UA26265U - Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds - Google Patents

Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds Download PDF

Info

Publication number
UA26265U
UA26265U UAU200705177U UAU200705177U UA26265U UA 26265 U UA26265 U UA 26265U UA U200705177 U UAU200705177 U UA U200705177U UA U200705177 U UAU200705177 U UA U200705177U UA 26265 U UA26265 U UA 26265U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
wells
gas
rock
working
degassing
Prior art date
Application number
UAU200705177U
Other languages
English (en)
Inventor
Oleksii Oleksandrovy Rubinskyi
Mykhailo Fedorovych Ryzhkov
Valentyna Mykhailivn Muraviova
Yurii Viktorovych Manzhos
Original Assignee
State Makiivka Scient Res I Fo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by State Makiivka Scient Res I Fo filed Critical State Makiivka Scient Res I Fo
Priority to UAU200705177U priority Critical patent/UA26265U/uk
Publication of UA26265U publication Critical patent/UA26265U/uk

Links

Landscapes

  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Опис винаходу
Запропоноване технічне рішення належить до гірничої промисловості і може бути використане для 2 запобігання раптовим викидам вугілля та газу і зниження газовості вуглепородного масиву.
Відомий спосіб дегазації викидонебезпечних і газоносних пластів вугілля, що полягає у випереджальному відпрацьовуванні захисного пласта, бурінні свердловин у породи міжпластя, розміщенні у свердловинах зарядів вибухової речовини і знеміцненні порід міжпластя шляхом висадження зарядів вибухової речовини в свердловинах, причому з першої свердловини, що пробурюється, відбирають породні керни по кожному з 710 перетинаних свердловиною шарів порід міжпластя, визначають величину газопроникності кожного породного шару і середню величину газопроникності всіх порід міжпластя, виявляють слабопроникні породні шари шляхом порівняння величини газопроникності кожного породного шару із середньою величиною газопроникності, причому до слабопроникних відносять породні шари, для яких значення газопроникності нижче від середньої величини, не менше ніж на 10 95, і піддають знеміцненню слабопроникні шари |див. авт. свід Мо1435800, колишн. 72 СРСР, Е?21Е5/00, опубл. 07.11.88, Б. в. Мо411.
Недоліком способу є те, що попередню оцінку властивостей породного масиву (і оцінку ефективності заходів) роблять за газопроникністю породи, для чого бурять дві експериментальні свердловини - одну до проведення заходу, другу - після проведення. Відповідно до структурної геології гірських порід залежно від цілого ряду впливів і некомпенсованих зусиль як природного, так і техногенного походження, на визначених ділянках породи можуть існувати або штучно виникати розриви її суцільності, просторова орієнтація яких, а також довжина і їх зяяння мають різні якісні та кількісні параметри. Тому, для регіональної оцінки властивостей породного масиву доцільно робити визначення не тільки його газопроникності, але й досліджувати тріщинуватість шляхом буріння не менше З розвідувальних свердловин (Ильницкая Е.И. и др. Свойства горньїх пород и методь их определения.
М. Недра, 1969, - 392 с.|.
У основу корисної моделі поставлено завдання зі створення такого способу дегазації викидонебезпечних і в газоносних пластів, у якому розширення зони досліджуваних шарів породного масиву на газопроникність і тріщинуватість дозволяє визначити напрямок буріння робочих свердловин для знеміцнення слабопроникних шарів породи уздовж основної системи тріщин, забезпечуючи тим самим можливість підвищення ефективності оброблення вуглепородного масиву. о
Поставлене завдання розв'язується за рахунок того, що в способі дегазації викидонебезпечних і газоносних Ге) пластів, що полягає в бурінні з польової виробки або дільничних виробок, що оконтурюють виїмковий стовп на захисному пласті, розвідувальної і робочих свердловин на захищений пласт, визначенні газопроникності порід за сч аналізом відібраного породного керна й торпедуванні слабопроникного породного шару, відповідно до корисної «о моделі, Через кожні 90-1400м по довжині виробки бурять не менше трьох розвідувальних свердловин, по 3о відібраних кернах визначають напрямок основної і другорядної систем тріщин, а робочі свердловини бурять сч уздовж цих систем.
