BG113264A - Топлоотделящ възел на ядрен реактор - Google Patents

Топлоотделящ възел на ядрен реактор Download PDF

Info

Publication number
BG113264A
BG113264A BG113264A BG11326420A BG113264A BG 113264 A BG113264 A BG 113264A BG 113264 A BG113264 A BG 113264A BG 11326420 A BG11326420 A BG 11326420A BG 113264 A BG113264 A BG 113264A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
heat
tail
nuclear reactor
cells
elements
Prior art date
Application number
BG113264A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67433B1 (bg
Inventor
Олег Самойлов
Борисович Самойлов Олег
Игорь Евстигнеев
Владимирович Евстигнеев Игорь
Владимир Кострицын
Алексеевич Кострицын Владимир
Александр Романов
Иванович Романов Александр
Original Assignee
Акционерное Общество "Твэл"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Акционерное Общество "Твэл" filed Critical Акционерное Общество "Твэл"
Publication of BG113264A publication Critical patent/BG113264A/bg
Publication of BG67433B1 publication Critical patent/BG67433B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/02Fuel elements
    • G21C3/04Constructional details
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • Monitoring And Testing Of Nuclear Reactors (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до атомната техника в частност, към конструкциите на безпокривни топлоотделящи сглобявания. Топлоотделящо сглобяване на атомен реактор, се състои от глава, опашка, топлоотделящ сноп, насочващи канали, дистанциращи решетки (3) и долни накрайници на топлоотделящи елементи и долни накрайници (30) на насочващи канали (2) закрепени в опорната плоча на опашката. Накрайникът на насочващия канал е осъществен във вид на конструкция, състояща се от втулка, в която са поместени болт и фиксиращият го винт с централен отвор. Болтът минава през отвор на опорната плоча на опашката и закрепва накрайникът на насочващият канал в опорната плоча на опашката чрез резбовно съединение с гайка. Четири радиални отвора са направени във втулката и гайката, споменатите отвори се простират в кухината на централния отвор на винта. Изобретението позволява да се подобри надеждността на съединението между каналът и накрайникът на насочващ канал и да повиши експлоатационния живот на топлоотделящо сглобяване на атомен реактор.

