BG105879A - Състав за обработване на семена - Google Patents

Състав за обработване на семена Download PDF

Info

Publication number
BG105879A
BG105879A BG105879A BG10587901A BG105879A BG 105879 A BG105879 A BG 105879A BG 105879 A BG105879 A BG 105879A BG 10587901 A BG10587901 A BG 10587901A BG 105879 A BG105879 A BG 105879A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
seed treatment
protein
seeds
treatment composition
weight
Prior art date
Application number
BG105879A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Kretzschmar
Original Assignee
Aventis Cropscience Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aventis Cropscience Gmbh filed Critical Aventis Cropscience Gmbh
Publication of BG105879A publication Critical patent/BG105879A/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C1/00Apparatus, or methods of use thereof, for testing or treating seed, roots, or the like, prior to sowing or planting
    • A01C1/06Coating or dressing seed

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Soy Sauces And Products Related Thereto (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до воден филмообразуващ състав за обработване на семена, съдържащ в тегл.%:от 5 до 50 филмообразуващ омрежен протеинов материал и от 0,001 до 50 други активни ингредиенти, подбрани от групата: пестициди, торове, биорегулиращи добавки, добавки за подобряване на торовата ефективност, продуктивността на растенията, растежа и акумулирането на хранителни вещества и адюванти или произволна комбинация от тях.