У способі пропонується розташовувати робочі свердловини таким чином, щоб на 10,0м2 слабопроникного шару припадала одна свердловина. Визначення тріщинуватості дозволяє оптимізувати кількість робочих « дю свердловин, якщо їх розташовувати уздовж основної системи тріщин між розвідувальними свердловинами. -о
На фігурі 1 наведено схему буріння свердловин для торпедування слабо-проникних порід з польової виробки с (розріз за простяганням пластів); на фігурі 2 - те ж, вхрест простягання, де А дл - кут падіння захисного пласта, :з» град.; на фігурі З - схема розташування основної і другорядної систем тріщин.
На фігурах наведено такі позначення. Польова виробка 1, виїмкова дільниця 2 на захисному пласті, захищений (небезпечний) пласт 3, розвідувальні свердловини 4, слабопроникний породний шар 5, свердловини юю 395 6 для торпедування (робочі свердловини).
Спосіб здійснюють так. (о) З польової виробки 1 (чи з дільничних виробок, що оконтурюють виїмковий стовп на захисному пласті), через юю кожні 90-100Ом по її довжині бурять серію з трьох розвідувальних свердловин 4 діаметром 45 мм, розташовуючи їх таким чином, щоб дотримувався вихід свердловин на вугільний пласт у верхній, середній і нижній частинах (о) 50 лави, планованої до відпрацьовування на захищеному пласті З (див. фігуру 2). У процесі буріння поінтервально сп відбирають керни, за якими визначають, по-перше, вихід свердловин на вугільний пласт, по-друге, коефіцієнт проникності, по-третє, уточнюють напрямок систем тріщин: основних К та другорядних г. Буріння розвідувальних свердловин 4 проводять до захищеного пласта, з якого відбирають проби для визначення газоносності, після чого здійснюють контроль швидкості газовиділення. 59 Визначивши найменш проникні шари порід, позначають напрямок буріння робочих свердловин 6 відповідно с до основної системи тріщин К. Робочі свердловини призначено для створення системи штучних тріщин у слабопроникному породному шарі за рахунок висадження в них зарядів вибухових речовин - торпедування слабопроникного шару. Глибину робочих свердловин вибирають з розрахунку повного перетинання слабопроникного породного шару. Заряд вибухової речовини розташовують у свердловині таким чином, щоб бо довжина заряду була на 5,0-10,095 більше від потужності цього шару. Масу заряду розраховують як для камуфлетного висадження (вибух не робить видимого впливу на устя свердловини), ураховуючи товщину породної пробки між слабопроникним шаром і гірничою виробкою, з якої пробурені свердловини, і потужність слабопроникного шару.
Як забійний матеріал треба використовувати поліетиленові рукави, поміщені в робочу свердловину поверх бо заряду вибухової речовини і заповнені водою до устя свердловини.
Збільшення кількості розвідувальних свердловин оптимізує необхідність проведення заходів щодо збільшення проникності породного масиву. Напрямок розміщення робочих свердловин уздовж основної системи тріщин К, дозволяє збільшити відстань між ними, тому що в цьому разі радіус їх взаємного впливу може досягати 150м. При цьому спостерігається вплив процесів знеміцнення уздовж основної і другорядної систем тріщин г, що збільшує дегазацію пластів.
Про ефективність заходів судять зі зниження швидкості газовиділення з розвідувальних свердловин протягом 1-2 годин після торпедування. Якщо внаслідок впливу швидкість газовиділення не міняється, бурять додаткові свердловини, розташовуючи їх між робочими та сусідніми розвідувальними (у тому же напрямку) (див. фігуру 3). 7/0 Зону вугільного пласта вважають захищеною, якщо в результаті проведених заходів швидкість газовиділення з розвідувальних свердловин знизилася мінімум у 2 рази протягом 1-2 годин. Зменшення швидкості газовиділення свідчить про зниження газового тиску в захищеному пласті за рахунок дренування газу через штучно утворену торпедуванням систему тріщин у напрямку польової виробки.
Остаточний висновок про ефективність проведення заходів здійснюють під час відпрацьовування захищеного /5 пласта. Його газоносність порівнюють з газоносністю, визначеною до виконання заходів щодо знеміцнення слабопроникних породних шарів. Зниження газоносності не менше ніж на 3095 свідчить про ефективність проведених заходів.

