BG107245A - Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му - Google Patents

Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му Download PDF

Info

Publication number
BG107245A
BG107245A BG107245A BG10724502A BG107245A BG 107245 A BG107245 A BG 107245A BG 107245 A BG107245 A BG 107245A BG 10724502 A BG10724502 A BG 10724502A BG 107245 A BG107245 A BG 107245A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fire
extinguishing
water
chamber
housing
Prior art date
Application number
BG107245A
Other languages
English (en)
Inventor
Георги А. Гълъбов
Георги С. Стефанов
Original Assignee
Георги А. Гълъбов
Георги С. Стефанов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Георги А. Гълъбов, Георги С. Стефанов filed Critical Георги А. Гълъбов
Priority to BG107245A priority Critical patent/BG107245A/bg
Publication of BG107245A publication Critical patent/BG107245A/bg

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Description

МЕТОД ЗА ГАСЕНЕ НА ПОЖАРИ
И УСТРОЙСТВО ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО МУ
ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ
Изобретението се отнася до метод за гасене на пожари и устройство за приложението му, който намира приложение при потушаването на пожари в селскостопански полета, ливадни и горски пасища и други подобни обекти, при които пожарите са характерни с относително нисък пламък на огъня .Изобретението може да намери приложение и за пожарно и взривно обезопасяване на резервоари за транспорт или резервоари за съхранение на течни горива или други лесно запалими и горими течности, както и за гасене на пожари в затворени помещения.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е метод за гасене на пожари характеризиращ се с това, че огнегасителните вещества се подават към огнището на пожара от разстоя ние с помощта на различни устройства под налягане. При скоростното преминаване на струята от огнегасителни вещества през слой от атмо сферен въздух, те увличат части от този слой със себе си, при което създават непрекъснато въздушно течение насочено към огъня. Създаденото въздушно течение се смесва с подаваната към огъня струя от огнегасителни вещества, при което значително намалява количеството и концентрацията на огнегасителните вещества, достигнали до горящите материали които са обект на гасене.
Намалената концентрация на огнегасителни вещества не ограничава напълно достъпа на кислород до горящите в пожара материали, което значително намалява ефикасността гасенето на пожара.
Известния метод за гасене на пожари се осъществява посредством Различни по конструкция устройства, които принципно съдържат един или повече струйници за подаване под налягане на газообразни, прахо образни и течни огнегасителни вещества към огнището на пожара.
Известно е устройство за гасене на пожар, RU - 2055614 С1, включващо транспортно средство, включващо корпус с обем за течност с огнегасяща течност и средство за подаване на течността в мястото на пожара, при което резервоара с течност е свързан със средството - струйник, посредством помпа и гъвкав ръкав, като струйникът е разположен върху подвижна конструкция, тип лафет, закрепена върху корпуса.
Недостатък на описаните метод и устройство е недостатъчната му ефективност, която е резултат от бавното гасене и значителни разходи на огнегасителни вещества. Както вече беше споменато методът е при ложим при гасене на пожари в селскостопански полета, ливадни и горски пасища и други подобни обекти, при които пожарите са характерни с
относително нисък пламък на огъня и фронт на‘разпространение с малка дълбочина (широчина), но с голяма дължина. Този недостатък се засилва и от факта, че посочените характерни пожари в повечето случаи се намират на отдалечено разстояние от базите за снабдяване с огнегасителни вещества, което е свързано с повишени транспортни разходи и създава допълнителни трудности в организацията по доставката им до мястото на пожара и трудности по ефективното управление на пожарогасителния процес. Посочените трудности са предпоставка за повишена опасност от разпространение на пожара към населени места, пожароопасни обекти или труднодостъпни местности.
Друг недостатък на известното устройство за гасене на пожари, изпълнено върху транспортно средство е това, че “празния” обем в горивния му резервоар е изпълнен с пожаро,- взриво опасна горивно-въздушна смес, в резултат на което съществува потенциална опасност от пожар или експлозия. Освен това за противопожарно обезопасяване на двига ’Чйвд*' телното отделение са монтирани противопожарни средства, използващи само и единствено приготвени в промишлени условия пожарогасителни вещества, както и това, че всмукателния колектор на двигателя е свързан единствено с атмосферата, вследствие на което съществува потенциална опасност в критична ситуация по време на пожарогасителни работи или пожар в двигателното отделение, двигателя да загасне поради навлизане в цилиндрите му на пожарогасителни вещества и ли димни газове от пожара вместо атмосферен въздух.
Известен е друг метод за гасене на пожари със “насрещен огън” при който пред фронта на пожара в определен момент и на предварително определено разстояние умишлено се запалва “насрещен огън”. Насрещния огън се запалва в случаите, когато в близост до пожара съществува благоприятно въздушно течение насочено срещу посоката на разпростра нението на пожара. Благоприятното въздушно течение възниква вследст вие на по-високата температура на въздуха над огнището на пожара или вследствие промяна в посоката на вятъра. Преди умишленото запалване на насрещния огън е необходимо изграждането на защитна полоса(чрез разораване или третиране с негорими материали и др.) която да възпре пятства разпространението на насрещния огън в нежелана посока.
Недостатък на известния метода на “насрещен огън” е това, че прилагането му е свързано с продължително време за подготовката на защиг ната полоса и кратко време за запалване и разпалване на насрещния огън на фронт с относително голяма дължина. Поради факта, че посоката на благоприятното въздушно течение е нестабилна във времето, от начало то на подготовката до запалването на насрещния“ огън, съществува реална повишена опасност “насрещния огън” да се превърне във втори пожар.
