UA82584C2 - Electric-arc plasmatron - Google Patents

Electric-arc plasmatron Download PDF

Info

Publication number
UA82584C2
UA82584C2 UAA200607655A UAA200607655A UA82584C2 UA 82584 C2 UA82584 C2 UA 82584C2 UA A200607655 A UAA200607655 A UA A200607655A UA A200607655 A UAA200607655 A UA A200607655A UA 82584 C2 UA82584 C2 UA 82584C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
electrode
solenoid
terminal
nozzle
plasmatron
Prior art date
Application number
UAA200607655A
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолий Тимофеевич Неклеса
Игорь Алексеевич Шиман
Алексей Николаевич Марченко
Original Assignee
Анатолий Тимофеевич Неклеса
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Анатолий Тимофеевич Неклеса filed Critical Анатолий Тимофеевич Неклеса
Priority to UAA200607655A priority Critical patent/UA82584C2/uk
Priority to RU2007101140/06A priority patent/RU2340125C2/ru
Publication of UA82584C2 publication Critical patent/UA82584C2/uk

Links

Landscapes

  • Plasma Technology (AREA)

Description

Опис винаходу
Даний винахід відноситься до машинобудування, зокрема до плазмової техніки, і може бути використаний в 2 установках для плазмово-дугового різання металу.
Відомий електродуговий плазмотрон, що включає корпус, виконаний з діелектрика, із установленим у ньому порожнистим мідним катодом, водоохолоджувальний соленоїд, пов'язаний з струмопроводом і електродом через клему-вставку, у якій виконані наскрізні канали, циліндричний кожух з конічним звуженням і осьовим отвором у нижній його частині, за допомогою якого закріплені в діелектричному корпусі електрод і сопло, 70 діелектричну прокладку, розташовану між електродом і соплом, у конусній частині якого виконані тангенціальні канавки (Патент України Моб6919, кл. Н 05 В 7/22, В23КО/16. Заявл. 01.11.2001. Опубл. Бюл. Моб, 20041.
Недоліком відомого плазмотрона є недостатня надійність його роботи через вихід з ладу теплонавантажених елементів - електрода й сопла через низьку ефективність системи охолодження.
Найбільш близьким по технічній суті й результату, що досягається, (прототип) до описуваного винаходу 79 прийнятий єелектродуговий плазмотрон, що включає діелектричний корпус, у якому встановлені порожнистий мідний електрод, сопло й водоохолоджувальний соленоїд, пов'язаний з струмопроводом і електродом через клему-вставку, у якій виконані наскрізні канали, при цьому електрод і сопло закріплені в діелектричному корпусі за допомогою діелектричного кожуха з конічним звуженням і осьовим отвором у нижній його частині, з розташованою між електродом і соплом діелектричною ущільнювальною прокладкою, з виконаними в конусній частині сопла тангенціальними отворами, у торці електрода герметично закріплена втулка, на поверхні якої виконані різьбові канавки, що з'єднують Через герметичну діелектричну вставку канал подачі газу із внутрішньою порожниною електрода, при цьому в зазорі між соплом і кожухом установлена циліндрична втулка, у якій виконана порожнина, що з'єднує колектор подачі газу з кільцевою щілиною, утвореною поверхнею сопла й поверхнею конічного звуженого кожуха |Патент України Моб8449, кл. 7 НО5В7/22, В2З3КО/16. Заявл. 18.03.2002. с
Опубл. Бюл. Мо8, 20041. о
Існуючий в прототипі електричний зв'язок соленоїда з електродом, при однаковому намотуванні соленоїда, здійснювався в одній точці, що приводило до прогару порожнистого катода через порушення топографії магнітного поля в місці пайки, що знижує стійкість плазмотрона й, отже, надійність роботи.
В основу винаходу поставлено завдання вдосконалення електродугового плазмотрона, у якому шляхом - модифікації конструкції основних вузлів, збільшується стійкість сопла й порожнистого електрода, с забезпечується стабільність геометричних і енергетичних параметрів плазмової дуги, збільшується інтенсивність теплознімання з теплонавантажених вузлів і за рахунок цього забезпечується підвищення ресурсу роботи юю плазмотрона і його надійність. с
