UA154369U - Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі - Google Patents

Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі Download PDF

Info

Publication number
UA154369U
UA154369U UAU202301849U UAU202301849U UA154369U UA 154369 U UA154369 U UA 154369U UA U202301849 U UAU202301849 U UA U202301849U UA U202301849 U UAU202301849 U UA U202301849U UA 154369 U UA154369 U UA 154369U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
electric motor
car
controlling
mild hybrid
speed
Prior art date
Application number
UAU202301849U
Other languages
English (en)
Inventor
Олександр Андрійович Дзюбенко
Володимир Якович Двадненко
Original Assignee
Харківський Національний Автомобільно-Дорожній Університет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Національний Автомобільно-Дорожній Університет filed Critical Харківський Національний Автомобільно-Дорожній Університет
Priority to UAU202301849U priority Critical patent/UA154369U/uk
Publication of UA154369U publication Critical patent/UA154369U/uk

Links

Landscapes

  • Control Of Ac Motors In General (AREA)

Abstract

Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі, асинхронним або синхронним, в якому при рівномірному русі автомобіля на електроприводі зі швидкістю 30-60 км/год використовують канал управління частотою, за допомогою якого вибирають частоту, пропорційну швидкості автомобіля, а за допомогою каналу управління напругою фаз вибирають таку трифазну змінну напругу, при подачі якої на всі три фази на одній з них забезпечується заданий коефіцієнт потужності. При запуску з місця і низькій швидкості автомобіля обмотки електродвигуна переключають в режим зі збільшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі, а при русі з високою швидкістю обмотки електродвигуна перемикають в режим зі зменшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі.

Description

Корисна модель належить до автомобільної техніки і може бути використана в м'яких гібридних автомобілях і в іншому тяговому електроприводі.
Відомий спосіб управління інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі, в якому використовується інверторний електродвигун-генератор з фіксованим числом пар полюсів на статорі і на роторі, пов'язаний ремінною передачею з колінчатим валом двигуна внутрішнього згорання (ДВЗ) (перз:/х-епдіпеег.ого/тіа-пургіа-еіесійс-мепісіе5-тпех-
Іуре5/). В даний час він досить широко розповсюджений в м'яких гібридних автомобілях (системах "старт-стоп"), оскільки дозволяє зменшити викиди СО» і знизити витрату вуглеводневого палива. Однак, такий електропривод не забезпечує високу ефективність ні в тяговому режимі, ні в режимі рекуперативного гальмування, тому що може працювати тільки спільно з ДВЗ.
Відомий тяговий електропривод м'якого гібридного автомобіля, що містить інверторний електродвигун-генератор з фіксованим числом пар полюсів на статорі і на роторі, який має жорсткий кінематичний зв'язок з ведучими колесами (головною передачею) автомобіля (пере //х-епдіпеег.ого/тіа-нуртіа-еІестіс-мепісіев-тпеу-їуре5/). Такий автомобіль має не тільки більш ефективну рекуперацію, але і має можливість повільного переміщення тільки на електродвигуні з заглушеним ДВЗ (так званий "пластуючий режим", наприклад в приміщеннях, у дворах, в заторах). Однак у міському режимі такий рух неприйнятний.
Відомий м'який гібридний автомобіль з алгоритмом вибору "рух тільки на ДВЗ - рух тільки на електродвигуні", що дозволяє рівномірно рухатися на електродвигуні із заглушеним ДВЗ в інтервалі швидкостей 40-60 км/год. (Двадненко В.Я., Пушкарь О.Б. Улучшение зкономических и зкологических характеристик микрогибридного автомобиля / Автомобільний транспорт: зб.науч.тр. - 2019. - Вип. 45. - С. 12-22). Такий автомобіль має підвищену ефективність рекуперації та зручне використання режиму "розгін-накат", що знижує витрату вуглеводневого палива. Однак через оптимізацію передатного числа від електродвигуна до коліс, для такого інтервалу швидкості, рушання з місця і повільне переміщення потрібно робити на ДВЗ, оскільки, на електродвигуні істотно обмежений крутний момент на колесах, при цьому ускладнено рух навіть на незначний уклін, ускладнено рух по дорозі з нерівностями і т.п.
Найбільш близьким аналогом до заявленої корисної моделі є відомий скалярний спосіб
Зо частотного керування асинхронним тяговим електродвигуном у м'якому гібридному автомобілі, в якому при рівномірному русі автомобіля на електроприводі зі швидкістю 30-60 км/год. використовується канал керування частотою, який вибирає частоту пропорційну швидкості автомобіля, а канал управління напругою фази вибирає таку трифазну змінну напругу, при подачі якої на всі три фази, на одній з них забезпечується заданий коефіцієнт потужності (патент України на корисну модель Мо 151236 Спосіб частотного управління асинхронним тяговим двигуном, МІК ВбОКб/00). Недоліком цього способу є обмежений робочий інтервал швидкостей, що означає занадто низький крутний момент при рушанні з місця та повільному переміщенні.
Задачею корисної моделі є підвищення крутного моменту при рушанні з місця і повільному переміщенні на тяговому електроприводі м'якого гібридного автомобіля без зміни переданого числа від електродвигуна до коліс.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі, асинхронним або синхронним, в якому при рівномірному русі автомобіля на електроприводі зі швидкістю 30-60 км/год. використовують канал управління частотою, за допомогою якого вибирають частоту, пропорційну швидкості автомобіля, а за допомогою каналу управління напругою фаз вибирають таку трифазну змінну напругу, при подачі якої на всі три фази на одній з них забезпечується заданий коефіцієнт потужності, згідно з корисною моделлю, при запуску з місця і низькій швидкості автомобіля обмотки електродвигуна переключають в режим зі збільшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі, а при русі з високою швидкістю обмотки електродвигуна перемикають в режим зі зменшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі.
Технічним результатом корисної моделі, що досягається, та вказаними вище відмінними ознаками є розширення діапазону робочих обертів тягового електроприводу, а також можливість застосування в м'якому гібридному автомобілі відносно малопотужного асинхронного або синхронного двигуна, що знижує вартість м'якого гібридного автомобіля.
Для реалізації цього способу в м'якому гібридному автомобілі, який електричну енергію тягової акумуляторної батареї витрачає в основному тільки на рівномірний рух або рух з малими прискореннями зі швидкістю 30-60 км/год. (Двадненко В.Я., Пушкарь О.Б. Улучшение зкономических и зкологических характеристик микрогибридного автомобиля / Автомобільний бо транспорт: сб.науч.тр. - 2019. - Вип. 45. - С. 12-22) застосовують асинхронний електродвигун з короткозамкнутим ротором. В електродвигуні кожна фаза обмотки статора виконана з двох ізольованих половин, які комутуються, або на одну пару полюсів, або на дві пари полюсів зі збереженням постійної потужності (Токарев Б.Ф. Злектрическиеє машинь!. - М. Знергоатомиздат, 1990-624 с.).
На фіг. 1 показано з'єднання на двох парах полюсів (для низької швидкості), на фіг. 2 - на одну пару полюсів (для високої швидкості). Оскільки потужність зберігається приблизно однаковою, крутний момент при з'єднанні на низьку швидкість буде більше в стільки разів, в скільки при цьому більше число пар полюсів.
Оскільки в короткозамкнутому роторі асинхронного електродвигуна завжди утворюється стільки пар полюсів, скільки і на статорі, комутувати число пар полюсів потрібно тільки на статорі. У разі синхронного інверторного двигуна (вентильного двигуна з самосинхронізацією по сигналам датчика положення ротора) необхідно комутувати число пар полюсів і на статорі, і на роторі. Це можливо зробити тільки для двигуна з електромагнітним збудженням ротора і з роздільними обмотками для кожного полюса ротора.
Комутацію за допомогою контактів (реле) проводять на знеструмленому електродвигуні, відповідно електроерозійного зносу контактів реле не відбувається, і тому ресурс електродвигуна буде високим.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі, асинхронним або синхронним, в якому при рівномірному русі автомобіля на електроприводі зі швидкістю 30-60 км/год використовують канал управління частотою, за допомогою якого вибирають частоту, пропорційну швидкості автомобіля, а за допомогою каналу управління напругою фаз вибирають таку трифазну змінну напругу, при подачі якої на всі три фази на одній з них забезпечується заданий коефіцієнт потужності, який відрізняється тим, що при запуску з місця і низькій швидкості автомобіля обмотки електродвигуна переключають в режим зі збільшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі, а при русі з високою швидкістю обмотки електродвигуна перемикають в режим зі зменшеним числом пар полюсів на статорі і на роторі.
    2 ре?
    А | т в Ї | : | і ї і ( і і
    Фіг. 2
UAU202301849U 2023-04-20 2023-04-20 Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі UA154369U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202301849U UA154369U (uk) 2023-04-20 2023-04-20 Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202301849U UA154369U (uk) 2023-04-20 2023-04-20 Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA154369U true UA154369U (uk) 2023-11-08

