BG110734A - Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му - Google Patents

Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му Download PDF

Info

Publication number
BG110734A
BG110734A BG10110734A BG11073410A BG110734A BG 110734 A BG110734 A BG 110734A BG 10110734 A BG10110734 A BG 10110734A BG 11073410 A BG11073410 A BG 11073410A BG 110734 A BG110734 A BG 110734A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
virtual
internal
call
telephone
subscriber
Prior art date
Application number
BG10110734A
Other languages
English (en)
Inventor
Венцислав ИВАНОВ
Original Assignee
Венцислав ИВАНОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Венцислав ИВАНОВ filed Critical Венцислав ИВАНОВ
Priority to BG10110734A priority Critical patent/BG110734A/bg
Priority to PCT/BG2011/000013 priority patent/WO2012021947A1/en
Publication of BG110734A publication Critical patent/BG110734A/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/10Small scale networks; Flat hierarchical networks
    • H04W84/16WPBX [Wireless Private Branch Exchange]
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/42314Systems providing special services or facilities to subscribers in private branch exchanges
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/42314Systems providing special services or facilities to subscribers in private branch exchanges
    • H04M3/4234Remote access to features of PBX or home telephone systems-teleworking in a PBX

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му, които могат да намерят приложение при изграждане на телекомуникационни системи за ефективно управление на комуникация между мобилни абонати. Методът и системата дават възможност на мобилните абонати да организират своите мобилни телефони в една логическа група, като същевременно ползват всички положителни характеристика на съвременна учрежденска централа с многобройни допълнителни услуги и методи за изграждане на интерактивност. Виртуалната учрежденска автоматична телефонна централа е свързана с комуникационната мрежа на поне един телекомуникационен оператор, при което към всеки телефонен номер на потребител се конфигурира най-малко един вътрешен за централата номер, от който могат да се инициират и приемат повиквания, както във виртуалната вътрешна телефонна мрежа на потребителя, така също и към публичната телефонна мрежа.

