BG3119U1 - Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство - Google Patents

Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство Download PDF

Info

Publication number
BG3119U1
BG3119U1 BG4194U BG419418U BG3119U1 BG 3119 U1 BG3119 U1 BG 3119U1 BG 4194 U BG4194 U BG 4194U BG 419418 U BG419418 U BG 419418U BG 3119 U1 BG3119 U1 BG 3119U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
timer
button
circuit
appliance
built
Prior art date
Application number
BG4194U
Other languages
English (en)
Inventor
Живко Драгов
Митев Драгов Живко
Original Assignee
Митев Драгов Живко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Митев Драгов Живко filed Critical Митев Драгов Живко
Priority to BG4194U priority Critical patent/BG3119U1/bg
Publication of BG3119U1 publication Critical patent/BG3119U1/bg

Links

Abstract

Полезният модел се отнася до схема за управление на времето на действие на съществуващи вградени битови устройства с периодично действие, предназначена за ръчно задаване на времето, през което е включено да работи съответното устройство, като например вградени в стени и монолитно закрепени вентилатори, разположени в бани, тоалетни и др. подобни помещения, както и стълбищни или други осветления. Схемата, която се свързва към битовото устройство 1, снабдено с бутон за включване 5, се състои от силов превключвател 2, изходът на който е свързан с битовото устройство 1, а входът му е свързан с таймер 3 с предварително зададено време на действие А'Г, при което таймерът 3 през брояч 4 е включен към бутона 5. Чрез първоначално единствено задействане на бутона 5, схемата удължава работата на устройството 1 толкова пъти, колкото пъти е бил натиснат бутона за включване 5. Това дава възможност на потребителя лесно и удобно да настрои продължителността на действие на устройството 1 така, че тя да съответства на неговите моментни потребности. Схемата се вгражда в конзолата на бутона за включване 5 или вместо автомат за стълбищно осветление, с което се избягват монтажни дейности по стените и прекарването на допълнителни кабели.

