UA148893U - Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах - Google Patents

Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах Download PDF

Info

Publication number
UA148893U
UA148893U UAU202101656U UAU202101656U UA148893U UA 148893 U UA148893 U UA 148893U UA U202101656 U UAU202101656 U UA U202101656U UA U202101656 U UAU202101656 U UA U202101656U UA 148893 U UA148893 U UA 148893U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
glimepiride
carried out
solution
detection
extracts
Prior art date
Application number
UAU202101656U
Other languages
English (en)
Inventor
Тетяна Володимирівна Кучер
Сергій Іванович Мерзлікін
Original Assignee
Державний Вищий Навчальний Заклад "Тернопільський Національний Медичний Університет Імені І.Я. Горбачевського Моз України"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державний Вищий Навчальний Заклад "Тернопільський Національний Медичний Університет Імені І.Я. Горбачевського Моз України" filed Critical Державний Вищий Навчальний Заклад "Тернопільський Національний Медичний Університет Імені І.Я. Горбачевського Моз України"
Priority to UAU202101656U priority Critical patent/UA148893U/uk
Publication of UA148893U publication Critical patent/UA148893U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

Спосіб визначення глімепіриду в біологічних об'єктах включає ізолювання глімепіриду з крові, очищення одержаного вилучення від домішок з подальшим виявленням та кількісним визначенням в ньому глімепіриду методами хроматографії. При цьому ізолювання глімепіриду з крові проводять 10 % розчином кислоти трихлорацетатної з подальшим центрифугуванням; очищення первинних вилучень від біогенних домішок та екстрактів від співекстрактивних речовин проводять н-гексаном; екстракцію проводять хлороформом; виявлення глімепіриду в одержаних екстрактах проводять методом ТШХ з використанням систем розчинників: етилацетату та суміші метиленхлорид-етилацетат-кислота ацетатна льодяна (50:50:1), та специфічних реагентів: 1 % розчину ваніліну та 5 % розчину хлоралгідрату, кількісне визначення глімепіриду в одержаних екстрактах проводять методом ВЕРХ з УФ-детектуванням.

