BG3469U1 - Състав на прахова среда за азотиране на стомани - Google Patents

Състав на прахова среда за азотиране на стомани Download PDF

Info

Publication number
BG3469U1
BG3469U1 BG4596U BG459619U BG3469U1 BG 3469 U1 BG3469 U1 BG 3469U1 BG 4596 U BG4596 U BG 4596U BG 459619 U BG459619 U BG 459619U BG 3469 U1 BG3469 U1 BG 3469U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
nitriding
nitrogen
steels
medium
activator
Prior art date
Application number
BG4596U
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Атанасов
Стефанов Атанасов Олег
Димитър Кръстев
Марков Кръстев Димитър
Боян Йорданов
Илиев Йорданов Боян
Original Assignee
Илиев Йорданов Боян
Марков Кръстев Димитър
Стефанов Атанасов Олег
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Илиев Йорданов Боян, Марков Кръстев Димитър, Стефанов Атанасов Олег filed Critical Илиев Йорданов Боян
Priority to BG4596U priority Critical patent/BG3469U1/bg
Publication of BG3469U1 publication Critical patent/BG3469U1/bg

Links

Landscapes

  • Solid-Phase Diffusion Into Metallic Material Surfaces (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до състав на прахова среда за химико-термично обработване на метали, по-конкретно за азотиране на стомани в твърда среда и намира приложение в металургията и машиностроенето за повърхностно модифициране на детайли и изделия, в това число такива, работещи в условия на износване и корозия. Създадената прахова среда за азотиране на стомани включва азотосъдържащ агент и активатор, като азотосъдържащият агент е надробен азотиран метален манган със съдържание на азот над 7% и едрина под 0,4 mm, а активаторът е амониев хлорид с едрина под 0,2 mm, а съотношението на компонентите в тегловни проценти е азотосъдаржащ агент – от 95 до 98, активатор – от 2 до 5.

