BG1133U1 - Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове - Google Patents

Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове Download PDF

Info

Publication number
BG1133U1
BG1133U1 BG1321U BG132107U BG1133U1 BG 1133 U1 BG1133 U1 BG 1133U1 BG 1321 U BG1321 U BG 1321U BG 132107 U BG132107 U BG 132107U BG 1133 U1 BG1133 U1 BG 1133U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
camera
transmitter
players
receiver
screen
Prior art date
Application number
BG1321U
Other languages
English (en)
Inventor
Радослав ВЛАДЕВ
Original Assignee
Радослав ВЛАДЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Радослав ВЛАДЕВ filed Critical Радослав ВЛАДЕВ
Priority to BG1321U priority Critical patent/BG1133U1/bg
Publication of BG1133U1 publication Critical patent/BG1133U1/bg

Links

Landscapes

  • Closed-Circuit Television Systems (AREA)
  • Electrically Operated Instructional Devices (AREA)

Abstract

Системата включва управляема камера (90), свързана с предавател на сигналите за образи от камерата (80) и с приемник на сигнали за управление на камерата (60); екран (10), свързан с приемник на сигналите за образи от камерата (40) и пулт за управление на камерата (20), който е включен към предавател на сигнали за управление на камерата (50). Предвидено е устройство за комуникация на треньора с играчите, при което предавател (В) с микрофон (А) заедностранна връзка със самостоятелно енергийно захранване или захранване от електрическата мрежа сенамира на треньорското място, и приемник със слушалка (Е) за улавяне сигналите на този предавател във външното ухо на всеки играч.

