UA50570A - Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти - Google Patents

Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти Download PDF

Info

Publication number
UA50570A
UA50570A UA2002021182A UA200221182A UA50570A UA 50570 A UA50570 A UA 50570A UA 2002021182 A UA2002021182 A UA 2002021182A UA 200221182 A UA200221182 A UA 200221182A UA 50570 A UA50570 A UA 50570A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
apple
pectin
hydrolysis
mixture
water
Prior art date
Application number
UA2002021182A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ірина Олексіївна Крапивницька
Ирина Алексеевна Крапивницкая
Олена Володимирівна Кушнір
Елена Владимировна Кушнир
Галина Михайлівна Бандуренко
Галина Михайловна Бандуренко
Володимир Васильович Чук
Владимир Васильевич Чук
Анна Іванівна Свінціцька
Анна Ивановна Свинцицкая
Original Assignee
Український Державний Університет Харчових Технологій
Украинский Государственный Университет Пищевых Технологий
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Український Державний Університет Харчових Технологій, Украинский Государственный Университет Пищевых Технологий filed Critical Український Державний Університет Харчових Технологій
Priority to UA2002021182A priority Critical patent/UA50570A/uk
Publication of UA50570A publication Critical patent/UA50570A/uk

Links

Landscapes

  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)

Abstract

Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти включає гідроліз яблучних вичавок, який проводять розчином лимонної кислоти або електроактивованою водою при співвідношенні вичавки : розчин лимонної кислоти або електроактивована вода 1:1,5 - 1:2,5, рН суміші 2,8-3,3, температурі 80-90°С протягом 40-90 хв. Потім до прогідролізованої суміші додають холодну воду у співвідношенні 1:0,8-1:1,2 до маси вичавок, суміш перемішують, протирають, направляють на консервування хімічними реагентами і зберігання.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до харчової промисловості, а саме до виробництва пектинопродуктів. 2 Відомий спосіб отримання яблучного пюре з яблучних вичавок |Самсонова А.Н., Ушева В.Б. Фруктовье и овощнье соки /Гехника и технология/ - 2-е изд. - М. Агропромиздат, 1990, 287 с., С.121-123). Після видалення з яблук 40 - 5095 соку, одержані яблучні вичавки направляються у шнековий ошпарювач, де нагріваються гострим паром до 95 - 977"С, розм'якшуються, а на виході з ошпарювача завантажуються в протирочну машину і протираються на пюре. Недоліком способу є те, що отриманий продукт - яблучне пюре - 70 має здебільшого низький вміст водорозчинного пектину, невисоку гелеутворювальну здатність, що обмежує його використання як основи пастило-мармеладних виробів.
За прототип винаходу прийнятий спосіб отримання яблучно-пектинової пасти з вичавок яблук |Василенко 3.В., Баранов В.С. Плодоовощнье пюре в производстве продуктов. - М.: Агропромиздат. 1987. - 125с., С.81-87)|.
Згідно цього способу, яблучні вичавки, отримані після пресування яблучної мезги, направляються на гідроліз. 19 Гідроліз проводять 596-ним розчином сірчистої кислоти у співвідношенні яблучних вичавок і розчину сірчистої кислоти 1:0,6, що забезпечує рН середовища 1,3 - 1,5, при температурі 75 - 857"С протягом 1 - З годин у залежності від сорту яблук при постійному перемішуванні. Після цього до сульфітованих вичавок додають гарячу воду температурою 80 - 82"7С і, перемішуючи, вигримують вичавки ще 0,5 - 1,0 год. Потім в гідролізатор подають гостру пару під тиском. Розм'якшена і частково десульфітована яблучна маса направляється на протирання і перемішування. Готову пасту фасують у тару, перевіряють вміст сірчистого ангідриду і при необхідності проводять досульфітацію пасти.
Цей спосіб має такі недоліки: - використання сірчистої кислоти і сірчистого ангідриду ускладнює умови праці на виробництві; вимагає спеціальних вимог до обладнання: герметичності і стійкості апаратів до високо-кислотних середовищ; 29 - багатостадійний процес отримання пектинової пасти ускладнює технологію; « - великі енергозатрати; - тривале перебування пасти під впливом високих температур знижує її гелеутворювальну здатність.
В основу винаходу було покладено задачу удосконалення способу виробництва яблучної пектиновмісної пасти шляхом використання нових гідролітичних чинників і введення нових технологічних параметрів о забезпечити інтенсифікацію процесу гідролізу протопектину яблучної сировини за рахунок здашості лимонної - кислоти зв'язувати іони Са" і Мо", які вивільняються в результаті розриву кальцій-магнієвих зв'язків в молекулі протопектину, а при використанні електроактивованної води (ЕАВ) процес гідролітичного розщеплення о глікозидних зв'язків проходить більш інтенсивно за рахунок високої протеолітичної активності ЕАВ, І ав
