BG111812A - Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър - Google Patents
Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър Download PDFInfo
- Publication number
- BG111812A BG111812A BG111812A BG11181214A BG111812A BG 111812 A BG111812 A BG 111812A BG 111812 A BG111812 A BG 111812A BG 11181214 A BG11181214 A BG 11181214A BG 111812 A BG111812 A BG 111812A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- chamber
- torsion
- main
- fibers
- twisting
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H1/00—Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
- D01H1/11—Spinning by false-twisting
- D01H1/115—Spinning by false-twisting using pneumatic means
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
Abstract
Методът и устройството намират приложение за изпридане на прежда чрез въздушен вихър и може да се осъществи процес на предене с усукване само от усукващия вихър (8) на основната усукваща камера (9), без да работи усукващия вихър (6) на допълнителната камера (7). Устройството включва перфориран изходящ цилиндър, на който са оформени зона за подаване на основните влакна (3) и зона за подаване на скрепващите влакна (4) и в края обща зона за свързване на скрепващите влакна (4) към основните (3) и следваща зона за издърпване на свободните краища от влакна (4). 8 претенции, 7 фигури
Description
Изобретението се отнася до метод и устройство за изпридане на прежда от щапелни влакна с въздушен вихър, който намира приложение в текстилната промишленост и по-специално за получаване на прежда.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод и устройство /1/ за изпридане на прежда с въздушен вихър от щапелни влакна, които се доставят от двойка валяци, преминава през специално оформена входяща камера, завършваща с направляваща игла, усуква се от въртящ се въздушен вихър в усукващата камера и се издърпва през отвор на неподвижното вретено като непрекъсната прежда. Основната част от влакнестата лентичка получава сук, а другата която се състой от стърчащи крайща от влакна, не получава сукове. При този метод създадените свободни крайща от влакна се усукват силно преди да влязат в централния вход на неподвижното вретено. Създаването на свободни крайща от влакна се постига като се ограничи разпостраняването на суковете в близост до зоната на подаването на влакнестата лентичка като за целта е осигурена спирална траектория на влакнестата лентичка.
Недостатъкът на метода се състой в общото движение във входяща камера на всички влакна свързани в лентичка, което затруднява образуването на повече свободни крайща от влакна, а това намалява скоростта на предене.
Друг недостатъкът на метода се състой в това, че усукващият въздушен вихър създава силни центробежни сили върху част от свободните влакна и те излизат извън преждата като отпадък.
Друг съществен недостатък е, че това устройството е чувствително към чуждите примеси, намиращи се във влакнестата лентичка. Тези примеси нарушават стабилността на въздушния вихър което влошава качеството на преждата или запушват малкия централен отвор на вретеното и причиняват прекъсване процеса на предене.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде метод за изпридане на прежда с въздушен вихър, при който при подаването и транспортирането на влакната да се създадат голям брой свободни крайща от влакна и да се запази свободното им състояние до постъпването им в усукващата вихрова камера и се почистят от прах, а след това се усукват от два отделни въздушни вихъра и се формира здрава структура на преждата при висока скорост на предене.
Задачата се решава с метод за изпридане на прежда с въздушен вихър от влакнестта лентичка, която се доставя от двойка валяци, преминава през транспортираща камера, усуква се от въздушен вихър и се издърпва през отвор като непрекъсната прежда. Съгласно изобретението движението на влакната е по перфорираната повърхност на доставящ изтеглителен валяк и се осъществява до линията на изтегляне през зони на уплътняване на основните влакна и на успоредно движение с уплътняване на скрепващите влакна към основните и след това заедно се подават към входящата камера , където задните крайща на свободните скрепващи влакна са подложени на сили на опъване от действието на вакума създаден в изтеглителния валяк, след което силно се усукват около основните под действие на усукващия вихър създаден от допълнителната усукваща камера и от усукващия вихър на основната усукваща камера, в резултат на което се формира прежда с висока скорост на предене.
Може да се осъществи процес на предене с усукване само от усукващия вихър на основната усукваща камера , без да работи усукващия вихър на допълнителната камера.
Траекторията и уплътняването на основните и на скрепващите влакна се контролират от формата на зоните за уплътняване и от силата на вакума вътре в подаващия перфориран изтеглителен валяк , а след линията на изтегляне траекторията и уплътняването на основните влакна се контролират от формата на входа и изхода на входящата камера и от голимината на усукващите вихри в усукващите камери , а траекторията и уплътняването на свободните крайща от влакна се контролират от силите на вакума създаван в изходящия изтеглителен валяк и от формата на входа на входящата камера , и след това от силите на усукването на усукващия вихър в допълнителната усукваща камера .
