UA59254A - Спосіб гіпертермії язика - Google Patents

Спосіб гіпертермії язика Download PDF

Info

Publication number
UA59254A
UA59254A UA20021210330A UA20021210330A UA59254A UA 59254 A UA59254 A UA 59254A UA 20021210330 A UA20021210330 A UA 20021210330A UA 20021210330 A UA20021210330 A UA 20021210330A UA 59254 A UA59254 A UA 59254A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tongue
hyperthermia
catheters
balloons
electrodes
Prior art date
Application number
UA20021210330A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ольга Євгеніївна Лобанова
Ольга Евгеньевна Лобанова
Олександр Віталійович Кравченко
Александр Витальевич Кравченко
Юрій Рафаїлович Мединець
Юрий Рафаилович Мединец
Original Assignee
Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця
Национальный Медицинский Университет Им. А.А. Богомольца
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця, Национальный Медицинский Университет Им. А.А. Богомольца filed Critical Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця
Priority to UA20021210330A priority Critical patent/UA59254A/uk
Publication of UA59254A publication Critical patent/UA59254A/uk

Links

Landscapes

  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Abstract

Спосіб гіпертермії язика включає електромагнітний нагрів тканин в електричному полі ємнісних електродів у вигляді катетерів з балонами. Два балончикові електроди розміщують у поперечному напрямку по обидва боки язика у защічних порожнинах на рівні місця патології, а катетери живлення виводять назовні через різні кути рота, кожний паралельно до джерела живлення.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до медицини, а саме до фізичних способів лікування, які використовують прилади 2 медичної техніки, зокрема - генератори електромагнітного поля і ємнісні електроди, і може вживатися в онкології та загальній отоларингології.
Електромагнітний нагрів тканин - найпростіший шлях досягнення гіпертермії. Вважається, що від температури 42-437С гинуть пухлинні клітини, а здорові - пошкоджуються мінімально.
Електромагнітна гіпертермія язика становить технічну і методичну проблему, оскільки цей орган, 70 відокремлений від стінки обличчя порожниною, і є болюче чутливий до інвазивного втручання. Крім того, знаходження поруч із язиком інорідних предметів викликає блювотний рефлекс. Тому створення гіпертермії язика - і складна, і травмуюча процедура.
У клініках Росії, України вживаються для означеної мети апарати "Яхта" /1/. У складі апаратів знаходяться випромінювачі двох типів: площинний, що накладається на поверхню обличчя, та стержнеподібний, що 72 вводиться всередину порожнинного органу. Обидва випромінювачі працюють у діапазоні УВЧ /частота 460 або 915МГЦ/ і являють собою електричні диполі з полюсами напруги на кінцях. Між полюсами в електропровідній тканині тече струм, енергія якого переходить у тепло. Очевидно, що найбільший струм від першого диполя тече в шарі поту під цільним щільно притиснутим аплікатором і поверхня обличчя гріється більш за все. Крім того, порожнина між язиком і щокою перетинає шлях струму, ізолюючи язик. З означеним електродом, як правило, лікар мусить вибирати між опіком поверхні та адекватним нагрівом язика. Диполь у вигляді стержня вводиться в ротову порожнину, але не до кінця. Один його полюс стирчить ззовні і струм послідовно тече через повітряну електричну ємність, що має високий опір, Її низькоомну тканину. При цьому перегріваються губи, поверхня обличчя. Випромінювачі "Яхти", як правило, не забезпечують потрібний нагрів язика і викликають побічні ефекти /опіки/.
В Європі є поширений метод інтерстиційної гіпертермії /2/, при якому в тіло язика вводиться декілька або « навіть кілька десятків голкових електродів, між якими пропускається струм. Оскільки площина поверхні голки дуже мала, в тканині навколо неї створюється велика щільність струму, що призводить до перегріву суміжного з голкою шару тканини, навіть до завуглення /карбонізації/ останнього. Кількістю голок намагаються зменшити цей ефект, а щоб його контролювати, поблизу кожної голки-електрода автори рекомендують втикати голковий М термодатчик. У результаті створюється складна, дуже інвазійна конструкція, що травмує пацієнта і є сумнівною ю з боку онкології Через можливу бластику пухлини.