Description

Изобретението се отнася до метод за комуникация на мобилни абонати през вирту туална учрежденска централа и система за осъществяването му, които могат да намерят приложение при изграждане на телекомуникационни системи за ефективно управление на комуникация между мобилни абонати.
ИЗВЕСТНО НИВО НА ТЕХНИКАТА.
От практиката са известни учрежденски телефонни централи, които по същество представляват обикновенно телефонни централи, които дават възможност на потреби телите, които са свързани към такава централа да получават и да инициират телефонни повиквания. Учрежденската телефонна централа осъществява, както връзка между вът решно фирмените телефони, така също и връзка с обществена телефонна мрежа, пред ставляваща по същество канално-комутируема публична телефонна мрежа, като потре бителите имат възможност да избират автоматично своите изходящи линии.
Известни са също така усъвършенствани учрежденски телефонни централи, които освен стандартните технически възможности осигуряват възможности за използването на допълнителни услуги като например: прехвърляне на повикването, изчакване на по -
викване, задържане на повикване, възможност за провеждане на конферентни разгово ри и др. В зависимост от бизнес средата и необходимите за потребителите комуникации използването на учрежденски телефонни централи позволява ефективно, бързо, лесно и удобно подреждане на контактите, което се постига чрез въвеждането на кратки вът решни номера. Едно от основните предимства на учрежденските телефонни централи е спестяването на разходи за вътрешни разговори. Учрежденските телефонни централи са удобни за използване и от техническа гледна точка, доколкото технически комуни кадията към обществената телефонна мрежа се осъществява от единна входна точка, като освен това се постига висока степен на уплътняване на външните линии, удобство на потребителите при търсене на информация и др.
Известните учрежденски телефонни централи са икономически изгодни от гледна точка на ценова ефективност на провеждане на вътрешни разговори, но като цяло такава централа е сравнително трудна и скъпа за поддръжка и настройка, като един значи телен недостатък е техническото ограничение по отношение на разширяването и.
С развитието на мобилните комуникации и намаляване цените на телекомуникационните услуги се наблюдава, както повишаване потребностите на бизнеса към бързото осъществяване на контакти, така също и бързо намиране на информация. Едновременно с това голяма част от потребителите разполагат с един или няколко мобилни телефона, обикновенно - личен и служебен.
В тази връзка с оглед ефективно организиране и управление на телекомуникационните връзки между служителите в дадена фирма е подходящо да се използва единна структура, която да позволява служителите да използват служебните си телефони за осъществяване на разговорите отнасящи се до бизнеса, които по правило се субсидират от фирмата, като в същото време служителите не се ограничават да използват личните си телефони.
Известните учрежденски телефонни централи имат ограничени технически възможности по отношение на реализирането на различни по вид услуги, каквито мобилните оператори предлагат чрез мобилните комуникационни мрежи и стандарти. Така например една учрежденска телефонна централа не може да осигури услуга по пренасочване на повикването към друг служител на фирмата /колега/ в зависимост от възник - нали временни събития, както и не позволява използването на един и същ телефон /телефонен номер/ от служител, който се намира в командировка и от офиса.
Не е възможно също така да се намери решение и на въпроса как служителя на фирмата да запази личния си телефоннен номер след напускане на фирмата.
Известна е виртуална интернет (Internet Protocol) базирана учрежденска телефонна централа РВХ (Private branch exchange), която по своята техническа същност представ лява софтуерна телефонна централа, хоствана върху високопроизводителни сървъри, свързани с интернет. Основните функционални възможности на такава централа се отнасят до пренос на телефонни, видео и конферентни разговори, осъществявани през интернет комуникационната мрежа, като освен това витуалната интернет учрежденска централа може да взаимодейства с публичната телефонна мрежа Public Switched Telephone Network (PSTN). Описаната виртуална телефонна централа позволява да се използват VoIP (Voice over Internet Protocol) гейтове, които могат да бъдат комбини рани с традиционната функционалност на стандартните телефонни централи, като крайната цел на такова свързване е намаляване на разходите за комуникация.
i
Тази виртуална централа също има определени недостатъци, доколкото изисква задължително свързване, осигуряване и поддържане на непрекъсната връзка чрез интернет комуникационната мрежа.
Основния недостатък на така изградена телефонна централа, е че за нейното ползване е необходимо абоната да притежава специализирано устройство, като не е възможно да ползва наличния си мобилен телефон или непрекъснатата свързаност на мобилния телефон към интернет мрежата е икономически неоправдано.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО.
