UA48182C2 - Фрикційна композиція - Google Patents

Фрикційна композиція Download PDF

Info

Publication number
UA48182C2
UA48182C2 UA97126215A UA97126215A UA48182C2 UA 48182 C2 UA48182 C2 UA 48182C2 UA 97126215 A UA97126215 A UA 97126215A UA 97126215 A UA97126215 A UA 97126215A UA 48182 C2 UA48182 C2 UA 48182C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
friction
composition
wear
braking
combination
Prior art date
Application number
UA97126215A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Володимир Павлович Журавель
Владимир Павлович Журавель
Сергій Миколайович Пермяков
Тетяна Олександрівна Лепьоткіна
Ігор Петрович Московських
Игорь Петрович Московских
Людмила Саадат Гульївна Сізова
Лариса Василівна Карєва
Виктор Мусійович Шейна
Раіса Григорівна Леванюк
Леонід Денісович Кулак
Леонид Денисович Кулак
Микола Миколайович Кузьменко
Николай Николаевич Кузьменко
Олексій Петрович Пікож
Микола Михайлович Михайлов
Original Assignee
Відкрите Акціонерне Товариство "Трібо"
Открытое Акционерное Общество "Трибо"
Центр Науково-Технічних Послуг "Рапід"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Відкрите Акціонерне Товариство "Трібо", Открытое Акционерное Общество "Трибо", Центр Науково-Технічних Послуг "Рапід" filed Critical Відкрите Акціонерне Товариство "Трібо"
Priority to UA97126215A priority Critical patent/UA48182C2/uk
Priority to RU98122620A priority patent/RU2160750C2/ru
Publication of UA48182C2 publication Critical patent/UA48182C2/uk

