BG3164U1 - Ароматизатор - Google Patents

Ароматизатор Download PDF

Info

Publication number
BG3164U1
BG3164U1 BG4260U BG426019U BG3164U1 BG 3164 U1 BG3164 U1 BG 3164U1 BG 4260 U BG4260 U BG 4260U BG 426019 U BG426019 U BG 426019U BG 3164 U1 BG3164 U1 BG 3164U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
housing
lid
pin
cover
shape
Prior art date
Application number
BG4260U
Other languages
English (en)
Inventor
Инна Любомирова
Игнатова Любомирова Инна
Original Assignee
"Кредо-Бизнес" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Кредо-Бизнес" Еоод filed Critical "Кредо-Бизнес" Еоод
Priority to BG4260U priority Critical patent/BG3164U1/bg
Publication of BG3164U1 publication Critical patent/BG3164U1/bg

Links

Landscapes

  • Disinfection, Sterilisation Or Deodorisation Of Air (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до ароматизатор за освежаване на въздуха в затворени помещения, както и в превозни средства, по-специално в купето на автомобилите. Състои се от многократно използваем корпус, към който е поместен сменяем съд, изпълнен с цилиндрично оформена гърловина и съдържащ летлива ароматна течност и разположен над корпуса капак, при което корпусът и капакът са изпълнени от порьозен материал и по фасадата на корпуса са оформени вентилационни отвори. Корпусът (1) и капакът (10) са направени от дърво, при което капакът (10) е изпълнен с централен отвор (9), в който е поместен степенно оформен щифт (8), в долния край на който е закрепен неподвижно затварящ елемент (7), а между корпусът (1) и капакът (10) е разположен уплътнителен елемент (11), който е оформен с двойно П-образна форма и в горната си хоризонтална част покрива долната, упорна степен на щифта (8).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до ароматизатор за освежаване на въздуха в затворени помещения, както и в превозни средства, по-специално в купето на автомобилите.
Предшестващо състояние на техниката
В практиката се използват различни по вид ароматизатори, чието основно предназначение е да осигури освежаване за въздуха, като се стреми да замени един аромат на атмосферния въздух с освежен аромат за определен период от време.
Обонянието е най-чувствителното чувство, притежавано от хората. Въпреки това, без значение колко силен е ароматът, след период от 3 до 4 h, получателят губи способността да разпознава миризмата.
Известните и прилагани в практиката освежители за въздух разчитат основно на увеличаване на интензивността, за да се увеличи насищането с изпаряващия се аромат, или на повишаване на температурата, за да се освободи по-концентрираният аромат в атмосферата.
И двете технически решения имат един и същ проблем, а именно - за да се увеличи силата на аромата и да се създаде по-дълготраен ефект се добавя повече аромат, но в резултат на това се получава монотонност на ароматизираната среда за потребителя.
В тази връзка монотонността може да се избегне, като се използват ароматизатори, със сменяем патрон, запълнен с изпаряваща се течност, които са за предпочитане, тъй като потребителят има възможност да зарежда ароматизатора с множество различни аромати, всички от които трябва да се разпределят автоматично и един или повече от тях трябва да бъдат селективно разпределени. Възниква и въпросът за технически средства, с които да се контролира степента на насищане на излъчвания аромат, респективно продължителността на използване на съответния пълнител и на ароматизатора като цяло.
Известни са освежители за въздух, които използват корпус от порьозен материал, например дърво, за предпочитане бук, оформен с кухина, в която е поместен патрон от стъкло или друг материал, запълнен с изпаряваща се летлива течност.
Известна е патентна публикация ИМ 1378 В1, в която е описан ароматизатор, състоящ се от патрон за ароматизираща летлива течност, с външна резба по гърловината, който е разположен в контейнер от порьозен материал и с отвор в неговото дъно, в който отвор се фиксира стеснение на дъното на съда. По околната повърхност на контейнера срещуположно са оформени фасадни отвори.
Горният край на съда е оформен с гърловина, с външна резба, към която се навива чрез вътрешна резба запушалка от порьозен материал, а в горната част на запушалката е изпълнен клипс за окачване на ароматизатора.