Description

(54) АУДИОВИЗУАЛНА СИСТЕМА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ НА ИГРАЧИ В КОЛЕКТИВНИ СПОРТОВЕ
Област на техниката
Полезният модел е система от взаимосвързани устройства, отнасящи се към областта на човешките потребности; спорт, игри и развлечение; игри, които се играят в големи помещения или на открито.
Предшестващо състояние на техниката
При колективните спортове, както в игровите тренировки, така и по време на спортни срещи, основен проблем е добрият синхрон и взаимодействие между играчите, за да се изпълняват успешно тактически задачи и игрови схеми в зависимост от развитието на спортното събитие или при конкретния игрови епизод. Това се постига чрез ефективна комуникация, насочена от треньора към полевите играчи. Благодарение на нея се усъвършенстват индивидуалните умения на спортистите, а заедно с това те се подчиняват на колективните действия на отбора за неговото успешно представяне.
При комуникацията едно лице (подател) излъчва към друго лице (получател) през среда (чрез средство) съобщение, което променя поведението на второто лице. За да бъде игровото поведение на играчите променено по посока към резултатна игра, от съществено значение е точното и своевременно наблюдение и оценка от страна на треньора на общото развитие на събитията на игралното поле и действията на всеки играч поотделно. Наблюдението е възприемане чрез сетивата и достигане до съзнанието на знание за факти, събития и действия - пряко или чрез инструменти.
Наблюдението и комуникацията са неразделно свързани процеси в треньорския контрол както при тренировъчните игри, така и при спортните прояви. Такъв контрол пък е основна функция на лицето в ролята на треньор, тъй като то следва да подготви спортистите и отбора и е отговорен за резултатите от тяхното представяне и поотделно, и като ансамбъл.
И двата елемента на контрола обикновено се извършват без технически средства. Треньорът наблюдава пряко чрез сетивата си, главно зрението, и от позицията си. При тренировки тя може да бъде променяна, включително и на самото игрално поле, сред играчите; но при срещи е задължително на треньорската скамейка, т.е. далеч не най-доброто зрителско място. И в двата случая треньорското наблюдение е ограничено. Комуникацията пък става невербално (чрез жестове) или чрез звукови вълни - при тях въздухът служи за среда за предаване гласа на треньора. Тъй като колективните спортове се играят в големи помещения или открити игрални полета, играчите и треньора са на големи разстояния един от друг; а и срещите са посетени от шумна публика, всъщност треньорът трябва да крещи, а смисълът на съобщенията му найчесто се губи от шума по канала (в средата) на предаването му. Дори при по-спокойната тренировъчна обстановка тези нетехнически методи за контрол са с ниска ефективност. Оттук се вижда, че съществува техническият проблем за устройствата за точно наблюдение, така, както и за каналите за комуникация при специфичните условия на колективните игри.
Поради това някои треньори си служат с оптически средства за наблюдение и звукоусилващи средства за отправяне на съобщения.
Да се използва театрален бинокъл има предимството, че позволява следенето „отблизо” изявите на отделен състезател, но при колективните спортове това е същевременно недостатък, защото, при недостига на време в динамиката на спортното изпълнение, изключва успоредното наблюдение на цялостните колективни действия на отбора като отбор. Тук остава проблемът за неподходящата точка, от която се наблюдава, защото от нея не се обхваща по еднакъв начин и под един зрителен ъгъл цялото игрално поле.
Фиксираната неудобна точка на наблюдение кара някои треньори по време на срещи да носят със себе си радиоприемник, за да слушат коментаторите на срещата (ако се предава) от още една зрителска точка. Такъв подход, освен че разчита само на слуха, има този недостатък, че наблюдението не се резюмира, а се съобщава пространен коментар за него. Това, макар и помощна, е съвсем различна информация, а и няма как да стане в реално време.
Ако спортното събитие се предава от телевизионна организация, някои треньори носят със себе си портативен телевизионен приемник,
1133 Ul за да имат още едно, успоредно наблюдение върху срещата. По отношение изискването за наблюдение в реално време това е по-добре, но предаването на живо на спортното събитие от телевизионна организация не е обективно наблюдение, а режисирана телевизионна програма за срещата. Ъглите и плановете на наблюдение наистина динамично се променят, но съобразно предполагаемия зрителски вкус, а не според професионалните изисквания на треньора. Телевизионната картина от такава продукция на практика рядко обхваща цялото игрално поле и информира много слабо за колективните изяви на отбора и цялостното взаимодействие между всички играчи в желания от треньора момент. Показателно за силното режисьорско въздействие върху обективността на информацията от спортното събитие е още това, че при повторение на едно положение от различни зрителни ъгли се получават съвсем различаващи се впечатления. Предаване на спортно събитие, което да е едновременно обективно и съобразено с треньорските спортно-технически изисквания, не е осъществявано досега, отчасти и защото ще бъде много скучно като изживяване за зрителите. Накрая само някои спортни събития се предават на живо, а това наблюдение е напълно неприложимо при тренировките.