Поставлене завдання вирішується тим, що в електродуговому плазмотроні, що містить діелектричний корпус, у якому встановлені порожнистий мідний електрод, сопло й водоохолоджувальний соленоїд, пов'язаний з со струмопроводом і електродом через клему-вставку, канали підведення води й газу, при цьому електрод і сопло закріплені в діелектричному корпусі за допомогою циліндричного кожуха з конічним звуженням і осьовим отвором у нижній його частині, а в торці мідного електрода встановлений торцевий завихрювач, виконаний у « вигляді втулки, відповідно до винаходу, між порожнистим мідним електродом і соплом установлений кільцевий 70 ізолятор, до якого герметично примикають основний завихрювач, виконаний у вигляді кільця з тангенціальними о, с отворами, і кільцевий водяний колектор, причому основний і торцевий завихрювачі зв'язані через золотники з» перерозподілу витрати газу з каналом подачі газу, а соленоїд розташований усередині сталевої циліндричної гільзи, один торець якої примикає до клеми-вставки, установленої в зоні стику порожнистого мідного електрода й кільцевого водяного колектора, при цьому клема-вставка виконана з наскрізними отворами, що з'єднують кільцевий водяний колектор з порожниною, утвореною стінками електрода й циліндричної гільзи, причому осі со суміжних наскрізних отворів розташовані під кутом 60-702 одна до одної в проекції на площину, що проходить км через поздовжню вісь плазмотрона, а інший торець гільзи примикає до діелектричного корпуса, при цьому соленоїд виконаний з декількох паралельних витків мідного ізольованого проводу однакового перетину, вихідні о кінці соленоїда, кожний окремо, припаяні рівномірно по кругу до клеми-вставки, а в торцевому завихрювачі о 20 виконані наскрізні тангенціальні отвори, що з'єднують канал подачі газу з порожниною електрода.
Перерозподіл витрати газу за допомогою золотників дозволяє настроїти режим горіння дуги із прив'язкою ї» усередині порожнини електрода. Збільшення витрати газу через торцевий завихрювач пересуває прив'язку дуги до вихідного перетину порожнистого електрода. Зменшення витрати - пересуває прив'язку до торцевого завихрювача. Ресурс порожнистого мідного електрода залежить від місця прив'язки дуги. 99 Переміщення місця прив'язки дуги по внутрішній поверхні електрода уздовж його осі дозволяє збільшити
Ге) ресурс роботи цього електрода й усього плазмотрона.
Припаювання рівномірно по окружності клеми-вставки окремих проводів соленоїда дозволяє вирівняти ко топографію магнітного поля усередині порожнини порожнистого мідного електрода, ліквідувати локальну внутрішню прив'язку дуги, розподіливши цю прив'язку по всій внутрішній поверхні електрода, що дозволяє 60 збільшити ресурс роботи плазмотрона.
Розташування соленоїда усередині сталевої циліндричної гільзи дозволяє сформувати потік рідини, що охолоджує соленоїд і порожнистий мідний електрод, підсилити магнітне поле усередині електрода, а, отже, збільшити швидкість обертання дуги й ресурс електрода.
Подача води через наскрізні отвори в клемі-вставці збільшує тепловіддачу від стінки електрода в зоні бо шунтування дуги, оскільки максимальний тепловий потік зі стінки знімається в зоні гальмування струменя.
Виконання наскрізних отворів у клемі-вставці таким чином, що кут між осями суміжних отворів у проекції на площину, що проходить через поздовжню вісь плазмотрона, становить о-60-7092 , при однаковій кількості отворів, збільшує поверхню контакту електрода з охолоджувальною рідиною й дозволяє охопити активним охолодженням максимальну площу електрода. При значенні кута 5602 ефективність охолодження зменшується.
Верхня межа значення кута 4-70 обмежена конструктивними можливостями виконання отворів у клемі-вставці, призначених для перетікання охолоджувальної рідини з кільцевого водяного колектора в порожнину, утворену стінками електрода й циліндричної гільзи. Обрані раціональні значення кута о0о-60-702 розширюють зону інтенсивного охолодження й забезпечують зростання ресурсу електрода.
Виконання наскрізних тангенціальних отворів у торцевому й основному завихрювачах дозволяє здійснити вихрову стабілізацію дуги при подачі плазмоутворюючого газу шляхом інтенсивного її обтиснення, що збільшує теплоізоляцію стінок електрода й сопла від дуги.
Сутність винаходу пояснюється кресленнями, де на фіг.1 - представлений поздовжній розріз електродугового плазмотрона з вузлами газорозподілу; на фіг.2 - поздовжній розріз електродугового плазмотрона з вузлами водоохолодження; на фіг.З - розріз А-А фіг.2; на фіг.4 - поздовжній розріз клеми-вставки.