В зависимост от степента на отваряне на капака, част от съдържанието на патрона се излива върху дървените части - капак и корпус, които попиват ароматната течност и впоследствие, в зависимост от концентрацията й се изпарява за определен период от време.
Доколкото тези устройства за освежаване на въздуха са с малки размери, те не могат да осигурят значително увеличаване продължителността на пълнежа на парфюма, както и не позволяват осигуряването на контролирано изпаряване на аромат така, че да се постигне баланс между приемливият аромат за потребителя, без при това да се нарушава комфорта на хората, които се намират в помещението или автомобила.
Техническа същност на полезния модел
От изложеното известно ниво на техниката в разглежданата област на техниката задача на полезния модел е да се предложи ароматизатор, който да осигури ефективно и надеждно освежаване на въздуха в затворени помещения, като едновременно с това потребителят да има възможност да разпределя контролирано изпарението на летливата течност от сменяем патрон, с възможност да дозиране на количеството на освобождаваните пари за целите на осигуряване на приятен въздух в затворени помещения и/или превозни средства, при което освежаването да трае удължен период от време.
Задачата се решава с ароматизатор, състоящ се от многократно използваем корпус, към който е поместен сменяем съд, изпълнен с цилиндрично оформена гърловина и съдържащ летлива ароматна течност, при което над корпуса е разположен капак, като корпусът и капакът са изпълнени от порьозен
4018 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 06.2/28.06.2019 материал и по фасадата на корпуса са оформени вентилационни отвори.
Съгласно полезният модел корпусът и капакът са направени от еднакъв по вид порьозен материал, при което капакът е изпълнен с централен отвор, в който е поместен степенно оформен подвижен контролиращ щифт, в долния край на който е закрепено неподвижно затварящ елемент, а между корпусът и капакът е разположен уплътнителен елемент, който е оформен с двойно П-образна форма и в горната си хоризонтална част покрива долната степен на щифта.
Съгласно едно вариантно изпълнение на ароматизатора, корпусът и капакът са изработени от порьозен материал, съдържащ 80% пресован картон.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на щифта, затварящият елемент е с U-образна форма и е изпълнен от материал с еластични и уплътняващи качества.
За целите на осигуряване на гарантирано затваряне на съда с летлива течност, дължината на второто, долно разположено стъпало на щифта е равна на височината на гърловината на съда с летлива течност.
Корпусът е изпълнен с най-малко два вентилационни отвора, оформени по фасадната му повърхност, за предпочитане разположени диаметрално един срещу друг и изпълнени с кръгла форма. За да се осигури въздушен поток, който улеснява изпаряването на абсорбираната в уплътнението течност, корпусът е снабден с вентилационни отвори, през които въздухът може да обдухва по-ефективно порьозните корпус и капак. По този начин се получава ефикасна и надеждна работа на освежителя за въздух.
Ароматизаторът за въздух съдържа клипсов елемент, непоказан на фигурите, който дава възможност за окачването му по подходящо място, където може да се осигури движение на въздушния поток в затвореното помещение или купето на автомобила.
Тъй като освежителят за въздух може всеки път да бъде снабден с нов контейнер, за предпочитане е в корпуса да е предвиден задържащ елемент за фиксирано задържане или затягане на сменяем съд с летлива течност или течност, която има един или повече летливи компоненти.
Полезният модел се отнася не само до ароматизатор за освежаване за въздуха в затворени помещения, но също така и до контейнер за летлива течност или течност, с един или повече летливи компоненти, в отвора на който се поставя подвижният контролиращ щифт. В крайна сметка, що се отнася до конструкцията и размерите, контейнерът, капакът и щифта трябва да бъдат приспособени към основната конструкция на освежителя за въздух.
Пояснение на приложените фигури