4·· • ·· • · ·· • 4 · · · е · ·· • · ·
3, • 4
44 •4 •·
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО.
Като се има предвид изложеното известно състояние на техниката в разглежданата област цел на настоящото изобретение е да бъдат създадени метод за гасене на пожар и устройство за приложението му, които да се отличават с повишена ефективност на гасенето на пожар при значи телно намаляване на разходите за гасене.
Допълнителна задача на изобретението е да се повиши противопожарната обезопасеност на устройството при транспорт и съхранение на горива и други лесно запалими течности в мястото на гасене на пожара. Същността на предлагания метод за гасене на пожари се състои в това, че непосредствено в огнището на пожара се ограничава присъствието на кислород посредством формирането на огнезадушаваща камера, оформена между долната част на корпуса на транспортно средство и горящата земна повърхност, при което в пространството на описаната w огнезадушаваща камера се подават поотделно или в комбинация огнегасителни вещества като прахо-газова смес, димни газове от огнището на пожара, водна пара, финно-пресята суха земна пръст и отработени газове, изпускани от работата на задвижващия транспортното средство двигател.
Прахо-газовата смес представлява смес от суха земна пръст и пепел от огнището на пожара, взети непосредствено от мястото на пожара.
Водната пара се получава от използването на топлинната енергия, излъчвана от огъня на пожара в мястото на гасенето.
При необходимост е възможно да бъдат използвани и известните стандартни огнегасителни средства в прахообразно, течно или твърдо състояние, предварително приготвени в промишлени условия и доставяни в стандартни съдове и опаковки.
Методът за гасене на пожари съгласно изобретението може да бъде приложен с устройство за гасене на пожари, което включва известно противопожарно транспортно средство, за предпочитане верижно транспортно средство, включващо метален корпус с вътрешно пространство разделено на изолирани едно от друго: двигателно, екипажно и инсталационно отделения.
В долната част на корпуса на верижното транспортно средство са монтирани приспособления, чието използване по време на пожар формира огнезадушаваща камера, оформена между челната стена на корпуса, дъното на корпуса и земната повърхност. Споменатата огнезадушаваща камера е определена от завеса, изпълнена от частично припокрити една с друга гъвкави ленти, закрепени вертикално към периферията на корпуса и достигащи до земната повърхност. В така формираната камера са разположени, изолирани една от друга, групи от изпълнителни отвори, оформени непосредствено до дъното на корпуса е свързана с: паро-пода-
л · · · · · · ^·· ·· · · ·· ···· · · · ·· • ······ · · ·· ·· • · · · · ··· •· · ··· ··· · · ···· вателна инсталация; газо-подавателна инсталация за ниско налягане, газо-подавателна инсталация за високо налягане, помощна газо-подавателна инсталация, прахо-подавателна инсталация, пожаро-обезопасителна инсталация и огне-преградителна инсталация. Противопожарното транспортно средство включва двигател с вътрешно горене, чиито захранващ колектор е свързан с горивен резервоар, снабден с еднопосочен предпазен клапан. Устройството съдържа компресор свързан тръбопроводна въздухо-подавателна инсталация с междинен охладител и резервоар за сгъстен въздух, от който са предвидени изходя щи въздухопроводни линии за захранване на лични предпазни средства /непоказани на фигурите/, както и за зареждане на преносими бутилки със сгъстен въздух.
Устройството съдържа още и водогасяща инсталация, включваща резервоар за вода, свързан посредством водни помпи с водоструйници, монтирани към корпуса на транспортното средство върху подвижни механизми и свързани с помощта на гъвкави шлангове. Паро-подавателната инсталация включва разположен в най-ниската част на корпуса резервоар за вода, свързан чрез нагнетателна помпа с долния край на воден щит разположен пред термо-изолационна преграда. Горният край на водния щит е свързан с водо-разпръсквачи, монтирани в паро-генераторна камера, чиято долна стена е с форма на цилиндричен свод и е разположена пред най-горната челна част на водния щит. Посредством спирателен кран водния щит е свързан с други водораз пръсквачи, монтирани в огнеуловигел, оформен в огнезадушаващата камера, непосредствено под паро-генераторната камера и пред водния щит. Паро-генераторната камера, чрез паро-отводни канали е свързана с група паро-захранващи отвори, разположени под предния край на дъното на корпуса.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на паро-подавателната инсталация са предвидени допълнителни, трети разпръсквани, монтирани в изпускателния тръбопровод, по-специално след изходния отвор на из пускателния колектор.
Газоподавателната инсталация за ниско налягане включва изпускателен колектор на двигателя, който е свързан с газо-захранващи отвори, разположени в предната част на огнегасителната камера зад паро-захранващите отвори и с втора група газо-захранващи отвори, разположени в задна та част на огнезадушаващата камера, оформени съответно в първа и вто ра редици, ориентирани перпендикулярно на надлъжната ос на корпуса. Газо-подавателната инсталация за високо налягане включва изпускател ния колектор, свързан чрез охладител и първи входен отвор на входен превключвател с компресор, който чрез първи изходен отвор на изходен превключвател е свързан към резервоара за сгъстени газове.
