UA59278A - Батарея рулонних акумуляторів - Google Patents

Батарея рулонних акумуляторів Download PDF

Info

Publication number
UA59278A
UA59278A UA20021210439A UA20021210439A UA59278A UA 59278 A UA59278 A UA 59278A UA 20021210439 A UA20021210439 A UA 20021210439A UA 20021210439 A UA20021210439 A UA 20021210439A UA 59278 A UA59278 A UA 59278A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
battery
electrodes
electrode
accumulators
roll
Prior art date
Application number
UA20021210439A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Віктор Олександрович Дзензерський
Виктор Александрович Дзензерский
Юрій Іванович Скосар
Юрий Иванович Скосар
Сергій Володимирович Бурилов
Сергей Владимирович Бурилов
Вячеслав Юрійович Скосар
Вячеслав Юрьевич Скосар
Олександр Панасович Буряк
Original Assignee
Віктор Олександрович Дзензерський
Виктор Александрович Дзензерский
Юрій Іванович Скосар
Юрий Иванович Скосар
Сергій Володимирович Бурилов
Сергей Владимирович Бурилов
Вячеслав Юрійович Скосар
Вячеслав Юрьевич Скосар
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Віктор Олександрович Дзензерський, Виктор Александрович Дзензерский, Юрій Іванович Скосар, Юрий Иванович Скосар, Сергій Володимирович Бурилов, Сергей Владимирович Бурилов, Вячеслав Юрійович Скосар, Вячеслав Юрьевич Скосар filed Critical Віктор Олександрович Дзензерський
Priority to UA20021210439A priority Critical patent/UA59278A/uk
Publication of UA59278A publication Critical patent/UA59278A/uk
Priority to RU2003129683/09A priority patent/RU2003129683A/ru
Priority to RU2003129683/22U priority patent/RU46608U1/ru

Links

Landscapes

  • Secondary Cells (AREA)
  • Primary Cells (AREA)