Поставлена задача вирішується тим, що в способі виробництва яблучної пектиновмісної пасти, який включає
Зо гідроліз свіжих яблучних вичавок, додавання до прогідролізованої суміші води, перемішування, оброблення що гострою парою, протирання і перемішування пасти, її сульфітацію і фасування, згідно винаходу, гідроліз яблучних вичавок проводять розчином лимонної кислоти або електроактивованою водою при співвідношенні вичавки: розчин лимонної кислоти (або ЕЛВ) 1:1,5 - 1:2,5, рН суміші 2,8 - 3,3, температурі 80 - 907С протягом « дю 40 - 9Охв, потім до прогідролізованої суміші додають холодну воду у співвідношенні 1:0,8 - 1:1,2 до маси -о вичавок, суміш перемішують, протирають, направляють на консервування хімічними реагентами і зберігання. с Причинно-наслідковий зв'язок між запропонованими ознаками і очікуваним технічним результатом полягає в ; » наступному.
Гідроліз протопектину яблучних вичавок - це гідротермічне оброблення рослинної тканини, при якому проходить утворення водорозчинного пектину. При цьому не весь протопектин (нерозчинна форма пектинових с 15 речовин) переходить в розчинний стан, а утворений водорозчинний пектин піддається частковій деструкції, внаслідок чого втрачає низку своїх цінних технологічних властивостей, в тому числі здатність до (ав) гелеутворення. Тому при виборі гідролітичного чинника для утворення необхідного значення рН середовища с виходили з даних про вплив концентрації водневих іонів на деструкцію пектинових речовин при тепловому обробленні і отримання продукту з високою гелеутворювальною здатністю. Цим вимогам відповідають лимонна -і 50 кислота електроактивована вода. о На відміну від інших гідролітичних чинників лимонна кислота мас здатність утворювати комплекси. Ця її здатність дає можливість інтенсифікувати процес гідролізу протопектину за рахунок утворення комплексів з іонами кальцію і магнію, які вивільняються з молекули протопектину при розриві зв'язків протопектин-метал, при цьому протопектин переходить в розчинну форму - пектин. 59 Такий гідролітичний чинник як електроактивована вода має свої особливості ЕАВ отримують в в. електродіалізній установці шляхом електролізу води. Значення рН ЕАВ становить 1,8 - 2,0. В процесі електролізу вода насичується активними іонами водню. При використанні ЕАВ в процесі гідролізу протопектину проходить заміщення іонів Са?" і Мд2" в молекулі протопектину активними іонами водню, що, в свою чергу, бор Сприяє переходу нерозчинного пектину в розчинну форму.
Таким чином, лимонна кислота і ЕАВ дають можливість проводити гідроліз яблучних вичавок у м'яких умовах ари рН 2,8-3,3 і меншій тривалості. Крім того, використання цих гідролітичних чинників має ще такі переваги: 1) спрощення технології виробництва; 2) ці гідролітичні чинники відносяться до реагентів харчової якості; ве З) ЕАВ - екологічно чистий реагент; 4) немає потреби в спеціальному обладнанні - герметичному, стійкому до висококислотних середовищ;
5) отримання готового продукту з невисокою кислотністю; б) м'які умови гідролізу дають можливість отримувати продукт з високими якісними показниками: гелеутворювальною здатністю, молекулярною масою пектину і масовою часткою пектинових речовин.
Процес гідролізу протопектину яблучних вичавок лимонною кислотою або ЕАВ проводять при оптимальному значенні температури 80 - 907С. При температурі нижче за 807С готова паста має низький вміст пектину (6,390).
Такий низький вміст пектинових речовин є недоцільним. Підвищення температури оброблення призводить до збільшення в пасті масової частки пектинових речовин, але з підвищенням температури оброблення вище 907 молекулярна маса пектину помітно знижується, що вказує на деструкцію його молекул, що, в свою чергу, 7/0 призводить до зниження гелеутворювальної здатності пасти. Вихід і фізико-хімічні характеристики яблучної пектиновмісної пасти при різному температурному режимі в процесі гідролізу наведено в табл. 1.
Тривалість гідролізу яблучних вичавок залежить від температури, гідролітичного чинника, сорту яблук.
Інтервал оптимальних значень знаходиться в межах 40 - 9Охв. Скорочення тривалості процесу гідролізу менше 40 - ЗОхв (при температурі 80 - 9072) призводить до зменшення вмісту пектинових речовин в пасті і зниження її /5 ЯКОСТІ. Збільшення тривалості більше 9Охв призводить, як і підвищення температури, до деструкції пектинових речовин.
Гідроліз проводять при рН 2,8 - 3,3. При рН « 2.8 готовий продукт має високу кислотність, що обмежує його сферу застосування; при рН вище 3,3 значно уповільнюється процес гідролізу, збільшується його тривалість.