··· ·· · · · · ·· ···· · · · *· • ······ · « ·· · · ··· · ···· ·· · ··· · · · ·· ····
Резервоарът за сгъстени газове е свързан с гъвкави газоструйници, разположени в непосредствена близост до паро-захранващите отвори и до земната повърхност, както и с газо-подавателната инсталация за ниско налягане.
Помощната газо-подавателна инсталация включва помощни газо-зах ранващи отвори свързани с газо-генераторна камера, заредена с газообра зуващи вещества. Газо-генераторната камера е свързана и с газо-подава телната инсталация за ниско налягане. Прахо-подавателната инсталация включва прахо-захранващи отвори, разположени в предната част на огнезадушаващата камера, свързани към изходния отвор на смесител с първи входен отвор, който е свързан с резервоара за сгъстени газове. Смесителят е свързан още и с херметизиран бункер за финно пресята земна пръст и с допълнителен бункер за прахообразни огнегасителни вещества. Бункера за земна пръст и допълнителния бункер са свързани и с резервоара за сгъстени газове.
В предната част на огнезадушаващата камера е монтиран разпрашителен механизъм,съставен от лява и дясна секции, всяка изградена от хоризонтално разположена носеща греда, свързана чрез шарнирно окачени рамена с управляващ механизъм . По дължината на носещата греда са закрепени с единия им край спирални пружини, към другия край на които са монтирани разрохкващи накрайници, които са в контакт със земната повърхност.Между отделните спирални пружини, към носещата греда са захванати с единия им край разпрашителни опашки, всяка изградена от вирбел, разположен между носеща греда и късо въже, към което са застопорени наклонени пружинни шипове, оформени като цилиндричен грозд, положен върху земната повърхност.
Пожаро-обезопасителната инсталация включва резервоар за сгъстени газове, който чрез е свързан с двигателното отделение, а чрез регулиращ кран и филтър-очистител е свързан с празното пространство в горивния резервоар на верижното транспортно средство, както и с празното про странство на резервоар за лесно запалими течности. Празните пространства на резервоарите за гориво и за лесно запалими течности са свързани с атмосферата чрез еднопосочен предпазен клапан. Огнепреградителната инсталация включва оросителни отвори свързани чрез помпа и трипътен кран с резервоар за пожаро-гасителна течност и с резервоара за лесно запалимата течност. Оросителните отвори са разподо жени между първата и втората редици от втората група газо-захранващи отвори. Към резервоара за сгъстени газове е свързан накрайник за захран вале на външни потребители и преносими бутилки за сгъстени газове. Въздухо-подавателната инсталация включва всмукателен колектор свързан към втори входен отвор на входния превключвател, компресор, изходен превключвател с втори изходен отвор, свързан към резервоара за сгъстен въздух, който чрез регулиращ кран и филтър-очистител е свър
6· • · · · · • · · · ·· • · ·« • · · ·· • · ·· • · · ·· ···· зан с накрайници за предпазните газови маски на екипажа. .Чрез втори регулаторен кран резервоара за сгъстен въздух е свързан към всмука телния колектор, входящия отвор на който е свързан с атмосферата чрез еднопосочен клапан. Към въздухо-подавателната инсталация са предви дени преносими бутилки за сгъстен въздух.
Гъвкавите ленти на оградителната завеса са изработени от трудно горим материал и във всяка от тях е оформен монтажен отвор свързан с мрежа от охладителни канали отворени към огнегасителната камера. Посредст вом монтажните отвори гъвкавите ленти са нанизани на водо-подаваща тръба с изработени в нея радиални отвори, съвпадащи с входните отвори на охладителните канали. Водо-подоващата тръба е захваната към стра ничните стени на корпуса и е свързана към резервоара за вода посред ством спирателен кран и нагнетателна помпа.
Възможно е в акумулаторно-регенеративния двигател с вътрешно горене, чрез преразпределител изпускателните отвори на една част от работните цилиндри да са свързани с подавателните отвори на друга част от работните цилиндри, нагнетателните отвори на които са свързани с резервоара за сгъстени газове.
Няма ограничения, комбинация от елементи на така описаната констру кция да бъдат монтирани върху радио управляема моторизирана транс портна количка, както и на ръчна количка, на преносима дръжка и рани ца.
Описаната конструкция може да бъде монтирана също така към цис терни или резервоари, предназначени за автомобилен, железопътен или воден транспорт, към резервоари за стационарно съхранение на лесно запалими течности или към затворени помещения за дълговременно съхранение на материали, изпускащи пожаро-и-взриво опасни газове.
При едно друго вариантно изпълнение на изобретението, струйника със захванати към него изпълнителни механизми за завъртането му е мон тиран към свободния край на носеща мачта, където е монтирана и телеви зионна камера за наблюдение гасенето на пожара. Конструкцията на но сещата мачта е изработена от шарнирно свързани един с друг елементи, свързани към изходящия отвор на подаващата огнегасителни вещества помпа и към входния отвор на струйника. При това изпълнение изпълни телните механизми са свързани към пулт за дистанционно управление, а телевизионната камера е свързана с Монитор разположен пред оператора.
Описаните метод и устройство за гасене на пожар се отличават с значително повишена ефективност по отношение гасенето на пожара. 0 предлагания метод и устройство, обект на изобретението се постига сигурно изолиране на достъпа на кислород(въздух) до мястото на горене и намиращите се около него горими материали чрез запълване на про странството около тях с леснодостъпни огнегасителни вещества, произ веждани в момента на гасенето на огъня.
