UA143614U - Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця - Google Patents

Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця Download PDF

Info

Publication number
UA143614U
UA143614U UAU201912346U UAU201912346U UA143614U UA 143614 U UA143614 U UA 143614U UA U201912346 U UAU201912346 U UA U201912346U UA U201912346 U UAU201912346 U UA U201912346U UA 143614 U UA143614 U UA 143614U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
contact
heart
points
electrode
dots
Prior art date
Application number
UAU201912346U
Other languages
English (en)
Inventor
Мирослав Мирославович Петканич
Марина Михайлівна Сичик
Вероніка Валеріївна Кошевацька
Василь Васильович Лазоришинець
Original Assignee
Державна Установа "Національний Інститут Серцево-Судинної Хірургії Ім. М.М. Амосова Національної Академії Медичних Наук України"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державна Установа "Національний Інститут Серцево-Судинної Хірургії Ім. М.М. Амосова Національної Академії Медичних Наук України" filed Critical Державна Установа "Національний Інститут Серцево-Судинної Хірургії Ім. М.М. Амосова Національної Академії Медичних Наук України"
Priority to UAU201912346U priority Critical patent/UA143614U/uk
Publication of UA143614U publication Critical patent/UA143614U/uk

Links

Landscapes

  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)

Abstract

Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця включає побудову анатомічної карти камери серця, локалізацію катетера і точок радіочастотної абляції (РЧА) в навігаційній системі Ensite Velosity NavX (St. Jude medical, США) у вигляді точок з координатами (х, у, z). На отриману модель побудованої індивідуальної анатомії камери серця переносяться дані з координатами (х, у, z) в програмне середовище Matlab, відтворюють тривимірну модель внутрішньої поверхні серця та наносять на неї точки радіочастотної деструкції в кольоровому спектрі, що відповідають різній відстані електрода від тканини міокарда під час абляції, причому точки РЧА розбиваються на чотири групи, в залежності від того, на якій відстані електрод знаходиться від міокарда: від 0,05 до 2 мм - червоні точки - хороша сила контакту; від 3 до 5 мм - зелені точки - середній контакт; від 6 до 8 мм - сині точки - слабкий контакт; від 9 до 12 мм - фіолетові точки - контакт відсутній.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини і медичної техніки, зокрема до кардіохірургії та кардіології, та може застосовуватися при виконанні катетерної радіочастотної абляції (РЧА) аритмогенних зон серця для оцінки контакту електрода з тканиною міокарда з метою прогнозування ефективності процедури.
Відновлення активності міокарда в зоні деструкції є головною причиною рецидиву аритмії після РЧА. Регулювання глибини деструкції, як правило, здійснюється шляхом вибору типорозміру електрода для абляції, оптимальної потужності струму, тривалості аплікації та досягнення необхідної температури в ділянці взаємодії. Важливим фактором ефективного доставления до тканини міокарда РЧ енергії та утворення надійної деструкції є хороший і стабільний контакт електрода з поверхнею серця |11.
До недавнього часу існували тільки непрямі показники для оцінки дотику електрода з тканиною міокарда, серед яких - рух кінчика катетера разом зі стінкою серця в режимі рентгеноскопії, підйом сегмента 5Т на монополярній електрограмі та зміна імпедансу тканини при нанесенні радіочастотної абляції |2)Ї. Ці методи залишаються найбільш широко використовуваними в клінічній практиці за рахунок своєї простоти і універсальності, не потребують додаткового спеціалізованого обладнання, проте не є достатньо точними.
На сьогоднішній день існує дві технології для кількісної оцінки і візуалізації сили контакту між кінчиком електрода і тканиною міокарда, що надаються різними компаніями: основані на деформації пружини (Віозепзе УУебзівг, США) та зміні опору (51 Уцде Медісаї Іпс., США).
ЗтапТоисп м Саїнеїег (Віозепзе Мерзієї, США), являє собою технологію моніторингу сили контакту, інтегровану в кінчик зрошувального катетера Пептосоо(Дю ЗтаптТоиси мМ ї систему електро-анатомічного картування САВТОФ 3. Крихітна пружина встановлена в дистальний кінчик цього катетера, щоб з'єднати дистальний наконечник купола з проксимальним другим кільцем електрода. Ступінь стиснення пружини і/або розтягнення визначається кожні 50 мс за допомогою трьох приймаючих датчиків, розташованих біля основи пружини. Значення сили контакту візуалізуються різними методами в системі САВТО 3, у вигляді графіків в реальному часі значення, напрямку і сили контакту. Кількісна сила контакту візуалізується на екрані Сапо З як середнє або максимальне значення в межах даного вікна часу; напрямок сили відображається у вигляді колірного кодуванням стрілки вектора на зображення кінчика
Зо катетера; графік сили в режимі реального часу відображається в окремому вікні для візуалізації хронологічних змін під час серцевого циклу |41.
Епоіе Сопіасі Тнегару "М (51 диде Медісаї, США) представляє інформацію про силу контакту, отриману від вимірювання імпедансу між кінчиком катетера і тканинами міокарда.
Радіочастотна енергія, що досягає тіла людини, створює коло змінного струму. У цій моделі, окрім активної складової, діє також реактивна складова конденсаторного типу поведінки клітин (градієнт заряду, створений ліпідним бішаром) для створення опору електричному струму.
Імпеданс представляється у вигляді похідної комплексного числа активного і реактивного опорів. Для вимірювання імпедансу, в цій системі застосовується граничний (100 мкА при 20 кГц) змінний струм між кінчиком катетера і двома індиферентними пластинами на поверхні тіла.