Abstract

Батарея рулонних акумуляторів містить корпус з ячейками, у яких розміщені акумулятори зі спірально намотаними позитивними і негативними електродами, розділеними сепараторним матеріалом зі зв'язаним електролітом, і з'єднані між собою системою комутації. Електродний блок кожного акумулятора виконаний у формі паралелепіпеда з округленими вертикальними ребрами, причому радіус скруглення електродів і сепараторного матеріалу поблизу цих ребер зберігається постійним для всіх шарів намотування.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до електротехніки, до тієї її частини, що стосується виробництва хімічних джерел 2 струму, зокрема, стартерньх акумуляторних батарей для важких режимів роботи.
Розвиток сучасної та спеціальної техніки створило необхідність збільшення енергоємності і миттєвої розрядної потужності акумуляторів. Вдалим та перспективним рішенням цієї проблеми вважається розробка акумуляторів рулонного типу з тонкими електродами. У таких акумуляторів електроди згорнуті в спіраль, що дозволяє зберігати стійкість до вібронавантажень при істотно меншій товщині електродів і, природньо, при 70 набагато більшій площі їхньої поверхні. Однак, практика експлуатації таких акумуляторів на транспортних засобах виявила проблему раціонального використання об'єму відсіку енергоблоку. Відсік розрахований на заповнення прямокутними акумуляторами. Монтаж акумуляторів рулонного типу пов'язаний з технологією укладання, не здатної заповнити активною речовиною весь об'єм. Принципово важливе значення у таких випадках одержує величина коефіцієнта (К) заповнення об'єму блоком електродів. Він визначається як 72 відношення сумарного об'єму, займаного електродними блоками батареї, до повного об'єму енергоблоку транспортного засобу чи спеціальної техніки. На даний момент використовується рулонне виконання, що надає акумуляторам циліндричної форми, яка вписується в прямокутні ячейки тільки з помітними об'ємними втратами.
У робочому об'ємі при цьому з'являються зони, не заповнені активним матеріалом, які неможливо використати.
Це центральна та чотири кутових зони. Виникнення кутових зон є наслідком операції вписування циліндра в паралелепіпед; центральна зона має діаметр, пов'язаний з мінімально припустимою кривизною згортки електродного композита. Як показують розрахунки, максимальне значення коефіцієнта К лежить у межах 0,75-0,78. Таким чином, не менше ніж 2095 об'єму енергоблоку є пасивними.
Необхідно збільшити ступінь заповнення об'єму корпусу батареї електродними блоками, тобто - наблизити їхню форму до раціональної, що заповнює відпущений об'єм без зазорів (у формі куба, паралелепіпеда і т.1і.).
Авторам не відомі технічні рішення, у яких би прямо вирішувалася задача зменшення об'єму пасивних зон. «
Технічним рішенням, обраним як прототип, є свинцева батарея з рулонними акумуляторами, розроблена фірмою Оріїта Вайегіевз Іпс. (США). (МУсипа аз ітргоме рацЦегу замеїі, ацгарійу/ Митау С.). / Оев. Мем/в -1991. - 47, Мо21. - с. 109-110.). Батарея містить корпус з ячейками, в яких розміщені акумулятори зі спіральне намотаними позитивними та негативними електродами, розділеними сепараторним матеріалом зі со зв'язаним електролітом, і з'єднані між собою системою комутації: вушка обох полярностей кожного блоку - виведені на торець зборки і з'єднані полюсними містками, що зв'язані міжелементними з'єднаннями.
Спосіб виготовлення батареї залежить від технології укладки електродних блоків. Електродні блоки с акумуляторів виготовляють шляхом спіральної згортки композита, що складається з електродних пластин і Ф сепараторного матеріалу, готові електродні блоки піддають термогідростатуванню в камерах дозрівання, потім
Зо встановлюють блоки в ячейки корпуса-з наступною приваркою системи комутації і піддають зібрану батарею о електрохімічному формуванню.
Достоїнством батареї є помітне збільшення розрядного струму, досягнуте за рахунок збільшення площі електродів. Цей ефект отриманий шляхом зменшення товщини електродів. Крім того, такій батареї притаманні « знижене газовиділення, підвищена безпека експлуатації, стійкість до вібронавантажень та збільшений термін З 50 служби. с Конструкція описаної батареї має серйозний недолік. Спіральне згорнуті стрічки електродного композита
Із» дають рулони циліндричної форми. Для їхньої зборки в батарею з загальною комутацією в корпусі передбачені циліндричні ячейки. Природньо, що при такому способі укладанні між ячейками, а також між ячейками та стінками енергоблоку утвориться велика кількість пасивних зон. Таким чином, основним недоліком прототипу можна вважати нераціональне використання об'єму, займаного батареєю. і-й В основу винаходу покладена задача збільшення питомої енергоємності і миттєвої розрядної потужності (се) акумуляторної батареї за рахунок збільшення коефіцієнта заповнення об'єму енергоблоку рулонними електродними блоками шляхом зміни форми блоків та ущільнення укладання композита. ді Поставлена задача вирішується тим, що у батареї рулонних акумуляторів, що містить корпус з ячейками, у -І 20 яких розміщені акумулятори зі спіральне намотаними позитивними та негативними електродами, розділеними сепараторним матеріалом зі зв'язаним електролітом, і з'єднані між собою системою комутації, відповідно з со винаходом, електродний блок кожного акумулятора виконаний у формі паралелепіпеда з округленими вертикальними ребрами, причому радіус скруглення електродів і сепараторного матеріалу поблизу цих ребер зберігається постійним для всіх шарів намотування. 