BG3275U1 - Устройство за физически упражнения - тренажор - Google Patents

Устройство за физически упражнения - тренажор Download PDF

Info

Publication number
BG3275U1
BG3275U1 BG4389U BG438919U BG3275U1 BG 3275 U1 BG3275 U1 BG 3275U1 BG 4389 U BG4389 U BG 4389U BG 438919 U BG438919 U BG 438919U BG 3275 U1 BG3275 U1 BG 3275U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sleeve
squat
bracket
jump
guide
Prior art date
Application number
BG4389U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Зайков
Иванов Зайков Георги
Иван Зайков
Георгиев Зайков Иван
Цветан Зайков
Георгиев Зайков Цветан
Original Assignee
Георгиев Зайков Цветан
Георгиев Зайков Иван
Иванов Зайков Георги
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Георгиев Зайков Цветан, Георгиев Зайков Иван, Иванов Зайков Георги filed Critical Георгиев Зайков Цветан
Priority to BG4389U priority Critical patent/BG3275U1/bg
Publication of BG3275U1 publication Critical patent/BG3275U1/bg

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до устройство за физически упражнения, т.е. до тренажор и намира приложение в областта на фитнеса. Цел на полезния модел е постигането на функционална и кондиционна тренираност, чрез използване на движения, имитиращи, в известна степен, скачането на въже, такива като скокове и клекове от място. Устройството, най-общо, включва вертикална конзола (1), монолитно свързана с основа (2), долна втулка (3), разположена върху конзолата (1) в долния й край, горна втулка (5), разположена върху конзолата (1) в горния й край. Двете втулки са свързани неподвижно помежду си чрез междинна втулка (8) и лагерни опори (9, 9') с възможност за въртене около конзолата (1). Механизъм за скок (4) - долно препятствие, е свързан с долната втулка (3) и със система за настройка на височината на скока (20). Алтернативно, механизъм за клек (6) - горно препятствие, е свързан с горната втулка (5) и със система за настройка на височината на клека (26). Система за задвижване на механизмите за скок и клек (11) и за управление на движението включва звено двигател-редуктор (12, 13), двойка зъбни колела (16, 17), триещ съединител (19), микропроцесорно управление (14) и командно табло (15).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до устройство за физически упражнения, по-специално такива, включващи скок и клек, и е предназначено за използване в областта на фитнеса за функционално и кондиционно трениране.
Предшестващо състояние на техниката
Тренирането на скок и клек и по-точно на „скок от клек“ е известно и представлява т. нар. „упражнение със собствено тегло“, при което участва единствено масата и волята на човека, извършващ упражнението. За подобряване на ефекта от тренировката, упражнението се извършва и с утежняване на собственото тегло с допълнителни тежести, като тежки жилетки, дискове, вериги и др., каквито се предлагат в търговската мрежа. Недостатък на тази комбинация е липсата на външен стимул, при което волята на човека отслабва и обикновено тези тренировки завършват без достигане на една оптимална степен на тренираност.
Един от най-старите и досега използвани уреди за трениране на „скачане“ е въжето, което спада към така наречените „домашни тренажори“. То е подходящо за всяка възраст, може да се използва по всяко време и на всяко място, укрепва много системи в човешкия организъм, като сърдечносъдова, дихателна, отделителна, тренира мускулите и най-вече тези на краката и ръцете, вестибуларния апарат, подобрява гъвкавостта и координацията на движенията. При този вид физически упражнения, комбинацията с клек липсва, или възниква на случаен принцип.
Патент на САЩ № 4 968 028 описва уред за трениране на вертикален скок, каквато способност се изисква при спортове като: волейбол, баскетбол, футбол, скокове във вода или на сняг, и включва платформа за скокове, колан за привързване към кръста на провеждащия тренировката и еластични въжета, свързващи колана с платформата, като съпротивителната сила на въжетата може да се регулира и еквилибрира. Уредът позволява трениране от вида „скок от клек“, чрез преодоляване на съпротивителните сили на еластичните въжета, т.е. упражнения от типа „използване на собственото тегло“ с допълнително утежнение следствие на съпротивителните сили на еластичните въжета.