Description

Описание
Изобретението се отнася към атомната техника, в частност, към конструкциите на без покривни топлоотделящи сглобявания, от които са формирани активните зони на водоводни енергийни реактори (ВВЕР), особенно от тип ВВЕР-1000.
В конструкцията на топлоотделящото сглобяване основни възли са топлоотделящите елементи, главата и опашката.
Снопът топлоотделящи елементи, като правило, се инсталира в скелета, образуван от насочващите канали и дистанциращите решетки, и се съединява с главата и опашката на топлоотделящото сглобяване.
Опашката на топлоотделящото сглобяване, като правило, се състои от опорна чаша и опорна плоча.
Насочващите канали, като правило, са съединени с глават на топлоотделящото сглобяване чрез цангов възел, закреплени са в опорната плоча на опашката и имат възможност за температурно и радиационно разширяване покрай топлоотделящото сглобяване, в частност, за сметка на тяхно гъвкаво пружиниране в главата на топлоотделящото сглобяване. Нормалното и безопасно функциониране на насочващите канали в състав на топлоотделящите сглобявания предполага наличието на възел на закрепване на долния накрайник на насочващия канал в опорната плоча на опашката, който следва да осигурява сигурно фиксиране на насочващия канал и прилягане към опорната плоча.
В настоящото време е разработена редица конструкции на възли на насочващите канали и елементи на закрепване на накрайници на насочващите канали.
Известна е конструкцията на насочващ канал, състояща се от тръба, захващата втулка за съединяване с главата на топлоотделящото сглобяване, накрайника за съединяване с опашката на топлоотделящото сглобяване, при което втулката и накрайникът са закрепени върху тръбата чрез стискане (САЩ 4687619, G21 С 19/20, 1987 г.). Съединението на насочващия канал с главата се осъществява чрез фиксиране на цанговото захващане на главата на втулката на насочващия канал; съединението на насочващия канал с опашката се осъществява чрез заваряване на накрайника на насочващия канал с плочата на опашката. Недостатъкът на посочената конструкция е низката сигурност на съединенията: втулкатръба и накрайникът-тръба, осъществени чрез стискане, тъй като в процес на експлоатацията поради температурни разширявания и вибрации в поток на топлоносителя посочените съединения стават по-слаби, което води към недопустимо изкривяване и криви насочващи канали и на снопа на топлоотделящите елементи, чрез който преминават насочващите канали.
Известна е конструкцията на насочващ канал, състояща се от тръба, захващаща втулка за съединяване с главата на топлоотделящото сглобяване, накрайника за съединяване с опашката на топлоотделящото сглобяване, при което втулката и накрайникът са закрепени върху тръбата чрез заваряване (RU 2152084, G21 С 3/04, 27.06.2000). Накрайникът на насочващия канал е направен от прът, върху тялото на който е инсталирана втулка, закрепена с валцуване върху челото на прътта. Втулката е направена с материал на тръбата и чрез заваряване осигурява съединяване на накрайника с трубата на насочващия канал. Закрепването на насочващия канал в състав на топлоотделящо сглобяване се осъществява по начин на инсталиране на накрайника на насочващия канал в отвора на плочата на опашката и заваряване на лицето на прътта на насочващия канал с плочата. Недостатъкът на посочената конструкция е инсталирането на втулката върху тялото на прътта на накрайника на насочващия канал с гарантиран луфт, което в процеса на експлоатацията поради температурни разширения и вибрации в потока на топлоносителя също така води към губене на здравината на настоящото съединение.
Най-близък аналог на заявеното изобретение е конструкцията на топлоотделящо сглобяване на ядрения реактор, съдържаща сноп топлоотделящи елементи, дистанциониращи решетки, разположени според дължината на топлоотделящото сглобяване, глава и опашка, съединени с насочващите канали, в които се преместват регулиращите прътове, при което насочващите канали твърдо са съединени с опашката, а техните горни части са разположени в пружинния блок на главата (RU 2137223, G21 С 3/32, 10.IX.1999). В известно топлоотделящо сглобяване опашката представлява конструкция от опорна плоча и опорна чаша. Опорната плоча е предназначена за фиксиране и закрепване на долни крайни превключватели на топлоотделящите елементи и насочващите канали, инсталирани в отворите на опорната плоча, при което долните накрайници на насочващите канали се закрепват в опорната плоча на опашката чрез резбовно съединение с помощта на гайки.
В посочената конструкция на насочващия канал се прилагат известни накрайници на насочващия канал, обладаващи с горепосочените недостатъци.
