UA35380A - Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна - Google Patents

Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна Download PDF

Info

Publication number
UA35380A
UA35380A UA99105384A UA99105384A UA35380A UA 35380 A UA35380 A UA 35380A UA 99105384 A UA99105384 A UA 99105384A UA 99105384 A UA99105384 A UA 99105384A UA 35380 A UA35380 A UA 35380A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
fan
blade
inflow
flow
turbo
Prior art date
Application number
UA99105384A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Владислав Вадимович Панін
Владислав Вадимович Панин
Сергій Олексійович Дмитрієв
Сергей Алексеевич Дмитриев
Володимир Вікторович Козлов
Владимир Викторович Козлов
Іван Іванович Гвоздецький
Иван Иванович Гвоздецкий
Original Assignee
Київський Міжнародний Університет Цивільної Авіації
Киевский международный университет гражданской авиации
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Київський Міжнародний Університет Цивільної Авіації, Киевский международный университет гражданской авиации filed Critical Київський Міжнародний Університет Цивільної Авіації
Priority to UA99105384A priority Critical patent/UA35380A/uk
Publication of UA35380A publication Critical patent/UA35380A/uk

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Control Of Positive-Displacement Air Blowers (AREA)

Abstract

Запропонований винахід має відношення до компресоробудування та авіаційного моторобудування і може бути використаний для розширення діапазону стійкої роботи та підвищення напірності вентиляторів турбореактивних двоконтурних двигунів. Лопатка вентилятора містить замок, перо.