Claims (1)

  1. Формула винаходу Спосіб дегазації викидонебезпечних і газоносних вугільних пластів, що полягає в бурінні з польової виробки або дільничних виробок, що оконтурюють виїмковий стовп на захисному пласті, розвідувальної і робочих свердловин на захищений пласт, визначенні газопроникності порід за аналізом відібраного породного керна й торпедуванні слабопроникного породного шару, який відрізняється тим, що через кожні 90-100 м по довжині виробки бурять не менше трьох розвідувальних свердловин, по відібраних кернах визначають напрямок - основної і другорядної систем тріщин, а робочі свердловини бурять уздовж цих систем. ІФ) (Се) с (Се) с
    - . и? іме) (о) іме) (о) сл 60 б5
UAU200705177U 2007-05-11 2007-05-11 Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds UA26265U (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200705177U UA26265U (en) 2007-05-11 2007-05-11 Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200705177U UA26265U (en) 2007-05-11 2007-05-11 Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA26265U true UA26265U (en) 2007-09-10

Family

ID=38799869

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200705177U UA26265U (en) 2007-05-11 2007-05-11 Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA26265U (uk)

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102094669A (zh) * 2010-12-24 2011-06-15 中国矿业大学 三位立体分源卸压瓦斯治理方法
CN102635391A (zh) * 2012-04-28 2012-08-15 陈凤平 瓦斯突出的防治方法
CN103321669A (zh) * 2013-07-08 2013-09-25 中国矿业大学(北京) 深孔定向预裂爆破低透气煤层增透的方法
CN103835748A (zh) * 2014-02-20 2014-06-04 贵州盘江煤层气开发利用有限责任公司 一种地面钻井抽采瓦斯的方法及装置
CN104405433A (zh) * 2014-10-21 2015-03-11 中煤科工集团重庆研究院有限公司 一种煤层瓦斯抽采效果动态评价方法

Cited By (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102094669A (zh) * 2010-12-24 2011-06-15 中国矿业大学 三位立体分源卸压瓦斯治理方法
CN102094669B (zh) * 2010-12-24 2012-11-28 中国矿业大学 三位立体分源卸压瓦斯治理方法
CN102635391A (zh) * 2012-04-28 2012-08-15 陈凤平 瓦斯突出的防治方法
CN102635391B (zh) * 2012-04-28 2014-02-12 陈凤平 瓦斯突出的防治方法
CN103321669A (zh) * 2013-07-08 2013-09-25 中国矿业大学(北京) 深孔定向预裂爆破低透气煤层增透的方法
CN103321669B (zh) * 2013-07-08 2015-05-27 中国矿业大学(北京) 深孔定向预裂爆破低透气煤层增透的方法
CN103835748A (zh) * 2014-02-20 2014-06-04 贵州盘江煤层气开发利用有限责任公司 一种地面钻井抽采瓦斯的方法及装置
CN104405433A (zh) * 2014-10-21 2015-03-11 中煤科工集团重庆研究院有限公司 一种煤层瓦斯抽采效果动态评价方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Cao et al. CO2 gas fracturing: A novel reservoir stimulation technology in low permeability gassy coal seams
CN106761912B (zh) 一种适合于不稳定岩层的高效上向进路分层充填采矿方法
CN104005415B (zh) 微风化花岗岩中地下连续墙的高效成槽施工方法
CN106089296B (zh) 一种煤层顶板离层水的防治办法
CN106288995B (zh) 一种逐孔起爆爆破处理废弃采空区方法
RU2472931C1 (ru) Способ управления труднообрушающейся кровлей при отработке газоносных пластов в лавах с механизированными комплексами
Kazanin et al. Numerical study of the air-gas dynamic processes when working out the Mosshny seam with longwall faces
CN108361011B (zh) 从井下巷道定向水力压裂控制采动影响范围的方法
CN110645039A (zh) 一种厚硬顶板冲击地压与瓦斯复合灾害综合防治方法
UA26265U (en) Method for degassing outburst-dangerous and gas-bearing coal beds
CN112780340A (zh) 一种煤矿井上下区域超前防治冲击地压的方法
CN105953671A (zh) 一种硅质板岩石方边坡开挖施工方法
RU2448249C2 (ru) Способ подземной разработки мощных залежей полезных ископаемых
CN102435114A (zh) 隧道下大导坑超前及后续扩挖法爆破震动控制施工方法
Leśniak et al. Application of long-reach directional drilling boreholes for gas drainage of adjacent seams in coal mines with severe geological conditions
Mishra et al. Blast-induced caving from surface over continuous miner panel at a 110m cover in an Indian mine
RU2664281C1 (ru) Способ разработки кимберлитовых месторождений
CN110230959A (zh) 一种石质路堑边坡控制爆破方法
Konicek Destressing
Avdeev et al. The geomechanical state of the mine «Mnogovershinnoe» lower levels monitoring
Catalan Implementation and assessment of intensive preconditioning for cave mining applications
CN113404498A (zh) 一种采用新型爆破方式的vcr采矿方法
RU2273734C1 (ru) Способ защиты калийных рудников от затопления
RU2471988C1 (ru) Способ комбинированной разработки месторождений
Konicek et al. Rockbursts provoked by destress blasting in hard coal longwall mining