По този начин гасеното на пожара се извършва с огнегасителни средства Които съществуват на мястото на пожара,т.е. гасеното не е зависимо от наличните количества огнегасителни конвенционални средства.
Устройството осигурява възможност едновременно със гасеното на пожара да се извършва подготовка /създаване на полоса/ за използването на метода на “насрещния огън”, както да се повиши противопожарната безопасност при транспортирането на течни горива с всякакъв вид транспортни средства, както и при складовото им съхранение.
Предимство на устройството за приложението на предлагания метод при гасене на пожари характерни с нисък пламък и с малка дълбочина, но с голяма дължина на фронта на разпространение на огъня им са намаляване на времето за потушаване на пожара, понижаване себестойността на извършваните действия, предвид на използването на леснодостъпни и безплатни материали за приготвяне на огнегасителни състави. Същевременно значително намаляват затрудненията по организацията и управле нието на пожарогасителния процес. С изобретението се създават условия да се намали опасноста от разпространение на пожара към населени места, към пожаро и взриво опасни обекти или труднодостъпни местности. Намалява се броя на необходимите участници в пожарогасителния про цес, както и разходите за производство, складово съхранение и тези за транспортиране на необходимите за пожарогасителния процес огнегаси телни вещества. Методът на гасене на пожар се прилага при значителни облегчени условия, като са намалени пораженията от психологично и социално естество върху хората засегнати от пожара. Не на последно място се намаляват и екологичните поражения върху флората, фауната и върху околната среда като цяло.
Подобряват се условията и безопасността на труда при гасеното на пожари, възникнали във високи сгради, в складове за леснозапалителни
ч. и взривоопасни материали.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението се разяснява по-подробно с помощта на примерното изпълнение на показан на фигурите, от които:
Фиг. 1 - представя обща схема на монтиран на противопожарно верижно транспортно средство.
Фиг. 2 - представлява разгъната схема на инсталациите, разполо жени в транспортното средство.
Фиг. 3 - представя надлъжен разрез на завеса от гъвкави ленти Фиг. 4 - представя напречен разрез от фиг.З
Фиг. 5 - представя разпрашаващ възел
Фиг. 6 - представлява обща схема на преносим вариант на устрой ството за гасене на пожар • *
/
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО.
По-нататък в описанието ще бъде представено едно примерно изпъл нение на изобретението, което не ограничава използването му в сходни ситуации или изпълнението на подобни устройства, които реализират същия метод и подход за задушаване на пламъците на пожара.
В съответствие с изобретението задача се решава с метод и устройство за гасене на пожари, които се характеризират с нисък пламък на огъня. Методът включва подаване на огнегасителни вещества в зоната на горе не, като в качеството на огнегасителни вещества се използва поотделно или в комбинация прахо-газова смес, димни газове от огнището на по жара, водна пара, финно-пресята суха земна пръст и отработени газове, изпускани от работата на задвижващия транспортното средство двига тел, при което едновременно с подаването на споменатите огнегасителни вещества се оформя и защитна полоса за “насрещен огън”.
Методът се изпълнява с помощта на подвижно устройство, представляващо верижно транспортно устройство с оформена в долната му част огнезадушаваща камера. Транспортното средство включва корпус 1 с вът решно пространство разделено на изолирани едно от друго: двигателно 11, екипажно 12 и инсталационно 13 отделения. Противопожарното транспортно средство е съоръжено с двигател с вътрешно горене 14, съответно със захранващ 141 и изпускателен 142 колектори, резервоар за гориво 143, към който е предвиден еднопосочен предпазен клапан 144. В транспортното средство е изпълнена въздухо-подавателна инсталация, изградена от компресор 15, свързан с междинен охладител 152 и резервоар за сгъстен въздух 153, към който са свързани с тръбопроводи преносими бутилки 154 за сгъстен въздух и предпазни газови маски за екипажа(непоказани на фигурите). В предната част на транспортното средство е разположена водо-подавателна инсталация 16, включваща резервоар за вода 161, водна помпа 162, спирателни кранове 163 и водоструйник 164, закрепен към подвижен механизъм с тристепенна свобода на въртене или към носими гъвкави шлангове, непоказани на фигурите. В долната част на корпуса 1 е оформена от огнезадушителна камера 2, оформена между челната стена на корпуса 1, дъното на корпуса 1 и завеса 21, съставена от частично припокрити една с друга гъвкави ленти 210, спуснати от страничните стени на корпуса 1 до земната по върхност. Между челната стена на корпуса 1 и огнегасителната камера 2 е разположена термо-изолационна преграда 17. Огнезадушаващата камера 2, чрез изолирани една от друга групи от захранващи отвори, разполо жени непосредствено до дъното на корпуса 1 е свързана с пароподавател на инсталация 3, газо-подавателна инсталация за ниско налягане 4, газоподавателна инсталация за високо налягане 5, помощна газо-подавателна инсталация 6, прахо-подавателна инсталация 7, пожаро-обезопасителна инсталация 8, огне-нреградителна инсталация 9.
