UA68705A - Alternating-current power-supply source for luminescence lamps - Google Patents

Alternating-current power-supply source for luminescence lamps Download PDF

Info

Publication number
UA68705A
UA68705A UA2003108891A UA2003108891A UA68705A UA 68705 A UA68705 A UA 68705A UA 2003108891 A UA2003108891 A UA 2003108891A UA 2003108891 A UA2003108891 A UA 2003108891A UA 68705 A UA68705 A UA 68705A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
lamps
unit
current
power supply
output
Prior art date
Application number
UA2003108891A
Other languages
English (en)
Inventor
Oleksii Arkadiiovych Kolobov
Original Assignee
Oleksii Arkadiiovych Kolobov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oleksii Arkadiiovych Kolobov filed Critical Oleksii Arkadiiovych Kolobov
Priority to UA2003108891A priority Critical patent/UA68705A/uk
Publication of UA68705A publication Critical patent/UA68705A/uk

Links

Landscapes

  • Dc-Dc Converters (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до освітлювальної техніки, а більш конкретно він і стосується джерел живлення 2 люмінесцентних ламп, зокрема джерел живлення змінним струму промислової частоти.
Відомо, що четверта частина електроенергії, яка виробляється у світі, витрачається системами штучного освітлення, тому дана область надзвичайно приваблива для прикладання сил в напрямку підвищення ефективності використання і скорочення споживання електроенергії.
В даний час найбільш розповсюдженими економічними джерелами світла є газорозрядні лампи, які все 70 частіше застосовуються замість звичайних ламп накалювання. Крім того, люмінесцентні лампи мають значно довший термін служби в порівнянні з лампами накалювання. Однак повсюдному впровадженню люмінесцентних ламп перешкоджає необхідність наявності дорогого дроселя, а термін служби ламп обмежений передчасним перегорянням ниток розжарення.
Принцип їхньої дії полягає в люмінесцентному світінні газу, яким заповнена лампа, при протіканні через 19 нього електричного струму (здійсненні високовольтного пробою), що забезпечується подачею високої напруги на електроди лампи. Газорозрядні лампи можна розділити на два види, перший - це лампи високої інтенсивності світіння і люмінесцентні лампи низького тиску. Лампи низького тиску використовуються для освітлення в більшості випадків повсякденного життя - в адміністративних будівлях, офісах, житлових приміщеннях. їх відрізняє насичене біле світло, близьке до денного (звідси назва - "лампи денного світла"). Лампи високого тиску використовуються для зовнішнього освітлення - у вуличних ліхтарях, прожекторах і т.п.
Якщо звичайна лампа накалювання, коли вона включена, являє собою постійне резистивне навантаження, то всі газорозрядні лампи мають негативні імпедансні характеристики, які вимагають стабілізації струму. Крім того, необхідно враховувати такі моменти як: резонансний режим роботи, захист при виході лампи з ладу; високовольтне запалювання, спеціальне керування силовою шиною. Основний режим, якого необхідно дотримуватися протягом усього терміну експлуатації люмінесцентної лампи - це струмовий режим (в ідеалі, « необхідна стабілізація потужності протягом усього періоду експлуатації лампи).
В даний час у науково-технічній і патентній літературі описана велика кількість різноманітних пристроїв для живлення люмінесцентних ламп |1). Як правило, лампи живляться від змінної напруги для вирівнювання зносу електродів (у випадку живлення постійною напругою, термін служби коротший на 5095). Для керування о газорозрядними лампами традиційно використовувався так званий магнітний баласт, однак через його Га») неефективність і ненадійність, останнім часом усе більше поширення набувають схеми електронного керування - електронний баласт, що дозволяє підвищити КПД і термін служби освітлювальних систем, зробити світло більш в рівним і природним для очей. с
Відомо що у світлотехніці велике значення має можливість керування світловим потоком випромінювачів світла. Керування світловим потоком люмінесцентних ламп можливо здійснювати або шляхом повного о відключення живлення люмінесцентних ламп, або зміною напруги і струму люмінесцентних ламп. При використанні першого методу необхідне створення потужного електронного блоку для відключення напруги живлення від електронних баластів. Другий шлях характерний тим, що кожен ЗПРА (електронний « пускорегулюючий апарат) має вхід для подачі низьковольтного керуючого сигналу. Цей сигнал впливає на схему З 50 керування ЗПРА, тим самим змінюючи струм і напругу люмінесцентної лампи. До переваг першого методу с можна віднести максимально можливе енергозбереження, однак при цьому неможливо здійснювати плавне
