UA19714U - Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs - Google Patents

Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs Download PDF

Info

Publication number
UA19714U
UA19714U UAU200608550U UAU200608550U UA19714U UA 19714 U UA19714 U UA 19714U UA U200608550 U UAU200608550 U UA U200608550U UA U200608550 U UAU200608550 U UA U200608550U UA 19714 U UA19714 U UA 19714U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
children
caries
digestive organs
permanent
chronic diseases
Prior art date
Application number
UAU200608550U
Other languages
English (en)
Inventor
Larysa Oleksandrivna Khomenko
Nina Hryhorivna Bychkova
Nataliia Vasylivna Bidenko
Original Assignee
Univ Oo Bohomolets Nat Medical
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Oo Bohomolets Nat Medical filed Critical Univ Oo Bohomolets Nat Medical
Priority to UAU200608550U priority Critical patent/UA19714U/uk
Publication of UA19714U publication Critical patent/UA19714U/uk

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Опис винаходу
Корисна модель, що заявляється, відноситься до медицини, зокрема до стоматології, і призначена для 2 профілактики карієсу постійних зубів у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку із хронічними захворюваннями органів травлення, обтяжених паразитарною інвазією.
Профілактика каріозних уражень зубів у дітей є однією з найбільш актуальних проблем сучасної дитячої стоматології, що зумовлено високим рівнем розповсюдженості та значною інтенсивністю карієсу зубів. За даними літератури поширеність карієсу зубів серед дитячого населення України досягає 63,3-98,3905. Згідно з сучасними 70 концепціями, розвиток каріозного процесу відбувається внаслідок складної взаємодії місцевих і загальних чинників, що реалізуються в системі мікроорганізм-слина-структура емалі. Важливу роль у патогенезі каріозних уражень відіграють загально соматичні захворювання, зокрема хронічні хвороби органів травлення, які в останні роки мають тенденцію до прогресивного збільшення хронічних форм, насамперед у періоди 6-7, 9-10 років 71.
Поширеність та інтенсивність карієсу зубів у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення вищі, 12 ніж у практично здорових дітей |1, 2, 3). Результати багатьох досліджень показують, що у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення неефективність профілактики карієсу зубів зумовлена недіагностованими паразитарними хворобами і неврахуванням імунного статусу дитини на момент проведення профілактики карієсу зубів. В останні роки спостерігається тенденція до збільшення ураженості деякими гельмінтозами, передусім нематодозами (ентеробіоз і аскаридоз) |4, 5, 6). Паразитарні хвороби часто виявляються останніми в ланцюжку диференціально-діагностичного мислення лікаря, хоча багато з них (лямбліоз, кишкові гельмінти) можуть бути причиною патології органів шлунково-кишкового тракту та зниження системного імунітету. При порушеннях імунного статусу дитини навіть при активній хіміотерапії не наступає ефект і швидко наступає повторне зараження (ентеробіоз, лямбліоз).
Хвороби і зсуви в функціональному стані органів і систем організму, зниження реактивності організму опосередковується через основні патогенетичні місцеві фактори розвитку хвороб зубів - резистентність твердих ств) тканин, склад і властивості ротової рідини, зокрема стан її захисних механізмів. Порушення у системі органів травлення в період розвитку, формування і дозрівання зубів може істотно вплинути на склад і структуру зубних тканин і, відповідно, може послабити їх резистентність до карієсу, а також активно впливає на виникнення і перебіг каріозного процесу за рахунок змін складу і властивостей слини. З огляду на вищезазначене стає М очевидним, що профілактичний напрямок у сучасній дитячій стоматології потребує пріоритетного розвитку. «-
