BG107197A - Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза - Google Patents
Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза Download PDFInfo
- Publication number
- BG107197A BG107197A BG107197A BG10719702A BG107197A BG 107197 A BG107197 A BG 107197A BG 107197 A BG107197 A BG 107197A BG 10719702 A BG10719702 A BG 10719702A BG 107197 A BG107197 A BG 107197A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- shafts
- oxidation
- dye
- bath
- squeezing
- Prior art date
Links
Landscapes
- Coloring (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
Description
Изобретението се отнася до метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза, които намират приложение в текстилната промишленост и по-специално за изделия “Blue denim”.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са методи, при които памучните прежди за изделия “Blue denim” се багрят на въже или в широко състояние по изпитан начин с наймалко 4-6 цикъла. Под един цикъл се разбира прехода на багрения продукт през потапяне в гаопиралото багрило със заключително изстискване и с въздушен пасаж за окисляване на багрилото. През следващото потапяне в кюпиралото багрило, вече окисленото багрило остава в по-голямата си част фиксирано върху материала и само разтворът от химикали се сменя понататък от прясно индигово кюпно багрило. Благодарение на това, при всеки следващ цикъл се извършва по-силно поемане на багрилото и потъмняване на цвета. След последния въздушен пасаж, на два или няколко етапа чрез изплакване се отстраняват нефиксираното багрило и химикали /1,2,3/.
Известни са и инсталации за поточно багрене на прежди в широко състояние, които включват следните елементи: от 1 до 2 отделения за предварително омокряне, от 4 до 6 кюпа за потапяне със съоръжения за изстискване, от 4 до 6 въздушни пасажи, както и от 2 до 3 отделения за изплаквания /3/.
Същност на изобретението
Изобретението представлява метод за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза в защитна среда от аргон при условия, позволяващи регулиране на дебелината на слоя на пръстеновидното оцветяване. Методът на багрене се извършва върху предварително подготвена за багрене тъкан (обезскробвана, изварена, избелена,
-2мерсеризирана). Същността се състои в неколкократното последователно потапяне на плата в багрилния разтвор с последващи изстисквания и окисления като дължината на всяка последваща багрилна вана е кратно покъса от предходната при запазване на постоянна дължина на въздушните пасажи за окисление за фиксиране.
Методът може да се осъществи без използване на камера със защитна среда, при което: предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани с последващо изстискване след всяко едно потапяне чрез изстискващи валяци и съответното окисление във въздушните пасажи (камерата се използва като окислителен пасаж).
Дължината, респективно времето за престой на плата в съответните вани е както следва:
- в първата вана - Зх, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- във втората вана - 2х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- в третата вана - 1х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- в четвъртата вана - 1/2х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
При задаване на стойност на дебелината на проникването в съответната вана, то след всяко следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на рингово обагряне /фиг. 2/: първи слой с дебелина Зх, втори с дебелина 2х, трети с дебелина 1х, четвърти с дебелина 1/2х и необагрена сърцевина.
Методът може да се осъществи и с използване на камера със защитна среда за получаване на силно наситени обагряния, при което платът преминава през камера за дълбоко проникване със защитна среда от аргон и гарантирано наличие на кислород под 1%.
Предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани с последващо изстискване при всяко едно потапяне чрез изстискващи валяци и изцеждащи валове и съответното окисление във въздушни пасажи. След предпоследната багрилна вана платът преминава през изолирана камера (в защитна среда от аргон при наличие на кислород под 1%). Камерата осигурява престой на плата от 20s
-3до lmin в защитна среда от аргон, който предпазва юопиралото багрило от окисление. Посредством двойка валове се осигурява от 110 до 120% напояване на плата с багрилен разтвор.
Дължината, респективно времето за престой на плата във съответните вани е:
- в първата вана - Зх;
- във втората вана - 2х;
- в третата вана - 1х;
- в четвъртата вана, камерата и петата вана - от 2*1/2х до 9х като времето на престой в камерата със защитна среда се избира в зависимост от: необходимата наситеност на цвета, необходимата дълбочина на ринговото обагряне и дебелината на преждата.
Ако се зададе стойност на дебелината на проникването в съответната * вана, то след всяко следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на рингово обагряне: първи с дебелина - Зх, втори с дебелина - 2х, трети с дебелина - 1х и четвърти с дебелина от 1/2х до 100% обагряне на влакното в дълбочина.