Като се има предвид изложеното известно ниво на техниката в разглежданата област цел на настоящото изобретение е да се предложи метод за управление на разговорите на мобилни абонати, свързани в единна логическа структура и виртуална учрежденска централа за осъществяване на метода, с които да се създадат възможности за ефективно организиране на разговорите между мобилни абонати през виртуална учрежденска централа, която да позволява настройването и в зависимост от нуждите и изискванията на потребителите. Друга задача на метода и виртуалната учрежденска телефонна централа е осигуряването на необходимата защита на информацията и сигурност за потребителите срещу неправомерен достъп, като едновременно с това се осигурява оптимизиране на комуникацията между отделни офиси на компанията, както и се
понижават комуникационните разходи.
Задачата на изобретението се решава с виртуална автоматична вътрешна учрежден ска телефонна централа, която е свързана с публична телекомуникационна мрежа на телекомуникационнен оператор и осигурява възможности за осъществяване на известните функции на вътрешната телефонна централа - иницииране на повиквания, получаване на повиквания, пренасочване на разговор към друг потребителски номер на вътрешната централа.
Съгласно изобретението виртуалната вътрешно учрежденската телефонна централа е свързана с комуникационната мрежа на поне един телекомуникационнен оператор, при което към всеки телефонен номер на потребител се конфигурира най-малко един вътрешен за централата номер, от който могат да се инициират и приемат повиквания, както във виртуалната вътрешна телефонна мрежа на потребителя, така също и към публичната телефонна мрежа.
• · · · · · · ft · ft ·· ft • · ···· ··· ··· ·· ·· ·· ·· · ft ft
Връзката между виртуалната учрежденска централа и мрежата на телекомуникационен оператор се осъществява, като се използва някой от стандартните начини и протоколи SS7, SIP, Н323, MGCP, като е необходимо телекомуникационния оператор да пренасочи всички входящи и изходящи повиквания на абонатите на услугата към виртуалната учрежденска централа.
Вътрешната учрежденска централа е организирана така, че абонатите могат да се идентифицират както с вътрешния /за предпочитане кратък номер/, така също и с пълния си телефонен номер в зависимост от дестинацията, заложените правила и телекомуникаци онпите стандарти.
Системата позволява на всеки потребител да формира собствен сценарий, като задава графично правила и действия за всяко конкретно телефонно повикване или SMS.
Възможността потребителя да формира собствен сценарий е реализирана посредством процесор за конвертиране на графични обекти към машинно разбираем език. В конкрет пата реализация е използван метод за описание известен като JSON. Графичните обек обекти, наричани модули, отразяват необходимите действия, които трябва да се из вършат върху всяко повикване. Модулите притежават входове, изходи и свойства. Входовете са терминали, чрез които модулът получава управлението на повикването от други модули в даден сценарий, а изходите са връзките на дадения модул с модулите, към които трябва да се подаде управлението, след като текущия модул приключи из изпълнението си. Свойствата са параметри, които потребителя задава към всеки един от
модулите, от които зависи кои изходи на модула ще станат активни след приключване на изпълнението т.е. кои ще бъдат следващите модули, които ще поемат управлението. За улеснение на потребителя към виртуалната учрежденска централа е добавен WEB сървър, така че да е възможно, след аутентикиране на потребителя, той да създава и променя параметрите на своята централа, изплзвайки визуализация и графични обекти, които влачи по екрана.
Създаването на сценарий се реализира от всеки потребител индивидуално, като се използва набор от модули, всеки от които има най-малко един вход, изход и свойства. С оглед постигане на широки функционални възможности е подходящо използването на модули с функционално предназначение като: „отговори на повикване”, „затвори връзката”, „край на сценарий”, „начало на сценарий”, „условие числово”, „условие текстово”, „изпращане на SMS”, „изпращане на e-mail”, „текст към говор”, „разпознава• ·
наване на глас”, „запис на разговора”, „свирене на аудио файл”, „времетраене на разговора”, „DTMF меню”, „свири тон”, „следвай ме”, „пренасочване на повикване”, „получаване на факс”, „изпращане на факс”.
Главното предимство на така изградената система, е че дава възможност на мобилните потребители да организират своите мобилни телефони в една логическа група, като същевременно ползват всички положителни характеристика на съвременна учрежден ска централа с многобройни допълнителни услуги и методи за изграждане на интерак тивност. Като допълнителни ползи се явяват факта, че потребителя не закупува софтуер и устройства, като и не се грижи и за разширение и поддръжка. До момента не са известни системи, които да предоставят услуги на мобилните абонати, подобни на услугите в една вътрешна учрежденска телефонна централа.
Принципа при изграждане на системата е избран така, че създава възможност за бързо и евтино разширяване на системата, без при това да се налага спиране на услугата, което е от съществено значение при виртуалните системи. Виртуалноста на системата се изразява във факта, че на едно оборудване могат да бъдат създадени множество подобни по своята архитектура, но различни по своите свойства системи, при които абоната не закупува скъпа и сложна техника, не се грижи за поддържането и и като цяло не я притежава. Това което абоната получава е услугата за ползване на УТЦ.
ОПИСАНИЕ НА ЧЕРТЕЖИТЕ.