Задачата на настоящото изобретение е разработка и създаване на топлоотделящо сглобяване на ядрен реактор, обладаващо с подобрени якостни характеристики.
Техническият резултат от изобретението се състои в повишаване на сигурността на закрепването на накрайниците на насочващите канали, повишаване на ремонтопригодността и увеличаване на ресурса за експлоатацията на топлоотделящите сглобявания.
Техническият резултат се постига с това, че топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор съдържа глава, топлоотделящи елементи и насочващи канали, дистанциониращи решетки, опашка, долните накрайници на топлоотделящите елементи и долните накрайници на насочващи канали са закрепени в опорната плоча на опашката. Накрайникът на насочващия канал е осъществен във вид на конструкция, състояща от втулка, във вътрешната кухина на която са поместени болт и фиксиращият го винт с централен отвор, болтът минава чрез отвора на опорната плоча и чрез резбовно съединение с гайка закрепва накрайника в опорната плоча, във втулката и винта са направени четири радиални отвора, излизащи в кухината на централния отвор на винта.
Отличителната черта на настоящото изобретение се състои в следното. Използването на накрайника на насочващия канал на предложената конструкция позволява при изготвянето на насочващия канал да се използва тръбата на насочващия канал и втулката на накрайника, направени от еднородни циркониеви сплави, при което се създава сигурно цялостно метално съединение тръба-втулка по начин на прилагане на контактно-съединително заваряване. При което вътре във втулката се инсталира болт от неръждаема стомана, който позволява сигурно чрез резбовно съединение с гайга, направена от неръждаема стомана,да се закрепи насочващия канал в опорната плоча на опашката. При което винтът, инсталиран във вътрешната кухина на втулката на накрайника, сигурно фиксира болта в накрайника и едновременно изпълнява функцията на опорен елемент при осъществяване на контактносъединително заваряване. При което във винта е направено централно изливен отвор, който се съединява с четири изливни радиални отвора, направени във втулката. Настоящата система от изливни отвора е предназначена за постъпване на топлоносителя във вътрешната кухина на насочващия канал с цел охлаждане при експлоатация на прътовете на органите за регулиране и защита на реакторната инсталация, премествани в насочващите канали. Целесъобразно е над опорната плоча на опашката да се постави антивибрационна решетка, състояща се от съединени помежду си клетки. При което клетките на решетката да се разположат по хексагонална схема и да се изпълнят те с шестоъгълна форма с три опори за топлоотделящи елементи, разположени след 120 градуса един от друг, образувани с пуклевки (повдигане краищата на листа относно повърхнината на листа, засилване на отвора - бел. на преводача) с вече пробития отвор върху плоскостите на този шестоъгълник с издатени, насочени вътре в клетката. Антивибрационната решетка, опорната плоча на опашката и опорната чаша на опашката са съединени помежду си с крепежни елементи, изпълнени във вид на шест пластини.
Целесъобразно е да се разположат елементите, съединяващи дистанционните решетки помежду си и с опашката, по дължина на топлоотделящото сглобяване и да се изпълнят те във вид на шест ъгьлни профила с ребра на твърдост във форма на отбортовки (подгъване на листата за тяхно укрепване и/или подготовка за съединяване с друг лист - бел. на преводача) между дистанциращите решетки. Целесъобразно е да се направят дистанциониращи решетки, състоящи от съединени помежду си клетки. При което клетките на решетките да се разположат по хексагонална схема и да се направят те с шестоъгълна форма с три опори за топлоотделящите елементи, разположени след 120 градуса един от друг, образувани пуклевки върху плоскостите на този шестоъгълник с издатени, насочени вътре в клетката.
Целесъобразно е долният накрайник на топлоотделящия елемент да се направи във вид на цилиндрическа запушалка, долната част на която представлява жилав пръстеновиден елемент, имащ един надлъжен разрез и цилиндричен ръб, който при поставяне в отвора на опорната плоча на опашката образува цангово съединение.
Целесъобразно е горната част на насочващия канал, предназначена за закрепване в главата на топлоотделящото сглобяване, да се направи във вид на гилза, съединена с тръбата на насочващия канал чрез спирала посредством ротационно коване.
Целесъобразно е в долната част на опашката да се разположи антидебризен филтър) във вид на плоча с V - образни изливни отвора.