Links

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

Винахід відноситься до фрикційної композиції, яка містить, мас. %: термореактивне зв’язуюче, що включає фенолформальдегідну смолу та каучук 15,0 - 25,0, інертний неорганічний наповнювач 10,0 - 30,0, закристалізований із швидкістю охолодження, більшою за 103 °С/сек, лускоподібний металевий матеріал з співвідношенням розмірів довжина : ширина : товщина – 1-200 : 1-60 : 1 або його комбінацію з мінеральними та скловолокнами 15,0 - 45,0, неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу - решта. Композиція не містить канцерогенного азбесту та дозволяє одержати триботехнічні вироби, що мають стабільний коефіцієнт тертя в широкому інтервалі температур, стабільну теплостійкість, мають підвищену зносостійкість та підвищені величини гальмових моментів.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до виробництва фрикційних матеріалів, призначених для виготовлення деталей, гальмів 2 різних транспортних засобів, механізмів та обладнання, зокрема до матеріалів фрикційних накладок, гальмівних колодок та дисків зчеплення муфт, і може бути використаний в інших галузях машино будівництва.
Відомий фрикційний матеріал /"авторське свідоцтво СРСР Мо 1114340 С 081 61/10, С 08) 5/14/ на органічній основі, яка включає фенольну смолу, волокнистий наповнювач, металомістку сполуку, органічний модифікатор, фрикційний модифікатор -а неорганічний модифікатор. У ролі волокнистого наповнювача фрикційний матеріал 70 містись азбест або суміш мінеральних та скляних волокон; у ролі металомісткої сполуки " речовину з групи: цинк, бронза, мідь, залізо, окиси цих металів та окис алюмінію або їх суміш; у ролі органічного модифікатора - речовину з групи порошок насіння анакардії, каучук, натуральний латекс, меласса, асфальт або їх суміш; в ролі неорганічного модифікатора - речовину з групи барити, крейда, тальк, трепел, кріоліт, волластоніт або їх суміш; та в ролі фрикційного модифікатора - частки або порошок вугілля і/або графіту. Компоненти входять до 12 складу фрикційного матеріалу при наступному співвідношенні, мас. 9о
Фенольна смола 8-14
Волокнистий наповнювач 25-34
Металомісткі сполуки 4-22
Органічний модифікатор. 1-7
Фрикційний модифікатор 18 - 34
Неорганічний модифікатор решта
Недоліком вказаної композиції являється наявність в ній канцерогенного азбесту, низька адгезія скляних та с мінеральних волокон, низька механічна міцність із-за крихкості волокон базальтового і скловолокна, низька о зносостійкість композиції при підвищених температурах та нестабільний коефіцієнт тертя в інтервалі температур 100 - 50076.
Найбільш близькою до запропонованого технічного рішення є фрикційна композиція /авторське свідоцтво
СРСР Мо 890983, С 081 99/02, С 081 61/06,1981р./ включаюча термореактивне зв'язуюче, яке містить с фенолформальдегідну смолу та бутадієн вітрильний каучук, у співвідношенні 1,2-2,5 : 1, волокнистий со наповнювач, інертний неорганічний наповнювач та неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу. У складовій волокнистого наповнювача композиція містить спальне волокно довжиною 1 - 5мм. Компоненти -- беруться у слідуючому співвідношенні: об.9о со
Термореактивне зв'язуюче 20,94 - 41,89 Й
Стальне волокно 10,00 - 15,00
Інертний неорганічний наповнювач 12,42 - 25,96
Неорганічні модифікатори тертя та зносу решта до 100 «
Стальне волокно, яке застосовується у зазначеній композиції як волокнистий наповнювач, використовується - с або у вигляді стружки, знятої на токарному верстані, або у вигляді вовни, яка одержується зскрібанням зі а стального дроту різцями. "» Стальне волокно, яке одержуюсь відомими способами, володіє суттєвим недоліком - зниження адгезійних властивостей, через залишки масляної емульсії, яка використовується при його виготовлені. При експлуатації це викликає розщеплення матеріалу і як наслідок, руйнування виробів. Суттєвим недоліком виробів виготовлених із
Її зазначеної композиції е створення підвищеного рівня шуму. со Крім цього підвищується зношування матеріалу за рахунок утворення поверхневих мікророзколин.
Тріботехнічні вироби, виготовлені з вказаного фрикційного матеріалу мають слідуючі недоліки: - знижений коефіцієнт тертя при низькому навантаженні; со 50 підвищений знос при високих швидкостях руху та температурах; недостатня коррозійна стійкість; що) знижена міцність.
Компоненти, що входять до складу прототипу та визначаюсь фізико-механічні показники фрикційного матеріалу, не дозволяюсь усунули вказані недоліки та одержали композицію, яка мала б стабільні фрикційно-зносні властивості.
В основу винаходу поставлено задачу створення фрикційної композиції, яка не містить канцерогенного о азбесту, з використанням традиційної технології, шляхом модифікації складу волокнистого наповнювача, що іме) дозволить підвищити зносностійкість, стабілізувати коефіцієнт тертя, в широкому інтервалі температур, стабілізувати теплостійкість матеріалу із даної композиції, підвищити величини гальмових моментів. 60 Поставлена задача досягається тим, що фрикційна композиція, яка включає термореактивне зв'язуюче, що містить фенолформальдегідну смолу та каучук, волокнистий наповнювач, інертний неорганічний наповнювач та неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу, згідно винаходу, є ролі волокнистого наповнювача містить закрісталізодваний при швидкості охолодження більшою за 103 "С/сек лускоподібний металевий матеріал з співвідношенням розмірів довжина - ширина - товщина - 200 : 1 - 60 : 1, або його комбінацію з мінеральними 65 та скловолокнами при наступному співвідношенні компонентів, ваг. 9Уо -Д-
Термореактивне зв'язуюче 15,0-25,0
Інертний неорганічний наповнювач 10,0- 30,0
Лускоподібний металевий матеріал або його комбінація з мінеральними та скловолокнами 15,0 -450
Неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу решта до 100,0
Лускоподібний металевий матеріал одержують зі швидкістю охолодження у процесі кристалізації більшою за
Ю» Ос/сек. Вказані швидкості охолодження забезпечуюсь високу дисперсність структури матеріалу, яка підвищує фізико-механічні властивості матеріалу. 70 Лускоподібний металевий матеріал одержуюсь у вигляді часток неправильної форми із співвідношенням розмірів довжина - ширина - товщина, як 1 -200:1-60:1
Наявність вказаної суттєвої відмітної ознаки, використання лускоподібного металевого матеріалу при виготовленні фрикційної композиції в кількості 15 - 45ваг.юо, як компоненту, що витримує значні теплові навантаження /якість - обумов єна технологією його одержання/, забезпечує високу теплопровідність та гарантує швидкий теплопровід з поверхні тертя і, як наслідок, запобігає від термодеструкції каучукове полімерне зв'язуюче.
Наддрібнозерниста /квазіаморфна/ структура лускоподібного металевого матеріалу, яка має більш розвинуту поверхню ніж у традиційних замінників азбесту: сталевого волокна, базальтового або скловолокна, та синтетичних волокон, забезпечує високу механічну міцність фрикційним композиціям.
В таблиці 1 наведено приклади рецептур фрикційних композицій, що містять традиційно використовувані компоненти, які було застосовано для виготовлення накладок гальмових. Можливо використання запропонованих рецептур для виготовлення широкого спектру тріботехнічних виробів.
Розвинута поверхня лускоподібного металевого матеріалу в поєднанні з фенол формальдегідною смолою забезпечує міцне щеплення наповнювачів з каучуковим зв'язуючим та сприяє утворенню міцного моноліту, що сч ов має високу міцність та незначний знос.
Застосування комбінованого каучуко-смоляного зв'язуючого або його комбінація з вулканізуючою групою в о поєднанні з лускоподібним металевим матеріалом забезпечує високу теплостійкість, стабільність коефіцієнту тертя в інтервалі температур З00 - 50070.
Використання у складі фрикційної композиції комбінації мінеральних /у даному прикладі базальтових/ та с зо СКловолоКон. В поєднанні з лускоподібним металевим матеріалом, одержаним з високою швидкістю охолодження, який не містить на поверхні мастил та залишків-органіки, підвищує адгезію волокнистого со наповнювача, забезпечує високу механічну міцність сумішам. «-
Крім того відомо, що фізико-механічні властивості фрикційних матеріалів залежать від взаємодії термореактивного зв'язуючого з волокнами наповнювачів. Важливим при цьому є наявність у складі со
Зз5 наповнювача волокон різних розмірів. Наявність суттєвої відмітної ознаки, використання лускоподібного « металевого матеріалу з наведеним співвідношенням розмірів, забезпечує утворення єдиної цілісної структури фрикційного матеріалу, яка сприяє одночасній роботі волокон наповнювача при деформації. Таким чином, висока механічна міцність лускоподібного металевого матеріалу та його розвинута поверхня, максимально наближають його до азбесту, і дають можливість створювати фрикційні композиції без застосування «
Концерогенного компоненту. 2 с Застосований у наведеному прикладі виготовлення фрикційної композиції вугільний пил, відомий як компонент здатний поглинати теплову енергію та надавати матеріалам опір при стискуванні в поєднанні із :з» лускоподібним металевим матеріалом, гаранту, високу теплопровідність та швидкий тепловідвід, що підвищує теплостійкість, виключаючи локальний перегрів тріботехнічних виробів при гальмуванні.
Використання у наведених прикладах одержання фрикційної композиції графіту дозволяє знизити рівень ї» шуму при роботі гальмового механізму, що дуже важливо при значному наповненні композиції металомісткими компонентами. бо Наявність окисів алюмінію та заліза у складі глинозему та завізного сурику не забезпечують належної - теплостійкості фрикційним виробам, але мають хорошу адгезійну взаємодію и фенолформальдегідними 5 смолами та каучуками. Введення лускоподібного металевого матеріалу до складу фрикційних композицій, бо наведених у розглянутих прикладах підвищує теплостійкість тріботехнічних виробів.
ГІ Відсутність дефектів на поверхні швидкокристалізованого лускоподібного матеріалу підвищує його міцність у 1,5 - 2 рази і мікротвердість на 30 - 4595 у порівнянні із звичайним сталевим волокном. Завдяки вказаним властивостям, застосування лускоподібного металевого матеріалу у сполученні з компонентами, які традиційно дв Використовуються, забезпечує одержання фрикційних композицій, що мають стабільний коефіцієнт тертя у широкому інтервалі температур.
Ф) Таким чином, наявність вказаної суттєвої відмітної ознаки в поєднанні з відомими компонентами дозволяє ка одержати фрикційний матеріал, який не містить канцерогенного азбесту, з покращеними фрикційно-зносними властивостями та має тривалу і стабільну теплостійкість при температурах до 300"С, короткочасну фрикційну бо теплостійкість при температурах до 500"С і стабільний коефіцієнт тертя.
Виготовлення безазбестової фрикційної композиції проводиться слідуючим способом. Каучук звільняється від тари, навантажується і подається в камеру гумозмішувача. В зимовий час каучук перед пуском у виробництво витримується на протязі доби в приміщенні при температурах не нижче 10"С. Після підготовки інгредієнтів по традиційній технології провидиться зміщування. 65 В камеру гумозмішувача завантажується фенольна смола, каучукове зв'язуюче, частина волокнистого наповнювача, лускоподібний металевий матеріал та сурик залізний.
Через 2 - З хвилини вводиться графіт, глинозем, трьохсерниста сурьма та решта волокнистого наповнювача.
Зміщування продовжується ще їй протязі 2 - З хвилин. Піся введення вулканізуючої групи зміщування проводиться що 1 хвилину.