Плазмотрон складається з корпуса 1, виконаного з діелектрика, усередині якого розташований порожнистий мідний електрод 2, на зовнішній поверхні якого виконані канавки 3. Електрод 2 розміщений усередині водоохолоджувального соленоїда 4. Соленоїд 4 розташований усередині сталевої циліндричної гільзи 5, один торець якої примикає до клеми-вставки б, у якій виконані наскрізні отвори 7, що зв'язують порожнину 8, утворену зовнішніми стінками електрода 2 і внутрішніми стінками гільзи 5, з кільцевим водяним колектором 9.
Осі суміжних наскрізних отворів 7 розташовані під кутом 60-70 одна до одної в проекції на площину, що проходить через поздовжню вісь плазмотрона. Інший торець гільзи 5 сполучений з діелектричним корпусом 1. ЄМ Соленоїд 4 виконаний з декількох паралельних витків мідного ізольованого проводу однакового перетину й о зв'язаний, з одного боку, спільною скруткою з струмопроводом 10, а з іншого боку - з електродом 2 через клему-вставку 6, причому кожний окремий провід соленоїда припаяний Через рівні відстані по окружності клеми-вставки 6.
Порожнистий електрод 2 і сопло 11 закріплені в діелектричному корпусі 1 за допомогою циліндричного чФ кожуха 12 з конічним звуженням і осьовим отвором у нижній його частині. У діелектричному корпусі виконаний со канал 13 для підведення, канал 14 для відводу охолоджувальної рідини й канал 15 подачі газу.
У верхній частині порожнистого електрода 2 установлений торцевий завихрювач 16, виконаний у вигляді Со) втулки з тангенціальними отворами, що з'єднують канал 15 подачі газу із внутрішньою порожниною електрода 2.
Між порожнистим електродом 2 і соплом 11 установлений кільцевий ізолятор 17, до якого герметично примикає ся основний завихрювач 18, виконаний у вигляді кільця з тангенціальними отворами, що з'єднують канал 15 подачі ФО газу з порожниною сопла 11.
Основний завихрювач 18 і торцевий завихрювач 16 зв'язані через золотники 19 і 20 перерозподілу витрати газу з каналом 15 подачі газу. «
Плазмотрон працює в такий спосіб.
Через канал 15 подачі газу плазмоутворюючий газ проходить золотники 19 і 20 перерозподілу витрати газу й щей) с надходить на основний завихрювач 18 і торцевий завихрювач 16. Газовий потік, проходячи через тангенціальні ч отвори основного завихрювача 18, надходить у сопло 11. Одночасно газ через торцевий завихрювач 16 -» надходить у внутрішню порожнину мідного електрода 2. У результаті змішання повітряних потоків у порожнині мідного електрода утвориться зона тільки з тангенціальним напрямком руху газу. У цій зоні формується мінімальний тиск газу й саме в цій зоні здійснюється прив'язка дуги. Шляхом зміни співвідношень витрат газу о через торцевий і основний завихрювачі можна переміщати цю зону по довжині електрода, управляючи процесом з зношування його внутрішньої поверхні.
Охолоджувальна рідина, наприклад вода, подається в плазмотрон по каналу 13, надходить у кругову 1 порожнину сопла 11 і далі - у кільцевий водяний колектор 9, з якого через отвори 7 у клемі-вставці 6 20 направляється в порожнину 8, утворену зовнішніми стінками електрода 2 і внутрішніми стінками циліндричної со гільзи 5, охолоджуючи при цьому соленоїд 4 і одночасно електрод 2. З порожнини 8 вода направляється в канал і» 14 відводу.
Золотники 19 і 20 установлюють необхідну витрату газу, що подається на основний і торцевий завихрювачі.
На плазмотрон подають напругу від джерела електроживлення й одночасно за допомогою осцилятора збуджують дуговий розряд у проміжку між порожнистим електродом і стінкою сопла. Дуговий розряд видувають газовим вихром через канал сопла 11, що, переміщаючись уздовж стінки сопла, забезпечує теплову ізоляцію і) стовпа дуги від стінки каналу сопла й не допускає місцевого перегріву. Після шунтування дугового розряду на кз виріб, що розрізається, відключають систему збудження. Виводять плазмотрон на робочий режим, установлюють необхідну швидкість переміщення плазмотрона й здійснюють різання виробу. 60 Перерозподіл газу за допомогою золотників і керування стовпом дуги за допомогою соленоїда, а також інтенсивний тепловідбір дозволяють більш сильно обжати плазмову дугу й забезпечити тим самим більшу продуктивність пристрою для плазмового різання при підвищеній стійкості сопла й електрода.

