UA73079C2 - Drying unit - Google Patents

Drying unit Download PDF

Info

Publication number
UA73079C2
UA73079C2 UA2000042130A UA2000042130A UA73079C2 UA 73079 C2 UA73079 C2 UA 73079C2 UA 2000042130 A UA2000042130 A UA 2000042130A UA 2000042130 A UA2000042130 A UA 2000042130A UA 73079 C2 UA73079 C2 UA 73079C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
drying
air
drying chamber
wood
fact
Prior art date
Application number
UA2000042130A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority claimed from PCT/SI1998/000008 external-priority patent/WO1999023430A1/en
Publication of UA73079C2 publication Critical patent/UA73079C2/uk

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід стосується сушильної установки, призначеної, зокрема, для сушки деревини і напівфабрикатів з 2 деревини, таких як фанера або пиломатеріали, і інших продуктів.
Дерево з лісівницького господарства як багаторічна деревна рослина містить відносно значні кількості вологи, вміст якої коливається від породи до породи і яка залишається в дереві після його вирубки. Як відомо, деревина має в своїх клітках капіляри, які містять вільну рідину і абсорбовані молекули води, що загалом називається вологомісткістю, яка повинна бути зменшена до певного рівня з метою задоволення потреб для промислового використання. З цієї причини деревина повинна бути належно обробленою, а саме, висушена до певної величини розподілу кінцевого вологомісткості таким чином, щоб запобігти можливості появи яких-небудь дефектів при сушці. Процес сушки, з економічної точки зору, є важливим фактором.
Деревина може бути висушена в природних умовах на відкритому повітрі (атмосферна сушка), якщо умови, що залежать від клімату зростання дерева, досить добрі, і, отже, є можливість досягнути прийнятної якості 12 висушених пиломатеріалів. Потрібно брати до уваги, що сушка деревини на відкритому повітрі являє собою досить тривалий процес, який може затягуватися на роки. Після остаточної сушки деревини їй необхідні належні умови зберігання, які передбачають природну циркуляцію сухого теплого повітря і інші умови її технологічної підготовки. Потрібно враховувати і ту обставину, що абсорбована в деревині вода може бути витягнута з неї на поверхню і випарена за допомогою потоку навколишнього повітря тільки в тому випадку, коли поверхня не покрита дощовою водою, снігом або якими-небудь іншими сторонніми речовинами, Багаторазове укладання в штабель лісоматеріалів в процесі атмосферної сушки, необхідне для забезпечення належних умов їх вентиляції, зумовлює, хоч і в незначній мірі, постійний ризик зараження деревини пліснявою, мікроорганізмами, грибками, комахами, а також імовірність нерівномірної сушки, що може погіршити якість деревини, яка виявляється в інших показниках, що стосуються її якості. Крім того, завжди існує імовірність викривлення лісоматеріалів, с зумовлена непередбачуваними умовами атмосферної сушки, які не можуть бути відвернені яким би те небуло (3 виглядом контролю або превентивного процесу технологічного регулювання. При використанні технології сушки на відкритому повітрі розподіл вмісту вологи в деревині після певного проміжку часу залежить від кліматичних умов, що зумовлює різні терміни технологічної підготовки деревини, які, як правило, приводять до більш високих витрат, дуже високих показників відхилень відносно гарантії якості і т.п. З іншого боку, така Ме. технологія сушки характеризується і іншими показниками, наприклад, низьким споживанням енергії, величезними ча площами сушки, складськими приміщеннями, технікою безпеки, Були проведені деякі експериментальні дослідження відносно скорочення процесу атмосферної сушки шляхом застосування осьових вентиляторів, о однак все ще залишається безліч параметрів, наприклад, відносна вогкість і інші, на які осьові вентилятори не со можуть вплинути ніяким чином.
Зо З метою скорочення часу сушки, з точки зору виграшу у вартості, якості і часу, були розроблені сушильні - установки різних типів, які, з точки зору технологічного підходу можуть бути розподілений таким чином. До першого типу відносяться камерні сушильні установки, а до другого типу відносяться тунельні сушильні установки. Обидва цих типи сушильних установок можуть бути віднесені до стаціонарного типу. При « використанні першого типу сушильних установок деревина вміщується у відповідну камеру, в якій створюються З 50 різні фізичні умови, наприклад, температура, вогкість, витрати повітряного потоку і т.п., з метою здійснення с процесу сушки. При використанні другого типу сушильних установок деревина транспортується за допомогою з» горизонтального транспортного пристрою через сушильну установку, в якій вона послідовно зазнає впливу різних фізичних умов, головним чином, з метою поступового здійснення процесу сушки. Сушильні установки камерного типу дешевше, однак мають низьку продуктивність в порівнянні з сушильними установками тунельного типу, де капітальні витрати відносно великі. 7 Відомі типи сушильних установок мають деякі недоліки, докладне пояснення яких слідує нижче, включаючи со прийняття рішень про великі капітальні витрати і встановлення причин виникнення труднощів з точки зору економічних чинників, о Технологічні процеси, що використовуються в цей час при сушці деревини, здійснюються або при низьких -і 20 температурах в межах від 15 до 4593 або при середніх температурах в межах від 45 до 9022" або також і при с високих температурах в межах від 90 до 13090 з можливістю досягнення згаданих вище температур з використанням, наприклад, техніки індукційної, конвективної, електричної або радіаційної сушки.
У деяких типах сушильних установок деревина завантажується в камеру за допомогою відповідних транспортних возиків. За допомогою вентиляторів, встановлених на стелі або (рідше) в інших місцях, створюється повітряний потік, які в деяких випадках подається в поперечному напрямі, хоч в інших випадках
ГФ) повітряний потік подається в горизонтальному і поперечному напрямах, а в деяких випадках повітря подається в 7 подовжньому напрямі.
