UA38880C2 - Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола - Google Patents

Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола Download PDF

Info

Publication number
UA38880C2
UA38880C2 UA2000116368A UA2000116368A UA38880C2 UA 38880 C2 UA38880 C2 UA 38880C2 UA 2000116368 A UA2000116368 A UA 2000116368A UA 2000116368 A UA2000116368 A UA 2000116368A UA 38880 C2 UA38880 C2 UA 38880C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
barrel
diaphragm
lens
reflector
photoreceptor
Prior art date
Application number
UA2000116368A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Георгій Андрійович Брух
Георгий Андреевич Брух
Марат Миколайович Голік
Марат Николаевич Голик
Ігор Євгенович Гринюк
Игорь Евгеньевич Гринюк
Ігор Матвійович Пасько
Игорь Матвеевич Пасько
Original Assignee
Казенне Підприємство "Центральне Конструкторське Бюро "Арсенал"
Казенное Предприятие «Центральное Конструкторское Бюро «Арсенал»
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Казенне Підприємство "Центральне Конструкторське Бюро "Арсенал", Казенное Предприятие «Центральное Конструкторское Бюро «Арсенал» filed Critical Казенне Підприємство "Центральне Конструкторське Бюро "Арсенал"
Priority to UA2000116368A priority Critical patent/UA38880C2/uk
Priority to RU2001100880/28A priority patent/RU2224980C2/ru
Publication of UA38880C2 publication Critical patent/UA38880C2/uk

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Measurement Of Optical Distance (AREA)