Description

Настоящето изобретение се отнася за нови състави за обработване на семена, съдържащи протеин и поне един пестицид и по желание друга селскостопанска добавка, както и методи за използване на тези състави за обработване на семена, особено за контрол и предотвратяване на заразяване с болести на семената и кълновете и за увеличаване на жизнеността на кълновете и растежа на растенията.
Предшестващо състояние на техниката
Една от най-важните задачи на човечеството е да произвежда достатъчно храна за непрекъснато увеличаващото се население на планетата. Ситуацията бе описана неотдавна от президента на световната организация за изхранване и земеделие (FAO) Жак Диуф по време на посещението му в Каракас (източник: 3/5/98 8:46:00 AM Caracas dpa/CNS-VV): Според FAO, за да се преодолее недостига на храна в света са необходими инвестиции от порядъка на 300 милиарда долара в селскостопанския сектор, тъй като повече от 840 милиона души имат само ограничено снабдяване с храна. Това огромно количество пари е нужно за да се намали наполовина броя на гладуващите през 2015 год. Естествено, тази цел не може да се постигне с непрекъснато разширяване на земеделските площи или чрез изразходване на повече пари за наторяване, а само чрез нарастване на производителността от наличната обработваема земя. Поради прогнозираното нарастване на световното население и ограничените ресурси земя е необходимо спешно да се открият методи за увеличаване на растежа и продуктивността на растенията и по-специално увеличаване на добивите на културните растения.
Настоящето изобретение се отнася за увеличаване на растежа и продуктивността на растенията, особено на търговски важните 0 култури като пшеница, царевица, соя и ориз, чрез обработване на семената със състави, които подобряват годността за покълване и растеж. Методите от изобретението могат да се прилагат за увеличаване на вегетативния и репродуктивния растеж на растенията.
Успешното събиране на реколта от семената зависи от широк спектър фактори, включително от засетия сорт, присъщата жизнеспособност на семената, вида на почвата и нейната плодородност, климатичните условия, времето на годината, дълбочината на засяване, дълбочината на обработка на почвата, Ф метод на култивиране на почвата и на сеитба, и присъствието или отсъствието на антагонистични или полезни организми, такива като плевели, инсекти, болести, ризобии или микоризи.
Фермерите имат възможност да контролират само някои от тези фактори; много от факторите не се контролират и могат да причинят поединично или в комбинация забавяне или намаляване на растежа. Обикновено фермерите се опитват да преодолеят някои от тези неблагоприятни условия чрез използване на вещества като хербициди и торове върху цялата площ, която е засята. Подобно прилагане върху големи площи е скъпо и съществува риск от значителни финансови загуби, в случай че
третирането е неадекватно или изцяло безполезно. Един алтернативен подход за по-голяма ефективност на третирането е прилагане на вещества в ленти, съдържащи семената, или върху повърхността на семената като “покритие”. Покритието върху семената е механизъм за прилагане на нужните вещества по такъв начин, че те да влияят непосредствено върху семето или почвата на граничната повърхност семе-почва. По този начин покритието върху—семето дава възможност за включване на ефективно количество от тези вещества, така че да се влияе на микрообкръжението на всяко семе. Тъй като останалата част от почвата не се третира, фермерите са в състояние да прилагат икономично тези вещества и да намалят разходите за прилагането им. Използването на семена с покритие дава възможност за снижаване на разходите и увеличаване на ефективността и затова се изследва от много години. С някои изключения (например, покриване на семената на захарното цвекло и някои зеленчуци, обработката на семената на зърнените култури с фунгициди и инсектициди, покрития с инокуланти на семената на бобовите растения) голяма част от засяваните в света семена не се обработват. Осъзнава се спешната нужда от по-добри състави за обработка на семената и експертите смятат, че два от най-решаващите фактори за получаване на максимални добиви са покълването на семето и растежа на посева (http: www.gustaf Тъй като целта на обработката на семената е да защити семето и посева по време на най-податливите стадии на развитие и предполага намален разход на пестициди за хектар, този приложен метод се разглежда като технология, която е част от Цялостното управление на борбата с вредителите (Интегрална борба с вредителите) (IPM). В неотдавна публикуван обзор на научната и патентната литература в тази област “Обработване на семената и покрития и тяхното влияние върху израстването на растенията” се разглеждат тези източници (James М.Scott, Advances in Agronomy, Vol.42, 1989, стр. 43-83) и те са цитирани тук. Там се твърди, че въпреки значителните по обем изследвания засега няма надеждни и ефективни технологии за обработване на семената за много култури. Състоянието на технологиите за обработване на семената, описано там, е включено в този патент като литературен преглед, особено терминологията и дефинициите при обработването на семената, както и състоянието в областта на методите за обработване на семената отнасящи се до насаждането, присаждането, защитата, подхранването и пестицидите. По-нататък се използват без ограничение двата общи термина “обработка на семената” и “покритие на семената” във връзка с предлаганите състави и тяхното използване за обработване на семената по който и да е специфичен метод, описан в литературата, с цел да се увеличи жизнеспособността на кълновете. Обикновено в съставите (понякога наричани рецептури) за обработването на семената се използват ингредиенти, принадлежащи към някоя от следните пет категории а)-д):
а) фунгициди, инсектициди, акарициди, антидота, сафенер
б) торове, микрохранителни добавки, инокуланти
в) биорегулатори от естествен или синтетичен произход, които са или хормони или участват в хормоналния метаболизъм и не влияят върху храненето на растенията
г) биорегулатори, които вземат участие в растежа на растенията по различни, неизвестни в по-голямата си част механизми, които могат да са свързани, например, с по-добро усвояване на храната
д) адюванти, които придават някои физични свойства на съставите, на начина на обработване, на семената или на почвата или на въздушното обкръжение.
Типични за съвременното земеделие състави за обработване на семената са описани в WO 98/57543 (стр. 6, от Novartis) и представляват концентрирана суспензия, съдържаща 40% активни ингредиенти (категория а), 10% пропиленгликол (категория д), 6% нонилфенолов етер на полиетиленгликол (категория д), 10% натриев лигносулфат (категория д), 1 % хидроксиметилцелулоза (категория д), 1% силиконово масло (категория д), и 32% вода (непрекъсната фаза).
Друг пример за фунгициден състав за обработване на семена, типичен за съвременното земеделие, е описан от U.Simmen et al. в Soil Biol.Biochem., Vol. 30, No 4, 517-522, 1998 (стр.518), където омокрящ се прах на ципроконазол (категория а) просто се смесва с поливинилпиролидон (категория д) и се разбърква в ротационна машина.
Друг пример за инсектициден състав за обработване на семена, типичен за съвременното земеделие, е описан от P.J.Mulqueen et al. в Pestic Sci., 1990, 29, 441-465 (стр. 463). Той съдържа невъзстановяща се рецептура на повърхностно активно вещество/латекс за обработка на семена на маслодайна рапица.
Друг пример за състав за обработване на семена, типичен за съвременното земеделие, е описан в DE 4417555 (Bayer AG), в който се използват водоразтворими полизахариди, особено гелобразуващи карагинани.
Друг пример на състав за обработване на семена, типичен за съвременното земеделие, е описан в ЕР 0539332 (Sandoz LTD.), в който-за приготвяне на рецептура за покритие на семена се използва активен въглен, каолинова глина и винилацетатетиленов съполимер.
Известни са няколко случаи, когато се използват протеини или полиамино киселини като добавки в състави за обработване на семена като казеин (категория д) и бактерия rhizobia (категория б) (US 4,149,869, Coated Seed Ltd.).
James M.Scott (Advances in Agronomy, Vol. 42, 1989, стр.51) описва използването на водоразтворим желатин и казеин (категория д) с адхезивни свойства, за да се осигури по-добро обкръжение за запазването на rhizobia (категория б) следващо инокулацията на семената, възможно е също използването на метилцелулоза и гума арабика (категория д).
Друг пример на състав за обработване на семена, съдържащ желатин, е даден в WO 97/36371 (Monsanto Company). При това прилагане се използва желатин за хранителни цели като добавка към състав за обработване на семена. Обаче, не са дадени начини за получаване на водонеразтворима, филмообразуваща протеинова матрица (виж сравнителния пример).
Полиаспартатите, описани в WO 98/30100 (стр.5), са полиамино киселини, които в по-широк смисъл могат да се разглеждат като протеини, те са ограничено омрежени до степен, че да не се влияе върху разтворимостта във вода на хомогенната полиаспартатна киселина.
Техническа същност на изобретението
Описание на изобретението
Изненадващо бе установено, че състави за обработване и покрития на семена, получени от омрежени протеини, осигуряват ефективно ускоряване на растежа и са матрица за контролирано освобождаване на пестициди, микрохранителни добавки, биорегулатори или комбинации от тях.
Настоящето изобретение се отнася за воден филмообразуващ състав за обработване на семена, съдържащ:
а. 5-50 тегл.%, за предпочитане 5-25 тегл.% филмообразуващ омрежен протеинов материал и
б. 0.001-50 тегл.%, за предпочитане 0.1-40 тегл.% други активни ингредиенти, подбрани от следната група: пестициди, торове, биорегулиращи добавки, добавки за увеличаване на ефективността на торовете, растителната продуктивност, растежа и акумулирането на хранителни вещества и други добавки или произволна комбинация от тях. По-нататък настоящето изобретение се отнася за метод за получаване на споменатия състав за обработване на семена.
Никой ог известните състави за обработване на семена, описани досега, не се отнася за омрежена, водоустойчива филмо8 образуваща протеинова матрица, покриваща повърхността на семето съгласно настоящето изобретение. По-специално, никой от известните състави не съдържа подходящите омрежващи агенти за образуване на повърхност от водоустойчива, филмообразуваща протеинова матрица съгласно настоящето изобретение. Твърде изненадващо, това обработване на семената с рецептурите за покритие подобряват жизнеспособността на кълнодете и растежа на растението. Подобно подобряване не може да се очаква от използване само на филмообразуващ състав. Освен това, тези състави могат да се използват за включване на пестициди и други добавки за контрол и профилактика на заразяване с болести на семената и разсадите, което увеличава още повече жизнеспособността на кълновете и добивите.