По-нататък в описанието, разкриващо метод за управление на комуникациия между потребители и витуална учрежденска телефонна централа е представено едно примерно изпълнение на изобретението, чието детайлно представяне се подпомага с помощна на придружаващите описанието чертежи както следва:
- фиг. 1 - представлява блокова схема на виртуална учрежденска телефонна централа
- фиг. 2 - линейна схема на виртуална учрежденска централа с формиране на сценарий
- фиг.З - представя действието на виртуалната учрежденска централа, обект на изобре тението.
- фиг.4 - блокова схема на техническата реализация на едно конкретно изпълнение на виртуална учрежденска централа за мобилни абонати.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО.
Методът за управление на комуникацията между мобилни абонати и витруална уч режденска централа са представени чрез едно примерно изпълнение, което не ограни• · ·
чава използването и конфигурирането на виртуалната централа, доколкото с едно техническо оборудване е възможно да бъдат формирани множество подобни по своята архитектура, но различни по своите свойства системи.
Техническата реализация на системата е дадена на фиг. 4. Системата се състои от мно жество нрокси сървъри, свързани паралелно със сървъра „Storage”, в който се съдър жат потребителските данни, които от своя страна са свързани с контролни модули и множество уеб сървъри, при което разпределят входящите телефонни повиквания към множество софтуерни централи. Всяка софтуерна централа е свързана към множество приложения /модули/ за контрол, върху които се изпълняват / как се изпълняват/ потребителските сценарии. Всички потребителски данни се намират върху „Storage” сървър, оптимизиран за бърз файлов достъп, който е и достъпен от всички приложения за контрол. Базата данни DB има аналогична функция на „Storage” сървъра, но е оптимизирана за бърз достъп до работни данни. “WEB” сърверите са свързани към Интер нет и приложенията за контрол и осигуряват графичен потребителски интерфейс за настройка и създаване на “сценарий”. Принципа при изграждане на системата е възмож ност за бързо и евтино разширяване на системата, без да се налага спиране на услугата, което е от съществено значение при виртуалните системи.
Едно примерно изпълнение на виртуална учрежденска телефонна централа за мобилни абонати (Virtual РВХ for mobiles) е представена на фиг.1 чрез блокова схема, съгласно която ВУТЦМА е свързана с централата на мобилен (MSC) оператор, като небходимите връзки между ВУТЦМА и MSC са базирани на интеграция на телефонните повиквания по някой от известните протоколи: SS7, Н.323, SIP, AIX2, ISDN, MGCP и др. Какго и за целите на изпращане /приемане на SMS съобщения, за което отново се използват някои от познатите протоколи SMPP, HTTP, OIS и др.
Виртуалната учрежденска телефонна централа за мобилни абонати /ВУТЦМА/ се състои от свързани помежду си модули, представляващи по своята техническа същност
- модул Softswitch - софтуерна централа с възможност за управление на гласови телефонни повиквания
- модул SMSGW - транскодер на информацията по/към протокола към центъра за кратки съобщения /SMSC/, предназначен за управление на кратки съобщения SMS
- модул WEB - графичен потребителски интерфейс за управление на централата
- модул DB - база данни
- модул VPBX Core, представляващ ядрото на виртуалната учрежденска телефонна централа /ВУТЦМА/, което управлява всички входящи/изходящи повиквания и SMS.
Всяко повикване на абонат на виртуалната учрежденска телефонна централа и постъпване на повикването в мрежата на телекомуникационния оператор, това повикване се прехвърля към виртуалната УТЦ, като първия модул които поема повикването е модул “Proxy”. Прокси сърверите са свързани с софтуерните централи, като разпределят повикванията поравно между всички софтуерни централи, следят непрекъснато дали не е отпаднала някоя от софтуерните централи и ако е така, преста ват да прехвърлят повиквания към нея до момента в които не се възстанови.
Софтуерните централи (Softswitch) осигуряват свързаност и инвариантност на протоколите между централата на телекомуникационния оператор и виртуалната учрежденска
централа, като управляват самото повикване от гледна точка на използвания протокол. Софтурните централи са свързани са база данни DB, където се записват всички необходими данни за всяко повикване с цел неговото управление и генериране на информация за таксуване на абоната (CDR). Софтуерните централи са свързани също така към дисков масив, където се пазят, сценариите и конфигурационните настройки за всички потребители. Софтуерните централи са свързани и се управляват от „двигателя” на виртуалната УТЦ (VPBXCore), където е кодирана логиката и действията които трябва да се предприемат за всяко повикване. В VPBXCore е описанието на всички модули, посредством които потребителя създава сценари. За запис на данните VPBX core ползва база данни, в която са записани за всички потребители необходимата информация към тях и където се пазят създадените сценарии. VPBXCore е свързана също с WEB сърверите, които осигуряват потребителски графичен интерфейс за конфигуриране на системата. За обработка на кратките съобщения SMSGW е свързан към SMS центъра на мобилния оператор, като неговата цел е да конвертира трафика между двете системи. SMSGW е свързан с VPBXCore, където постъпилите съобщения се обработват; според съответния сценарий.
