US103917A - Rufus nutting - Google Patents
Rufus nutting Download PDF
Info
Publication number
US103917A
US103917A US103917DA US103917A US 103917 A US103917 A US 103917A US 103917D A US103917D A US 103917DA US 103917 A US103917 A US 103917A
Prior art keywords
wick
nutting
rufus
jets
gas
Application granted granted Critical
Publication of US103917A publication Critical patent/US103917A/en
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • F23D99/002Burners specially adapted for specific applications
Definitions
  • Figure 2 is an external elevation view.
  • F are holes for the admission of gas
  • G is the wick.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
Description
R. NUTTING.
Vapor Burner.
Patented June 7,\ 1870.
f 2V. we; j
9% /kmf @anni dillire;
RUFUS NUTTI-NG, 0F RANDOLPH, VERMONT.