Траекторията и уплътняването на основните и скрепващите влакна и силите на издърпване и увиване на скрепващите крайща могат да се променят, независимо един от друг, а входящата влакнестга лентичка може да бъде съставена от различни по вид влакна, както и процесът на усукването от предачната камера може да бъде избиран според вида на преждата .
В устройството за осъществяване на метода повърхността на изходящ валяк е перфорирана и под нея в блендата са оформени зона за подаване на основните влакна , зона за подаване на скрепващите влакна и в края обща зона за свързване на скрепващите влакна към основните и след линията на изтегляне е оформена зона за издърпване на свободните крайща от влакна , която навлиза във входящата камера , а тя е оформена с разширение над зоната на вакума , а конусния край на входящата камера навлиза в з
поставената след нея допълнителна усукваща камера, след която е монтирана основната усукваща камера, оформещи заедно предачната камера .
Входящата камера е изместена на разстояние от остга на подаване на влакнестата лентичка и е оформена с малко напречно сечение, поставено на разстояние под оста на входящия отвор на основната усукваща камера, а направляващият конус е съосен на оста на основната усукваща камера и краят му е на разстояние от нея.
В основната усукваща камера се подава въздух с високо налягане през два различни отвора в две различни въздушни пространства, които са С свързани с пробити тангенциални отвори които са под ръзлични ъгли спрямо оста на камерата , а при друг вариант на основната усукваща камера може да бъдат оформени само един вид тангенциални отвори, а челната повърхност на основната усукваща камера може да бъде оформена като конус с ъгъл или като част от сфера с радиус .
В допълнителната усукваща камера е оформено въздушно пространство , което е свързано с тангенциалните усукващи отвори , които могат да имат еднаква или различна посока на тези на основната усукваща камера , а началната част на допълнителната усукваща камера , може да бъде оформена като конус с ъгъл или като част от сфера с радиус.
С Предимствата на предлагания метод за изпридане на прежда с въздушен вихър от щапелни влакна съгласно изобретението се състоят в това, че при движението на захранващите влакна върху подаващия перфориран изтеглителен цилиндър те се разделят на основни и на скрепващи, което увеличава броя на свободните крайща от влакна
Друго предимство е че траекторията и уплътняването на основните и на скрепващите влакна се контролират от формата на зоните за уплътняване на входа и изхода на входящата камера и от силата на вакума вътре в подаващия перфориран изтеглителен цилиндър.
Друго предимство е че уплътняването на основните и на скрепващите влакна се контролират от голимината на два усукващи вихъра, което намаля възможноста за отпадъне на влакната.
Друго предимство е създадения вакум в изтеглителния валяк, който засмуква праха и чужди примеси намиращи се във влакнестата лента
Пояснение на приложените фигури
По-подробно устройството се обяснява с приложените примерни фигури, от които:
фигура 1 - представлява принципна схема на метода и устройство на предачната камера фигура 1а и 16 - напречен разрез през усукващите отвори фигура 2- друг вид предачна камера фигура 2а - напречен разрез през усукващите отвори фигура 3 - разположението на предачната камера и долния изтеглителен валек фигура 4 - разположението на входящата камера, допълнителната усукваща камера и час от основната усукваща камера фигура 5 - поглед отпред на входящата камера фигура 6 - разположението на входящата камера, допълнителната усукваща камера и час от основната усукваща камера при друго възможно изпълнение фигура 7 - разрез през усукващите отвори на допълнителната усукваща камера
Примери за изпълнение на изобретението
При методът за изпридане на прежда с въздушен вихър влакнестта лентичка се доставя от двойка валяци, преминава през входяща камера, усуква се от въздушен вихър и се издърпва през отвор. Съгласно изобретението движението на влакната 1 е по перфорираната повърхност на доставящ изтеглителен валяк 2 и се осъществява до линията на изтегляне 0-0 през зони на уплътняване на основните влакна 3 и на успоредно движение с уплътняване на скрепващите влакна 4 към основните 3 и след това заедно се подават към входящата камера 5 , където задните крайща на свободните скрепващи влакна 4 са подложени на сили на опъване от действието на вакума създаден в изтеглителния валяк 2, след което силно се усукват около основните 3 под действие на усукващия вихър 6 създаден от допълнителната усукваща камера 7 и от усукващия вихър 8 на основната усукваща камера 9, в резултат на което се формира прежда 10 с висока скорост на предене.