Паро-подавателната инсталация 3 включва разположения в найниската част на корпуса 1 резервоар за вода 161 свързан, чрез нагнета телна помпа 162 с долния край на воден щит 18 разположен пред термоизолационната преграда 17.Горния край на водния щит 18, чрез спира телен кран е свързан с първи водо-разпръсквачи 31 монтирани в парогенераторна камера 30, чиято долна стена е с форма на цилиндричен свод и е разположена пред най-горната челна част на водния щит 18.Чрез втори спирателен кран водния щит 18 е свързан с втори водоразпръсква чи 32 монтирани в огнеуловител 33 оформен в огнегасителната камера 2 V непосредствено под паро-генераторната камера 30 и пред водния щит 18.
Чрез трети спирателен кран водния щит 18 е свързан с трети водораз— пръсквачи 36 монтирани в края на изпускателния колектор 142. Парогенераторната камера 30, чрез паро-отводни канали 34 е свързана с група паро-захранващи отвори 35 разположени под предния край на дъното на корпуса 1.
Газо-подавателната инсталация за ниско налягане 4 включва изпускателния колектор 142 на топлинния двигател 14, който колектор 142, чрез тръбопроводи и трипътен кран е свързан с първа група газо-захранващи отвори 41 разположени в предната част на огнегасителната камера 2 зад паро-захранващите отвори 35 и с втора група газо-захранващи отвори 42, разположени в задната част на огнезадушаващата камера 2 и обособени в първа 421 и втора 422 редици ориентирани перпендикуляр но на надлъжната ос на корпуса 1.
Газо-подавателната инсталация за високо налягане 5 включва изпускателния колектор 141 свързан, чрез входен охладител 51 и първи входен отвор 521 на входен превключвател 52 с многостъпалния ком пресор 151, който чрез първи изходен отвор 531 на изходен превключ вател 53 е свързан към резервоар за сгъстени газове 54. Резервоарът за сгъстени газове 54, чрез спирателен кран е свързан с гъвкави газоструй ници 55, разположени в непосредствена близост до паро-захранващите отвори 35 и до земната повърхност, чрез втори спирателен кран резер воара за сгъстени газове 54 е свързан и с газо-подавателната инсталация за ниско налягане 4.
Помощната газо-подавателна инсталация 6 включва помощни газозахранващи отвори 61 свързани чрез трипътен кран с газо-генераторна камера 60 заредена с газообразуващи вещества.Чрез трипътния кран газо-генераторната камера 60 е свързана и с газо-подавателната инсталация за ниско налягане 4.
Прахо-подавателната инсталация 7 включва прахо-захранващи отвори 71 разположени в предната част на огнегасителната камера 2, свързани към изходния отвор на смесител 72, който чрез входен отвор и спирателен кран е свързан с резервоара за сгъстени газове 54, а чрез втори входен отвор и трипътен кран е свързан с изходните отвори на херметически затворени бункер 73 за финно пресята земна пръст и с допълнителен бункер 74 за прахообразни огнегасителни вещества.Бункера 73 и допълнителния бункер 74, чрез спирателни кранове са свързани и с резервоара за сгъстени газове 54.В предната част на огнегасителната камера 2 е монтиран разпрашителен механизъм 75
съставен от лява и дясна секции всяка изградена от хоризонтално раз положена носеща греда 750 свързана, с управляващ механизъм 751 .По дължината на носещата греда 750 са застопорени с единия им край спирални пружини 752, към втория край на спиралните пружини 752 са монтирани разривачни остриета 753 които са в съприкосновение със земната повърхност.Между отделните спирални пружини 752 към носещата греда 750, чрез вирбели 754 монтирани на пружинни носачи 755 са захванати разпрашителни опашки 756 всяка изградена от свързани във верига разпрашителни елементи 757.
Пожаро-обезопасителната инсталация 8 включва резервоара за сгъс тени газове 54, който чрез тръбопроводи и регулаторен кран е свързан с двигателното отделение 11, а чрез регулаторен кран и филтър-очистител 81 е свързан с празното пространство в горивния резервоар 143 на проти вопожарния верижен транспортьор и с празното пространство на резер воар 82 за лесно запалими течности.Празните пространства на резервоа рите за гориво 143 и за лесно запалими течности 82 са свързани с атмо сферата, чрез еднопосочния предпазителен клапан 144.
Огнепреградителната инсталация 9 включва оросителни отвори 91 свързани чрез подаваща помпа 92 и три пътен кран с резервоар 93 за пожаро-гасителна течност и с резервоара 82 за лесно запалимата течност. Оросителните отвори 91 са разположени между първата 421 и втората 422 редициот втората група газо-захранващи отвори 42.Към резервоара за сгъстени газове 54, чрез спирателен кран е свързан накрайник 541 за захранване на външни потребители и носими бутилки 542 за сгъстени газове.
Въздухо-подавателната инсталация 15 включва всмукателния колек тор 141 свързан към втори входен отвор 156 на входния превключвател
52, многостъпалния компресор 151, изходния превключвател 53 с втори изходен отвор 157 заустен към резервоара за сгъстен въздух 153, който ··· 1 1 · · ♦ · ♦ · • · · 11·· ·· · · · • · · · · · ··· • · ···· · ♦ · · · · « • · · · ···· • · · ··· ··· ·· ···· чрез регулаторен кран и филгьр-очистител 158 е свързан с накрайници 159 за предпазните газови маски на екипажа.Чрез втори регулаторен кран резервоара за сгъстен въздух 153 е свързан към всмукателния колектор 141 входящия отвор на който е свързан с атмосферата, чрез преградителна клапа 155. Към въздухо-подавателната инсталация 15 са предвидени носими бутилки 154 за сгъстен въздух.