Description

Запропонований винахід має відношення до компресоробудування та авіаційного моторобудування і може бути використаний для розширення діапазону стійкої роботи та підвищення напірності вентиляторів турбореактивних двоконтурних двигунів (ТРДД).
Відомі лопатки вентиляторних ступеней, які мають передкрилки (1), та вентиляторні лопатки для ТРДД з високим ступенем двоконтурності, які мають роздвоєний профільний переріз в кореневій частині (2). Зазначені лопатки застосовують для розширення діапазону стійкої роботи вентиляторів.
Крім того, розширення діапазону беззривних режимів забезпечується використанням поворотних робочих лопаток вентилятора |ЗІ.
Але ТРДД з поворотними робочими лопатками вентилятора конструктивно складний через необхідність застосування механізму повороту лопаток і редуктора між турбіною вентилятора та вентилятором, колова швидкість якого обмежена за умовами міцності.
Найбільш близькою до винаходу за технічною суттю та за резальтатом, що досягається при його використанні, є лопатка вентилятора з передкрютками ||, яка обрана в якості прототипу.
До недоліків прототипу слід віднести складність забезпечення достатньої міцності та жорсткості конструкції при попаданні сторонніх предметів у двигун. Недоліком прототипу також є зменшення ККД ступені в периферійній частині. Де відносні швидкості надзвукові, а наявність геометричне незмінної системи з двох передніх кромок (лопатки та передкрилку) не дозволяє створити стійку систему косих стрибків ущільнення.
Технічна задача винаходу полягає в збільшенні запасу газодинамічної стійкості і напірності вентиляторів
ТРДД високого ступеня двоконтурності.
В основу винаходу покладено завдання створити лопатку вентилятора ТРДД, в якій нове виконання передньої кромки (з напливом у кореневій частині) дозволило б забезпечити збільшення площі кореневого перерізу лопатки і утворити вихор, а отже, область низького статичного тиску, яка сприяє місцевому розгону потоку і затягує відрив примежового шару до більших кутів атаки, і за рахунок цього збільшуються міцність та запас стійкої роботи ступені вентилятора.
Поставлене завдання вирішується тим. що лопатка вентилятора ТРДД містить замок та перо, яке згідно з винаходом, має наплив на передній кромці.
На фіг. 1 схематично зображена ступень вентилятора сучасного ТРДД, в якій використана лопатка пропонованої конструкції.
На фіг. 2 зображено загальний вигляд лопатки вентилятора, що заявляється.
Лопатка, що заявляється, містить замок 1, наплив 2 та перо 3.
Розміри напливу визначаються, виходячи з умови утворення найбільш стійкого до руйнування вихоря, що стікає з передньої кромки напливу.
Радіальний розмір напливу гн обирається, виходячи з умови Ін Іс» де Ін - радіус, що визначає початок зони надзвукового обтікання лопатки, а також таким чином, щоб забезпечити вихід вихорю, що утворюється, у зовнішній контур двигуна вище розділювача потоків 4, радіус якого гр.
Кут стріловидності напливу Ж змінюється від значення, близького до нуля біля втулки, до значення, близького до 907 в точці зламу передньої кромки, виходячи з того, що при х-90 досягається найменше співвідношення швидкості обертання частинок у вихорі та осьової складової швидкості повітря, а отже, 1 найбільша стійкість вихорю до руйнування |41.
Робота пропонованої лопатки вентилятора ТРДД як відомо із теорії авіаційних двигунів І5). при суттєвому (на 15...20905) зменшенні частоти обертання ротора вентилятора (а відповідно і колової швидкості потоку), відносно розрахункових значень, спостерігається відносно більше зменшення осьової складової швидкості потоку.
Внаслідок цього відбувається збільшення кута між вектором відносної швидкості потоку і хордою лопатки. При зростанні цього кута до критичних значень починається відрив потоку від випуклої поверхні профілю лопатки і перехід ступені вентилятора на неприпустимий нестійкий (зривний) режим роботи. Причому, у випадку лопаток вентилятора, що мають відносно велику довжину, зрив потоку починається переважно в периферійній частині лопатки (51.
При обертанні пропонованої лопатки вентилятора з кутовою швидкістю 9 (фіг. 2) виникає різниця тисків повітря на увігнутій і випуклій частині не тільки пера 3, але і напливу 2. Внаслідок цього перепаду тиску на відносно низькому напливі 2 починається перетікання повітря з зони підвищеного тиску (на увігнутій поверхні профілю). до зони пониженого тиску (на випуклій поверхні профілю). Таке перетікання повітря утворює вихор, тобто спіралеподібний рух повітря, показаний на фіг 2. Швидкість руху повітря у вихорі збільшується, а його тиск - відповідно знижується.
Завдяки наявності цього вихору до зони пониженого тиску на випуклій поверхні пера лопатки надходить додаткова частина повітря, що збільшує місцеву осьову швидкість руху потоку на випуклій поверхні пера лопатки, віддаляючи таким чином початок відриву потоку від випуклої поверхні пера лопатки до більш низьких значень кутової швидкості 9» а значить і до більш низьких значень частоти обертання, тобто затягуючи зрив потоку і підвищуючи запас газодинамічної стійкості лопатки вентилятора.
Збільшення міцності і жорсткості пропонованої лопатки відбувається завдяки тому, що наплив 2 збільшує площу тільки прикореневого перерізу лопатки, де колові швидкості, а значить і відцентрові сили. невеликі. Разом з тим, збільшення площі прикореневого перерізу лопатки з напливом обумовлює зменшення механічних напружень і деформації лопатки при дії відцентрових і газодинамічних навантажень,
Запобігання негативного впливу вихорю, що створюється внаслідок наявності напливу, на роботу і вібраційний стан лопаток внутрішнього контуру, які встановлюються за вентилятором, забезпечується завдяки тому, що радіальний розмір напливу Гн (див Фіг. 1) перевищує радіус гр розділювача потоків 4. Внаслідок цього вихор, що відривається від лопатки вентилятора ТРДД з напливом, буде відводитись у зовнішній контур ТРДД, не викликаючи вібрації деталей компресора високого тиску.
На відміну від прототипу, в заявленій конструкції лопатки вентилятора ТРДД не буде також спостерігатись зниження ККД при роботі вентилятора при високих значеннях частоти обертання, тобто при надзвуковій відносній швидкості потоку. Пояснюється це тим, що в місці переходу від напливу 2 до пера 1 у цьому випадку буде утворюватись додатковий косий стрибок ущільнення. А утворення додаткових косих стрибків ущільнення, як показано в (5, стор. 93-96Ї, сприяє підвищенню ККД процесу стискування повітря при надзвуковому обтіканні лопатки,
Дія напливу проявляється таким чином: за рахунок перетікання повітря через кромку напливу з області підвищеного тиску в область зменшеного тиску утворюється вихор і, отже, область низького статичного тиску, яка сприяє місцевому розгону потоку, що віддаляє відрив примежового шару до більших кутів атаки.
Джерела інформації, які взяті до уваги при експертизі: 1. Іамог М.М., Мипіну К.5., Каг 5. Те іпігосіисійп ої Ієадіпд едде віаїв юЮ ітргоме Ше ой-девідп репогтегв ої ахіа! Пож/ Тапв /Лпі. Сопі. Рап Оез. Апа Аррі., сага, Зері., 1982. Стапіневіа. - 1982. - Р. 281-295 (прототип). 2. Пат. 2106193 Великобритания, МКИ РО105/14. Тигротаснпіпе гоїог Біаде /б5пеН Іеопагйа в(апієу (Великобритания); КоїІ5-Воусе 4. - Мо 8128947; Заявл. 14.09.82; Опубл. 07.04.83; НКИ РМ. 3. Пономарев Б.А. Настоящее и будущее авиационньїх двигателей. - М.: Воениздат, 1982. - С.197-199. 4. Чжен П.К. Отрьівньсе течения: Пер. с англ. - М.: Мир, 1973, том второй. - С. 207-211. 5. Нечаєв Ю.Н., Федоров Р.М. Теория авиационньх двигателей. Часть 1. - М.: "Машиностроение", 1977, С. 93-96 та с. 133-137. ! ; сп БІЙ | Л (Я ро ' п
Фо біошиюшвийЬ 4 «щотьнй Ф у т плити о пилонщаннатнйше З
Фіг. 1
ГА) з
Переткання хх 2 1 -
Фіг. 2