На фиг. 2 е представена блок схема на ядрото на виртуалната учрежденска телефонна централа, като действието му е представено по - подробно на придружаващата описа нието фиг.З.
С оглед на подходящо конфигуриране на виртуалната централа, както и създаването на възможност за разширяване на функционалните и възможности, подходящо е MSC и SM.SC да бъдат настроени така, че да бъде технически възможно осъществяването на всички възможни сценарии, които потребителите могат да формират. В тази връзка за целите на осъществяване на гласови повиквания (Voice) е необходимо всички входящи и изходящи повиквания на абонатите на ВУТЦМА да се рутират /насочват/ към *
ВУТЦМА, а всички изходящи повиквания от ВУТЦМА трябва да се рутират към крайни абонати /абонати на друга стационарна или мобилна мрежа/ в зависимост от номера на търсения абонат. (Called party). Едновременно с това настройването на модула за гласови повиквания позволява изходящите повиквания от ВУТЦМА трябва да могат да се инициират с какъвто и да е номер / кратък или пълен номер / на абонатът, който инициира повикването (Calling party), към абонатите на системата на ВУТЦМА. Системата на виртуалната централа позволява свързване на номер на абонат на систе мата ВУТЦМА (Calling Party) с абонат от обществената публична телефонна мрежа, независимо от вида на номерата - кратък или пълен номер на абонатите.
Подобна е организацията на конфигуриране на виртуалната централа по отношение на възможно осъществяване на изпращане и получаване на кратки съобщения (SMS). За целите на осъществяване на изпращане и получаване на кратки съобщения всички входящи и изходящи SMS на абонати на ВУТЦМА се прехвърлят към ВУТЦМА, при което всички изходящи от ВУТЦМА кратки съобщения SMS се рутират към крайните
абонати в същата виртуална централа или до абонати в мрежата на друг оператор, в зависимост от номера на получателя (Called party). Подходящо е настройките на този модул да се направят така, че изходящите от ВУТЦМА кратки съобщения да могат да се инициират независимо от вида на номера на търсещия абонат (Calling party) - пълен или кратък номер, към абонатите на системата на виртуалната централа (ВУТЦМА). Освен това виртуалната централа позволява иницииране на повикване от номер на абонат на система ВУТЦМА (Calling Party) към какъвто и да е номер от обществената публична телефонна мрежа
ДЕЙСТВИЕ НА ВИРТУАЛНА УЧРЕЖДЕНСКА ТЕЛЕФОННА ЦЕНТРАЛА.
Описаната виртуална учрежденска телефонна централа за мобилни абонати работи по следният начин (фиг. 3). Потребители, съответно Subscriber А, и Subscriber В са абонати на ВУТЦМА , съответно е телефонни номера А и В. С оглед на облекчаване на използването на виртуалната централа посочените потребители използват за идентифи циране вътрешни номера, съответно Aext и Bext. В зависимост от необходимите кон такти между потребителите на вътрешната телефонна централа, както и осъществяване на контакти между тях и абонат на друга телефонна мрежа, обслужвана от друг опера тор, ядрото на виртуалната учрежденска телефонна централа трябва да осигури изпълнението на различни по вид и характер повиквания, отговори и друг вид комуникация , които представяме по следният начин:
- Subscriber А отправя повикване към Bext, при което повикването от вътрешен номер А се изпраща до MSC който ще го прехвърли към ВУТЦМА. ВУТЦМА ще установи, че А и В принадлежат към един и същ потребител и ще инициира изходящо обаждане от Aext към В. В крайна сметка абоната В ще получи обаждане от номер Aext.
- Subscriber А отправя повикване към абонат В, при което повикването от вътрешен номер А се изпраща до MSC , който го прехвърля към ядрото на виртуалната централа
/ВУТЦМА/. ВУТЦМА установява, че вътрешните номера А и В принадлежат на един и същ потребител, както и че абонат А търси абонат В, при което се инициира изходящо обаждане от А към В, като в този случай не се сменя номера на абонат А. В резултат на това между абонатите на вътрешната учрежденска централа се осъществява връзка между абонат В, който получава обаждане от номера на абонат А.
- Subscriber А отправя повикване към абонат от друга телефонна мрежа, обслужвана от друг оператор, например абонат С. В този случай повикването от абонатът на вът решната учрежденска централа А се изпраща до MSC, който го прехвърля към ядрото на ВУ ТЦМА. ВУТЦМА установява, че абонат А и абонат С не принадлежат към един и същ потребител, при което инициира изходящо обаждане от А към С.
- Subscriber А отправя повикване към вътрешният номер на абонат Bext, който е създал сценарии, като е пренасочил повикванията си към телефонен номер, представ ляващ абонат на друга телефонна мрежа, например абонат С. В този случай повиква нсто от абонат А на вътрешната учрежденска централа се насочва към MSC, който от своя страна го прехвърля към ВУТЦМА. ВУТЦМА установява, че абонати А и В принадлежал към един и същ потребител, но абонат В е прехвърли повикванията си към С, в резулта на което се инициира изходящо обаждане от В към С, при което абоната С ще получи обаждане от абонат с номер В и ще се свърже с абонат с номер А.
Виртуалната учрежденска централа за мобилни абонати може да бъде конфигурирана и с други модули, които в зависимост от нуждите на потребителите могат да подобрят, съответно повишат сигурността на запазване на данните, да разширят функционалните възможности на осъществяване на контакти между абонатите на различни комуникационни мрежи.
• · • 9

