BG112775A - Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение - Google Patents

Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG112775A
BG112775A BG112775A BG11277518A BG112775A BG 112775 A BG112775 A BG 112775A BG 112775 A BG112775 A BG 112775A BG 11277518 A BG11277518 A BG 11277518A BG 112775 A BG112775 A BG 112775A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
insulating
shaft
switching
arc
Prior art date
Application number
BG112775A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67287B1 (bg
Inventor
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Original Assignee
Тони Грозданов
Драгомиров Грозданов Тони
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Тони Грозданов, Драгомиров Грозданов Тони filed Critical Тони Грозданов
Priority to BG112775A priority Critical patent/BG67287B1/bg
Publication of BG112775A publication Critical patent/BG112775A/bg
Publication of BG67287B1 publication Critical patent/BG67287B1/bg

Links

Landscapes

  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Abstract

Носещата конструкция на трифазния мощностен превключвател е съставена от горен изолационен диск (2) и долен метален диск (3), свързани с три шпилки (4) и укрепени с три изолационни сегмента (5) от изолационен цилиндър. Всяка фаза заема сектор от 120 градуса и има главна вакуумна дъгогасителна камера (V1) и спомагателна вакуумна дъгогасителна камера (V2), всяка с устройство за включване и изключване (16, 17, 18, 19, 20). В средата е разположен общ превключващ вал (7) с изолационен диск (9) и гърбици (10). Върху превключващия вал (7) е лагеруван кух вал (8) с изолационен диск (11) и гърбици (12). Горе на превключващия вал (7) е монтирана контактна система, съставена от изолационен диск (34), три носача (35) и главни контактни ламели (36). На горния край на кухия вал (8) е монтирана спомагателна контактна система, съставена от изолационен диск (38), три носача (39) и спомагателни контактни ламели (40). Ламелите (36 и 40) контактуват с вътрешни контактни дъги (45 и 46) и външно дъгообразно тяло с U-образно сечение, закрепено към сегмента (5). На всяка шпилка (4) са лагерувани ляв лост (13) и десен лост (14) с лагерчета на края, взаимодействащи с гърбиците (10 и 12). Лостовете (13, 14) имат в средата отвори (16), в които влизат цапфите (20). На една от шпилките е лагеруван лост (26) с два зъбни венеца (27, 28) с различен радиус. Тези венци са зацепени със зъбно колело от кухия вал (8) и зъбно колело, свободно лагерувано на него. Последното се задейства в края на превключването от два щифта (30) на вилка (29), свързана с вал (7).