Патентна заявка WO 2015/032937 описва устройство, под формата на многостенен модул, съдържащ различни по височина и наклон повърхности - стени на модула, закрепен неподвижно върху под. Всяка стена на модула служи за опора на трениращия при изпълнението на съответното упражнение. Устройството позволява изпълнението на различна гама упражнения в зависимост от избраната височина, или наклон, включително скокове и клекове. Самото устройство е неподвижно и пасивно по отношение на тренировъчния процес, който отново зависи единствено от волята на трениращия.
Техническа същност на полезния модел
Макар описаните по-горе, известни от нивото на техниката решения да изпълняват предназначението си, те не са достатъчно ефективни като тренажори за движението „скок - клек“, тъй като са пасивни и, без да се взима под внимание волята на трениращия, не стимулират тренировъчния процес.
Цел на настоящия полезен модел е постигането на функционална и кондиционна тренираност, а именно: сила, издръжливост, пъргавина, двигателна реакция, концентрация на вниманието и координация, както и общо физическо и органно укрепване на трениращия, чрез ефективно използване на движенията „скок“ и „клек“.
За постигане на горната цел, задача на настоящия полезен модел става осигуряването на устройство за трениране на движението „скок-клек“, която е решена с устройството, описано в независимата претенция 1, което се характеризира с вертикална конзола, монолитно свързана с основа, закрепена към под, долна втулка, разположена върху конзолата, в долния й край и над основата, горна втулка, разположена върху конзолата в горния й край, свързана неподвижно с долната втулка посредством междинна втулка и лагерни опори с възможност за въртене на втулките около конзолата, механизъм за скок, преминаващ в долната втулка през прорез и механизъм за клек, преминаващ в горната втулка също през прорез, долна система за настройка, разположена в долната втулка и свързана с механизма
6328 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019 за скок, горна система за настройка, разположена в горната втулка и свързана с механизма за клек, система за задвижване на устройството, разположена върху основата, свързана с долната втулка, посредством двойка зъбни колела и триещ съединител, и система за авариен стоп, свързана със системата за задвижване и разположена над нея.
Задачата е решена и с това, че двата механизма, съответно за скок и за клек са разположени диаметрално противоположно един спрямо друг.
Освен това, механизмът за скок е изпълнен под формата на тръба, огъната под ъгъл по-голям от 90°, като единият й край е поместен в прорез на долната втулка и е скрепен към нея посредством долна лагерна втулка, а другият й край е свободен и е разположен успоредно на мястото за трениране, като този свободен край е снабден с мека обвивка, докато механизмът за клек е изпълнен от права тръба единият край на която е поместен в прорез на горната втулка и е скрепен към нея посредством горна лагерна втулка, а другият й край е свободен и е снабден също с мека обвивка.
Като вариант, правата тръба на механизма за клек е свързана с горната лагерна втулка посредством ставна връзка, която включва първо рамо, снабдено с първа горна опора и второ рамо, долният край на което е долна опора, разположена под ставната връзка, а горният му край е втора горна опора, като между споменатите първа и втора горни опори е разположена пружина на натиск.
Задачата е решена и с това, че долната система за настройка е разположена във вътрешността на долната втулка и включва комплект от: долен водач в двата си края свързан неподвижно с долната втулка, вътрешна конзола, свързана неподвижно с горния край на водача, странична конзола, свързана с горния край на долна лагерна втулка, обхващаща долния водач, с възможност да се движи по него, опорна втулка със стопорен винт, обхващаща водача и разположена над долната лагерна втулка и пружина на опън, разположена между една вътрешна конзола и една странична конзола.
Съответно, горната система за настройка е разположена във вътрешността на горната втулка и включва комплект от: горен водач, свързан неподвижно в двата си края с горната втулка и опорна втулка със стопорен винт, свързани неподвижно с долния край на горната лагерна втулка, последната обхващаща горния водач, с възможност за движение по него, като горният край на горната лагерна втулка е свързан с механизма за клек.