Целесъобразно е конструкцията на главата да се направи с 19 независими демпфиращи пружинени елементи за индивидуално закрепване на насочващия канал.
Целесъобразно е в горната част на топлоотделящите елементи между дистанциращите решетки да се разположат смесителни решетки, съдържащи венец и комплект от взаимно пресичащи се пластини под форма на ивици, съединени помежду си и с венеца в местата на пресичане, образуващи поле с клетките за преминаване на топлоотделящите елементи и насочващи канали на топлоотделящите сглобявания, осъществени с шестоъгълни, и съседни с шестоъгълните клетки триъгълни клетки за проход на топлоносителя, на челата на които да се направят отгънати настрана триъгълни клетки на смесващите пласти нчати дефлектори.
Изобретението се пояснява графично.
На фиг.1 е посочена принципиална схема на топлоотделящото сглобяване (ТОС), на фиг.2 е показана опашка с антивибрационна решетка и схема за закрепване на насочващия канал и топлоотделящите елементи в опорната плоча на опашката на топлоотделящото сглобяване, на напречно сечение А-А от фиг.2 е показана схема на разполагане на насочващия канал и топлоотделящите елементи в снопа, на фиг. 3 е показан изнасящ се елемент Б фиг.2 с напречно сечение на накрайник на насочващия канал (НК), на фиг. 4 е показан ъглов профил и напречно сечение Г-Г на ъгловия профил с отбортовки (подгъване на листата за тяхно укрепване и/или подготовка за съединяване с друг лист - бел. на преводача), на фиг.5 е показана клетка на дистанциращата и антивибрационната решетка, на фиг.6 е показан изнасящ се елемент В от фиг.2 с накрайник на топлоотделящия елемент, на фиг.7 е показано напречно сечение на насочващия канал (НК), на фиг. 8 е показано напречно сечение на антидебризния филтър, на фиг.9 е показана глава с 19 независими пружинени елементи за закрепване на насочващия канал, на фиг. 10 е показана смесваща решетка.
Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор (виж фиг.1) съдържа сноп от топлоотделящи елементи 1 и насочващи канали 2, дистанциращи решетки 3, съединени помежду си чрез заваряване с ъгловите елементи 4, опашка 5 и глава 6. Ъгловите елементи 4 чрез винтове 7 са съединени с опашката 5. Между дистанциращите решетки в горната част на снопа на топлоотделящите елементи са разположени смесващите решетки 8, съединени чрез заваряване с ъгловите елементи.
Опашката (виж фиг. 2) се състои от опорна чаша 9 и опорна плоча 10, съединени помежду си и с антивибрационна решетка 11 чрез заваряване с шест пластини 12. Във вътрешната кухина на опорната чаша 9 е инсталиран антидебризен филтър 13, съединен с опорната чаша чрез заваряване.
Насочващите канали 2 (виж фиг. 1, 2) преминават между клетките на дистанциращите решетки 3 и антивибрационната решетка 11 и се закрепват към опорната плоча 10 чрез съединение с болтове.
Долният накрайник на насочващия канал (виж фиг. 3) е осъществен във вид на конструкция, състояща от втулка 14, във вътрашната кухина на която са разположени болтът 15 и фиксиращият го винт 16 с централен отвор 17, при което болтът преминава чрез отвора на опорната плоча 10 и чрез резбово съединение с гайка 18 закрепва накрайника в опорната плоча 10, при което във втулката и винта са направени четири радиални отвора 19, излизащи в кухината на централния отвор 17 на винта.
Елементите, съединяващи дистанциращите решетки помежду си и с опашката (виж фиг. 1, 4), са осъществени във вид на шест ъглови профила 4 с ребра на твърдост във форма на отбортовки 20 между дистанциращите решетки 3.
Дистанциращите решетки 3 (виж фиг.1) и антивибрационната решетка 11 (виж фиг.2) са направени от съединени помежду си клетки 21 (виж сечението А-А на фиг.2, фиг.5), при което клетките на решетките са разположени по хексагонална схема и са направени с шестиъгълна форма с три опори за топлоотделящите елементи, разположени след 120 градуса един от друг, образувани чрез пуклеване (повдигане краищата на листа относно повърхнината на листа, засилване на отвора - бел. на преводача) 22 върху плоскостите на този шестоъгълник с издатени, насочени вътре в клетката.
Долните накрайници на топлоотделящите елементи 1 (виж фиг. 2) за сметка на жилавите елементи се инсталират в отворите на опорната плоча 10 на опашката и се фиксират от радиални и осеви премествания в клетки 21 на антивибрационната решетка 11. Накрайникът на топлоотделящия елемент (виж фиг. 6) е изработен във вид на цилиндрична запушалка 23, долната част на която представлява жилав пръстеновиден елемент 24, имащ един надлъжен разрез 25 и цилиндричен ръб 26, който при инсталиране в отвора на опорната плоча 10 на опашката образува цангово съединение.