Съставът съгласно изобретението се приготвя лесно и евтино от възстановяващи се протеинови източници чрез ефективно омрежване на протеините и добавяне на спомагателни добавки. Получените дисперсии след това се смесват със съответните компоненти, принадлежащи към една от по-горе споменатите пет категории а)-д), и се нанасят върху семената като се използва стандартно оборудване за обработка на семена.
Съгласно изобретението обработените семена се покриват със защитен твърд филм с дебелина 1 микрометър, който осигурява едновременно състав за ускорен растеж на растенията и матрица за контролирано освобождаване на активни ингредиенти от категориите а)-д), изброени по-горе. Тези добавки могат да бъдат както синтетични, така и природни, известни или нови пестициди или средства за ускорен растеж.
Предимство на омрежената протеинова матрица, описвана в изобретението, е че включва едно или повече вещества независимо от тяхната разтворимост във вода, създавайки матрица за постоянното им отделяне. Тази освобождаваща матрица има определени предимства спрямо досега познатите от специалистите състави като непрекъснато отделяне на водоразтворими или водонеразтворими пестициди, микроторове и спомагателни вещества и не позволява физически тяхното бързо отделяне и друго възможно отмиване под влияние на околната среда като дъждове или влага. Постепенното освобождаване на активни ингредиенти редуцира размера на обогатената зона около семето и по този начин се постига повисока ефективност на активните ингредиенти. Нещо повече, забавеното отделяне и акумулиране на активни ингредиенти може да намали потенциалната фитотоксичност спрямо покълналото растение.
Изобретението се отнася до състави за обработване на семена, съдържащи следните 7 компонента:
1. филмообразуваща дисперсия на омрежен протеин
2. спомагателни добавки, необходими за получаване на компонент (1)
3. евентуално добавен ингредиент от категория а)
4. евентуално добавен ингредиент от категория б)
5. евентуално добавен ингредиент от категория в)
6. евентуално добавен ингредиент от категория г)
7. евентуално добавен ингредиент от категория д)
Съставите се приготвят чрез смесване на подходящи количества от съответните компоненти 1-7, така че те да предизвикват
4. евентуално добавен ингредиент от категория б)
5. евентуално добавен ингредиент от категория в)
6. евентуално добавен ингредиент от категория г)
7. евентуално добавен ингредиент от категория д)
Съставите се приготвят чрез смесване на подходящи количества от съответните компоненти 1-7, така че те да предизвикват максимални ефекти на подобряване на жизнеспособността на покълналите растения и защита на културите след засяване на семената. Друго предимство е точното дозиране на компоненти 2-7, свободно изтичане на семената от редосеялката и намален риск за операторите и фермерите поради плътното задържане на компонентите върху семената. С помощта на този метод могат да се прилагат както ниски дози (до 0.1 г активен ингредиент(а.и.) /кг семе), така и високи дози (до 150 г а.и./кг семе). Съставите се използват за обработване на семената с инсектициди, фунгициди или нематициди преди съхранението им, за да се предотврати увреждането на семената от външните агенти и преди засяване за да се предпазят кълновете от повреждане в процеса на поникване. По-специално, това обработване не само отстранява патогените от семената, но също ги предпазва от нахлуване на патогени от почвата по време на покълването и по този начин може да се избегне многократното пръскане на листата преди събиране на реколтата. Благоприятният ефект на обработването на семената съгласно изобретението върху жизнеспособността на кълновете и ускорения растеж може да се оцени чрез измерване на увеличението на дължината и/или теглото на растението.
Компонентите 1-7 се описват по-подробно както следва:
Компонент (I): Филмообразуваща дисперсия на омрежен протеин Протеиновият материал, който се използва съгласно изобретението, може да се извлече от произволен животински, растителен и/или произведен от микроби протеин като кератин, желатин, колаген, глутен, соев протеин, казеин и т.н. или от тяхна комбинация. Протеиновият суров материал може да се обработи предварително така че да може да се диспергира във водна среда. Тази предварителна обработка може да се извърши по добре познатите методики като денатуриране чрез нагряване, чрез киселинна или алкална хидролиза, които водят до намаляване молекулното тегло чрез хидролиза в основната верига, чрез деамидиране на глутаминовите и аспарагиновите остатъци при хидролиза в страничните вериги в кисела или алкална среда, водеща до увеличена диспергируемост или разтворимост, или чрез добавяне на една или няколко подходящи спомагателни добавки (компоненти 2). Известно е също така, че прилагането на някои протеини като соевия протеин може да се улесни чрез обработка с редуциращ агент за да се подобри диспергируемостта на протеина. Като редуциращи агенти могат да се използват например сулфити на алкални метали, бисулфити на алкални метали или сяроводород за отцепване на дисулфидните връзки в протеиновата молекула и превръщането им в SH-групи като по този начин се увеличава диспергируемостта на протеина. Протеиновият материал може също така да се обработи предварително с протеолитичен ензим. С цел да се получи оптимална протеинова дисперсия по отношение на филмообразуващите свойства и цената на суровия материал като изходен суров материал могат да се използват смеси от съответните протеини, например, казеин/соев протеин, желатин/казеин. казеин/глутен, соев протеин/глутен/ казеин.
Терминът “омрежен” съгласно изобретението се отнася за хетерогенна фи.тмообразуваща дисперсия, получена от такава водна протеинова дисперсия с помощта на омрежващи агенти, които се използват в каучуковата индустрия. Подходящи омрежващи или втвърдяващи агенти са алдехиди като формалдехид, глиоксал и глутаров алдехид, диизоцианат, (поли)изоцианати, бис(мет)акрилати като Ν,Ν-етиленбис(мет)акрилат, (поли)азиридини, карбодиимиди, смоли като меламинформалдехид (МФ), карбамидформалдехид (КФ) или бензогуанидин-формалдехид, епоксиди като епихлорхидрин, полиепоксид-полиамин или полиепоксид-полиамидоамин, или диглицидилов етер, глицидилов естер или техни полимерни производни като катионни полиепоксиди, поливалентни катиони като калций или цинк, ацетоацетати, ензимни омрежващи агенти или други хомобифункционални, хетеробифункционални или полифункционални реагенти, които реагират с присъстващите в протеините функционални групи. Предпочетени омрежващи или втвърдяващи агенти са глиоксал, глутаров алдехид, полизоцианати, бис(мет)акрилати като етиленбис(мет)акриламид, карбодиимиди, МФ- или КФ-смоли и (поли)епоксиди и полиазиридини. най-предпочетени са глиоксал, полиизоцианати, полиепоксиди и полиазиридини, и особено предпочетени са полиепоксидите. Примери на полизоцианатни омрежващи агенти са TDI видовете Basonat PLR 8525®(BASF, Ludwigshafen, Germany), Desmodur L®(Bayer, Leverkusen, Germany), Polurene AD75®(Sapici. Caronno Pertusella VA, Italy), Tolunate HDB® (Rhone-Poulenc, Paris, France), видът HDI тример като Desmodur N 3300®(Bayer) или Basonat HI 100®(BASF), Beckocoat® (Hoechst, Frankfurt, Germany) и други търговски полиизоцианати, които обикновено представляват смеси на много аналогични съединения. Карбодиимидите обикновено са дехидратирани карбамидни съединения, те са техни производни (Robert D. Athey в Additives for water-borne coatings, Part 7: Curatives, European Coatings Journal 11/1996, 569). Полиепоксидните омрежващи агенти обикновено са производни от О- или N-глицидилови съединения и от глицидилови естери. Типични техни примери са епоксидните смоли комбинирани с ди- или полиамини или полиамидоамини. Типични епоксидни компоненти са търговските продукти като Araldit®(Ciba, Basel, Switzerland), Beckopox®(Hoechst), D.E.R.®(DOW Chemical, USA), Epicote®(Shell, Netherlands), Epodil®(Anchor, Waterbury, Connecticut, USA), Europox®(Witco, USA), Grilonit®(Ems-Chemie Hldg Ag, Switzerland), Kelpoxy®(Reichhold, Triangle Park, North Carolina, USA), Polycup 172®, Polycup 1884®, Kymene®, Kucoat 23®(hercules, Wilmington, DE, USA) и Resox®(Synthopol Chemie, Buxtehude, Germany), които са на основата, например, на глицидилетери, естери, епихлорхидрин, бутан-1,4-диол-глицидилетер, моноглицидилетери и епихлорхидрин-полиамидни кондензати от дикарбоксилни киселини и полиалкиленови полиамини. Ди- или полиаминните или полиамидоаминните компоненти в тези системи обикновено се използват в модифицирана форма, например, или чрез взаимодействие на ди- или полиамини (алкилен амини) с моно- или димерни мастни киселини до образуване на полиамидоамини, след което понататък те реагират с епоксиди, например епихлорхидрин, или чрез реакция на епоксидни смоли с амини в определена стехиометрия. Свойствата на тези катионни продукти могат да се регулират в широки граници чрез използваните амини, епоксиди или карбоксилни киселини като потенциална омрежваща способност може да се създаде чрез включване на азетидиниеви структури като собственото омрежване се подтиска чрез разреждане, pH или природата на включените амино групи. Типични амино компоненти, които се използват, са полиамидоамин Type 250 Genamid®(Clariant AG, Muttenz, Switzerland), PAA адукти, EDA адукти (етилендиамин), DETA адукти (диетилентриамин), TETA адукти (триетилентетрамин). Повечето от тези и други амино компоненти са компоненти на ЕР системи за покрития от две части, например в Epilink®(Akzo, Amhem, Netherlands), Polyamine®(Bayer), Araldit®(Ciba) и Beckopox H®(Hoechst). Споменатите марки са само някои от използваните.
Типична меламин-формалдехидна (МФ) омрежваща смола за получаване на дисперсия съгласно изобретението е вододиспергируемата смола UrecolSMV®(BASF, Leverkusen, Germany). Типични полиазиридинови омрежващи агенти за получаване на дисперсия съгласно изобретението са омрежващите агенти от типа IONAC® като PFAZ-322® (Sybron Chemicals, Birmingham, NJ, USA) или CX-100® (Zeneca, Waalwijk. Netherlands).
Обикновено количеството на омрежващия агент спрямо теглото на сухия протеин е 0.1-25 тегл.%. Използването на комбинация от най-малко два омрежващи агенти може да има предимства
Μ й