Ароматизаторът съгласно полезният модел е представен по-детайлно с помощта на придружаващите описанието чертежи, където:
фигура 1 представя изглед отпред на ароматизатор съгласно полезния модел в положение, при което е фабрично напълнен с летлива течност и затворен щифт;
фигура 2 - напречен разрез по А-А от фиг. 1;
фигура 3 представя изглед отпред на ароматизатор съгласно полезния модел в положение, при което контролният щифт е изтеглен;
фигура 4 - напречен разрез по В-В от фиг. 3.
Примерно изпълнение на полезния модел
Ароматизаторът (фиг. 1) се състои от корпус 1, изработен от порьозен материал, за предпочитане дърво, като с оглед на предназначението му е възможно да се използва и такъв от друг материал, например пресована хартия или картон. Корпусът 1 е изпълнен с отвори 2,3 по фасадната му повърхност, за предпочитане разположени диаметрално един срещу друг, с произволна форма. В едно предпочитано изпълнение на корпуса 1 отворите 2, 3 са с кръгла или елипсовидна форма.
В корпуса 1 е поместен съд 4, с форма, позволяваща да се разположи в обема на порьозния корпус 1, и запълнен с изпаряваща се летлива ароматизираща течност 5. Съдът 4 е оформен с гърловина 6, в която е поместен плътно затварящ елемент 7, с U-образна форма, за предпочитане от еластичен уплътняващ материал, чрез който съдът 4 с летлива ароматизираща течност 5 затваря гърловината 6 на съда 4, като по този начин предотвратява произволното изпарение на ароматизиращата течност 5. Описаният затварящ елемент 7 се монтира неподвижно върху долния край на подвижен контролен
4019 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 06.2/28.06.2019 щифт 8. Контролният щифт 8 е оформен степенно и е поместен в централен отвор 9, оформен в капак 10, изпълнен от същия порьозен материал, от който е направен и корпусът 1. Щифтът 8 е изпълнен с хлабина, позволяваща движението му в посока “нагоре-надолу”, като движението на щифта 8 е определено от долно разположеното му степенно оформяне, което има ролята на упор. Затварящият елемент 7 се закрепва към щифта 8 фабрично при производството на ароматизатора.
Върху горната част на гърловината 6 е монтиран профилно оформеният капак 10, по вътрешната повърхнина на който е поставено уплътнение 11, което уплътнява едновременно линията на контакт между корпуса 1 и капака 10, както и между вътрешната повърхнина на капака 10 и гърловината 6 на съда 4 с летлива ароматизираща течност 5.
Ароматизаторът се използва по следния начин.
Ароматизаторът е закрепен, за предпочитане окачен в затворено помещение, включително и в автомобил. Потребителят изтегля щифта 8 в “горно” положение, при което изпаряващата се летлива течност има възможност да напусне съда 4, което се облекчава и от разклащането на автомобила по време на движението му. Когато ароматизаторът е окачен в затворено помещение, потребителят трябва да го разклати принудително, при което летливата течност започва изпарението си в околния обем.
В резултат изпаряващата се летлива течност омокря уплътнението 11 и чрез него капакът 10 и корпусът 1, които благодарение на порьозността на материала, от който са направени, например дърво, летливата течност попива върху корпуса 1 и капака 10. Когато тези два елемента се наситят с течността 5, потребителят притиска щифта 8 “надолу” до достигане на крайното му долно положение, при което съдът 4 е затворен плътно и по този начин се прекратява освобождаването на ароматизиращата течност 5 по отношение на порьозните корпус 1 и капак 8.
Потребителят има възможност контролирано да определя степента на насищане с аромат на затворения обем (помещение, купе на автомобил), като според собствените си възприятия и обоняние може с лекота да изтегля щифта 8 изцяло или частично, като контролира кога и колко да бъде осигурена желаната степен на ароматизиране на съответното помещение. Потребителят има възможност да сменя стъкленият съд 4, който може да се предлага с различни парфюмни композиции и по този начин да променя вида на освобождавания аромат.
При подмяна на съда 4, на негово място се присъединява резервен пълен такъв. Като със затварящия елемент 7 може да се затвори вече ненужния празен съд 4 и така се предотвратява замърсяване на атмосферата от остатъчни изпарения на летлива течност 5.

