носещата структура на купола към нея се монтира и самият купол.

Claims (1)

1. Носеща структура на купол, изградена от параболични арки, състоящи се от тръбни ферми, характеризираща се с това, че включва вертикално позиционирана централна параболична арка (1), от двете страни на която симетрично и наклонени навън спрямо нея са разположени странични параболични арки (2), като централната параболична арка (1) и страничните параболични арки (2) са свързани чрез стоманени въжета, при което параболичните арки (1 и 2) са съставени от последователно свързани структурни модули от тръбни ферми (3), напречното сечение по цялата дължина на които е с форма на триъгълник с връх, разположен в горната страна на дадената параболична арка, при което структурните модули от тръбни ферми (3) в двата края на централната параболична арка са свързани с прави опорни модули от тръбни ферми (4), а структурните модули от тръбни ферми (3) в двата края на всяка една от страничните арки (2) са свързани съответно с наклонени наляво опорни модули от тръбни ферми (5) и с наклонени надясно опорни модули от тръбни ферми (6), определящи наклона на страничните параболични арки, при което напречното сечение на опорните модули от тръбни ферми (5 и 6) откъм страната на свързването им със структурните модули от тръбни ферми (3) има форма на триъгълник, идентична на формата на напречното сечение на структурните модули от тръбни ферми (3), а свързването на структурните модули от тръбни ферми (3) един към друг и към опорните модули от тръбни ферми (5 и 6) е осъществено чрез фланцово съединение на върха на триъгълното напречно сечение на тръбните ферми, разположен в горната страна на параболичната арка и чрез две шарнирни връзки на другите му върхове, при което всеки опорен модул от тръбни ферми (5, 4 и 6) е свързан шарнирно и към фундаментна пета (7).
BG4794U 2020-03-10 2020-03-10 Носеща структура на купол BG3641U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4794U BG3641U1 (bg) 2020-03-10 2020-03-10 Носеща структура на купол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4794U BG3641U1 (bg) 2020-03-10 2020-03-10 Носеща структура на купол

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3641U1 true BG3641U1 (bg) 2020-04-30

Family

ID=74855868

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4794U BG3641U1 (bg) 2020-03-10 2020-03-10 Носеща структура на купол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3641U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4757650A (en) Cable dome system with main cables oriented along chords
JP5457289B2 (ja) 大スパン屋根構造建築物
US3330201A (en) Continuous space frame dome
KR920002118B1 (ko) 지붕 구조물
CN110185185B (zh) 一种悬挑桁架空间结构体系
US3562974A (en) Structural unit
BG3641U1 (bg) Носеща структура на купол
CN112502279B (zh) 一种大跨度悬挑框架及其施工方法
US3667173A (en) Hanging roof structure
Eremeev et al. Suspension large span roofs structures in Russia
JP3409265B2 (ja) 膜構造大型ドームとその構築方法
US3906685A (en) Roof structure
JPH03103560A (ja) トラス構造
CN205935403U (zh) 蜂窝材料人字梁序列结构及其形成的无檩柁屋架结构
JP2020111914A (ja) 小屋組み構造
SU916682A1 (ru) Здание
CN109577196B (zh) 一种桥索塔及斜拉桥
CN217581140U (zh) 一种网壳顶托装置
CN115030317B (zh) 一种无需预应力构件的大跨度桁架顶棚
CN203415162U (zh) 积木组合式悬索斜拉桥模型
CN217811599U (zh) 一种穿斗式木结构立柱支撑装置
SU1599495A1 (ru) Мембранное покрытие эллиптическое в плане
JP2645313B2 (ja) ドーム型小屋組の構築方法
JPH0776933A (ja) 大屋根架設方法
KR101856544B1 (ko) 선행 제작된 지붕과 기둥이 조립된 건축물