UA63616A - Method for aiming and shooting target (versions) and appliance for its implementation - Google Patents

Method for aiming and shooting target (versions) and appliance for its implementation Download PDF

Info

Publication number
UA63616A
UA63616A UA2003054309A UA2003054309A UA63616A UA 63616 A UA63616 A UA 63616A UA 2003054309 A UA2003054309 A UA 2003054309A UA 2003054309 A UA2003054309 A UA 2003054309A UA 63616 A UA63616 A UA 63616A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
target
mark
aiming
distance
range
Prior art date
Application number
UA2003054309A
Other languages
English (en)
Other versions
UA63616C2 (en
Inventor
Yevhen Mykolaiovych Hluschenko
Leontii Ivanovych Demchenko
Mykola Ivanovych Kravchenko
Viktor Ivanovych Martsyniuk
Viktor Tarasovych Stefanovych
Original Assignee
Scient Res I Kvant
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scient Res I Kvant filed Critical Scient Res I Kvant
Priority to UA2003054309A priority Critical patent/UA63616C2/uk
Publication of UA63616A publication Critical patent/UA63616A/uk
Publication of UA63616C2 publication Critical patent/UA63616C2/uk

Links

Landscapes

  • Optical Radar Systems And Details Thereof (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до галузі озброєння і військової техніки, зокрема до способів прицілювання і стрільби 2 по наземним та деяким типам повітряних цілей.
Відомий спосіб стрільби бойової машини (БМ) по цілі і система для його реалізації (див. патент РФ 2772463 від 19.07.99 р.). Спосіб стрільби полягає у виявленні та розпізнаванні цілі, взятті на супроводження та супроводження цілі, визначенні швидкості зближення цілі з БМ, обчисленні абсолютної початкової швидкості снаряда, політного часу і упередженої віддалі з математичних виразів, визначення кінематичних кутових 70 поправок з математичних виразів, постійному відхиленні стволів гарматної установки (ГУ) відносно лінії візування та стрільби по цілі з врахуванням доповнень балістичних поправок, що враховуються на кут прицілювання, кут деривації, швидкість бокового та поздовжнього вітру, паралакса прицілу і ГУ з математичних виразів і стрільби по цілі.
Системи, що використовують подібний спосіб стрільби для враження повітряних цілей, містять значну 715 кількість складної та дорогої апаратури, до складу якої входить активний віддалемір (наприклад, лазерний), за допомогою якого визначається віддаль до цілі з частотою 10-30ГЦ. Це високоточні та ефективні системи, але вони непридатні для встановлення на машинах легкої бронетехніки, основним завданням яких є стрільба по наземним цілям та малошвидкісним повітряним цілям (наприклад, гелікоптерам) з причин об'ємності апаратури та її високої вартості.
На машинах бронетехніки широко використовують для прицілювання та стрільби активні і пасивні способи визначення віддалі. В якості вимірювачів віддалі використовують активні лазерні віддалеміри (ЛВ) з частотою вимірювання віддалі порядку 0,2Гц, та пасивно-оптичні. Такий невисокий темп вимірювання віддалі не дозволяє коригувати кут прицілювання частіше одного разу за 5 секунд, що погіршує точність стрільби в умовах зміни віддалі до цілі.
В даний час у бронетанковій техніці широко застосовують пасивні способи визначення віддалі, які « використовують оптичні віддалеміри з базою (відомим розміром) на цілі (див. С.В. Кулагин и др. "Оптико-механические приборь!". М., Машиностроение 1975г., с.261). При цьому віддаль до цілі визначають за спрощеною формулою:
ДеБ/є, о де: Б - база (відомий розмір) на цілі, «- є - паралактичний кут.
Базу цілі заздалегідь заносять до пам'яті системи. Визначаючи паралактичний кут на ціль, знаходять шо віддаль до цілі. со
До недоліків такого способу прицілювання можна віднести: - база цілі має бути наперед відома і занесена до пам'яті пристрою, який реалізує даний спосіб визначення ї-о віддалі, причому кількість типових цілей з відомими розмірами, що заносяться до пам'яті, обмежена з тієї причини, що у якості "пам'яті" використовують шкали, які розміщують у полі зору прицілу, - низьку швидкодію, що спричиняється необхідністю вимірювання кутового розміру цілі за віддалемірною « дю шкалою при визначенні її віддалі з подальшим суміщенням точки прицілювання з ціллю, що потребує певного з часу. с Найбільш близьким до способу, що заявляється, за технічною суттю є спосіб стрільби по цілі, реалізований :з» у "Системі прицілювання та керування зброєю" (див. деклараційний патент України на винахід Мо53460А, МПК
Е4101/36, г4103/06, Р4109/00, опубл.15.01. 2003 р.), що полягає у виявленні і розпізнаванні цілі, виборі відповідної зброї, що застосовується для враження зазначеної цілі, накладанні марки візування на позначку від б 75 цілі, вимірюванні віддалі і введенні виміряного значення віддалі до балістичного обчислювача, формуванні марки прицілювання з враховуваними поправками, накладанні марки прицілювання на ціль, надання зброї (95) необхідного для стрільби кута прицілювання і здійсненні стрільби. б Недоліком цього способу стрільби є невисокі точність стрільби та темп обстрілу цілі в умовах зміни віддалі до цілі. Це відбувається тому, що при зміні віддалі до цілі кут прицілювання між двома вимірюваннями - 70 віддалі залишається незмінним і не відповідає поточному значенню віддалі, що погіршує точність стрільби. Для
Ф коригування кута прицілювання необхідно поновити значення введеної до обчислювача віддалі до цілі, для чого "обнулюють" марку прицілювання, переміщуючи її в точку на телевізійному індикаторі, де вона відповідає осі візування віддалеміра і називається маркою візування віддалеміра, накладають її на позначку від цілі, вимірюють віддаль до цілі та вводять її до обчислювача, після того вона переміщується в точку, що відповідає куту прицілювання, перетворюючись в марку прицілювання, накладають її на ціль та виконують стрільбу. Таким в. чином, для поновлення значення віддалі до цілі потрібно перервати обстріл цілі, відновити його після поновлення віддалі та знову переривати обстріл цілі при зміні її віддалі, що знижує точність стрільби і темп обстрілу цілі.
Крім того, за умов виходу з ладу активного віддалеміра відсутня достовірна інформація про віддаль до 60 цілі, що робить неможливим ведення прицільної стрільби.
В основу винаходу поставлене завдання створення способу прицілювання і стрільби по цілі, що дозволяє шляхом використання пасивного способу визначення віддалі до цілі, а також комбінації використання активного та пасивного способів визначення віддалі для формування кута прицілювання, підвищити точність стрільби і темп обстрілу цілі в умовах зміни віддалі до цілі, а також підвищити надійність функціонування системи, що бо реалізує даний спосіб.
Поставлене завдання досягається завдяки тому, що у відомому способі прицілювання і стрільби по цілі, що полягає у виявленні і розпізнаванні цілі, виборі відповідної зброї, що застосовується для враження зазначеної цілі, накладанні марки візування на позначку від цілі, вимірюванні віддалі і введенні виміряного значення віддалі до балістичного обчислювача, формуванні марки прицілювання з враховуваними поправками, накладанні марки прицілювання на ціль, надання зброї необхідного для стрільби кута прицілювання і здійсненні стрільби, до пам'яті балістичного обчислювача заздалегідь заносять "п" значень базових розмірів типових цілей, після вимірюванні віддалі до типової цілі вибирають її базу з числа занесених до пам'яті балістичного обчислювача, при формуванні марки прицілювання установлюють її розмір у відповідності до значення виміряної віддалі і 70 вибраної бази типової цілі, а при накладенні марки прицілювання на позначку від цілі обрамовують маркою прицілювання позначку від цілі і підтримують її розмір рівним розміру позначки від цілі при зміні віддалі до цілі, коригуючи при цьому кут прицілювання зброї в функції віддалі до цілі.
Поставлене завдання досягається ще й тим, що у відомому способі прицілювання і стрільби по цілі, що полягає у виявленні і розпізнаванні цілі, виборі відповідної зброї, що застосовується для враження зазначеної цілі, накладанні марки візування на позначку від цілі, вимірюванні віддалі і введенні виміряного значення віддалі до балістичного обчислювача, формуванні марки прицілювання з враховуваними поправками, накладанні марки прицілювання на ціль, надання зброї необхідного для стрільби кута прицілювання і здійсненні стрільби, до початку стрільби і перед вимірюванням віддалі до цілі з невідомою наперед базою, обирають базу цілі, наприклад, вертикальний або горизонтальний розмір цілі, охоплюють маркою візування базовий розмір позначки від цілі, а після вимірювання віддалі і введення значення віддалі до балістичного обчислювача, вираховують базу цілі і запам'ятовують значення базового розміру цілі на час роботи з даною ціллю, при цьому підтримують розмір марки прицілювання рівним базовому розміру позначки від цілі при зміні віддалі до цілі.
Наявність нових ознак у взаємозв'язку з відомими ознаками прототипу у пропонованому технічному рішенні дозволяє після визначення віддалі активним віддалеміром вибрати з пам'яті балістичного обчислювача одне з об наперед занесених і відомих "п" значень баз типових цілі, за яким формують за допомогою балістичного обчислювача розмір марки прицілювання, рівний базовому розміру відмітки від цілі і виміряної віддалі, що « дозволяє виключити час на ручне встановлення розміру марки прицілювання відповідного базі цілі, потім накладати марку прицілювання на ціль, і, надавши зброї необхідний для стрільби кут прицілювання, здійснити стрільбу по цілі. При зміні віддалі до цілі змінюється розмір позначки від цілі, тому навідник за допомогою Ге зо органів керування змінює розмір марки прицілювання, підтримуючи її розмір рівним базовому розміру позначки від цілі, при цьому балістичний обчислювач коригує значення кута прицілювання. Таким чином, здійснюється -- коригування кута прицілювання в процесі стрільби при зміні віддалі до цілі так швидко, як це здатен виконати Ге навідник. Завдяки цьому підвищується точність стрільби та темп обстрілу цілі при зміні віддалі до неї.
Крім того, існує можливість автономного визначення віддалі до цілі з відомою базою, що дозволяє і) забезпечити прицільну стрільбу при відсутності активного віддалеміра, підвищити надійність функціонування «о системи. Для цього обирають відому базу цілі, накладають марку на позначку від цілі, охоплюючи базовий розмір позначки від цілі, при цьому балістичний обчислювач у відповідності до розмірів марки формує кут прицілювання. При рівності розмірів марки і відмітки від цілі відкривають стрільбу.
При використанні способу за другим варіантом обирають за позначкою від цілі її базовий розмір, наприклад, « вертикальний або горизонтальний розмір цілі, накладають на позначку від цілі марку візування та, керуючи її ств) с розміром, охоплюють маркою візування обрану базу позначки від цілі. Потім вимірюють віддаль лазерним . віддалеміром і вводять її до балістичного обчислювача, при цьому обчислюють базу цілі за виміряною віддаллю и?» і кутовим розміром у марки прицілювання з виразу: Б-Д/у. Потім запам'ятовують базовий розмір цілі на час роботи з даною ціллю, використовуючи його в подальшій роботі як відому базу.
Таким чином, спосіб згідно з першим і другим варіантами за рахунок оперативного коригування кута
Ге»! прицілювання дозволяють підвищити точність стрільби і темп обстрілу цілі з невідомою заздалегідь базою при зміни віддалі до цілі, підвищити надійність функціонування системи. Спосіб визначення віддалі до цілі, о описаний у книзі С.В. Кулагин і ін. "Оптико-механические приборь". М., Машиностроение, 1975г., с.304-327),
Ге») реалізований в оптичних приладах прицілювання, що встановлюються на об'єктах бронетанкової техніки.
Наприклад, в оптичних прицілах БП-1-42 (БІ1-2-42), встановлюваних на бойовій машині піхоти (БМП-2) для - прицілювання з гармати та кулемета. В полі зору прицілу знаходиться нерухома сітка, за якою визначається
Ф віддаль до типової цілі типу танк, (див. книгу "Боевая машина пехотьі. Техническое описание и инструкция по зксплуатации". -- М. Воениздат. 1987г.), після чого обирають точку прицілювання. Зазначені приціли компактні, прості, відносно недорогі, але мають загальні недоліки: - значні похибки визначенні віддалі до цілі, із-за неточного суміщення бази цілі і віддалемірної сітки, - функції виміру віддалі і наведення в них рознесені, що збільшує загальний час прицілювання, знижує темп » і точність прицільної стрільби при змінах віддалі до цілі, що вимагають коригування кута прицілювання, - конструкція таких прицілів не дозволяє автоматизувати процес визначення віддалі і введення значень віддалі до балістичного обчислювача без істотних конструктивних допрацювань, во - кількість типових цілей, до яких визначають віддаль, обмежена.
Відомі оптичні приціли повітряної стрільби (див. С.В. Кулагин і ін. "Оптико-механические приборь!". М.,
Машиностроение, 1975г, с. 304-327), що містять оптичний візир приціла з пристроєм формування зображення сітки прицілу, органи управління, що забезпечують введення інформації в приціл про базу цілі, і регулювання розміру марки прицілювання, пристрій формування сигналу віддалі до цілі, обчислювач, що виробляє кути 65 прицілювання, гіроскопічний побудовник кутових поправок з дзеркалом, що змінює положення візирної лінії прицілу. При виявленні цілі льотчик визначає її тип і встановлює рукояткою базу цілі, вводить її до обчислювача, суміщує центральну точку марки прицілювання з ціллю за допомогою рукоятки віддалі, зв'язаної з датчиком сигналу віддалі, і обрамовує ціль віддалемірним кільцем. За відомими розмірами цілі та діаметру віддалемірного кільця, обчислювач визначає віддаль до цілі що використовують для визначення кута прицілювання зброї. Утримуючи марку прицілювання на цілі і обрамовуючи віддалемірним кільцем контур цілі, льотчик проводить стрільбу.
В зазначених прицілах процес введення до обчислювача поточної віддалі до цілі і використання її значень в обчислювачі для визначення кутів прицілювання автоматизовано, однак і ці приціли мають недоліки: - при використанні такого способу визначення віддалі в прицілах бронетанкової техніки похибка визначення 7/о віддалі буде більшою, тому що марка прицілювання, що обрамовує базу цілі (наприклад, висоту або ширину танка чи БМП) і має форму кола, буде вносити похибку визначення віддалі через неточність суміщення бази цілі і діаметра віддалемірного кільця, а зміна форми прицільної марки на прямокутну потребує суттєво змінити конструкцію прицілу, - такі пристрої без доопрацьовування не можна використовувати в прицілах з оптико-електронними /5 датчиками (наприклад, у прицілах, що містять телевізійну передавальну камеру з телевізійним індикатором, що застосовують для прицілювання електронне зображення) не тільки через складність суміщення, але і через значну апаратурну надмірність.
Найбільш близькою до системи, що заявляється, є "Система прицілювання та керування зброєю" (див.
Деклараційний патент України на винахід Мо53460А, МПК г4101/36, Р41053/06, Г41059/00 від 15.01.03р.), що
Містить блок озброєння, лазерний віддалемір (ЛВ), телевізійну передавальну камеру (ТПК), при цьому лазерний віддалемір і телевізійна камера встановлені сумісно з блоком озброєння, стабілізатор блоку озброєння, пульт оператора-навідника з кнопками ПУСК ЛВ і ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ віддалі, пульт управління зброєю з балістичним обчислювачем, змішувачем, пристроєм формування знаків і марки та телевізійний індикатор, при цьому лазерний віддалемір з'єднаний з балістичним обчислювачем через шину керування, телевізійна ов передавальна камера через змішувач з'єднана з телевізійним індикатором, пульт оператора-навідника першим і другим виходами зв'язаний з першим і другим входами стабілізатора блока озброєння відповідно, а виходи « стабілізатора блока озброєння механічно з'єднані через вісь вертикального наведення (ВН) з блоком озброєння і через вісь горизонтального наведення (ГН) - з баштою бойової машини, перший вихід балістичного обчислювача з'єднаний з входом пристрою формування знаків і марки, вихід якого з'єднаний із другим входом змішувача. Ге зо Блок озброєння встановлений у башту бойової машини і має 30-мм автоматичну гармату, кулемет, гранатомет і дві пускові установки протитанкового ракетного комплексу. Лазерний віддалемір і телевізійна (7 передавальна камера встановлені на об'єднуючій платформі сумісно з блоком озброєння. Осі лазерного Ге віддалеміра і телевізійної передавальної камери узгоджені з положенням зброї, що забезпечує правильне прицілювання обраної зброї. У цьому вихідному положенні марка прицілювання є маркою візування, тому що ме) забезпечує при її накладенні на позначку від цілі вимір віддалі до цілі лазерним віддалеміром і доки значення «о віддалі не введене до обчислювача кут прицілювання дорівнює нулю.
Стабілізатор блоку озброєння має два канали керування з електродвигунами і редукторами осей ВН і Гн, гіроскопічні датчики кутової швидкості і забезпечує просторову стабілізацію зброї, а керування положенням зброї здійснюється сигналами з пульта оператора-навідника, при цьому оператор-навідник за допомогою каналу « 40. ВН здійснює наведення зброї в площині, перпендикулярній осі цапф, і каналу ГН - у площині погона башти и з с машини.
Пульт оператора-навідника містить дві рукоятки, зв'язані з датчиками ГН і ВН, які формують сигнали ;» керування блоком озброєння, а також кнопку пуску лазерного віддалеміра ПУСК ЛВ та двофункціональну кнопку
ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ, що забезпечує введення віддалі при першому натисканні кнопки
ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ і скидання віддалі при повторному натисканні кнопки ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ. б Пульт керування зброєю містить балістичний обчислювач, що забезпечує обмін інформацією з лазерним віддалеміром, формує сигнал кута прицілювання, що викликає переміщення марки прицілювання на о телевізійному індикаторі з враховуваними поправками на величину кута прицілювання. Пристрій формування
Ге» знаків і марки забезпечує формування знакової інформації, наприклад, інформації про віддаль до цілі та іншу службову інформацію, що через змішувач надходить на телевізійний індикатор, і перехрестя марок візування або - прицілювання.
Ф Змішувач забезпечує "замішування" сигналу марки візування (прицілювання) у телевізійний сигнал передавальної камери і видає його на телевізійний індикатор.
Телевізійний індикатор забезпечує відображення сцени, що спостерігається передавальною телекамерою, та марки візування або прицілювання.
Система працює наступним чином.
Р Навідник за допомогою пульта керування і стабілізатора блоку озброєння наводить телевізійну передавальну камеру на ціль, контролюючи процес наведення по зображенню на індикаторі, накладає перехрестя марки візування на позначку від цілі, і для визначення віддалі до цілі натискає кнопку ПУСК ЛВ. Інформація про во віддаль надходить до балістичного обчислювача, потім на пристрій формування знаків і марки і далі через змішувач на телевізійний індикатор. На телевізійному індикаторі з'являється інформація про віддаль до цілі.
Навідник вводить значення віддалі в обчислювач, натискаючи кнопку ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ (віддалі.
Обчислювач виробляє сигнал, який відповідає куту прицілювання, що зміщує марку прицілювання на індикаторі на кут прицілювання. Навідник за допомогою рукояток пульта оператора-навідника через стабілізатор блоку 65 озброєння змінює положення блоку озброєння і накладає марку прицілювання на позначку від цілі, що надає зброї необхідний для стрільби кут прицілювання, і починає стрільбу, контролюючи її результати по телевізійному індикатору.
При зміні віддалі до цілі необхідно змінювати кут прицілювання, тому навідник періодично робить скидання віддалі, натискаючи кнопку ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ, накладає марку на позначку від цілі, натискає кнопку ПУСК
ЛВ для відновлення інформації про віддаль, натискає кнопку СКИДАННЯ/ВВЕДЕННЯ для введення віддалі в обчислювач, накладає зміщену на кут прицілювання марку на ціль і лише після цього здійснює стрільбу.
Цей процес перенацілювання вимагає певного часу, що знижує темп обстрілу цілі, а затримка коригування кута прицілювання знижує точність стрільби.
Крім того, лазерний віддалемір являє собою досить складний пристрій з кінцевою надійністю. Його відмова 7/0 призведе до неможливості виконання прицільної стрільби. До того ж не забезпечується прихованість роботи, тому що лазерне випромінювання є демаскуючим чинником, що не завжди прийнятно.
В основу винаходу поставлене завдання створення системи прицілювання і стрільби по цілі, що дозволяє підвищити точність стрільби і темп обстрілу цілі при зміні віддалі до цілі, а також надійність її функціонування.
Поставлене завдання розв'язується таким чином, що до системи прицілювання і стрільби по цілі, що містить блок озброєння, лазерний віддалемір, телевізійну передавальну камеру, причому лазерний віддалемір і телевізійна передавальна камера встановлені сумісно з блоком озброєння, стабілізатор блока озброєння, пульт оператора-навідника з кнопками ПУСК ЛВ і ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ віддалі, пульт керування зброєю з балістичним обчислювачем, змішувачем, пристроєм формування знаків і марки та телевізійний індикатор, при цьому лазерний віддалемір з'єднаний з балістичним обчислювачем через шину керування, телевізійна 2о передавальна камера через змішувач з'єднана з телевізійним індикатором, пульт оператора-навідника, першим і другим виходами зв'язаний з першим і другим входами стабілізатора блока озброєння відповідно, а виходи стабілізатора блока озброєння механічно з'єднані через вісь вертикального наведення з блоком озброєння і через вісь горизонтального наведення - з баштою бойової машини, перший вихід балістичного обчислювача з'єднаний з входом пристрою формування знаків і марки, вихід якого з'єднаний із другим входом змішувача, ов додатково в пульт керування зброєю введені комутатор, схема АБО, перемикач на М положень, пристрій формування марки, а кнопкам ПУСК ЛВ Її ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ надані додаткові функції БІЛЬШЕ/МЕНШЕ « відповідно, при цьому третій і четвертий виходи комутатора з'єднані з третім і четвертим входами балістичного обчислювача відповідно, перший і другий входи комутатора з'єднані з третім і четвертим виходами пульта оператора-навідника, керуючий вхід комутатора з'єднаний з виходом схеми АБО, а перший і другий виходи Ге зо комутатора з'єднані з першим і другим входами балістичного обчислювача, перший вихід перемикача на М положень з'єднаний з п'ятим входом балістичного обчислювача, а інші виходи перемикача, починаючи здругогоі (87 до М-ого, з'єднані з М-5 відповідними входами балістичного обчислювача, причому М-1 виходів перемикача, крім Ге положення ЛВ, додатково з'єднані з входами схеми АБО, вихід пристрою формування марки з'єднаний з другим входом пристрою формування знаків і марки, а вхід пристрою формування марки з'єднаний з другим виходом о балістичного обчислювача. со
Введення комутатора дозволяє направити сигнали кнопок ПУСК ЛВ, ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ на перший і другий входи балістичного обчислювача, якщо перемикач на М положень встановлений у положення ЛВ (лазерний віддалемір), і на третій і четвертий входи балістичного обчислювача в інших положеннях перемикача.
При цьому функції кнопок ПУСК ЛВ, ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ діють тільки в одному положенні перемикача на М « положень, коли до системи підключений лазерний віддалемір, а в інших положеннях перемикача на М положень 7-3) с змінюються на функцію управління БІЛЬШЕ/МЕНШЕ розміром марки, виконаної у вигляді перехрестя і здатністю охоплювати базовий горизонтальний або вертикальний розмір позначки від цілі на телевізійному індикаторі. ;» Сигнали кнопок поступають до балістичного обчислювача для формування кодів початку марки візування (прицілювання). Кожному значенню віддалі при обраній базі відповідає визначений розмір марки (проміжок між променями марки).
Ге» Введення перемикача на М положень дозволяє вибрати з пам'яті обчислювача базу однієї з М-2 цілей, занесених до пам'яті системи, при визначенні віддалі до цілі з відомою базою, М-1 положення перемикача і дозволяє використовувати лазерний віддалемір для вимірювання віддалі до цілі, а положення М перемикача
Ге» задіяне для визначення віддалі до цілі з невідомою базою.
Балістичний обчислювач і пристрій формування марки дозволяють змінювати розмір марки за сигналами від - кнопок, коли використовують пасивний спосіб визначення віддалі. На пристрій формування марки надходять
Ф коди центру і розмірів її горизонтальних і вертикальних штрихів. Тут коди марки перетворюються у послідовність імпульсів і надходять у пристрій формування знаків і марки, на перший вхід якого надходять сигнали знаків, а на другий - імпульси марки. З виходу зазначеного пристрою на вхід змішувача надходить послідовність сигналів знаків і марки, придатна для змішування з телевізійним відеосигналом. Сигнал з виходу змішувача надходить на телевізійний індикатор, на якому відтворюється знакова інформація і марка візування
Р (прицілювання).
Усі введені ознаки необхідні і разом з відомими необхідними ознаками прототипу складають нову сукупність необхідних і достатніх ознак запропонованого технічного рішення, яке, таким чином, відповідає критеріям во "новизна" і "технічний рівень", завдяки тому, що саме це введення нових ознак дозволяє здійснити поставлене завдання, тобто підвищити темп обстрілу цілі і точність стрільби при зміні віддалі до цілі, а також підвищити надійність функціонування системи.
Суть винаходу пояснюється кресленням, на якому наведена блок-схема пристрою, що реалізує спосіб прицілювання і стрільби по цілі. Пристрій містить: 65 блок озброєння 1, лазерний віддалемір 2, телевізійну передавальну камеру 3, стабілізатор 4 блоку озброєння, пульт оператора-навідника 5 із двофункціональними кнопками ПУСК ЛВ (БІЛЬШЕ) 6 і
ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ (МЕНШЕ) 7, пульт керування зброєю 8, що містить комутатор 9, схему АБО 10, балістичний обчислювач 11, перемикач на М положень 12, змішувач 13, пристрій формування знаків і марки 14, пристрій формування марки 15, телевізійний індикатор 16, вісь ВН-17, вісь ГН-18.
Лазерний віддалемір 2 з'єднаний з балістичним обчислювачем 11 шиною управління. Телевізійна передавальна камера З через змішувач 13 з'єднана з телевізійним індикатором 16. Пульт оператора-навідника 5, перший і другий виходи якого зв'язані з першим і другим входами стабілізатора блоку озброєння 4 відповідно, а виходи стабілізатора блоку озброєння 4 механічно з'єднані через вісь ВН 17 із блоком озброєння 1 і через вісь
ГН о 18-3 баштою бойової машини (на кресленні не показана). Третій і четвертий виходи пульта 7/0 оператора-навідника 5 з'єднані з першим і другим входами комутатора 9, керуючий вхід якого з'єднаний з виходом схеми АБО 10, а перший, другий, третій і четвертий виходи комутатора з'єднані з першим, другим, третім і четвертим входами балістичного обчислювача 11 відповідно, п'ятий і М-5 інших входів обчислювача з'єднані з відповідними виходами перемикача на М положень 12, при цьому додатково М-1 виходів перемикача на М положень 12 з'єднані з відповідними входами схеми АБО 10. Перший вихід балістичного обчислювача 11 з'єднаний з першим входом пристрою формування знаків і марки 14, вихід якого з'єднаний із другим входом змішувача 13. другий вихід балістичного обчислювача 11 з'єднаний із входом пристрою формування марки 15, вихід якого з'єднаний із другим входом пристрою формування знаків і марки 14.
Система працює таким чином.
На телевізійному індикаторі 16 відображається частина простору, що попадає в поле зору телевізійної передавальної камери З, і марка візування або прицілювання. Навідник рукоятками пульта оператора-навідника 5 подає сигнали керування на стабілізатор 4 блоку озброєння, електродвигуни якого через свої редуктори (на фіг., не наведені) керують кутовим переміщенням блоку озброєння 1 по осі ВН 17 і баштою бойової машини по осі ГН 18. Це дозволяє навести телевізійну передавальну камеру З в бажаному напрямку і, наклавши марку прицілювання на позначку від цілі на телевізійному індикаторі 16, здійснити вимір віддалі до цілі за об допомогою лазерного віддалеміра 2, при цьому перемикач на М положень встановлено в положення ЛВ. Після цього перемикач на М положень 12 встановлюють в одному з М-2 положень відомої бази на цілі. При цьому « розмір марки прицілювання стає рівним розміру позначки від базі цілі, тому що по відомій базі та виміряній лазерним віддалеміром віддалі балістичний обчислювач формує відповідні значення кодів марки. Це виключає процес ручного встановлення марки прицілювання на позначку від цілі і скорочує час прицілювання. Отриману Ге зо віддаль вводять до балістичного обчислювача 11, натискаючи кнопку ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ. Балістичний обчислювач 11 виробляє кут прицілювання, зміщуючи марку прицілювання на кут прицілювання. Навідник -- накладає марку прицілювання на позначку від цілі і відкриває вогонь. В процесі зміни віддалі до цілі навідник Ге за допомогою кнопок БІЛЬШЕ 6, МЕНШЕ 7 обрамовує маркою позначку від цілі. Зміна розміру марки прицілювання викликає зміну значення віддалі, використовуваної для вироблення кута прицілювання, що ме) зв автоматично змінює кут прицілювання, тобто підвищує точність наведення. Відсутня необхідність «о перенацілювання ЛВ на ціль для відновлення віддалі, що підвищує темп обстрілу цілі. Вплив збурючих факторів, які діють на машину, знешкоджується стабілізатором блоку озброєння, що дозволяє навіднику утримувати марку прицілювання на позначці від цілі під час руху бойової машини.
Можлива прицільна стрільба за допомогою запропонованого пристрою і при відсутності лазерного « віддалеміра (наприклад, при відмові ЛВ). В цьому випадку навідник обирає пасивний спосіб визначення віддалі, з с встановлює перемикач на М положень 12 в одному з М-2 положень відомої бази на цілі, за допомогою кнопок . БІЛЬШЕ 6, МЕНШЕ 7 обрамовує маркою позначку від цілі, що дозволяє сформувати кут прицілювання для и?» обраної зброї, і відкриває стрільбу. Зміна розміру марки викликає зміну кута прицілювання і не вимагає часу на перенацілювання. При цьому у порівнянні з оптичними прицілами, які встановлюються на машинах легкої бронетехніки (наприклад, приціл БП-1-42), підвищується точність стрільби і темп обстрілу цілі при зміні б віддалі до неї.
При встановленні перемикача 12 в положення М, що призначене для визначення віддалі до цілі з невідомою о базою, наприклад, по вертикалі, навідник, керуючи розміром марки, охоплює маркою обрану ціль по вертикалі,
Ге» встановлює перемикач на М положень 12 в положення ЛВ і, натискаючи кнопку ПУСК ЛВ 6, вимірює віддаль до цілі. Після індикації віддалі на телевізійному індикаторі 16 навідник вводить віддаль до балістичного - обчислювача, натискаючи кнопку ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ 7. Відповідно до цього сигналу марка зміщується на
Ф кут прицілювання, а в пам'ять балістичного обчислювача 11 на час роботи з даною ціллю заноситься розмір бази цілі по вертикалі. Цей розмір визначається з відомих співвідношень прямокутного трикутника за кутом і катетом. Кут, під яким спостерігається ціль, визначається кутовим розміром марки, а катетом є віддаль, в Отримана в даному випадку від лазерного віддалеміра. Одночасно з визначенням бази цілі відбувається формування марки прицілювання з потрібним для стрільби розміром і положенням.
Р» Наступним кроком навідник встановлює перемикач на М положень 12 в положення М, призначене для визначення віддалі до цілі з невідомою базою, при цьому кнопки ПУСК ЛВ 6 їі ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ 7 набувають функції БІЛЬШЕ/МЕНШЕ. Після визначення бази цілі подальша робота з даною ціллю відбувається бо так само як з ціллю з відомою базою.
Система, що заявляється виготовлена і пройшла випробування у складі модернізованої бойової машини піхоти, підтвердивши свої переваги перед технічним рішенням-прототипом.

Claims (3)

Формула винаходу б5
1. Спосіб прицілювання і стрільби по цілі, що полягає у виявленні та розпізнаванні цілі, виборі зброї, що застосовується для відповідної цілі, накладанні марки візування на позначку від цілі, вимірюванні дальності і введенні виміряного значення дальності до балістичного обчислювача, формуванні марки прицілювання з врахованими поправками, накладанні марки прицілювання на позначку від цілі і наданні зброї необхідного для стрільби кута прицілювання та здійсненні стрільби, який відрізняється тим, що до пам'яті балістичного обчислювача заздалегідь заносять "М" значень базових розмірів типових цілей, після вимірювання дальності до типової цілі вибирають її базу з числа занесених до пам'яті балістичного обчислювача, при формуванні марки прицілювання встановлюють Її розмір у відповідності до значення виміряної дальності і вибраної бази типової 7/0 Чілі, а при накладанні марки прицілювання на позначку від цілі обрамовують маркою прицілювання позначку від цілі Її підтримують її розмір рівним розміру позначки від цілі при зміні дальності до цілі, коригуючи при цьому кут прицілювання зброї як функції дальності до цілі.
2. Спосіб прицілювання і стрільби по цілі, що полягає у виявленні та розпізнаванні цілі, виборі зброї, що застосовується для відповідної цілі, накладенні марки візування на позначку від цілі, вимірюванні дальності і /5 введенні виміряного значення дальності до балістичного обчислювача, формуванні марки прицілювання з врахованими поправками, накладанні марки прицілювання на позначку від цілі і наданні зброї необхідного для стрільби кута прицілювання та здійсненні стрільби, який відрізняється тим, що до початку стрільби і перед вимірюванням дальності до цілі з невідомою наперед базою вибирають базу цілі, наприклад вертикальний або горизонтальний розмір цілі, охоплюють маркою візування базовий розмір позначки від цілі, а після вимірювання дальності і введення значення дальності до балістичного обчислювача вираховують базу цілі і запам'ятовують значення базового розміру цілі на час роботи з даною ціллю, при цьому підтримують розмір марки прицілювання рівним розміру позначки від цілі при зміні дальності до цілі, коригуючи при цьому кут прицілювання зброї як функції дальності.
3. Система прицілювання і стрільби по цілі, що містить блок озброєння, лазерний віддалемір, телевізійну ов передавальну камеру, причому лазерний віддалемір і телевізійна передавальна камера встановлені сумісно з блоком озброєння, стабілізатор блока озброєння, пульт оператора-навідника з кнопками ПУСК ЛВ і « ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ дальності, пульт керування зброєю з балістичним обчислювачем, змішувачем, пристроєм формування знаків і марки та телевізійний індикатор, при цьому лазерний віддалемір з'єднаний з балістичним обчислювачем через шину керування, телевізійна камера через змішувач з'єднана з телевізійним Ге зо індикатором, пульт оператора-навідника першим і другим виходами зв'язаний з першим і другим входами стабілізатора блока озброєння відповідно, а виходи стабілізатора блока озброєння механічно з'єднані через - вісь вертикального наведення з блоком озброєння і через вісь горизонтального наведення - з баштою бойової «о машини, перший вихід балістичного обчислювача з'єднаний з входом пристрою формування знаків і марки, вихід якого з'єднаний із другим входом змішувача, який відрізняється тим, що в неї до пульта керування зброєю ме) введені комутатор, схема АБО, перемикач на М положень, пристрій формування марки, а кнопкам ПУСК ЛВ і «о ВВЕДЕННЯ/СКИДАННЯ надані додаткові функції БІЛЬШЕ-МЕНШЕ відповідно, при цьому третій і четвертий виходи комутатора з'єднані з третім і четвертим входами балістичного обчислювача відповідно, перший і другий входи комутатора з'єднані з третім і четвертим виходами пульта оператора-навідника, керуючий вхід комутатора з'єднаний з виходом схеми АБО, а перший і другий виходи комутатора з'єднані з першим і другим входами « балістичного обчислювача, перший вихід перемикача на М положень з'єднаний з п'ятим входом балістичного с обчислювача, а інші виходи перемикача, починаючи з другого і до М-ого, з'єднані з відповідними М-5 входами балістичного обчислювача, причому М-1 виходи перемикача, крім положення ЛВ, додатково з'єднані з входами ;» схеми АБО, вихід пристрою формування марки з'єднаний з другим входом пристрою формування знаків і марки, а вхід пристрою формування марки з'єднаний з другим виходом балістичного обчислювача. (22) (95) (22) - 50 42) Р 60 б5
UA2003054309A 2003-05-13 2003-05-13 Method for aiming and shooting target(versions) and appliance for its i implementation UA63616C2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003054309A UA63616C2 (en) 2003-05-13 2003-05-13 Method for aiming and shooting target(versions) and appliance for its i implementation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003054309A UA63616C2 (en) 2003-05-13 2003-05-13 Method for aiming and shooting target(versions) and appliance for its i implementation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
UA63616A true UA63616A (en) 2004-01-15
UA63616C2 UA63616C2 (en) 2006-06-15

Family

ID=34516191

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003054309A UA63616C2 (en) 2003-05-13 2003-05-13 Method for aiming and shooting target(versions) and appliance for its i implementation

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA63616C2 (uk)

Also Published As

Publication number Publication date
UA63616C2 (en) 2006-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9482489B2 (en) Ranging methods for inclined shooting of projectile weapon
US8172139B1 (en) Ballistic ranging methods and systems for inclined shooting
US8074394B2 (en) Riflescope with image stabilization
US11287638B2 (en) Reflex sight with superluminescent micro-display, dynamic reticle, and metadata overlay
US9151574B2 (en) Method of movement compensation for a weapon
KR100963681B1 (ko) 원격 화기 사격 제어시스템 및 방법
US20120097741A1 (en) Weapon sight
CN102057246A (zh) 用于弹道瞄准的多重色彩十字标线
SE420766B (sv) Eldledningsanordning
US4760770A (en) Fire control systems
TW201723416A (zh) 目標獲取裝置及其系統
JP2000356500A (ja) 小火器用照準装置
RU2247921C2 (ru) Способ ориентирования на местности и устройство для его осуществления
UA63616A (en) Method for aiming and shooting target (versions) and appliance for its implementation
JP2001066097A (ja) 小火器用照準補助装置
GB2095799A (en) An aiming device for use in firing at moving targets
UA82784C2 (uk) Спосіб прицілювання і стрільби по цілі та система для його здійснення
JP3861408B2 (ja) 小火器用照準装置
RU2186324C1 (ru) Система управления вооружением танка
RU2485430C1 (ru) Способ стрельбы управляемым снарядом с лазерной полуактивной головкой самонаведения
UA74226C2 (uk) Прицільний комплекс для системи дубльованого керування вогнем танка
BG61288B1 (bg) Метод за определяне разстоянието и скоростта на движеща се цел
UA53460C2 (en) System for aiming and arms control
UA69347A (en) System for arms control