При використанні всіх цих відомих сушильних установок транспортні пристрої конструюються таким чином і з такими розмірами, які дозволяли б завантажити деревину в максимально великій кількості, що визначається 60 об'ємом сушильні. Деревина складається штабелем вздовж траєкторії вентилювання таким чином, щоб повітряний потік проходив щонайменше в одній горизонтальній площині. Повинен бути досягнутий деякий компроміс між розмірами повітряного зазору, який необхідний для проходження повітряного потоку, і кількістю деревини, що знаходиться в сушильні. З урахуванням цих чинників тепле повітря прямує через повітряні зазори з ря тим, щоб прискорити інтенсивність сушки. Коли тепле повітря входить в зіткнення з деревиною, що має високий рівень вологомісткості, воно поглинає вологу в найбільш, наскільки це можливе, високій мірі, що приводить до можливості поглинання вологи, все ще знаходиться в більш глибоких шарах штабеля. Отже, це означає, що вентилятори створюють досить сильний повітряний потік, що супроводжується, однак, найбільш, наскільки це можливе, високим рівнем вологомісткості, що, в свою чергу, означає лише велике споживання енергії. У зв'язку
З високим рівнем вологомісткості в повітрі, зростає імовірність його конденсації в більш холодних місцях, наприклад, на стінках або іншому обладнанні, що приводить до їх пошкодження. Сконденсована рідина, яка присутня у внутрішньому просторі сушильні, негативно позначається на ній, а також на процесі сушки.
Як указано в патентній заявці ЕР 0 170 648 АТ, об'єкт винаходу якої має на меті реалізацію однієї з новітніх технологій сушки, камера має теплоізоляційні стінки. У сушильній порожнині пиломатеріали укладаються 7/0 в штабель на вентилювання в подовжньому напрямі. У сушильній установці встановлений вентилятор, який забезпечує проходження повітряного потоку через нагрівальні вентиляційні грати, а потім на укладену на піддон в штабель деревину і далі на охолоджуючі вентиляційні грати, де повітряний потік прямує по траєкторії повторення такого ж витка замкненого технологічного ланцюжка, У зоні нагрівальних вентиляційних гратів повітря підігрівається, потім по мірі проходження через укладену в штабель деревину відбирає вологу, яку потім віддає по мірі проходження через охолоджуючі вентиляційні грати і подальшого проходження до нагрівальних вентиляційних гратів. Така комбінація може привести до утворення конденсату при обробці свіжих пиломатеріалів, однак цілком прийнятна для деревини з низьким рівнем вологомісткості - завершальний штрих перед подальшим використанням в промисловості.
Якщо виникає необхідність, щоб за допомогою насиченого вологою повітря, що генерується в процесі сушки 2о укладеної в штабель деревини, видалити з камери якомога більшу кількість вологи, повітря потрібно підігріти.
Видалення великих кількостей насиченого вологою повітря супроводиться великими втратами тепла, що використовується на попереднє підігрівання повітря. Виробіток енергії при використанні цієї техніки сушки деревини низький.
Крім згаданої вище техніки сушки, в РСТЯЖ87/00012 і МО 87/04779 описана також і вакуумна техніка сушки, сч ов при якій з метою уникнення дефектів сушки може, наприклад, контролюватися інтенсивність процесу сушки"
Пристрої з технікою вакуумної сушки, що застосовується, з точки зору підтримки належних умов вакууму, вельми і) чутливі і більш підходять для процесів сушки деревини, що має низькі рівні вологомісткості, що означає, що для видалення більшої частини вологи заздалегідь була використана інша техніка сушки.
Найбільш близькими з рівня техніки до даного винаходу є такі документи: ЕК-А-2644855 та ОЕ-А-2441855. Ге! зо Згідно із РК-А-2644855 заявляється сушильна установка, зокрема - для деревини. Сушильна установка, призначена, зокрема, для обробки деревини, містить сушильну камеру, обладнану кількома електричними - вентиляторами з реверсованим обертанням для створення в камері руху повітря в двох напрямках, а також о охолоджувальний контур, який виконує почергово функцію або теплового насосу, або осушувача, що відаляє теплові калорії і зменшує вологість всередині камери. Охолоджувальний контур складається з компресору ме) охолоджувальної рідини і випаровувача, які разом встановлені в шафі, розташованій в машинному залі, що ї- примикає до камери, а також конденсатора, встановленого в камері. Згідно з ОЕ-А-2441855 заявляється пристрій для повітряного сушіння деревини, обладнаний закривною сушильною камерою, два кінці якої взаємопов'язані один з одним зверху через повітряний канал, при цьому сушильна камера оснащена укладальником деревини і вентилятором, який створює циркуляцію повітря через сушильну камеру і повітряний канал, а також нижнім « Відвідним каналом для повітря і верхнім ввідним каналом для повітря, розташованими в напрямку циркуляції з с повітря після вентилятора і штабельованої деревини, який відрізняється тим, що він обладнаний відвідним каналом всмоктувального вентилятора, і в ньому передбачені нагнітальні вентилятори і засоби регулювання ;» температурою вологості вхідного повітря у вхідних каналах, а також регульований керуючий пристрій, при цьому вентилятори і засоби регулювання спрацьовують залежно від гідростатичного і/або термостатичного чутливого елемента в напрямку циркуляції повітря. -І Всі ці відомі рішення дозволяють зробити загальний висновок, що всі вони мають деякі недоліки, наприклад, відносно низький виробіток енергії є неприйнятним для світової економіки, або високі вимоги відносно о споживання просторових площ, висока залежність від джерел енергії, висока імовірність утворення дефектів о сушки, вельми незначні можливості модифікації обладнання або повна відсутність таких - більш того при її виконанні в стаціонарному варіанті - з такою пропускною спроможністю, яка диктує кількість деревини, що
Ш- висушується і техніку сушки.
Ге Відповідно до даного винаходу сушильна установка забезпечена аерованим корпусом, внутрішній простір якого сполучається з навколишнім простором за допомогою випускних трубопроводів і аегруючих трубопроводів.
