UA5039U - Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів - Google Patents

Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів Download PDF

Info

Publication number
UA5039U
UA5039U UA20040604928U UA2004604928U UA5039U UA 5039 U UA5039 U UA 5039U UA 20040604928 U UA20040604928 U UA 20040604928U UA 2004604928 U UA2004604928 U UA 2004604928U UA 5039 U UA5039 U UA 5039U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
nitrates
feed
chickens
methionine
broiler chickens
Prior art date
Application number
UA20040604928U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Василь Михайлович Гунчак
Василий Михайлович Гунчак
Дмитро Федорович Гуфрій
Дмитрий Федорович Гуфрий
Олександр Іванович Канюка
Александр Иванович Канюка
Original Assignee
Львівська Національна Академія Ветеринарної Медицини Ім. С.З. Гжицького
Львовская Национальная Академия Ветеринарной Медицины Им. С.З. Гжицкого
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Львівська Національна Академія Ветеринарної Медицини Ім. С.З. Гжицького, Львовская Национальная Академия Ветеринарной Медицины Им. С.З. Гжицкого filed Critical Львівська Національна Академія Ветеринарної Медицини Ім. С.З. Гжицького
Priority to UA20040604928U priority Critical patent/UA5039U/uk
Publication of UA5039U publication Critical patent/UA5039U/uk

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)

Abstract

Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів шляхом згодовування їм метіоніну протягом всього періоду використання корму з високим вмістом нітратів. Згідно з корисною моделлю, до корму з високим рівнем нітратів додатково вводять аскорбінову кислоту.