Гъвкавите ленти 210 на оградителната завеса 21 са изработени от трудно горим материал и във всяка от тях е оформен монтажен отвор 211 свързан с мрежа от охладителни канали 212 отворени към огнегасител ната камера 2.Посредством монтажните отвори 211 гъвкавите ленти 212 са нанизани на водо-подаваща тръба 213 с изработени в нея радиални отвори съвпадащи с входните отвори на охладителните канали 212.Водоподоващата тръба 213 е захваната към страничните стени на корпуса 1 и е свързана към резервоара за вода 161, чрез спирателен кран и помпа 162. Няма ограничения, комбинация от елементи на така описаната конструкция на огнезадушителя да бъде монтирана: на радио управляема моторизирана транспортна количка; на ръчна количка; или да бъдат изработени в носим вариант.
Едно примерно изпълнение на носимия вариант на устройството /фиг. 6/ включва носима огнегасителна камера 20 оградена от завеса 200, която носима огнегасителна камера 20 е разположена в долния край на тръбнопрофилна дръжка 201 с ръкохватка 202 с монтиран към нея стопорен кран 203 .Чрез канала в тръбнопрофилната дръжка 201, стопор ния кран 203 и гъвкав шланг 204 монтиран след него, носимата огнегаси телна камера 20 е свързана с редуцил вентил 205 монтиран към носимите бутилки 542 заредени със сгъстени газове, които насими бутилки 542 са укрепени към ранична подложка 206 заметната на гърба на огнеборец.
ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Прилагането на метода и действието на огнезадушителя при гасене на пожари с нисък пламък е следното: преди началото на пожарогасенето в зависимост от конкретната пожарна ситуация разриващия механизъм се поставя в работно положение, противопожарното транспортно средство се насочва към пожара така, че при движението му огнегасителната камера да бъде разположена над огъня по дължината на фронта на пожара .При транспортирането на огнегасителната камера, челния край на завесата преминава над огъня с което пламъците попадат в относи телно затвореното пространство на огнегасителната камера.Пламъците на огъня и образуваните димни газове притежаващи сравнително висока температура обтичат стените на огнеуловителя и на водния щит, при което загряват стените на парогенераторната камера и водата във водния щит.Загрятата във водния щит вода, чрез нагнетателната помпа и водоразпръсквачите се впръсква в паро-генераторната камера.Впръснатата вода в парогенераторната камера вследстви на високата температура се превръща във водна пара, която чрез пароотводните канали и захранва щите отвори се подава в огнегасителната камера. Чрез нагнетателната помпа и разпръскваните се впръсква вода и в пространството на огне уловителя, при което разпръскване водните капчици се смесват с ново постъпващите там пламъци и димни газове.При смесването на разпръс натите водни капчици с пламъците и димните газове в огнегасителната камера се образува допълнително количество водна пара.
При движението на противопожарното транспортно средство разрива шия механизъм разравя земната повърхност на дълбочина от 1 см до Зсм.През разровената земна пръст изсушена и нагрята от огъня на пожара преминават разпрашителните опашки, които разпрашават раз ровената земна пръст и пепелните останки на изгорелите в огъня ма териали.При пропускане на сгъстени отработени газове от резервоара към газовите струиници получената земно-пепелна прах допълнително се разпрашава от получената в струйниците газова струя и се смесва с образуваната вече газова смес съставена от водна пара и димни газове. Получените вследствие работата на двигателя отпадъчни отработени газове от изпускателния колектор се подават в огнегасителната камера, чрез трипътния кран и газо-подавателните отвори от състава на газоподавателната инсталация за ниско налягане.При необходимост газообразуващите състави поставени в клетките на помощната газоподавателната инсталация се активират за газо-образуване.Получените газове, чрез трипътния кран и помощните газо-подавателни отвори се подават в огнегасителната камера.В случаи на необходимост се задейст ва помощната помпа, при което избирателно в огнегасителната камера през оросителната тръба се разпръскват специално приготвени огне гасителни течности или вода.При гасене на пожар по терени, където е невъзможна работата на разриващия механизъм, чрез съответните кранове смесителя се захранва със сгъстени отработени газове и с необходимата прах избирателно от бункера за финно пресята земна пръст или от бункера за огнегасителна прах. В случаи когато пламъците на огъня са относително високи, преди противопожарното транспортно средство да премине над тези пламъци, върху огъня се въздейства с водна струя или други огнегасителни вещества, подвани, чрез струйника монтиран върху въртящия се купол. С огнегасителни вещества, подава ни чрез струйника се въздейства и върху отделни огнища разположени в страни от полосата, обхваната от огнезадушителната камера.
В случаи на необходимост от създаване на защитна полоса към оросителните отвори, чрез три пътния кран и помпата от състава на огнепреградителната инсталация се подава лесно полепваща не-горима течност, която се разпръсква върху горимите материали попаднали в обсега на огнезадушителната камера транспортирана по предварително определеното трасе на желаната защитна полоса. Защитната полоса в зависимост от конкретната ситуация може да бъде изградена от една или повече успоредни ленти третирани с лесно полепващата негорима теч ност.
