US638068A - Trousers support or stretcher. - Google Patents
Trousers support or stretcher. Download PDF
Info
Publication number
US638068A
US638068A US72819099A US1899728190A US638068A US 638068 A US638068 A US 638068A US 72819099 A US72819099 A US 72819099A US 1899728190 A US1899728190 A US 1899728190A US 638068 A US638068 A US 638068A
Authority
US
United States
Prior art keywords
trousers
stretcher
support
loops
bars
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
US72819099A
Inventor
Archia L Ross
Individual
Original Assignee
Individual
Filing date
Publication date
Application filed by Individual filed Critical Individual
Priority to US72819099A priority Critical patent/US638068A/en
Application granted granted Critical
Publication of US638068A publication Critical patent/US638068A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G25/66Trouser-stretchers with creasing or expanding devices
Definitions
  • Fig. 2 is a sectional side elevation of the same on the line 2 2 in Fig. l and with the cover closed.
  • Fig. 3 is an enlarged face view of one of the supporting-bars.
  • Fig. 4 is an enlarged transverse section of the same on the line 4 4 in Fig. 3, and
  • Fig. 5 is a similar view of the same on the line 5 5 in Fig. 3.
  • the ends of the bars are preferably driven into the supports A and A', as indicated in Fig. 4.
Landscapes
  • Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
Description
Patented Nov. 2s, |899.V
A. L. RUSS. TBDUSERS SUPPORT 0R STRETCHER.
(Application led Aug. 23.41899.)
(No Model.)
Vys'
W/TNESSES UNITED STATES PATENT OFFICE.
ARCHIA L. ROSS, OF PORT CHESTER, NEW YORK.
TROUSERS SUPPORT OR STRETCHER.
SPECIFICATION forming part of Letters Patent No. 638,068, dated November 28, 1899.
Application iiled August 23,1899.
To @ZZ whom it may concern:
Figure lis a plan view of the improvement as applied to a suitable cabinet, the cover thereof being in an open position. Fig. 2 is a sectional side elevation of the same on the line 2 2 in Fig. l and with the cover closed. Fig. 3 is an enlarged face view of one of the supporting-bars. Fig. 4 is an enlarged transverse section of the same on the line 4 4 in Fig. 3, and Fig. 5 is a similar view of the same on the line 5 5 in Fig. 3.