BG109146A - Метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода - Google Patents

Метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода Download PDF

Info

Publication number
BG109146A
BG109146A BG109146A BG10914605A BG109146A BG 109146 A BG109146 A BG 109146A BG 109146 A BG109146 A BG 109146A BG 10914605 A BG10914605 A BG 10914605A BG 109146 A BG109146 A BG 109146A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
brandy
fermentation
whey
distillation
production
Prior art date
Application number
BG109146A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66271B1 (bg
Inventor
Димитър Стоянов
Йордан КОСТАДИНОВ
Original Assignee
"Лемна Екоинвест - България" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Лемна Екоинвест - България" Ад filed Critical "Лемна Екоинвест - България" Ад
Priority to BG109146A priority Critical patent/BG66271B1/bg
Publication of BG109146A publication Critical patent/BG109146A/bg
Publication of BG66271B1 publication Critical patent/BG66271B1/bg

Links

Landscapes

  • Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

Методът за производство на ракия включва използване на прясна млечна суроватка като изходна суровина. Непосредствено след отделянето на твърдата сиренява субстанция, млечната суроватка се подлага на изваряване, центрофугиране и ултрафилтрация за отделянето на остатъчните мазнини и белтъчни компоненти, след което получената светложълта бистра суроватка се подлага на ферментация. След приключване на ферментацията следва филтриране, дестилация на филтрираната бистра течност, овкусяване и отлежаване най-малко шест месеца. Ракията е произведена от млечен продукт и съдържа етилов алкохол от 38 до 44 об. %, метанол до 2 g/dm3, фурфурол до 4 mg/dm3,киселини, не повече от 800 mg/dm3, висши алкохолидо 2000 mg/dm3 и серен двуокис - общ до 200 mg/dm3 и свободен до 20 mg/dm3. На цвят е светла, прозрачна, със специфичен вкус.