Горната част на насочващия канал (виж фиг.7), предназначена за закрепване в главата на топлоотделящото сглобяване, е осъществена във вид на гилза 27, съединена с тръба 28 на насочващия канал чрез спирала 29 посредством ротационно коване. Долната част на тръба 28 е съединена чрез контактно-съединително заваряване с накраищника 30 на насочващия канал.
В долната част на опашката е инсталиран антидебризен филтър 13 (виж фиг. 2, 8), осъществен във вид на плоча 31 с V - образни изливни отвора 32. Конструкцията на главата 6 (виж фиг. 1, 9), е осъществена от 19 независими демпфиращи пружинени елемента 33 за индивидуално закрепване на насочващите канали 2.
В горната част на снопа твели между дистанциращите решетки 3 са инсталирани смесващи решетки 8 (виж фиг. 1, 10), съдържащи венец 34 и комплект от взаимно пресичащи се пластини във форма на ивици, съединени помежду си и с венеца в местата на пресичане със заваряване, образуващи поле от клетки 35 за преминаване на топлоотделящите елементи и насочващите канали на топлоотделящото сглобяване, осъществени като шестоъгълни, и междинни с шестоъгълни клетки триъгълни клетки 36 за проход на топлоносителя, на челата на които са направени отгънати в страна триъгълни клетки смесващите пластинчати дефлектори 37.
Предлаганото топлоотделящо сглобяване работи по следния начин:
След инсталиране на топлоотделящото сглобяване в реактора то се подгъва с горната плоча на реактора по начин на опиране в челото на обечайката (цилиндричен или коничен елемент от конструкцията, предназначен за укрепване на оворите; този елемент се поставя в отвора (някой път се закрева, някой път се фиксира със силата на притискане (обикновено в конични обичайки)- бел. на преводача) на главата 6. След това усилието се предава чрез пружинния блок на главата, който се подгъва с величина, пресметната по такъв начин, че да задържи топлоотделящото сглобяване от изплуване в потока на движущия се отдолу топлоносител, на насочващия канал 2 и по-нататък на опорна плоча 10 и чрез пластини 12 на опорната чаша 9 на опашката 5, която влиза в отвора на долната плоча на реактора.
Дистанциращите решетки 3 и смесващите решетки 8, съединени помежду си с ъглови елементи 4, образуват скелет, който посредством винтове 7 е съединен с опашката 5.
Топлоносителят, постъпвайки в топлоотделящото сглобяване чрез влизащия отвор на опорната чаша 9 на опашката 5, преминава чрез антидебризния филтър 13, изливните отвори на опорната плоча 10 и по-нататък мие топлоотделящите елементи 1 на снопа, нагрявайки се за сметка на контакт с повърхнината на топлоотделящия елемент. Топлоотделящите елементи 1, а с тях и скелетът, нагрявайки се за сметка на процеса на ядрено деление вътре в топлоотделящите елементи, започват да се удължават нагоре за сметка на топлинния и радиационния растеж; при което снопът расте независимо от насочващия канал 2, тъй като последните с гарантиран луфт преминават чрез дистанциращите решетки 3. По такъв начин, снопът с топлоотделящите елементи 1 не оказва въздействие върху носещите силово натоварване насочващи канали 2 и не ги деформира.
Един от основните елементи от конструкцията на топлоотделящото сглобяване са насочващите канали 2, които съединяват помежду си главата 6 и опашката 5.
Долните накрайници 30 на насочващите канали 2 чрез съединение с болтове здраво са закрепени в опорната плоча 10 на опашката 5 и с гарантирано натягане преминават между клетките на антивибрационната решетка 11. Гилзите 27 на горните части от насочващия канал 2 преминават през втулките на главата 6; при което главата се фиксира върху гилзите на насочващите канали посредством, например, цангов катинар.
Долните накрайници на топлоотделящите елементи 1 посредством цангово съединение са закрепени в опорната плоча 10 на опашката 5 и преминавайки през клетките 21 на антивибрационната решетка 11 за сметка на опъвания, възникващи между жилавите елементи (пуклевки 22) на клетките и обвивката на топлоотделящите елементи, сигурно се фиксират в антивибрационната решетка от осеви и радиални луфтове. От своя страна, антивибрационната решетка 11 сигурно е съединена чрез пластини 12 с опашката 5. По този начин се премахва възможността от изтриване и разрушаване на накрайниците на топлоотделящите елементи в процес на експлоатация от въздействието на вибрация на потока топлоносител.
Използването на предлаганата конструкция накрайник 30 на насочващия канал 2 позволява да се повиши сигурността на съединението тръбата-накрайник на насочващия канал и да се увеличи срокът на експлоатация на топлоотделящото сглобяване.
Производството на настоящата конструкция може да е осъществено върху известно оборудване с използване на стандартни технологии.

