BG110084A - Метод за борба с лозовата краста - Google Patents

Метод за борба с лозовата краста Download PDF

Info

Publication number
BG110084A
BG110084A BG110084A BG11008408A BG110084A BG 110084 A BG110084 A BG 110084A BG 110084 A BG110084 A BG 110084A BG 11008408 A BG11008408 A BG 11008408A BG 110084 A BG110084 A BG 110084A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vine
spraying
vineyards
jet
scabies
Prior art date
Application number
BG110084A
Other languages
English (en)
Other versions
BG65825B1 (bg
Inventor
Ангел МИТКОВ
Original Assignee
"Амв - Агро" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Амв - Агро" Оод filed Critical "Амв - Агро" Оод
Priority to BG10110084A priority Critical patent/BG65825B1/bg
Publication of BG110084A publication Critical patent/BG110084A/bg
Publication of BG65825B1 publication Critical patent/BG65825B1/bg

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Методът намира приложение в селското стопанство, по-специално при опазването на промишлени лозя от лозовата краста /Eriophyes vitis P. G/. Чрез него се осигурява унищожаването на акарите /Eriophyes vitis/ и се гарантира нормалното развитие на лозята, при което се повишават добивите от лозовите насаждения и се подобрява качеството на гроздето.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ и намира приложение в селското стопанство и поспециално при промишлени лозови насаждения.
ПРЕДШЕДСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известно е, че болестта лозова краста /ERIOPHYES VITIS PG./ по лозовите насаждения се причинява от акарите /ERIOPHYES VITIS /. При нашите условия акарите /ERIOPHYES VITIS/ развиват до 5-6 поколения и зимуват основно като възрастни женски под люспите на пъпките на лозите и под напуканата кора на едногодишните леторасли. Напролет с масовото покарване на пъпките и окапването на мъха, презимувалите акари преминават почти 100% върху зелените оголени от мъха пъпки и смучат соковете на лозите за около 4 до 5 дни. Вторият пик на ERIOPHYES VITIS се наблюдава по време начален цъфтеж, в периода от 30 май до 2 юни, когато е първото лятно поколение на акарите. Следващия максимум на размножаване на акарите се отчита при нарастване на зърната на гроздето и малко преди затваряне на чепката, в периода около 10 юни. Около 10-15 септември се наблюдава масово скупчване на акари ERIOPHYES VITIS PG. около пъпките в основата на едногодишните леторасли. Установено е наличието на стотици акари неподвижни около пъпките, подготвяйки се за навлизане в зимна диапауза.
Известно е от практиката в тази област, че за борба с акарите се препоръчват 3-4 третирания с акарициди, без да се определят моментите за • · ·
третиране, дозите и конкретните препарати. Използваните досега акарициди “Санмайт” /пиридабен/, “Би-58” /диметоат/ и “Омит” /пропаргит/ не показват добра биологична ефективност, като третирането на лозовите масиви се извършва при наличие на акари. Смъртността на младите ларви при третирането е под 80-85%, като след 5-6 дни от третирането тази смъртност спада под 20-25%.
Известно е и използването на зелена резитба на лозите за намаляване до известна степен на нападенията от акари /ERIOPHYES VITIS/, но при следващото поколение числеността на популациите отново се увеличават.
Предвид на това, че на този неприятел не се обръща сериозно
внимание и не се провежда системно третиране на лозята със серни препарати, през последните години се наблюдава рязко увеличаване на заразяването им с лозова краста. От друга страна, тъй като не е проучена основно биологията, не се предлагат и средства за ефикасна борба с акарите /ERIOPHYES VITIS /.