29 Збільшення коефіцієнта (К) заповнення об'єму в технічному рішенні, що заявляється, досягнуто за рахунок в. зміни форми рулону, надання йому раціональної конфігурації, при якій об'єм пасивних зон зводиться до мінімуму. У робочому об'ємі батареї-прототипу мається п'ять пасивних зон: центральна зона циліндричної форми, зв'язана з мінімально припустимою кривизною згину електродного композита (радіус кривизни г діп порядку 5 мм) і чотири кутових зони, що виникли внаслідок операції розміщення циліндричного блоку в 60 прямокутній ячейці. Як уже вказувалося, коефіцієнт К в цьому випадку дорівнює 0,75-0,78, не більше. У батареї рулонних акумуляторів, що заявляється, як показують розрахунки, за рахунок зміни форми електродного блоку досягається збільшення коефіцієнта К до 0,83-0,95, що залежить від розмірів ячейки, величини мінімально припустимої кривизни згину, товщини композита та кількості витків в електродному блоці. Цей результат отриманий завдяки істотному зменшенню об'єму чотирьох кутових пасивних зон, що тепер заповнені бо композитом. Фактично у рішенні, що заявляється, ми впритул наблизилися до ідеальної форми рулонного електродного блоку за критерієм величини К, тобто - до паралелепіпеда. Наявність такого параметра, як мінімальний припустимий радіус скруглення композита, при якому композит ще зберігає свої механічні й електрохімічні властивості задає форму електродного блоку у виді паралелепіпеда з округленими Вертикальними ребрами. Найважливішою особливістю електродного блоку є те, що для всіх шарів намотування радіус скруглення електродів і сепараторного матеріалу зберігається постійним. Округлені кути створюють малі області нещільного дотику сусідніх шарів композита, що тим менше, чим менше глій та тонкіший композит.
Однак, завдяки пластичності сепараторного матеріалу зі зв'язаним електролітом, що легко розправляється під час відсутності стиску і заповнює собою порожнечі, електрохімічний контакт у цих областях не порушується. 7/0 Більш того, поблизу округлених кутів виникають взаємно протидіючі ефекти, що сприяють збереженню загальної рівноваги в електрохімічній системі. З одного боку, сильне скруглення до мінімально припустимої кривизни згину створює в цій області позитивного струмовідводу деякий надлишок дефектів, що прискорюють його корозію; з іншого боку, недільний дотик електродів призводить до зменшення середньої густини струму і гальмуванню корозії.
Центральна пасивна зона акумулятора, що залишилася, може бути використана як канал для циркуляції холодоагенту чи теплоносія. Системи охолодження чи підігріву є складовою частиною акумуляторних батарей, призначених для важких режимів роботи.
Система комутації батареї, що заявляється, має таку структуру: вушка обох полярностей кожного електродного блоку виведені на торець зборки і з'єднані полюсними містками, що зв'язані міхелементними З'єднаннями. Можливі два основних варіанти конструктивного виконання акумуляторної батареї, що заявляється: електродні блоки та їх вушка розташовані вертикально, чи електродні блоки та їх вушка розташовані горизонтально. Відповідно, межелементні з'єднання системи комутації розташовані у верхній площині корпуса батареї, чи межелементні з'єднання розташовані в одній з бічних площин батареї.
За наявними в авторів відомостями запропоновані істотні ознаки, що характеризують сутність винаходу, не відомі в даному розділі техніки.
Запропоноване технічне рішення може бути використане на підприємствах з виробництва акумуляторних « батарей, зокрема - свинцево-кислотних типів, у тому числі 24-х, 36-ти та 42-х вольтових. Особливе значення це може мати у випадку виробництва акумуляторів з великим розрядним струмом для важких режимів роботи (для запуску двигунів і живлення електроустаткування спеціальних машин, що відносяться до груп 1.10-1.11 категорії со зо А ГОСТ В 20.39.304).
На фіг. 1 наведений поперечний переріз електродного блоку, розміщеного в ячейці корпуса батареї. На фіг. - 2,3 наведений приклад схеми з'єднання 12-ти рулонних акумуляторів у батарею із системою комутації, с розташованою в бічній площині батареї. Фіг.2 - вигляд зверху, Фіг.3 - вигляд збоку. На фіг. 4,5 наведений приклад схеми з'єднання 12-ти рулонних акумуляторів у батарею із системою комутації, розташованою у верхній ме) площині батареї (Фіг.2,4 - вигляд зверху, Фіг.5 - вигляд збоку). ю
Рулон 1 покладений на каркас 2, що має канал З для циркуляції холодоагенту або теплоносія, і встановлений в ячейку 4 корпусу батареї. Штрихуванням позначені малі кутові області 5 нещільного дотику сусідніх шарів композита. Каркас 2 має розміри, обумовлені мінімальним радіусом скруглення г лій композита, а також пов'язані з габаритами ячейки. Ширина каркаса дорівнює 2гліп, не менше (порядку 10 мм); висота (не показана) « дорівнює висоті ячейки. Довжина каркаса (довга вісь) розраховується, виходячи з умови, що в проміжку між з с короткою гранню каркаса та відповідною стінкою ячейки повинно поміститися стільки ж шарів композита, скільки
Й між довгою гранню каркаса та відповідною стінкою ячейки. В окремому випадку, коли акумуляторні ячейки не и?» витягнуті (квадратного перерізу), то каркас являє собою циліндр із мінімально припустимим радіусом кривизни.