Description

Корисна модель належить до медицини, зокрема до судово-токсикологічних досліджень, і стосується способів визначення глімепіриду в біологічних об'єктах.
Глімепірид - пероральний гіпоглікемічний засіб групи похідних сульфонілсечовини другого покоління (1-3). Згідно з даними сайтів раїєпізмШе.сот та е-пеайнте.сот у багатьох країнах світу в період 2015-2020 рр. зареєстровано близько 18000 випадків проявів побічних ефектів при застосуванні глімепіриду. Летальні отруєння у більшості обумовлені навмисним передозуванням глімепіридом у дозах, що перевищують терапевтичні в десятки разів.
Відповідно даних сайтів, зареєстровано більше 200 випадків суїциду при застосуванні глімепіриду за аналізований період |4-6)Ї. Збільшення кількості випадків отруєнь глімепіридом при спробі самогубства або випадковому вживання, а також відсутність надійних, специфічних та доступних методів виявлення і кількісного визначення глімепіриду в біологічних матрицях обумовлює потребу в розробці нових аналітичних методик для потреб хіміко-токсикологічного аналізу.
Аналогом корисної моделі є спосіб визначення глімепіриду в біологічних об'єктах (крові), який включає гідроліз розведеною хлористоводневою кислотою та екстракцію хлороформом.
Ідентифікацію препарату проводили методом тонкошарової хроматографії (ТШХ). Як рухому фазу застосовували хлороформ-ацетон (9: 1). Візуалізацію зон адсорбції здійснювали загальноалкалоїдними реагентами або розчином дифенілкарбазону в хлороформі з подальшим додаванням ртуті сульфату І71.
Недоліками вищенаведеного способу визначення похідних сульфонілсечовини є застосування ацетону, обіг якого підлягає контролю; відсутність запропонованих методів для очищення первинних вилучень від органічних домішок; застосування неселективної системи розчинників; застосування токсичних та неспецифічних детектуючих реагентів.
Задачею корисної моделі є розробка способу визначення глімепіриду в біологічних об'єктах, придатного для судово-токсикологічних досліджень направленого характеру, що включає спеціальний метод ізолювання глімепіриду з біологічних об'єктів доступними екстрагентами; методи очищення первинних вилучень від домішок біогенної природи; методики виявлення глімепіриду хроматографічними методами з використанням селективних систем розчинників, специфічних і високочутливих реагентів; методики кількісного визначення глімепіриду селективним та високочутливим методом ВЕРХ.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі визначення глімепіриду в біологічних об'єктах, що включає застосування спеціального методу ізолювання глімепіриду з біологічних об'єктів підкисленим органічним розчинником, методи очищення первинних вилучень та екстрактів, одержаних з цих біологічних об'єктів, від біогенних домішок та співекстрактивних речовин, методик виявлення та кількісного визначення глімепіриду в екстрактах з біологічних об'єктів. Згідно з корисною моделлю, ізолювання глімепіриду з біологічних об'єктів проводять 1095 розчином трихлорацетатної кислоти з подальшим центрифугуванням, очищенням одержаного вилучення н-гексаном від органічних співекстрактивних речовин та екстрагуванням хлороформом; виявлення даної речовини в хлороформному екстракті та додаткове очищення даного екстракту від співекстрактивних речовин методом ТШХ; далі виконують виявлення та кількісне визначення глімепіриду в метанольних елюатах методом високоефективної рідинної хроматографії (ВЕРХ).
Корисна модель ілюструється прикладом.
Приклад 1 10 мл крові поміщають в колбу об'ємом 50 мл, додають 1 мл метанол-метиленхлоридного (171) розчину глімепіриду, що містить 20 мкг речовини, перемішують та витримують протягом б год. До вмісту колби додають 20 мл води дистильованої, підкисленої 1 М розчином кислоти хлоридної до рН 2,0-2,5 та 10,0 мл 1095 розчину кислоти трихлорацетатної. Вміст колби настоюють протягом 10 хв. при періодичному перемішуванні, центрифугують протягом 5 хв. при швидкості 3000-5000 об./хв., зливають надосадову рідину у ділильну колбу та екстрагують 50 мл п-гексану протягом 5 хв. з використанням механічного струшувача. Після розшарування вміст колби переносять у ділильну лійку та відділяють органічний шар, який у подальшому не досліджують. Водний шар підкислюють 1 М розчином кислоти хлоридної до рН 3,0, поміщають у ділильну колбу та тричі по 20,0 мл екстрагують хлороформом по 10 хв з використанням механічного струшувача. Після розшарування вміст колби переносять у ділильну лійку, органічний шар відділяють, фільтрують через паперовий фільтр з 5,0 г безводного натрій сульфату. Одержані хлороформні екстракти об'єднують, упарюють в потоці теплого повітря до об'єму 25 мл.
