BG3299U1 - Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици - Google Patents

Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици Download PDF

Info

Publication number
BG3299U1
BG3299U1 BG4426U BG442619U BG3299U1 BG 3299 U1 BG3299 U1 BG 3299U1 BG 4426 U BG4426 U BG 4426U BG 442619 U BG442619 U BG 442619U BG 3299 U1 BG3299 U1 BG 3299U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
textile
wood
hopper
production
production line
Prior art date
Application number
BG4426U
Other languages
English (en)
Inventor
Евгения Андреевска
Георгиева Андреевска Евгения
Original Assignee
„Еко Логистик А“ Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by „Еко Логистик А“ Еоод filed Critical „Еко Логистик А“ Еоод
Priority to BG4426U priority Critical patent/BG3299U1/bg
Publication of BG3299U1 publication Critical patent/BG3299U1/bg

Links

Landscapes

  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, който ще намери приложение, както в преработвателната промишленост на текстилни отпадъци, така и в мебелната промишленост. Създадената поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици включва функционално и последователно свързани станция за сортиране на текстилни отпадъци (1), барабанна камера (2), гилотина за раздробяване (3), чукова мелница (4), контейнер за текстилна дреб (5), дозатор за текстилна дреб (6), хомогенизатор (7) и бункер с механична бъркалка (10). Към хомогенизатора (7) е свързан и бункер с дозатор за дървесни частици (8). Бункерът с механична бъркалка (10) от една страна е свързан и с дозатор за лепило и втвърдител (9), а от друга страна е свързан и с насипна станция (11).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, който ще намери приложение, както в преработвателната промишленост на текстилни отпадъци, така и в мебелната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
В практиката съществуват инсталации за сепариране и преработка на събираните видове отпадъци, в частност на отпадъци от текстил, с цел тяхното рециклиране и оползотворяване.
Текстилните отпадъци най-общо са два вида - отпадъци, които се получават при самото производство на текстил и отпадъци, които се получават, след като текстилът е стигнал до крайните потребители това са всички видове стари дрехи и други вещи в домакинството, изработени от текстил. Текстилните отпадъци съставляват значителен процент от общите битови отпадъци на домакинствата. Най-разпространеното използване на текстилните отпадъци е чрез тяхното рециклиране.
В мебелната промишленост приложение намират плочи от ПДЧ. Основата на тези плочи е направена от дървесни стърготини, горещо пресовани, предварително импрегнирани с неорганични смоли. Повърхностната структура на такъв продукт се характеризира с лека грубост и порьозност.
Не са известни технологии и поточни линии за повторно използване на текстилни отпадъци и дървесни частици.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е са се създаде поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, която да осигури оползотворяване на отпадъците от текстил посредством влагането им в производството на интериорни мебелни плоскости.
Задачата е решена като е създадена поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, която включва функционално и последователно свързани станция за сортиране на текстилни отпадъци, барабанна камера, гилотина за раздробяване, чукова мелница, контейнер за текстилна дреб, дозатор за текстилна дреб, хомогенизатор и бункер с механична бъркалка. Хомогенизаторът е свързан и с бункер с дозатор за дървесни частици. От една страна, бункерът с механична бъркалка е свързан и с дозатор за лепило и втвърдител. От друга страна, бункерът с механична бъркалка е свързан и с насипна станция.
Предимство на създадената поточна линия е, че осигурява оползотворяване на текстилните отпадъци във вид на дреб. Освен това, създадената поточна линия, осигурявайки производството на нови интериорни плоскости с качеството на ПДЧ плоскости, допринася за използването им в мебелната промишленост. Също така, създадената поточна линия е с висока точност на технологичния процес, висока производителност и ефективност при запазване на максимална степен на надеждност и сигурност при работа, като в същото време са налице минимални възможности за дефектна продукция и брак.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, показана на фигура 1, включва функционално и последователно свързани станция за сортиране на текстилни отпадъци 1, барабанна камера 2, гилотина за раздробяване 3, чукова мелница 4, контейнер за текстилна дреб 5, дозатор за текстилна дреб 6, хомогенизатор 7 и бункер с механична бъркалка 10. Към хомогенизатора 7 е свързан и бункер с дозатор за дървесни частици 8. От една страна, бункерът с механична бъркалка 10 е свързан и с дозатор за лепило и втвърдител 9, а от друга страна, бункерът с механична бъркалка 10 е свързан и с насипна станция 11.
2568 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.2/29.11.2019
Създадената поточна линия, съгласно полезния модел, се използва по следния начин.
Отпадъците от текстил предварително механично се сортират в станцията за сортиране 1, според вида на материала - памук, вълна, смесени тъкани или изкуствени тъкани. Изкуствените тъкани се отделят като отпадък и не се влагат за преработка в поточната линия поради ниската им температура на топене и ниската степен на овлажняване. Сортираните и годни за оползотворяване текстилни материали се балират и/или пакетират и чрез шевронен лентов транспортьор постъпват в барабанната камера 2 за изсушаване и обеззаразяване е ултравиолетови лъчи. В барабанната камера 2 чрез топъл въздух, вентилация и аспирация на влагата се постига максимално количество влага в материала от 10 до 15%, като изсушеният материал се обеззаразява е UV лъчи. След като е обеззаразен, текстилният материал се раздробява до парчета е размери от 5 шш до 1,5 cm чрез гилотината за раздробяване 3. Гилотината за раздробяване 3 е пневматична гилотина, в която обработваният текстил предварително се пресова чрез вакуум, притиска се механично и се нарязва на парчета е предварително определени размери. Така нарязаният текстилен материал се деструктурира в чуковата мелница 4, която включва иглозъбчати валови устройства, чрез които се постигат размери на текстилното влакно от порядъка на - приблизителна дължина от 5 шш до 1 cm и дебелина от 1 до 2 шш. Чуковата мелница 4 е оборудвана и е обезпрашител за повишаване качеството на текстилните частици. Вече развлакненият, изсушен и обеззаразен текстилен материал, представляващ текстилна дреб, чрез гумено-лентов транспортьор постъпва за съхранение в металния закрит контейнер за текстилна дреб 5. От контейнера 5 текстилната дреб се подава към дозатора за текстилна дреб 6.
Дървесните частици от бункера е дозатор за дървесни частици 8 се смесват е текстилните частици от дозатора за текстилна дреб 6 в хомогенизатора 7, в съотношение 90/10 или 85/15. Получената смес се хомогенизира чрез механична бъркалка до получаването на еднородна, равномерна смес. Деструктурираният до частици текстил замества 10-15% тегловни единици от дървесните частици, които са материал за производството на плочи от дървесни частици (ПДЧ).
В бункера е механична бъркалка 10 постъпва равномерната смес от хомогенизатора 7, към която се добавя и предварително смесено формалдехидно лепило за ПДЧ е втвърдител от дозатора за лепило и втвърдител 9. За втвърдител се използва уреа амониум нитрат. По време на добавянето на лепилото е втвърдителя продължава разбъркването е механичната бъркалка. Количеството лепилна смес е около 8% от общото тегло. Така приготвената крайна смес се нанася равномерно от насипната станция 11 върху вече насипан първи слой от стандартно ПДЧ.
Всички транспортьори използвани в поточната линия са гумено-лентови транспортьори.
Работата на цялата поточна линия се осигурява от електромотор-редуктори е автоматично управление. Движението на гумено-лентовите транспортьори се осигурява от механични ролки и гумена лента.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици, характеризираща се е това, че включва функционално и последователно свързани станция за сортиране на текстилни отпадъци (1), барабанна камера (2), гилотина за раздробяване (3), чукова мелница (4), контейнер за текстилна дреб (5), дозатор за текстилна дреб (6), хомогенизатор (7) и бункер е механична бъркалка (10), при което към хомогенизатора (7) е свързан и бункер е дозатор за дървесни частици (8), а от една страна бункерът е механична бъркалка (10) е свързан и е дозатор за лепило и втвърдител (9), а от друга страна, бункерът е механична бъркалка (10) е свързан и е насипна станция (11).
BG4426U 2019-08-08 2019-08-08 Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици BG3299U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4426U BG3299U1 (bg) 2019-08-08 2019-08-08 Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4426U BG3299U1 (bg) 2019-08-08 2019-08-08 Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3299U1 true BG3299U1 (bg) 2019-10-31