Відомий спосіб гіпертермії язика /3/7, що включає електромагнітний нагрів тканин в електричному полі сч ємнісних електродів у вигляді катетерів з балонами, які накачуються розчином солі підвищеної концентрації - Ге») рідинним провідником струму. У середині катетер містить дріт, а також дві короткі металеві трубки: одна - 3о всередині балону, інша щільно вставлена в розрив катетера на протилежному кінці. Тонка стінка балона створює о незначний опір струму високої частоти через велику електричну ємність, тоді як стінка катетера становить ізолятор. Два таких балончикових катетера вживаються як ємнісні електроди, що вводяться послідовно у порожнину і займають місце з обох боків пухлини вздовж осі порожнинного органу. Балончикові електроди «4, забезпечують велику площину переходу струму у тканину, неінвазійність, а також відсутність порожнини на З 50 шляху струму. Разом з тим, незважаючи на свої позитивні сторони, цей спосіб має наступні недоліки: с а). Відсутня можливість скерувати струм у глибину язика, завдяки довжинному розташуванню електродів.
Із» б). Неможливість досягти рівномірного температурного поля гіпертермії язика. в). Виникнення блювотного рефлексу, опіків.
Задачею винаходу є підвищення ефективності гіпертермії язика, а також збільшення комфорту пацієнта та уникнення травмування останнього. і-й Технічний результат, який отримують в результаті вирішення задачі полягає у створенні рівномірного (Те) температурного поля гіпертермії язика за рахунок розташування двох балончикових електродів у поперечному, відносно ротової порожнини, напрямку з обох боків язика: між ним і внутрішніми поверхнями щік, тобто у о защічний простір, та виведенням катетерів паралельно з двох боків рота. Це дозволить підвищити ефективність сл 20 лікування (досягати потрібної температури в пухлинах язика), уникнути травмування пацієнта та збільшити його комфорт.
Т» Зазначену задачу досягають тим, що у відомому способі, який включає електромагнітний нагрів тканин в електричному полі ємнісних електродів у вигляді катетерів з балонами, два балончикові електроди розміщуються у поперечному напрямку по обидва боки язика у защічних порожнинах на рівні місця патології, а 25 катетери живлення виводять назовні через різні кути рота, кожний паралельно до джерела живлення. Для в. забезпечення рівномірного електричного поля у товщі язика, площина поверхні балонів, що контактує з поверхнею язика, має бути достатньо великою /з електростатики відомо, що рівномірне поле існує всередині конденсатора, розмір платівок якого набагато більший ніж відстань між ними.
Сутність способу пояснюється графічно у вигляді загальної схеми способу гіпертермії язика (фіг.), де: бо 1 - стінка обличчя; 2, З - балончикові електроди; 4 - язик; 5,6 - катетери; 7,8 - уставні трубки; 9, 10 - шприци для нагнітання балонів.
Балони 2, З знаходяться у защічному просторі, за стінкою обличчя 1, з обох боків язика 4. Катетери 5, 6 частково розташовані в роті, більшою мірою - назовні. Металеві трубки-вставки 7, 8 поміщені в розрив катетерів 5,6. Шприци 9,10 для нагнітання балонів 2, З знаходяться назовні ротової порожнини. бо Балони 2, 3, катетери 5, 6, трубки 7, 8 та шприци 9,10 створюють замкнену гідравлічну систему. Електрична схема від трубок 7,8 проходить у середині катетерів 5,6 по дротах та через провідну рідину в балонах 2,3 та замикається через перехідну ємність стінок балонів та тіло язика 4.
Заявлений спосіб гіпертермії язика проводять таким чином: кінці катетерів 5 та 6 із спущеними балонами 2 і З вводять в ротову порожнину та розміщують по обидва боки язика 4 на рівні місця патології, за стінкою обличчя 1. Потім балони 2 і З заповнюють розчином солі поступовим натисканням на шприци 9 та 10. Балони, щільно заповнюючи защічний простір, притискаються до його стінок, стискаючи язик з обох боків. На металеві трубки 7,8 подають високочастотну напругу від генератора, рівень якої контролюють самопочуттям пацієнта, а також температурою тканин язика й пухлини, яку вимірюють інвазійними та не інвазійними термодатчиками. 