Таким чином, відповідно до принципів, поставлених в основу винаходу, нова сушильна установка створена на базі декількох повітряних вентиляційних систем, що містять різні типи засобів для забору повітряного потоку, а також засобів для відведення повітря, які закріплені на сушильній установці. Установка такого типу
Ф) обладнана пристроєм теплової конденсації, що містить нагрівальний вузол, компресорно-конденсаторний ка агрегат і вентилятор. Сушильна установка містить сушильну камеру, в яку за допомогою транспортного возика завантажується деревина, що підлягає сушці. Процес сушки здійснюється в сушильній камері циркулюючим во повітрям, що нагнітається. Щонайменше одна стінка камери обладнана відповідними шахтними вентиляційними стовбурами для здійснення функцій аерації або випуску повітря, виконаними як одне ціле з сушильною установкою і що включають повітряний клапан системи, призначенням якого є попереднє спрямування повітряного потоку в будь-який момент часу під час процесу сушки і який працює в комбінації з дефлектором повітряного потоку, розміщеного над завантажувальною порожниною, вбудованою в сушильну камеру за 65 Допомогою пристрою теплової конденсації, який проходить від протилежної сторони сушильної камери і закінчується у донної частини сушильної камери. Дефлектор повітряного потоку в поєднанні з пристроєм теплової конденсації містить щонайменше один повітряний клапан, який може бути виконаний у вигляді саморегулюючогося вбудованого вузла, що являє собою перегородку і верхню дільницю сушильної порожнини, яка, в свою Чергу, в комбінації з верхньою частиною сушильної камери являє собою шахтний вентиляційний
Канал тунельного типу, в якому розміщена система вентиляції. Загалом згадана вище секція називається дефлектором повітряного потоку. Згадані вище шахтні вентиляційні стовбури беруть початок від повітряного клапана, який забезпечує створення мікроклімату, що розташований у верхній частині сушильної камери, потім вони проходять, головним чином, вздовж бічної стінки і закінчуються в сушильній порожнині.
У сушильній порожнині встановлений, щонайменше, один вентиляційний агрегат, виконаний з можливістю 7/0 Кутового регулювання, що забезпечує можливість його установки або у відкритому, або в закритому положенні.
При закритому положенні повітряного клапана створення мікроклімату, сполученого з шахтними вентиляційними стовбурами, починаючи з верхньої частини сушильної камери і кінчаючи сушильною порожниною, створюються умови, що забезпечують внутрішню циркуляцію повітря, однак при відкритому положенні внутрішній циркулюючий повітряний потік вступає в контакт. знову ж за допомогою штатних вентиляційних стовбурів, із 7/5 Зовнішньою атмосферою,, причому завдяки перепаду тиску, що створюється утворюються два паралельних повітряних потоки, один з яких являє собою вологе повітря, що видувається з сушильної порожнини в атмосферу, а другий являє собою свіже сухе повітря, що засмоктується Через шахтний вентиляційний стовбур тунельного типу. У згаданому вище шахтному вентиляційному стовбурі тунельного типу рекомендується встановлювати нагрівальні елементи.
Відповідно до даного винаходу є пристрій для укладання деревини або інших лісоматеріалів, що підлягають сушці, в штабель, яке забезпечене засобами, що дозволяють забезпечувати вертикальне і горизонтальне укладання деревини в штабель, а також подовжнє вентилювання. Згадані засоби забезпечують також вертикальне розміщення головних поверхонь деревини, що просушується. Розпірки, за допомогою яких деревина укладається в штабель, встановлені вертикально і коротші за вертикальні опори вузла. Вказані с г пристрої можуть бути встановлені один на іншому. Донний возик може бути обладнаний транспортними колесами. Відповідно до даного винаходу в просторі сушильної камери в безпосередній близькості від (8) повітряного клапана створення мікроклімату розташоване джерело ультрафіолетового випромінювання, призначене для генерування ультрафіолетових променів, що впливають на вологу, яка міститься в повітрі з метою виключення імовірності розвитку таких культур, як пліснява, грибки і інші мікроорганізми. Ге! зо Відповідно до принципів, поставлених в основу даного винаходу, нова сушильна установка забезпечена магнітами, встановленими в сушильній камері в двополюсному розташуванні один по відношенню до іншого, що - означає, що магнітна обробка впливає на всі процеси - хімічний, фізичний і біологічний. о
Відповідно до даного винаходу сушильна установка містить також пристрій теплової конденсації з вентилятором, встановленим в отворі перегородки. Пристрій теплової конденсації виконаний з можливістю ме) зв'язування неправильного потоку середи з метою збільшення ефекту конденсації, а також випромінювання ї- тепла.
Нижче слідує більш докладний опис винаходу, що ведеться з посиланням на варіант його здійснення, проілюстрований кресленнями, на яких представлені; фіг. 1 - вигляд сушильної установки в подовжньому розрізі у вертикальній площині; « фіг. 2 - вигляд сушильної установки в поперечному розрізі у вертикальній площині; з с фіг. З - вигляд сушильної установки в подовжньому розрізі в горизонтальній площині; фіг. 4 - вигляд сушильної установки в подовжньому розрізі у вертикальній площині, але в режимі її роботи, ;» який передбачає поєднання обезволожуючої сушки і конвективної сушки при такому укладанні деревини в штабель, яке дозволяє здійснити вентилювання в подовжньому напрямі; фіг. 5 - вигляд сушильної установки, показаної на фіг.5, в поперечному розрізі у вертикальній площині; -І фіг. б - вигляд сушильної установки, показаної на фіг.1 - З, в подовжньому розрізі, але в режимі її роботи, який передбачає прискорений процес сушки деревини укладеної в штабель, атмосферним повітрям; о фіг. 7 - вигляд сушильної установки, показаної на фіг. 5, в поперечному розрізі; о фіг. 8 - компресорно-конденсаторний агрегат сушильної установки згідно з винаходом; і фіг. 9 - пристрій для укладання деревини в штабель, що також входить до складу сушильної установки згідно ш- з винаходом.
