BG2416U1 - Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи - Google Patents

Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи Download PDF

Info

Publication number
BG2416U1
BG2416U1 BG3377U BG337716U BG2416U1 BG 2416 U1 BG2416 U1 BG 2416U1 BG 3377 U BG3377 U BG 3377U BG 337716 U BG337716 U BG 337716U BG 2416 U1 BG2416 U1 BG 2416U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
pipe
rehabilitation
installation
pipelines
trenchless rehabilitation
Prior art date
Application number
BG3377U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Сороков
Стефанов Сороков Георги
Original Assignee
„Сороков Инструментс“ Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by „Сороков Инструментс“ Еоод filed Critical „Сороков Инструментс“ Еоод
Priority to BG3377U priority Critical patent/BG2416U1/bg
Publication of BG2416U1 publication Critical patent/BG2416U1/bg

Links

Landscapes

  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи и ще намери приложение в строителството и по- специално при редовна поддръжка и периодични ремонти на съществуващи тръбопроводи и канализации. Създадената инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи включва подаващо устройство (3) и навиващо устройство (1). Инсталацията включва и задвижващо устройство (2). Подаващото устройство (3) включва транспортна макара с навита на нея профилна лента (4), армирана с метални ленти (5), поставена върху ролки и задвижвана от мотор - редуктор. Навиващото устройство (1) се състои от задвижващи ролки (6), осигуряващи въртеливото му движение, водещ профил (7), поддържащ ролките (6) притиснати и нагряващ модул (8) за индуктивно нагряване на металните ленти (5), вградени в профилната лента (4).