Акумулятори за допомогою міжелементних скіб 6 системи комутації поєднані в батарею 7.
Зробимо оцінку величини коефіцієнта К заповнення об'єму блоком електродів. Розглядаючи переріз (фіг.1) с акумулятора площиною, перпендикулярною до осі рулону, одержимо вираз для К:
К-(8-8п3)8, (1) і, де 5 - загальна площа перерізу ячейки; ко Зпз - ПЛОЩа перерізу пасивних зон.
Для батареї-прототипу величина К обчислюється досить просто. Для цього досить прийняти до уваги такі
Ш- рівняння: со Зпз З З Зюут 85, Ву еліт. Яку З (82 - (аг 2И), де 5 - площа перерізу центральної пасивної зони;
Зкут - загальна площа перерізу чотирьох кутових пасивних зон; а, 5 - довга та коротка осі (грані) акумуляторної ячейки. в. Підставляючи (2) у (1) для батареї-прототипу одержимо:
Каел/й-літп а. - 075-078, (З у залежності від розмірів акумуляторної ячейки (у даному випадку глід - 5 мм, а - 50-130 мм). во Вираз для величини К батареї, що заявляється, дещо складніше. Візьмемо до уваги такі рівняння:
Зпз З Зц Зм, бу - сліди ли (Я НВ), 0
Ви -(4- лій АСОМ ла А Я Вот - лій фен - (4 лу ОМ- ТАК Я оті З Я ттін З, 65 де зу - площа перерізу центральної пасивної зони; 8м - загальна площа перерізу малих областей нещільного дотику, розрахована як сума припущених порожнин між шарами округленого нестиснутого композита;
М - кількість витків композита; а - товщина шару композита.
Підставляючи (4) у (1) і з врахуванням того, що Ма - Б/2 - г піп, а також того, що величини глід і а значно менші за розміри ячейки а і Б, для батареї, що заявляється, одержимо:
Ко е1 -(2етіпіа -ВІ(4 - лв(й оті )221гав ОВ 085, (5) у залежності від розмірів акумуляторної ячейки (у даному випадку г лід- 2 мм, 4 - 5 мм, а - 130 мм, 5 - 50-130 мм). 70 У граничному випадку, при гтліп; 5-30 (чиа, б- о ), величина К приймає максимальне значения Куах.
Для батареї-прототипу:
Ктає с л/4 0785 (8)
Для батареї, що заявляється, коефіцієнт заповнення об'єму блоком електродів досягає теоретичного максимуму, тобто - одиниці:
Крлах--1. (7)
Таким чином, геометричні розрахунки переконливо демонструють корисний ефект збільшення коефіцієнта К в батареї, що заявляється.
Технологія виготовлення електродного блоку патентуемой конструкції складається з декількох основних операцій. Попередні операції - це виготовлення, намазка та пошарове укладання стрічок композита (дві го електродних стрічки: позитивна та негативна, і дві сепараторних стрічки: одна - між електродними стрічками, друга - з іншого боку негативної електродної стрічки) і виготовлення каркаса з кислотостійкого діелектрика.
Потім проводять намотування електродного композиту (позитивною електродною стрічкою усередину) на каркас з періодичним вигином композита для завдання постійного радіуса скруглення поблизу вертикальних ребер блоку, а також механічне формування отриманої зборки шляхом періодичного здавлювання рулону по бічних об гранях. Сила стиску підбирається такою, щоб усадка габаритів рулону йшла рівномірно і поступово. Для досягнення щільного укладання варто застосовувати сепараторний матеріал з оптимально підібраним « показником пружності. Тоді він надійно компенсує всі деформації. Готові зборки електродних блоків піддають термогідростатуванню в камерах дозрівання для протікання необхідних хімічних та фазових перетворень, а потім встановлюють блоки в ячейки корпуса. Між рулоном і стінками ячейки встановлюється не точкове со зо торкання, а площинний дотик майже по всій поверхні. Потім здійснюють приварку системи комутації й електрохімічне формування акумуляторної батареї. -
Основною якістю рулонних електродних блоків, що являє корінну відмінність від пластинчастих блоків, є с їхня безперервність. Рулон - це практично одна довга електродна пара (позитивна та негативна пластини, складені в багатошаровий сендвіч), вібростійка, без фізичних меж між областями струмознімання, що ме) обслуговуються послідовним ланцюжком регулярно розміщених вушків. Використання цільної сепараторної ю стрічки зі зв'язаним електролітом дозволяє дотримати умову безперервності електролітного шару, що поєднує в електрохімічному відношенні всі активні поверхні рулону. Сепараторний матеріал електродних блоків має задану пористість. У процесі експлуатації батареї це забезпечує прохід через сепаратор бульбашок кисню, що виділяються при заряді, та їхню рекомбінацію на негативному електроді. «
Описане конструктивне рішення дає можливість із задовільною повнотою вирішити поставлену задачу. в с По-перше, зберігаються всі переваги батареї-прототипу: знижене газовиділення, необслуговуваність, підвищена
Й безпека експлуатації, стійкість до вібронавантажень, збільшений термін служби. По-друге, збільшується довжина и?» електродного композита та кількість активної маси, що уміщається в ячейках, тобто збільшується коефіцієнт заповнення ячеек блоками електродів, і в результаті - збільшується питома енергоємність акумуляторної батареї. Перевага батареї з модифікованими електродними блоками за енергетичним критерієм вигідно с відрізняє патентуемое рішення від аналогічних.
Лабораторні іспити показали, що акумулятори конструкції, що заявляється, по основних технічних і, параметрах не поступаються відомим акумуляторам рулонного типу, зате перевершують їх по питомій ко енергоємності.