Ге) Сушильна установка, показана на фіг.1 - З, призначена загалом для сушки деревини і інших матеріалів за допомогою сушильної камери 1, виконаної з урахуванням стандартів і інших вимог, передбачених в техніці транспорту, де для всіх відомих транспортних можливостей використовуються стандартні контейнери. Пропорції в бушильної камери 1 мають певні переваги в порівнянні з сушильними установками, відомими до цього часу, а також деякі обмеження, які, однак, можуть бути подолані рішенням, запропонованим відповідно до винаходу. (Ф, Таким чином, користувач може використати сушильну установку, наприклад, в якості стаціонарного, або в якості ка пересувного пристрою з можливістю надзвичайно швидкої і простої установки такого пристрою у відповідному місці розташування. Щонайменше одна з бічних стінок 11, 12, 13, 14 сушильної камери 1, в цьому випадку бо подовжня стінка 13, забезпечена відповідними дверцятами 131, що дозволяють входити в сушильну камеру і призначеними, наприклад, для доступу обслуговуючого персоналу. З іншого боку, в приведеному варіанті виконання стінка 11 забезпечена підіймальними дверцятами завантаження, в яких в цьому випадку встановлений щонайменше один повітряний клапан 111 системи, який в іншому випадку встановлюється в районі вказаної стінки 11. Відповідно до загальної ідеї винаходу більш докладний опис ролі повітряного 65 Клапана 111 системи слідує нижче.
На протилежній стороні сушильної камери 1, а саме, на верхній дільниці стінки 12 розташовані відповідні вбудовані повітряні клапани 1211, що забезпечують створення мікроклімату, які забезпечені відповідними випускними каналами 1210, 1220 відповідно аеруючих і випускних шахтних вентиляційних стовбурів 121, 122, що використовуються як засоби сполучення внутрішнього простору сушильної камери із зовнішньою атмосферою.
За допомогою повітряного клапана 1211 створення мікроклімату шахтний вентиляційний стовбур 121 встановлює або перериває сполучення між внутрішнім простором 10! поблизу верхньої частини 100 сушильної камери 1 із зовнішньою атмосферою; аналогічний шахтний вентиляційний стовбур 122 за допомогою повітряного клапана 1221 створення мікроклімату аналогічним образом встановлює або перериває сполучення між внутрішнім простором 10" поблизу донної частини 101 сушильної камери 1 на деякій відстані від задньої стінки 70.12, де розташований також пристрій 2 теплової конденсації. Завдяки використанню повітряного клапана 1211 створення мікроклімату досягаються великі переваги в тих випадках, коли програма сушки виконується в автоматичному режимі.
Пристрій 2 теплової конденсації схематично показаний на фіг.8 і містить наступні вузли: корпус 20, забезпечений патрубком 201 для зливу конденсату, компресорно-конденсаторний агрегат 21, нагрівальний вузол 75 22, компресор 23 і дросельний клапан 24, які взаємно сполучені з утворенням відповідного контуру 26, що функціонує разом з компресорно-конденсаторним агрегатом 21, нагрівальним вузлом 22 і вентилятором 25, який забезпечує рушення повітряного потоку від компресорно-конденсаторного агрегату 21 до нагрівального вузла 22 і далі в цьому ж напрямі до інших внутрішніх зон сушильної камери 1. Пристрій 2 теплової конденсації такого типу за допомогою компресорно-конденсаторного агрегату 21 забезпечує зменшення вмісту вологи в теплому вологому повітрі, яка виводиться у вигляді конденсату Через зливний патрубок 201. Повітря підігрівається в нагрівальному вузлі 22 приблизно на 292С в порівнянні з температурою повітря, що входить в сушильну порожнину з периферійної зони.
У сушильній камері 1 в безпосередній близькості від пристрою 2 теплової конденсації на деякій відстані від бічної стінки 12, яка сполучена з донною частиною 101 сушильної камери 1, розташована перегородка з Ге дефлектором З повітряного потоку, сполучена з верхньою частиною сушильної порожнини. Шахтні вентиляційні о стовбури 121, 122 і пристрій 2 теплової конденсації розташовані між бічною стінкою 12 і верхньою частиною 100, причому дефлектор З повітряного потоку знаходиться під верхньою частиною 100 сушильної камери 1 на деякій відстані від верхньої частини 100, що тягнеться до дверцят 11 з повітряним клапаном 111 системи сушильної камери 1. Верхня частина 100 з дефлектором З повітряного потоку розташована по відношенню до Ге) даху 100 і дверцят 11 з повітряним клапаном 111 системи сушильної камери 1 з можливістю перекриття повітряного каналу 30 між верхньою частиною 100, бічною стінкою 12 і дахом 100 з дефлектором З повітряного - потоку. Повітряний клапан 111 може працювати в автоматичному режимі. ав)
Форма і розташування дефлектора З повітряного потоку, розташованого під верхньою частиною 100, дозволяють утворити шахтний вентиляційний стовбур 1000, в якому розташований вентиляційний агрегат 40, що о містить два розташованих на належній відстані один від іншого вентилятора 41, 42, встановлені поблизу че шахтних вентиляційних стовбурів 121, 122 з можливістю розміщення ще двох вентиляторів 43, 44 в середній частині сушильної камери 1, забезпечених також нагрівальними елементами 430,440.
Під дахом і дефлектором З повітряного потоку в просторі між донною частиною 101 і повітряним клапаном « 111 системи і стінкою відповідно дверцят 11 і решта сушильної порожнини 6 забезпечують досить великий сушильний простір для завантаження щонайменше одного або більше возиків з пристроями 5 для укладання - с деревини в штабель, на які деревина або інші матеріали, що підлягають сушці, укладаються в штабель. ц Відповідно до принципів, поставлених в основу винаходу, більш докладний опис позиції 5 слідує нижче. "» У сушильній установці встановлений також щонайменше один вентиляційний агрегат 7, що складається з щонайменше з одного вентилятора 71, встановленого з можливістю кутового розсіяння 72 поступаючого повітряного потоку. У положенні, при якому вентилятор розташований паралельно суміжній бічній стінці - І сушильної камери 1, він знаходиться в своєму неробочому стані, і навпаки, коли він переводиться в інше положення, він знаходиться в своєму робочому стані. Вентилятор повинен переводитися в свій неробочий стан, о наприклад, коли возики 5 з якої-небудь причині переміщаються вздовж сушильної порожнини 6, Як показано на (ав) фіг. З, два вентилятори ІМ, 71" розміщені на окремих опорах 72", 72" - кожний з одного боку подовжніх бічних -І 50 стінок 13, 14 сушильної камери 1.