Description

Настоящият полезен модел се отнася до инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи и ще намери приложение в строителството и по- специално при редовна поддръжка и периодични ремонти на съществуващи тръбопроводи и канализации.
Предшестващо състояние на техниката
Съществуващата канализационна мрежа се нуждае от редовна поддръжка и периодични ремонти, за да функционира добре.
Традиционно, рехабилитацията на стари тръбопроводи се осъществява чрез разкопаване, при което старите тръби се изваждат и на тяхно място се поставят нови, изкопа се зарива и се възстановява настилката.
При съвременните начини на рехабилитация старият тръбопровод функционално се възстановява чрез поставяне на нова тръба вътре в старата. В този случай обикновено се правят малки изкопи през определени разстояния или изобщо не се правят никакви изкопи.
Съвременните начини на рехабилитация позволяват ремонта на тръбопроводите да се извършва без да се отклонява трафика в градската среда и да се нарушава обичайния ритъм на живот на гражданите в района на ремонтите. Поради липсата или минималния обем на изкопните работи силно се намаляват рисковете от аварии и повреди на други елементи на подземната инфраструктура, многократно се намаляват емисиите на шум, прах, отработени газове от двигатели на строителни машини.
Известна е система за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи с диаметри до около 1200 mm, при която вътре в съществуващата тръба се оформя нова стъклопластова тръба.
При други известни системи за рехабилитация, в съществуващата стара тръба се произвежда нова от спирално навивана профилна лента от полиетилен с висока плътност (HDPE) или от поливинилхлорид (PVC), която се прилага при тръбопроводи с диаметър както по-малък, така и по-голям от 1200 mm. ·
При използването на спирално навивана профилна лента от PVC, машината за навиване от системата е неподвижна в стартовата шахта и изтиква постепенно произвежданата тръба, докато тя достигне до изходната шахта. На навиваната профилна лента са оформени заключващи елементи, чрез които се закрепват отделните навивки една за друга.
При този начин на рехабилитация, диаметърът на спирално навитата тръба е по-малък с поне 10% от диаметъра на старата тръба, за да се гарантира преминаването й до изходната шахта, с което значително се намалява напречното сечение на тръбопровода. Освен това, необходимо е замонолитване на новата тръба с циментов разтвор, за да се фиксира в старата и да се избегне опасността от „изплуване“ заради натрупване на подпочвени води в междината между старата и новата тръба. Известна е разновидност на тази система, при която чрез приплъзване на навивките е възможно да се „раздуе“ облицовката, докато допре плътно до стените на старата тръба. По този начин се елиминира необходимостта от замонолитване, но е приложима само до диаметри от 800 mm. Не е възможно изработването на спирално навита тръба с напречно сечение, различно от окръжност.
Известна е и система за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи, при която машината за спирално навиване се придвижва от стартовата към изходната шахта, като оставя след себе си готова навита тръба. При тази система е възможно навиване плътно по стените на старата тръба, при което не е необходимо замонолитване, но е изпълнимо само за тръбопроводи с кръгли напречни сечения и диаметри до около 1600 mm.
В разновидност на тази система е възможно и навиване по специална рамка, повтаряща напречното сечение на старата тръба, която може да бъде с произволна форма - яйцеобразна, устообразна, правоъгълна и т.н. В този случай навиването не става плътно до стените на старата тръба, т.е. напречното сечение се намалява чувствително и е необходимо много качествено замонолитване, предхождано от изграждане на вътрешна подпорна система, което е възможно само за тръбопроводи, в които могат свободно да влизат и работят хора.
При известните системи за рехабилитация със спирално навивана профилна лента от HDPE, лентата е навита на транспортна макара, която е включена в подаващо устройство. Навивките на профилната лента от HDPE се закрепват една за друга, образувайки новата тръба, чрез разтопяване на материала. Машината за навиване е неподвижна в стартовата шахта и изтиква постепенно произвежданата тръба, докато тя достигне до изходната шахта. Предимството на тези $ системи е възможността да се рехабилитират тръбопроводи с големи диаметри (до над 3000 mm). Полиетиленът с висока плътност (HDPE) е химически и абразионно много по-устойчив материал от поливинилхлорида (PVC). Необходимо е замонолитване на новата тръба към старата. Не е възможно изработването на спирално навита тръба от HDPE с напречно сечение, различно от окръжност. 15
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи, с която се рехабилитират тръбо- 20 проводи с различно напречно сечение, което не се променя значително след рехабилитацията.
Задачата е решена, като е създадена инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи, която включва подаващо устройство и навиващо устройство. Съгласно полезният модел, инсталацията включва и задвижващо устройство. Подаващото устройство включва транспортна макара с навита на нея профилна 30 лента, армирана с метални ленти, поставена върху ролки и задвижвана от мотор-редуктор. Навиващото устройство се състои от задвижващи ролки, осигуряващи въртеливото му движение, водещ профил, поддържащ ролките притиснати и нагряващ модул за индуктивно нагряване на металните ленти, вградени в профилната лента.
Предимства на създадената инсталация е възможността с нея да се рехабилитират тръбопроводи с голям диаметър (от 1000 mm до поне 3000 mm), като е осигурено минимално намаление на напречното сечение с разнообразна форма на рехабилитирания тръбопровод. Освен това, рехабилитираният тръбопровод не се нуждае от замонолитване.
Пояснение на приложените фигури
Настоящият полезен модел се илюстрира с приложените фигури, където:
фигура 1 представлява принципна схема на инсталацията за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи;
фигура 2 представлява изображение на про2416 U1 филна лента, съгласно полезния модел;
фигури За и 36 - напречно и надлъжно сечение на навиващото устройство, съгласно полезния модел; и фигура 4 представлява надлъжно сечение на рехабилитиран тръбопровод, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи, показана на фигура 1, се състои от навиващо устройство 1, задвижващо устройство 2 и подаващо устройство 3.
Инсталацията използва спираловидно навита профилна лента от HDPE 4, армирана с метални ленти 5, показана на фигура 2. Профилната лента 4 се произвежда в заводски условия на екструдерна линия и се навива на транспортна макара. За да се покрие желаният диапазон диаметри на тръбопроводи за рехабилитация се предвижда използването на няколко типа профилни ленти 4, различаващи се по височината и дебелината на армиращите метални ленти 5, разположени в ребрата на лентата 4. Готовата макара е поставена в подаващото устройство 3.
Навиващото устройство 1, показано на фигури За и 36, се състои от задвижващи ролки 6, които придават въртеливото движение на навиващото устройство 1, подреждат спиралата и осигуряват равномерно притискане на новоизградената тръба 11 към старата тръба 10. Освен това, навиващото устройство 1 включва и водещ профил 7, който поддържа ролките 6 притиснати към тръбата 10. Нагряващ модул 8, от навиващото устройство 1, е предназначен да нагрее по индуктивен път металните ленти 5, вградени в профилната лента 4 така, че да се 40 стопи полиетилена в близост до металната лента 5, като по този начин се получава новата тръба 11. За начало на новата тръба 11 служи стартова тръба 9.
Задвижващото устройство 2, което е разположено на повърхността се състои от дизелов 45 ' генератор, хидравлична станция и пулт за управление.
Подаващото устройство 3'включва транспортната макара с навита на нея лента 4, поставена върху ролки, задвижвани от мотор-редуктор. 5θ Скоростта на подаване на лентата 4 е синхронизирана със скоростта на навиване на тръбата 11.
2416 Ul
Инсталацията работи по следния начин.
Чрез подаващото устройство 3, лентата 4 се подава през съществуваща ревизионна шахта или технологичен изкоп към участъка от тръбопровода, предназначен за рехабилитация. За да може да се спусне през съществуващия ревизионен отвор навиващото устройство 1, то е разглобяемо. Навиващото устройство 1 се спуска в шахтата, след което се спуска и стартовата тръба 9, за която се захваща началото на лентата 4. След това се стартират навиващото устройство 1 и подаващото устройство 2, при което стартира навиването на новата тръба 11. Задвижващите ролки 6 осигуряват доброто подреждане на лентата 4 и притискането й към старата тръба 10. Аксиалното притискане на лентата 4 се осигурява от силата, осъществяваща преместването на навиващото устройство 1 напред. Непосредствено след задвижващите ролки 6 се движи загряващият модул 8, който нагрява едновременно двете метални ленти 5, от профилната лента 4, в зоната на допиране, като по този начин разтопява пластмасата в зоната на контакта, с което се формира новата тръба 11. За да се предотврати деформирането на нагрятата профилна лента 4, нагряващият модул 8 се намира след зоната на образуване на спиралната нова тръба 11.
Новопроизведената спирално навита тръба е плътно прилепена до вътрешната повърхност на съществуващия тръбопровод - фигура 4, т.е. загубата на напречно сечение е минимална - само колкото е височината на ребрата на профилната лента 4. Поради това няма опасност от „изплуване“ на новата тръба 11, т.е. не е необходимо замонолитване.
След приключване рехабилитацията на участъка, краищата на новата спирално навита тръба 11 се херметизират, за да се избегне проникването на вода между старата тръба 10 и новата тръба 11.
о След като достигне изходната шахта, навиващото устройство 1 се разглобява и изважда на повърхността. В случай, че на рехабилитация подлежи и следващия участък, навиващото устройство 1 се премества в началото му, задвиж13 ващото устройство 2 и подаващото устройство 3 се преместват до съответната шахта и процесът се повтаря.