Abstract

Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола, в якому формують на початку ствола модульований світловий пучок, спрямовують його вздовж ствола, відбивають від розташованого на кінці ствола відбивача і спрямовують через об'єктив на фотоприймач фотоприймального датчика.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до контрольно-вимірювальної техніки, зокрема, до методів вимірювання деформацій 2 довгомірних конструкцій, наприклад, артилерійських стволів різної довжини та калібрів.
Відомо спосіб вимірювання кутових відхилень об'єктів, реалізуємий пристроєм за а.с Мо1060942 кл. б 01 13 11/00. Цей спосіб полягає в такому. Формують паралельний пучок променів за допомогою діафрагми та об'єктива, спрямовують цей пучок на напівпрозоре дзеркало, модулюють його оптичним затвором, відбивають отриманий пучок дзеркалом, розташованим на контрольованому об'єкті, і формують об'єктивом в площині 70 фотоприймача зображення діафрагми після відбиття пучка від напівпрозорого дзеркала, та після відбиття його від дзеркала, розташованого на контрольованому об'єкті. По розміщенню двох автоколімаційних зображень діафрагми роблять висновки про результати вимірювання.
Недоліком даного способу, що обмежує його застосування, є наявність віньєтування світлових потоків, яке неминучо супроводжує процес вимірювання і впливає на точність. Вплив віньєтування на процес вимірювання 12 зростає при збільшенні кутів розвороту дзеркала і відстані до контрольованого об'єкта. Традиційні засоби боротьби з цим явищем - збільшення розмірів об'єктивів та відбивачів. Як наслідок - збільшення габаритів приладів та їх ваги. Цей шлях не завжди прийнятний, враховуючи габаритні та вагові обмеження при проектуванні вимірювальних приладів.
Найбільш близьким за технічною суттю до винаходу, що заявляється, є відомий спосіб вимірювання вигину 20 артилерійського ствола (див. Зарубежная военная техника. Обзорьі, серия Оптика в средствах вооружения и военной технике; вьіп.20 (40), 1985 г., С. 87-88), який прийнято за прототип.
В основу даного способу покладено формування на початку ствола модульованого світлового пучка, спрямування його вздовж ствола, відбиття від розташованого на кінці ствола дзеркала і спрямування цього світлового пучка на фотоприймач фотоприймального датчика. Причому світловий пучок відбивають дзеркалом с 29 під кутом до падаючого пучка и по куту повороту пучка визначають кут повороту дзеркала, величина якого (39 відповідає величині вигину.
У зв'язку з тим, що при пострілі на кінець ствола, а отже і дзеркала, діють великі динамічні сили, а також мають місце додаткові кутові повороти дзеркала, які не залежать від величини вигину, а наприклад, від коливань температури, виникають додаткові похибки при вимірюванні. Крім того, у пристроях, реалізуючих даний о 30 спосіб, існує перемінне віньєтування, яке призводить до зміни параметрів інформаційного сигналу і, с відповідно, до значного ускладнення процесу вимірювання, погіршенню точності вимірювання, збільшенню розмірів та ваги пристроїв. со
В основу винаходу поставлено завдання розробити спосіб точного вимірювання вигину артилерійського Ге) ствола при існуванні кутової нестабільності відбивача. Досягається це тим, що у способі вимірювання вигину
Зо артилерійського ствола в основу якого покладено формування на початку ствола модульованого світлового о пучка, спрямування його вздовж ствола, відбиття світлового пучка від. розташованого на кінці ствола відбивача і направлення його через об'єктив на фотоприймач фотоприймального датчика, формують в площині діафрагми, розташованій безпосередньо перед відбивачем, світлову зону з розмірами більшими за суму розмірів діафрагми « та діапазону вимірювань, безперервно в процесі вимірювань відбивають світловий пучок у напрямку, З 50 паралельному лінії, що з'єднує центри об'єктива і діафрагми, формують об'єктивом зображення діафрагми на с фотоприймачі, вимірюють лінійні зміщення діафрагми відносно візірної осі фотоприймального датчика, величину
Із» вигину ствола визначають за результатами ділення виміряної величини зміщення діафрагми на відому відстань між нею та об'єктивом фотоприймального датчика.
Таким чином, відбитий світловий пучок спрямовується в зворотному напрямку завжди по одному і тому ж 45 оптичному шляху навіть при кутовій нестабільності відбивача, що забезпечує попадання світлового пучка в о об'єктив фотоприймального датчика без віньєтування і, отже, більш високу точність вимірювання, а також
Ге | виключає похибки, визвані кутовою нестабільністю відбивача. Відповідно в пристроях, реалізуючих заявляємий спосіб, показники фотоприймального датчика змінюються тільки при лінійному зміщенні відбивача, со спричиненому деформацією ствола. о 20 Суть винаходу пояснюється одним з варіантів пристрою, реалізуючого спосіб, схему якого зображено на кресленні, де: мк 1 - ствол; 2 - діафрагма;
З - відбивач; 52 4 - фотоприймальний датчик;
ГФ) 5 - об'єктив; юю 6- випромінювач; 7 - фотоприймальник; 8 - світлоділильник; 60 9 - візирна вісь фотоприймального датчика; - світлова зона.
Діафрагма 2 та відбивач З розміщені на кінці ствола 1. Відбивач З виконано з трьома відбивними взаємоперпендикулярними гранями (наприклад, трипельпризма). Такий відбивач має властивість відбивати світловий пучок паралельно падаючому. Фотоприймальний датчик 4 розміщено на початку ствола і він містить в бо собі об'єктив 5, випромінювач 6, фотоприймач 7 і світлоділильник 8. Візирна вісь 9. фотоприймального датчика
4 проходить через центр об'єктива 5 і фотоприймача 7. В площині діафрагми 2 формується світлова зона 10, розміри якої більші за суму розмірів діафрагми 2 і діапазону вимірювань.
Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола здійснюється таким чином.
Модульоване світло від випромінювача б , проходячи світлоділильник 8, формується об'єктивом 5 в модульований світловий пучок, який спрямовується вздовж ствола 1 на діафрагму 2. Світловий пучок освітлює повністю усю діафрагму 2 під час її переміщувань відносно візирної осі 9. Це досягається завдяки тому, що світлова пляма в площині діафрагми 2 більша або однакова з величиною, що дорівнює сумі габаритних розмірів діафрагми 2 та величини діапазону її переміщування. 70 Проходячи діафрагму 2, світловий пучок потрапляє на відбивач З, від якого відбивається у строго протилежному напрямку, і, знову проходячи діафрагму 2, потрапляє на об'єктив 5, який формує зображення діафрагми на фотоприймачі 7 фотоприймального датчика 4.
Вигин ствола 1 завжди приводить до лінійного зміщення кінця ствола і, відповідно, діафрагми 2 з визначеною пропорцією. Це лінійне зміщення діафрагми 2 відносно візирної осі 9 фотоприймального датчика 4 7/5 призводить до зміщення зображення діафрагми 2 на фотоприймачі 7. За величиною цього зміщення визначають величину зміщення діафрагми 2. Відстань між об'єктивом 5 і діафрагмою 2 -- відомо. Таким чином величину вигину визначають за результатом ділення величини зміщення діафрагми 2 на відому відстань між нею і об'єктивом 5 фотоприймального датчика 4.
При технічній реалізації пристрою, з використанням способу, що заявляється, діафрагму може бути виконано 2о їз металевої пластини з отвором, форма якого залежить від типу фотоприймача і принципу побудови фотоприймального датчика. Відбивач може бути виконано у вигляді трьох взаємоперпендикулярних дзеркал або трипельпризми (наприклад, М.М. Русинов и др., Вьічислительная оптика, 1984 г., Л. С. 114,115).
Фотоприймальний датчик, основними елементами якого є об'єктив, фотоприймач і відбивач може бути виконано в різних варіантах. Фотоприймальні датчики, які містять в собі ці елементи, описані в різних сч ов джерелах інформації (наприклад, Д.А. Аникс, К.М. Константинович и др., Вьісокоточнье угловне измерения,
Москва, Машиностроение, 1987г., С.339-346). (8)
Внаслідок використання при реалізації цьго способу відбивача з трьома відбивними гранями (наприклад, трипельпризми) , який не відхиляє відбиті від нього промені при своєму повороті, пучок світла, що вийшов з діафрагми, після відбиття піде тим самим шляхом, що і падаючий і завжди буде попадати у об'єктив. Тому о зо Кутова нестабільність відбивача відносно артилерійського ствола не буде викликати зміни у показниках фотоприймального датчика і, відповідно, впливати на похибку вимірювання. Зміна показників фотоприймального со датчика буде тільки при лінійних зміщеннях діафрагми разом з відбивачем відносно візирної осі, яке завжди со пропорційне вигину ствола. Діапазон вимірювання при цьому способі визначається габаритами освітленої зони в площині діафрагми. Габарити освітленої зони завжди можна виконати більшими ніж діаметр об'єктива. со
Віньєтування також практично відсутнє, що дозволяє підтримувати постійну амплітуду сигналу при лінійних со зміщеннях діафрагми та полегшує його обробку.