От друга страна, недискретното съобщаване на инструкции чрез микрофон, звукоусилвател и високоговорители на полевите играчи може да обърка тренировъчния им процес и е непригодно при спортни събития, защото издава замисъла на противниковите играчи и треньор. Губи се елементът изненада, характерен за всеки спорт. Простото усилване на звука от съобщенията на треньора към играчите слабо повишава качеството на възприемане на съобщенията, защото остава проблемът за не по-слабия шум в канала на предаване, като шумната обстановка при тренировки и още повече - при спортни събития. Самото съобщение е също с лошо техническо качество при използване на този аналогов метод, който само увеличава силата на звуковите вълни, пренасяни чрез средата на въздуха.
Друга обичайна практика за прилагане на технически средства в същата насока е, тренировките и спортните събития да се записват, например да се прави видеозапис на телевизионна програма със спортна проява, а след това заедно с отбора този материал да се подлага на разбор и да се дават инструкции. Това отнема много време - неколкократно повече, отколкото трае самата тренировка или спортно събитие. Освен това е отдалечено по време от самите изяви - отложен контрол. Такъв запис притежава всички споменати несъвършенства на телевизионна продукция, т.е. значителна непълнота от спортно-професионална гледна точка. Но основният недостатък е, че този метод не само като наблюдение, но и като комуникация към полевите играчи, има характер на последващ коментар. Наблюдението и комуникацията се извършват в отложено време, а треньорският контрол се превръща в наставление, как би могло в бъдеще да се действа, ако случайно подобно положение някога при съвсем друго спортно събитие се повтори. Играчът получава теория за този спорт, вместо да тренира и упражнява самия спорт. Той не усъвършенства и не автоматизира уменията си с навременните указания от треньора. Накрая при нова тренировка или среща този каталог от теоретични указания у различните играчи често субективно се разминава и практическото изпълнение е далеч от перфектно. Оттам често наблюдаваното неразбирателство при изпълнение на различни елементи от играта в колективните спортове.
Накрая доброто взаимодействие се постига по архаичния метод на пробите и грешките, а за отхвърляне на всички грешки и налучкване на малкото резултатни действия и в определена проява, и в спортната кариера на един състезател времето никога не е достатъчно. Същевременно само на десетки метри от играчите се намира ценно знание как да се постъпи, но то не достига до тях своевременно. На практика съвременните технически средства в спорта са найслабо впрегнати в помощ на треньорите по време на изпълнение на игровите елементи, схеми, тактики и стратегии и при подготовката за тяхното заучаване и усъвършенстване.
Техническа същност на полезния модел
Техническият проблем е да се подпомогне треньорът и отборите в колективните спортове при тренировъчния процес и при спортни събития по отношение усъвършенстване инструменталната част и методите за наблюдение и устройс1133 ш твата за комуникация с полевите играчи.
Предлаганият полезен модел представлява взаимосвързани устройства, които се подчиняват на общия замисъл за впрягане на технически средства в помощ на треньорския контрол при колективните спортове.
За да се следят изявите на играчите и отбора се използва камера с управление от разстояние 90; и екран 10, който позволява изобразяването на уловените от камерата образи, свързан с пулт 20 за управление на камерата. Камерата може да е със самостоятелно енергийно захранване 70 или със захранване от електроснабдителната мрежа чрез електрически проводник 21. Във втория случай камерата е свързана с екрана чрез втори проводник 23 за предаване сигнали за образи. В първия случай на самостоятелен енергиен източник 70 камерата 90 е свързана с предавател 80 на сигнали за образи, а екранът 10 - с приемник 40 на тези сигнали на треньорското място. Аналогично при тези два варианта на устройството, камерата се управлява от пулт за управление 20 при треньора чрез предаване на сигналите за управление на камерата по трети проводник 22 или безжично от разстояние, отдалечено от камерата, чрез предавател 50 на сигнали за управление на камерата, свързан с пулта за управление 20 на треньорското място и приемник 60 на тези сигнали, свързан с камерата 90. В последния случай екранът 10, приемникът 40 на сигнали за образи, предавателят 50 на сигнали за управление на камерата и пултът 20 за управление на камерата са със самостоятелно енергийно захранване 30.
На треньорското място се намира екран 10, свързан с проводник 23 за приемане на сигналите за образи от камерата. Ако камерата е с предавател за безжично излъчване на сигнали за образи, екранът е оборудван с приемник 40, за приемане на сигналите за образи, излъчвани от предавателя на сигнали за образи 80, свързан с камерата 90. Пултът за управление на камерата за предаване на инструкциите към камерата чрез проводник 22 или чрез безжичен предавател 50 на сигнали за управление на камерата се намира на същото място.