След приключване на багренето (с първи или втори вариант), процесът приключва с предпране в перилна вана, изстискване посредством двойка валове, същинско пране в перилни вани, изцеждане посредством изстискваща двойка валове (фулард), сушене в цилиндрова сушилна със сушилни барабани и последващо извеждане от инсталацията.
Методът се осъществява с инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза в защитна среда от аргон, включваща багрилни вани с променлива дължина, изстискващи валяци, окислителни камери за междинно и крайно окисление, камера за дълбоко проникване със защитна среда от аргон и изцеждащи валове в нея, перилна w част за предпране и същинско пране, цилиндрова сушилна (10 барабанна), компенсатор и изходящо навиващо устройство.
От своя страна, багрилните вани включват:
- вана с три броя отделения (всяко едно, от които е с обем 60 л.) с по четири броя транспортни валове, разположени вертикално във всяко едно от тях и две двойки изстискващи валове, разположени между първо и второ и второ и трето отделения;
- вана с два броя отделения (всяко едно, от които е с обем 60 л.) с по четири броя транспортни валове, разположени вертикално във всяко едно от тях и една двойка изстискващи валове, разположени между двете отделения;
- вана с едно отделение (с обем 60 л.) с четири броя транспортни валове, разположени вертикално;
- други две вани с по едно отделение (с по 60 л. обем) и с по един потопен транспортен вал в тях.
Към ваните са включени изстискващи валяци, представляващи 4тонни фуларди.
Към инсталацията са включени две камери за междинно окисление, всяка една от които е с по девет броя транспортни валове и с обем по 4000 л., с принудително подаване на въздух с обмен 200 пъти на час, осигуряващи престой на плата за окисление за 40 до 60s във всяка една от тях, както и една камера за крайно окисление с по девет броя транспортни валове и с обем 8000 л., с принудително подаване на въздух с обмен 400 пъти на час, осигуряващи престой на плата за окисление за 120 до 180s във всяка една от тях. Включена е и камера за дълбоко проникване със защитна среда от аргон, която е с обем 6500 л. и е затворена срещу достъп на въздух чрез два броя багрилни вани (воден затвор). С устройство за регулиране на количеството кислород чрез подаване на защитен газ аргон. Чрез монтирани 18 броя транспортни валове се осигурява от 20s до lmin време за престой на плата в камерата., а също така и двойка изцеждащи валове, променящи позицията си до 90° спрямо преминаващия между тях плат.
Перилната част на инсталацията включва перилна вана за предпране с осигурен противоток за предварително изпиране на повърхностно окисленото и несвързано с целулозата багрило и две перилни вани за същинско пране с осигурен противоток за окончателно изпиране на тъканта. След перилната част следват цилиндрова сушилна с 10 броя сушилни барабани, компенсатор, позволяващ смяна на багрилните партиди без спиране на инсталацията (2 min компенсация) и изходящо навиващо устройство.
Предимствата на изобретението се състоят в това, че се провеждат w всички класически апретурни операции, намалява се общия обем на багрилните разтвори под ЮООл., увеличава се скоростта на обмен на багрилните разтвори, както и скоростта на циркулация на багрилните разтвори, стабилизират се характеристиките на багрилния процес, възможно е багрене на малки серии. Избягва се влошаването на качеството на суровия плат поради влошено качество на основата от дългата обработка на преждата. Постигат се тъмни цветове с регламентирано рингово обагряне на преждите в плата, което гарантира ефекта и оптиката на готовото конфекционирано изделие като я запазва идентична с тази с конфекционираните от “Класически Blue denim”, подобрява се възпроизводимостта на цветовете, както и устойчивостта на обагрянето.
-5Кратко описание на фигурите, където:
Фиг. 1 представлява схема на инсталацията за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза.
Фиг. 2 представлява схема на слоевете на ринговото обагряне.
Изобретението се илюстрира със следното примерно изпълнение.
Пример 1. Методът за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза включва: неколкократно последователно потапяне на плата в багрилен разтвор с последващи изстисквания и окисления като дължината на всяка последваща багрилна вана е кратно по-къса от предходната при запазване на постоянна дължина на въздушните пасажи за окисление за фиксиране.
Методът може да се осъществи без използване на камера със защитна среда, при което: предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани 1, 4, 7 и 9” с последващо изстискване след всяко едно потапяне чрез двойки изстискващи валове 2, 5, 8 и 11 и съответното окисление във въздушните пасажи 3, 6, 10 (камерата 10 се използва като окислителен пасаж) и 12.