Description

Област на приложение
Полезният модел се отнася до схема за управление на времето на действие на съществуващи вградени битови устройства с периодично действие, предназначена за ръчно задаване на времето, през което е включено да работи съответното устройство. Такива устройства, използвани обичайно в бита, са вградените в стени и монолитно закрепени вентилатори, разположени в бани, тоалетни, перални и др. подобни помещения, както и стълбищните осветления. Също така, схемата може да се използва и за управление времето на действие на други видове осветителни тела, разположени в различни помещения, при които е необходимо задаване на продължителността на времето, през което те са включени и работят.
Предшестващо състояние на техниката
Понастоящем в практиката широко са разпространени и масово се използват два типа системи за управление на времето, през което е включен монолитен вентилатор или стълбищно осветление: 1) ключ, с който се включва и изключва съответното устройство; и 2) бутон, с който устройството се включва, свързан към механична или електронна схема, която след определен период от време самостоятелно изключва устройството.
Неудобството на първата система е, че се изисква намеса на потребителя за изключване на устройството, което често е свързано с ненужно удължаване времето му за работа и излишни разходи на енергия. При другия вариант - бутон, свързан с механична или електронна схема, която се самоизключва - времето, през което вентилаторът или стълбищното осветление работят, твърде често не отговаря на конкретните условия и потребности. В случая на вентилаторите, това са влажност или други характеристики на въздушната среда, които се цели да бъдат постигнати и обуславят конкретна продължителност на работа, която не съответства на предварително зададената в схемата продължителност, а в случая на осветлението - необходимото време на осветеност на стълбището или съответното помещение, често се оказва недостатъчно, или обратно, оказва се излишно по-дълго, водейки до ненужен преразход на енергия.
Ето защо, има необходимост от схема, с която да може да се управлява времето на действие на съществуващи вградени в стени устройства, такива като вентилатори, осветления на стълбища или други помещения, и др. подобни. Схемата трябва да може да се монтира лесно и удобно, без да се нарушава целостта на стените и без да се монтират допълнителни кабели.
Техническа същност на полезния модел
Съгласно полезния модел, схемата за управление на времето на действие на вградено битово устройство, монтирано неподвижно и снабдено с електрически бутон за включване, се състои от силов превключвател, изходът на който е свързан с битовото устройство, а входът е свързан към таймер с предварително зададено време на действие ΔΤ. От своя страна, таймерът се управлява от брояч, към който е свързан бутонът за включване на устройството.
В едно изпълнение на полезния модел, таймерът и броячът са регистри на микропроцесор, предварително програмиран да управлява времето на работа на устройството. В друго изпълнение, таймерът и броячът са свързани по обичаен начин интегрални схеми - реверсивен брояч и таймер.
В още едно друго изпълнение, силовият превключвател е симистор или реле, които са с подбрани стойности на напрежението и силата на тока, съответстващи на консумацията на битовото устройство.
Така описаната схема е монтирана в конзолата на бутона за включване на битовото устройство, или е монтирана на мястото на автомат на стълбищно осветление.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 показва схемата от настоящия полезен модел, представена в блоков вид;
фигура 2 представлява времедиаграма на работата на схемата от настоящия полезен модел.
2118 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.1/15.04.2019
Пример за изпълнение на полезния модел
Едно предпочитано изпълнение на електрическата схема от настоящия полезен модел е показано в принципен вид на фиг. 1. Схемата, която е свързана към съществуващо вградено устройство 1, на което ще бъде регулирано времето за работа, например вентилатор, стълбищно осветление и т.н., се състои от силов превключвател 2, изходът на който е подаден към устройството 1, а входът му е свързан с таймер 3, с предварително зададено време на действие ΔΤ. От своя страна, таймерът 3 се управлява от брояч 4, който е свързан към съществуващия бутон за включване 5 на устройството 1. При еднократно натискане на бутона 5, броячът 4 увеличава стойността си с единица, задейства таймера 3 и посредством силовия превключвател 2 се включва устройството 1 да работи за време ΔΤ. Ако таймерът 3 бъде задействан η на брой пъти, където п>1, таймерът 3 се стартира съответно η брой пъти от брояча 4, отчитащ броя η на натисканията на бутона 5 от потребителя, и толкова пъти силовият превключвател 2 включва устройството 1 да работи. За целта броячът 4, функцията на който в това изпълнение на полезния модел се изпълнява от микроконтролер, увеличава съдържанието си с “1“ при всяко натискане на бутона 5, и намалява с “1“ при изтичане на времето ΔΤ на таймера 3. При нулиране на брояча 4, таймерът 3 се изключва и работата на устройството се прекратява. По този начин, времето на работа на устройството 1 става равно на ηΔΤ, с което схемата дава възможност устройството 1 да работи с такава продължителност, каквато е необходима на потребителя, само след нейното еднократно първоначално задаване.
В това изпълнение на полезния модел, функциите както на брояча 4, така и на таймера 3 се изпълняват от регистри на микроконтролер от известен тип, предварително подходящо програмиран да управлява времето на работа на устройството 1 съобразно неговото естество и потребностите на потребителя. Техниките за програмиране на микроконтролери са широко известни на специалистите в областта.
В друго изпълнение на полезния модел, функциите на брояча 4 и на таймера 3 се изпълняват от стандартни интегрални схеми - съответно реверсивен брояч и таймер, свързани по обичаен за областта начин.
Като силов превключвател 2 в схемата от полезния модел могат да се използват симистор или реле, с параметри - стойности на напрежението и силата на тока - съответстващи на консумацията на устройството 1, и съответно, подходящи за него. Тези елементи също са широко известни на специалистите в областта.
Така описаната схема е удобно да бъде монтирана в конзолата на бутона за включване 5 на битовото устройство 1, в случая, когато това устройство е вентилатор. В случая, когато устройството 1 е стълбищно осветление, което се самоизключва, се предпочита схемата от настоящия полезен модел да се монтира на мястото на автомата на стълбищното осветление, вместо него.
От фиг. 2, където е показана времедиаграмата на работа на схемата, управляваща устройството 1 се вижда, че времето Т на работа на устройството 1 зависи от фиксираното време ΔΤ, отчитано от таймера 3 и броя на натисканията на бутона 5 - п, записани в брояча 4, по следната формула:
Т = η х ΔΤ, където:
Т - време, през което устройството 1 е включено;
η - число, равно на броя натискания на бутона за включване 5, при първоначалното му задействане; ΔΤ - предварително зададено време на действие на таймера 3.
По този начин схемата дава възможност на потребителите да регулират продължителността на работа на съществуващи вградени битови устройства само с едно първоначално задействане, което им позволява да настройват работата на тези устройства съобразно конкретните им изисквания на момента. Така с помощта на схемата от настоящия полезен модел се избягва както необходимостта от повторно задействане на дадено устройство, така и излишно увеличаване продължителността на работа.
В допълнение, схемата от настоящия полезен модел е малка и компактна, и може да се монтира удобно в конзола на съществуващ електрически ключ в стена, или вместо автомат на стълбищно осветление, поради което не е необходимо да се извършват никакви допълнителни монтажни дейности, с което се запазва целостта на стената. Също така, не се налага и прекарването на допълнителни кабели.
2119 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.1/15.04.2019