Family

ID=74126376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4426U BG3299U1 (bg) 2019-08-08 2019-08-08 Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3299U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI79040B (fi) Foerfarande och anordning foer behandling av hushaolls-, industri- och andra liknande avfall.
FI77995C (fi) Foerfarande foer framstaellning av fiber- samt granulatmaterial och anordning foer genomfoerande av foerfarandet.
RU2745402C1 (ru) Древесная плита с ориентированной стружкой, способ производства и устройство для производства такой плиты
US3892706A (en) Method of processing refuse for conversion into shaped bodies
EP0070546B1 (de) Verfahren zur Aufbereitung der zu brikettierenden brennbaren Fraktion von Hausmüll und Anlage zur Durchführung des Verfahrens
EP3296073B1 (en) Process for the manufacture of a pallet block
CH650172A5 (de) Verfahren zur herstellung eines faser- sowie eines granulatmaterials aus abfaellen, anlage zur durchfuehrung des verfahrens, und verwendung des faser- und granulatmaterials.
CZ20203A3 (cs) Způsob zpracování tříděného komunálního odpadu
CN101607408A (zh) 利用城市废弃木质原料制作刨花板的生产方法
BG3299U1 (bg) Поточна линия за производство на плочи от дървесни и текстилни частици
EP0515946B1 (de) Verfahren zum Aufarbeiten von Kunststoff beschichteten textilen Stoffen sowie Anlage zur Durchführung des Verfahrens
US6817556B2 (en) Method and apparatus for separating used materials from one another and into reusable components particularly for recycling wood products, used furniture, automobile composite material and similar products
EP3593971A1 (en) Production line for building panels for interior construction of residential and industrial premises
JPS58131184A (ja) 廃棄物処理方法及び同装置
CN104624606A (zh) 填埋场垃圾机械分选处理回收资源化利用方法及装置
CN108162102B (zh) 一种用于生产胶合板用生物质活性填料的工艺及系统
CN109605533A (zh) 废旧烟气过滤袋回收再利用板材及其制备方法
ES2943082T3 (es) Linea de producción para paneles de construcción para la construcción interior de instalaciones residenciales e industriales
Oktaviani et al. Utilization of Denim Waste into Debric Board
RU2515230C2 (ru) Способ переработки древесных отходов в производстве древесноволокнистых плит
KR200170747Y1 (ko) 폐섬유와 폐합성수지를 이용한 합판의 제조장치
SU1423388A1 (ru) Лини изготовлени плитных материалов
CH652946A5 (de) Verfahren zum betrieb einer anlage zur herstellung eines faser- sowie eines granulatmaterials.
WO2022053296A1 (de) Verfahren zur herstellung einer spanplatte, anlage zur herstellung von spanplatten und spanplatte
JP2023111178A (ja) 繊維シートの製造方法、および繊維シート