В случаи на необходимост за прилагане на известния метод за гасене на пожари с насрещен огън след последната лента на създадената вече защитна полоса в определения предварително момент характерен с това, че са налице оптимално разстояние до фронта на пожара и благоприятно въздушно течение насочено към този фронт към първата и към втората редици от втората група газо-подавателни отвори се подават отработили газове избирателно от изпускателния колектор или от резервоара за сгъстени газове, след което към оросителните отвори, но само при движещо се противопожарно транспортно средство се подава лесно запалима течност, която се разпръсква върху горимите материали попаднали в обсега на огнезадушителната камера.В момента на излизане от обсега на огнезадушителната камера на първите горими материали третирани с лесно запалима течност към тези материали се подава открит огън за първоначално запалване.При движението на транспор тьора фронта на разпространение на запаления вече огън се движи след огнегасителната камера без да може да навлезе във вътрешността поради липса на въздух в нея.
Прилагането на метода и действието на огнезадушителя при пожаро обезопасяване на горивния резервоар е следното: отваря се редуцир вентила, при което от резервоара за високо налягане в “свободния” обем над повърхноста на горивото в горивния резервоар се изпълва със сгъстени отработени газове с ограничено от редуцир вентила налягане V 0.02 до 0.07 бара по високо от атмосферното.Навлезлите в горивния резервоар отработени газове се смесват с намиращите се там горивни пари образувайки с тях негорима горивно-газова смес, която смес възпрепятства появата на огън или експлозия от случайна електрическа искра предизвикана от статично електричество.В случаи че налягането в горивния резервоар се повиши над посочените стойности се отваря еднопосочния предпазителен клапан. Излизащата от горивния резервоар горивно-газова смес е негорима до момента на навлизане на въздух в нея, поради което служи като преграда срещу разпространението на външен открит огън към вътрешността на горивния резервоар.
Разгледаната схема на приложение на метода за обезопасяване на горивния резервоар на задвижваното средство може успешно да се при ложи и при противопожарно обезопасяване на резервоари за автомобилен, железопътен и воден транспорт на течни горива и на други лесно запалими течности, за противопожарно обезопасяване на резервоари за съхранение на лесно запалими течности в стационарни условия и за противопожано обезопасяване на затворени помещения за дълговре менно съхранение на материали изпускащи пожаро-взриво опасни газове.
Прилагането на метода и действието на огнезадушителя при гасене на пожар в двигателното отделение е следното:Отваря се спирателния кран- при което сгъстените отработени газове от резервоара за високо наля гане навлизат в двигателното отделение изтласквайки въздуха от там, с което се спира достъпа на кислород до огъня и до горимите материали.
Разгледаната схема на приложение на метода при гасене на пожар в двигателното отделение може успешно да се приложи за потушаване на пожари в затворени складови или други помещения.
Високата концентрация на инертни не-подържащи горенето газове, пари и прахообразни вещества и създаваното над налягане в огнега сителната камера съгласно изобретението, възпрепятства достъпа на кислород до огъня и до заобикалящите го горими материали попадащи в обсега на транспортираната огнегасителна камера.Поради липса на кислород, огъня попаднал в огнегасителната камера гасне. Образуваната прах полепнала по повърхнините на незапалените от огъня горими материали ограничава достъпа на въздух до тях след излизането им от обсега на огнегасителната камера, намалява вероятността за саморазпал ване на огъня от тлеещи огнища на пожара.Високата концентрация на отработени газове в резервоарите за транспорт или за стационарно съхра нение на лесно запалими течности обезопасява резервоарите срещу по жар или експлозия. Използването на отпадъчни и лесно достъпни мате риали за пожарогасителни вещества позволява да се снижат общите материални разходи необходими за потушаването на пожара.
Няма ограничения, така описаната конструкция на огнезадушителя да бъде монтирана на радио управляем мотоблок-количка или комбина ция от елементи на описаната конструкция на огнезадушителя да бъдат монтирани на ръчна количка.Посочените средства могат да се използват при гасенето на малки пожари и такива характерни с разпръснати по местността пожарни петна образувани от тлеещ или открит огън.

Claims (10)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Метод за гасене на пожар, включващ подаване на огнегасителни вещества в огнището на пожара, характеризиращ се с това, че в огнезадуша ваща камера, в качеството на огнегасителни вещества се подават поот делно или в комбинация прахо-газова смес, димни газове от огнището на пожара, водна пара, финно-пресята суха земна пръст и отработени газове, изпускани от работата на задвижващия транспортното средство двигател, при което едновременно с подаването на огнегасителни вещества се оформя защитна полоса са използване на насрещен огън
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прахогазовата смес е образувана от суха земна пръст и пепел от огнището на пожара, взети непосредствено от мястото на пожара.
  3. 3. Устройство за приложение на метода съгласно претенция 1, включващо транспортно средство, състоящо се от метален корпус с вътрешно пространство, разделено на изолирани едно от друго двигател но, екипажно и инсталационно отделения, характеризиращо се с това, че в долната част на корпуса /1/ на верижното транспортно средство са монтирани приспособления, чието използване по време на пожар формира огнезадушаваща камера, оформена между челната стена на корпуса, дъното на корпуса и земната повърхност, като споменатата огнезадушава ща камера е определена от завеса, изпълнена от частично припокрити една с друга гъвкави ленти, закрепени вертикално към периферията на корпуса и достигащи до земната повърхност, при което в така формира ната камера са разположени, изолирани една от друга, групи от изпълни телни отвори, оформени непосредствено до дъното на корпуса е свързана с паро-подавателна инсталация; газо-подавателна инсталация за ниско налягане, газо-подавателна инсталация за високо налягане, помощна газо-подавателна инсталация, прахо-подавателна инсталация, пожарообезопасителна инсталация и огнепреградителна инсталация. Противопожарното транспортно средство включва двигател с вътрешно горене, чиито захранващ колектор е свързан с горивен резервоар, снабден с еднопосочен предпазен клапан.