Claims (1)

  1. Формула винаходу «
    | | й т с Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола, в якому формують на початку ствола модульований світловий пучок, направляють його вздовж ствола, відбивають світловий пучок від розміщеного на кінці ствола :з» відбивача і направляють його через об'єктив на фотоприймач фотоприймального датчика, який відрізняється тим, що формують в площині діафрагми, розташованої безпосередньо перед відбивачем, світлову зону з розмірами, більшими за суму розмірів діафрагми та діапазону вимірювань, безперервно в процесі вимірювання с відбивають світловий пучок в напрямку, паралельному лінії, що з'єднує центри об'єктива і діафрагми, формують об'єктивом зображення на фотоприймачі, виміряють лінійне зміщення діафрагми відносно візирної осі бо фотоприймального датчика, величину вигину ствола визначають за результатами ділення виміряної величини оо зміщення діафрагми на відому відстань між нею та об'єктивом фотоприймального датчика. о 50 (42)
    Ф) іме) 60 б5
UA2000116368A 2000-11-10 2000-11-10 Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола UA38880C2 (uk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2000116368A UA38880C2 (uk) 2000-11-10 2000-11-10 Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола
RU2001100880/28A RU2224980C2 (ru) 2000-11-10 2001-01-09 Способ измерения изгиба артиллерийского ствола

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2000116368A UA38880C2 (uk) 2000-11-10 2000-11-10 Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA38880C2 true UA38880C2 (uk) 2004-01-15

Family

ID=34391052

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2000116368A UA38880C2 (uk) 2000-11-10 2000-11-10 Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2224980C2 (uk)
UA (1) UA38880C2 (uk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2461797C1 (ru) * 2010-07-15 2012-09-20 Открытое Акционерное Общество "Пеленг" Устройство для измерения изгиба артиллерийского ствола
RU2471148C1 (ru) * 2011-06-29 2012-12-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Санкт-Петербургский национальный исследовательский университет информационных технологий, механики и оптики" (НИУ ИТМО) Устройство для контроля поворота объекта
RU198702U1 (ru) * 2019-12-13 2020-07-23 Акционерное общество "Центральный научно-исследовательский институт "Буревестник" Датчик изгиба ствола

Also Published As

Publication number Publication date
RU2224980C2 (ru) 2004-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6975410B1 (en) Measuring device
US4534637A (en) Camera with active optical range finder
US20060164630A1 (en) Method and measuring device for contactless measurement of angles or angle changes on objects
JP3631756B2 (ja) 反射性目標マークの位置を決定する光学装置
US5513000A (en) Autocollimator
CN109387161A (zh) 一种自准直系统
US4464974A (en) Device for the shooting simulation of sight-controlled missiles
US6057916A (en) Automatic inclination corrector and inclination sensor using an automatic inclination corrector
SE519186C2 (sv) Skjutsimulatorer
KR100590232B1 (ko) 널 정렬 광학계를 구비하는 대구경 반사 망원경
US4678324A (en) Range finding by diffraction
UA38880C2 (uk) Спосіб вимірювання вигину артилерійського ствола
EP0343158B1 (en) Range finding by diffraction
RU162917U1 (ru) Устройство юстировки двухзеркальной оптической системы
US20080130014A1 (en) Displacement Measurement Sensor Using the Confocal Principle with an Optical Fiber
RU2461797C1 (ru) Устройство для измерения изгиба артиллерийского ствола
RU2682842C1 (ru) Углоизмерительный прибор
RU2644994C1 (ru) Датчик угла поворота
RU161643U1 (ru) Автоколлимационная центрировочная труба
RU2359224C2 (ru) Лазерное устройство для измерения отклонений отдельных участков поверхностей объектов от референтного направления
RU2366893C1 (ru) Устройство измерения угловых и линейных координат объекта
RU198702U1 (ru) Датчик изгиба ствола
RU2769305C1 (ru) Автоколлиматор
RU2773278C1 (ru) Способ измерения перемещений изображения марки в цифровых автоколлиматорах и устройство для его осуществления
RU2820599C1 (ru) Устройство автоматической юстировки двухзеркальной телескопической системы с заданным направлением выходного излучения относительно направления визирования