70 Прикладом реалізації заявленого способу може бути лабораторна установка, складена з генератора 200Вт, 40МГцЦ, катетерів із поліпропіленової трубки діаметром бмм /дірка Змм/, довжиною бОсм. Трубки-вставки з тонкостінної латуні діаметром 4мм, довжина З /передня/ і 4см /задня/. Трубки в кожному катетері поєднані електричне дротом МГТФ-0,14. На передні кінці катетерів /тобто на трубки/ натягнуті гумові балони від піпеток, відкритий кінець яких обмотаний ниткою Мо40 на жорсткому патрубку, який утворює кінець катетера, /5 натягнутий на металеву трубку. Таким чином, гідравлічна схема робиться ізольованою. Електричне живлення електродів - від кінців петлі індуктивного зв'язку, що прикладена до рамки-випромінювача генератора ВУ. Кінці першої підключаються зажимами до трубок-вставок. Апарат випробуваний на фантомах /поролон, залитий фізрозчином/ та виявив добрі експлуатаційні можливості. Балони заповнювалися гіпертонічним розчином /1095
Мад/, швидкість набору температури у фантомі сягала за 1"С/хвилину, що є терапевтичною нормою. Якихось 2о "Гарячих точок", притаманних НВЧ-техніці, не було.
Приклади конкретного виконання запропонованого способу: 1. Хворий, Брязкало Микола Олександрович, 1940 року народження, амбулаторна картка Мо3452/01, історія хвороби Мо11248, знаходився на лікуванні у відділенні денного стаціонару з 19.09.01р. по 27.09.01р. з діагнозом:
Рак кореня язика, стадія Ії, ТЗМХМО, клінічна група ІІ.
Патогістологічний висновок Мо3910-11 /01: елементи плоскоклітинного раку.
Отримав курс поліхіміотерапії з 19.09.01р. за схемою: мітоміцин - 14мг в/в у перший день, цисплатин - « 15мг кожного дня в/в із першого по п'ятий день, фторурацил - 750 мг кожного дня в/в крапельно з першого по восьмий день.
З 25.09.01р. по 27.09.01р. проведено курс термохіміотерапії: «г зо інтратуморально введено кожного дня 20мг метотрексату (у сумарній дозі - бОомг) на фоні гіпертермії (вплив апарату "Магнітерм", використовуючи наведений спосіб гіпертермії язика). о
Із закінченням лікування хворий відзначав поліпшення мови, проходження їжі; зменшення болю в горлі, с зникнення почуття шерхотіння.
Об'єктивно: часткова регресія пухлини (5096). Ме
Температурний режим: температура вимірялася контактними та інвазійними датчиками (ДТ - 838; Рідна! ю тийітеїйег). Тривалість сеансу гіпертермії складала -30 хвилин після введення хіміопрепарату. За перші 4-5 хвилин температура досягала 42-437С та залишалася на цьому рівні протягом наступного часу.
Побічних явищ не спостерігалося. 2. Хвора, Мартиненко Світлана Миколаївна, 1960 року народження, амбулаторна картка Мо, історія хвороби «
Ме, знаходилася на лікуванні у хірургічному відділенні з 11.10.01р. по 22.10.01р. з діагнозом: шщ с Рак язика з розповсюдженням на дно порожнини рота з метастазами у лімфовузли шиї (після променевої терапії), стадія ІМ, ТАМ2МО, клінічна група ІІ. ;» 16.10.01р. була виконана операція: Катетеризація лівої зовнішньої скроневої артерії для хіміотерапії.
З 17.10.01 по 22.10.01 проведено курс термохіміотерапії: внутрішньоартеріально введено кожного дня 1Омг метотрексату (у сумарній дозі - бОмг) на фоні гіпертермії с (вплив апарату "Магнітерм", використовуючи наведений спосіб гіпертермії язика).
Із закінченням лікування хвора відзначала значне поліпшення мови, проходження їжі, загального стану; і, зменшення болю в горлі, зникнення почуття шерхотіння. ко Об'єктивно: часткова регресія пухлини (5096).
Температурний режим: температура вимірялася контактними та інвазійними датчиками (ДТ - 838; Рідна! о тийітегїег). Тривалість сеансу гіпертермії складала - ЗО хвилин після введення хіміопрепарату. За перші 4-5 ї» хвилин температура досягала 42-437С та залишалася на цьому рівні протягом наступного часу.
Побічних явищ не спостерігалося.
Заявлений спосіб гіпертермії язика був опробований в комплексному лікуванні хворих на рак язика на ов кафедрі онкології на базі Київської міської онкологічної лікарні. Порівняно з прототипом отримані кращі результати лікування таких хворих: підвищується ефективність гіпертермії язика, зменшується травмування
Р пацієнтів.
Література:
Л1/ - З.Гельвич, В.Мазохин. Технические аспектьї злектромагнитной гипертермии в медицине //Журнал во "Биомедицинская радиозлектроника", 1998, Мо1, С.37-47. 121 - 3.3.М адепаїйїк. Нурегійпегтіа Тгеаітепі Ріаппіпу. ТорісаЇ Кеміем/ /"Тпув. Мей. Віо!" 45 (2000). Кб1 - К76. Ргіпіед іп ОК. ОР Рибіївпіпу ЦЕ. Р.Р. 61-75. /3/ - Кіркілевський С.І., Мединець Ю.Р. Електрод для внутрішньопорожнинної гіпертермії. Патент України
Мо29906 А, Аб1М1/40,23.01.1998р. Друк. 15.11.2000. Бюл. Моб-11. б5