Камерата се поставя на височина над игралното поле, така че в съотношение към неговите размери, образът, наблюдаван чрез нея, да представлява панорама на цялото игрално поле.
Височината, на която се поставя камерата, е функция от размерите на игралното поле и този план на изображението, при който в кадър влизат границите на игралното поле. В зависимост от събитията на игралното поле камерата се настройва по подходящ начин, с цел да се наблюдават в желания момент разположението на играчите и отделните им изяви. Чрез управление на камерата наблюдението може да бъде индивидуализирано според теоретичното развитие на схващанията за играта и личните подходи на треньора.
Комуникацията се състои в това, че в зависимост от получената чрез инструментите за наблюдения информация, треньорът съобщава индивидуални указания на всеки от играчите, така че действията им стават съгласувани. Въз основа на оценката на наблюдението за развитието на събитията на игралното поле, треньорът отправя сгъстени съобщения към играчите в реално време. Това той прави чрез микрофон А, който улавя звуковите вълни от гласа му и предавател В, за предаване сигналите на микрофона по безжичен път за едностранна връзка с полевите играчи. Играчите получават тези съобщения чрез приемници със слушалки Е, преобразувани в звукови вълни от предавателя В. Устройствата приемници със слушалки са с размер и сила на звука, които позволявала се прикрепят в ушните миди на полевите играчи. Тези устройства на страната на играчите се ползват по такъв начин, че да не пречат на спортно-техническите изпълнения и да не са опасни за тях. За целта всяко устройство се поставя във външното ухо на всеки състезател, закрепва се в него и се покрива с неутрална пластична материя.
Предимствата на полезния модел се състоят в това, че позволява наблюдение на отборите и играчите в реално време, както и навременна комуникация с всеки от играчите. Наблюдението се извършва според професионалните изисквания за треньорски контрол върху тренировките и играта и може да бъде прецизирано по начин, който невъоръженото око или разгласените досега технически средства не позволяват. Устройствата за комуникация изолират шума в канала на съобщението и позволяват сгъстяване и индивидуализиране на информацията и отправянето й към играчите в реално време. Цялата система позволява момен4 тална пренастройка в играта, на конфигурацията на отбора, смяна на ритъма и темпото, на игровите схеми и тактики, на изпълненията от всеки полеви играч.
Пояснения на приложените фигури
Фигура 1 представлява общ изглед на системата в изпълнението й за безжична връзка между управляемата камера и приемника / екрана и обратната безжична връзка за управление на камерата;
фигура 2 - обща схема на устройството за наблюдение, изпълнено чрез предаване на сигнали за образи и за управление на камерата чрез проводници;
фигура 3 - предавател и приемник със слушалка за предаване на съобщения към играчите.
Примери за изпълнение на полезния модел
Аудио-визуалната система за треньорски контрол може да се използва при футболни тренировки и мачове. Камерата 90 може да бъде разположена точно над централния кръг на терена или, ако съответните конструкции на определен стадион липсват и не могат да бъдат поставени, на друга подходяща точка, напр. в средата на козирката на стадиона, така че да обхваща панорамно целия терен с двадесет и двамата футболисти на него. Футболният треньор следи техните действия на подходящ екран 10, напр. на дисплея на лаптоп, свързан така, че да приема сигналите на камерата и да може да я управлява. Като управлява камерата 90, треньорът може да наблюдава изявите на различните линии в отбора и доколко спазват поставените им тактически задачи, държането на всеки футболист в тези линии и поведението на отбора като екип. До устройствата за наблюдение треньорът разполага с предавател В с микрофон А за едностранна връзка с футболистите. Във външното ухо на всеки футболист се поставя приемник със слушалка Е, който се покрива, за да не пречи за спортно-техническите изпълнения на футболистите. Тези устройства приемат сигналите от предавателя В на треньора. Във всеки момент треньорът може да реагира на наблюдението си и да дава указания на всеки от футболистите и общо за конфигурацията на линиите според тактическата схема и на отбора като цяло, които да се възприемат от всеки един играч.
Приложение (използване) на полезния модел
Полезният модел може да се произвежда масово и да се прилага и използва многократно при тренировки и спортни събития, като футбол, ръгби, хокей, баскетбол, волейбол и др. Подобрява треньорския контрол върху играчите в два негови елемента - наблюдение и комуникация и оттам - влияе възходящо върху качеството на спортната продукция.
Изпълнението на полезния модел с безжична връзка между камерата и екрана, от една страна, и пулта за управление на камерата и камерата - от друга и самостоятелно енергийно захранване, е подходящо при гостуване на „чужд терен” или при временно наемане на спортни съоръжения за тренировки. При наличие на собствено спортно съоръжение, по-подходящо е описаното осъществяване на полезния модел чрез проводници за управление на камерата, за предаване на сигнали за образи и с енергийно захранване от електрическата мрежа.
Претенции