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до състав на прахова среда за химико-термично обработване на метали, по-конкретно за азотиране на нелегирани и легирани стомани в твърда среда и намира приложение в металургията и машиностроенето за повърхностно модифициране на детайли и изделия, в това число такива, работещи в условия на износване и корозия.
Предшестващо състояние на техниката
Азотирането е част от химико-термичната обработка на метали и сплави и представлява повърхностно дифузионно насищане е азот е цел получаване на азотиран слой, което повишава твърдостта, якостта, износоустойчивостта и корозионната устойчивост на повърхността на обработваните метални детайли.
Азотиране на стомани се извършва в различни азотосъдържащи среди - газова, течна, твърда или в плазма, в температурен диапазон 400-1000°С в зависимост от метода и средата.
Газовата среда е най-често използвана при азотиране на стомани. Това е среда от амоняк, който при температурите на процеса дисоциира е отделяне на активен азот. Активният азот се адсорбира на повърхността на стоманата и дифундира в дълбочина, при което се получава азотиран слой е определени характеристики в зависимост от параметрите на процеса. Основен недостатък на тази среда е нейната висока токсичност и необходимостта от специализирано оборудване за регулиране на параметрите й. Това оскъпява процеса и увеличава себестойността на обработваните детайли.
Азотирането в плазма е високотехнологичен процес, който се извършва във вакуумни пещи, в които среда от азот и водород или амоняк се йонизира в тлеещ разряд на повърхността на обработваните детайли. Азотирането в плазма изисква сложно и скъпоструващо оборудване, което прави процеса скъп и неефективен при дребносерийно производство.
Като течна среда за азотиране на стомани се използва стопилка на соли, съдържащи цианиди и цианати, които са силно токсични.
Като твърда среда за азотиране на стомани се използват състави, съдържащи неорганични и органични азотосъдържащи съединения, които отделят активен азот при загряване до температурите на провеждане на процеса. Азотирането на стомани в твърда среда е технологично по- достъпно и не изисква специализирано оборудване, но известните твърди среди за азотиране не могат да осигурят равномерно разпределение на азота в средата и не могат да поддържат необходимата насищаща способност в продължителен период от време, което води до неравномерност на азотирания слой, а оттам и до намаляване качеството на детайлите.
В US 4119444 е разкрита твърда среда за азотиране на стомани, състояща се от вермикулит, предварително напоен е воден разтвор на карбамид и след това изсушен. При опаковане на детайлите в контейнери част от вермикулита се натрошава, и тъй като карбамидът е само върху повърхността на вермикулита, това води до неравномерно разпределение на азота в обогатяващата среда. Освен това тази твърда среда за азотиране на стомани се изтощава бързо, което прави неефективно използването й при процеси на азотиране е продължителност над 8 h.
В CN 103045992 (А) е разкрит състав на твърда среда за азотиране на стомани, която включва в тегловни процента следните компоненти: 35 % карбамид, 5 % амониев бикарбонат, 10 % дървени въглища е едрина над 0,15 шш и 50 % графит. Карбамидът е азотосъдържащият компонент, амониевият бикарбонат е активатор, дървените въглища са абсорбиращ кислорода компонент и графитът е пълнител. Дървените въглища изпълняват ролята на кислородопоглъщащ агент и освен това заедно е графита намаляват полепването на сместа по повърхността на детайлите. Тази среда обаче не може да осигури висока насищаща способност в продължителен период от време, което я прави неподходяща за процеси на азотиране е голяма продължителност. При температурите на процеса карбамидът преминава в стопено състояние, което затруднява равномерното му разпределение в средата и води до неравномерно азотиране на повърхността на детайлите. Ниското относително тегло на графита и дървените въглища и високият относителен дял в средата и ниското им относително тегло водят до силно запрашаване на въздуха в работното помещение и създават нездравословна работна среда.
5719 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/16.03.2020
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да създаде състав на твърда среда за азотиране на стомани, която да осигурява продължителна висока насищаща способност и равномерно разпределение на азотиращия агент, да не полепва по детайлите, да не е силно токсична и използването й да не води до прекомерно запрашаване на въздуха в работното помещение. Друга задача на полезния модел е да създаде среда за азотиране, която да е е ниска себестойност и използването й да не изисква специализирано оборудване, за да се намалят разходите за азотиране и процесът да бъде ефективен и при обработка на единични или малки серии е различен размер и конфигурация.
Задачата се решава като се създава състав на прахова среда за азотиране на стомани, която съдържа в тегловни проценти от 95 до 98 % надробен азотиран метален манган със съдържание на азот над 7 % и едрина под 0,4 шш и от 2 до 5 % амониев хлорид (NH4C1) е едрина под 0,2 шш, който изпълнява ролята на активатор.
Предимства на състава за прахова среда за азотиране на стомани съгласно полезния модел са, че има висока насищаща способност при процеси на азотиране е голяма продължителност, осигурява равномерно разпределение на азотиращия компонент в средата, не се наблюдава затопяване и полепване на праховата среда по повърхността на обработваните детайли, не е силно токсична и използването й не води до прекомерно запрашаване на въздуха в работното помещение и не създава нездравословна работна среда, използването й не изисква сложно и скъпоструващо оборудване. Друго предимство на праховата среда, съгласно полезния модел, е възможността азотосъдържащият компонент да бъде използван многократно, тъй като отработената среда представлява деазотиран до определена степен надробен метален манган, който може да бъде подложен на последващо азотиране и след това отново да бъде използван в състава на праховата среда за азотиране на стомани. Това намалява разходите за азотиране на стомани, което прави тази прахова среда особено подходяща за малки машиностроителни предприятия, които произвеждат единични или малки серии и нестандартни детайли.
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел се илюстрира е няколко примерни изпълнения на състави (в тегловни проценти): Състав 1 % надробен азотиран електролитен манган със съдържание на 7,65 % азот и едрина под 0,4 шш, и 2 % амониев хлорид е едрина под 0,2 шш.
Състав 2 % надробен азотиран електролитен манган със съдържание на 7,16 % азот и едрина под 0,4 шш, и 5 % амониев хлорид е едрина под 0,2 шш.
Предварително смлените до необходимата едрина компоненти се смесват и хомогенизират, след което средата е готова за използване.
Използване на полезния модел
Детайлите се поставят в стоманени контейнери е подходящи размери и се опаковат е предварително добре хомогенизираната прахова среда, която ги обгръща плътно от всички страни. След това контейнерите се затварят херметично и се нагряват в пещ до температура в интервала 530°-700°С в продължение на 10 до 90 h в зависимост от желаните характеристики на азотирания слой. След приключване на процеса детайлите се изваждат от контейнерите, а отработената среда, представляваща деазотиран до определена степен надробен метален манган, може да бъде подложена на последващо азотиране, след което отново да бъде използвана като азотосъдържащ компонент в праховата среда за азотиране на стомани, съгласно полезния модел.
При азотиране на детайли от стомана 45 е прахова среда за азотиране, съгласно състав 1 при температура от 580°С в продължение на 20 h, е получен нитриден слой е дълбочина 3-4 рш.
При азотиране на детайли от стомана S235 е прахова среда за азотиране, съгласно състав 2 при температура от 700°С в продължение на 90 h, е получен нитриден слой е дълбочина 8-10 μηι.

