US848073A - Modulating telephone-receiver. - Google Patents
Modulating telephone-receiver. Download PDF
Info
Publication number
US848073A
US848073A US29583406A US1906295834A US848073A US 848073 A US848073 A US 848073A US 29583406 A US29583406 A US 29583406A US 1906295834 A US1906295834 A US 1906295834A US 848073 A US848073 A US 848073A
Authority
US
United States
Prior art keywords
diaphragm
telephone
receiver
pad
damping
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
US29583406A
Inventor
Kelley M Turner
Individual
Original Assignee
Individual
Filing date
Publication date
Application filed by Individual filed Critical Individual
Priority to US29583406A priority Critical patent/US848073A/en
Application granted granted Critical
Publication of US848073A publication Critical patent/US848073A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04R7/00Diaphragms for electromechanical transducers; Cones
    • H04R7/26Damping by means acting directly on free portion of diaphragm or cone
Definitions
  • ig. 2 is a vertical sectional view of the same.
  • .5 designates the usual permanent magnetshaving centrally-pro-A j jected poles
  • the damping-pad comprises a disk 10, having a cylindrical collar 11 projecting therefrom and adapted to enter and engage the usual listening-orifice 12 in the cover-plate.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Percussion Or Vibration Massage (AREA)
Description
No. 848,073. PATENTE'D MAR. 26, 1907.
K. M. TURNER.
MDULATING TELEPHONE RECEIVER.
f wloDuLATlNcs Tri,LEPi-iomE-FcE'CEIVER. i
To will whom t may concern;
Be it known that I, KELLEY M. TunNER,'a
i .terfered with or impaired.
as hereinafter 'set forth and shown,`and finally particularly pinted out in the appended claims.
Specification of Letters Patent. Application fiiaimw 13,1996. sean No. 295.834.l
the following Patented 'March 26, 1907.
Supported bythe cover I provide what I s hall term a damping-pad, anda convenient form of this device is illustrated in the drawings, particularly in Figs. 4 and 5 thereof. In these :figures the damping-pad comprises a disk 10, having a cylindrical collar 11 projecting therefrom and adapted to enter and engage the usual listening-orifice 12 in the cover-plate.
15 designates a hook-shaped handle projecting from the disk 10 and extending through a curved slot or aperture 16 in the -ing certain kinds of weather to soften thev sound thereof. lIn any case it can always be Referring u) the. drawings, in which like' parts are designated` bythe same reference-A phragm is shown at 8in rigidly-clamped relainto thev proper adjusted and clamping re-l j the soundby a means which does not-effect It i a main or box portion 2 and' a' cover 3,having ICO character thereof.
face of the disk 10 is provided with a pad of rubber or other iibrous or packing materia-1 19 in a relation to directly contact with and engage the diaphragm.