Description

Корисна модель належить до галузі ветеринарної медицини, зокрема ветеринарної токсикології, а саме до способів профілактики токсичної дії нітратів і нітритів на організм курчат-бройлерів за умов високого їх рівня у кормах і може бути використана в господарствах з різними формами власності, які вирощують курчат-бройлерів.
Відомий спосіб корекції обміну речовин у курчат-бройлерів за умов високого рівня нітратів у кормах за допомогою амінокислоти метіоніну /В.М. Гунчак "Вплив метіоніну на антиоксидантний статус курчат-бройлерів при нітратно-нітритному токсикозі/ Науковий вісник ЛДАВМ - 2000 Т2(3-4) с.110-112/.
Спосіб включає згодовування курчатам-бройлерам амінокислоти метіоніну в дозі 0,08г/кг корму з високим рівнем нітратів.
Недоліком відомого способу є недостатня його ефективність при нітратному токсикозі, оскільки метіонін не забезпечує повного запобігання метгемоглобіноутворення, внаслідок чого продукти перекисного окислення ліпідів уражають печінку та спричинять деструкцію біологічних мембран клітин.
Заявлений нами спосіб усуває недоліки прототипу і забезпечує корекцію обміну речовин та високу ефективність профілактики нітратного токсикозу в організмі курчат-бройлерів при значному вмісті нітратів в їх кормах, за рахунок зменшення метгемоглобіноутворення внаслідок корекції метаболічних процесів та підвищення дезінтоксикаційної функції печінки.
В основу корисної моделі покладено завдання розробити ефективний спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму на організм курчат-бройлерів, зручний у застосуванні, економічно вигідний для використання в господарствах з різними формами власності, що вирощують курчат-бройлерів.
Технічний результат досягають в той спосіб, що за умов наявності в кормі високого рівня нітратів, до нього додатково вводять аскорбінову кислоту при такому за співвідношенні компонентів біологічно-активної суміші /мг/кг корму/: метіоніну 70-90, аскорбінової кислоти 40-60 і згодовують його курчатам-бройлерам протягом всього періоду використання кормів з високим рівнем нітратів.
Профілактична дія компонентів біологічно активної добавки проявляється за рахунок корекції обміну речовин та посилення метаболічних процесів.
Метіонін активізує метаболічні процеси і будучи донатором метильних груп підвищує антиоксидантний стан печінки та прискорює перебіг окисно-відновних процесів в організмі, що забезпечує нейтралізацію продуктів перекисного окиснення ліпідів.
Аскорбінова кислота відноситься до групи біологічно-активних вітамінів. Вона зменшує утворення метгемоглобіну крові Ї агресивних форм кисню за умов токсичної дії нітратів та запобігає деструктивній дії продуктів перекисного окислення ліпідів на клітинні мембрани.
Сумісна дія метіоніну та аскорбінової кислоти корегує обмін речовин і забезпечує надійну профілактику проявлення токсичної дії нітратів на організм курчат-бройлерів.
При проведені патентно-інформаційного пошуку виявлено технічне рішення /В.М. Гунчак "Вплив метіоніну на антиоксидантний статус курчат-бройлерів при нітратно-нітритному токсикозі / Науковий вісник ЛДАВМ - 2000 Т2 (3-4) с.110-112/, що містить найбільшу кількість суттєвих ознак, спільних із заявленим способом /згодовування курчатам-бройлерам амінокислоти метіоніну протягом всього періоду використання кормів, що містять високий рівень нітратів/.
Однак, наявність зазначених, спільних із прототипом ознак є недостатньою для отримання технічного результату, який забезпечує заявлений спосіб. Технічних рішень, які б за сукупністю ознак повністю співпадали із заявленим способом, не виявлено. Це дозволяє зробити висновок про відповідність заявленого технічного рішення критерію винаходу (корисної моделі) "Новизна".
В патентній і науково-технічній літературі не знайдено технічних рішень, в яких були б описані відомості про ознаки, що відрізняють заявлений спосіб від прототипу і забезпечують технічний результат.
Для профілактики токсичної дії нітратів корму курчатам-бройлерам додатково згодовують аскорбінову кислоту при такому співвідношенні компонентів біологічно-активної суміші в мг/кг корму з високим вмістом нітратів: метіонін 70-90мг аскорбінова кислота 40-60мг.
Отже, заявлене технічне рішення не випливає явним чином з рівня техніки, що дозволяє зробити висновок про його відповідність критерію винаходу (корисна модель) - "винахідницький рівень".