Виявлення глімепіриду в одержаному екстракті проводять методом ТШХ на бо хроматографічних пластинках МегсК взійса де! 60 Р254 (Німеччина) розміром 10х10 см з використанням етилацетату, як загальної для похідних сульфонілсечовини системи розчинників, а також суміші метиленхлорид-етилацетат-кислота ацетатна льодяна (50:50:71), як індивідуальної для глімепіриду системи розчинників, а також специфічних реагентів: 1 Фо розчину ваніліну та 5 95 розчину хлоралгідрату. Перед елююванням хроматографічні пластинки попередньо відмивають метанолом та активують в сушильній шафі при температурі 110-420 70 протягом 0,5 год. Висушену хроматографічну пластинку ділять на три частини, на лінію старту якої у вигляді точки в зону 1 та 2 наносять 10 мкл (1 мкг/мл) стандартних розчинів глімепіриду та кофеїну. У зону З смугою завтовшки 2 см наносять 74 частини хлороформного екстракту глімепіриду, одержаного з крові. При обробці 2-ої та 3-ої зон хроматографічної пластинки 1 95 розчином ваніліну або 5595 розчином хлоралгідрату на хроматографічній пластинці візуалізуються індивідуальні плями зі значеннями Вії, зіставними зі стандартним зразком глімепіриду (табл. 1). При цьому в першому випадку забарвлення плями має бути коричневим, а в другому - червоним, що переходить у рожеве.
Очищення екстракту проводять методом ТШХ на хроматографічних пластинках Мегек віїса де! 60 ГРгва (Німеччина) розміром 10х10 см. Хроматографічну пластинку ділять на три частини, на лінію старту якої у вигляді точки в зону 1 наносили 10 мкл (1 мкг/мл) стандартного розчину глімепіриду. У зони 2 і З смугою завтовшки 2 см наносять 72 частини хлороформного екстракту глімепіриду, одержаного з крові. Після хроматографування в етилацетаті пластинку сушать, а зони 1 і 2 обробляють специфічними проявниками: 1 95 розчином ваніліну або 5 95 розчином хлоралгідрату. У необробленій проявником зоні 3, в області відповідного глімепіриду значення
ВІ, з пластинки скальпелем знімають шар сорбенту площею 3х1 см, який поміщають в скляний флакон, що містить 10 мл метилового спирту, струшують протягом 5 хв і фільтрують через фільтр марки "червона стрічка". Одержаний елюат використовують для ВЕРХ досліджень.
Таблиця 1
Параметри хроматографичиої рухливості досліджуваних речовин глімепіриду екстракт
Метиленхлорид- етилацетат-кислота 0,50520,01 0495003 0,26 ацетатна льодяна (50:50:1)
Примітка: "7 - хроматографічна система вважається придатною, якщо на хроматограмі чітко видно пляму кофеїну.
Виявлення глімепіриду в метанольному елюаті та його кількісне визначення проводять методом ВЕРХ з Уф-детектуванням на рідинному хроматографі "Міліхром-А-02" з УФ- детектуванням (ЗАТ "Еконова", Новосибірськ). Для розділення речовин використовують обернено-фазову колонку Ргопіові-120-5-С18-АО розміром б2х75 мм, зерніння 5 мкм ("Візспоїї
Зо Апаїузеїеснипік па Сегаїє СтрнН", Німеччина). Градієнтне елюювання виконують шляхом змішування двох елюентів: елюент А - (0,2М ГіСІО-0,005М НСІОЗ4|, елюент Б - ацетонітрил кваліфікації "для ВЕРХ". Швидкість рухомої фази - 100 мкл/хв. Температура термостата колонки "С. УФ-спектрофотометричне детектування проводять одночасно при 8 довжинах хвиль: 210, 220, 230, 240, 250, 260, 280 ї 300 нм. Аналіз та обробку хроматограм здійснюють програмою 35 "Аналітика-Спто т". Правильність методики періодично контролюють шляхом хроматографування контрольного багатокомпонентного розчину, що складається з бромід-іона, уридину, кофеїну, прозерину, м-нітроаніліну, п-нітроаніліну і трифтазину.
Виявлення глімепіриду здійснюють за часом утримування. На фіг. 1 (Хроматограма стандартного зразка глімепіриду) та фіг. 2 (Хроматограма елюату, одержаного з біологічного матеріалу) наведено хроматограми метанольного розчину стандартного зразка глімепіриду та метанольного елюату, одержаного з тонкого шару. Піки речовин на відповідних хроматограмах мають бути співвідносними за часом утримування (івн-10,64).
Для кількісного визначення глімепіриду будують градуювальний графік (фіг. З - Графік градуювальної залежності площі піка метанольного розчину глімепіриду від концентрації) залежності площі піка метанольного розчину стандартного зразка глімепіриду від концентрації (мкг/мл), визначеної за довжини хвилі 230 нм.
Лінійність наведеного градуювального графіка в координатах (5, ум. од.) - (С, мкг/мл) має бути в інтервалі 0,1-20,0 мкг/мл.