Description

Изобретението се отнася до Метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода, намиращо приложение в спиртоварната промишленост.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
В Република България годишно се произвеждат над 30 хиляди тона ракии, групирани в две основни групи : гроздови и плодови .
Гроздовите ракии се получават от вторичните суровини при винопроизводството - ферментирали джибри, винени утайки и пикети.
Плодовите ракии се получават от ферментирали нестандартни и негодни за пряка консумация семкови и костилкови плодове.
Подготовката на изходните суровини за производство на гроздови и плодови ракии включва технологични процеси, позволяващи винена ферментация на съдържащите се в плодовете и гроздето захари глюкоза, фруктоза, галактоза и пентозани.
Процесът на ферментация трябва да избягва протичането на оцетнокисела и млечна ферментация. Извличането на ракията от ферментиралите суровини става чрез дестилация. Дестилацията се осъществява по два технологични цикъла - прекъснат и непрекъснат.
Прекъснатият способ се прилага главно при производството на ракии в малки работилници, оборудвани с медни дестилационни казани, а непрекъснатият технологичен цикъл са прилага при промишлено производство в инсталации с дестилационни колони от неръждаема ламарина.
Съществуват и дестилационни колони с прекъснат цикъл на работа. Колонните инсталации позволяват по-добре да се следи и регулира технологичният процес, с оглед на по-добри физикохимични и органолептични показатели на готовият продукт.
©
В процеса на ферментация на костилковите плодове, ако не бъдат отстранени предварително костилките, се получава насищане на ферментиралата каша с метилов алкохол, който е силно токсичен и опасен. При дестилацията на такива материали е задължително да се
предприемат технологични мерки за отстраняването му. При
промишлено производство такива мерки се вземат още при
подготовката на суровините за ферментация. Освен това при
колонната дестилация има възможност за отделяне на метанола и тежките алкохоли от крайния продукт.
a - · · · · · * ·
·.· : · : : ·: :···.
.....
• · · · ·
Не така стоят обаче нещата при домашното приготвяне и ферментация на плодовете и последващата дестилация в медни казани. Много често от незнание и стремеж за по-висок рандеман, стопаните произвеждат опасни високо токсични домашни ракии.
Гроздовите и плодовите ракии в зависимост от изходните продукти, процеса на ферментация и инсталацията за дестилация имат свой специфичен вкус и аромат.
От историческите сведения за бита и начина на живот на хунски и прабългарски народи е известно , че те са произвеждали алкохолна напитка “кумис” от кобилешко мляко. Напитката е била от рода на виното с ниско съдържание на алкохол. Технологията на производство на тази напитка е загубена по нашите земи. Не са известни високо алкохолни напитки, ракии, водки и подобни, на базата на мляко и млечни продукти.
Предимство при това производство на ракия е оригиналността на метода и че след подходящи технологични обработки от млякото се извличат основните ценни съставки - млечен казеин и масло, а за получаване на готовата напитка се използува единствено остатъчната млечната захар и естествените млечни аромати, т.е - напитката се произвежда от отпадъчен материал при съпътствуваща технология към основната преработка на млякото. За ферментацията се използуват стандартни винени дрожди .
Технологията е промишлено приложима. Възможно е организиране производството на млечната ракия на база събирането : ···:.. .:··· ·· : * : :·· :···.
.....
• ··· на млечна суроватка от няколко производители на сирена, които не я уползотворяват в тяхни производства .
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Техническият проблем, който трябва да се реши е да се създаде метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода, с високо съдържание на етилов алкохол, ниско съдържание на метилов алкохол, пивка и с нови вкусови качества.
©
Този технически проблем е решен като е създаден Метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода, при които високо алкохолната напитка се произвежда от мляко. Основната суровина за производство е отпадъчен млечен продукт, получаван при производството на сирена - млечна суроватка. След отстраняването й от основните продукти, суроватката се обезмаслява и се отделят всички неразтворими компоненти. Готовата изходна суровина е бледожълта прозрачна течност с характерен млечен аромат. Към тази ф суровина при температура 22°С - 30°С се добавят винени дрожди за да започне ферментацията на лактозната захар. Ферментацията продължава от 5 до 8 дни, след което следва дестилация в дестилационна колона по познат начин. Следва технологична дообработка на готовия продукт, купажиране и след минимум шест месечно отлежаване, ракията е готова за бутилиране и консумация
Предимство на Методът за производство на ракия и ракия, произведена по метода е, че получения продукт млечна ракия, за разлика от другите ракии има мек и приятен вкус със специфичен млечен аромат, пивка е. Тя дава възможност на любители на •· ·· ···· ··· J · · л 9 ·· · ······ ί ···· 2 ·· • : . : : · : : — ·· ·.. · · ·· ·.. алкохолните напитки да почувствуват наслада от употребата на нов, специфичен, приятен и непознат продукт. Технологията на производство гарантира висока степен на чистота. По показателите си за съдържание на етилов алкохол, други алкохоли и киселини, полученият продукт се доближава до водките. Другото голямо предимство е, че суровината за производство е отпадъчен продукт при млекопроизводство, който до настоящия момент се усвоява главно за добавка към храната на животни .
© ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Едно примерно изпълнение на Метод за производство на ракия и продукт получен по метода включва следните етапи на производство: Получаваният продукт Млечната ракия използва изходна суровина прясна млечна суроватка. Млечната суроватка е отпадъчен продукт при производството на бяло саламурено сирене, твърди сирена и кашкавали. Непосредствено след отделянето на твърдата сиренява субстанция, млечната суроватка се подлага на изваряване, центрофугиране и ултрафилтрация, с оглед отделянето на остатъчните мазнини и белтъчни компоненти. Получава се светложълта бистра суроватка, която се обработва със селектирани дрожди при температура от 22°С до ЗО°С в неръждаеми съдове. В зависимост от обемите на съдовете в първите 5 дни ферментиращата мъст се разбърква неколкократно ръчно или с подходяща помпа, с оглед уеднаквяване и ускоряване на процеса и недопускане на млечнокисела ферментация. В зависимост от температурните условия алкохолната ферментация протича от 5 до 8 дни. След приключване на ферментацията следва филтриране и дестилация на филтрираната бистра течност. Дестилацията се извършва в дестилационна колона, • · ·· където се отделя фракцията на етиловия алкохол, а останалите алкохолни фракции се изхвърлят или се използуват за технически нужди в други отрасли. Наличието на метанол и други тежки алкохоли в готовата напитка трябва да бъде в границите на допустимите норми за концентрирани спиртни напитки. Следва овкусяване със светъл пчелен мед или захар, филтруване през груб филтър и през йонообменна смола и добавяне на глицерин - 0,1 %.
Цветът на напитката е прозрачно бял до леко жълт, в зависимост от меда. Вкусът е мек и приятен със специфичен млечен аромат.
Ракията трябва да отговаря на следните норми :
Етилов алкохол - 38 до 44 об.% , метанол -до 2 g/dm3 , фурфурол - до 4 mg / dm3 , киселини - не повече от 800 mg/dm3 , висши алкохоли - до 2000 mg/dm3 ,Серен диокис - общ до 200 mg/dm3 и свободен до 20 mg/dm3.
Готовата напитка се съхранява в стъклени или неръждаеми съдове. Отлежава минимум шест месеца. Разфасова се в стъклени бутилки от 0,7л, 1л и Зл.
Литература : (1) “ТЕХНОЛОГИЯ НА ВИСОКОАЛКОХОЛНИТЕ
НАПИТКИ “ -Земиздат - София - 1985 год . Автор проф. Илия Христов Нушев /.