Із» керування світловим потоком люмінесцентних ламп. При використанні керованих ЗПРА головним недоліком є наявність енергоспоживання навіть при відсутності розряду в лампі. У цьому режимі має місце споживання енергії в схемі керування електронним баластом і також мають місце втрати в катодах лампи, необхідні для їх прокалювання. б Головним питанням, що постає при створенні блоків живлення люмінесцентних ламп із можливістю о керування світловим потоком, є максимальне зниження їх ціни при максимальному енергозбереженні. При цьому основна перевага віддається системам із плавним регулюванням світлового потоку в максимально широких 7 межах. ав! 20 Відомі три основні шляхи керування світловим потоком люмінесцентних ламп: амплітудне регулювання, частотне регулювання і широтно-імпульсне регулювання напруги на виході силового інвертора |2). Амплітудне сл регулювання можна здійснити шляхом зміни значення напруги на виході коректора коефіцієнта потужності. У
ЗПРА з амплітудним керуванням необхідно використовувати схему понижуючого перетворювача, що одночасно реалізує функцію коректора коефіцієнта потужності. Значення частоти і тривалості паузи при 25 широтно-імпульсному регулюванні задається за допомогою системи керування інвертора. в. З літератури ІЗ) відомо, що найкращі результати з точки зору ширини діапазону регулювання потужності і лінійності регулювання дають амплітудний і широтно-імпульсний способи регулювання. Однак при побудові керованих ЗПРА одними з найважливіших питань є собівартість і втрати енергії в ЗПРА. Найменші витрати для введення керування можна одержати при використанні частотного способу регулювання, тому що при цьому 60 вносяться невеликі зміни в типову схему керування інвертора. Такий спосіб добре вивчений і широко використовується при розробці мікросхем для баластів як типове рішення. З погляду на енергозбереження, найгіршим є використання амплітудного регулювання. Для введення амплітудного регулювання застосовується схема понижуючого імпульсного перетворювача, що використовується як коректор коефіцієнта потужності. У схемі понижуючого перетворювача транзистор використовується в більш важкому режимі по струму, при тій ж бо переданій у навантаження потужності, і тому на ньому розсіюється більша потужність, ніж у схемах підвищувальних перетворювачів для побудови коректорів потужності. При використанні широтно-імпульсного регулювання основними перевагами, крім широкого діапазону регулювання потужності і високої лінійності регулювання, є використання схеми підвищувального коректора потужності і введення широтного регулювання
Шляхом зміни схеми керування.
Найбільш близьким серед відомих до запропонованого блоку живлення люмінесцентних ламп є пускорегулюючий апарат для живлення газорозрядних ламп |4), що містить блок живлення з джерелом постійного струму, інвертор, стартовий генератор струму, індуктивно-ємнісний баластовий ланцюг і вузол запалювання газорозрядних ламп. Інвертор включає суматор, два ключі керування і послідовно з'єднані таймер, 7/0 блок керування і генератор, а апарат споряджено датчиком збільшення напруги на лампах, датчиком зменшення напруги на лампах, датчиком напруги на внутрішніх накалах ламп і датчиком обриву нижнього розжарення ламп, при цьому зазначені датчики з'єднані з гістерезисним суматором, стартовий генератор струму з'єднаний із джерелом постійного струму і включає обмежувальні резистори, польове транзистор, елементи опорної напруги, що фільтрує ємність і токовий резистор, причому при запуску апарата стартовий генератор живиться від 7/5 Керуючих схем інвертора з забезпеченням включення в роботу його ключів і подачею живлення на високочастотний випрямляч, що здійснює живлення джерела постійної напруги і відключення стартового генератора струму. Цей пускорегулюючий апарат надійніший ніж відомі аналогічні пристрої, забезпечує живлення двох з'єднаних послідовно ламп та допускає менші втрати електроенергії.
Описаний блок живлення має складну конструкцію, основану на використанні електронного баласту, що обумовлює непродуктивні втрати енергії, та обмежує можливості управління світінням ламп.
В основу винаходу покладена задача удосконалення блоку живлення люмінесцентних ламп змінним струмом, в якому за рахунок зміни конструкції ланцюга живлення ламп та блоку запалювання ламп і блоку регулятор світіння, ліквідовано наявність будь-якого баласту, спрощено всю конструкцію блоку живлення, забезпечено широкий діапазон керування світловим потоком ламп, при мінімальних втратах енергії.
Поставлена задача вирішується тим, що в блоці живлення люмінесцентних ламп змінним струмом, який містить ланцюг живлення двох послідовно з'єднаних ламп, підключений до промислової мережі, блок « запалювання ламп та блок регулювання їх світіння, запропоновано ланцюг живлення виконати у вигляді послідовно включених електронного переривача, струмового перетворювача і високовольтного генератора, до виходу якого підключити люмінесцентні лампи, а також компаратор, який підключено до струмового ю зо перетворювача одним з входів, а до другого його входу підключено задавач струму ламп, при цьому запропоновано блок запалювання ламп виконати у вигляді схеми керування високовольтним генератором, о підключеної до виходу компаратора, а блок регулювання світіння ламп виконати у вигляді схеми керування ї- електронним переривником, підключеної до виходу компаратора.
Спільними з прототипом суттєвими ознаками винаходу є такі: со " Блок живлення люмінесцентних ламп змінним струмом. со "« Блок містить ланцюг живлення двох послідовно з'єднаних ламп, підключений до промислової мережі. " Блок живлення містить блок запалювання ламп та блок регулювання їх світіння.