По-нататък, задачата е решена и с това, че системата за задвижване включва електродвигател с вградена електромагнитна спирачка и редуктор, разположени в долния край на конзолата, задвижващо зъбно колело, свързано с изходящия вал на редуктора, задвижвано зъбно колело, лагерувано в долния край на конзолата, съосно на нея, посредством лагерна опора и зацепено със задвижващото зъбно колело, и триещ съединител, свързващ механически задвижваното зъбно колело с долната втулка на тренажора.
Споменатият триещ съединител включва наредени, съосно на вертикалната конзола, между задвижваното зъбно колело и долния край на долната втулка, една втулка, водещ диск с надлъжни канали, монтиран подвижно в цилиндричната част на втулката, въртящ се едновременно с нея и притискан с пружини към един водим диск, като последният е монтиран към долната повърхнина на долната втулка, щифтове на горната челна повърхнина на споменатата втулка, разположени в каналите на водещия диск, една регулираща гайка, навита в един участък с резба на спомената втулка, като пружините в долния си край са снабдени със сферични накрайници, опрени в конусни легла, разположени върху горната повърхнина на регулиращата гайка. При това, диаметърът и броят на конусните легла, съответстват на диаметъра и броя на сферичните накрайници.
Системата за авариен стоп, на устройството, съгласно полезния модел, включва назъбен диск, разположен съосно на вертикалната конзола и монтиран към водимия диск на триещия съединител, както и първи индуктивен датчик и втори индуктивен датчик, работещи съвместно с назъбения диск, като двата датчика механически са свързани с основата на тренажора, а електрически - с микропроцесорно управление.
Основно предимство на полезния модел е, че то до голяма степен имитира движенията при скачане на въже и по този начин предоставя всички неоспорими ползи от тренировките с този уред, упоменати по-горе.
6329 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019
Пояснение на приложените фигури
Настоящият полезен модел и неговите технически признаци и предимства ще бъдат разбрани подобре в следващото подробно описание, разглеждано заедно с приложените чертежи, където:
фигура 1 представлява общ изглед на устройството за физически упражнения, съгласно полезния модел;
фигура 2 представлява надлъжен разрез на устройството от Фиг. 1, съгласно полезния модел;
фигура 3 представлява надлъжен разрез на долната система за настройка с механизма за скок на устройството от Фигури 1 и 2, съгласно полезния модел;
фигура 4 представлява надлъжен разрез на горната система за настройка с механизма за клек на устройството от Фигури 1 и 2, съгласно полезния модел;
фигура 5 представлява надлъжен разрез на един вариант на изпълнение на горната система за настройка с механизма за клек на устройството от Фигури 1 и 2, съгласно полезния модел;
фигура 6 представлява надлъжен разрез на системата за задвижване и авариен стоп на устройството от Фигура 2, съгласно полезния модел;
фигура 7 представлява напречен разрез по сечение А-А на механизма за авариен стоп от Фигура 6, съгласно полезния модел; и фигура 8 илюстрира един тренировъчен процес с устройството, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Следващото подробно описание е предвидено като неограничаваща илюстрация на настоящия полезен модел.
Устройството за физически упражнения и по-специално за трениране на движения от типа „скокклек“, респективно „скок“ и „клек“, съгласно полезния модел, осигурява трениращият да извършва серия от непрекъснато и алтернативно следващи скокове и клекове, стимулирани от автоматично и алтернативно следващи и пристигащи в позицията на трениращия, препятствия, отстоящи на различна височина от мястото за трениране, т.е. то включва едно долно препятствие, принуждаващо извършването на скок и едно горно препятствие, принуждаващо извършването на клек. Всяко препятствие извършва кръгово движение около ос ,,Ζ“ и описва своя равнина, успоредна на равнината „ХУ“, като разстоянието между описваните от двете препятствия равнини е регулируемо. Ритъмът на скоковете и клековете е дефиниран от предварителното разположение на препятствията едно спрямо друго или от избраната ъглова скорост на тяхното въртене, което диктува, както смяната на упражнението от скок на клек и обратно, така и динамиката на тази смяна. Съгласно това изпълнение на устройството, ъгловата скорост на въртене варира от 5 до 40 об/min за цикъл „скок-клек“.
Пример 1.