Claims (9)

1. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор, съдържащо глава, опашка, топлоотделящи елементи, насочващи канали, дистанциониращи решетки, долни накрайници на топлоотделящите елементи и долни накрайници на насочващите канали са закрепени в опорната плоча на опашката, различаваща се с това, че накрайникът на насочващия канал е осъществен във вид на конструкция, състояща от втулка, във вътрешната кухина на която са поместени болт и фиксиращият го винт с централен отвор, болтът преминава през отвора на опорната плоча на опашката и посредством резбово съединение с гайка закрепва накрайника на насочващия канал в опорната плоча на опашката, във втулката и винта са направени четири радиални отвора, излизащи в кухината на централния отвор на винта.
2. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че над опорната плоча на опашката е инсталирана антивибрационна решетка, състояща от съединени помежду си клетки, при което клетките на решетката са разположени по хексагонална схема и имат шестоъгълна форма с три опори за топлоотделящи елементи, разположени чрез 120 градуса един от друг, образувани от пуклеване на ръбовете на този шестоъгълник с издатени, насочени вътре в клетките, антивибрационната решетка, опорната плоча на опашката и опорната чаша на опашката са съединени помежду си с крепежни елементи, осъществени във вид на шест пластини.
3. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че елементите, съединяващи дистанциращите решетки помежду си и с опашката, са разположени по дължината на топлоотделящото сглобяване и са направени във вид на шест ъглови профила с ребра на жилавост във форма на отбортовка между дистанциращите решетки.
4. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че дистанциращите решетки се състоят от съединени помежду си клетки, при което клетките на решетата са разположени по хексагонална схема и имат шестоъгълна форма с три опори за топлоотделящи елементи и разположени чрез 120 градуса един от друг, образувани от пуклеване на ръбовете на този шестоъгълник с издатени, насочени вътре в клетките.
5. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че долният накрайник на топлоотделящия елемент е направен във вид на цилиндрична запушалка, долната част на която представлява жилав пръстеновиден елемент, имащ един надлъжен разрез и цилиндричен ръб, който при поставяне в отвора на опорната плоча на опашката образува цангово съединение.
6. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че горната част на насочващия канал, предназначена за закрепване в главата, е осъществена във вид на гилза, съединена с тръбата на насочващия канал чрез спирала посредством ротационно коване.
7. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че в долната част на опашката е инсталиран антидебризен филтър във вид на плоча с V - образни изливни отвора.
8. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че конструкцията на главата е осъществена от 19 независими демпфиращи пружинени елемента за индивидуално закрепване на насочващите канали.
9. Топлоотделящото сглобяване на ядрения реактор според т.1, различаващо се с това, че в горната част на топлоотделящите елементи между дистанциращите решетки са инсталирани смесващи решетки, съдържащи венец и комплект от взаимно пресичащи се пластини във форма на ивици, съединени помежду си и с венеца в местата на пресичане, образуващи поле с клетките за преминаване на топлоотделящите елементи и насочващи канали на топлоотделящите сглобявания, осъществени с шестоъгълни, и съседни с шестоъгълните клетки триъгълни клетки за проход на топлоносителя, на челата на които са направени отгънати настрана триъгълни клетки на смесващите пластинчати дефлектори.
BG113264A 2018-06-15 2020-11-12 Топлоотделящ възел на ядрен реактор BG67433B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/RU2018/000399 WO2019240610A1 (ru) 2018-06-15 2018-06-15 Тепловыделяющая сборка ядерного реактора