Як показано на фіг. 9, пристрій 5 для укладання деревини в штабель забезпечений колесами і призначений (Че) для розміщення в сушильній порожнині 6. Пристрій 5 для укладання деревини в штабель відповідно до винаходу виконано таким чином, щоб забезпечувати укладання деревини у вертикальному положенні за допомогою вертикальних розпірок 51, а також забезпечувати горизонтальне укладання деревини в штабель з конкретним інтервалом по ширині за допомогою вертикальних розпірок 52. Як показано на фіг. 4, щонайменше один з пристроїв 5 для укладання деревини в штабель забезпечений колесами 50 з тим, щоб можна було мати більшу о кількість пристроїв для укладання деревини в штабель. Цим забезпечується можливість установки окремих ко пристроїв 5 для укладання деревини в штабель, забезпеченими колесами 50, один на іншому до необхідної висоти. Цим, як показано на фіг.5 і 7, досягається укладання деревини в штабель як у вертикальному, так і в 60 горизонтальному напрямах в необхідній кількості у всій сушильній порожнині 6, що, отже, забезпечує хорошу повітропроникність.
Відповідно до винаходу найбільш доцільним варіантом укладання деревини в штабель в сушильній порожнині б на пристроях 5 є такий, за якого досягається розташування головних поверхонь деревини у вертикальній площині. Матеріали з деревини з меншою шириною вимагають укладання в штабель на пристрої 5 65 один на іншому з можливістю утворення гарантованого повітряного зазору між ними за допомогою відповідної розпірки 51.
Відповідно до винаходу в сушильній камері 1, а точніше в зоні 10, встановлений пристрій 8 ультрафіолетового випромінювання, який переважно виконаний у вигляді ультрафіолетового випромінювача і призначений для опромінення ультрафіолетовими променями насиченого вологою повітря з метою запобігання імовірності розвитку таких культур, як пліснява, грибки і інші мікроорганізми.
Крім того, в зоні 10 сушильної камери 1 встановлені щонайменше два магніти 9 в двополюсному розташуванні один по відношенню до іншого, завдяки: чому магнітна обробка впливає на всі процеси - хімічний, фізичний і біологічний, а також на властивості всієї вологи, яка присутня в сушильній камері 1.
Відповідно до винаходу показана на фіг. 4 і 5 сушильна установка забезпечує проведення об'єднаного 70 процесу сушки з видаленням вологи описаним вище конденсаторно-конвективним способом. Деревина, що підлягає сушці, завантажується в сушильну порожнину 6 через відкриті підіймальні завантажувальні дверцята 11 на пристроях 5, на яких за допомогою допоміжних елементів 51, а також, якщо це необхідно, за допомогою вертикальних розпірок 51! і горизонтальних розпірок 52, деревина укладається в штабелі належно. Присутній в деревині на даній стадії процесу тонкий шар мокрої речовини." що є на необробленій поверхні пиломатеріалів, 75 перешкоджає подальшій втраті деревиною вологи. Після завантаження деревини в сушильну порожнину 6 і закриття дверцят 11 процес сушки починається з включення вентиляторів 41, 42, 43, 44, вентиляційного агрегату 40, вентилятора 25, прикріпленого до пристрою 2 теплової конденсації і включених вентиляторів 71. Повітряний клапан 111 системи, виконаний у вигляді дверцят 11, закривається, утворюючи зі стінкою єдине ціле.
Включається пристрій 2 теплової конденсації, а відповідна циркуляція повітряного потоку із заздалегідь 2о заданою температурою повітря забезпечується активацією нагрівальних елементів 430, 440 вентиляційних агрегатів 40. Коли встановлюється режим, який відповідає вимогам, нагрівальні елементи 430, 440 відключаються, і необхідне тепло може постачатися тільки від включеного пристрою 2 теплової конденсації. З метою прискорення процесу сушки повинен бути встановлений відповідний режим циркуляції підігрітого повітря.
Коли волога, присутня в деревині і на її поверхні, поглинається нагрітим повітрям, вона прямує через пристрій Га 2рб 2 теплової конденсації де, як це показане на фіг, 8, вона усувається за допомогою компресорно-конденсаторного агрегату 21 і далі виводиться з сушильної установки Через патрубок 201 для і9) зливу конденсату. На цій стадії сушильна камера 1 може сполучатися з атмосферним повітрям за допомогою вентиляційних шахтних стовбурів 121 і 122. Під час проходження через пристрій 2 теплової конденсації повітря нагрівається до певної температури і всмоктується вентиляторами 25 і 41, 41, 43, 44 у вигляді циркуляційного Ге»! потоку через шахтний вентиляційний стовбур 1000 тунельного типу, де воно у разі необхідності підігрівається за допомогою нагрівальних елементів 430 і 440, після чого проходить по повітряному каналу ЗО і за допомогою - повітряного клапана 111 системи і дефлектора З повітряного потоку подається в сушильну порожнину б,де воно (с прямує вентиляторами 71 в залежності від конфігурації деревини, укладеної в штабеля на возиках 5.