Наведені дані свідчать про те, що існуючі способи профілактики карієсу у дітей не можна вважати достатньо ефективними, оскільки вони вне враховують в повній мірі такі визначальні карієсогенні чинники, як в індивідуальний стан імунітету кожної дитини на момент проведення профілактики карієсу. Ге»)
Найближчим аналогом (прототипом) корисної моделі, що заявляється, є спосіб профілактики основних стоматологічних захворювань ЦІ), який включає: навчання раціональному гігієнічному догляду за порожниною -- рота, ремінералізацію твердих тканин постійних зубів, герметизацію інтактних фісур постійних молярів та премолярів, аерозольні інгаляції 0,195 розчином левамізолу для корекції секреторного імунітету порожнини рота (10-14 сеансів). Даний спосіб базується на виявленому зниженні вмісту секреторного імуноглобуліну А при « карієсі зубів у дітей з хворобами шлунково-кишкового тракту. Місцеве застосування левамізолу призводило до З 50 корекції даного показника, що позитивно відбивалось на стані зубів у даного контингенту дітей. Проте даному с способу притаманні певні недоліки. Так, він зовсім не враховує стан системного імунітету, який у переважної
Із» більшості таких дітей порушений, що віддзеркалюється також і на стані твердих тканин зубів. Крім того, даний спосіб передбачає застосування усім дітям уніфікованої схеми профілактики, в той час, як більш ефективним є індивідуалізований вплив на системи захисту організму з огляду на їх стан у кожної конкретної дитини.
Задача, яку вирішує корисна модель, що заявляється, полягає в створенні ефективного способу - профілактики карієсу постійних зубів у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення за рахунок дії на (се) імунний стан дитини на момент проведення профілактики за допомогою індивідуально підібраного імунотропного препарату. і Технічний результат, що досягається корисною моделлю, полягає в підвищенні ефективності профілактики -к 70 карієсу зубів у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення на тлі покращення стану місцевого імунітету.
Т» Поставлена задача вирішується тим, що у відомому способі профілактики, що включає навчання раціональному гігієнічному догляду за порожниною рота, ремінералізацію твердих тканин постійних зубів, герметизацію інтактних фісур постійних молярів та премолярів, згідно корисної моделі додатково проводять 29 оцінку паразитарної обтяженості дитини, визначають імунний статус дитини на момент проведення профілактики с карієсу зубів, проводять корекцію системного імунітету індивідуально підібраним імунотропним препаратом з одночасним застосуванням полівітамінного препарату з добавками Кіді фарматон сироп.
Відмінною особливістю способу, що заявляється, є врахування наявності паразитарної інвазії у дітей із хронічними захворюваннями органів 60 травлення , визначення стану імунітету на момент проведення профілактики і корекція системного імунітету за допомогою індивідуально підібраного імуномотропного препарату для кожної дитини та призначення полівітамінного препарату Кіді фарматон сироп. Це забезпечує суттєве покращання системного та місцевого імунітету у дітей і суттєве зниження інтенсивності каріозного процесу у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення і досягнення високих показників редукції каріозних уражень зубів. За відомими літературними бо даними такий спосіб профілактики карієсу у дітей невідомий.
Спосіб профілактики здійснюється наступним чином. У дитини, якій проводиться лікування хронічного захворювання органів травлення із урахуванням наявності паразитарної інвазії у педіатра, визначають імунний статус (шляхом визначення основних показників системного імунітету крові) на момент проведення профілактики карієсу і призначають індивідуально підібраний імуномотропний препарат для корекції системного імунітету згідно з індивідуальною чутливістю лімфоцитів. Дитину навчають раціональному гігієнічному догляду за порожниною рота, проводять герметизацію інтактних фісур постійних молярів та премолярів за допомогою герметика. Дитині призначають полівітамінний препарат з добавками Кідді фарматон сироп у такому дозуванні: дітям віком від 1-3 років - 2,5мл на добу, від 4 до 6 років - Змл на добу, від 7 років і старше - 4мл на добу /у/о перед сніданком за один прийом, можна розбавляти водою або змішувати з їжею; тривалість курсу - ЗО днів. Кіді фарматон сироп- полівітамінний препарат з добавками, до складу Тмл якого входить: І -лізину гідро хлорид - 20мг, кальцію гліцерофосфату розчин 50905 - 204мг, що відповідає: кальцію - 8,67мг; фосфату - 13,3Змг; вітамін