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113264A true BG113264A (bg) 2021-06-15
BG67433B1 BG67433B1 (bg) 2022-04-15

Family

ID=68841948

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113264A BG67433B1 (bg) 2018-06-15 2020-11-12 Топлоотделящ възел на ядрен реактор

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG67433B1 (bg)
CZ (1) CZ2020611A3 (bg)
RU (1) RU2765655C1 (bg)
WO (1) WO2019240610A1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2686662C1 (ru) * 2018-08-23 2019-04-30 Акционерное общество "Ордена Трудового Красного Знамени и ордена труда ЧССР опытное конструкторское бюро "ГИДРОПРЕСС" Тепловыделяющая сборка ядерного реактора

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE440290B (sv) * 1983-11-30 1985-07-22 Asea Atom Ab Brenslepatron avsedd for en kernreaktor
US4603027A (en) * 1983-12-21 1986-07-29 Westinghouse Electric Corp. Removable top nozzle and tool for a nuclear reactor fuel assembly
SE445401B (sv) * 1984-10-24 1986-06-16 Asea Atom Ab Forband vid fixering av en metallisk kropp vid ett veggparti hos ett i en zirkoniumlegering utfort holjeror for en kernbrenslepatron
US4698200A (en) * 1985-12-23 1987-10-06 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Self-actuated nuclear reactor shutdown system using induction pump to facilitate sensing of core coolant temperature
RU2137223C1 (ru) * 1995-12-22 1999-09-10 Опытное конструкторское бюро машиностроения Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
RU2152084C1 (ru) * 1998-06-22 2000-06-27 Открытое акционерное общество "Новосибирский завод химконцентратов" Направляющий канал
JP4559965B2 (ja) * 2005-12-27 2010-10-13 株式会社東芝 核燃料集合体
US7995701B2 (en) * 2008-05-21 2011-08-09 Westinghouse Electric Company Llc Nuclear core component hold-down assembly
RU2391724C1 (ru) * 2008-11-26 2010-06-10 Открытое акционерное общество "Машиностроительный завод" Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
RU2506657C1 (ru) * 2012-09-18 2014-02-10 Открытое акционерное общество "Машиностроительный завод" Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
CN104575629B (zh) * 2014-12-05 2017-05-31 上海核工程研究设计院 一种可拆式上管座与导向管的连接结构

Also Published As

Publication number Publication date
WO2019240610A1 (ru) 2019-12-19
CZ2020611A3 (cs) 2021-05-26
RU2765655C1 (ru) 2022-02-01
BG67433B1 (bg) 2022-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2442500C2 (de) Druckwasserreaktor
ES2337772T3 (es) Tobera de fondo con filtro de residuos con caida de presion reducida para un conjunto combustible de un reactor niclear.
JPH032436B2 (bg)
US4716013A (en) Nuclear reactor
BG113264A (bg) Топлоотделящ възел на ядрен реактор
US5183628A (en) Nuclear reactor internals with cluster guides
US5490189A (en) Nuclear fuel assembly debris filter
JPH0547078B2 (bg)
RU2391724C1 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора
EP0467093A1 (en) Guide tube insert assembly for use in a nuclear reactor
US9053826B2 (en) Protective grid attachment
CH672207A5 (bg)
JPH0718523B2 (ja) 原子力発電プラントの蒸気発生器
DE2713668B2 (bg)
JP6501419B2 (ja) 延伸型中間案内アセンブリを具備する制御棒案内管
JPH11142570A (ja) 原子炉用のシュラウド
JPH09133490A (ja) 原子力熱交換器における支柱棒
US4585053A (en) Heat exchanger for reactor core and the like
US4543232A (en) Gas cooled high temperature reactor
WO2021150133A1 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора (варианты)
US4994230A (en) Template method for replacing a vessel in a pipe system
RU2102799C1 (ru) Съемная ядерная топливная сборка
RU2138861C1 (ru) Дистанционирующая решетка тепловыделяющей сборки ядерного реактора
US4638768A (en) Steam generator tubesheet/channel head/centerstay assembly
RU2506657C1 (ru) Тепловыделяющая сборка ядерного реактора