US550688A - Electrotherapeutic apparatus - Google Patents
Electrotherapeutic apparatus Download PDF
Info
Publication number
US550688A
US550688A US550688DA US550688A US 550688 A US550688 A US 550688A US 550688D A US550688D A US 550688DA US 550688 A US550688 A US 550688A
Authority
US
United States
Prior art keywords
coil
plate
base
core
arm
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
Publication date
Application granted granted Critical
Publication of US550688A publication Critical patent/US550688A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N1/00Electrotherapy; Circuits therefor
    • A61N1/18Applying electric currents by contact electrodes
    • A61N1/32Applying electric currents by contact electrodes alternating or intermittent currents
    • A61N1/36014External stimulators, e.g. with patch electrodes
Definitions
  • Fig. 2 is a vertical sectional view of said case.
  • Fig. 3 is a side elevation thereof.
  • Fig. 4 is a detail end elevation of the apparatus.
  • Fig. 5 is a side elevation of the same.
  • Fig. 6 illustrates the removable core.
  • Figs. 7 to 10 are detail views of electrodes.
  • the post F is electrically connected with a socket G in the base-plate E.
  • the electrodes may be of various forms, according to the special treatment desired.
Landscapes
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)
Description
-No Model.) 3 SheetsSheet 1 O. PALMLEAP. I ELEGTROTHERAPEUTIG APPARATUS.
Patented Dec. 3, 1895.
- ANDREW Bil-M0151.PHOTUU'MQWASHINGTDNADC,
(No Model.) 3 Sheets-Sheet 2.
G. PALMLEAF. ELEGTROTHERAPEUTIG APPARATUS.
No. 550,688. Patented Dec. 3, 1895.
F::j- E
r% E0 0 fl s 6L aye 31 0 Y 9 i i a? E 1 A "i I I 62 wuem/boz Chmlasikhnlq" 7%. 5%,? Q9 w AN DREW BORAHAM. FHOTO'LH HO. WASN l NGTON n C.