Режим сушки забезпечує перенесення вологи з деревини в циркулююче повітря. Через шахтний о 3з5 вентиляційний стовбур 122 повітря виводиться за межі сушильної порожнини б і сушильної камери 1 в - навколишню атмосферу. Як відомо в даній області техніки, більш холодне повітря, насичене вологою, спрямовується вниз, в цьому випадку в напрямі донної частини 101 сушильної камери 1. Однак внаслідок перепаду тиску одночасно з цим воно замінюється на те, що поступає за допомогою повітряного клапана 1211 « створення мікроклімату, яке проходить по шахтному вентиляційному стовбуру 121 повітрям, що містить меншу
Кількість вологи. - с Інша частина повітря, що знаходиться в сушильній порожнині 6, проходить Через пристрій 2 теплової ц конденсації, де за допомогою компресорно-конденсаторного агрегату 21 повітря вивільняє вологу і частково "» висушується і нагрівається до бажаної температури за допомогою нагрівального вузла 22 з подальшою подачею в шахтний вентиляційний канал 1000 тунельного типу, що здійснюється за допомогою всіх вентиляторів, і, входячи в сушильну порожнину 6, починає новий циркуляційний цикл. Описаний вище режим сушки забезпечує, -І особливо на початковій стадії, коли в деревині і на її поверхні присутнє багато води, ефективний процес сушки деревини без її нагріву до високої температури, що приводить до дефектів сушки, які мають місце при сушці
Мамі деревини, здійснюваній до цього часу. ав! Тепер з тим, щоб досягти заздалегідь заданої і контрольованої величини вологомісткості повітря при
Здійсненні описаної вище техніки сушки в сушильній камері 1 і сушильній порожнині 6, потрібно поміняти режим 7 сушки. Як відомо, в клітинах деревини є капіляри, які містять вільну рідину і абсорбовані молекули води, які (Че) разом іменуються вологою, вміст якої в деревині шляхом його зниження внаслідок застосування належної техніки сушки повинен дотримуватися при належних кліматичних умовах в залежності від породи деревини і коливатися від породи до породи з тим, щоб циркулююче повітря завжди забезпечувало зниження вміст вологи,
Що постійно виділяється з деревини, яка просушується.
Описаним вище способом здійснювати сушку просто і за дивно короткий час можна в сушильній порожнині 6
Ф, запропонованої нової сушильної установки без необхідності застосування будь-якого допоміжного устаткування і ко переукладки деревини в штабелі і без додаткового підігрівання повітря. Повітря проходить по повітряному каналу ЗО поблизу дефлектора З повітряного потоку, коли, як показано на фіг. 6 і 7, повітряний клапан 111 бор системи відкритий, і з урахуванням того, що в більшості випадків додаткове підігрівання повітря не потрібне, навіть при припиненні його функціональної дії може бути здійснений запропонований новий спосіб сушки.
Повітряний клапан 1211 і шахтні вентиляційні стовбури 121 і 122 при використанні запропонованого нового способу сушки знаходяться в цьому випадку в закритому стані.
Таким чином, відповідно до винаходу відмінність запропонованого способу сушки від відомих полягає в 65 фізичному запобіганні повторній циркуляції і в перемішуванні сухого і насиченого вологою повітря без зниження ефективності сушки. Працюючі вентилятори 41, 42, 43, 44 вентиляційного агрегату 40, вентилятор 25 пристрою 2 теплової конденсації і вентилятори 71 забезпечують відповідну циркуляцію повітря. Зовнішнє повітря, що поступає в сушильну камеру 1 і, отже, в сушильну порожнину 6, проходить через повітряний клапан 111 системи, який відкритий, і далі Через сушильну порожнину 6 і саморегульований повітряний клапан 31, після чого воно проходить через пристрій 2 теплової конденсації, що містить нагрівальний вузол 22, і в більшості випадків або навіть завжди припиняє свою функціональну дію, однак завдяки вентилятору 25 прямує Через шахтний вентиляційний стовбур 1000 тунельного типу до повітряного каналу 30. Коли повітряний клапан 111 системи знаходиться у відкритому стані, повітря, що поступає по повітряному каналу 30, не може знову попасти в сушильну порожнину 6, і відводиться з сушильної камери 1 в навколишню атмосферу. Саме цим досягається 7/0 Можливість встановлення контакту деревини, що просушується тільки з сухим свіжим повітрям. Фахівці в даній області техніки повинні розуміти, що свіже повітря, що засмоктується повинне оброблятися певним чином у випадках екстремальних кліматичних умов, що може бути здійснено за допомогою призначених для таких випадків допоміжних пристроїв, які не впливають на принципи, поставлені в основу винаходу.
Г-й ше 8 100 13 1
ЩО Єеаасстсруепр кт крик юку КЕ ТЕТ теор тсттта ве сктХ ЕК тттх ес
СЯ етері нн Я к
Ще СД сю ї и ща ! з Гу я І
НГ | г у р п ! Ї. з ло Я они нн НІНА ВЛИВ) зи о 6 ФІГ.1 122 го - їй січних У
НОВ. 1- чор с ! с -З0ШЗШ5З ш о тк ДИНИ нан у, Ф 122 40 чо" їз
ФІГ.2 че ярмі сан и Їж " о й й іі «(не й ї ва мі Гео)
І в/в Ї вто | (Я ї-
Й ГУ зо
В ЩА Й ,
Гханон В 4000
НІ ичи (у іо ти ЩІ що в « 30. | то пива їх НИ Я З с гЯ; - Н--я 8 52,5 і Р пипжеюткстяй чи ФІГ. 4
ЩО Гб 1 де Ї ц І; др «ЛА Я 2 и СЕ ; ;з ТВ пе ДСО
ЩО ре 2 С --- « во Мк в 1
І . -І 1000 15-77 я о НС еиелттстртістую ск а жо Оу г "вас че; о щ- фр СОУ и
Ц
-ю / Црееоеентт / 4-7 НД НІША ву ФІГ.5 и ТУВАННЯ с ЧНІ ЕТ рин
Н рив канвоввавиииня Ї
Я оодлооллол лови ого До
Й човин опевкгиани т р
ДОН ЛО
Й ог НИНІ "Піза внач і вича ветааймі ох оніми тя 1 іме) 60 б5 в ШИ: 13 1000 (ошш що їм й
Яга ех з ї у ра
Й ЦД м нини нання | ннньечнснннкенино їн і
З Ло зано» Пон | чан щі зи ї 125 Во пінні ивввниннн ВИН НИК вна " г ІБ шось 22 с и сл 000С0ШЗШ0 А я
Є, но ча ш п ри Й
ТВ Яр--- 52 од е---16 їн
ЩО Но | нон | ль: б І «ОН | щі ї тю ММ фін ЕЕ спсннєн «в ех ли
ЦО о онркапелтлтуунттхуті о 43 ши ОК ОЗ в Ка КО ! ! їм пен
ІШрелечленвнакнизанивтв 4) ФІГ.7
ЖК; свів;х;акайих й тИНСТИ !