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до контактна система за трифазен мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение с две вакуумни дъгогасителни камери на фаза. Мощностните превключватели се вграждат в масления съд на стъпален регулатор. Те превключват под товар и регулират напрежението на силовите трансформатори без да се прекъсва електроснабдяването.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известна е контактна система (1) на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери (ВДК) за стъпални регулатори на напрежение. Трите фази заемат сектори от по 120° в хоризонтално пространство. Всяка фаза има една главна ВДК и една спомагателна ВДК монтирани една до друга на изолационен сектор. На този сектор и на разположен под него метален сектор е монтиран превключващ вал, свързан с главна контактна система за главната ВДК и със спомагателна контактна система за спомагателната ВДК. Тези контактни системи са поместени в пространството на изолационния сектор. Трите фази на този мощностен превключвател са изолирани една от друга чрез радиално разположени маслени междини.
Недостатък на тази контактна система е, че мощностният превключвател е с увеличени габаритни размери и тегло. Друг недостатък е, че трябва да
1/9 превключва сума от номинален и циркулиращ ток, което намалява комутационните му параметри.
Известна е и друга контактна система (2) на мощностен превключвател с аналогично предназначение. Тя също е съставена оттри еднофазни мощностни превключватели с изолирани фази. Има една главна ВДК и една спомагателна ВДК, но тук те комутират разделено номиналния ток и циркулиращия ток. Това се постига като коаксиално върху превключващия вал е лагеруван кух вал. Първият вал свързва главната ВДК с главна контактна система, а вторият вал спомагателната ВДК със спомагателна контактна система. Синхронизацията на действието на двата вала става чрез претоварващ съединител и съединител със свободен ход.
Недостатък на тази контактна система е, че също е за трифазен мощностен превключвател с изолирани фази, поради което габаритните / размери и теглото са повишени. Друг недостатък е, че е с усложнена конструкция и специалните съединители трябва да се изработват и монтират много прецизно, защото в противен случай би могло да се получи авария по време на експлоатация.
Известни са и други трифазни мощностни превключватели съставени от еднофазни контактни системи подредени етажно една под друга в колона. Те работят на аналогични принципи, но не са подходящи за разглеждания тип стъпални регулатори.
Проблемът е, че разгледаните контактни системи са за трифазни мощностни превключватели с изолирани фази и не са приложими за реализиране на компактен мощностен превключвател за регулиране в звезден център изграден на такава конструктивна концепция.
Известен е и (3) трифазен мощностен превключвател за регулиране в звезден център изграден на база на друга конструктивна концепция. Той също има на фаза една главна ВДК и една спомагателна ВДК, които комутират разделено номиналния и циркулиращия ток. За да се постигне това се използват специален пружинен-енергиен акумулатор и дублирана система от командни гърбици. Има и специални превключващи възли и паралелни контактни елементи.
2/9
Недостатък на този мощностен превключвател е, че е много сложен по конструкция и има големи габаритни размери и тегло.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се създаде контактна система за трифазен мощностен превключвател за регулиране в звезден център с малки габаритни размери и тегло. Да има по една главна ВДК и по една спомагателна ВДК на фаза, които да комутират разделено номиналния и циркулиращия ток. Конструкцията да е опростена и да може да се монтира и контролира лесно и достъпно.
Задачата е решена с контактна система за трифазен мощностен превключвател с ВДК за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ една главна бДК и една спомагателна ВДК на фаза, монтирани чрез носачи към изолационна плоча. Всяка ВДК има устройство за отваряне и затваряне разположено под нея и закрепено на метална плоча. Между изолационната и металната плочи е лагеруван превключващ вал. Коаксиално на него е лагеруван кух вал. Двата вала имат отделни гърбици за главната ВДК и спомагателната ВДК. На превключващия вал е монтиран главен контактен възел, съставен от външна контактна дъга, вътрешна контактна дъга и контактни ламели. На кухия вал е монтиран спомагателен контактен възел с аналогично устройство.
Съгласно изобретението, носещата конструкция на мощностния превключвател е съставена от горен изолационен диск, долен метален диск, свързани с три шпилки и укрепени с три сегмента от изолационен цилиндър. В центъра на двата диска е разположен превключващ вал с изолационен диск и три гърбици. Върху превключващия вал е лагеруван кух вал с изолационен диск и три гърбици. Към всяка шпилка са лагерувани ляв лост и десен лост с лагерчета на свободните им краища и продълговати отвори в средата. В тези отвори са разположени сферични цапфи от устройствата за изключване и включване на ВДК. На една от шпилките е лагеруван лост с два зъбни венеца, като единия от тях е на по-дълго рамо и е зацепен със зъбно колело част от кухия вал. Вторият венец е на по-късо рамо и е зацепен със свободно лагеруване на кухия вал зъбно колело. На превключващия вал е монтирана главина с вилка, която има два щифта на двата си края. Тези щифтове посменно
3/9 взаимодействат в края на превключването със свободно лагеруването на кухия вал зъбно колело.
Двете ВДК на фаза са закрепени чрез носачи към изолационния диск и отдолу имат устройства за отваряне и затваряне. Всяко от тези устройства е съставено от шпилка свързана с подвижния контакт на ВДК, която има кръгов канал и контактна пружина. В кръговия канал влизат две ролки хванати към единия край на Г-образен лост със сферична цапфа в другия си край. Гобразният лост е монтиран на носач хванат към металния диск.
Превключващият вал има буфер и маховик на долния си край, а на горния му край е монтиран изолационен диск с три носача за трите фази. На носачите са монтирани контактни ламели с контактни пружини. Ламелите свързват вътрешна контактна дъга хваната към главната ВДК и горна външна контактна дъга, част от дъгообразно контактно тяло. По аналогичен начин на горния край кухия в^л е монтиран изолационен диск с три носача на спомагателни контактни ламели, които свързват вътрешна контактна дъга и външна долна спомагателна дъга.
Към вътрешната повърхност на изолационните сегменти са монтирани ляво дъгообразно контактно тяло и дясно дъгообразно контактно тяло с изолационна междина помежду им. На всяко контактно тяло има горна главна контактна дъга и долна спомагателна контактна дъга оформени на П-образното сечение на дъгообразните контактни тела. На външните краища на тези тела са монтирани щепселни контактни възли.