Інтервал значень співвідношення яблучні вичавки : розчин лимонної кислоти (або ЕАВ) складає 1:1,5 - 1:25. При меншому співвідношенні гідролізна суміш не перемішується, що обмежує масообмін в системі пектиновмісна сировина гідролітичний чинник; кислотність гідролізної суміші недостатня для проходження гідролізу протопектину яблучних вичавок. При більшому співвідношенні збільшується вихід пасти при одночасному зниженні вмісту в ній сухих речовин, що недоцільно з практичної точки зору.
Для того, щоб підвищити інтенсивність екстрагування пектину з твердої фази в рідку, до прогідролізованої суміші додають холодну воду у співвідношенні 1:0,8 - 1:1,2 до вихідної маси вичавок. Воду додають холодну для зниження температури гідролізної маси і для запобігання деструкції пектинових речовин, яка призводить до « зниження молекулярної маси і гелеутворювальної здатності.
При співвідношенні менше 1:0,8 маса погано протирається внаслідок її високої в'язкості; якість пасти знижується внаслідок неповного екстрагування пектинових речовин із вичавок. Підвищення співвідношення о зо більше 1:1,2 нелоцільно (див. вище).
Пасту перемішують, протирають і консервують хімічними реагентами (наприклад, сірчистим ангідридом, - бензоатом натрію або калію, сорбіновою кислотою). ю
Поєднання запропонованих ознак дозволяє забезпечити очікуваний технічний результат: інтенсифікацію процесу гідролізу протопектину яблучної сировини за рахунок здатності лимонної кислоти зв'язувати іони Са 2" о |і Маг", які вивільняються в результаті розриву кальцій-магнієвих зв'язків в молекулі протопектину, а при ю використанні електроактивованної води (ЕАВ) процес гідролітичного розщеплення глікозидних зв'язків проходить більш інтенсивно за рахунок високої протеолітичної активності КАВ.
Спосіб здійснюється таким чипом. «
Отримані після віджимання яблучного соку вичавки направляють в гідролізний реактор. В реакторі до вичавок 70 додають гідролітичний чинник розчин лимонної кислоти або ЕАВ у співвідношенні вичавки : гідролітичний чинник 8 с 111,5 - 1:2,5. РН гідролізної суміші становить 2,8 - 3,3. Суміш нагрівають до температури 80 - 90"С і ц витримують при перемішуванні 40 - ООхв в залежності від виду яблучної сировини. Після цього до и"? прогідролізованої суміші додають холодну воду у співвідношенні 1:0,8 - 1:1,2 до вихідної маси вичавок.
Отриману суміш перемішують і протирають. Готову яблучну пектиновмісну пасту направляють на консервування 5 Хімічними реагентами і зберігання. Готова паста містить 5,0 - 7,595 сухих речовин, її рН становить 3,4 - 3,7. 4! Приклади здійснення способу.
Приклад 1. Проводять гідроліз протопектину яблучних вичавок лимонною кислотою при таких умовах: о співвідношення вичавки : розчин лимонної кислоти - 1:2, рН суміші 3,0, температура процесу 70"С, тривалість ос 7Охв. По закінченні гідролізу до прогідролізованої суміші додають воду температурою 50"С у співвідношенні 1:1 до маси вичавок. Масу перемішують, протирають і консервують. В готовій яблучній пектиновмісній пасті і визначають такі показники: масову частку водорозчинного пектину (ПР,9о), молекулярну масу пектину, його о гелеутворювальну здатність за Сосновським (кПа). Результати досліджень наведено у табл. 1.
У даному прикладі отримано яблучну пасту з високою молекулярною масою пектину (86 000) та високою гелеутворювальною здатністю (/5кПа), але масова частка водорозчинного пектину дуже низька (6,390) за рахунок низької температури гідролізу (70"С). Даний приклад є недоцільним.
Інші приклади здійснення способу наведено у табл. 1 » Висновки. Як видно з вищенаведених у таблиці прикладів, оптимальними параметрами отримання яблучної пектиновмісної пасти є приклади Мо 2,3,4. При меншому (приклад Мо 1) або більшому (приклад Мо 5)
Таблиця 1 во Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти
Прикладу Гідролітичний | рН Температура, Тривалість, співвідношення Зода: вичавки Масова Молекулярна |Гелеутвор. чинник хв частка маса пектину |іздатність, розчинного кПа б5 пектину, 95
1 Лимонна 3,0 70 70 12 11 6,3 86000 75 кислота
ВО и й ПО НА ОХ НОВА Я Ш
З 3,0 85 70 12 11 7,8 81000
ВО и й ПО МОХ ОХ НОВА Ш 5 3,0 100 70 12 11 т0000 «
Низький вміст пектину в продукті за рахунок низької температури (ав) гідролізу. Приклад недоцільний. -
Високі якісні показники о пектиновмісної пасти о
Високі якісні показники ІС пектиновмісної пасти
Високі якісні показники пектиновмісної пасти «
Високий вміст пектину, але за - с рахунок високотемпературного "з впливу значно п зменшилась молекулярна маса і гелеутворювальна здатність. Приклад о недоцільний. значеннях температури гідролізу яблучної сировини якісні показники готового продукту є незадовільними.