поради притежаване на специфична реакция спрямо различните реакционни групи като реакция на (ди)алдехид с амино групи, реакция на карбодиимид или диамин с карбоксилни групи с цел да се получат по-добри крайни резултати. Предпочетените омрежващи системи са на водна основа и са търговски достъпни. Изборът и количеството на омрежващия агент(и) е от голямо значение за филмообразуващите свойства, характеристиките при сушене и реологията на дисперсиите, вида и механичните свойства и водоустойчивостта на покритието или обвивката на семената. Например, глиоксалът, който не е предпочетен омрежващ агент, дава слабо жълти и даже кафяви филми при увеличаване на количеството му, докато полиазиридините и особено предпочетените полиепоксиди дават блестящи безцветни филми независимо от използваното количество. Изненадващо е, че предпочетените полиазиридини и полиепоксидите при използване поотделно или в комбинация един с друг или с трети омрежващи агенти подобряват значително водоустойчивостта на филмите.
Компонент (2): Спомагателни добавки
За получаването на диспергируем протеин във водна среда се използват повърхностно активни съединения, например, (натриев) додецил сулфат, и/или хаотропни агенти като карбамид, гуанидин или гуанидиниеви соли, калциев хлорид и други подобни. За регулиране на pH стойността по време на приготвяне на дисперсията и крайната рецептура от дисперсии се изисква обикновено добавяне на киселини или основи. Обикновено се предпочитат летливи органични киселини като оцетна киселина, мравчена киселина и летливи бази като амоняк, тъй като нелетливите реагенти остават в състава като соли и могат да влошат водоустойчивостта на протеиновите филми. Използваните пластификатори са полиоли като етиленгликол, пропиленгликол, глицерол, ди- и полиетиленгликоли, ди- и полипропиленгликоли, 2-метил-1,3-пропандиол, захарни алкохоли като сорбитол, манитол, хилитол, изосорбид и т.н., хидроксилни киселини като млечна киселина, лимонена киселина и глюконова киселина, хидроксилни естери като моноалкилови естери на млечна и лимонена киселини, захари като глюкоза, фруктоза, захароза и ксилоза. Количествата на използваните пластификатори са обикновено около 5-50 тегл.% по отношение на теглото сух протеин, за предпочитане в количества от около 10-30 тегл.%, най-предпочитани са около 20 тегл.%. Подходящи непрекъснати фази като носител са водата или други разтворители или смеси вода/разтворител, известни на специалистите в тази област и които са съвместими с околната среда. Предпочетените органични разтворители като ароматни въглеводороди (например, ксилен, смеси на заместени нафталени), фталати (като дибутил фталат или диоктил фталат), алифатни въглеводороди (циклохексан или парафини), алкохоли и гликоли и техни етери и естери (етанол, етиленгликол, монометилов и моноетилов етер на етиленгликола), кетони (циклохексанон), силно полярни разтворители (>1-метил-2пиролидон, диметил сулфоксид или диметилформамид), които се използват в стандартните състави за обработване на семена, не са за препоръчване тук и предпочетена непрекъсната фаза е само водата.
Компонент (3): Ингредиенти от категория а)
Активните ингредиенти от категория а) могат да се използват за да инхибират или унищожат микроорганизми, които се намират по растението или по негови части (плод, цвят, листа, стъбла, грудки или корени) при различните култури. Те създават защита например, срещу гъбични инфекции, фитопатогенни фунги, които се срещат в почвата или патогенни растителни инсекти. Видът~на патогена и растението определят типа на използваните в състава активни ингредиенти. Някои от атакуваните патогени, без да се ограничават до фитопатогенни фунги, са Ascomycetes (например, Venturia, Podosphaera, Erysiphe, Monilinia, Mycosphaerella, Uncinula); Basidiomycetes (например, Hemileia, Rhizoctonia, Puccinia); Fungi imperfecti (например, Botrytis, Helminthosporum, Rhynchosporum Fusarium, Septoria, Cercospora, Altemaria, Pyricularia и Pseudocercosporella herpotrichoides); Oomycetes (например, Phytophthora, Peronospora, Bremia, Pythium, Plasmopara), Gaeumannomyceas graminis (take-all), Erysiphe gramins (милдю). Има на разположение голямо разнообразие от фунгициди като азоли, например флукинконазол (Agrevo), ципроконазол (Novartis), тритиконазол (Rhone-Poulenc), фенилпироли, например, фенпиклонил или флудиоксонил (и двата на Novartis), и други структурни видове като капроамид, флутиамид, спироксамин (всички Bayer AG), и стробилурините (BASF AG), например, азоксистробин. Използваните активни ингредиенти имат различни търговски наименования, например, сппроксаминът е Impulse® за пшеница, или капропамидът е Win® за ориз. Vitavax® съдържа карбоксин и тирам за третиране на семена на пшеница, ечемик и овес, Baytan® защитава от septoria, mildew или take-all. Тебуконазол е активен ингредиент (а.и.) в Raxil® за защита на пшеница, ечемик и овес. Други примери се дават от производителите, например в каталога на Gustavson Inc. (http://www.gustavson.com/). Обработването на семената с пестициди, атакуващи целия организъм, е полезно за контролиране на инсекти, които нападат растението в периода на покълване. Има голямо разнообразие от подобни агенти, например, карбофуран, бендиокарб, линдан или имидаклоприд. Наличните активни ингредиенти имат различни търговски наименования, например, имидаклопридът се съдържа в Gaucho® (Bayer AG) за защита най-вече на семена на пшеница, царевица и ечемик. Алтернативен пестицид е Fipronil® (Rhone-Poulenc), който е прототип за фенилпиразолови инсектициди, използвани например, за обработване на семена на ориз.
Активните ингредиенти от категория а) могат да бъдат пестицидни смеси със синергично подобрено действие особено за контролиране и профилактика на зарази с болести на семената и кълновете. Тези смес съдържат най-малко два активни компонента (например, фунгициди или инсектициди). Синергично подобреното действие на смесите осигурява помалка възможност за заразяване с болести, по-малки прилагани дози, по-дълго време на действие и всичко това в съвкупност увеличава добивите, което не може да се очаква от сумарното действие на индивидуалните компоненти.
Примери за синергични фунгицидни смеси са дадени например в W0 98/57543 (Novartis),
Където подходящи компоненти могат да бъдат
- флудиоксонил (The Pesticide Manual, 10th. Edition, 1994, 326);
- тритиконазол (The Pesticide Manual, 10th. Edition, 1994, 712);
- ципроконазол (The Pesticide Manual, 10th. Edition, 1994, 183);
- ципродинил (The Pesticide Manual, 10th. Edition, 1994, 109);
- R-металаксил
- флутриафол.
Други примери са дадени в FR 275442 (Rhone-Poulenc) за синергични фунгициди, съдържащи стробилурин и азоксистробин. Подробен списък на семена и активни ингредиенти с фабрични имена и доставчици е даден в WO 97/36471 (стр. 6-11; Monsanto Company), който е цитиран тук.
Компонент (4): Ингредиенти от категория б)
Примери за торове са търговски достъпните NPK-торове. Микроторовете включват калций, магнезий, сяра, манган, цинк, мед, бор.
Компонент (5): Ингредиенти от категория в)
Примери за биорегулиращи добавки виж в: Bioregulatoren fur Pflanzen, Chemische Rundschau Nr. 17, 18.9.1997, стр.21. Други биорегулатори са например брасиностероиди, цитокинини като кинетин или зеатин, оксините като индолилоцетната киселина или индолилоцетния аспартат, флавоноидите и изофлавоноидите като формононетин или диосметин, фитоалксините като глицеолин, фитоалексин-индуциращи олигозахариди като пектин, хитин, хитозан, полигалакюронова киселина, олигогалакюронова киселина, съединения като жибелерините, продуцирани от ризобиални симбионти и ендофитни микроорганизми като acetobcicter diazotrophicus или
herbaspirillum seropedicae или ризобиални инокуланти, продуциращи такъв тип съединения.
Компонент (6): Ингредиенти от категория г)
Примери за добавки, които увеличават ефективността на торовете, растителната продуктивност, растежа и хранително натрупване са търговски достъпните продукти Auxigrow® (Auxein Corp., Lansing, MI, USA) и Amisorb® (Donlar Corp., Chicago) или така наречените фитохелати, описани от A.M.Kinnersley в Plant Growth Regul. (1993), 12(3), 207-18, за които е казано, че влияят върху включването на минимални количества от някои метали (Zn, Fe, Си и т.н.) за оптимален растеж и продуктивност. Примери за последните са полимерите на L-млечната киселина, L-лактоилмлечната киселина или водоразтворими полиаспартати.
Компонент (7): Ингредиенти от категория д)
Голямо разнообразие от добавки се намират и се съдържат в търговските агрохимически състави. Обзор на състави за обработване на семена е предложен от Chester L. Foy в Pestic Sci., 1993, 38, 65-76 и например в ЕР 0357559 (Ciba-Geigy AG). Съставите съгласно изобретението могат да съдържат обичайните ингредиенти, които се препоръчват за обработване на семена, поспециално агенти , имащи омокрящо, диспергиращо и обезпенващо действие. Подходящи повърхностно активни вещества са нейонни, катионни и/или анионни детергенти, които имат добри емулгиращи, диспергиращи и обезпенващи свойства. Тези добавки за защитни състави се предлагат от производителите на малотонажни фини химикали като Clariant AG (Muttenz,
Switerland), който продава етоксилирани алкилфенолни (мастни) алкохоли, етоксилирани полиарилфеноли, диспергиращи фосфати, тауриди или алкохолни моносукцинати. Терминът “детергенти се отнася също за смеси от детергенти и природни или синтетични фосфолипиди от сериите на сефатина и лецитина, например, фосфатидил етаноламин, фосфатидилсерин, фосфатидилглицерол, лизолецитинови захарни естери. Типичен противопенен агент е Fluowet PL80B® (Clariant AG) и типични съединения-антифризи са гликолите и полиетиленгликолите. При създаването на различни рецептури се използват също твърди или течни вещества като природни или регенерирани минерали, слепващи вещества, сгъстители или свързващи агенти. Използват се обикновено твърди носители като природни минерални пълнители, например калцит, талк, каолин, монтморилонит или силно диспергирана силициева киселина, чиято цел е да подобри необходимите физически свойства. Други подходящи добавки са емулгиращите протеинови хидролизати, например, използваните в ЕР 0297426 (Bayer AG). В рецептурите за обработване на семена могат да присъстват и багрила като обикновено се взимат водонеразтворими или водоразтворими багрила когато трябва да се различат семената с покритие от тези без покритие. Примери за багрила са Colanyl Red® (Clariant AG, Muttenz), Rhodamin B, бял пигмент (титанов диоксид) или Luconyl® (BASF AG). Този тип добавки са известни на специалистите от тази област. Найобщо, използвани заедно тези добавки осигуряват доброто диспергиране на състава, предотвратяват утаяването и замръзването му и отличават обработените семена от необработените. Други участващи ингредиенти са специалните добавки за подобряване на покълващата сила, особено ако се комбинира! с някои пестициди, например фунгициди в комбинация с 3,,4’,5’,6’-тетрахлоро-2,4,5,7-тетрайодофлуоресцеин (ЕР 0297 426, Bayer AG).