Claims (6)

1. Система от взаимосвързани устройства за наблюдение, контрол и комуникация в реално време на играчи при колективни спортове, които се играят в големи помещения или на открито, характеризираща се с това, че включва управляема камера (90), пулт за управление на камерата (20), свързан с екран (10), както и предавател на сигнали за звук (В) с микрофон (А) и поне един приемник със слушалка за приемане на тези сигнали за звук и за преобразуването им в звукови вълни (Е).
2. Система от устройства съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че камерата (90) е свързана с предавател на сигнали за образи по безжичен път (80), а екранът (10) е свързан с приемник на сигнали за образи по безжичен път (40) или връзката между камерата (90) и екрана (10) е чрез проводник (23).
3. Система от устройства съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пултът за управление на камерата (20) е свързан с предавател на сигнали за управление на камерата (50), а камерата (50) е свързана с приемник на сигнали за управление (60) или връзката между пулта за управление на камерата (20) и камерата (50) е чрез проводник (22).
4. Система от устройства съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че екранът (10), пултът за управление на камерата (20), приемникът на сигнали за образи от камерата (40) 5 и предавателят на сигнали за управление на камерата (50) са със самостоятелно енергийно захранване (30) или енергийното захранване е от електрическата мрежа (21).
5. Система от устройства съгласно претен- 10 ции от 1 до 3, характеризираща се с това, че камерата (90), приемникът на сигнали за управле ние на камерата (60) и предавателят на сигнали за образи от камерата (80) са със самостоятелно енергийно захранване (70) или с енергийното захранване от електрическата мрежа (21).
6. Система от устройства съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че предавателят (В) с микрофон (А) е със самостоятелно енергийно захранване (С), или енергийно захранване от електрическата мрежа, а приемникът със слушалка (Е) е със самостоятелно енергийно захранване.
BG1321U 2007-05-21 2007-05-21 Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове BG1133U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1321U BG1133U1 (bg) 2007-05-21 2007-05-21 Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1321U BG1133U1 (bg) 2007-05-21 2007-05-21 Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1133U1 true BG1133U1 (bg) 2008-11-28

Family

ID=40328087

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1321U BG1133U1 (bg) 2007-05-21 2007-05-21 Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1133U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9668041B2 (en) Activity monitoring and directing system
US8959555B2 (en) Instrumented sports paraphernalia system
US20080043089A1 (en) Real time interactive entertainment
JP2015514339A (ja) スポーツイベントをビデオ録画し、ウェブキャストするシステム及び方法
WO2009126982A3 (de) Vorrichtung zum ausüben eines sports bzw. spiels an räumlich getrennten spielorten
JP2017005709A (ja) ブロードキャスト用ハプティクスアーキテクチャ
CN106547345A (zh) 定制现场事件中的触觉反馈
US20180176628A1 (en) Information device and display processing method
CN206058586U (zh) 一种课件制作与远程互动教学系统
US20170144024A1 (en) Athletics coaching system and method of use
US6782238B2 (en) Method for presenting media on an electronic device
US10623688B1 (en) Event capture and distribution system and method
KR101925007B1 (ko) 다인칭 실시간 스포츠 중계시스템 및 그 중계방법
JP2015525502A (ja) スーパーリアリティ・エンターテイメントのための管理
BG1133U1 (bg) Аудио-визуална система за наблюдение и контрол наиграчи при колективни спортове
CA2549772A1 (en) Sports training device for real time video feedback of body position and movement
US20050101439A1 (en) Virtual reality cardiac training device
BG109875A (bg) Аудио - визуална система за наблюдение и контрол на играчи в колективни спортове
US20080122931A1 (en) Wireless Sports Training Device
CN106791671A (zh) 支持视频教育的种植箱
Hinata et al. Live Production of 22.2 Multichannel Sound for Sports Programs
WO2022065136A1 (ja) 再生制御方法、制御システム、端末装置およびプログラム
US20190313131A1 (en) Apparatuses, networks, systems, and methods for real-time monitoring of remote events
WO2014060598A2 (en) Sensing systems, associated methods and apparatus
JP2007325843A (ja) 競技支援システムおよび方法