Може да се осъществи процес на предене с усукване само от усукващия вихър 8 на основната усукваща камера 9, без да работи усукващия вихър 6 на допълнителната камера 7.
Траекторията и уплътняването на основнитеЗ и на скрепващите 4 влакна се контролират от формата на зоните за уплътняване и от силата на вакума вътре в подаващия перфориран изтеглителен валяк 2, а след линията на изтегляне 0-0 траекторията и уплътняването на основните влакна 3 се контролират от формата на входа и изхода на входящата камера 5 и от голимината на усукващите вихри 6 и 8 в усукващите камери 7 и 9 , а траекторията и уплътняването на свободните крайща от влакна 4 се контролират от силите на вакума създаван в изходящия изтеглителен валяк 2 и от формата на входа на входящата камера 5, и след това от силите на усукването на усукващия вихър 6 в допълнителната усукваща камера 7 .
Траекторията и уплътняването на основните 3 и скрепващите 4 влакна и силите на издърпване и увиване на скрепващите краища 4 могат да се променят, независимо един от друг, а входящата влакнестта лентичка 1 може да бъде съставена от различни по вид влакна, както и процесът на усукването от предачната камера 11 може да бъде избиран според вида на преждата 10.
В устройството за осъществяване на метода повърхността на изходящ валяк 2 е перфорирана и под нея в блендата 12 са оформени зона с за подаване на основните влакна 3 , зона d за подаване на скрепващите влакна 4 и в края обща зона b за свързване на скрепващите влакна 4 към основните 3 и след линията на изтегляне 0-0 е оформена зона Ь’ за издърпване на свободните крайща от влакна 4, която навлиза във входящата камера 5, а тя е оформена с разширение w над зоната Ь’ на вакума , а конусния край 13 на входящата камера 5 навлиза в поставената след нея допълнителна усукваща камера 7, след която е монтирана основната усукваща камера 9, оформещи заедно предачната камера 11.
Входящата камера 5 е изместена на разстояние а от остта на подаване О - О на влакнестата лентичка 1 и е оформена с малко напречно сечение, поставено на разстояние р под оста на входящия отвор на основната усукваща камера 9, а направляващият конус ( 13 ) е съосен на оста на основната усукваща камера (9) и краят му е на разстояние (х) от нея.
В основната усукваща камера 9 се подава въздух с високо налягане през два различни отвора 16 и 17 в две различни въздушни пространства 18 и 19, които са свързани с пробити тангенциални отвори 20 и 21 които са под ръзлични ъгли спрямо оста на камерата 9 , а при друг вариант на основната усукваща камера 9 може да бъдат оформени само един вид тангенциални отвори 22 , а челната повърхност на основната усукваща камера 9 може да бъде оформена като конус с ъгъл al или като част от сфера с радиус R1.
В допълнителната усукваща камера 7 е оформено въздушно пространство 14 , което е свързано с тангенциалните усукващи отвори 15 , които могат да имат еднаква или различна посока на тези на основната усукваща камера 9 , а началната част на допълнителната усукваща камера 7, може да бъде оформена като конус с ъгъл а2 или като част от сфера с радиус R2.
Приложение на изобретението
Устройството за изпридане на прежда с въздушен вихър от щапелни влакна действува по следния начин. Движението на захранващите влакната 1 върху подаващия перфориран изтеглителен валяк 2 се осъществява в началото през две зони end на уплътняване на основните влакна 3 и на успоредно движение на скрепващите влакна 4 и следващо свързване на двете групи от влакна в едно и след това се подават към входящата камера 5 , където преминават през различни зони на уплътняване по такъв начин, че се контролира още от входа усукването на основните влакна 3 от вихъра 8 на усукващата камера 9, а свободните задни крайща от влакна 4 са подложени на сили на опъване от действието на вакума на изходящия валяк 2, след което те са подложени на сили на издърпване и увиване около оформенщата се прежда 10 под действие на въртенето на вихъра 6 в усукващата камера 7. В резултат на вакума през блендата 12 поставена във вътрешността на перфорирания изтеглителен валяк 2 се уплътняват основните влакна 3 с малка широчина с, а скрепващите влакна 4 се движат в успоредна зона d и се свързват към основните 3 в общата зона b която продължаваща и след линията на изтегляне 0-0 със широчина Ь' и под ъгъл δ . Траекторията и силата на уплътняване на влакнестата лентичка във входящата камера 5 може да се променя. Входящата камера 5 чрез разтоянието а се наглася спрямо остга на подаване Ο - О , а малкото напречно сечение на камерата 5 с направляващия конус 13 е поставено на разстояние р от остга на усукващата камера 9. Така движението на влакната под действие на вакума във валяка 2 се осъществява през различните зони на преминаване, уплътняване и се контролира още от входа усукването на основните влакна 3. от въздушния вихър 8 на камерата 9 , а свободните крайща от влакна 4 са подложени на сили на издърпване от вакума което води до увеличаване на техния брой, а след напускане повърхността на валяка 2 те се запридат към основните 3, в резултат на въртенето на въздушния вихър 6 в усукващата камера 7, което води до по-висока скорост на предене.