В резултат на това се наблюдава увеличаване на нанесените вреди по лозовите насаждения от болеста лозова краста. Вредите са от многобройните гали / акари / и видоизменената тъкан на листата, които силно редуцират асимилационната повърхност и то в по-голяма степен на младите листа. Лозите, заразени с лозова краста, изостават в развитието си, дървесината не може да узрее, нарушении са процесите на натрупването на органични вещества и въглехидрати. Натрупването на захари в гроздето е недостатъчно, увеличават се киселините от 2,5 до 4,8%. На база на това се получават некачествени вина, което показва, че намножаването на този неприятел - ERIOPHYES VTOS причинява сериозни загуби в лозарството.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящето изобретение има за задача да предложи метод за опазване на промишлени лозя от лозова краста /ERIOPHYES VITIS PG./, • ft *♦··
·· ft ft · · ·· • · ······· • · · ft · ·····« ft ft ft ft · ftft··· ft··· ·· ·· ···· който да осигури унищожаването на акарите /ERIOPHYES VITIS/ и да гарантира нормалното развитие на лозята, при което съответно да се повишат добивите от лозовите насаждения и да се подобри качеството на гроздето.
Методът за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно настоящото изобретение включва извършването на следните операции:
зимно пръскане с меден сулфат 5%;
пръскане с препаратите Солфоликид или Тиовит Джет в периода на масово набъбване и окапване на мъхът на лозовите пъпки;
последващи пръскания през периода на вегетация, като към фунгициден разтвор се добавят препаратите Солфоликид или Тиовит Джет.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на метода съгласно настоящето изобретение зимното пръскане с меден сулфат 5% се извършва в пълен покой на лозите, в периода февруари - март, при норма от 400 до 7001/ha.
Методът за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно едно изпълнение на изобретението включва пръскане на лозята с препаратите Солфоликид - 8 Ι/ha или Теовит Джет 6 kg./ha в периода на масово набъбване и окапване на мъха на лозовите пъпки, което съвпада с първия максимум на разпълзяване на акарите до 100%.
Методът за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно едно друго изпълнение на изобретението препоръчва в периода на цъфтежа на лозите, който съвпада с втория максимум на разпълзяване на акарите, да се извършва пръскане като към фунгициден разтвор се добавя Тиовит Джет - 2,5-3 kg/ha. или Солфоликид - 5 1/ha.
В съответствие с метода съгласно изобретението зимното пръскане извършено с меден сулфат 5% унищожава акарите, като смъртността на ·· ·<·<
♦ · ·· · 9 9· • · · · · ·· ·· • · · · · ····*· • · · · · 9 9 9 99
999 9 99 99 9999 зимуващата популация предвид е особено висока и достига до 98 - 99%. Високата биологична ефективност се дължи както на подходящо избрания период - провеждане на зимно пръскане, така и на унищожителното действие на медния сулфат срещу акарите, дължащо се на 0,2% свободна сярна киселина, която има силно проникващо действие.
С настоящия метод, като се отчитат фенофазите на лозовите насаждения при размножаването и разпълзяването на акарите
- първата фаза набъбнала зелена лозова пъпка и
- втора фаза цъфтеж на лозовите насаждения, при които се извършват съответни пръскания с препаратите Тиовит Джет или Солфоликид се поддържа ниско ниво на популациите на причинителите на болестта лозова краста /ERIOPHYES VITIS PG./
По този начин при прилагането на настоящия метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ се осигурява унищожаването на акарите /ERIOPHYES VITIS/ и нормалното развитие на лозята, което гарантира повишаване на добивите от лозовите насаждения и подобряване на качеството на гроздето.
ПРИМЕРНИ ИЗПЪЛНЕНИЯ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Следващите примери поясняват изобретението, без да го ограничават:
Пример 1: В промишлено лозе от 100 ha, на 20 март 2005 г., е проведено пръскане с меден сулфат 5%. Унищожаващото му действие срещу акарите, които зимуват основно под люспите на очите и нагънатите едногодишни леторасти се дължи на 0,2% свободна сярна киселина, която има много добро проникващо действие. Смъртността на зимуващата популация след зимното пръскане е отчетена около 20 май, по броя на нападнатите лози с гали по листата. Биологичната ефективност на зимното • · «· ·*·· * ·« ·· · · ·« · « • · · · · ·· ·· • · ··· ·«···· • · ···· ·· · · ·· · · ·· · · ·· · · пръскане на лозовата краста в промишлени лозя е висока от 98 до 99%.
Проведените пръскания и получените резултати са показани на Таблица 1.
Таблица 1 Резултати от борбата с лозовата краста в промишлени лозя през 2005 година.
РЗ Мероприятие Период Препарат % Опазени лози, %
1. Зимно пръскане в пълен покой 20.III меден сулфат 5% 98%
2. Пръскане в набъбнала и зелена пъпка 30.IV солфоликид 0,8% 99%
3. Пръскане в цъфтеж 28.V солфоликид + манкозеб 0,5% 0,3% 97%
4. Пръскане при наедряване на зърната 20.VI солфоликид + микал 0,5% 98%
5. Пръскане преди затваряне на чепката 10.VII тиовит джет + бордолезов разтвор 0,3% 1% 98%
6. Пръскане преди прошарване на зърната 5.VHI тиовит джет + бордолезов разтвор 0,3% 1% 99%
От таблица 1 е видно, че през вегетацията популациите на лозовата краста са ограничени от сублимирането на SO2, далеч под прага на стопанските щети.
Пример 2: В младо, плододаващо лозе от сорт Каберне Совиньон 90 ha, нападнато в предходната година масово от лозова краста (Eriophyes vitis), е проведено зимно пръскане с меден сулфат 5%. Особено внимание е обърнато на първия пик, който съвпада с масовото излизане на презимувалите акари от зимуващите убежища и третирането със серни препарати с около 2 пъти по-високи дози.
9t · ·«·
Следващият важен момент е втория пик на разпълзяване на акарите от старите гали, който съвпада с началния цъфтеж на сорта Каберне Совиньон. В следващите поколения пиковете трудно се наблюдават. В замяна на това трите пръскания със сяра в комбинация към работния разтвор, трайно ограничават популациите на лозовата краста. Резултатите са дадени в Таблица 2.
Таблица 2 Резултати от борбата с лозовата краста в промишлени лозя през 2006 година.
РЗ Мероприятие Период Препарат % Опазени лози, %
1. Зимно пръскане в пълен покой 10.IV меден сулфат 5% 99%
2. Пръскане в набъбнала и зелена пъпка 30.IV тиовит джет 0,6% 97%
3. Пръскане в цъфтеж 29.V тиовит джет + микал 0,25% 0,3% 98%
4. Пръскане при наедряване на зърната 26.VI тиовит джет + дитан 0,3% 0,3% 99%
5. Пръскане преди затваряне на чепката 20. УП тиовит джет + бордолезов разтвор 0,3% 1% 97%
6. Пръскане преди прошарване на зърната 10. VIII тиовит джет + бордолезов разтвор 0,3% 1% 98%
Еднопосочни са данните и от таблица 2. Освен високият биологичен ефект от зимното пръскане срещу лозовата краста, е отчетен и косвения ефект, унищожавайки и други видове акари: жълт лозов акар (Schizotetranychus viticola Reck), лозова щитовка (Pulvinaria vitis L) и лозова филоксера (Phylloxera vastatrix Planch). Зимното пръскане има изкореняващ ефект и срещу брашнестата мана (Oidium tuckeri Berkeley).
·· · ·· ·· 4· · « « • · · · · 9 • · · · · · ··
При третиране на лозовите масиви съгласно предложения с изобретението метод са отчетени фенофазите на лозите при разпълзяването на акарите - първи пик набъбнала зелена пъпка и втори пик във фенофаза цъфтеж. В следващите 2-3 третирания, срещу вредителите добавката на серни препарати поддържа на ниско ниво популациите на лозовата краста.
В резултат на проучването и проведените третирания, промишлените лозя са много добре опазени от болестта лозова краста /ERIOPHYES VITIS PG./.
• ·· · ·« 9··· « • 9
9 9 • · 9
• 9 9 9 9 9 · • 9
9
9 9 е 9 • 9 9 · 9 9
999 · ·« • 9 99 »·
ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ

Claims (5)

ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
1. Метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ характеризиращ се с това, че включва:
- зимно пръскане с меден сулфат 5% на лозовите насаждения;
- пръскане със Солфоликид или Тиовит Джет при масово набъбване и окапване на мъха на лозовите пъпки;
- последващи пръскания през вегетацията с фунгициден разтвор, към който са добавени серни препарати Солфоликид или Тиовит Джет.
2. Метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че зимното пръскане се извършва в пълен покой на лозите с меден сулфат - 5% при норма от 400 до 700 Ι/ha в периода февруари - март.
3. Метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че пръскането на лозята при масовото набъбване и окапване на мъха на лозовите пъпки, което съвпада с първия максимум на разпълзяване на акарите до 100%, се извършва със Солфоликид - 8 Ι/ha или с Тиовит Джет - 6 kg/ha.
4. Метод за борба с лозовата краста /ERIOPHYES VITIS PG./ съгласно претенция 1, 2 или 3, характеризиращ се с това, че пръсканията през цъфтежа (вегетацията) на лозите, който съвпада с втория максимум на разпълзяване на акарите, се извършват с фунгициден разтвор, към който са добавени Солфоликид-
5 Ι/ha или Тиовит Джет 2,5-3 kg/ha.
BG10110084A 2007-04-24 2008-03-17 Метод за борба с лозовата краста BG65825B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110084A BG65825B1 (bg) 2007-04-24 2008-03-17 Метод за борба с лозовата краста

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10986407 2007-04-24
BG10110084A BG65825B1 (bg) 2007-04-24 2008-03-17 Метод за борба с лозовата краста

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110084A true BG110084A (bg) 2008-10-31
BG65825B1 BG65825B1 (bg) 2010-02-26

Family

ID=40328093

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110084A BG65825B1 (bg) 2007-04-24 2008-03-17 Метод за борба с лозовата краста

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65825B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG65825B1 (bg) 2010-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA119672C2 (uk) Пестицидні композиції
AU2008325103B2 (en) Synergistic combination to improve grape color and to alter sensory characteristics of wine
WO2003096806A2 (de) Pflanzenstärkungsmittel auf basis von phytohormonen
Sachan et al. Efficacy of some novel insecticides against yellow stem borer, Scirpophaga incertulas (Walker) in Basmati Rice
EP1778014A1 (de) Verwendung von s-abscisinsäure zur verbesserung des fruchtansatzes, zur erzeugung parthenokarper früchte, und als wachstumshemmer
EP2774484A1 (en) Method for fruit thinning at late growth stages of fruit plants
Kumar et al. Field Efficacy of Insecticides Against Pod bug [(Clavigralla gibbosa (Spinola)] and Pod fly (Melanagromyza obtusa Malloch) Infesting Pigeonpea
Kartikeyan et al. Efficacy of a new insecticide combination against major pests of paddy
BG110084A (bg) Метод за борба с лозовата краста
US20210022339A1 (en) Use of delayed dormant applications of homobrassinolide on grapes to enhance bud break
CN111988996B (zh) 提高着生坚果的植物的产量
Rai et al. Effects of promalin, SADH and chlormequat on tree growth, flowering, fruit-set, yield and fruit quality of ‘Gola’pear
DE1792687A1 (de) Fungicides Mittel
WO2020250241A1 (en) Bud break composition
Sulagitti et al. Bio-efficacy of some novel insecticides against Nilaparvata lugens (Stål)(Hemiptera: Delphacidae) on paddy
EP1237412B1 (en) Use of a semicarbazone plant growth regulator for crop yield enhancements
CN103535351B (zh) 绿盲蝽性信息素
Sunitha et al. Management for thrip complex in grape ecosystem
Prodanova-Marinova et al. Comparative testing of Stomp 33 EC and Wing P in vine nursery.
CN103719122A (zh) 含吡唑醚菌酯与氨基甲酸酯类杀菌剂组合物超低容量液剂
RU2198499C2 (ru) Способ защиты плодовых деревьев от весенних заморозков
RU2798880C2 (ru) Способ повышения стойкости злакового растения
WO2000078144A1 (de) Verfahren zur erhöhung der widerstandskraft von kulturpflanzen gegen phytopathogene pilze
Singh et al. Promising activity of ftuopyram 200+ tebuconazole 200–400 SC against anthracnose and powdery mildew of grapevine
RU2245033C1 (ru) Способ борьбы с колорадским жуком