На Фигура 1 е даден пример за изпълнение на устройството за физически упражнения, съгласно полезния модел, по-нататък наричано за краткост „тренажор“, по-специално за трениране на движението „скок-клек“ от място. Показаният на Фигура 1 тренажор се състои от вертикална конзола 1, основа 2, долна втулка 3, носеща механизъм за скок 4 и горна втулка 5, носеща механизъм за клек 6. Основата 2 е неподвижно закрепена към пода на помещение за трениране на закрито, или към земна повърхнина, когато тренажорът се използва за тренировки на открито. Вертикалната конзола 1 има кръгло сечение и е монтирана на основата 2, така че да се осигури здравина и монолитност на цялата структура. Долната втулка 3 е поместена върху конзолата 1, в долния й край, над основата 2 и е снабдена с прорез 7, през който в нея се помества механизмът за скок 4, в качеството му на долно препятствие. Съответно, горната втулка 5 е поместена върху конзолата 1, в нейния горен край и е снабдена с аналогичен прорез 7', през който се помества в нея механизмът за клек 6, в качеството му на горно препятствие. Двете втулки - долната 3 и горната 5 са свързани неподвижно една с друга посредством междинна втулка 8 и са монтирани към вертикалната конзола 1, чрез лагерни опори 9 и 9' /Фигура 2/ с възможност за въртене около вертикалната конзола 1.
Механизмът за скок 4 и механизмът за клек 6, съгласно полезния модел, са разположени диаметрално противоположно един спрямо друг. Трениращият е на място за трениране, което го принуждава
6330 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019 да извърши скок или клек в зависимост от първопристигащия механизъм, явяващ се препятствие, което той трябва да преодолее, или като го прескочи, когато пристигне до него механизмът за скок 4, или като клекне, когато пристигне до него механизмът за клек 6. Предвидено е механизмът за скок 4 и механизмът за клек 6 да бъдат изработени от лек материал, за да не нараняват трениращия при евентуален допир с тях поради несполучлив скок или клек. Пак със същата цел, частите на двата механизма 4 и 6, с които е възможен сблъсък на трениращия, са обвити с меки обвивки 10 и 10', съответно.
Конструктивно, механизмът за скок 4, съгласно полезния модел, е изпълнен под формата на тръба, огъната под ъгъл по-голям от 90°, като едното рамо на така получената начупена тръба е разположено в прореза 7 на долната втулка 3, а другото е свободно, разположено е успоредно по отношение на пода и се явява препятствие, изискващо прескачане, докато механизмът за клек 6 конструктивно е изпълнен от права тръба, поместена в прореза 7 и се явява препятствие, принуждаващо клякане.
На Фигура 2, илюстрираща устройството - тренажор в надлъжен разрез, съгласно полезния модел, се виждат: система за задвижване на тренажора 11, долна система за настройка 20, горна система за настройка 26 и система за авариен стоп 29.
Системата за задвижване на тренажора lie предназначена да осигури старта, въртенето и стопа на движенията на механизмите за скок и клек 4 и 6, респективно на втулките 3 и 5 и включва: електродвигател с вградена електромагнитна спирачка 12 и редуктор 13, разположени в долния край на конзолата 1, над основата 2, микропроцесорно управление 14 и командно табло 15. Физически, командното табло 15 е извън обсега на механизмите за скок и клек 4 и 6, примерно, „старт-стоп“ уред за дистанционно безжично командване прикачен, примерно, към колана на трениращия, за да се осигури неговата независимост. Командното табло 15, освен това, дублира пускането и спирането на тренажора, визуалното задаване и отчитане на зададените цикли „скок-клек“ и показването на моментната стойност на зададената скорост на изпълнение. Към изходящия вал на редуктора 13 е монтирано задвижващо зъбно колело 16, зацепено със задвижвано зъбно колело 17, лагерувано съосно на вертикалната конзола 1, посредством лагерна опора 18. Задвижваното зъбно колело 17 е свързано с долния край на долната втулка 3 чрез триещ съединител 19, който съединител 19 е свързан и с долната втулка 3. В резултат, въртеливото движение на задвижващото зъбно колело 16 се предава на задвижваното зъбно колело 17, така че двете втулки 3 и 5 се задвижват едновременно.