Claims (8)
1. Метод за изпридане на прежда е въздушен вихър от щапелни влакна, които се доставят от двойка валяци, преминават през входяща камера, усукват се от въздушен вихър и се издърпват през отвор, който се характеризира с това, че движението на влакната (1 ) е по перфорираната повърхност на доставящ изтеглителен валяк (2) и се осъществява до линията на изтегляне ( О-О) през зони на уплътняване на основните влакна (3) и на успоредно движение с уплътняване на скрепващите влакна (4) към основните (3) и след това заедно се подават към входящата камера (5) , като задните крайща на свободните скрепващи влакна (4) са подложени на сили на опъване от действието на вакума създаден в изтеглителния валяк (2), след което силно се усукват около основните (3) под действие на усукващия вихър (6) създаден от допълнителната усукваща камера (7) и от усукващия вихър (8) на основната усукваща камера (9), в резултат на което се формира прежда (10) с висока скорост на предене.
2. Метод съгласно претенция 1, който се характеризира с това, че може да се осъществи процес на предене с усукване само от усукващия вихър (8) на основната усукваща камера (9), без да работи усукващия вихър (6) на допълнителната камера (7).
3. Метод съгласно претенция 1, който се характеризира с това, че траекторията и уплътняването на основните (3) и на скрепващите (4) влакна се контролират от формата на зоните за уплътняване и от силата на вакума вътре в подаващия перфориран изтеглителен валяк (2) , а след линията на изтегляне ( 0-0) траекторията и уплътняването на основните влакна (3) се контролират от формата на входа и изхода на входящата камера (5) и от голимината на усукващите вихри (6 и 8) в усукващите камери (7 и 9 ), а траекторията и уплътняването на свободните крайща от влакна (4) се контролират от силите на вакума създаван в изходящия изтеглителен валяк (2) и от формата на входа на входящата камера (5), и след това от силите на усукването на усукващия вихър (6) в допълнителната усукваща камера (7) .
4. Метод съгласно претенции 1 и 3, който се характеризира с това, че траекторията и уплътняването на основните (3) и скрепващите (4) влакна и силите на издърпване и увиване на скрепващите крайща (4) могат да се променят, независимо един от друг, а входящата влакнестта лентичка (1) може да бъде съставена от различни по вид влакна, както и процесът на усукването от предачната камера (11) може да бъде избиран според вида на преждата (10).
5. Устройството за осъществяване на метода съгласно претенция 1,2,3 и 4, което се състой от изходящ цилиндър , входяща камера и усукваща камера, характеризиращо се с това, че повърхността на изходящ валяк (2) е перфорирана и под нея в блендата (12) са оформени зона (с) за подаване на основните влакна (3), зони (d) за подаване на скрепващите влакна (4) и в края обща зона (Ь) за свързване на скрепващите влакна (4) към основните (3) и след линията на изтегляне (О-О) е оформена зона (Ь’) за издърпване на свободните крайща от влакна (4), която навлиза във входящата камера (5), а тя е оформена с разширение (w) над зоната (Ь’) на вакума , а конусния край (13) на входящата камера (5) навлиза в поставената след нея допълнителна усукваща камера (7), след която е монтирана основната усукваща камера (9), оформещи заедно предачната камера (11).
6. Устройството за осъществяване на метода съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че входящата камера (5) е изместена на разстояние (а ) от остга на подаване (О - О) на влакнестата лентичка (1) и е оформена с малко напречно сечение, поставено на разстояние (р) под оста (о-о) на входящия отвор на основната усукваща камера (9) и направляващият конус (13 ) е съосен на оста на основната усукваща камера (9), а краят му е на разстояние (х) от нея.