Claims (1)

  1. -0.720 Формула винаходу (42) Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти, який включає гідроліз свіжих яблучних вичавок, додавання до прогідролізованої суміші води, перемішування, оброблення гострою парою, протирання і перемішування пасти, її сульфітацію і фасування, який відрізняється тим, що гідроліз яблучних вичавок з» проводять розчином лимонної кислоти або електроактивованою водою при співвідношенні вичавки : розчин лимонної кислоти або електроактивована вода 1:1,5 - 1:2,5, рН суміші 2,8-3,3, температурі 80-907С протягом 40-90 хв, потім до прогідролізованої суміші додають холодну воду у співвідношенні 1:0,8-111,2 до маси вичавок, суміш перемішують, протирають, направляють на консервування хімічними реагентами і зберігання. 60 Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2002, М 10, 15.10.2002. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. б5
UA2002021182A 2002-02-13 2002-02-13 Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти UA50570A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002021182A UA50570A (uk) 2002-02-13 2002-02-13 Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002021182A UA50570A (uk) 2002-02-13 2002-02-13 Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA50570A true UA50570A (uk) 2002-10-15

Family

ID=74235865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002021182A UA50570A (uk) 2002-02-13 2002-02-13 Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA50570A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2005518462A (ja) Kohを低いレベルで使用して単一成分海藻からカラギーナンを製造する不均一系方法
RU2501810C1 (ru) Способ получения микроцеллюлозы
UA50570A (uk) Спосіб виробництва яблучної пектиновмісної пасти
Al-Yasari et al. Juice yield and pectin indicators in apple and carrot pomace
RU2175844C1 (ru) Способ получения пищевого волокна из свекловичного жома
RU2308203C1 (ru) Способ безотходной переработки бурых водорослей с получением комплекса водорастворимых полисахаридов (варианты)
Chien et al. Response surface methodology for simple non-acid ultrasonic-assisted extraction of pectin from taiwan’s citrus depressa H. peels. CMUJ
RU2055486C1 (ru) Способ производства яблочно-пектиновой пасты
Krapivnytska et al. Scientific and practical aspects of pectin and pectin products
RU2202621C1 (ru) Способ производства пектинового концентрата из свекловичного жома
CN111387443B (zh) 一种超声脆化椰果的方法及椰果产品
CN106923267A (zh) 一种火龙果果浆及其缩短浓缩时间的制备方法
RU2277349C1 (ru) Способ получения облепихового желе
RU2163767C1 (ru) Способ получения пектинового экстракта
RU2086151C1 (ru) Способ получения пищевой добавки из растительного сырья
RU2259068C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2252651C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2259067C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2259069C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2257803C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2260304C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU1775098C (ru) Способ производства блочно-пектиновой пасты
RU2257798C2 (ru) Способ получения углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2258418C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий
RU2257805C2 (ru) Способ производства углеводсодержащего желирующего концентрата для кондитерских изделий