Дължината, респективно времето за престой на плата в съответните вани е както следва:
- в първата вана 1 - Зх, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- във втората вана 4 - 2х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- в третата вана 7 - 1х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
- в четвъртата вана 9” - 1/2х, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната.
При задаване на стойност на дебелината на проникването в съответната вана, то след всяко следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на рингово обагряне /фиг. 2/: първи слой с дебелина Зх, втори с дебелина 2х, трети с дебелина 1х, четвърти с дебелина 1/2х и необагрена сърцевина.
-6Методът може да се осъществи и с използване на камера със защитна среда за получаване на силно наситени обагряния, при което платът преминава през камера за дълбоко проникване със защитна среда 10 от аргон и гарантирано наличие на кислород под 1%.
Предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани 1, 4, 7, 9 и 9” с последващо изстискване при всяко едно потапяне чрез изстискващи двойка валове 2, 5, 8 и 11 и изцеждаща двойка валове 22 и съответното окисление в окислителни камери 3, 6 и 12 (въздушни пасажи). След предпоследната багрилна вана 9 платът преминава през камера за дълбоко проникване 10 в защитна среда от аргон при наличие на кислород под 1%. Камерата осигурява престой на плата от 20s до lmin в защитна среда от аргон, който предпазва гаопиралото багрило от окисление. Посредством изцеждаща двойка валове *· 22 се осигурява от 110 до 120% напояване на плата с багрилен разтвор.
Дължината, респективно времето за престой на плата във съответните вани е:
- в първата вана 1 - Зх;
- във втората вана 4 - 2х;
- в третата вана 7 - 1х;
- в четвъртата вана 9, камерата 10 и петата вана 9” - от 2*1/2х до 9х като времето на престой в камерата със защитна среда се избира в зависимост от: необходимата наситеност на цвета, необходимата дълбочина на ринговото обагряне и дебелината на преждата.
Ако се зададе стойност на дебелината на проникването в съответната вана, то след всяко следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на рингово обагряне: първи с дебелина - Зх, втори с дебелина - 2х, трети с дебелина - 1х и четвърти с дебелина от 1/2х до 100% w обагряне на влакното в дълбочина.
След приключване на багренето (с първи или втори вариант), процесът завършва с предпране в перилна вана 13, изстискване посредством двойка валове 14, същинско пране в перилни вани 15 и 17, изцеждане посредством изстискваща двойка валове 16 и 18 (фулард), сушене в цилиндрова сушилна 19 с 10 броя сушилни барабани и последващо извеждане от инсталацията чрез компенсиращо устройство 20 и изходящо устройство 21.
Инсталацията, съгласно изобретението действа по следния начин: Вариант А. Без използване на камерата със защитна среда 10: Предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани 1, 4, 7 и 9” с последващо изстискване след всяко едно потапяне чрез изстискващи валяци 2, 5, 8 и 11 и съответното
-7 окисление в окислителни камери 3 и 6, камера за дълбоко проникване в защитна среда 10, която се използва като окислителен пасаж и окислителна камера за крайно окисление 12.
Дължината, респективно времето за престой на плата в съответните вани е, както следва: във вана 1 - Зх, където х е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваната; във вана 4 - 2х; във вана 7 - 1х и във вана 9” - 1/2х.
При задаване на стойност на дебелината на проникването в съответната вана, то след всяко Следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на ринговото обагряне /Фиг. 2/: първи слой - с дебелина Зх; втори слой - с дебелина 2х; трети слой - с дебелина 1х; четвърти слой - с дебелина 1 /2х и необагрена сърцевина.
Вариант Б. С използване на камерата за дълбоко проникване в защитна среда 10:
За получаване на силно наситени обагряния, платът преминава през камера за дълбоко проникване 10 със защитна среда от аргон и гарантирано наличие на кислород под 1% .
Предварително подготвения за багрене плат последователно преминава през багрилни вани 1, 4, 7, 9 и 9” с последващо изстискване при всяко едно потапяне чрез изстискващи валяци 2, 5, 8, 11 и изцеждащи валове 22 и съответното окисление в окислителни камери 3 и 6 и окислителна камера за крайно окисление 12. След вана 9 платът преминава през изолирана камера 10 в защитна среда от аргон при наличие на кислород под 1%. Камера 10 осигурява престой на плата от 20s до lmin в защитна среда от аргон, който предпазва кюпиралото багрило от окисление. Двойката валове 22 осигурява от 110 до 120 % напояване на плата с багрилен разтвор.