Заявлена корисна модель належить до галузі ветеринарної медицини, зокрема, ветеринарної токсикології, а саме до способів профілактики токсикозів у курчат-бройлерів при наявності в кормах високого рівня нітратів, і може бути застосована у господарствах із різними формами власності, які вирощують та утримують молодняк курей-бройлерів, а тому відповідає критерію винаходу (корисної моделі) "промислова придатність".
Таким чином, заявлене технічне рішення є новим, промислово-придатним, має винахідницький рівень, тобто відповідає усім умовам патентоспроможності винаходу (корисної моделі) відповідно до статті 7 розділу ІІ "Закону
України про охорону прав на винаходи і корисні моделі Ме1771-111, 2000р.
Реалізацію заявленого способу здійснюють в такий спосіб:
В господарствах, в яких у кормах для курчат-бройлерів встановлено високий рівень нітратів, до корму додають біологічно-активну суміш, що містить компоненти у такому співвідношенні (на 1кг корму), метіоніну 70- 90мг, аскорбінової кислоти 40-б0мг. Суміш застосовують протягом усього періоду згодовування кормів з високим рівнем нітратів.
Ефективність заявленого способу в порівнянні з прототипом та встановлення оптимальної дози компонентів біологічно-активної суміші підтверджені прикладами конкретного виконання способу.
В птахівничому господарстві "Крос" Самбірського району Львівської області відібрано 5 груп курчат-бройлерів по 50 голів в кожній, аналогів за віком, живою масою і породою.
Курчата-бройлери кросу "Бройлер-6" утримувались в групових клітках в однакових умовах типового пташника. Годівля за нормами НДІГ та ДСТ-1822-72.
Курчата всіх груп одержували комбікорм ПК2,5, до якого додатково було введено нітрат натрію в дозі 1,бг/кг.
І група курчат була контролем і не одержувала біологічно-активні добавки.
ІІ група - прототип - на фоні комбікорму з додаванням нітрату натрію одержувала метіонін в дозі 8Омг/кг.
Ш група курчат - новий спосіб - одержувала на фоні згаданого комбікорму з додаванням нітрату натрію біологічно-активну суміш при мінімальній дозі компонентів /в мг/кг корму/: метіонін 70 аскорбінова кислота 40.
ІМ група курчат - новий спосіб - одержувала на фоні згаданого комбікорму з додаванням нітрату натрію біологічно-активну суміш при середній дозі компонентів в мг/кг корму: метіонін 80 аскорбінова кислота 50.
М група курчат - новий спосіб - одержувала на фоні згаданого комбікорму з додаванням нітрату натрію біологічно-активну суміш при максимальній дозі компонентів в мг/кг корму: метіонін 90 аскорбінова кислота бо.
Таблиця 1
Схема досліду новий спосіб од. вим. контроль | прототип ЇЇ нити по тя По гол.
Віюдн. 7777777 1777171176011 77117606 17111606
Годівля комбікорм, пК-2-5 пК-2-5 пК-2-5 пК-2-5 пК-2-5 рецепт
Біологічно-активна суміш: метіонін, мг/кг корму - 80 70 80 90 аскорбінова кислота, Й 40 БО во мг/кг корм
Тривалість досліду 30 днів. Схема досліду подана в таблиці 1. На початку і в кінці досліду визначали живу масу курчат та обраховували зоотехнічні і економічні показники (середньодобові прирости, затрати на утримання курчат, собівартість приросту, реалізаційну ціну і рентабельність). Одержані результати представлені в таблиці 2.
Таблиця 2
Зоотехнічні та економічні показники дослідних курчат
Групи курчат
Показники Одиниці новий спосіб виміру контроль | прототип ЇЇ т Її м м
Середня жива маса курчати на 2400 2400 2400 2400 2400 початку досліду
Середня жива маса курчати на кінець досліду Г 3180 3540 3680 3720 3690
Затрати на утримання курчат за період досліду грн. 180 180 180 180 180
Собівартість їкгприросту | грн. | 68 | 62 | 58 | 56 | 60
Результати досліджень, що наведені в таблиці 2, свідчать, що при наявності в кормі курчат-бройлерів нітратів у надмірних кількостях на кінець досліду середня жива маса курчат першої групи (контроль) складає 3180Г., другої групи (прототип) 3540г, четвертої групи (заявлений спосіб) 3720г (при середній дозі компонентів біологічно-
активної суміші).
Курчата ІІ групи /прототип/ мали середній добовий приріст З8г, а курчата ПШ, ІМ, М груп /заявлений спосіб/ відповідно 41,44, і 40,5г/гол. на добу.
Отже, за умов високого рівня нітратів у кормі курчат-бройлерів, застосування біологічно-активної суміші (метіонін ї- аскорбінова кислота) сприяє кращому використанню корму, внаслідок чого підвищуються добові прирости живої маси курчат, знижується собівартість приросту та на 0,4грн. зменшується собівартість кг приросту, внаслідок чого на 7295 вища рентабельність порівняно з прототипом та на 1595- порівняно з контролем (у курчат ІМ - групи, що одержували біологічно-активну суміш при середній дозі компонентів).