Долната система за настройка 20, съгласно полезния модел, е предназначена за настройка на височината на механизма за скок 4 на устройството съгласно полезния модел и е разположена в обхвата на долната втулка 3. С оглед на едно по-добро онагледяване тя е илюстрирана на Фигура 3 в уголемен вид. Фактически, тази система детерминира силата респ. големината на скока и включва: долна лагерна втулка 21, към която е монтиран, преминаващият през прореза 7 край на начупената тръба на механизма за скок 4, долен водач 22, разположен по дължината на долната втулка 3 и скрепен към нея посредством крепежни елементи - вътрешна конзола 46 и странична конзола 47, и преминаващ през долната лагерна втулка 21, опорна втулка 23, разположена над долната лагерна втулка 21, обхващаща долния водач 22 и снабдена със сто порен винт 24, и пружина 25, работеща на опън, чийто долен край е скрепен към конзолата 47 на долната лагерна втулка 21, а горният - към конзолата 46 на долната втулка
3. Долната лагерна втулка 21 и опорната втулка 23 могат да бъдат придвижвани по дължината на долния водач 22, като при стягане на стопорния винт 24 към долния водач 22, опорната втулка 23 ограничава възможността за движение нагоре на долната лагерна втулка 21, респективно на механизма за скок 4. Настройката за височината на скока става чрез плъзгане на опорната втулка 23, с монтирания в нея стопорен винт, нагоре или надолу по дължината на долния водач 22 до достигане на желаното положение за механизма за скок 4, спрямо пода, при което положение опорната втулка се застопорява чрез винта 24. Параметрите на пружината 25 са подбрани така, че в нормално положение долната лагерна втулка 21 е винаги опряна към опорната втулка 23 и в същото време не ограничава движението на механизма за скок 4 в посока надолу към пода, което е удобство при неволно стъпване на трениращия върху него. Горната система за настройка 26, съгласно полезния модел, е предназначена за настройка на височината на механизма за клек 6 на устройството съгласно полезния модел и е разположена в обхвата на горната втулка 5, диаметрално по отношение на долната система за настройка 20. С оглед на едно по-добро
6331 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019 онагледяване тя е илюстрирана на Фигура 4 в уголемен вид. Фактически, тази система детерминира силата респ. големината на клека и включва: горна лагерна втулка 21', разположена в горната втулка 5, към която е скрепен преминаващият през прореза 7' край на механизма за клек 6, горен водач 22', преминаващ през горната лагерна втулка 2Г, разположен по дължината на горната втулка 5 и скрепен посредством крепежни елементи към горната втулка 5 и опорна втулка със стопорен винт 24'. Горната лагерна втулка 21' може да бъде движена по дължината на горния водач 22' и застопорявана към него чрез стопорния винт 24'. По този начин, височината на механизма за клек 6 се настройва по отношение на пода.
На Фигура 5 е показан един вариант на изпълнение на механизма за клек 6', съгласно полезния модел. При този вариант, конструктивно, правата тръба на механизма за клек 6' е свързана с горната лагерна втулка 21' посредством ставна връзка 27, включваща: първо рамо 41, свързано с правата тръба на механизма за клек 6' и снабдено с първа горна опора 42, второ рамо 43, свързано с горната лагерна втулка 2Г, чийто долен край представлява специфично оформена долна опора 44, разположена под ставата, а горният му край е снабден с втора горна опора 45, и пружина, работеща на натиск 28, запъната между двете опори 42 и 45 съответно. Ставната връзка 27 позволява при евентуален натиск на механизма за клек в посока нагоре, примерно, натиск с главата на трениращия при изправяне, механизмът за клек 6' да се завърти около ставата 27, като пружината, работеща на натиск 28 притиска рамото 41 към долната опора 44, която от своя страна препятства завъртането му надолу. Предвидено е ходът, с който да се регулират височините на механизмите за скок и клек 4 и 6 по отношение на мястото за трениране, да бъде в обхвата на един максимален човешки ръст, примерно 2 ш.