Методом лінійної регресії виведено рівняння градуювальної прямої залежності площі піка (у) від концентрації (х) загального вигляду: у-рха.
Метрологічні характеристики одержаної градуювальної залежності наведено в табл. 2.
Таблиця 2
Метрологічні характеристики градуювальної залежності площі піка від концентрації 61617 1а 1711156 | За | А | ла 0,9999 0,011408 -0,00037 2,1108:105 0,000217 0,000558 7,12-105
Методом найменших квадратів розраховують коефіцієнти регресії градуювального графіка: 5-0,0114-6-0,00037, де 5 - площа піка, ум. од.;
С - концентрація речовини, мкг/мл.
Встановлено, що вільний член рівняння градуювального графіка при визначенні значущості істотно не відрізняється від нуля. Це обумовлює перехід рівняння до вигляду: у-р:х. Тому для визначення концентрації глімепіриду в об'єктах дослідження застосовують рівняння вигляду:
З-0,01146.
Результати кількісного визначення глімепіриду у вилученнях з крові наведено в табл. 3.
Таблиця З
Метрологічні характеристики ізолювання глімепіриду з крові (п-5, Р-0,95) во, 13,08 0,513 229-107 0,637
Таким чином, заявлений спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в крові є чутливим, селективним, специфічним та може бути використаним для потреб хіміко- токсикологічного аналізу.
Джерела інформації: 1. Сахарньй диабет 2 типа у взросльїх / И.И. Дедов и др. // Сахарньй диабет. - 2020. - Мо 23. - б. 4-102. пИрв//дої.ога/10.14341/ОМ12507. 2. Шаронова Л.А., Вербовой А.Ф., Косарева О.В. Роль препаратов сульфонилмочевинь в лечении сахарного диабета 2-го типа // Медицинский Совет. - 2016. - Мо (3). - С. 6-9. перз//дої.огд/10.21518/2079-701Х-2016-3-6-9.
З. ЕмаІчаїйоп, ейПісасу апа юїегаріїйу ої СсСіисоМомах їарбієї іп їуре 2 аіабеїс раїепів / 2. АЇі еї аї. // Рак. У Ріапт 5сі. - 2016. - Мої. 29. - Р. 1443-1449. 4. ВаїКулаг М., Мізнга А. Ргєдісйоп Апаїузів ої Рпаптасокіпеїіс, Ююхісоіодіса! апа агидіїкеїїпев5 рагатеїегв ої 5емегаї! ога! пуродіусетіс адепів ої ЗИ Мопу! Огеаз зесопа депегаїйоп ивіпд іп-віїйсо теїнодз // ІПТетаїйіопаї дошгпаї ої Ситепі Везеагсі іп Меадісіпез 4. Медіса! Зсієпсе. - 2020. - Мої. З,
Ів5. 1-Р. 4-10. 5. Раїа! юхіс ерідепта! песгоїувзіє ргобабріу теїаїей юю діїтерігде іп а раїепі мйй а теадісаї пПівіогу ої пурегзепвійймйу о зйиМатеїпохаго!іе-інітейшйоргіт / В. О!цпівї аї. // Вг у Сіїп Рпаптасої. - 2021. - Мої. 87(3). - Р. 1591-1593. доі:10.1111/оср.14499. б. ппрз/Ллимулму.епеайпте.сот/аз/дітерігіде/5цісіде-анетрі/. 7. Ібгадітома М.М., ІКгатом І.Т. Апаїувів ої діїтерійде іп питап Біоса апа ипгіпе Бу ШПіп-Іауег спотаїйодгарну апа уМ-5ресіторпоїотегїгу // Адії Тір ВаКепі. - 2015. - Мо 20(2). - б. 71-75.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб визначення глімепіриду в біологічних об'єктах, що включає ізолювання глімепіриду з
    45 крові, очищення одержаного вилучення від домішок з подальшим виявленням та кількісним визначенням в ньому глімепіриду методами хроматографії, який відрізняється тим, що ізолювання глімепіриду з крові проводять 1095 розчином кислоти трихлорацетатної з подальшим центрифугуванням; очищення первинних вилучень від біогенних домішок та екстрактів від співекстрактивних речовин проводять н-гексаном; екстракцію проводять хлороформом; виявлення глімепіриду в одержаних екстрактах проводять методом ТШХ з використанням систем розчинників: етилацетату та суміші метиленхлорид-етилацетат-кислота ацетатна льодяна (50:50:1), та специфічних реагентів: 1 95 розчину ваніліну та 5 95 розчину хлоралгідрату, кількісне визначення глімепіриду в одержаних екстрактах проводять методом ВЕРХ з УФ-детектуванням. І г ща е ї «г Н Е х ; 4 Її Й ! Н і ; ; я і ; о ус ЧИ ВА лк - Е ; «і в Кене них пен ня нини пи пп нн нина ник вони зи пон ин ин пив Ве м.
    Фіг. 1 т --ї щ- 4 Х дом к Ко їх ма 4 лому ужелнмвх є нан НН ее І х. «ЕХ У ЖК кт в в Кк кв в в В ОВ В КВН ї Е ЗМ А емо вні вуст ква ов зе й Пот, дик - 1 !
    Е. Ь : А урну рр ру рр ртуть Го Е: й я х фе мин
    Фіг. 2
    05.
    ві. | Кк даю! й 05 К « Й : КУ ма : У : Я : Мей Бо й я : НЕ п ни (о І «В З
    С. МЕМ
    Фіг. З
UAU202101656U 2021-03-29 2021-03-29 Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах UA148893U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101656U UA148893U (uk) 2021-03-29 2021-03-29 Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101656U UA148893U (uk) 2021-03-29 2021-03-29 Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA148893U true UA148893U (uk) 2021-09-29