В1 - 0,2мг; вітамін В4 -0,4мг; вітамін ОЗ - 1 мкг (40 МО), вітамін В2 - 0,23Змг; вітамін Е - мг; нікотинамід - 1,33мг; О-пантенол -0,67мг. Профілактичні дози для дітей віком від 1 до З років - 2,5мл на добу, від 4 до 6 років - Змл на добу, від 7 років і старше - 4мл на добу. Протягом З0 днів 1 раз на день перед сніданком.
Було обстежено 40 дітей віком від З до 10 років із різними нозологічними формами хронічних захворювань травної системи: 22 дитини (5595) мали дискінезію жовчновивідних шляхів, 13 дітей (32,5905) -хронічний холецистохолангіт, 8 дітей (20905) - хронічний гастродуоденіт, б дітей (1595) - хронічний гепатит. У 6090 дітей (24 дитини) діагностовано лямбліоз, у 42,5905 (17 дітей) - аскаридоз, у 3595 - ентеробіоз (14 дітей). У 5095 дітей відмічалась змішана інвазія (гельмінти ї- лямблії). Із усіх обстежених нами у 62,595 дітей відзначались зміни мікробного пейзажу кишківника (кишковий дисбактеріоз) в бік зниження нормальної мікрофлори (зниження лакто-, біфідобактерій) та збільшеного росту умовно патогенних ентеробактерій, росту Сапаїда аїБрісапв. У 12,596 дітей захворювання супроводжувались невротичними станами, алергодерматитами, вегето-судинною дистонією, у 1095 дітей відзначалась тубінфікованість.
Поширеність карієсу тимчасових зубів у дітей від З до б років склала 79,295, інтенсивність - 5,24, у 20,22905 дітей діагностовано ускладнені форми карієсу. Поширеність карієсу тимчасових зубів у дітей від 6 до 10 т років складала 77,7895, інтенсивність карієсу - 5,88, у 45,2895 випадків діагностувався ускладнений карієс тимчасових зубів. Поширеність карієсу постійних зубів склала 65,295, інтенсивність - 3,9, ускладнений карієс діагностувався у 3595 дітей. 4590 від усіх обстежених дітей мали патологію прикусу. «г зо До контрольної групи увійшло 20 здорових дітей без соматичної патології і без карієсу зубів. У обстежених вивчались основні показники системного і місцевого імунітету. --
У дітей з хворобами травної системи виявлено зниження абсолютної і відносної кількості Т-лімфоцитів в М порівнянні з такими ж показниками в контрольній групі, а також відносно вікових нормативів. У дітей до 6 років відмічалось зниження кількості СОЗж- лімфоцитів до 51,99-1,5090 та 1,25--0,32х109/л, зниження кількості о як СО4-- хелперів до 33.36--1,20965 та 0,77--0,08х109/л, так і Сов супресорів до 18,63--1,4295 та 0,58--0,05хХ10905. ч
Середнє значення імунорегуляторного індексу залишалось у межах норми. У дітей до 10 років відмічалось зниження кількості СОЗ- лімфоцитів до 33,84 42,58906 та 1,08-0,21х1095, зниження СО4ж- лімфоцитів до 18,24-1,8195 та 0,38-0,04Х1096, зниження СО8ж- супресорів до 19,48 -1,51956 та 0,97-0,09Х1095. Відмічалось « зниження імунорегуляторного індексу до 1,14 -0,13. У здорових дітей імунорегуляторний індекс відповідав нормальним значенням в усіх випадках, у дітей з захворюваннями кишково-шлункового тракту і зі здоровими не) с зубами - в 7095 випадків, а при наявності у хворих дітей карієсу - тільки у 2595 випадків. Рівень СО22- з» лімфоцитів, а також кількість імуноглобуліну А були найнижчими у дітей з карієсом на фоні хвороб органів травлення - відповідно 27,96--2,7095 та 0,644-0,09 х1095 та 1,08г/л, зростали до нормальних значень у дітей з захворюваннями органів травлення без карієсу і ще більше збільшувався у здорових дітей. Фагоцитарне число у з 45 дітей з хворобами органів травлення перевищувало нормальні значення - 8.92, що можна пояснити активністю компенсаторних механізмів фагоцитарної системи на фоні зниження активності клітинної ланки імунітету. (Се) Кількість циркулюючих імунних комплексів була максимальною - 65,5 і перевищувала нормальні значення у дітей, що мають хвороби органів травлення і карієс зубів. Відмічалось зниження фагоцитарної активності і нейтрофілів слини за рівнем фагоцитарного індексу до 42,3-4,1956 і фагоцитарного числа 3,2, зниження - 70 концентрації та співвідношення ІдсС та ІДА до 4,85 --0,35г/л та 0,58--0,5г/л. Кількість зІЧА слини хворих дітей