Claims (1)

  1. Формула винаходу Спосіб гіпертермії язика, що включає електромагнітне нагрівання тканин в електричному полі ємнісних 2 електродів у вигляді катетерів з балонами, який відрізняється тим, що два балончикові електроди розміщують у поперечному напрямку по обидва боки язика у защічних порожнинах на рівні місця патології, а катетери живлення виводять назовні через різні кути рота, кожний паралельно до джерела живлення. « « ІС) с (о) ІС в) -
    с . и? 1 се) іме) с 50 с» 60 б5
UA20021210330A 2002-12-20 2002-12-20 Спосіб гіпертермії язика UA59254A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20021210330A UA59254A (uk) 2002-12-20 2002-12-20 Спосіб гіпертермії язика

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20021210330A UA59254A (uk) 2002-12-20 2002-12-20 Спосіб гіпертермії язика

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA59254A true UA59254A (uk) 2003-08-15

Family

ID=74220076

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20021210330A UA59254A (uk) 2002-12-20 2002-12-20 Спосіб гіпертермії язика

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA59254A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3777959B1 (en) Apparatus for body orifice remodeling
JPH066842Y2 (ja) 温熱治療装置
US10589088B2 (en) Apparatus for application of a pulsed radio frequency therapy in a vascular system or another cavity or tissue of the human or animal body
US4920978A (en) Method and apparatus for the endoscopic treatment of deep tumors using RF hyperthermia
US6104952A (en) Devices for treating canker sores, tissues and methods thereof
US7765010B2 (en) Apparatus and method for treatment of benign prostatic hyperplasia
US8401650B2 (en) Methods and apparatus for electrical treatment using balloon and electrode
US20170119465A1 (en) Electrical ablation devices comprising an injector catheter electrode
US20160100879A1 (en) Electrical ablation devices and methods
ES2769955T3 (es) Aparato para tratar los vasos sanguíneos en la piel
Taylor Implantable radiators for cancer therapy by microwave hyperthermia
RU2055606C1 (ru) Электростимулятор желудочно-кишечного тракта
JPH0380032B2 (uk)
CN113766948A (zh) 对癌症的电与化学组合治疗
EP2265204B1 (en) Device comprising an enclosure and an interior electrode for delivering energy to a mammal
US20240277393A1 (en) Electroporation treatment
WO2021207385A1 (en) Pulsed electric field waveform manipulation and use
US6488658B1 (en) Method of treating the inner lining of an organ using a bipolar electrosurgical instrument including a plurality of balloon electrodes
JP2000514319A (ja) 身体構造を整形的に再造形するための装置
TW201008543A (en) Thermal therapy needle heated by induction of high frequency magnetic field
UA59254A (uk) Спосіб гіпертермії язика
CN113616410A (zh) 人体自然通道肿瘤无创靶向治疗镜及其控制方法
RU2033821C1 (ru) Эпидуральный нейроэлектрод
RU110280U1 (ru) Катетер для лечения хронического простатита
KR200170354Y1 (ko) 고주파 치질치료기용 전극침