Ингредиентите, участващи в съставите за обработване на семена , се комбинират в такива ефективни количества, за предпочитане е синергично ефективни, така че да подобрят жизнеспособността на погълналите растения и техния растеж. Цел на настоящето изобретение е да осигури начин за намаляване до минимум количеството на всеки един от компонентите 1-7. Главна цел на настоящето изобретение е да се намали до минимум количеството на защитните агенти (компонент 3). По този начин е възможно включването на няколко пестициди за защита на растението от вредители и болести.
По-нататък изобретението обхваща метода за прилагане на описаните състави за обработване на семена. Обикновено съставът за обработване на семена, съдържащ омрежен филмообразуващ протеин и един или повече от компонентите 37, се прилага на семената с помощта на подходящо оборудване. Типично оборудване, което се използва за обработка на семена, е устройство за обработване на семена на земеделски култури като Plantector. Mist-O-matic, Rotostat или Centaur, които са описани подробно от R.B. Maude в Pesticide Outlook (1990), 1(4), 16-22. Освен това, могат да се използват или устройства за полунепрекъснато или непрекъснато нанасяне на покрития, например, основаващи се на непрекъснати поточни системи (Nickerson Seeds, UK). Съставите съгласно изобретението се получават в повече или по-малко вискозна форма в зависимост от вида и
количеството на компонентите 1-7. Предпочетени са състави, които представляват директно разпръскващи се дисперсии, разтвори, които се разреждат, или разредени емулсии, които се прилагат върху семената при използване на стандартни търговски машини за обработване на семена. В зависимост от природата на тези компоненти, методите за прилагане, например създаване на покритие чрез разпръскване, атомизиране, разпрашаване, разсейване или изливане, се избират в съответствие с поставената цел и преобладаващите обстоятелства.
Благоприятните граници за прилагане на сместа от активни ингредиенти са обикновено от 50 г до 2 кг активен ингредиент (а.и.) / хектар. Границите на прилагане при обработване на семената са от 0.1 г до 100 г, най-добре от 5 до 50 г а.и. за 100 кг семе.
Методите и съставите съгласно изобретението могат да се използват за земеделски култури или декоративни растения и са особено полезни за обработка на семена на търговски значими земеделски култури. Такива растения или култури включват, но не се ограничават с двусемеделни растения, които обхващат например, пролетна и зимна пшеница, зеленчуци като соеви зърна или други бобени култури, и solanaceae като домати, пиперки и картофи, както и моносемеделни, например, царевица, лук, други луковични, ориз, сорго и трева.
Следователно, една реализация на настоящето изобретение е метод за получаване на дисперсия от филмообразуваш, омрежен протеин като реакционната смес се прилага върху семената. Тази
реакционна смес се получава по метод, състоящ се от следните стъпки А-Н:
(A) диспергиране на около 5-50 тегл.%, за предпочитане 10-35 тегл.%, по-специално 10 до 25 тегл.% филмообразуващ протеинов материал във вода, (B) поддържане на рН-стойности 5-9 чрез добавяне на Спомагателни вещества (компоненти 2) и добавяне около 0,1-30 тегл.%, за предпочитане около 1-25 тегл.%, по специално около 5-25 тегл.% омрежващ агент (всичко спрямо протеиновия материал), (C) след което се извършва реакцията между споменатия протеинов материал и омрежващия агент, по-специално глиоксал, полиазиридин, полианхидрид, полиизоцианат, епоксид или полиепоксид, за предпочитане модифициран с епихлорхидрин полиамин, модифициран с епихлорхидрин полиамид, модифициран с епихлорхидрин полиамидоамин или модифициран с епихлорхидрин амин-съдържащ полимер или всяка възможна комбинация от тях.
(D) може да се добави около 1-40 тегл.%, за предпочитане около 5-20 тегл.%, ингредиент от компонент (3), поспециално пестицид, най-добре фунгицид или инсектицид, (E) може да се добави около 0.1-10 тегл.%, за предпочитане около 0.1-1 тегл.%, ингредиент от компонент (4), поспециално тор, (F) може да се добави около 0.001-5 тегл.%, за предпочитане около 0.001-1 тегл.%, ингредиент от компонент (5), поспециално биорегулираща добавка.
(G) може да се добави около 0.1-15 тегл.%, ингредиент от компонент (6), по-специално добавка за увеличаване на ефективността на използвания тор, растителната продуктивност, растеж, и/или хранително акумулиране, особено предпочетен е 1-5 тегл.% подобрител на усвояването на храненето, по-специално 1-5 тегл.% Amisorb™ или Auxigrow™, (H) може да се добави около 0.1-15 тегл.% ингредиент от компонент (7), по-специално адювант.
Хронологичният ред на тези стъпки може да се променя ако това се налага за по-добро смесване на компонентите, например омрежващият агент (стъпка С) може да бъде добавен в края, или стъпки D-Η могат да си разменят местата.
След това дисперсията се прилага върху семената с помощта на стандартно оборудване за обработване на семена, както е описано по-горе. Семената на различни видове растения, които могат да се обработват със съставите, описани в изобретението, са изброени по-долу без да се ограничават с този списък:
житни растения (пшеница, ечемик, ръж, овес, ориз, сорго и подобни култури);
цвекло (захарно цвекло и фуражно цвекло);
твърди и меки плодове (ябълки, круши, сливи, праскови, ^адеми, череши, ягоди, малини и къпини);
бобови растения (фасул, леща, грах, соя);
маслодайни растения (рапица, синап, мак, маслини, слънчоглед, кокосови орехи, рицин, какаови зърна); краставични растения ( тиквички, краставици, пъпеши); влакнодайни растения (памук, лен, коноп, юта);
зеленчуци (спанак, маруля, аспержи, зелеви, моркови, лук, домати, картофи, пиперки;
лаврови (авокадо, канела, камфор);
декоративни растения (цветя, храсти, широколистни дървета, вечнозелени растения като иглолистните) други растения като царевица, тютюн, ядки, кафе, захарна тръстика, чай, лозя, хмел, банани и природни каучукови растения.
Съставите съгласно изобретението са особено благоприятни за обработване на семената на житните култури (пшеница, ечемик, ръж, овес, сорго и други подобни растения). Поради високото съдържание в тях на протеини, извлечени от растения, съставите съгласно изобретението се отличават с особено добро толериране от растенията и благоприятно взаимодействие с околната среда.
Филмообразуващите свойства на дисперсиите се оценяват удобно чрез прилагане на съставите към твърди повърхности като парче от стъкло и сушене на въздух (или в сушилня при 60°С за около 10 мин) на влажния филм. Влиянието на обработката на семената върху покълващата способност и растежа на растението съгласно изобретението може да се определи чрез измерване на увеличаването на броя на растенията, дължината и теглото на съответните растителни видове.
По-нататък изобретението ще се обясни с разглеждане на следващите подробни примери. Тези примери не ограничават обхвата на изобретението, който ще бъде изложен в следващото описание. Разбира се, че могат да се създадат много варианти и модификации, оставайки в обхвата на изобретението.
Сравнителен пример А:
По аналогия с WO 97/36471 (Monsanto Company) два грама желатин, четири грама гипс и 200 мл гореща вода се смесват добре. Не може да се използва студен разтвор за получаване на стабилно филмово покритие върху твърди повърхности, материалът се измива веднага при намокряне със студена вода.
Пример 1: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
Към смес от 400 мл вода и 12.5 мл 87 % глицерол при непрекъснато разбъркване се добавя казеин (50 г). pH се поддържа непрекъснато на 9.0 с помощта на 25 % амоняк. След като се разтвори целият казеин се добавя бавно 20 г соев протеинов изолат (Soya-L, Unisol L, Loders en Croklaan B.V., Wormerveer Holland, Netherlands) до получаването на гладка дисперсия. Тогава се добавят 3.5 мл воден глиоксалов разтвор (40 тегл.%, Clariant AG, Muttenz, Switzerland) и 3.5 мл карбамидформалдехидна смола (URSMV от BASF AG, Ludwigshafen, Germany) и дисперсията се разбърква 30 мин при 70°С. След охлаждане до стайна температура се добавят 0.3 % антимикробен агент (Proxel BZ®, Zeneca). Вискозитетът на получената дисперсия е около 480 cPs (измерен с вискозиметър Brookfield при 60 rpm).
Пример 2: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
Технически казеин (750 г) се разтваря в 8 литра вода при непрекъснато разбъркване при стайна температура. pH се поддържа непрекъснато на 9.0 с помощта на 25 % амоняк. След разтварянето на целия казеин се добавя соев протеин (Soya-L). Тогава се добавят 300 мл 87 % глицерол и 75 г гуанидин хидрохлорид. След пълно разтваряне на гуанидина дисперсията се нагрява до 60°С и се добавят 300 мл воден глиоксалов разтвор (40 тегл.%, C'lariant). След 30 мин провеждане на реакцията сместа се охлажда до стайна температура и се добавя 0.3 % антимикробен агент (Proxel BZ®, Zeneca).
Пример 3: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
150 г технически казеин, 90 меша, (Havero Hoogwegt) се добавя бавно при разбъркване към 850 мл вода, съдържаща 1мл глицерол (87 %, Merck) и 7.5 г карбамид (Merck). По време на добавянето на казеина ( грубо по 10 г за минута) pH се поддържа на 8.0 с 25 % амоняк. След пълното диспергиране на протеина при интензивно разбъркване се добавя много бавно 1.5 г Са(ОН)2След това дисперсията се нагрява до 60°С при разбъркване. Тогава се добавят 7.5 мл полиазиридинов омрежващ агент СХ100 (Zaneca, Waalwijk, Netherlands) и дисперсията се разбърква 30 мин. След охлаждане дисперсията има вискозитет около 150-200 cP и съдържание на твърдо вещество от около 15 %.
Пример 4: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
Технически казеин (15 г, размер на частиците 50 меша, от Havero Hoogwegt BV. I [В Gorinchem, Netherlands) се добавя към смес от мл вода (82 мл) и 3 мл 87 % глицерол (Merck, Darmstadt, Germany) при непрекъснато разбъркване. pH се поддържа 9.0 с добавяне на 25 % амоняк (общо: 0.15 мола NH3). След разбъркване 20-30 мин всичкият казеин се разтваря и разтворът се поставя на водна баня при 70°С. Протеинът се омрежва при добавяне на 2.25 мл воден глиоксалов разтвор (40 тегл.%, Clariant AG, Muttenz, Switzerland) и по-нататък се добавя 0.75 мл метилбифенилдиизоцианат (Merck, Germany). След охлаждане до стайна температура се добавят 0.3 % антимикробен агент (Proxel BZ®, Zeneca). Вискозитетът на получената дисперсия е около 300 cPs (измерен с вискозиметър Brookfield).
Пример 5: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