Claims (1)

  1. Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна, що містить замок, перо, відрізняється тим, що має в кореневій частині наплив на передній кромці.
UA99105384A 1999-10-01 1999-10-01 Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна UA35380A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA99105384A UA35380A (uk) 1999-10-01 1999-10-01 Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA99105384A UA35380A (uk) 1999-10-01 1999-10-01 Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA35380A true UA35380A (uk) 2001-03-15

Family

ID=74204155

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA99105384A UA35380A (uk) 1999-10-01 1999-10-01 Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA35380A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3502416B1 (en) Inlet guide vane and corresponding gas turbine engine
US7549839B2 (en) Variable geometry inlet guide vane
US6283705B1 (en) Variable vane with winglet
US6071077A (en) Swept fan blade
KR100566759B1 (ko) 터빈 노즐 베인
US20170030375A1 (en) Axial Flow Compressor, Gas Turbine Including the Same, and Stator Blade of Axial Flow Compressor
US6358003B2 (en) Rotor blade an axial-flow engine
EP3249232B1 (en) Compression system for a turbine engine
US5238364A (en) Shroud ring for an axial flow turbine
US20180119619A1 (en) Gas turbine engine with bleed slots and method of forming
JPH11141307A (ja) ガスタービンエンジンのロータ段の振動を制御する装置
JPS5810600B2 (ja) 軸流圧縮機のケ−シング
RU2336421C2 (ru) Вращающаяся лопатка турбореактивного двигателя и вращающийся узел турбореактивного двигателя
EP1260674B1 (en) Turbine blade and turbine
WO2020035348A1 (en) Outlet guide vane
US5460488A (en) Shrouded fan blade for a turbine engine
US2749027A (en) Compressor
US10982566B2 (en) Turbine and gas turbine
CN110778367B (zh) 带有肋的叶片节段
JP4184565B2 (ja) 蒸気タービンノズルおよびその蒸気タービンノズルを用いた蒸気タービン
UA35380A (uk) Лопатка вентилятора турбореактивного двоконтурного двигуна
EP2778346B1 (en) Rotor for a gas turbine engine, corresponding gas turbine engine and method of improving gas turbine engine rotor efficiency
CN108869396B (zh) 压缩机翼型部件
RU2794951C2 (ru) Лопатка газотурбинного двигателя с правилом максимальной толщины с большим запасом прочности при флаттере
CN110778532A (zh) 用于涡轮发动机压气机的气隙翅片