Claims (2)

65 Формула винаходу
1. Електродуговий плазмотрон, що містить діелектричний корпус, у якому встановлені порожнистий мідний електрод, сопло й водоохолоджувальний соленоїд, з'єднаний зі струмопроводом і електродом Через клему-вставку, канали підведення води й газу, при цьому електрод і сопло закріплені в діелектричному корпусі за допомогою циліндричного кожуха з конічним звуженням і осьовим отвором у нижній його частині, а в торці мідного електрода встановлений торцевий завихрювач, виконаний у вигляді втулки, який відрізняється тим, що між порожнистим мідним електродом і соплом установлений кільцевий ізолятор, до якого герметично примикають основний завихрювач, виконаний у вигляді кільця з тангенціальними отворами, і кільцевий водяний колектор, причому основний і торцевий завихрювачі зв'язані через золотники перерозподілу витрати газу з /о каналом подачі газу, а соленоїд розташований усередині сталевої циліндричної гільзи, один торець якої примикає до клеми-вставки, установленої в зоні стику порожнистого мідного електрода й кільцевого водяного колектора, при цьому клема-вставка виконана з наскрізними отворами, що з'єднують кільцевий водяний колектор з порожниною, утвореною стінками електрода й циліндричної гільзи, а інший торець гільзи примикає до діелектричного корпусу, при цьому соленоїд виконаний з декількох паралельних витків мідного ізольованого 7/5 проводу однакового перерізу, вихідні кінці соленоїда, кожний окремо, припаяні рівномірно по колу до клеми-вставки, а в торцевому завихрювачі виконані наскрізні тангенціальні отвори, що з'єднують канал подачі газу з порожниною електрода.
2. Електродуговий плазмотрон за п. 1, який відрізняється тим, що осі суміжних наскрізних отворів клеми-вставки розташовані під кутом 60-70 одна до одної в проекції на площину, що проходить через поздовжню вісь плазмотрона. с 7 о (ге) Іо) с Зо со
- . и? со ко 1 со ко 60 б5
UAA200607655A 2006-07-10 2006-07-10 Electric-arc plasmatron UA82584C2 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200607655A UA82584C2 (en) 2006-07-10 2006-07-10 Electric-arc plasmatron
RU2007101140/06A RU2340125C2 (ru) 2006-07-10 2007-01-10 Электродуговой плазмотрон

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200607655A UA82584C2 (en) 2006-07-10 2006-07-10 Electric-arc plasmatron

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA82584C2 true UA82584C2 (en) 2008-04-25

Family

ID=39819062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200607655A UA82584C2 (en) 2006-07-10 2006-07-10 Electric-arc plasmatron

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2340125C2 (uk)
UA (1) UA82584C2 (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10638591B2 (en) 2016-04-11 2020-04-28 Hypertherm, Inc. Plasma arc cutting system, including swirl rings, and other consumables, and related operational methods