Отже, зоотехнічні і економічні показники досліджень, наведені в таблиці 2 свідчать про те, що найбільш оптимальною дозою компонентів біологічно-активної суміші виявлялась така: метіонін - 80 мг/кг і аскорбінова кислота - 50мг/кг.
Для порівняння ефективності різних способів профілактики токсичної дії нітратів корму на корекцію обміну речовин у курчат-бройлерів, в кінці досліду з кожної групи курчат було забито по 20гол.
В крові, відібраної при забої, визначали нітрит і нітрат-іони, гемоглобін, метгемоглобін, загальний білок, альбуміни, глобуліни, каталазу, перекисне окиснення ліпідів, гідроперекиси ліпідів. Одержані результати подані в таблиці 3.
За величинами біохімічних показників крові курчат контрольної групи встановлено, що за умов наявності в кормі високого рівня нітратів - 1,бг/кг, вони всмоктуються з травного каналу в кров і проявляють токсичну дію.
Наступає активне метгемоглобіноутворення, внаслідок чого виникають вірогідні розлади обміну речовин, що проявляється пригніченням дезінтоксикаційної та білоксинтезуючої функції печінки. На це вказує високий рівень гідроперекисів ліпідів, посилене переокиснення їх каталазою та зниження рівня білка і його альбумінової фракції у сироватці крові дослідних курчат (табл.3).
При додаванні до корму, з високим рівнем нітратів, метіоніну - 0,08г/кг, (прототип) у сироватці крові курчат І-ої групи високим був рівень нітратів та метгемоглобіну крові.
Отже, окремо метіонін не запобігає проявленню метгемоглобіноутворення, але зменшує проявлення впливу токсичної дії продуктів окиснення ліпідів на печінку. На це вказує зниження рівня гідроперекислів ліпідів та в меншій мірі, порівняно з контролем (І група) проявлялась гіпоальбумінемія. Результати досліджень свідчать, що метіонін зменшує проявлення нітратного токсикозу, але не повністю нормалізує обмін речовин в організмі курчат за умов нітратного токсикозу.
Аналіз біохімічних показників крові у курчат І, ІМ ії М дослідних груп (новий спосіб) свідчить про корекцію обміну речовин у курчат при використанні біологічно-активної суміші як з мінімальними (І! група) так і середніми (ІМ група), і максимальними дозами компонентів (М група). Так, на 30 добу згодовування біологічно-активної суміші з різними дозами компонентів біохімічні показники крові курчат були в межах фізіологічних величин. Це вказує на високу ефективність заявленого способу профілактики токсичної дії нітратів за високого рівня їх у кормі.
Одержані результати свідчать, що при сумісній дії метіоніну і аскорбінової кислоти повністю запобігається проявлення нітратного токсикозу у курчат-бройлерів.
Аскорбінова кислота і метіонін. проявляючи сильну антиоксидантну дію, затримують процеси метгемоглобіноутворення та підвищують дезінтоксикаційну і білоксинтезуючу функції печінки. Вони корегують обмін речовин в організмі за умов наявності в кормах нітратів у надмірних кількостях, внаслідок чого проявляється профілактична дія.
Застосування біологічно-активної добавки, що містить аскорбінову кислоту і метіонін, за умов наявності в кормі високого рівня нітратів, (заявлений спосіб) більш ефективне порівняно із застосуванням одного метіоніну (прототип).
Як встановлено в проведених дослідах, оптимальна доза компонентів (біологічно-активної добавки до корму з надмірною кількістю нітратів) наступна (г/кг корму): метіоніну -0,08, аскорбінової кислоти -0,05.
Отже, ефективність заявленого способу і його переваги перед відомим способом (прототип), за умов високого рівня нітратів у кормах, підтверджена прикладами конкретного застосування.
Заявлений спосіб доцільно використовувати при наявності в кормах для курчат-бройлерів нітратів у надмірних кількостях. Даний спосіб можна використовувати у господарствах з різними формами власності при різних способах вирощування курей-бройлерів.
Таблиця З
Вплив різних способів профілактики токсичної дії нітратів корму на корекцію показників обміну речовин у курчат-бройлерів (Мет; п-20)
Показники, контроль! | прототмтй С----уртС- 9- од. вим. контроль | прототип ЇЇ пили п я ПО ООН
53,241,87 55,241,6 54,631,2 5А,В А 54,231,5
Альбуміни, г/л 12,310,6 15,810,7 16,810,4 16,210,8 16,820,6 40,941,4 39,451,3 37,841,4 38,641,2 37,41,3 1,8620,04 1,7940,06 1,72-0,04 1,86-0,06 1,74:0,08 ом4оноовея | 0,08240,004ии | 0,09820,0066 | 0,084ж0,004 | 0,08240,008
Перекисне окислення ліпідів, МДА/Ммл/год 2,18140,0877 1,86:0,06 1,8250,04 1,840,04 1,86:0,06
Гідроперекиси ліпідів
ОДЕ 480/мл 0,5220,067 0,3720,06 0,35:50,067 0,370,087 0,3720,087
Примітка: хР«0,05 хх Р«0,05 Р«0,001

