US104024A - Daniel hart - Google Patents
Daniel hart Download PDFInfo
- Publication number
- US104024A US104024A US104024DA US104024A US 104024 A US104024 A US 104024A US 104024D A US104024D A US 104024DA US 104024 A US104024 A US 104024A
- Authority
- US
- United States
- Prior art keywords
- pin
- pieces
- spring
- cross
- draw
- Prior art date
- Expired - Lifetime
Links
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 description 4
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 description 4
- 230000008878 coupling Effects 0.000 description 3
- 230000000284 resting effect Effects 0.000 description 2
- 235000007575 Calluna vulgaris Nutrition 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
Images
Classifications
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60D—VEHICLE CONNECTIONS
- B60D1/00—Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
- B60D1/01—Traction couplings or hitches characterised by their type
- B60D1/02—Bolt or shackle-type couplings
Definitions
- Figure 2 is a front view of onecf the bumpers with my improvement attached.
- Figure 3 is a plan of tliclink used with my device.
- Figure4 is a side view of the pin and device for keeping it elevated.
- This piece M is provided at its sides with bearings n, sliding in slots 0 in the sides of the standards, and has a notch, 11, formed on its face, forming a shoulder, r, which when the pin is elevated by means of raising the pin N, passes under the central portion of the cross-pieces i j, which latter then enter thenotch p, and thus hold the piece M elevated, the shoulders r resting on the'cross-pieces.
- J nssn- Yninms J can A. Wnmnnsnnm.
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Transportation (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
Description
D. HART.
. Car Coupling.
. No. 104.024. Patented June 7, 18 70.
' i 7 2 A. 4 %%Q .da/ (97W? 4% I N. PETERS. PHOTO-LITMOGRAFMER, WASNINGTON. D c.
DANIEL HART, "()F JESSE'YE'RKES, OF SAME PLAGE.
Letters Patent No. 104,024, dated June 7, 1870.
IMPROVEMENT IN RAILWAY CAR-COUPLING.
The Schedule referred to in these Letters Patent and making part of the same.
Like letters of reference indicate like parts in the several figures.