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2469517C1 (ru) * 2011-06-01 2012-12-10 Сергей Александрович Шилов Способ рекуперативного охлаждения электрода плазмотрона, плазмотрон для осуществления способа и электродный узел этого плазмотрона
RU2506724C1 (ru) * 2012-06-27 2014-02-10 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт теоретической и прикладной механики им. С.А. Христиановича Сибирского отделения Российской академии наук (ИТПМ СО РАН) Электродуговой плазмотрон с водяной стабилизацией дуги
RU2539346C2 (ru) * 2013-02-14 2015-01-20 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Объединенный институт высоких температур Российской академии наук (ОИВТ РАН) Электродуговой плазмотрон
WO2015088069A1 (ko) * 2013-12-11 2015-06-18 주식회사 에이피아이 플라즈마 발생장치
RU2578197C9 (ru) * 2014-11-28 2016-05-27 Государственный научный центр Российской Федерации - федеральное государственное унитарное предприятие "Исследовательский Центр имени М.В. Келдыша" Электродуговой трехфазный плазмотрон
RU2577332C1 (ru) * 2014-12-16 2016-03-20 Государственный научный центр Российской Федерации - федеральное государственное унитарное предприятие "Исследовательский Центр имени М.В. Келдыша" Трехфазный электродуговой плазмотрон и способ его запуска
RU180547U1 (ru) * 2016-04-11 2018-06-18 Гипертерм, Инк. Система для плазменно-дуговой резки, включающая завихрительные кольца и другие расходные компоненты, и соответствующие способы работы
EP3393215A1 (de) 2017-04-20 2018-10-24 Andrey Senokosov Lichtbogenplasmatron-oberflächenbehandlung
DE102018125772A1 (de) * 2018-07-27 2020-01-30 Kjellberg-Stiftung Verbindungsteil für einen Bearbeitungskopf zur thermischen Materialbearbeitung, insbesondere für einen Plasmabrennerkopf, Laserkopf, Plasma-Laser-Kopf sowie ein Verschleißteil und eine Verschleißteilhalterung und ein Verfahren zum Fügen dieser
RU2754817C1 (ru) * 2021-03-24 2021-09-07 Общество с ограниченной ответственностью Научно-производственное объединение «Полигон» Плазмотрон

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10638591B2 (en) 2016-04-11 2020-04-28 Hypertherm, Inc. Plasma arc cutting system, including swirl rings, and other consumables, and related operational methods

Also Published As

Publication number Publication date
RU2340125C2 (ru) 2008-11-27
RU2007101140A (ru) 2008-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA82584C2 (en) Electric-arc plasmatron
KR101495199B1 (ko) 플라즈마 장치 및 시스템
KR102054543B1 (ko) 플라즈마 토치, 특히 플라즈마 절단 토치의 단일 또는 다수-부분의 절연 부품, 및 이를 가지는 플라즈마 토치와 조립체
KR20110013376A (ko) 액체 냉각식 플라즈마 버너용 노즐, 노즐캡이 부착된 장치 및 이러한 장치를 포함하는 액체 냉각식 플라즈마 버너
CN110896687B (zh) 等离子燃烧器的电极、气体导向装置及气体导向方法
CN109618483B (zh) 一种多弧等离子体发生器
US5374802A (en) Vortex arc generator and method of controlling the length of the arc
CN103079329A (zh) 一种高压等离子点火装置
CN107949140A (zh) 一种弹簧引弧式等离子燃烧器
KR100497067B1 (ko) 저전력용 장수명 비이송형 공기 플라즈마 토치장치
JP2014004629A (ja) プラズマ切断トーチ用電極及びその使用
CN112983283B (zh) 等离子炬破岩复合钻头和等离子炬破岩复合钻
RU2309825C2 (ru) Плазмотрон
KR100715292B1 (ko) 소재용융 공정용 고출력 공동형 플라즈마 토치
EP2418921B1 (en) Single-gas plasma cutting torch
CN108770109B (zh) 一种直流电弧超高温气体加热装置
CN207720506U (zh) 等离子电弧处理器及废气处理装置
KR0146046B1 (ko) 아크 피트를 회전시키는 전자기 코일을 갖는 플라즈마 토치
US3480829A (en) Electric arc light source and method
CN207720495U (zh) 一种弹簧引弧式等离子燃烧器
RU202987U1 (ru) Трехфазный плазмотрон переменного тока
RU2071189C1 (ru) Плазмотрон
KR100604961B1 (ko) 공기 플라즈마 토오치
RU2775363C1 (ru) Электродуговой плазмотрон переменного тока
RU2193955C2 (ru) Плазмотрон для резки и установка для плазменно-дуговой резки