150 г технически казеин, 90 меша (Havero Hoogwegt) се прибавя бавно към 850 мл вода, съдържаща 15 мл глицерол (87%, Merck) и 7.5 г карбамид (Merck) при разбъркване. pH се поддържа при 9.0 с 25 %-ен амонячен разтвор. Казеинът се прибавя много бавно ф за да се избегне образуването на буци (около 5-10 г за минута) при разбъркване и нагряване при 60°С. По време на прибавянето на казеина, както вече се спомена, pH се поддържа със стойност 9.0 чрез прибавяне на воден амонячен разтвор. Ако разбъркването е прекалено интензивно може да се образува пяна, което ще причини включване на газови мехурчета във филма. От друга страна, едно слабо разбъркване няма да доведе до образуване на желаната протеинова дисперсия. След пълното диспергиране на протеина се прибавя много бавно 2% млечна дисперсия на Са(ОН)2 (1.5 г) при интензивно разбъркване и температура 30 С’. След това при разбъркване дисперсията се
нагрява до 60°С. След охлаждане до стайна температура към дисперсията се добавя калиев сорбат (2.0 г, Nutrinova GmbH, Frankfurt). pFI стойността е около 8-9. Непосредствено след получаването на дисперсията или евентуално преди прилагането й за обработване на семената се добавя полиепоксиден реагент Kycoat® (Hercules Corp., Siedburg, Germany). Количеството на омрежвашия агент се подбира да бъде 5%, 10%, 15 и 25 тегл.% спрямо съдържащия се протеин.
Пример 6: Получаване на протеинова филмообразуваща дисперсия за обработване на семена
Получава се дисперсия както в пример 3. Освен това се приготвят проби чрез смесването при стайна температура на порции от нея с 0.1%, 0.3%, 0.5%, 1% и 1.5% полиепоксиден реагент Kycoat® (Hercules Corp., Siedburg, Germany). C увеличаването на количеството омрежващ агент водоустойчивостта на филмовото покритие се подобрява значително.
Пример 7: Физично охарактеризиране на протеиновите филмообразуващи дисперсии за обработване на семена
При прилагането върху повърхности като стъклена плоча дисперсиите, получени съгласно примери 1-6, дават твърд и прозрачен филм след 1-4 часа сушене на въздух или след кратко сушене в сушилня (при около 60°С за около 5-10 мин). Филмите имат отлична устойчивост срещу надраскване и плътна адхезия.
Тест (А): Покритията се потопяват във вода за най-малко 48 часа без да се отделят от повърхността. Също така, метални плочи с покритие от протеинови състави могат да се натопят в 0.05 М
Tris буфер при pH = 9.0 при 50°С за най-малко един час. За да се изследват свойствата на филма в присъствие на протеаза, отделяща се от почвени организми, се използва търговският продукт от протеолитичен ензимен препарат (Subtilisin®, 2% воден разтвор от Carslsberg, Danmark). След импрегниране в продължение на 6 часа покритието се отделя лесно с найлонова четка.
Тест (В): Получават се дисперсии по начина, описан в Пример 5. От тях се нанасят филми върху стъклени плочи (300 рм във влажно състояние), които се сушат 10 минути при 80°С. Филмът се подлага на постоянно поливане с вода (50 литра на час) в продължение на 16 часа. Полученото в резултат на това %-но намаляване на дебелината на филма е определено както следва:
а) 8% след 4 часа
б) 15% след 8 часа
в) 29% след 12 часа
г) 29% след 16 часа
Тест (С): Получават се дисперсии по начина, описан в Пример 5. От тях се получават филми върху стъклени плочи (300 рм във влажно състояние), които се сушат 15 минути при 50°С. Покритите стъклени плочи се поставят върху гореща плоча за 15 минути за да се наблюдава термичната стабилност на филмите.
а) 25°С: прозрачен филм
б) 125°С: слабо жълт
в) 165°С: кафяв
г) 190°С: тъмнокафяв
д) 250°С: черен, разлагане
Тест (D): Получават се дисперсии по начина, описан в Пример 5. (400 цм във влажно състояние). Тестът за надраскване чрез изчеткване съгласно DIN 53 778 води до разрушаване на филма след 50 цикъла на изчеткване.
Пример 8: Обработване на семената
Дисперсиите на филмообразуващ протеин, получени съгласно дадените примери, се прилагат върху семена при използване на Rotostat Ml50 (J.E.Elsworth Ltd., Norfolk, UK). Прегледът на обработените семена показва, че се образува равномерно покритие по цялата повърхност на семената.
Пример 9: Получаване и тестване на състави за обработване на семена, съдържащи биорегулатор от категория (d)
Взима се филмообразуваща протеинова дисперсия съгласно пример 5 сама за себе си или към нея се добавя биорегулатор от категория (d) Amisorb® от Donlar Corporation (Chicago, USA) като се използва търговския концентрат (около 50% а.и.), който се смесва грижливо с такова количество дисперсия, че в нея да се съдържа 3.8 тегл.% Amisorb®. От всяка рецептура се взимат по 400 мг (500 цл) за обработване на по 100 г житни семена. Освен това, към тези състави е добавен около 4.5 тегл.% Colanyl Red® (Clariant, Muttenz), при което се включва багрило - компонент от категория (е). Растежът на растенията се следи в три групи от по 136 растения (контрола, обработени с протеинов състав семена и обработени с протеинов състав + Amisorb®) семена при използване на автентична, необработена и нестерилизирана почва от ферма, намираща се във Франкфурт/Hochst (Germany).
Всички растения са получавали изкуствена слънчева светлина по 8 часа дневно и 12.3 мл вода един път дневно, което съответства на 450 мм годишен валеж, при температурен режим 22-27°С. След 14 дни растенията са извадени и веднага е определен броя на кълновете, дължината и теглото им. Резултатите са дадени на Фигура 1 и показват в рамките на разумна грешка, че самата протеинова дисперсия (левите стълбове) има еднакво благоприятно въздействие (по-добри параметри на покълваща способност) с това на състава, съдържащ биорегулатора Amisorb®.
Пример 10: Получаване и тестване на състав за обработване на семена, съдържащ фунгицид
Използва се филмообразуваща протеинова дисперсия, съдържаща 20 тегл.% спрямо съдържанието на протеин разтвор на съответен омрежващ агент, получена по аналогичен начин на този, описан в пример 5. Приготвят се три различни състава за обработване на семената и се тестват спрямо контролна група от необработена лятна пшеница, вариант Мипк, в саксии, всяка напълнена с около 1 кг необработена, нестерилизирана почва от ферма, намираща се във Франкфурт/Hochst (Germany). По-подробно, рецептурите за обработване са съставени както следва:
а) Стандартен състав за обработване на семена
100 г Wurzelschutz (Agrevo UK, Chesterford Park), съдържащ
16.7 г флукинконазол и 2.6 г други твърди вещества (главно багрило Colanyl Red®) във водна дисперсия;
б) Филмообразуващ протеинов състав + флукинконазол:
35.9 г Jockey Flex® (Agrevo UK, Chestrf. Park), съдържащ
15.7 г мокро смлян флукинконазол;
4.6 г водна дисперсия Colanyl Red® (около 1.5 г багрило);
59.5 г протеинова дисперсия.
в) Филм ообразуващ протеинов състав:
4.6 г водна дисперсия Colanyl Red® (около 1.5 г багрило);
59.5 г протеинова дисперсия.
35.9 вода.
От всяка дисперсия се използва по 400 мг (500 цл) за обработване на по 100 г пшенични семена. Всяка група се състои от по 12 саксии, във всяка от които се засаждат по 9 семена. Четвъртата група е от необработени семена. Всички растения са получавали изкуствена слънчева светлина по 8 часа дневно и 11.8 мл вода един път дневно, което съответства на 430 мм годишен валеж, при температурен режим 22-27°С. След 12 дни растенията са извадени и веднага е определен броя на кълновете, дължината и теглото им. Резултатите са дадени на Фигура 2 и показват в рамките на разумна грешка, че и стандартният състав с фунгицид и протеиновият състав без фунгицид имат слаб ефект върху покълващата способност, докато използвани двата в комбинация значително подобряват параметрите на покълващата способност.
Пример 11: Получаване и тестване на състав за обработване на семена, съдържащ фунгицид и биорегулатор
Използва се филмообразуваща протеинова дисперсия, съдържаща 20 тегл.% спрямо съдържанието на протеин разтвор на съответен омрежващ агент, получена по аналогичен начин на този, описан в пример 5. Приготвени са три различни състава за обработване на семената и са тествани спрямо контролна група от необработена лятна пшеница, вариант Мипк, в саксии, всяка напълнена с около
кг необработена, нестерилизирана почва от ферма, намираща се във Франкфурт/Hochst (Germany). По-подробно, рецептурите за обработване са съставени както следва:
а) Стандартен фунгициден състав за обработване на семена + A mi sorb®:
19.09 г Wurzelschutz (Agrevo UK, Chesterford Park), съдържащ около 3.2 г флукинконазол и 0.5 г багрило Colanyl Red®) във водна дисперсия;
0.910 г биорегулатор от категория (d) Amisorb® (Donlar Corporation (Chicago, USA), съдържащ ок. 50% а.и.;
б) Филмообразуващ протеинов състав + флукинконазол + Amisorb®:
6.85 г Jockey Flex® (Agrevo UK, Chestrf. Park), съдържащ
3.0 г мокро смлян флукинконазол;
0.88 г водна дисперсия на багрилото Colanyl Red®;
0.92 г биорегулатор от категория (d) Amisorb® (Donlar
Corporation (Chicago, USA), съдържащ ок. 50% а.и.;
11.67 г протеинова дисперсия.
в) Филм ообразуващ протеинов състав + Amisorb®:
0.88 г водна дисперсия на багрило Colanyl Red®;
0.92 г биорегулатор от категория (d) Amisorb® (Donlar
Corporation (Chicago, USA), съдържащ ок. 50% а.и.;
I 1.67 г протеинова дисперсия.
От всяка дисперсия се използва по 400 мг (500 рл) за обработване на по 100 г пшенични семена. Всяка група се състои от по 12 саксии, във всяка от които се засаждат по 9 семена. Четвъртата група е от необработени семена. Всички растения са получавали изкуствена слънчева светлина по 8 часа дневно и 12.4 мл вода един път дневно, което съответства на 453 мм годишен валеж. След 14 дни растенията са извадени и веднага е определен броя на кълновете, дължината и теглото им. Резултатите са дадени на Фигура 3 и показват, че протеиновият състав превъзхожда стандартния състав, по-специално съставът, съдържащ и фунгицид и Amisorb® има синергичен ефект върху параметрите на покълващата способност.
Пример 12: Получаване на състав за обработване на семена с инсектицид
Филмообразуващата протеинова дисперсия съгласно пример 5 се смесва добре или с 300 г Fipronil® (Rhone-Poulenc) или с 320 г Gaucho® (имидахлорид, Bayer AG) за да се приготви състав за обработване на семена с инсектицид.
Пример 13: Измерване на контролираното освобождаване на фунгицид
Приготвят се две различни покрития (300 цм влажен филм върху стъклени плочи) по аналогичен начин на този, описан в Пример 7(B):
a) съдържащ само получена чрез влажно смилане водна дисперсия на флукинконазол от Agrevo (Chesterfield Park ПК, проба- No FD 32033).
b) 3.2 г от същата дисперсия както в а) смесена с 4.4 г от съответната протеинова дисперсия и разреден с 2.4 мл вода.
След изсушаване двете стъклени плочи се потапят в съд, съдържащ 0.8 л вода (70 см2 потопени). От време на време се взимат проби (филтър на спринцовката 0.45 цм) и се анализират чрез HPL.C (222 nm). Покритието, несъдържащо протеинова дисперсия, изпуска веднага фунгицида до създаване на наситена концентрация (около 1.1 мг/л), докато протеин-съдържащото покритие дава профила на освобождаване, показан на фигура 4.