Системата за авариен стоп 29, съгласно полезния модел, за по-голяма яснота, е показана на Фигура 6 в уголемен вид. Тя е предназначена за аварийно спиране на тренажора в случай, че трениращият закачи с крак или с глава някой от механизмите за скок и клек 4 и 6, съответно. Тази система включва: споменатия триещ съединител 19, който съединява механически задвижваното зъбно колело 17 с долната втулка 3, един първи индуктивен датчик 30, предназначен за отчитане на промяната в скоростта на въртене, един втори индуктивен датчик 31, предназначен за индикация на зададения брой цикли „скок-клек“, назъбен диск 32 (Фигура 7), разположен съосно на вертикалната конзола 1, който работи съвместно с двойката датчици 30 и 31 и е монтиран към един водим диск 33 на триещия съединител 19, респективно към долната 3/горната 5 втулки на тренажора. Двата датчика 30 и 31, механически са свързани с основата 2, а електрически - със споменатото микропроцесорно управление 14. Тренажорът, съгласно полезния модел, спира аварийно при включване на електромагнитната спирачка на електродвигателя 12, което става при постъпване на сигнал от първия индуктивен датчик 30, свидетелстващ за рязко спадане на скоростта на въртене на втулките 3 и 5 или за преустановяване на въртенето.
За осигуряване на стабилност на предавания през триещия съединител 19 въртящ момент, той включва: водещ диск 34, който посредством пружини 35 се притиска към водимия диск 33, последният монтиран към долната повърхнина на долната втулка 3 и въртящ се едновременно с нея. Споменатият водещ диск 34 е монтиран подвижно в цилиндричната част на втулка 36 с възможност за движение по надлъжната й ос и с невъзможност за взаимно завъртане между тях, което се препятства от щифтове 39 към горната челна повърхнина на втулката 36, разположени в надлъжни канали на водещия диск 34. Пружините 35 в долния си край са снабдени със сферични накрайници 37, с които се опират в регулираща гайка 38, навита в участък с резба на втулката 36. Гайката 38 е предназначена за промяна на натегнатостта на пружините 35, при което става възможно да се регулира силата на натиск между двата диска 33 и 34, а това позволява и максималният съпротивителен/въртящ момент, при който триещият съединител 19 приплъзва, да се промени. Челната повърхнина на регулиращата гайка 38, съгласно полезния модел, е снабдена с конусни легла 40 (Фиг. 7) с диаметър и дълбочина, съответстващи на диаметъра на сферичните накрайници 37 и брой, съответстващ на броя на сферичните накрайници 37. При попадане на сферичните накрайници 37 в конусните легла 40 се препятства развиването на регулиращата гайка 38, което осигурява стабилност на предавания през триещия съединител 19 въртящ момент. Тренировъчният процес, съгласно изпълнението от Пример 1 е илюстриран на Фигура 8 и се провежда по следния начин:
6332 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019
- настройва се височината на механизма за скок 4 и височината на механизма за клек 6 по описания в Пример 1 начин;
- трениращият застава на определеното за скачане място - позиция „а“ и с командното табло 15 или от „старт-стоп“ устройството се пуска електрическото захранване, настройва се броя на циклите „скок-клек“, задава се скоростта на въртене и се стартира електродвигателя 12, при което се задействат механизмите за скок и клек;
- първопристигащият механизъм, съгласно илюстрациите от Фигура 8 е този за скок - позиция „Ь“, при което трениращият извършва скок, за да премине препятствието, задаващо се към неговите крака, т.е. механизмът за скок 4, като силата на скока е такава, че да не го закачи с крак;
- следва приземяване на трениращия, при което към него се задава механизмът за клек 6 - позиция „с“;
- трениращият извършва клек - позиция ,,d“, за да премине препятствието, задаващо се към неговата глава, т.е. механизмът за клек 6, като силата на клека е такава, че да не го закачи с глава.
С това завършва един цикъл от упражненията „скок-клек“, съгласно полезния модел. Тренировъчният процес се повтаря многократно до спиране на устройството - тренажор с командното табло 15, или със „старт-стоп“ устройството.