Я І ПДордололиа ро и НА І-І
Н весна інваасяваний з в
Н ТОПИК
Шіссиаекикєсвв вка ! ' зола чно .
Шісківчаннлеснкичанввч вий 1 щі вжи ді 26 » 2620
СУКИ МІВО ЕВ Ї сем їй і; - ЧЕ Її - 4. о т8О--- 1-й АЙ
ВЕС в ; Ал шин са Я ФІГ. 8 -- - дю КІ вк В. -- ЗВ сон 5 Л їм- й вед й їй
ГА
(зе) 201 2 23 | ї- ще ве нні с ч 5. и?
СР у й і.
ЯЙ
-і й 12 ФІГ. 9 со Ява сови соб сзїслік міх слів Ії («в)

Claims (19)

- 2 Формула винаходу 3е) І І І Що
1. Сушильна установка, яка створена на базі декількох повітряних вентиляційних систем, встановлених в сушильній камері (1) і обладнаних пристроєм (2) теплової конденсації, утримуючим компресорно-конденсаторний вв агрегат (21) і нагрівальний вузол (22), і що містить щонайменше один вентилятор (25), сушильну порожнину (б), а також щонайменше одні завантажувальні дверцята (131) в сушильній камері (1), в якій деревина, що підлягає (Ф) сушінню, або інший матеріал розміщується за допомогою візків з пристроями (5) для укладання деревини в ГІ штабель, з можливістю поступового поглинання вологи, що міститься в деревині, циркулюючим повітрям, що знаходиться у вказаній сушильній камері (1) і особливо у вказаній сушильній порожнині (6), щонайменше одна во стінка (11), яка може бути виконана також у вигляді дверцят, забезпечена повітряним клапаном (111) системи, який, в значенні функціонального ведення повітряного потоку, служить для установки і контролю режиму сушіння в комбінації з дефлектором (3) повітряного потоку, розміщеного над сушильною порожниною (б) в сушильній камері (1), причому пристрій (2) теплової конденсації закінчується на деякій відстані від іншої бічної стінки (12) сушильної камери (1) в безпосередній близькості від донної частини (101) сушильної камери (1), до якої де Також простягається вказаний дефлектор (3) повітряного потоку в безпосередній близькості від пристрою (2) теплової конденсації, забезпеченого щонайменше одним саморегульованим повітряним клапаном (31), а дефлектор (3) повітряного потоку простягається над сушильною порожниною (6) до даху (100) сушильної камери (1) в напрямі повітряного клапана (111) системи і повітряного каналу (30), що проходить між дефлектором (3) повітряного потоку і вказаним повітряним клапаном (111) системи, з'єднаним з дверцятами (11) відповідної стінки сушильної камери (1) з утворенням шахтного вентиляційного стовбура (1000) тунельного типу, в якому розташований відповідний вентиляційний агрегат (40), яка відрізняється тим, що повітряний клапан (111) системи встановлений у відповідній стінці, яка забезпечена дверцятами (11), сушильної камери (1) таким чином, що при його закритому положенні забезпечується внутрішня циркуляція повітряного потоку, що йде від шахтного вентиляційного стовбура (1000) тунельного типу в зоні між дахом (100) сушильної камери (1) і дефлектором (3) 7/0 повітряного потоку, що проходить по повітряному каналу (30) між дефлектором (3) повітряного потоку і відповідною стінкою з виконаними в ній дверцятами (11) в сушильній порожнині (б) в напрямі до саморегульованого повітряного клапана (31) і під дефлектором (3) повітряного потоку в напрямі пристрою (2) теплової конденсації, оскільки у випадку, коли повітряний клапан (111) системи відкритий, повітряний потік проходить з шахтного вентиляційного стовбура (1000) тунельного типу через щонайменше два зазори, /5 утворених внаслідок відкривання повітряного клапана (111) системи, причому повітря видувається з сушильної камери (1) у відкритий простір з верхньої сторони через щонайменше один зазор, а свіже повітря одночасно засмоктується зовні безпосередньо в сушильну порожнину через щонайменше один нижній зазор.
2. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що як аеруючий, так і випускний шахтні вентиляційні стовбури (121, 122) забезпечені одним загальним повітряним клапаном (1211) створення мікроклімату, 2о Встановленим в безпосередній близькості від стінки (12) сушильної камери (1), в якій в безпосередній близькості від дефлектора (3) розташований пристрій (2) теплової конденсації, завдяки чому з сушильної камери (1) один шахтний вентиляційний стовбур (121) виходить в зовнішню атмосферу під дахом (100) сушильної камери (1), а другий шахтний вентиляційний стовбур (122) виходить назовні над донною частиною (101) сушильної камери (1). сч
3. Сушильна установка за пп. 1 і 2, яка відрізняється тим, що в сушильній порожнині (6) розташований щонайменше один додатковий вентиляційний агрегат (7), що містить щонайменше один вентилятор (71), який і) встановлений на регульованій опорі (72) і забезпечує кутове розсіювання повітряного потоку з можливістю його відключення при розташуванні паралельно бічній стінці або включення при непаралельному розташуванні.
4. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що щонайменше деякі з вентиляторів (41, 42, 43, 44), Ге! зо які встановлені в шахтному вентиляційному стовбурі (1000) тунельного типу, розташованому між дефлектором (3) повітряного потоку і дахом (100) сушильної камери (1), забезпечені відповідними нагрівальними вузлами - (430, 440), призначеними для додаткового підігрівання повітря в шахтному вентиляційному стовбурі (1000) о тунельного типу.
5. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що візки з пристроями (5) для укладання деревини в ме) з5 Шштабель призначені для переміщення матеріалу, що просушується, зокрема деревини, забезпечені не тільки ча вертикальними розпірками (51), але і горизонтальними розпірками (52).