Тиск повітря в циліндрах верхнього затвору в період змішування 5 - бкгс/см . На протязі всього циклу зміщування стінки гумозмішувача та його ротор охолоджується водою. Тиск охолоджуючої води 2 - З кгс/см.
Після зняття тиску зміщування продовжується на протязі 8 - 10 хвилин.
Загальний цикл змішування -- 15 - 20 хвилин.
Температура суміші по закінченню циклу зміщування 80 - 95760. 70 Із одержаної композиції виготовляють брикети методом холодного формування. Вулканізація брикетів холодного формування проводиться на пресах гарячого формування при питомому тиску на виріб 50 - 60 кгс/см 2 і температурі 170 - 19076.
З метою покращення якості виробів, що випускаються, через 2Осек. з початку циклу вулканізації, проводиться прогазовка брикету при зніманні тиску без відкривання прес-форми. Готові вироби підлягають 75 механічній обробці.
Фрикційно-зносні характеристики, одержані на машині тертя 1 - 77 в режимі стаціонарного тертя на протязі 2 годин і фізико-механічні властивості запропонованої композиції наведені в таблиці 2.
Як видно з таблиці 2, запропонована фрикційна композиція має високі показники міцності, знижений знос фрикційного матеріалу, забезпечує адекватні фрикційно-знессні показники тріботехнічних виробів.
В таблицях З - 5 наведені результати проведення стендових випробувань. Випробування проведені на інерційному та гальмовому стенді по установленій програмі /таблиця 3/.
Вимірювальна апаратура стенду дозволяє реєструвати слідуючі параметри: початкову швидкість гальмування; тиск в гальмовій камері; Ге гальмовий шлях; температуру накладок; о хід потоку гальмової камери; час гальмування.
Із наведених в таблиці 4 результатів випробувань видно, що гальмові накладки, які пройшли випробуванняіз8 СІ запропонованої композиції, забезпечують виконання нормативних вимог по ефективності гальмування, обумовлених Правилами 13 ЕЕКООН. 09
Усереднені силові характеристики гальма автомобіля МАЗ3-64221 /графік 1/ свідчать, що середні величини - гальмових моментів, одержані в гальмі з накладками із запропонованої фракційної композиції вище ніж із відомої композиції і знаходяться в зоні 15-ти процентної зони допустимого розкиду показників ефективності 09 з5 гальмування. чІ
Величини гальмових моментів, одержані при випробуванні накладок, виготовлених із запропонованої композиції і встановлених у гальмовий механізм автомобіля МАЗ3З-64221, вище ніж у накладок, виготовлених із відомої композиції. «
Дані наведені в таблиці 5.
Запропонований склад фрикційної композиції дозволяє одержати тріботехнічні вироби, які не містять - с канцерогенного азбесту, мають стабільний коефіцієнт тертя в широкому інтервалі температур і стабільну ц теплостійкість, забезпечують нормативні вимоги по ефективності гальмування, мають підвищену зносостійкість "» та підвищені величини гальмових моментів. г
Мо п/п Найменування компонентів ГОСТ, ТУ використовуваних компонентів| Пропонована композиція. со - 00000005 55 я. 0 елодет. 01111000 тузвлозавия 303 со 7917 узкокваораов вою Остзвоозтетвтузвзозоговяо 00-00 їз 300 квузкоюдвиломі 11101010 тузвтомевю 30030360 а|(еолрормаледетдна смола сопом 11000000 ТУбовозово во во во 130 80100 ораткнчюадстуртвтоздстуюттеезгостіюттв| 20 25 20... - 81 змереторбанвют 00000000 госттем ом ом ом о 00 тетрамоидтурамдюутьфя 11111 остов ооо 11111111 Баритовий юншентаті 00000 гоставваяя БО з 100 ти тоствоову ліво мо оо мо во 00 вия 00110000 гостмвив 30330 бо
Таблиця 2
Фізию-механічні властивості фрикційної композиції
Характеристика Показник по прикладу |Норма по ТУ 1.1. Коефіцієнт тертя по чавуну марки СЧ-15-32 при температурі 1004-1020 0,47 - 0,53 о48| овЗОла - 0,55 0,40-0,6 1.2. Лінійний знос при випробовуваннях на лабораторній машині тертя, мм /0,08 - 0из| оби! омитюов -0,15 н/б 0,25 то 00000 івикомеханмнівластивоті 01111111 2.1. твердість по Бринеллю, НВ 10/500/30 130-290 2.3. Міцність при стискуванні, мПа 100,0 110,0 н/м 60,0 2.4. Відносне збільшення маси в рідкому середовищі, 90 оо 0,11 0,17 0,2 н/б 1,0 в воді 0,16 013 0,21 0,22 н/б 0,5 в маслі 2.5. Теплостійкість по твердості, МПа! 0 26,0026,0-30,0027,0-31,030,0-38,00 15,0- 35,0
Таблиця З
Програма стендових випробувань гальмових накладок із запропоновано? Композиції
Найменування етапів Швидкість, Привідний Кількість |Температура Примітка км/год тиск гальмувань "С межею | 10001111 см 3 мак 5.|Визначення характеристик ефективності 30 від 1 до 7 бар, через 1 бар 21 -1207 По три гальмузан. на гальмування 40 21 кожному с
БО 21 во 21 со 16 21 «--
Випробування типу 1: 60 30 2,8...3,2) 20 Інтервал - б0с попередній етап основний етап) 600 6,5 1 о 7. Визначення характеристик ефективності | 30 від 1 до 7 бар, через 1 бар) 21 -1207 гальмування після типу 1 40 21 «І
БО 21 60 21 16 21 мк 01000000 «
Зносні випробовування /повторюють 6 40 |0 1,5/100 100" |Температура на початку -в раз/ во 2,610 100" (гальмування с 790 5,55 1207 6030 4,3|100 1507 :з» 60 30 5,535 200" 860 7,01 1007 11111111 Мірюометраю | 17111111
ЧК» со Таблиця 4
Показники ефективності гальмування при випробовуваннях типу 0 та типу 1, результати зносних випробовувань -й Найменування типу випробовувань Пазаметри ефектизності гальмування о 50 Норматив правил Мо 13 |Результати випробовувань
Випробовування типу 0 |Гальмовий момент, мо ; КНМ - 13.9 що) Й 55 5.35
Уповільнення, |д; м. с72
Випробовування типу 1) Гальмовий момент, м! ; КНм - 9,6 ій х40 4,0 оо Уповільнення, )1,м. 672 о,
ГФ) м! 10095 260,0 69,095 ---- ко М " Середній знос для накладок відомої композиції складає 0,37 - 0,4Змм.
Таблиця 5 65 Показники ефективності гальмування при випробуваннях
Показники ефективності гальмування (Відома композиція Запропонована : композиція
Середній гальмовий момент при випробовуваннях типу 0, кН. м
Середній гальмовий момент при випробовуваннях типу 1, кН. м вив