Claims (6)

  1. Претенции
    1. Ароматизатор, състоящ се от многократно използваем корпус, към който е поместен сменяем съд, изпълнен с цилиндрично оформена гърловина и съдържащ летлива ароматна течност и разположен над корпуса капак, при което корпусът и капакът са изпълнени от порьозен материал и по фасадата на корпуса са оформени вентилационни отвори, характеризиращ се с това, че корпусът (1) и капакът (10) са направени от дърво, при което капакът (10) е изпълнен с централен отвор (9), в който е поместен степенно оформен щифт (8), в долния край на който е закрепено неподвижно затварящ елемент (7), а между корпусът (1) и капакът (10) е разположен уплътнителен елемент (11), който е оформен с двойно П-образна форма и в горната си хоризонтална част покрива долната, упорна степен на щифта (8).
  2. 2. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че затварящият елемент (7) е с U-образна форма и е изпълнен от материал с еластични и уплътняващи качества.
  3. 3. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че дължината на второто стъпало на щифта (8) е равна на височината на гърловината (5) на съда (4).
  4. 4. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че корпусът (1) е изпълнен с най-малко два вентилационни отвора (2 и 3), оформени по фасадната му повърхност.
  5. 5. Ароматизатор съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че отворите (2 иЗ) са разположени диаметрално един срещу друг и са изпълнени с кръгла форма.
  6. 6. Ароматизатор съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че вентилационните отвори са разпределени равномерно по фасадната повърхност на корпуса (1) и са с овална форма.
BG4260U 2019-02-21 2019-02-21 Ароматизатор BG3164U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4260U BG3164U1 (bg) 2019-02-21 2019-02-21 Ароматизатор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4260U BG3164U1 (bg) 2019-02-21 2019-02-21 Ароматизатор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3164U1 true BG3164U1 (bg) 2019-05-31

Family

ID=74126146

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4260U BG3164U1 (bg) 2019-02-21 2019-02-21 Ароматизатор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3164U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6722577B2 (en) Container for dispensing aromatic liquid
US7481380B2 (en) Methods for delivering volatile materials
US6871794B2 (en) Liquid dispersion device
US20060231641A1 (en) Devices with anti-leak features for delivering volatile materials
US20060233538A1 (en) Energized systems and devices for delivering volatile materials
CA2540928C (en) Systems and devices for delivering volatile materials
US20060097066A1 (en) Systems and devices for delivering volatile materials
EP1780146A2 (en) Dual function dispenser
US20060097065A1 (en) Methods for delivering volatile materials at different time periods
CA1292423C (en) Air freshener with microporous membrane
US20080217425A1 (en) Evaporating Device
US20060237555A1 (en) Systems and devices for delivering volatile materials having perfume components with a high Kovat's Index
US20060076429A1 (en) Methods for delivering volatile materials
GB2480906A (en) Air treatment dispenser device
BG3164U1 (bg) Ароматизатор
JP4093339B2 (ja) 切り換え可能に芳香剤等を収容した容器
BG3194U1 (bg) Течен ароматизатор за въздух
JP2516352Y2 (ja) 芳香剤容器
JPH0136379B2 (bg)
JP2005133218A (ja) 香りを楽しむ造花
JP3016939U (ja) 芳香体
JP2599926Y2 (ja) 芳香剤容器
JPS6015550B2 (ja) 揮散容器
CN113873917A (zh) 用于测试香料等的装置
JP2004351159A (ja) 発香セルの製造方法及び発香セル、並びに発香セルを利用した発香造花木葉の内蔵構造