Claims (1)

  1. Претенции
    20 1. Инсталация за безизкопна рехабилитация на тръбопроводи, включваща подаващо устройство и навиващо устройство, характеризираща се с това, че инсталацията включва и задвижващо
    25 устройство (2), при което подаващото устройство (3) включва транспортна макара с навита на нея профилна лента (4), армирана с метални ленти (5), поставена върху ролки и задвижвана от мотор-редуктор, а навиващото устройство (1)
    30 се състои от задвижващи ролки (6), осигуряващи въртеливото му движение, водещ профил (7), поддържащ ролките (6) притиснати и нагряващ модул (8) за индуктивно нагряване на металните
    55 ленти (5), вградени в профилната лента (4).
BG3377U 2016-03-24 2016-03-24 Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи BG2416U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3377U BG2416U1 (bg) 2016-03-24 2016-03-24 Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3377U BG2416U1 (bg) 2016-03-24 2016-03-24 Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2416U1 true BG2416U1 (bg) 2017-01-31

Family

ID=58776003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3377U BG2416U1 (bg) 2016-03-24 2016-03-24 Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2416U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110630848B (zh) 用于大管径hdpe管道压扁变形的非开挖修复装置及方法
KR101359448B1 (ko) 관로 비굴착 전체 보수공법
NZ563201A (en) Underground and partly submerged pipe winding apparatus and method
EP2919967B1 (en) Method and apparatus for winding a liner inside a host pipe
CN107672155A (zh) 一种用于管道修复的气压翻转设备及修复工艺
JP2008246986A (ja) 既設管補修工法
RU2009115062A (ru) Способ ремонта водопропускной трубы под насыпью
GB2336644A (en) Trenchless laying of pipework underground
BG2416U1 (bg) Инсталацияза безизкопна рехабилитация на тръбопроводи
CN113586060A (zh) 一种冻结普通掘进预制井壁支护的施工方法
JP2007303535A (ja) 管路の更生方法
Ishmuratov et al. The spiral wound pipeline rehabilitation technique for pipe networks: an application and experience in Moscow city
KR101206997B1 (ko) 관로 갱생공법
JP4909795B2 (ja) 管路更生工法
CN212004760U (zh) 一种螺旋缠绕管道修复装置
CN210372526U (zh) 非开挖修复排水管道的方法所专用的不锈钢内衬修复结构
JP2013202793A (ja) 管路更生工法
KR100320780B1 (ko) 성형식 하수관로의 갱생공법
JP2006132113A (ja) 管路入れ替え方法及び新管路更新装置
RU2410502C2 (ru) Способ бестраншейного ремонта канализационных сетей
CN108688131A (zh) 拆装式管道缠绕机
JP5623482B2 (ja) 既設管補修工法
JP2891536B2 (ja) ライニング管の製造方法
Marchant Repair or Replace: Technologies Available for Trenchless Remediation
Marchant Repair or replace: Technologies available for trenchless remediation of existing infrastructure