Claims (1)

  1. Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат- бройлерів шляхом згодовування їм метіоніну протягом всього періоду використання корму з високим вмістом нітратів, який відрізняється тим, що до корму з високим рівнем нітратів додатково вводять аскорбінову кислоту при такому співвідношенні компонентів біологічно- активної суміші, мг/кг корму:
    метіонін 70-90 аскорбінова кислота 40-60.
UA20040604928U 2004-06-22 2004-06-22 Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів UA5039U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604928U UA5039U (uk) 2004-06-22 2004-06-22 Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604928U UA5039U (uk) 2004-06-22 2004-06-22 Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA5039U true UA5039U (uk) 2005-02-15

Family

ID=74493814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20040604928U UA5039U (uk) 2004-06-22 2004-06-22 Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA5039U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2341972C2 (ru) Применение гуанидинуксусной кислоты в качестве кормовой добавки
WO2022063295A1 (zh) 一种用于提高水产养殖动物成活率的添加剂及其应用
Sobolev et al. Digestibility of nutrients by young geese for use of lithium in the composition of fodder
RU2391975C1 (ru) Способ профилактики микотоксикозов у сельскохозяйственных животных и птицы
US20110046224A1 (en) Methods to accelerate muscle development, decrease fat deposits, and enhance feeding efficiency in pigs
RU2156080C1 (ru) Премикс для сельскохозяйственных животных и птицы
CN107811118A (zh) 一种甘草酸锌作为动物饲料添加剂的应用
RU2658360C2 (ru) Способ повышения стрессоустойчивости животных и сокращения потерь продукции при транспортировке и предубойном содержании
HU187467B (en) Method for producing preparation suitable for preventing health deterioration of alimentary origin promoting the utilization of fodder of animals
UA5039U (uk) Спосіб профілактики токсичної дії нітратів корму і корекції обміну речовин у курчат-бройлерів
RU2300881C1 (ru) Способ профилактики транспортного стресса у крупного рогатого скота
RU2405377C1 (ru) Комплексная кормовая добавка биологически активных веществ для поддержания микробиологических процессов в рубце, повышения секреции инсулина и продуктивности бычков, выращиваемых на мясо
AU2019365574A1 (en) Compositions for administration to ruminant animals
JPS60172259A (ja) 成長促進用飼料添加剤及び該添加剤の用畜肥育への使用
RU2592447C1 (ru) Кормовая добавка для крупного рогатого скота
Rossi Jr Development of alternative-protein-based diets for the intensive production of Florida pompano Trachinotus carolinus L
RU2772819C1 (ru) Кормовая добавка для профилактики стресс-факторов у птиц и способ ее скармливания
RU2361603C1 (ru) Способ профилактики микотоксикозов у сельскохозяйственных животных и птицы
RU2778440C1 (ru) Способ применения карнивита для стимуляции роста перепелов и детоксикации организма
RU2442431C2 (ru) Способ выращивания бычков
JPH10265402A (ja) 魚類のストレス緩和・改善剤およびその方法
RU2616411C1 (ru) Кормовая добавка для профилактики стресс-факторов у птицы и способ ее скармливания
RU2396947C2 (ru) Способ для снижения отрицательного воздействия технологических стрессов на молодняк крупного рогатого скота
RU2158517C1 (ru) Физиологически активное средство для животных и птицы, способ его получения, кормовая добавка и способ кормления животных и птицы
EP4378320A1 (en) Use of furan formic acid compound in preparing animal feed additive