  4. 4. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че съдър жа компресор, свързан тръбопроводна въздухо-подавателна инсталация с междинен охладител и резервоар за сгъстен въздух, от който са предвиде ни изходящи въздухопроводни линии за захранване на лични предпазни средства /непоказани на фигурите/, както и за зареждане на преносими бутилки със сгъстен въздух.
  5. 5. Устройството съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че водогасящата инсталация включва резервоар за вода, свързан посредст вом водни помпи с водоструйници, монтирани към корпуса на транс • · · 16« · · ·· • · « · · «· • ······ ·· · · • · ♦ · ·« ·· · ······ портното средство върху подвижни механизми и свързани с помощта на гъвкави шлангове.
  6. 6. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че пароподавателната инсталация включва разположен в най-ниската част на корпуса резервоар за вода, свързан чрез нагнетателна помпа с долния край на воден щит разположен пред термо-изолационна преграда, като горният край на водния щит е свързан с водо-разпръсквачи, монтирани в паро-генераторна камера, чиято долна стена е с форма на цилиндричен свод и е разположена пред най-горната челна част на водния щит. Посредством спирателен кран водния щит е свързан с други водораз пръсквачи, монтирани в огнеуловител, оформен в огнезадушаващата камера, непосредствено под паро-генераторната камера и пред водния щит. Паро-генераторната камера, чрез паро-отводни канали е свързана с група паро-захранващи отвори, разположени под предния край на дъното на корпуса.
  7. 7. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че в паро-подавателната инсталация са предвидени допълнителни, трети разпръсквани, монтирани в изпускателния тръбопровод, по-специално след изходния отвор на изпускателния колектор.
  8. 8. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че газоподавателната инсталация за ниско налягане включва изпускателен колектор на двигателя, който е свързан с газо-захранващи отвори, разположени в предната част на огнегасителната камера зад паро-захранващите отвори и с втора група газо-захранващи отвори, разположени в задна та част на огнезадушаващата камера, оформени съответно в първа и вто ра редици, ориентирани перпендикулярно на надлъжната ос на корпуса.
  9. 9. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че газо-подавателната инсталация за високо налягане включва изпускател ния колектор, свързан чрез охладител и първи входен отвор на входен превключвател с компресор, който чрез първи изходен отвор на изходен превключвател е свързан към резервоара за сгъстени газове.
  10. 10. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че помощната газо-подавателна инсталация включва помощни газо-зах ранващи отвори свързани с газо-генераторна камера, заредена с газообра зуващи вещества, при което газо-генераторната камера е свързана и с газо-подавателната инсталация за ниско налягане.
BG107245A 2002-11-04 2002-11-04 Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му BG107245A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107245A BG107245A (bg) 2002-11-04 2002-11-04 Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107245A BG107245A (bg) 2002-11-04 2002-11-04 Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG107245A true BG107245A (bg) 2004-05-31

Family

ID=32513816

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107245A BG107245A (bg) 2002-11-04 2002-11-04 Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG107245A (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112774077A (zh) * 2021-03-22 2021-05-11 厦门一泰消防科技开发有限公司 一种森林灭火剂及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112774077A (zh) * 2021-03-22 2021-05-11 厦门一泰消防科技开发有限公司 一种森林灭火剂及其制备方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0667795B1 (en) Fire extinguishing apparatus
US7261165B1 (en) Appartus for fighting forest fires
RU2118551C1 (ru) Способ пожаротушения (его вариант), устройство для его осуществления (его варианты) и система пожаротушения
JP3536064B2 (ja) 消火装置、方法およびノズル
EP1799314A1 (en) Fire extinguishing system
CN103127641B (zh) 一种双气溶胶灭火剂喷射装置
US7028783B2 (en) Ambient-air jet blast flames containment and suppression system
US10532237B2 (en) Dual mode agent discharge system with multiple agent discharge capability
US20040050557A1 (en) Fire engine trailer
RU2752438C1 (ru) Система азотного пожаротушения специального сооружения
KR100589038B1 (ko) 지하공동구의 화재 진압용 폼소화시스템
BG107245A (bg) Метод за гасене на пожари и устройство за приложението му
CN101605574B (zh) 向靶物施加固体二氧化碳
KR101168210B1 (ko) 화재진압용 복합형 소화장치
KR100907495B1 (ko) 소방 방재용 혼합물 및 혼합 살수장치가 포함된 살수 소방차
JP4986102B2 (ja) 消火装置および消火方法
RU2244579C1 (ru) Способ пожаротушения и система пожаротушения для осуществления способа
RU2083244C1 (ru) Устройство для объемного тушения пожара
WO2021220973A1 (ja) 火災の抑制方法および火災の抑制用薬剤放射器
RU2721193C1 (ru) Пожарный автомобиль и пеногенератор
JPH0866488A (ja) 閉囲空間の消火設備
JPH0833730A (ja) 消火・燃焼抑制方法及びその装置
JP2021176503A (ja) 火災の抑制方法および火災の抑制用薬剤放射器
KR20230168712A (ko) 화재진압 관창
JP2005537827A (ja) 液体防護壁を発生させる装置および方法