Claims (1)

  1. 5720 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.1/16.03.2020 Претенции
    1. Състав на прахова смес за азотиране на стомани, включваща азотосъдържащ агент и активатор, характеризиращ се е това, че азотосъдържащият агент е надробен азотиран метален манган със съдържание на азот над 7% и едрина под 0,4 mm, а активаторът е амониев хлорид с едрина под 0,2 mm, като съотношението на компонентите в тегловни проценти е: азотосъдържащ агент - от 95 до 98, активатор - от 2 до 5.
BG4596U 2019-11-21 2019-11-21 Състав на прахова среда за азотиране на стомани BG3469U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4596U BG3469U1 (bg) 2019-11-21 2019-11-21 Състав на прахова среда за азотиране на стомани

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4596U BG3469U1 (bg) 2019-11-21 2019-11-21 Състав на прахова среда за азотиране на стомани

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3469U1 true BG3469U1 (bg) 2020-02-17

Family

ID=74855640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4596U BG3469U1 (bg) 2019-11-21 2019-11-21 Състав на прахова среда за азотиране на стомани

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3469U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107109615B (zh) 自钝化金属的增强活化
US7794551B1 (en) Carburization of metal articles
CN113862610B (zh) 一种提高渗碳层耐蚀性能的预处理方法
CN100494498C (zh) 金属材料的表面处理方法
TWI582267B (zh) 鋼件之表面處理劑及鋼件之表面處理方法
BG3469U1 (bg) Състав на прахова среда за азотиране на стомани
CN110343997A (zh) 一种粉末渗锌用助渗剂
RU2639755C1 (ru) Способ газового азотирования изделий из конструкционных сталей
CN101238236B (zh) 离子渗氮方法
RU2501884C2 (ru) Способ нитроцементации деталей из штамповых сталей
CN111593296A (zh) 一种马氏体不锈钢表面硬化剂及其制备方法和应用方法
US4163680A (en) Process for carbonitriding steel and cast iron articles
JP3450426B2 (ja) ガス浸硫窒化処理方法
JP2006028588A (ja) 窒化処理方法
JP7397029B2 (ja) 鋼製部品の浸炭方法及び鋼製部品の製造方法
US4119444A (en) Pack nitriding process for low alloy steel
RU2314363C1 (ru) Состав для нитроцементации изделий из легированных сталей
RU2600612C1 (ru) Способ нитроцементации деталей из конструкционных и инструментальных сталей
CN103526152A (zh) 一种渗氮催化剂
JP2011032575A (ja) 鋼材の表面処理方法および装置
US9080235B2 (en) Composition and method for diffusion alloying of ferrocarbon workpiece
RU2425166C1 (ru) Способ получения механически легированной азотсодержащей стали
RU2221899C1 (ru) Способ диффузионного цинкования металлических материалов
BRANZEI et al. Obtaining the Controlled Sulphonitrocarburized Layer Phase Compositions, by the Variation of the Solid Powdery Medium Components
WO2022154105A1 (ja) 鋼製部材の浸炭方法、鋼製部品及び浸炭剤