Claims (1)

  1. Формула винаходу Фрикційна композиція, яка включає термореактивне зв'язуюче, що містить фенолформальдегідну смолу та 0 каучук, волокнистий наповнювач, інертний неорганічний наповнювач та неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу, яка відрізняється тим, що як волокнистий наповнювач вона містить закристалізований із швидкістю охолодження, більшою за 10 З "С/сек, лускоподібний металевий матеріал із співвідношенням розмірів довжина : ширина : товщина - 1-200 : 1-60 : 1 або його комбінацію з мінеральними та скловолокнами при такому співвідношенні компонентів, мас. 90: , Термореактивне зв'язуюче 15,0-250 Інертний неорганічний наповнювач 10,0- 30,0 Лускоподібний металевий матеріал або його комбінація з мінеральними та скловолокнами 15,0 -450 Неорганічні порошкоподібні модифікатори тертя та зносу решта до 100,0. с щі в) с (ее) - (ее) «
    - . а г» (ее) - (ее) Ко) іме) бо б5
UA97126215A 1997-12-24 1997-12-24 Фрикційна композиція UA48182C2 (uk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA97126215A UA48182C2 (uk) 1997-12-24 1997-12-24 Фрикційна композиція
RU98122620A RU2160750C2 (ru) 1997-12-24 1998-12-15 Фрикционная композиция