ГТ» становив 0,38-0.03 г/л. Таким чином, зміни показників системного імунітету, що спостерігаються у дітей з хворобами органів травлення, отримують більш виражений характер у обстежених з карієсом зубів на фоні хвороб шлунково-кишкового тракту. Карієс зубів у дітей, що мають хвороби органів травлення, в значній мірі можуть бути маркером більш глибоких змін функціонування системи імунітету. Дітям із хронічними захворюваннями органів травлення призначався запропонований спосіб профілактики карієсу зубів. с Ефективність запропонованого комплексу оцінювалась згідно з показниками редукції приросту карієсу (через 24 місяці від початку його застосування), а також на підставі нормалізації показників системного та місцевого імунітету. Слід зазначити, що через 24 місяці редукція приросту карієсу складала 7295. Відзначалось покращання системного імунітету у дітей за рахунок зростання СОЮЗ лімфоцитів до 61,30--0,9895 підвищення кількості СО4-- бо лімфоцитів до 44,20--0,5595 зростання СО8-- супресорів до значень,які наближались до даних здорових дітей.
Підвищувалась фагоцитарна активність нейтрофілів - фагоцитарний індекс зріс до 64,95-1,4495. Відбувалось зниження концентрації циркулюючих імунних комплексів до нормальних вікових показників. Концентрація Ід А підвищувалась до 2,12-0,11г/л. Відбувалось покращання місцевого імунітету за рахунок зростання фагоцитарної б5 активності нейтрофілів слини за рівнем фагоцитарного індексу до 59,2-4,895 і фагоцитарного числа до 4,9 та нормалізація кількості і співвідношення Ід б та А в слині після профілактики 3,5:1:0,35 та 0,69 -0,04г/л.
Концентрація секреторного Ід А підвищувалась до 0,69--0,05 г/л.
За період з 2003 по 2006 рік в дитячій поліклініці Дорожньої клінічної лікарні Мо1 ст. Київ запропонованим способом проведено профілактику у 108 дітей із хронічними захворюваннями органів травлення. Його застосування у цій групі сприяло забезпеченню високих показників редукції приросту каріозних уражень зубів (72905), у З рази зменшилась кількість ускладнених форм карієсу постійних зубів.
Література: 1. Остапко О.І. Голубєва І.М., Крижалко О.В., Волкова С.В., Трачук Ю.М. Особливості перебігу і профілактики основних стоматологічних захворювань у дітей на тлі хронічних хвороб // Український 7/0 стоматологічний альманах. -2001. -Моб. - С.84-87. 2. Петрова А.П., Лепили А.В., Суетенков Д.Е. Зффективность дифференцированного подхода к проведению лечебно-профилактических мероприятий у детей с гастродуоденальной патологией // Стоматология детского возраста и профилактика - 2003. - Мо3-4. - С.13-17. 3. Дмитриенко С.В., Иванов Л.П., Сорокоумова Г.В., Мельник В.М. Поражаемость молочньїх зубов кариесом и 7/5 нуждаемость в профилактическом протезирований дошкольников с функциональнь!м расстройством желудка //
Стоматология - 1993. - Мо1. - С.37-39. 4. Бодня Е.И., Марченко В.Г., Микулинский НА., Олейник В.А., Степанченко К.А. Клинике- неврологические нарушения при ентеробиозе // Сучасні інфекції. - 2005. - Мо1.- С.54-59. 5. Бодня К.І., Холботіна Л.В. Аскаридоз. Сучасні уявлення про патогенез, діагностику, клініку, лікування та профілактику // Сучасні інфекції. - 2005. - Мо2.- С.47-53. б. Бодня Е.М. Роль паразитарньх инвазий в развитии патологий органов пищеварения // Сучасна гастроентерологія. - 2006. - Мо3(29). - С.56-62. 7. Кисельникова Л.П. Кариесогенная ситуация у детей школьного возраста и принципь! ее устранения //
Клиническая стоматология. - 2005. -Мо1.-С.82-89.