Дължината, респективно времето за престой на плата във съответните вани е, както следва: във вана 1 - Зх; във вана 4 - 2х; във вана 7 - 1х; във вана 9, камера 10 и вана 9” - от 2*1/2х до 9х, като времето на престой в камерата със защитна среда се избира в зависимост от необходимата наситеност на цвета, необходимата дълбочина на ринговото обагряне и дебелината на преждата.
При задаване на стойност на дебелината на проникването в съответната вана, то след всяко следващо потапяне и окисление се получават съответно следните няколко слоя на ринговото обагряне: първи слой - с дебелина Зх; втори слой - с дебелина 2х; трети слой - с дебелина 1х; четвърти слой - с дебелина от 1/2х до 100% обагряне на влакното в дълбочина.
-8След багренето /Варианти А или Б/, процесът продължава през перилна вана за предпране 13, през изстискваща двойка валове 14, с последващо същинско пране в перилни вани 15 и 17 и с преминаване през съответните изстискващи двойка валове 16 и 18, със сушене в цилиндрова сушилна 19 с 10 бр. сушилни барабани като процеса приключва с извеждане от инсталацията чрез компенсатор 20 и изходящо устройство 21.
Инсталацията, съгласно изобретението, илюстрирана на Фиг. 1 включва: багрилни вани 1, 4, 7, 9 и 9” с променлива дължина, след които непосредствено са разположени изстискваща двойка валове /фуларди/ 2, 5, 8, 11, 14, 16 и 18 като към двойката изстискващи валове 2 и 5 са включени окислителни камери 3 и 6 за междинно окисление, а след изстискваща двойка валове 11 и пред изстискваща двойка валове 14 се намира окислителна камера за крайно окисление 12, а между изстискващи двойка валове 8 и 11 е включена камера за дълбоко проникване 10 в защитна среда от аргон като вътре в нея са монтирани изцеждаща двойка валове 22. След окислителната камера за крайно окисление се намира перилната част от инсталацията, включваща перилна вана за предпране 13 и перилни вани за същинско пране 15 и 17 като след всяка от тези перилни вани са разположени изстискващи двойка валове 14, 16 и 18. Непосредствено след перилната част е включена цилиндрова сушилна 19 (10 барабанна) като към нея е прикрепен компенсатор 20 и изходящо навиващо устройство 21.
’U» Литература:
1. BASF Textilchemie - Kontinuerliches Farben von Baumwoll-Ket-dam mit indigo - Technische Information - TI/T 017d august 1987;
2. United States Patent № 6123741/26.09.2000;
3. “DENIM SYMPOSIUM 88” - SULZER RUTI.
ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
Claims (4)
1. Метод за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза чрез неколкократното потапяне в кюпирало багрило, изстискване и с въздушен пасаж за окисляване на багрилото, характеризиращ се с това, че плата за багрене последователно преминава през багрилни вани /1, 4, 7, 9-9’7 с последващо изстискване и окисление след всяко едно потапяне чрез изстискващи двойки валове /2, 5, 8 и 11/, изцеждане чрез двойки валове /22/ и съответно окисление в окислителни камери /3, 6 и 12/, като след багрилна вана /9/ платът може да премине по избор през камера за дълбоко проникване /10/ в защитна среда от аргон при наличие на кислород под 1% с престой на плата от 20s до lmin и напояване с багрилен разтвор от 110 до 120% с последващо изстискване от двойка валове /22/, крайно окисление, предпране, изтискване, същинско пране, изцеждане, сушене и извеждане от инсталацията.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че при използване на камерата със защитна среда /10/ за получаване на силно наситени обагряния времето за престой на плата във вана /1/ е Зх, във вана /4/ е 2х, във вана /7/ е lx, във вана /9/, камера /10/ и вана /9’7 е от 2*1/2х до 9х, където “х” е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваните, като времето за престой в камерата се избира в зависимост от цвета, необходимата дълбочина на рингово обагряне и дебелината на плата.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че когато не се използва камерата със защитна среда /10/ времето за престой на плата във вана /1/ е Зх, във вана /4/ е 2х, във вана /7/ е 1х и във вана /9’7 е 1/2х, където “х” е коефициент за единица време за престой в зависимост от скоростта на преминаване на плата през ваните.