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA97126215A UA48182C2 (uk) 1997-12-24 1997-12-24 Фрикційна композиція

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA48182C2 true UA48182C2 (uk) 2002-08-15

Family

ID=21689235

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA97126215A UA48182C2 (uk) 1997-12-24 1997-12-24 Фрикційна композиція

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2160750C2 (uk)
UA (1) UA48182C2 (uk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10240052B2 (en) 2011-09-30 2019-03-26 Ppg Industries Ohio, Inc. Supercapacitor electrodes including graphenic carbon particles
US10294375B2 (en) 2011-09-30 2019-05-21 Ppg Industries Ohio, Inc. Electrically conductive coatings containing graphenic carbon particles
EP2900597A1 (en) * 2012-09-28 2015-08-05 PPG Industries Ohio, Inc. Electrically conductive coatings containing graphenic carbon particles

Also Published As

Publication number Publication date
RU2160750C2 (ru) 2000-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4373038A (en) Asbestos-free friction material
CN103119120B (zh) 无石棉摩擦材料组合物、使用了该组合物的摩擦材料及摩擦构件
US10302165B2 (en) Non-asbestos friction material composition, friction material using same, and friction member
US3896075A (en) Friction materials
CN103906942A (zh) 用于刹车的摩擦材料
JP2008179806A (ja) ノンアスベスト摩擦材
FR2817004A1 (fr) Materiau de friction pour freins de vehicules et de machines
CN103119121A (zh) 无石棉摩擦材料组合物、使用了该组合物的摩擦材料及摩擦构件
CN107001915A (zh) 摩擦材料组合物、使用了该摩擦材料组合物的摩擦材料和摩擦构件
US4384054A (en) Asbestos-free friction material
KR20110115840A (ko) 브레이크 마찰재 조성물
US4226758A (en) Friction material
JP2009155439A (ja) 摩擦材
US3014884A (en) Friction elements for brakes, clutches and similar mechanisms and methods of making same
UA48182C2 (uk) Фрикційна композиція
Crosa et al. Tribology of polymer composites used as frictional materials
EP0816708B1 (en) Friction material
RU2265630C1 (ru) Фрикционный материал
JPH04314779A (ja) 非石綿系摩擦材料
UA77314C2 (uk) Фрикційна композиція
JP2000265158A (ja) 摩擦材
RU95770U1 (ru) Фрикционное изделие
JP2002173667A (ja) 摩擦材
RU2022977C1 (ru) Полимерная фрикционная композиция
JPH04306288A (ja) 非石綿系摩擦材