7. Устройството за осъществяване на метода съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че в основната усукваща камера ( 9 ) се подава въздух с високо налягане през два различни отвора (16 и 17) в две различни въздушни пространства ( 18 и 19), които са свързани с пробити тангенциални отвори (20 и 21) които са под ръзлични ъгли спрямо оста на основната усукваща камера (9), а при друг вариант на основната усукваща камера (9) може да бъдат оформени само един вид тангенциални отвори (22), а челната повърхност на основната усукваща камера (9) може да бъде оформена като конус съгьл (al) или като част от сфера с радиус (R1)
8. Устройството за осъществяване на метода съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че в допълнителната усукваща камера (7 ) е оформено въздушно пространство (14) , което е свързано с тангенциалните усукващи отвори ( 15 ) , които могат да имат еднаква или различна посока на тези на основната усукваща камера (9 ), а началната част на допълнителната усукваща камера ( 7), може да бъде оформена като конус с ъгъл ( а2) или като част от сфера с радиус ( R2)
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111812A BG111812A (bg) | 2014-09-02 | 2014-09-02 | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър |
PCT/BG2015/000027 WO2016033661A1 (en) | 2014-09-02 | 2015-08-17 | Method and apparatus for spinning of yarn with an air vortex |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111812A BG111812A (bg) | 2014-09-02 | 2014-09-02 | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG111812A true BG111812A (bg) | 2016-04-28 |
Family
ID=54260586
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG111812A BG111812A (bg) | 2014-09-02 | 2014-09-02 | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG111812A (bg) |
WO (1) | WO2016033661A1 (bg) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN112680840B (zh) * | 2020-12-16 | 2022-11-08 | 吴江京奕特种纤维有限公司 | 一种涡流纺纱加捻器 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2708000B2 (ja) | 1995-02-10 | 1998-02-04 | 村田機械株式会社 | 紡績装置 |
DE19601958A1 (de) * | 1996-01-20 | 1997-07-24 | Fritz Stahlecker | Verfahren zum Offenend-Spinnen |
US20020152739A1 (en) * | 2000-12-22 | 2002-10-24 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Spinning device |
BG111170A (bg) * | 2012-03-19 | 2013-09-30 | "Д-А-ДИНКО БАХОВ" ЕТ"D-A-Dinko Bahov" Et | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър |
-
2014
- 2014-09-02 BG BG111812A patent/BG111812A/bg unknown
-
2015
- 2015-08-17 WO PCT/BG2015/000027 patent/WO2016033661A1/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2016033661A1 (en) | 2016-03-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN1041759C (zh) | 生产混纺纱之方法及装置 | |
CN107366050B (zh) | 喷气式纺纱设备 | |
US3604194A (en) | Fiber supply method and apparatus in an open-end spinning system utilizing airflow and centrifugal force | |
WO2017031609A1 (zh) | 三级分梳辊的高效高产转杯纺纱方法及装置 | |
US7281366B2 (en) | Arrangement device for producing a spun thread | |
WO2015139096A1 (en) | Method and apparatus for spinning of staple fiber yarn | |
Qambaralievich | Research to improve the working parts of a pneumo-mechanical spinning machine | |
JP6207369B2 (ja) | 空気紡績装置 | |
BG111812A (bg) | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър | |
JP2004510890A (ja) | リング糸に似た特性を有する糸を製造するための方法及び装置 | |
WO2015100477A1 (en) | Method and apparatus for spinning of staple fiber yarn | |
US20070277494A1 (en) | Method for Producing a Yarn in a Jet Spinner | |
BG111170A (bg) | Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър | |
US3851455A (en) | Method for manufacturing yarn from natural and chemical fibers and a device for carrying out the method | |
CN104593907A (zh) | 一种棉型纤维的牵切制条方法 | |
CN202116742U (zh) | 粗纱机喇叭口 | |
CN105316811B (zh) | 制造气流纺纱纱线的方法 | |
US9637842B2 (en) | Spinning method and device of drafting with initial twist | |
CN105887334B (zh) | 一种纺粘无纺布专用分丝器、纺丝器 | |
CN205133849U (zh) | 三级分梳辊的高效高产转杯纺纺纱装置 | |
WO2016044900A1 (en) | Method and apparatus for spinning of staple fiber yarn | |
US7328569B2 (en) | Arrangement for producing a spun thread from a staple fiber strand | |
WO2013026107A1 (en) | Method and device for spinning of yarn with air vortex | |
CN105506792A (zh) | 一种喷气涡流纺纱装置用涡流管 | |
CN107641860A (zh) | 一种具备喷气式纺纱机的纺纱装置 |