Claims (4)

Претенции
1. Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство, монтирано неподвижно и снабдено с електрически бутон за включване, характеризираща се с това, че се състои от силов превключвател (2), изходът на който е свързан с битовото устройство (1), а входът му е свързан с таймер (3) с предварително зададено време на действие ΔΤ, при което таймерът (3) се управлява от брояч (4), към който е свързан бутонът за включване (5).
2. Схема съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че таймерът (3) и броячът (4) са регистри на микропроцесор, предварително програмиран да управлява времето на работа на устройството (1), или са свързани интегрални схеми реверсивен брояч и таймер.
3. Схема съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че силовият превключвател (2) е симистор или реле, със стойности на напрежението и силата на тока, съответстващи на консумацията на устройството (1).
4. Схема съгласно всяка предходна претенция, характеризираща се с това, че е монтирана в конзолата на бутона за включване (5).
BG4194U 2018-11-29 2018-11-29 Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство BG3119U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4194U BG3119U1 (bg) 2018-11-29 2018-11-29 Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4194U BG3119U1 (bg) 2018-11-29 2018-11-29 Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3119U1 true BG3119U1 (bg) 2019-03-15

Family

ID=74105580

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4194U BG3119U1 (bg) 2018-11-29 2018-11-29 Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3119U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20230133984A1 (en) Load control device having a capacitive touch surface
EP2413053B1 (en) Control unit for a device such as a fan
JP2008210579A (ja) 負荷制御回路
BG3119U1 (bg) Схема за управление на времето на действие на вградено битово устройство
US11968761B2 (en) Load control device responsive to non-contact actuations
WO2014048357A1 (zh) 一种电源开关装置
KR100870873B1 (ko) 환풍기에 대한 지연오프가 가능한 스위칭 장치
JP2020510984A (ja) 電気ヒータ、ファン及び制御装置を組み込んだシーリングライト又はウォールライト
US20080143191A1 (en) Electronic timer module for bathroom fans
RU51283U1 (ru) Устройство управления освещением
JP2000161751A (ja) 家庭用換気装置の換気量制御装置
JP2016092665A (ja) 給電を一時停止することにより負荷の動作機能を変更する電気回路
US20120104871A1 (en) Energy efficient compact electronic timer for an electrical load
JP4274890B2 (ja) トイレ用熱線式自動スイッチ
KR102279567B1 (ko) 능동형 환풍기 제어 장치 및 방법
GB2591215A (en) Improvements in hot water supply
EP3468306B1 (en) Efficient usage of a dimmer control button
JP7356198B2 (ja) 遅延スイッチモジュール
CN216905373U (zh) 一种开关
TWM375284U (en) Touch delay controller
CN205787940U (zh) 一种简易led灯温度或湿度控制装置
TW202132724A (zh) 可控制點燈時間之節能裝置
KR100885887B1 (ko) 원터치 방식을 통한 전등 및 가스의 일괄 제어 홈네트워크시스템 및 그 제어방법
JP3044528U (ja) 家庭用電灯器具のリモコン装置
Arole et al. Implementation of lamp dimmer and fan controller system: A PSoC approach