Claims (10)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ • · · • ···
    1. Метод за производство на ракия включва етапи на производство подготовка на изходния материал, ферментация, дестилация, отлежаване и бутилиране за консумация, характеризиращ се с това, че включва използване за изходна суровина прясна млечна суроватка, като непосредствено след отделянето на твърдата сиренява субстанция, млечната суроватка се подлага на изваряване, центруфугиране и ултрафилтрация за отделянето на остатъчните мазнини и белтъчни компоненти, след което получената светложълта бистра суроватка се обработва със селектирани дрожди и се подлага на ферментация, като ферментиращата мъст се разбърква неколкократно ръчно или с помпа, с оглед уеднаквяване и ускоряване на процеса и недопускане на млечнокисела ферментация, като след приключване на ферментацията следва филтриране, дестилация на филтрираната бистра течност, овкусяване и отлежаване минимум шест месеца.
  2. 2. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че светложълтата бистра суроватка се обработва със селектирани дрожди при температура от 22 °C до 30 °C в неръждаеми съдове .
  3. 3. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ферментиращата мъст се разбърква неколкократно ръчно или с помпа в зависимост от обемите на съдовете в първите 5 дни.
  4. 4. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че алкохолната ферментация, в зависимост от температурните условия, протича от 5 до 8 дни.
    • · . ···· ··· . ! · · ···· ·····.: ···· * · · • · : : ·.::··· ·,/ :
    • * · · ·
  5. 5. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че овкусяването на ракията става със светъл пчелен мед или захар.
  6. 6. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че след филтруване на дестилата през груб филтър и през йонообменна смола, се извършва добавяне на глицерин - 0,1 %.
  7. 7. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че един литър готова ракия се получава от 11 - 13 литра суроватка.
  8. 8. Ракия, произведена по описания метод и съдържаща основно етилов алкохол и метилов алкохол, характеризираща се с това, че високо алкохолната напитка е произведена от млечен продукт и съдържа етилов алкохол - 38 до 44 об.% , метанол -до 2 g/ dm3, фурфурол - до 4 mg/dm3, киселини - не повече от 800 mg/dm3, висши алкохоли - до 2000 mg/dm3, серен двуокис - общ до 200 mg/dm3 и свободен до 20 mg/dm3 и на цвят е прозрачно светла, със специфичен вкус.
  9. 9. Ракия, съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че прозрачно светлия цвят на напитката е прозрачно бял до леко жълт, в зависимост от добавения мед.
  10. 10. Ракия, съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че вкусът е мек и приятен със специфичен млечен аромат .
BG109146A 2005-05-04 2005-05-04 Метод за производство на ракия от млечна суроватка BG66271B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109146A BG66271B1 (bg) 2005-05-04 2005-05-04 Метод за производство на ракия от млечна суроватка

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109146A BG66271B1 (bg) 2005-05-04 2005-05-04 Метод за производство на ракия от млечна суроватка

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109146A true BG109146A (bg) 2007-01-31
BG66271B1 BG66271B1 (bg) 2012-11-30

Family

ID=38057561

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109146A BG66271B1 (bg) 2005-05-04 2005-05-04 Метод за производство на ракия от млечна суроватка

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66271B1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105950418A (zh) * 2016-06-30 2016-09-21 盖哈木西格图 一种制作奶酒的方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG66271B1 (bg) 2012-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2217009C2 (ru) Добавка к напитку и способ производства напитка
US20080063749A1 (en) Mead making method
CN101560452B (zh) 荔枝白兰地的生产工艺
US6846503B2 (en) Method and apparatus for production of an alcoholic beverage
BG109146A (bg) Метод за производство на ракия и ракия, произведена по метода
CN110564537A (zh) 一种富硒葡萄酒和制作方法
SU727683A1 (ru) Способ приготовлени крепкого напитка "ер-су"
RU2496861C1 (ru) Способ производства яблочных вин
RU2797015C1 (ru) Способ получения слабоалкогольного напитка из березового сока
RU2343189C1 (ru) Способ производства медового вина
RU2209239C2 (ru) Способ производства слабоалкогольного фруктового напитка
SU1733465A1 (ru) Способ производства крепкого напитка
RU2757034C1 (ru) Способ производства столового вина
Lipnizki Examples of the usage of cross-flow membrane filtration in the food industry
US20200407667A1 (en) Methods for preparing high color concentrate wine
RU2007929C1 (ru) Способ производства безалкогольного напитка
WO2023232748A1 (en) Low-alcohol or alcohol-free compositions, and methods to produce thereof
SU676608A1 (ru) Способ производства плодово годных вин и сидров
SU1330151A1 (ru) Способ производства натуральных вин
RU2125591C1 (ru) Способ переработки сушеного винограда
RU2218389C2 (ru) Способ переработки плодово-ягодного сырья
EA037992B1 (ru) Способ получения яблочного сидра
CN110564539A (zh) 一种富硒葡萄酒液和制作方法
SU1373397A1 (ru) Способ производства безалкогольного напитка
RU117915U1 (ru) Линия производства напитка коньячного типа