Новими суттєвими ознаками запропонованого винаходу слід вважати: " Ланцюг живлення виконано у вигляді послідовно включених електронного переривача, струмового « перетворювача і високовольтного генератора. в с "- До виходу високовольтного генератора підключені люмінесцентні лампи. " До струмового перетворювача підключений компаратор, одним із входів. ;» " До другого входу компаратора підключено задавач струму ламп. " Блок запалювання ламп виконаний у вигляді схеми керування високовольтним генератором, підключеної до виходу компаратора. б " Блок регулювання світіння ламп виконаний у вигляді схеми керування електронним переривником, підключеної до виходу компаратора. со Суть винаходу ілюструється кресленням, на якому зображена блок-схема запропонованого блок живлення -І люмінесцентних ламп змінним струмом.
Запропонований блок живлення містить ланцюг живлення, виконаний у вигляді включених послідовно о електронного переривача 1, струмового перетворювача 2 і високовольтного генератора З, до виходу якого сп підключені дві люмінесцентні лампи 4, з'єднані послідовно. До струмового перетворювача одним із входів підключено компаратор 5. При цьому блок регулювання світності ламп виконано у вигляді схеми б керування електронним переривником, яка підключена до виходу компаратора, а блок запалювання ламп виконано у ов Вигляді схеми 7 керування високовольтним генератором, яка теж підключена до виходів компаратора. До другого (інверсного) входу компаратора підключено задавач 8 струму лампи. Крім цей блок живлення
Р» споряджений засобом автоматичного відключення від мережі.
Запропонований блок живлення працює таким чином. При включенні блоку в роботу напруга промислової мережі через відкритий електронний переривник 1, та омічні ланцюги струмового перетворювача 2 бор прикладається до точок А и В ламп 4. Одночасно запускається високовольтний генератор З, який в максимально активному режимі діє на послідовно з'єднані лампи. Через деякий час (2-3) тс., (що залежить від температури навколишнього середовища і стану самих ламп) у них виникає тліючий розряд, який наростаючи лавиноподібно переходить у дуговий. При цьому наростає струм, що протікає через лампи, а значить і через включені послідовно електронний переривник, струмовий перетворювач і високовольтний генератор. В момент включення 65 блоку задавач 8 струму автоматично переводиться на максимально припустиме значення струму ламп (для максимально швидкого виходу ламп на робочий режим). У цьому режимі пристрій знаходиться протягом 3-4 сек.,
для стабілізації пускових процесів у лампах. По закінченню цього часу задавач струму автоматично переходить на заздалегідь обране значення струму ламп. Таким чином, при досягненні максимально допустимого струму в лампах компаратор одночасно впливає на електронний перетворювач і високовольтний генератор Через
Відповідні схеми керування ними, тобто через схему б керування перетворювачем і схему 7, керування генератором, утримуючи струм у лампах на цьому рівні протягом 3-4 сек., з метою розігріву газу в лампах і стабілізації іонізаційних процесів. Від моменту включення і до стабільного режиму горіння компаратор керує електронним переривником і генератором, так що струм у лампах строго відповідно значенню, обумовленому задавачем струму. Якщо після подачі на вхід блоку живлення напруги від мережі лампи (з якихось причин) не /о загоряються протягом 3-4 секунд, то блоку живлення автоматично відключається від мережі і для активізації його роботи необхідно зробити повторне включення. Для зміни світіння ламп, задавач 8 переводять на інше значення величини струму.
Запропонований блок забезпечує живлення двох послідовно з'єднаних ламп типу ЛБ-40, чи ЛБ-80, що вигідно при використанні цього блоку у світильниках, і при освітленні великих площ. Введені удосконалення /5 забезпечують блоку живлення ряд переваг, як у порівнянні з класичною (дросельно-стартерною) схемою, так і з сучасними схемами з електронним баластом. Насамперед це відсутність усякого баласту взагалі, що дозволяє в широких межах змінювати струм навантаження, а значить світність ламп, а також виключити втрати енергії в омічних ланцюгах баластів. Крім цього, на 20-25 відсотків зростає яскравість світіння ламп завдяки живленню їх змінним струмом високої частоти, а також забезпечена висока надійність загоряння ламп навіть при низьких 2о температурах навколишнього середовища.
Джерела інформації 1. Краснопольский А.Е. и др. Пускорегулирующие аппарать! для разрядньхх ламп. - М.: Атомиздат, 1988. - С. 139-144. 2. Краснопольский А.Е. и др. Пускорегулирующие аппарать! для разрядньїх ламп. / Краснопольский А.Е.,
Соколов В.Б., Троицкий А.М. / Под общ. ред. Краснопольского А.Е. - М.: Знергоатомиздат, 1988. - 206 с.
З. Рабодзей А. Злектроника в светотехнике. // Злектроника. Наука. Технология. Бизнес. - 1997. - Мо 1. - б. « 15-19, 4. Патент Росії Мо 2175818 по М.Кл." - НОБВ41/298 Пускорегулюючий апарат для живлення газорозрядних ламп. ю
І 2 Е: 4 («в) у
А (ее) (Се) - . и? 7 (о) 6 5
Ге) 8 -і 50 . («в) Фіг. сл

Claims (1)

  1. Формула винаходу
    Р Блок живлення люмінесцентних ламп змінним струмом, що містить ланцюг живлення двох послідовно з'єднаних ламп, підключений до промислової мережі, блок запалювання ламп та блок регулювання їх світіння, який відрізняється тим, що ланцюг живлення виконано у вигляді послідовно включених електронного бо переривника, струмового перетворювача і високовольтного генератора, до виходу якого підключені люмінесцентні лампи, а також компаратор, підключений до струмового перетворювача одним з входів, а до другого його входу підключено задавач струму ламп, при цьому блок запалювання ламп виконаний у вигляді схеми керування високовольтним генератором, підключеної до виходу компаратора, а блок регулювання світіння ламп виконаний у вигляді схеми керування електронним переривником, підключеної до виходу компаратора. б5 ни й й й і.
    Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2004, М 8, 15.08.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України.
    « ІС) о ча с (Се) ші с ;»
    (22) (ее) -І о 50 сл
    60 б5
UA2003108891A 2003-10-01 2003-10-01 Alternating-current power-supply source for luminescence lamps UA68705A (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003108891A UA68705A (en) 2003-10-01 2003-10-01 Alternating-current power-supply source for luminescence lamps

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003108891A UA68705A (en) 2003-10-01 2003-10-01 Alternating-current power-supply source for luminescence lamps

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA68705A true UA68705A (en) 2004-08-16

Family

ID=34518821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003108891A UA68705A (en) 2003-10-01 2003-10-01 Alternating-current power-supply source for luminescence lamps

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA68705A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8749140B2 (en) Light emitting apparatus
JP5214585B2 (ja) Led駆動回路、位相制御式調光器、led照明灯具、led照明機器、及びled照明システム
US7190151B2 (en) High intensity discharge lamp ballast circuit
US7397194B2 (en) Auxiliary quartz lamp lighting system for high intensity discharge lamp ballasts
WO2004010735A3 (en) Lighting control system with variable arc control including start-up circuit for providing a bias voltage supply
JP2007234415A (ja) 照明用電源回路、及び照明器具
US20070229000A1 (en) Power saver device for public lighting systems and method thereof
KR960007998B1 (ko) 형광등 전자 제어 장치 및 방법
US7443102B2 (en) Energy-conserving devices of illumination systems
US7279853B2 (en) Fluorescent lamp dimmer control
UA68705A (en) Alternating-current power-supply source for luminescence lamps
KR200215132Y1 (ko) 고휘도 백라이트용 인버터
US6570346B2 (en) Circuit for flashing fluorescent lamps
TW201340786A (zh) 日光燈之控制器
RU2813838C1 (ru) Интеллектуальное многоламповое осветительное устройство с натриевыми лампами высокого давления с использованием одного источника питания
WO2018162414A1 (en) Lighting device, system and method for controlling a lighting device
JP2001085169A (ja) 照明装置
US9131588B2 (en) Discharge lamp system and controlling method of the same
WO2003101159A1 (en) Lamp ballast with series switchable inductor
JP2010287544A (ja) 照明装置
JP2008053180A (ja) 調光器
KR200191759Y1 (ko) 형광등의 디밍 및 선택적점등제어장치
KR200423153Y1 (ko) 고압 방전등용 안정기
KR100434950B1 (ko) 고휘도방전램프용 전자식 안정기
KR200310612Y1 (ko) 형광등용 전자식 안정기