Claims (14)

  1. Патентни претенции
    1. Водна филмообразуваща протеинова дисперсия за обработване на семена, съдържаща
    а) 5-50 тегл.% филмообразуващ омрежен протеинов материал и
    б) 0.001-50 тегл.% други активни ингредиенти, подбрани от следната група: пестициди, торове, биорегулиращи добавки, добавки за подобряване на торовата ефективност, продуктивността на растенията, растежа и акумулирането на хранителни вещества и адюванти или произволна комбинация от тях.
  2. 2. Състав за обработване на семена съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че протеиновият материал е подбран от животински, растителен и/или произведен от микроби протеин, за предпочитане от кератин, желатин, колаген, глутен, соев протеин, казеин или произволна комбинация от тях.
  3. 3. Състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че този състав съдържа други спомагателни добавки, подбрани от следната група: повърхностно активни вещества, карбамид, киселини, бази, пластификатори, носители на непрекъсната фаза или комбинации от тях.
  4. 4. Състав за обработване на семена съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че съставът съдържа пластификатор в количество от 5-50 тегл.% спрямо теглото на сухия протеин.
  5. 5. Състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че носител на непрекъснатата фаза е вода.
  6. 6. Състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че протеиновият материал е омрежен с омрежващ агент, подбран от формалдехид; глиоксал; глутаралдехид; диизоцианат; (поли)изоцианат; бис(мет)акрилат, за предпочитане М,К-етиленбис(мет)акриламид; (поли)азиридин; карбодиимид; смола, за предпочитане меламинформалдехидна (МФ), карбамид-формалдехидна (КФ), бензогуанидин-формал-дехидна; диглицидилов етер, глицидилов естер; поливалентен катион, за предпочитане калций или цинк; ацетоацетат или (поли)епоксид, за предпочитане полиазиридин или полиепоксид, най-добре модифициран с епихлорхидрин полиамин, модифициран с епихлорхидрин полиамид, модифициран с епихлорхидрин полиамидоамин, или модифициран с епихлорхидрин аминосъдържащ основен полимер, или произволна комбинация от тях.
  7. 7. Състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че съдържа пестицид, за предпочитане фунгицид, инсектицид, акарицид, хербицид, антидот или сафенер или произволна комбинация от тях.
  8. 8. Състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че съдържа биорегулатор Amisorb® и/или Auxigrow®.
  9. 9. Метод за получаване на водна филмообразуваща дисперсия за обработване на семена чрез
    а. диспергиране на 5-50 тегл.% протеинов материал във вода,
    б. поддържане на рН-стойност 5-9, прибавяне на спомагателни добавки и прибавяне на 0.1-25 тегл.% омрежващ агент спрямо протеиновия материал, и
    в. протичане на реакция между протеиновия материал и омрежващия агент
    г. евентуално добавяне на 1-40 тегл.% пестицид, за предпочитане фунгицид или инсектицид
    д. евентуално добавяне на 0.1 -10 тегл.% тор,
    е. евентуално добавяне на 0.001-5 тегл.% биорегулираща добавка
    ж. евентуално добавяне на 0.1-15 тегл.% добавка за подобряване на ефективността на тора, продуктивността на растенията, растежа им и/или акумулирането на хранителни вещества,
    з. евентуално добавяне на 0.1-15 тегл.% адювант, при което хронологичният ред на стъпки а-з може да се модифицира ако това се налага за по-доброто смесване на компонентите.
  10. 10. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че в стъпка ж. се добавя 1-5 тегл.% подобрител на усвояването на хранителните вещества, по-специално 1-5 тегл.% Amisorb® или Auxigrow®.
  11. 11. Метод съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че се използва омрежващ агент, подбран от формалдехид; глиоксал; глутаралдехид; диизоцианат; (поли)изоцианат; бис(мет)акрилат, за предпочитане М,М-етиленбис(мет)акриламид; (поли)азиридин; карбодиимид; смола, за предпочитане меламин-формалдехидна (МФ), карбамидформалдехидна (КФ), бензогуанидин-формалдехидна; диглицидилов етер, глицидилов естер; поливалентен катион, за предпочитане калций или цинк; ацетоацетат или (поли)епоксид, за предпочитане полиазиридин или полиепоксид, най-добре модифициран с епихлорхидрин полиамин, модифициран с епихлорхидрин полиамид.
    .
  12. 12. Метод за прилагане на състав за обработване на семена съгласно всяка от предходните претенции, като съставът се нанася върху семената чрез разпръскване (спрей), потапяне или намазване в машина за обработване на семена.
  13. 13. Семена, които са обработени при използване на състав за обработване на семена съгласно претенции 1-8.
  14. 14. Семена съгласно претенция 13, характеризиращи се с това, че въпросните семена са подбрани от житни култури като пшеница, ечемик, ръж, овес, ориз или сорго; захарно цвекло или фуражно цвекло; твърди плодове или меки плодове като ябълки, круши, сливи, праскови, бадеми, череши, ягоди, малини или къпини, бобови растения като фасул, леща, грах, соя, маслодайни растения като рапица, синап, мак, маслини, слънчоглед, косови орехи, рицин или какаови зърна, краставици, пъпеши, влакнодайни растения като памук, лен, коноп или юта, цитрусови плодове като портокали, лимони, грейпфрути или мандарини, или зеленчуци като спанак, салата, аспержи, зеле, моркови, лук, домати, картофи, пиперки или лаврови растения като авокадо, канела или камфор, декоративни растения като цветя, храсти, широколистни дървета или вечнозелени дървета като иглолистни дървета, или други растения като царевица, тютюн, орехи, кафе, захарна тръстика, чай, лозя, хмел, банани и каучукови дървета.
BG105879A 1999-03-13 2001-09-05 Състав за обработване на семена BG105879A (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99105217A EP1036492A1 (en) 1999-03-13 1999-03-13 Seed treatment composition
PCT/EP2000/002170 WO2000054568A1 (en) 1999-03-13 2000-03-13 Seed treatment composition