С цел намаляване на съпротивителния момент на превключващия вал, предизвикан от увеличения ъгъл на завъртане на кухия вал, спомагателните контактни ламели са с ролки, а контактния разтвор на спомагателната ВДК е намален.
Предимство на контактната система за трифазен мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение е, че се реализира опростен и компактен мощностен превключвател за регулиране в звезден център, който има голяма комутационна способност. Друго предимство е, че в резултат на използване на двете зъбни предавки са уеднаквени условията за комутиране на главната ВДК и спомагателната ВДК, като предаването на
4/9 двигателните моменти е оптимално. Предимство е и това, че монтажът и контролът на мощностния превключвател е облекчен и нагледен.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Примерно изпълнение на контактната система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение, съгласно изобретението е показано на приложените фигури от
Фигура 1 представлява надлъжен разрез през контактната система.
Фигура 2 - поглед отгоре с частични разрези на контактната система.
Фигура 3 - разрез под носещия изолационен диск на контактната система.
Фигура 4 - разгънат надлъжен разрез за една фаза през механизма за отваряне и затваряне на вакуумните дъгогасителни камери.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО , ®СЯКа Χ· Υ· Ζ на мощностен превключвател заема сектор от 120 и има една главна вакуумна дъгогасителна камера Vi (ВДК Vi) и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера V2 (ВДК v2). Чрез носачи 1 те са закрепени на изолационен диск 2, който заедно с долен метален диск 3 и три шпилки 4, е носещата конструкция на мощностния превключвател Тя се укрепва допълнително с три сегмента 5 от изолационен цилиндър. Чрез тези сегменти контактната система може, по известен начин, да се монтира към непоказан носещ диск с пружинен-енергиен акумулатор, разположени в носещата глава на стъпалния регулатор. Използването на три сегмента е за предпочитане вместо цял изолационен цилиндър, тъй като се облекчава монтажът и контактната система може да се наблюдава.
Към дъното 3 е закрепена главина 6, вътре в която е лагеруван превключващ вал 7. Коаксиално върху този вал е лагеруван кух вал 8. Към вал 7 е монтиран изолационен диск 9 с три командни гърбици 10 разположени на по 0 една от друга. На кухия вал 8 е монтиран втори изолационен диск 11 с три
5/9 командни гърбици 12. Към всяка шпилка 4 е лагеруван ляв лост 13 и десен лост 14. Всеки лост има на края си лагерче 15 (или ролка), което взаимодейства със съответната командна гърбица и има в средата си продълговат отвор 16.
Под всяка ВДК има механизъм за изключване и включване на контактните им елементи, съставен от шпилка 17 свързана с подвижния контактен елемент на ВДК и Г-образен лост 18 с две ролки 19 влизащи в канал на шпилка 17 и сферична цапфа 20 в горния край, която влиза в продълговатия отвор 16 на съответния лост 13 или 14. Г-образният лост 18 е монтиран на носач 21 закрепен върху металния фланец 3. Шпилката 17 е подпряна от контактна пружина 22. На долния край на вал 7 е монтиран буфер 23, към който при необходимост може да се закрепи маховик 24. Има и три шпилки 25 хванати на металния диск 3. Те служат за крачета при проверките на контактната система и я фиксират към отвори на дъно на непоказан известен маслен съд. На една от шпилките 4, над лост 13 е лагеруван лост 26 едва зъбни венеца 27 и 28 на края. Венецът 27 е на по-дълго рамо и е зацепен с венец на зъбно колело част от кухия вал 8. Венецът 28 е на по-късо рамо и е зацепен с венец на зъбно колело свободно лагеруване на кухия вал 8. На превключващия вал 7 е хваната главина с вилка 29 с два щифта 30 на двата й края. Подвижният извод 17 на главните ВДК Vi има охладител 31 и гъвкава връзка 32. Спомагателната ВДК V2 също има гъвкава връзка 33.
В горната част на превключващия вал 7 е монтиран изолационен диск 34, към който е закрепен носач 35 на главните контактни ламели 36 с контактни пружини 37. Отгоре на кухия вал 8 е монтиран изолационен диск 38, към който е закрепен носач 39 на спомагателните контактни ламели 40, които за облекчаване на движението могат да са с ролки. По вътрешната повърхност на всеки от изолационните сегменти 5 са закрепени ляво дъгообразно контактно тяло 41 и дясно дъгообразно контактно тяло 42 оформени U-образно. Всяко контактно тяло има горна главна контактна дъга 43 и долна спомагателна контактна дъга 44. Към главната ВДК Vi е свързана вътрешна контактна дъга 45. Главните контактни ламели 36 осъществяват токовата връзка между контактните дъги 43 и 45. Спомагателните контактни ламели 40 контактуват с долната спомагателна контактна дъга 44 и вътрешна контактна дъга 46 закрепена към изолационния диск 2. Между нея и носача 1 на спомагателната ВДК V2 е свързан известен непоказан резистор. Между контактните дъги 43 има
6/9 изолационна междина 47, а между контактните дъги 44 - изолационна междина 48. Към външните краища на двете контактни тела 41 и 42 са монтирани щепселни контактни възли 49, които осъществяват токовата връзка с известни непоказани неподвижни контактни елементи от маслен съд на стъпален регулатор. На горния край на превключващия вал 7 е оформен накрайник 50, към който се куплира долния край на известен изолационен вал, горният край на който е свързан с пружинен-енергиен акумулатор.
Действието на контактната система е следното: За едно превключване вал 7 се завърта скокообразно обратно на часовата стрелка на 90°. При около 25° гърбицата 10 отваря ВДК Vi и я затваря при около 65°. Така контактните ламели 36 преминават безтоково през изолационната междина 47. В оставащите 20° ъ 25° трябва по аналогичен начин да се превключи ВДК V2. Проблемът е, че в този диапазон не може да се осигури достатъчно време за нормално превключване. Поради това са предвидени зъбните двойки 27 и 28. В зависимост от техните предавателни отношения може да се осигури завъртане и на спомагателните контактни ламели 40 от порядъка на 40°, с което условията на работа на ВДК Vi и ВДК V2 се уеднаквяват. Ламелите 40 се установяват на 20° спрямо средното положение, като на такъв ъгъл се намира и гърбицата 12.
Гърбиците 10 и 12 в определена последователност въздействат върху лагерчетата 15, респективно върху лостовете 13 и 14, и чрез цапфите 20 разположени в продълговатите отвори 16 отварят и затварят ВДК. В последните 20° от завъртането на вал 7 съответният щифт 30 на вилката 29 въздейства върху зъбна двойка 28 и чрез зъбна двойка 27 се завърта кухия вал 8 на 40°.