Claims (1)

  1. - Формула винаходу Спосіб профілактики карієсу постійних зубів у дітей із хронічними захворюваннями органів травлення, що «Е зо Включає навчання раціональному гігієнічному догляду за порожниною рота, ремінералізацію твердих тканин постійних зубів, герметизацію інтактних фісур постійних молярів та премолярів, який відрізняється тим, що її" додатково проводять оцінку паразитарної обтяженості дитини і корекцію системного імунітету за допомогою ї- індивідуально підібраного імунотропного препарату з добавками Кіді фарматон сироп у віковій дозі за один прийом перед сніданком протягом З0 днів. (2) пи | | | с. «- Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2006, М 12, 15.12.2006. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. « -
    с . и? - се) -І - 50 с» с 60 б5
UAU200608550U 2006-07-31 2006-07-31 Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs UA19714U (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200608550U UA19714U (en) 2006-07-31 2006-07-31 Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200608550U UA19714U (en) 2006-07-31 2006-07-31 Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA19714U true UA19714U (en) 2006-12-15

Family

ID=37606706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200608550U UA19714U (en) 2006-07-31 2006-07-31 Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA19714U (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2482930C1 (ru) * 2012-03-30 2013-05-27 Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Национальный исследовательский технологический университет "МИСиС" Способ производства полос с односторонним чечевичным рифлением

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2482930C1 (ru) * 2012-03-30 2013-05-27 Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Национальный исследовательский технологический университет "МИСиС" Способ производства полос с односторонним чечевичным рифлением

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Misra et al. Early childhood caries–a review
Scott et al. A survey of oral health in a population of adults with developmental disabilities: comparison with a national oral health survey of the general population
Nagireddy et al. Nanosilver fluoride—a paradigm shift for arrest in dental caries in primary teeth of schoolchildren: a randomized controlled clinical trial
Shayegan et al. The prevalence of traumatic dental injuries: a 24-month survey
Gitto et al. The patient with Alzheimer's disease.
Dahllöf et al. Children with chronic health conditions: implications for oral health
UA19714U (en) Method for preventing caries of permanent teeth in children with chronic diseases of digestive organs
Mike Harrison et al. Dental findings in Lowe syndrome
RU2680592C1 (ru) Клинико-биохимическая оценочная шкала прогнозирования пульпитов временных зубов у детей
Paszynska et al. Changes in oral cavity during period of intensive vomiting in patient with somatoform autonomic dysfunction-description of the case
Dzhuraevna Prevalence and Course of Dental Diseases Among Younger Patients
Mandziuk et al. Comparative characteristics of dental caries indices in children at the first period of changeable occlusion
Damyanova Severe Early Childhood Caries-A Clinical Case Report
Mikó et al. Dental conditions and periodontal disease in adolescents with type 1 diabetes mellitus
Singh et al. Early Childhood Caries
dos Santos et al. Erosive tooth wear in an asthmatic child: a case report.
Nikolova et al. Prevalence of dental decay and periodontal diseases among children suffering from congenital heart diseases. A literature review-part II
Dawood et al. Oral health status and suggestive preventive programs of physical disable children and adolescent
Baxriddinovich The Probability of Caries in Preschool Children when Detecting STR. Mutant
Sh THE LEVEL OF NEOPTERIN IN ORAL FLUID AND BLOOD PLASMA IN PATIENTS WITH RHEUMATOID ARTHRITIS
Kazakova et al. PATHOGENETIC TREATMENT AND PREVENTION DESTRUCTIVE INFLAMMATION IN WOMEN'S ORAL CAVITY TISSUES DUE TO OSTEOPOROSIS DURING THE PERIOD OF MENOPAUSE
Azhar et al. The prevalence of caries, def-t, and DMF-T index of children with Down Syndrome aged 6-14 years old
Mohire et al. Good oral hygiene for good overall hygiene: a review
Marshall Diseases of the Teeth: Their Diagnosis and Treatment
Cerqueira et al. Severe tongue injury in an adolescent with epilepsy: a case report