Claims (7)

1.Метод за осъществяване на връзка между мобилни абонати чрез вътрешна автоматична учрежденска телефонна централа, при която абонатите на вътрешната учрежденска централа осъществяват връзка по между си чрез кратки вътрешни номера, с възможност за прехвърляне на разговор към друг абонат на вътрешната учрежденска централа, характеризиращ се с това, че абонатите на един или няколко телекомуникационни опиратора могат да осъществяват връзка по между си чрез кратки и пълни телефонни номера, като всеки абонат избира собствен сценарий, определящ възможен набор от услуги, които вируалната учрежденска телефонна централа предлага.
2 Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа, свързана с публична телекомуникационна мрежа на телекомуникационнен оператор, с възможност за иницииране на повиквания, получаване на повиквания, пренасочване на разговор към друг потребителски номер на вътрешната централа, характеризираща се с това, че виртуалната вътрешно учрежденската телефонна централа е свързана с комуникационната мрежа на поне един телекомуникационнен оператор, при което към всеки телефонен номер на потребител е конфигуриран най-малко един вътрешен за централата номер, от който могат да се инициират и приемат повиквания, както във виртуалната вътрешна телефонна мрежа на потребителя, така също и към публичната телефонна мрежа, при което връзката между виртуалната учрежденска централа и мрежата на всеки телекомуникационен оператор се осъществява чрез използване на стандартните протоколи SS7, SIP, Н323, MGCP, като телекомуникационния оператор насочва всички входящи и изходящи повиквания на абонатите на услугата към виртуал ната учрежденска централа, при което абонатите на вътрешната учрежденска централа се идентифицират както с вътрешния, за предпочитане кратък номер, така също и с пъл пълния си телефонен номер, а всеки потребител формира собствен сценарий, като задава графично правила и действия за всяко конкретно телефонно повикване или SMS при което към виртуалната учрежденска централа е свързан WEB сървър, чрез който абонатът създава и променя параметрите на своята централа, използвайки визуализация и графични обекти,
3. Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа съгласно претенция характеризираща се с това, че абонатът формира собствен сценарий при използване на процесор за конвертиране на графични обекти към машинно разбираем » · • *
4. Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че графичните обекти представляват модули с входове, изходи и свойства.
5. Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа съгласно претенция 4, характеризираща се с това, че входовете представляват терминали за управление на инициирано повикване по зададен от абонатът сценарий, а изходите представляват свързване на дадения модул с модулите, към които трябва да се подаде управлението, след като текущия модул приключи изпълнението си.
6. Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа съгласно претенция 4, характеризираща се с това, че свойствата са параметри, които абонатът задава към всеки един от модулите .
7. Виртуална автоматична вътрешна учрежденска телефонна централа съгласно претенция 4, характеризираща се с това, че всеки модул има най-малко един вход, изход и свойства, като модулите са „отговори на повикване”, „затвори връзката”, „край на сценарий”, „начало на сценарий”, „условие числово”, „условие текстово”, „изпращане на SMS”, „изпращане на e-mail”, „текст към говор”, „разпознаване на глас”, „запис на разговора”, „свирене на аудио файл”, „времетраене на разговора”, „DTMF меню”, „свири тон”, „следвай ме”, „пренасочване на повикване”, „получаване на факс”, „изпращане на факс”.
BG10110734A 2010-08-19 2010-08-19 Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му BG110734A (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110734A BG110734A (bg) 2010-08-19 2010-08-19 Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му
PCT/BG2011/000013 WO2012021947A1 (en) 2010-08-19 2011-07-28 Method for communication of mobile subscribers through a virtual private branch exchange a system for its implementation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110734A BG110734A (bg) 2010-08-19 2010-08-19 Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG110734A true BG110734A (bg) 2012-02-29