Claims (5)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение, съдържаща една главна вакуумна дъгогасителна камера (ВДК) и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера (ВДК), монтирани чрез носачи към изолационна плоча с устройства за отваряне и затваряне на вакуумните камери закрепени към метална плоча, като има превключващ вал с гърбица въздействаща върху устройствата и кух вал лагеруван върху превключващия вал, който също има гърбица въздействаща върху устройствата, а на превключващия вал е монтиран главен контактен възел, съставен от външна контактна дъга, вътрешна контактна дъга и контактни ламели, и на кухия вал е монтиран спомагателен контактен възел с аналогично устройство, характеризираща се с това, че носещата конструкция е съставена от горен изолационен диск (2) и долен метален диск (3) свързани с три шпилки (4) и укрепени с три сегмента (5) от изолационен цилиндър, в центъра е разположен превключващ вал (7) с изолационен диск (9) и гърбици (10), върху него е лагеруван кух вал (8) с изолационен диск (11) и гърбици (12), към всяка шпилка (4) са лагерувани ляв лост (13) и десен лост (14) с лагерчета (или ролки) (15) на краищата и продълговати отвори (16) в средата, в който е разположена сферична цапфа (20) от устройството за изключване и включване на вакуумните дъгогасителни камери (Vi и V2), на една от шпилките (4) е лагеруван лост (26) с два зъбни венеца (27, 28), като венец (27) е на по-дълго рамо и е зацепен със зъбно колело (27) на кухия вал (8), а венецът (28) е зацепен със свободно лагеруване на кухия вал (8) зъбно колело (28), като с това зъбно колело в последния стадий на превключването посменно взаимодействат два щифта (30) от вилка (29) с главина закрепена към превключващия вал (7).
  2. 2. Контактна система съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че двете ВДК (Vi, V2) са закрепени чрез носачи (1) към изолационния диск (2) и отдолу имат устройство за отваряне и затваряне, съставено от шпилка (17) свързана с подвижния контакт на ВДК, която има кръгов канал и контактна пружина (22), като в кръговия канал влизат две ролки (19) хванати към единия край на Г-образен лост (18) със сферична цапфа
    8/9 (20) на другия край, а Г-образният лост (18) е монтиран към носач (21) хванат към металния диск (3).
  3. 3. Контактна система съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че превключващият вал (7) има буфер (23) в долния си край, с възможност към него да се добави маховик (24), а на горния му край е монтиран изолационен диск (34) с три носача (35) за трите фази (X, Y, Z), които носят главни контактни ламели (36) с контактни пружини (37), като ламелите свързват вътрешна контактна дъга (45) и горна външна контактна дъга (43), част от дъгообразно контактно тяло (41), и по аналогичен начин на горния край на кухия вал (8) е монтиран изолационен диск (38) с три носача (39) на спомагателни контактни ламели (40), които свързват вътрешна контактна дъга (46) и външна долна спомагателна контактна дъга (44).
  4. 4. Контактна система съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризираща се с това, че има ляво дъгообразно контактно тяло (41) и дясно дъгообразно контактно тяло (42) с U-образно сечение, на което има горна главна контактна дъга (43) и долна спомагателна контактна дъга (44), като двете контактни тела (41, 42) са монтирани на изолационен сегмент (5) с изолационна междина (47, 48) помежду им, а на външните им краища са закрепени щепселни контактни възли (49).
  5. 5. Контактна система съгласно претенции 1, 2, 3 и 4, характеризираща се с това, че с цел намаляване на съпротивителният момент на превключващия вал (7), предизвикан отувеличения ъгъл на завъртане на кухия вал (8), спомагателните контактни ламели (40) са с ролки и контактният разтвор на спомагателната ВДК (V2) е намален.
BG112775A 2018-07-13 2018-07-13 Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение BG67287B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112775A BG67287B1 (bg) 2018-07-13 2018-07-13 Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112775A BG67287B1 (bg) 2018-07-13 2018-07-13 Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112775A true BG112775A (bg) 2020-01-31
BG67287B1 BG67287B1 (bg) 2021-03-31