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG105879A true BG105879A (bg) 2002-06-28

Family

ID=8237776

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105879A BG105879A (bg) 1999-03-13 2001-09-05 Състав за обработване на семена

Country Status (15)

Country Link
EP (2) EP1036492A1 (bg)
JP (1) JP2002538792A (bg)
AT (1) ATE279093T1 (bg)
AU (1) AU775807B2 (bg)
BG (1) BG105879A (bg)
BR (1) BR0008982A (bg)
CA (1) CA2365444A1 (bg)
CZ (1) CZ20013302A3 (bg)
DE (1) DE60014872D1 (bg)
HU (1) HUP0200275A3 (bg)
PL (1) PL351812A1 (bg)
RU (1) RU2001128040A (bg)
UA (1) UA70998C2 (bg)
WO (1) WO2000054568A1 (bg)
ZA (1) ZA200107376B (bg)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2002227228B2 (en) * 2000-12-04 2007-05-31 Wisconsin Alumni Research Foundation Bacterial inoculants for enhancing plant growth
US6740359B2 (en) 2001-02-06 2004-05-25 E. I. Du Pont De Nemours And Company Ambient cure fast dry solvent borne coating compositions
DE10118076A1 (de) * 2001-04-11 2002-10-17 Bayer Ag Verwendung von Fettalkoholethoxylaten als Penetrationsförderer
ATE469553T1 (de) 2001-05-30 2010-06-15 Ca Minister Agriculture & Food Pilzstämme und biologische kontrolle zusammensetzungen zur bekämpfung von unkraut
US7772155B2 (en) 2001-05-30 2010-08-10 Her Majesty The Queen In Right Of Canada, As Represented By The Minister Of Agriculture And Agri-Food Fungal isolates and biological control compositions for the control of weeds
WO2003082775A1 (en) * 2002-03-26 2003-10-09 Georgia-Pacific Resines, Inc. Slow release nitrogen root treatment
US7482386B2 (en) * 2002-12-20 2009-01-27 Envirospecialists, Inc. Hydrotropic additive to water for dust control
US7482385B2 (en) * 2002-12-20 2009-01-27 Envirospecialists, Inc. Wetting agent formulations for hydrotropic moisture control of substrates and dispersed phases
CA2458159A1 (en) * 2004-01-22 2005-07-22 The State Of Oregon Acting By And Through The State Board Of Higher Educ Ation On Behalf Of Oregon State University Formaldehyde-free adhesives and lignocellulosic composites made from the adhesives
EP1606999A1 (de) * 2004-06-18 2005-12-21 Bayer CropScience AG Saatgutbehandlungsmittel für Soja
US20110172175A1 (en) * 2004-11-30 2011-07-14 Syngenta Crop Protection, Inc. Process and composition for coating propagation material
DE102006056544A1 (de) * 2006-11-29 2008-06-05 Bayer Cropscience Ag Insektizide Wirkstoffkombinationen (Formononetin+Insektizide)
EP2005812A1 (en) * 2007-06-22 2008-12-24 Syngeta Participations AG A method for growing sugarcane
EP2758568B1 (en) 2011-09-21 2020-01-15 Donaldson Company, Inc. Fine fibers made from polymer crosslinked with resinous aldehyde composition
KR102120069B1 (ko) 2011-11-21 2020-06-08 이노베이션 해머 엘엘씨 실리케이트계 기질을 사용하여 식물을 성장시키는 방법 및 시스템, 내생성 글리코피라노실-단백질 유도체를 위한 외생성 글리코피라노사이드 사용에 의한 향상된 광합성 생산성 및 광안전화 재배, 및 그를 위한 제제, 방법 및 시스템
ES2733328T3 (es) 2012-05-21 2019-11-28 Innovation Hammer Llc Procedimientos para generar complejos de coordinación micelares seguros para el tratamiento de plantas y formulaciones para el mismo
RU2535939C2 (ru) * 2012-08-06 2014-12-20 Общество с ограниченной ответственностью Малое инновационное предприятие "Кубанские агротехнологии" Индуктор устойчивости подсолнечника к бактериозам и способ его применения
US20150299057A1 (en) * 2012-11-21 2015-10-22 Dsm Ip Assets B.V. Seed coating composition
BR122022002492B1 (pt) 2013-03-09 2022-10-11 Donaldson Company, Inc Fibras finas feitas a partir de aditivos de reação
WO2014160827A1 (en) * 2013-03-28 2014-10-02 Novozymes Bioag A/S Compositions and methods for enhancing microbial stability
CN103964967B (zh) * 2014-05-27 2015-08-26 湖南省湘晖农业技术开发有限公司 一种稻壳基烤烟漂浮育苗基质及其配套的育苗营养液
MD922Z (ro) * 2015-01-28 2016-02-29 Институт Генетики, Физиологии И Защиты Растений Академии Наук Молдовы Procedeu de tratare a seminţelor de morcov înainte de semănat
MD957Z (ro) * 2015-05-19 2016-05-31 Институт Генетики, Физиологии И Защиты Растений Академии Наук Молдовы Procedeu de tratare a seminţelor de salată verde
CN109414027A (zh) 2016-04-29 2019-03-01 创新汉玛有限责任公司 用聚糖复合物制剂处理光合生物和增加品质和产量的制剂和方法
CN109169079A (zh) * 2018-09-18 2019-01-11 江西农业大学 一种水稻机插育秧基质、制备方法及应用
GB202201898D0 (en) * 2022-02-14 2022-03-30 Wasware Ltd Seed-coating

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ181956A (en) 1976-09-07 1978-06-02 Coated Seed Doated seed with a caseinate coating
US4562663A (en) * 1982-10-12 1986-01-07 Plant Genetics, Inc. Analogs of botanic seed
DE3721852A1 (de) 1987-07-02 1989-01-12 Bayer Ag Fungizide saatgutbehandlungsmittel
EP0357559B1 (de) 1988-09-02 1994-10-19 AgrEvo UK Limited Wässrige Formulierungen und deren Verwendung
US5236469A (en) * 1990-10-26 1993-08-17 Weyerhaeuser Company Oxygenated analogs of botanic seed
GB9122442D0 (en) 1991-10-23 1991-12-04 Sandoz Ltd Improvements in or relating to organic compounds
US5861356A (en) 1992-11-05 1999-01-19 Donlar Corporation Method and composition for enhanced plant productivity comprising fertilizer and cross-linked polyamino acid
DE4417555A1 (de) 1994-05-19 1995-11-23 Bayer Ag Verwendung von Gelformulierungen als Beizmittel
GB9606663D0 (en) 1996-03-29 1996-06-05 Chown Peter A C A product for use in agriculture or horticulture
FR2754424A1 (fr) 1996-10-16 1998-04-17 Rhone Poulenc Agrochimie Composition fongicide synergique comprenant un compose triazole
DK0993247T3 (da) 1997-06-16 2003-05-26 Syngenta Participations Ag Pesticide sammensætninger

Also Published As

Publication number Publication date
DE60014872D1 (de) 2004-11-18
AU3555000A (en) 2000-10-04
BR0008982A (pt) 2001-12-26
EP1164826B1 (en) 2004-10-13
EP1036492A1 (en) 2000-09-20
JP2002538792A (ja) 2002-11-19
ATE279093T1 (de) 2004-10-15
ZA200107376B (en) 2002-10-07
EP1164826A1 (en) 2002-01-02
HUP0200275A2 (hu) 2002-05-29
CA2365444A1 (en) 2000-09-21
PL351812A1 (en) 2003-06-16
AU775807B2 (en) 2004-08-19
CZ20013302A3 (cs) 2002-03-13
WO2000054568A1 (en) 2000-09-21
HUP0200275A3 (en) 2003-01-28
RU2001128040A (ru) 2003-08-20
UA70998C2 (uk) 2004-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG105879A (bg) Състав за обработване на семена
US20030224936A1 (en) Seed treatment composition
CN102612503B (zh) 肥料组合物和方法
TWI398218B (zh) 脯胺酸於改善生長及/或收成之用途
US8209902B2 (en) Biologically active multifunctional nanochips and method of application thereof for production of high-quality seed
CN101917841B (zh) 使用3-环丙-1-烯基-丙酸盐阻断植物中乙烯反应的组合物及方法
JP2013542959A (ja) 成長促進剤および抗真菌剤としてアントラキノン誘導体を含む組成物
WO1989007395A1 (en) Treatment of plants with salts of chitosan
CN103988845A (zh) 一种杀菌混合物
Jarecki et al. Effect of seed coating on the yield of soybean Glycine max (L.) Merr.
Ozbay Studies on seed priming in pepper (Capsicum annuum L.)
BR112021016174A2 (pt) Combinação de ácido piroglutâmico e um inibidor de urease para efeitos melhorados em saúde de planta
US20150299057A1 (en) Seed coating composition
WO2011030094A2 (en) Fungicidal mixtures
CN112293428A (zh) 一种含有有机硅植物生长调节剂的增效组合物
JP2003531839A (ja) グルタミン酸およびグリコール酸を使用する植物の生産性を向上させる方法
AU2020339071B2 (en) Biostimulant agent for treating plants and/or plant seed
MXPA01009218A (en) Seed treatment composition
CN103988843A (zh) 一种杀菌组合物
CN103999870A (zh) 一种杀菌组合物
US20160219871A1 (en) Cross-linked hydrophilic polymer coated seeds and methods of preparation thereof
EP3954209A1 (en) Method for improving the rainfastness of beneficial microorganisms
AU643577B2 (en) Plant growth enhancing compositions
CN103988844A (zh) 一种杀菌组合物
CN104872165A (zh) 含有4-对苯氧基苯氧基甲基结构的1,3-二氧戊环类化合物和新烟碱类杀虫剂的组合物