Family

ID=45604627

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110734A BG110734A (bg) 2010-08-19 2010-08-19 Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG110734A (bg)
WO (1) WO2012021947A1 (bg)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6587555B1 (en) * 2000-09-20 2003-07-01 Z-Tel Technologies, Inc. Virtual PBX
CN100334829C (zh) * 2004-02-07 2007-08-29 华为技术有限公司 一种消息传输的实现方法
CN1925630A (zh) * 2005-08-31 2007-03-07 西门子(中国)有限公司 一种实现虚拟用户交换机的方法及设备
CN100450213C (zh) * 2006-02-15 2009-01-07 华为技术有限公司 发送短消息的方法

Also Published As

Publication number Publication date
WO2012021947A1 (en) 2012-02-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9313328B2 (en) Active call processing and notifications
JP5297039B2 (ja) ネットワーク相互間遠隔通信サービスを管理する無線装置
US7797379B2 (en) System and method for shared spam call blocking
US9729336B2 (en) System and method for delayed phone conferencing
US20100303061A1 (en) Network communication system for supporting non-specific network protocols and network communication method thereof
EP2572523A1 (en) Dynamic call routing for real-time handling of inbound voice calls on mobile phones
US20160301805A1 (en) Government enterprise network communication device and communication method, and computer storage medium
CN102355492A (zh) 软交换应急指挥调度系统
CA2853544A1 (en) Multiple call session system and method for a mobile phone
EP2210404A2 (en) Accommodation of two independent telephony systems
CN101252624A (zh) 模拟电话与软终端捆绑实现融合通信的系统
CN107959761A (zh) 基于FreeSWITCH的收发双链路实现方法及装置
AU2009348292B2 (en) System and method for processing extension traffic in virtual switchboard, and virtual switchboard server
US20090161855A1 (en) System and method for hold and re-ring
US10721359B1 (en) Intelligent call handling and routing based on numbering plan area code
US20040052350A1 (en) System and method for delivering enhanced voice and data services in parallel with an incumbent phone company
KR102118951B1 (ko) 통화중 녹음 방법 및 그 통신시스템
BG110734A (bg) Метод за комуникация на мобилни абонати през виртуална учрежденска централа и система за осъществяването му
CN112019636A (zh) 一种基于ims系统的通信呼叫转移装置及方法
CN218868271U (zh) 电话调度系统
CN103095936A (zh) 坐席呼叫的控制方法、装置及呼叫系统
US11943182B1 (en) Integration of voice services with messaging conversation services at a software as a service platform
CN102394988A (zh) 一种预通话信令
US11470200B2 (en) Key system module for softphone or embedded voice applications
CN110113371B (zh) 一种会话管理系统及会话管理服务器