Claims (12)

  1. Претенции
    1. Устройство за физически упражнения - тренажор, характеризиращо се с това, че включва вертикална конзола (1), монолитно свързана с основа (2), закрепена към под, долна втулка (3), разположена върху конзолата (1) в долния й край, над основата (2), горна втулка (5), разположена върху конзолата (1) в горния й край, свързана неподвижно с долната втулка (3) посредством междинна втулка (8) и лагерни опори (9, 9') с възможност за въртене на втулките (3, 5) около конзолата (1), механизъм за скок (4), преминаващ в долната втулка (3) през прорез (7) и механизъм за клек (6), преминаващ в горната втулка (5) през прорез (7'), долна система за настройка (20), разположена в долната втулка (3) и свързана с механизма за скок (4), горна система за настройка (26), разположена в горната втулка (5) и свързана с механизма за клек (6), система за задвижване (11), разположена върху основата (2), свързана с долната втулка (3) посредством двойка зъбни колела (16, 17) и триещ съединител (19), и система за авариен стоп (29), свързана със системата за задвижване (11) и разположена над нея.
  2. 2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че механизмът за скок (4) и механизмът за клек (6) са разположени диаметрално противоположно един спрямо друг.
  3. 3. Устройство съгласно претенции 1 и 2, характеризиращо се с това, че механизмът за скок (4) е изпълнен под формата на тръба, огъната под ъгъл по-голям от 90°, единият край на която влиза в прорез (7) на долната втулка (3) и е скрепен към нея посредством долна лагерна втулка (21), а другият й край е свободен и е разположен успоредно на мястото за трениране, като този свободен край е снабден с мека обвивка (10).
  4. 4. Устройство съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращо се с това, че механизмът за клек (6) е изпълнен от права тръба, единият край на която е поместен в прорез (7') на горната втулка (5) и е скрепен към нея посредством горна лагерна втулка (2Г), а другият й край е свободен и е снабден с мека обвивка (10').
  5. 5. Устройство съгласно претенция 4, характеризиращо се с това, че правата тръба на механизма за клек (6) е свързана с горната лагерна втулка (21') посредством ставна връзка (27).
  6. 6. Устройство съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че ставната връзка (27) включва първо рамо (41), снабдено с първа горна опора (42) и второ рамо (43), долната част на което е долна опора (44), разположена под ставната връзка (27), а горният му край е втора горна опора (45), като между споменатите първа и втора горни опори (42 и 45) е разположена пружина на натиск (28).
  7. 7. Устройство съгласно всяка една от предшестващите претенции от 1 до 6, характеризиращо се с това, че долната система за настройка (20) е разположена във вътрешността на долната втулка (3) и включва комплект от долен водач (22), свързан неподвижно в двата си края с втулката (3), вътрешна конзола (46), свързана неподвижно в горния край на водача (22), странична конзола (47), свързана с горния край на долната лагерна втулка (21), обхващаща долния водач (22), с възможност да се движи
    6333 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019 по него, опорна втулка (23) със стопорен винт (24), обхващаща водача (22) и разположена над долната лагерна втулка (21) и пружина на опън (25), разположена между вътрешната конзола (46) и страничната конзола (47).
  8. 8. Устройство съгласно всяка една от предшестващите претенции от 1 до 7, характеризиращо се е това, че горната система за настройка (26) е разположена във вътрешността на горната втулка (5) и включва комплект от горен водач (22'), свързан неподвижно в двата си края към горната втулка (5) и опорна втулка със стопорен винт (24'), свързани неподвижно е долния край на горната лагерна втулка (2Г), последната обхващаща горния водач (22') е възможност за движение по него, като горният край на горната лагерна втулка (21') е свързан е механизма за клек (6).
  9. 9. Устройство съгласно всяка една от предшестващите претенции от 1 до 8, характеризиращо се е това, че системата за задвижване (11) включва електродвигател е вградена електромагнитна спирачка (12) и редуктор (13), разположени в долния край на конзолата (1), задвижващо зъбно колело (16), свързано е изходящия вал на редуктора (13), задвижвано зъбно колело (17), лагерувано в долния край на конзолата (1), съосно на нея, посредством лагерна опора (18) и зацепено със задвижващото зъбно колело (16), итриещ съединител (19), свързващ механически задвижваното зъбно колело (17) е долната втулка (3) на тренажора.