4. Инсталация за осъществяване на метода съгласно претенция 1, включваща отделения за напояване с багрилен кюп, със съоръжения за изстискване, въздушни пасажи и отделения за изплакване, характеризиращи се с това, че четирите багрилните вани /1, 4, 7, 9-9’7 са с променлива дължина и след всяка от тях непосредствено са разположени съответно изстискваща двойка валове /2, 5, 8, 11, 14, 16 и 18/ като след двойките валове /2 и 5/ са включени окислителни камери /3 и 6/ за междинно окисление, а след изстискваща двойка валове /11/ и пред изстискваща двойка валове /14/ се намира окислителна камера за крайно окисление /12/, а между изстискващи двойка валове /8 и 11/ е включена камера за дълбоко проникване /10/ в защитна среда от аргон като вътре в нея са монтирани изцеждаща двойка валове /22/, след окислителната камера за крайно окисление се намира перилната част от инсталацията, включваща перилна вана за предпране /13/ и перилни вани за същинско пране /15 и 17/ като след всяка от тези перилни вани са разположени изстискващи двойка валове /14, 16 и 18/, непосредствено след перилната част е включена цилиндрова сушилна /19/ (10 барабанна) като към нея е прикрепен компенсатор /20/ и изходящо навиващо устройство /21/.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG107197A BG107197A (bg) | 2002-10-15 | 2002-10-15 | Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG107197A BG107197A (bg) | 2002-10-15 | 2002-10-15 | Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG107197A true BG107197A (bg) | 2004-05-31 |
Family
ID=32513805
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG107197A BG107197A (bg) | 2002-10-15 | 2002-10-15 | Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG107197A (bg) |
-
2002
- 2002-10-15 BG BG107197A patent/BG107197A/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11535980B2 (en) | Multifunctional continuous dyeing apparatus of warp chains for fabrics | |
JP2008508437A (ja) | 藍及びその他の染料を使用する染色装置及び方法 | |
US20130081214A1 (en) | Method and device for dyeing a textile substrate | |
ATE264423T1 (de) | Färbeverfahren für textilmaterialien mit indigo und vorrichtung zum ausführen des färbeverfahrens | |
TWI838396B (zh) | 染色機器 | |
US4756037A (en) | Continuous garment dyeing with indigo and other vat dyes | |
ITTV20070137A1 (it) | Apparecchiatura per la tintura e/o il lavaggio di capi delicati con cesto doppio. | |
BG107197A (bg) | Метод и инсталация за непрекъснато багрене с индиго на платове, съдържащи целулоза | |
GB1199162A (en) | Process and Device for the Continuous Finishing of Knitted Fabrics and Hosiery Goods | |
GB1430154A (en) | Treating yarns | |
US4379353A (en) | Continuous method for bleaching with peroxide | |
CH78A (de) | Apparat zum Färben, Waschen, Bleichen u. s. w., von Garn in aufgewickeltem Zustande | |
EP4225984B1 (en) | Machine for environmentally sustainable dyeing, with indigo and other dyes, of hank yarns and/or ready-made garments | |
US1449981A (en) | Method op indigo dyeing | |
CN113863036B (zh) | 采用剥色剂生产纯棉段染纱的方法 | |
US20220275574A1 (en) | Sulfur dye range and processes, and yarns and fabrics produced therefrom | |
JPH0411064A (ja) | 繊維製品の段付グラデーション加工方法 | |
KR100528359B1 (ko) | 인독실을 사용하여 직물 재료를 인디고로 염색하는 방법및 그 방법을 이용하기 위한 시스템 | |
RU2049179C1 (ru) | Линия для обработки текстильных материалов | |
SU897910A1 (ru) | Способ крашени текстильного материала из полиамидных или триацетатных волокон | |
GB747481A (en) | A process relating to the dewaxing, desizing and partial bleaching of goods containing cotton | |
WO2023148587A1 (en) | Apparatus with dual modes of use for dyeing of fabrics and yarns | |
TR201922896A2 (tr) | Modi̇fi̇ye edi̇lmi̇ş nozül si̇stemi̇ | |
GB1133899A (en) | Process and device for mercerising cotton yarn | |
IT202100001088A1 (it) | Macchina per la tintura ecosostenibile, con indaco e altri coloranti a riduzione, di filati avvolti in rocche e altre confezioni similari |