Claims (1)

  1. Формула винаходу ІЧ е) Батарея рулонних акумуляторів, що містить корпус з ячейками, у яких розміщені акумулятори зі спірально намотаними позитивними і негативними електродами, розділеними сепараторним матеріалом зі зв'язаним електролітом, і з'єднані між собою системою комутації, яка відрізняється тим, що електродний блок кожного Р» акумулятора виконаний у формі паралелепіпеда з округленими вертикальними ребрами, причому радіус скруглення електродів і сепараторного матеріалу поблизу цих ребер зберігається постійним для всіх шарів намотування. 60 б5
UA20021210439A 2002-12-23 2002-12-23 Батарея рулонних акумуляторів UA59278A (uk)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20021210439A UA59278A (uk) 2002-12-23 2002-12-23 Батарея рулонних акумуляторів
RU2003129683/09A RU2003129683A (ru) 2002-12-23 2003-10-06 Батарея рулонных аккумуляторов
RU2003129683/22U RU46608U1 (ru) 2002-12-23 2003-10-06 Батарея рулонных аккумуляторов

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20021210439A UA59278A (uk) 2002-12-23 2002-12-23 Батарея рулонних акумуляторів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA59278A true UA59278A (uk) 2003-08-15

Family

ID=35611247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20021210439A UA59278A (uk) 2002-12-23 2002-12-23 Батарея рулонних акумуляторів

Country Status (2)

Country Link
RU (2) RU2003129683A (uk)
UA (1) UA59278A (uk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU168129U1 (ru) * 2016-05-06 2017-01-18 Акционерное Общество "Научно-Исследовательский Институт Микроприборов Им. Г.Я. Гуськова" Гальванический элемент для эндоскопической капсулы
RU2731258C1 (ru) * 2019-11-19 2020-08-31 Павел Владимирович Елфимов Модуль энергосберегающего устройства для генерации электрической энергии, способ его изготовления и энергосберегающее устройство

Also Published As

Publication number Publication date
RU46608U1 (ru) 2005-07-10
RU2003129683A (ru) 2005-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4964878A (en) Lead-acid rechargeable storage battery
KR101336308B1 (ko) 전극 조립체, 이를 포함하는 전지셀 및 디바이스
US4975344A (en) Electrochemical cell
KR102094662B1 (ko) 공-압출된 3차원적 전지 전극
US20130017425A1 (en) Storage Battery Cell, Assembled Battery, Assembled Battery Setup Method, Electrode Group, and Production Method of Electrode Group
WO2007080456A2 (en) Electrochemical cell for hybrid electric vehicle applications
WO2008016236A1 (en) Hybrid-typed electrode assembly of capacitor-battery structure
JP2019516222A (ja) 加圧式リチウム金属ポリマバッテリ
EP0592548A1 (en) Bipolar battery and method for making a partition for such a battery.
CA2186162A1 (en) Lead battery
CN103718366A (zh) 二次电池
KR100912788B1 (ko) 우수한 펄스 방전 특성의 전극조립체
US6117583A (en) Lead battery
JP2018537837A (ja) 可変電気化学セル構成を有する電池
CN104518201A (zh) 铅蓄电池
US8808914B2 (en) Lead-acid battery design having versatile form factor
JP7296016B2 (ja) 鉛合金箔、鉛蓄電池用正極、鉛蓄電池、及び蓄電システム
UA59278A (uk) Батарея рулонних акумуляторів
JPH11121025A (ja) 二次電池
JPWO2019087684A1 (ja) アイドリングストップ用鉛蓄電池
KR20010040849A (ko) 각주상 전기화학 전지
JP2004281220A (ja) ニッケル・水素蓄電池
US20160329594A1 (en) Solid state battery
WO2021065420A1 (ja) 組電池
GB2225667A (en) High temperature cell