  10. 10. Устройство съгласно претенция 9, характеризиращо се е това, че триещият съединител (19) включва наредени, съосно на вертикалната конзола (1), между задвижваното зъбно колело (17) и долния край на долната втулка (3), втулка (36), водещ диск е надлъжни канали (34), монтиран подвижно в цилиндричната част на втулката (36), въртящ се едновременно е нея и притискан е пружини (35) към водим диск (33), последният монтиран към долната повърхнина на долната втулка (3), щифтове (39) на горната челна повърхнина на втулката (36), разположени в каналите на водещия диск (34), регулираща гайка (38), навита в участък е резба на втулката (36), като пружините (35) в долния си край имат сферични накрайници (37), опрени в конусни легла (40), разположени върху горната повърхнина на регулиращата гайка (38).
  11. 11. Устройство съгласно претенция 10, характеризиращо се е това, че диаметърът и броят на конусните легла (40), съответстват на диаметъра и броя на сферичните накрайници (37).
  12. 12. Устройство съгласно всяка една от претенциите от 1 до 11, характеризиращо се е това, че системата за авариен стоп (29) включва назъбен диск (32), разположен съосно на вертикалната конзола (1) и монтиран към водимия диск (33) на триещия съединител (19), както и първи индуктивен датчик (30) и втори индуктивен датчик (31), работещи съвместно е назъбения диск (32), като двата датчика механически са свързани е основата (2), а електрически - е микропроцесорното управление (14).
BG4389U 2019-07-10 2019-07-10 Устройство за физически упражнения - тренажор BG3275U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4389U BG3275U1 (bg) 2019-07-10 2019-07-10 Устройство за физически упражнения - тренажор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4389U BG3275U1 (bg) 2019-07-10 2019-07-10 Устройство за физически упражнения - тренажор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3275U1 true BG3275U1 (bg) 2019-10-15

Family

ID=74126342

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4389U BG3275U1 (bg) 2019-07-10 2019-07-10 Устройство за физически упражнения - тренажор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3275U1 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113509695A (zh) * 2021-07-22 2021-10-19 齐鲁师范学院 一种可自由调节高度的舞蹈压腿装置
US11691044B2 (en) 2020-10-01 2023-07-04 Georgi Ivanov Zaykov Fitness device for training the whole body

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11691044B2 (en) 2020-10-01 2023-07-04 Georgi Ivanov Zaykov Fitness device for training the whole body
US11969629B2 (en) 2020-10-01 2024-04-30 Georgi Ivanov Zaykov Fitness device for training the whole body
CN113509695A (zh) * 2021-07-22 2021-10-19 齐鲁师范学院 一种可自由调节高度的舞蹈压腿装置

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112189A (bg) Метод и устройство за физически упражнения - тренажор
US11865405B2 (en) Multi-axis adjustable exercise machine
US9211440B2 (en) Adjustable exercise system
US8241188B2 (en) Exercise apparatus
US4635929A (en) Karate exercising bag
BG3275U1 (bg) Устройство за физически упражнения - тренажор
CN208694155U (zh) 健美操力量练习器
US7789817B2 (en) Exerciser for the sake of training the abdominal muscle group
CN201676487U (zh) 超等长标枪专项力量练习器
CN110201350A (zh) 一种田径赛前热身装置
CN106606839B (zh) 一种滑雪机
CA2959642A1 (en) Multi-axis adjustable exercise machine
KR102163247B1 (ko) 구름사다리 운동기구
JP2010530274A (ja) 縄跳び運動器具
CN114392538A (zh) 一种搏击自主训练器
WO2018111143A1 (ru) Тренажёр для развития вестибулярной устойчивости и способ его применения
CN209048997U (zh) 一种田径运动员腿部力量训练设备
CN201840848U (zh) 篮球练习器
CN201431737Y (zh) 一种运动健身器
CN110215652B (zh) 一种组合式体育器材
CN216934659U (zh) 一种搏击自主训练器
CN208339982U (zh) 一种智能自动健身云梯
CN117414569A (zh) 一种游泳运动陆上腰腹训练的悬吊装置
ITAN20100022A1 (it) Supporto per collegare un attrezzo ginnico ad un organo di riferimento