Family

ID=74855539

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112775A BG67287B1 (bg) 2018-07-13 2018-07-13 Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67287B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67287B1 (bg) 2021-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG112775A (bg) Контактна система на трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпални регулатори на напрежение
US8927886B2 (en) Load transfer switch for a tap changer
JP6538451B2 (ja) 負荷時タップ切換器
KR20220006651A (ko) 부하시 탭 절환기용 멀티페이즈 셀렉터-프리셀렉터 장치
BG112463A (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери и изолирани фази
BG67168B1 (bg) Трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
BG113239A (bg) Избирач с предизбирач за стъпален регулатор на напрежение с изолирани фази
BG67537B1 (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение от колонков тип
BG113455A (bg) Трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери
BG66969B1 (bg) Избирач под товар за регулиране напрежението на силови трансформатори
BG65708B1 (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
BG67223B1 (bg) Стъпален регулатор на напрежение колонков тип със странично разположен предизбирач
CN110534365B (zh) 一种两位置储能型转换开关装置
JP3439620B2 (ja) 負荷時タップ切換器
BG67539B1 (bg) Пружинен енергиен акумулатор за мощностен превключвател на стъпален регулатор на напрежение
BG113483A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение
BG113378A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
BG66471B1 (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с две дъгогасителни камери на фаза
BG66947B1 (bg) Трифазен мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери
BG113379A (bg) Избирач под товар с предизбирач за разпределителни трансформатори
KR20230038308A (ko) 전력 다이버터 스위치용 진공 차단기를 제어하기 위한 시스템, 전력 다이버터 스위치 및 온로드 탭 전환기
BG113217A (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с изолирани фази
BG113306A (bg) Стъпален регулатор на напрежение за разпределителни трансформатори
BG111410A (bg) Контактна система на мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
BG113240A (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение