UA60560A - Компенсатор натягування кабеля - Google Patents

Компенсатор натягування кабеля Download PDF

Info

Publication number
UA60560A
UA60560A UA2002129900A UA2002129900A UA60560A UA 60560 A UA60560 A UA 60560A UA 2002129900 A UA2002129900 A UA 2002129900A UA 2002129900 A UA2002129900 A UA 2002129900A UA 60560 A UA60560 A UA 60560A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cable
blocks
pulley
sector
pneumatic cylinder
Prior art date
Application number
UA2002129900A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Віталій Павлович Кузьмінський
Виталий Павлович Кузьминский
Олег Сергійович Рудчик
Original Assignee
Науково-Виробниче Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Океанмаш"
Научно-Исследовательский И Проектно-Конструкторский Институт Машиностроения Для Добычи Твердых Полезных Ископаемых Мирового Океана
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Науково-Виробниче Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Океанмаш", Научно-Исследовательский И Проектно-Конструкторский Институт Машиностроения Для Добычи Твердых Полезных Ископаемых Мирового Океана filed Critical Науково-Виробниче Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Океанмаш"
Priority to UA2002129900A priority Critical patent/UA60560A/uk
Publication of UA60560A publication Critical patent/UA60560A/uk

Links

Landscapes

  • Tension Adjustment In Filamentary Materials (AREA)

Abstract

Компенсатор натягування кабеля включає блоки з канавками для кабеля і корпус з установленим на ньому поворотним сектором з роликами, на яких запасований з утворенням петлі кабель в’юшки, жорстко зв’язаний з віссю поворотного сектора шків, на якому закріплений один кінець тяги, зв’язаний з демпфером. Згадані блоки установлені з можливістю вільного обертання на осі сектора, а останній установлений між блоками і виконаний з канавкою для розташування в ньому згаданих роликів, при цьому канавка сектора сполучена своїми кінцями з канавками блоків, а демпфер містить у собі пневмоциліндр, на штоці якого установлений додатковий шків, пневмоблок керування пневмоциліндром, а згадана тяга запасована на додатковому шківі і її другий кінець закріплений на корпусі.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до галузі машинобудування, зокрема, до суднових палубних механізмів, що 2 використовуються у комплексі обладнання для видобутку твердих корисних копалин із дна світового океану.
Відомо пристрій для регулювання натягування каната, що містить два установлених співвісно рухомих шківи, між якими установлено демпферний пристрій і один нерухомий шків, при цьому канат проходить послідовно через один рухомий, потім нерухомі й і другій рухомій шківи (А.С. Симоненко. Грузовне устройства сухогрузньх судов. Л. Судостроение, 1988 - 17Зс. рис.6.8.Ї. При послабленні каната на хвилюванні моря забезпечується його 70 постійне натягування за рахунок переміщення рухомих шківів, під дією демпферного пристрою.
Недоліком згаданого пристрою є великі габаритні розміри пристрою, обумовлені значними діаметрами шківів і їхнього послідовного розташування.
Найближчим аналогом є компенсатор натягування кабеля, що включає балансир, змонтованій на стояку і складається з коромисла на одному кінці якого установленій осьовій блок, при цьому коромисло взаємодіє із 12 підпружиненою тягою виконаною у вигляді гнучкої стрічки, закріпленої на кулачку (А.С. 553202, ВббД1/50, 1975р.| - прототип.
Недоліком названого компенсатора є також великі габарити, тому що крім наявності значних діаметрів блоків габарити пристрою збільшені внаслідок розташування блоків на одному балансирі і різних його кінцях.
В основу винаходу поставлена задача зменшення габаритних розмірів пристрою.
Для вирішення поставленої задачі пропонується компенсатор натягування кабеля, що включає блоки з канавками для кабеля і корпус з установленим на ньому поворотним сектором з роликами, на яких запасований з утворенням петлі кабель в'юшки. жорстко зв'язаний з віссю поворотного сектора шків, на якому закріпленій один кінець тяги зв'язаній з демпфером, при цьому згадані блоки установлені з можливістю вільного обертання на осі сектора, а останній установленій між блоками і виконаній з канавкою для розташування в ньому згаданих роликів, при цьому канавка сектора сполучена своїми кінцями з канавками блоків, крім того демпфер містить у « собі пневмоциліндр на штоку якою установленій додатковій шків, пневмоблок керування пневмоциліндром, а згадана тяга запасована на додатковому шківі і її другий кінець закріплений на корпусі.
Загальні з прототипом такі ознаки: наявність блоків з канавками для кабеля, корпус, поворотній сектор з роликами, шків, на якому закріплена тяга зв'язана з демпфером. о
Відмінні від прототипу такі ознаки: Ге) 1) блоки установлені з можливістю вільного обертання на осі сектора; 2) сектор установленій між блоками і виконаній з канавкою, у яки розташовані ролики; о 3) канавка сектора сполучена своїми кінцями з канавками блоків; Га») 4) демпфер має пневмоциліндр, на штоку якого установлений додатковій шків, пневмоблок керування пневмоциліндром; о 5) тяга запасована на додатковому шківі і її другій кінець закріплений на корпусі.
Суть винаходу ілюструється графічними матеріалами. На фіг.1 зображена схема компенсатора натягування кабеля, на фіг.2 - робоче положення пристрою, на фіг.З - вигляд зверху на компенсатор, на фіг.4 - вид збоку, « на фіг.5 - розріз по А-А, на фіг.6 - розріз по Б-Б. З 50 Компенсатор натягування кабеля містить корпус 1 стояки 2 з підшийниками 3, у яких розміщена вісь 4. На с осі жорстко закріплені шків 5 поворотній сектор б, а в підшипниках 7 установлені два блоки 8 з можливістю
Із» їхнього вільного обертання.
На поворотному секторі виконана у вигляді петлі роликова канавка 9, з вільно обертними роликами 10, вільні кінці якої плавно сполучені з робочими поверхнями блоків 6.
На корпусі 1 розміщений демпфер крутильних коливань, що має у своєму складі пневмоциліндр 11, шток б якого сполучений із шківом 12. У піків 12 укладена гнучка тяга 13, один кінець якої закріплений на корпусі в ав | точці 14, а другий запасований і закріплений у шківі 5, що установлений на осі поворотного сектора.
До складу демпфера крутильних коливань входить також пневмоблок 15, ресивер 16, редукційний клапан 17 і і-й дросель 18, з'єднаний із поршневою порожниною пневмоциліндра 11. За допомогою гнучкої тяги 13 демпфер
Ге»! 20 крутильних коливань з'єднаний з роликовою канавкою 9, по якій ходить петля кабеля 19. Один кінець кабеля запасований на в'юшку 20, а другий з'єднаний з об'єктом 21 вантажу, що опускається або піднімається , іншого с судна або іншого берегового об'єкта.
Блок 8 виконаний з однією ребордою 22 (фіг. 6), а поворотний сектор б має дві обечайки 23 (фіг.3, 5), з якими з'єднана вільними кінцями 24 роликова канавка 9. У місцях з'єднання роликової канавки 9 з обечайками 23 22 вони мають вільні торці 25 (фіг.3, 5). По колу кожної обечайки 23 установлені вільно обертні ролики 26 (фіг. 5 і 6) в. Компенсатор натягування кабеля працює так. Від зовнішнього джерела тиску (на кресленні не показане) створюється тиск повітря у пневмоблоці 15, ресивері 16 за допомогою редукційного клапана 17. З пневмоблока по трубопроводу повітря під тиском надходить у поршневу порожнину пневмоциліндра 11 і переміщує угору шток із шківом 12. Шків натягує гнучку тягу 13, закріплену одним кінцем у точці 14 на корпусі 1, другий кінець 60 якої впливає на з'єднаній з нею шків 5, повертаючи його.
Розмір і напрямок повороту шківа 5 визначаються тиском повітря в пневмоциліндрі 11. Під дією тиску повітря разом із шківом 5 повертається в ту або іншу сторону вісь 4 у підшипниках З, розташованих у стояках 2. Разом з віссю повертається поворотний сектор 6, роликова канавка 9 з петлею кабеля 19, розміщеною на роликах 10. бо За рахунок повороту роликової канавки з петлею кабеля, в останньому створюється натяг, що забезпечує рівномірний спуск (підняття) об'єкта 21.
При плавному і рівномірному спуску (піднятті) об'єкта кабель змотується з в'юшки 20 (намотується на неї), проходить через перший блок 8, роликову канавку 9, другий блок 8, що обертаються в підшипниках 7. При цьому
Залишаються нерухомими поворотний сектор б. роликова канавка 9, вісь 4, шків 5, шток пневмоциліндра 11 із шківом 12, що тримає в натягу гнучку тягу 13.
При коливанні об'єкта 21 уверх-униз під дією хвилювання моря відносно в'юшки 20 відповідно переміщується і кабель 19 у районі його закріплення на об'єкті 21 на додаток до його основного руху.
Під дією руху кабеля 19 поворотний сектор 6 обертається відповідно за або проти годинної стрілки (див. 7/0 пунктир на фіг.2) і через вісь 4, шків 5, гнучку тягу 13, шків 12 впливає на шток пневмоциліндра 11, якій під дією тиску повітря буде переміщуватися відповідно угору або униз. Натяг у кабелі буде залишатися постійним, і визначатиметься тиском повітря у пневмоциліндрі 11.
Таким чином, за допомогою пневмоциліндра 11, шківів 5, 12 і гнучкої тяги 13, що утворюють демпфер крутильних коливань, компенсується можливе додаткове натягування (або ослаблення) кабеля під час роботи на /5 хвилюванні моря або нерівномірному переміщенні об'єкта.
Аналогічно відбувається компенсація натягування кабеля, якщо об'єкт 21 не здійснює спуск або підняття, а переміщується тільки на хвилюванні моря уверх-униз. При цьому в'юшка 20 виключена. Поршень пневмоциліндра під час його руху уверх-униз утримується біля середнього положення. Виведення поршня у середнє положення досягається підвищенням тиску повітря за допомогою реакційного клапана 17, поршень го переміщується при цьому угору, або зниженням тиску шляхом часткового випуску повітря в атмосферу за допомогою дроселя 18, поршень переміститься при цьому униз.
Якщо об'єктом 21 є, наприклад, інше судно або береговий об'єкт, на якому установлено рухомо відносно в'юшки 20 пристрій, з'єднаний з кінцем кабеля, то поршень пневмоциліндра 11 виводиться в середнє положення короткочасним увімкненням в'юшки 20 на намотування або змотування кабеля. При увімкненні на намотування кабеля 19, переміщуючись по в'юшці 20, впливає через роликову канавку 9 на елементи компенсатора 4, 5, б, 12, 13, у результаті чого поршень пневмоциліндра 11, переборюючи тиск повітря, переміщується униз і може бути « зупинений, вимиканням в'юшки 20 у середньому положенні.
При увімкненні в'юшки 20 на змотування кабеля поршень пневмоциліндра 11 перемішується угору, повертаючи за допомогою елементів 4, 5, 6, 12, 13 роликову канавку 9, забезпечуючи постійне натягування у о зо кабелі. Вимиканням в'юшки 20, поршень зупиняється у середньому положенні.
Під час роботи компенсатора ролики 26 (фіг. 5 і 6) перешкоджають сходу кабеля 19 з блока 8, замінюючи ісе) відсутню реборду, при цьому перші на початку канавки ролики 10 роликової канавки 9 установлені в одному ряду ю з роликами 26, тому що їхні осі знаходяться в одній площині. Цим забезпечується плавний перехід кабеля 19 із блока 8 на роликову канавку 9. о
При необхідності компенсатор може бути обладнаний датчиками положення поршня, шківа 5 або со поворотного сектора 6, за сигналом яких в'юшка 20 може вмикатися на намотування або змотування кабеля, утримуючи поршень у середньому положенні.
Для підвищення надійності елементи поз. 5, 11, 12, 13, 15,16 (фіг.3) установлені з двох боків компенсатора і можуть по черзі вмикатися в роботу оператором. «
Таким чином у порівнянні з прототипом, застосування запропонованої конструкції компенсатора натягування з с кабеля дозволить істотно знизити габаритні розміри пристрою, за рахунок вилучення поступального переміщення блоків, що мають великі діаметри.

Claims (2)

;» Формула винаходу (22)
1. Компенсатор натягування кабеля, що включає блоки з канавками для кабеля і корпус з установленим на о ньому поворотним сектором з роликами, на яких запасований з утворенням петлі кабель в'юшки, жорстко сл зв'язаний з віссю поворотного сектора шків, на якому закріплений один кінець тяги, зв'язаний з демпфером, який відрізняється тим, що згадані блоки установлені з можливістю вільного обертання на осі сектора, а (22) останній установлений між блоками і виконаний з канавкою для розташування в ньому згаданих роликів, при о цьому канавка сектора сполучена своїми кінцями з канавками блоків.
2. Компенсатор натягування кабеля за п. 1, який відрізняється тим, що демпфер містить у собі пневмоциліндр, на штоці якого установлений додатковий шків, пневмоблок керування пневмоциліндром, а Згадана тяга запасована на додатковому шківі і її другий кінець закріплений на корпусі. Р 60 б5
UA2002129900A 2002-12-10 2002-12-10 Компенсатор натягування кабеля UA60560A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002129900A UA60560A (uk) 2002-12-10 2002-12-10 Компенсатор натягування кабеля

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002129900A UA60560A (uk) 2002-12-10 2002-12-10 Компенсатор натягування кабеля

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA60560A true UA60560A (uk) 2003-10-15

Family

ID=74240355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002129900A UA60560A (uk) 2002-12-10 2002-12-10 Компенсатор натягування кабеля

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA60560A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20200255269A1 (en) Winch apparatus having automatic tension function
KR101115367B1 (ko) 해양 선박용 넉클 크레인의 요동 보상장치
KR101086384B1 (ko) 윈치 및 이를 포함하는 자율이동장치
EP1235737B1 (en) Marine heave compensating device and winch drive
CN109422204B (zh) 一种海上作业用布放回收系统
EP3040305B1 (en) Winch for heavy loads
CN207658874U (zh) 柔性管线绞盘及桩工机械设备
CN109823483A (zh) 一种无动力水下软管自动收纳装置
KR20130019654A (ko) 윈치 장치용 센서 패키지
UA60560A (uk) Компенсатор натягування кабеля
CN107381254A (zh) 柔性管线绞盘及桩工机械设备
KR101178757B1 (ko) 체인스토퍼
JP2001002379A (ja) ホイスト
EP1277651A1 (en) Device for height adjustment of fenders mounted on a vessel
US20190092610A1 (en) Heave compensation system
CN108382533B (zh) 一种海洋铺管系统
KR20130116106A (ko) 선박의 무어링시스템
CN106741631B (zh) 一种拖缆机
JP2009173391A6 (ja) オートテンション機能を有するウィンチ装置
CN117985619A (zh) 绞车排缆装置
KR20150083714A (ko) 공기저항 감소장치
KR20130105143A (ko) 윈치 및 이를 포함하는 자율이동장치
CN218403401U (zh) 放缆卷扬机
KR20190136381A (ko) 플랙시블 호스의 이탈 제한 장치
CN220334636U (zh) 一种船舶救助艇收放系统中的波浪补偿液压绞车