6. Сушильна установка за п. 5, яка відрізняється тим, що щонайменше деякі з візків з пристроями (5) для укладання деревини в штабель забезпечені колесами (50), що забезпечують їх мобільність.
7. Сушильна установка за п. 5 і/або б, яка відрізняється тим, що візки з пристроями (5) для укладання « деревини в штабель можуть бути поставлені один на одний за допомогою вертикальних розпірок (51). з с
8. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що пристрій (2) теплової конденсації містить щонайменше компресорно-конденсаторний агрегат (21) і нагрівальний вузол (22). ;»
9, Сушильна установка за п. 8, яка відрізняється тим, що пристрій (2) теплової конденсації, який розташований в корпусі (20), забезпечений випускним трубопроводом (201) для виведення конденсату поблизу Компресорно-конденсаторного агрегату (21), нагрівальним елементом (22), компресором (23) Ї дросельним -І клапаном (24), які взаємопов'язані з утворенням відповідного контуру, і містить також вентилятор (25).
10. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що сушильна камера (1) виконана на базі о стандартного контейнера, що відповідає по своїх габаритах нормам, прийнятим в міжнародних контейнерних о перевезеннях.
11. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що повітряний клапан (31) дефлектора (3) ш- повітряного потоку виконаний саморегульованим. Ге)
12. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що всередині сушильної камери (1) поблизу шахтних аеруючого і випускного стовбурів (121, 122) розташований пристрій (8) випромінювання.
13. Сушильна установка за п. 12, яка відрізняється тим, що пристрій (8) випромінювання виконаний ов переважно у вигляді випромінювача ультрафіолетових променів.
14. Сушильна установка за п. 1, яка відрізняється тим, що всередині сушильної камери (1) встановлені Ф) щонайменше два магніти (9). ка
15. Сушильна установка за п. 14, яка відрізняється тим, що всередині сушильної камери (1) встановлені щонайменше два постійних магніти (9). во
16. Сушильна установка за п. 15, яка відрізняється тим, що внаслідок установки щонайменше двох постійних магнітів (9) в безпосередній близькості від шахтних аеруючого і випускного стовбурів (121, 122) всередині сушильної камери (1) утворено двополюсне магнітне поле.
17. Сушильна установка за п. 5, яка відрізняється тим, що відстань між сусідніми вертикальними розпірками (51), якщо дивитися в горизонтальному напрямі, завжди менша бічних вертикальних розпірок (52). 65
18. Сушильна установка за п. 5 і 17, яка відрізняється тим, що пристрій (5) для укладання деревини в штабель, крім вертикальних розпірок (51), передбачає використання горизонтальних розпірок (51) для утворення належного повітряного зазору із забезпеченням певної відстані між лісоматеріалами, укладеними один на одний у вертикальному напрямі між вертикальними розпірками (51).
19. Сушильна установка за пп. 1 і 2, яка відрізняється тим, що повітряний клапан (1211) створення мікроклімату, що функціонує в комбінації з шахтними вентиляційними стовбурами (121, 122), у разі підвищення вологомісткості приводиться в робочий стан у верхній частині сушильної камери (1) і сполучається з сушильною порожниною (6) через шахтний вентиляційний канал (122), по якому випускається повітря, але у разі перепаду тиску свіже зовнішнє повітря засмоктується в зону (10) по шахтному вентиляційному стовбуру (121), а коли повітряний клапан (1211) знаходиться в неробочому стані, в сушильній камері (1) встановлюється внутрішня 7/о Чиркуляція повітря і забезпечується процес сушіння, ізольований від зовнішнього атмосферного повітря. Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2005, М 6, 15.06.2005. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. с щі 6) (о) ча «в) (зе)
м. -
с . и? -І (95) («в) -І 3е) іме) 60 б5
UA2000042130A 1997-11-04 1998-03-30 Drying unit UA73079C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9700284A SI9700284B (sl) 1997-11-04 1997-11-04 Susilna naprava
PCT/SI1998/000008 WO1999023430A1 (en) 1997-11-04 1998-03-30 A drying device

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA73079C2 true UA73079C2 (en) 2005-06-15

Family

ID=20432149

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2000042130A UA73079C2 (en) 1997-11-04 1998-03-30 Drying unit

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI9700284B (uk)
UA (1) UA73079C2 (uk)

Also Published As

Publication number Publication date
SI9700284B (sl) 2006-04-30
SI9700284A (sl) 1998-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6742284B2 (en) Energy efficient tobacco curing and drying system with heat pipe heat recovery
CA2308245C (en) A drying device
US5595000A (en) No-vent dry kiln
CA2516957A1 (en) Improved efficiency dehumidifier drier with reversible airflow and improved control
US20170320090A1 (en) Integrated unit for treatment and drying lignocellulosic material
CN109922893B (zh) 涂装用干燥设备
CN107462048A (zh) 一种基于分区控制的热泵带式干燥设备及其干燥方法
US7089683B1 (en) Drying device
UA73079C2 (en) Drying unit
CN209116714U (zh) 一种闭式地源热泵干燥系统
CN108955224A (zh) 一种闭式地源热泵干燥系统
CN113008015A (zh) 一种木材干燥室热能回收及voc治理的装置
KR20120126709A (ko) 음식물 쓰레기 처리장치 및 음식물 쓰레기 처리장치의 습기제거유닛
JP3596656B2 (ja) 農水産物処理システム
KR102698629B1 (ko) 배습없는 하이브리드데시칸트 건조기
KR840000976B1 (ko) 목재 건조장치
RU2780600C1 (ru) Установка и способ сушки и термической обработки древесины
RU2338136C1 (ru) Экономичная сушильная камера
RU44802U1 (ru) Установка для сушки пиломатериалов
RU2182293C1 (ru) Устройство для сушки и обработки древесины
CN106145604A (zh) 一种污泥干化装置
CN100489406C (zh) 室内空气节能除湿方法及装置
JPH02195844A (ja) 懸肉の処理方法並びにその装置
RU20956U1 (ru) Сушильная камера
JP3596655B2 (ja) 農水産物処理システム