Family

ID=77892968

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101656U UA148893U (uk) 2021-03-29 2021-03-29 Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA148893U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chen et al. Liquid chromatography of active principles in Sophora flavescens root
Woolf et al. Determination of L-735 524, an human immunodeficiency virus protease inhibitor, in human plasma and urine via high-performance liquid chromatography with column switching
Liu et al. Characterization of compounds and potential neuraminidase inhibitors from the n-butanol extract of Compound Indigowoad Root Granule using ultrafiltration and liquid chromatography–tandem mass spectrometry
Sioufi et al. Chromatography of benzodiazepines
Masatake Automatic column chromatographic method for insect-moulting steroids
CN104034826A (zh) 一种银杏叶提取物中萜类内酯的检测方法
Appleton et al. A simple method for high-throughput extract prefractionation for biological screening
Chawla et al. A review of HPLC technique covering its pharmaceutical, environmental, forensic, clinical and other applications
CN102125594A (zh) 一种中药冻干注射剂中活性化合物含量的测定方法
Tang et al. Analysis of ginkgolides and bilobalide in Ginkgo biloba L. extract injections by high-performance liquid chromatography with evaporative light scattering detection
CN102288686A (zh) 一种中药冻干注射剂中有机溶剂残留的测定方法
Manion et al. High-presure liquid chromatographic assay of theophylline in biological fluids
CN102068656B (zh) 一种中药制剂羊痫疯癫丸的检测方法
UA148893U (uk) Спосіб хроматографічного визначення глімепіриду в біологічних об'єктах
Hayball et al. Enantiospecific analysis of ketoprofen in plasma by high-performance liquid chromatography
Salari Solid-phase extraction and reversed-phase high-performance liquid chromatographic technique for isolation and estimation of platelet activating factor in plasma
Jansen et al. The assay of cyanocobalamin in pharmaceutical preparations by solid-phase extraction and HPLC
UA123009U (uk) Спосіб визначення гліклазиду в біологічних об'єктах
Brown-Thomas et al. Determination of glycyrrhetinic acid in human plasma by high-performance liquid chromatography
AU777927B2 (en) Method and device for detecting and isolating pharmacological compounds being contained in substance mixtures
Rosenfeld et al. Development of an impregnated reagent and automation of solid-phase analytical derivatization for carbonyls: Proof of principle
CN101352558A (zh) 一种治疗不畏寒型胃炎颗粒剂的质量控制方法
Banes A new partition chromatographic procedure for the assay of pharmaceuticals
Sim et al. Sensitive high-performance anion-exchange chromatographic determination of paeoniflorin and albiflorin by pulsed amperometric detection after solid-phase extraction
Kutymovna et al. Optimization of Isolation and Identification Conditions of Glibenclamide Annotation