Family

ID=88691269

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202301849U UA154369U (uk) 2023-04-20 2023-04-20 Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA154369U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Su et al. Multilevel DC link inverter for brushless permanent magnet motors with very low inductance
US6121749A (en) Variable-speed drive for single-phase motors
US8928264B2 (en) Control device for rotating electrical machine
US20060108957A1 (en) Motor controller
KR940000306A (ko) 교류 가변속 구동장치 및 그 장치를 이용한 전기 자동차 구동 시스템
US8779702B2 (en) Motor control system implementing field weakening
CN110313126B (zh) 旋转电机控制装置
JPH09322302A (ja) 電気車用駆動システム
EP0942522A3 (en) Apparatus and method for controlling drive of three-phase multiplex winding motor
CN110383639B (zh) 旋转电机系统
CN111713012B (zh) 马达控制装置以及使用它的电动车辆系统
US8410733B2 (en) Wound field synchronous motor drive
US20140103650A1 (en) Dual-dc bus starter/generator
Yamada et al. Experimental verification on a switched reluctance motor driven by asymmetric flying capacitor multilevel h-bridge inverter
Sun et al. Investigation of direct torque control and torque sharing function strategy for switched reluctance motor applications
EP4092900A1 (en) Rotating electrical machine control device
UA154369U (uk) Спосіб керування інверторним тяговим електродвигуном в м'якому гібридному автомобілі
Li et al. Study on the use of zero voltage vectors in the PMSM DTC system
Priyanka et al. Analysis of Pole Phase Modulated Multiphase Induction Motor for EV Applications
EP4084324A1 (en) Rotary electric machine control device
JPH10117403A (ja) 電気車用ハイブリッド駆動システム
RU2225301C2 (ru) Электрическая передача мощности переменного тока тягового транспортного средства
US11095243B2 (en) Motor control system and electric vehicle
JPH0767310B2 (ja) 交流電動機給電システム
SE9201761L (sv) Foerfarande foer varvtalsreglering av induktionsmotorer