Еквівалентна схема для цієї конфігурації змодельована у вигляді трьох мереж, кожна з яких містить опір і конденсатор (АНСсоттоп, ВСА, ВСВ, відповідно). Якщо дві індиферентні пластини розташовані фізично близько одна до одної, мережа НСсоттоп представляє не тільки локальний імпеданс на межі поділу кінчика катетера до тканини, а й включає грудні імпеданси між серцем і поверхнею тіла. З іншого боку, якщо пластини розміщені далі одна від іншої,
ВСсоттоп відображає лише імпеданс наконечника катетера і тканини. Локальні активний і реактивний опори, виведені з значення локального опору на ВСсоттоп, знову інтегруються математично в одне значення, яке називається індексом електричного зв'язку. Індекс електричного зв'язку відображається в системі Еп5йе Маух"М трьома способами: у формі прокрутки сигналу; числове значення; і у вигляді кольорового кодування активного електрода катетера |5І.
За найближчий аналог для розробки способу оцінки контакту електрода з тканиною міокарда було використано спосіб побудови електроанатомічної моделі серця та нанесення на неї точок
РЧ деструкції в навігаційні системі Епз5іїє Меіозйу Маух (51. Уцде теаіса!ї, США). В ній анатомічна модель камери серця представлена сукупністю точок в тривимірному просторі з координамами (5 У; 7), сполученими полігональною сіткою в об'ємну структуру. Точки РЧ деструкції також відображаються в системі координат у двох варіантах - позиції електрода в момент абляції (Хь У 21) та проекції аплікації на поверхню моделі серця (2 У 22),
Недоліками цих систем оцінки сили контакту електрода з тканиною серця є неможливість їх використання без спеціалізованого катетера для РЧА.
В основу корисної моделі поставлена задача розробки способу незалежного автоматизованого комплексу кількісної оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній абляції, який при застосуванні всіх типів катетерів та цифрових даних карт індивідуальної анатомії серця та точок деструкції отриманих з наявних систем електроанатомічного картування, дозволятиме виконувати прогнозування ефективності РЧ аплікацій шляхом відображення їх на поверхні серця різним кольором.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця, що включає побудову анатомічної карти камери серця, локалізацію катетера і точок радіочастотної абляції (РЧА) в навігаційній системі Еп5зйе Меіозйу МаххХ (51. Уцде тедіса!, США) у вигляді точок з координатами (5 У, 7), згідно з корисною моделлю на отриману модель побудованої індивідуальної анатомії камери серця переносяться дані з координатами (С У; 7) в програмне середовище Маїйаб, відтворюють тривимірну модель внутрішньої поверхні серця та наносять на неї точки радіочастотної деструкції в кольоровому спектрі, що відповідають різній відстані електрода від тканини міокарда під час абляції, причому точки РЧА розбиваються на чотири групи, в залежності від того, на якій відстані електрод знаходиться від міокарда: від 0,05 до 2 мм - червоні точки - хороша сила контакту; від З до 5 мм - зелені точки - середній контакт; від б до 8 мм - сині точки - слабкий контакт; від 9 до 12 мм - фіолетові точки - контакт відсутній.
Запропоновано оригінальний підхід експортування даних побудованої індивідуальної анатомії камери серця у цифровому вигляді точок з координатами (5 У; 7) з системи Епвіїє
Меїозйу Маух (51. диде теаісаІ, США) в програмне середовище Майар. За допомогою функції "езпнаре" відбувається реорганізація даних у матрицю і "зипасе" - відтворення тривимірної моделі внутрішньої поверхні серця методом кінцевих елементів. Функцією "ріої3" виконується нанесення на модель точок радіочастотної деструкції в кольоровому спектрі, що відповідає різній відстані електрода від тканини міокарда під час абляції. Вона визначається за формулою розрахунку відстані (І ; Мм) між двома точками в просторі:
СМ -хоу (у - у) (227
Точки РЧА розбиваються на чотири групи, в залежності від того, на якій відстані електрод знаходиться від міокарда: від 0,05 до 2 мм - червоні точки - хороша сила контакту; від З до 5 мм - зелені точки - середній контакт; від б до 8 мм - сині точки - слабкий контакт; від 9 до 12 мм - фіолетові точки - контакт відсутній.
Диференційне розмежування числових значень відстані по ступеню контакту було визначене в ході експериментальних досліджень на видаленому серці свині та в ході клінічних спостережень при застосуванні інших критеріїв оцінки сили контакту та розмірів деструкції (падіння амплітуди на ендограмі абляційного електрода вдвічі, зміна імпедансу тканини в ході
РЧА) |ІбЇ.
Спосіб використання даної методики здійснюється наступним чином:
З навігаційної системи Епвзіїє Меіозйу МаухХ (51, Уцде тедісаі, США), яка використовується для побудови анатомічної карти камери серця, локалізації катетера і точок РЧА, дані операції у цифровому вигляді точок з координатами експортуються в програмне середовище Майарб.
Виконується побудова тривимірної моделі камери серця, яка є математичним відтворенням побудованої анатомічної карти в системі Епзйе Меіозпйу Махх.
На отриману модель серця наносяться точки РЧА в кольоровому спектрі, який характеризує відстань електрода до тканини міокарда і дає оцінку контакту точок з ефективним та недостатнім деструкційним впливом.
Присутні точки РЧА синього та фіолетового кольору, що свідчить про те, що сила контакту в цих місцях слабка і відсутня, а отже деструкція в них є не досить ефективна. В даній ситуації доцільним та рекомендованим є повторне нанесення РЧУ аплікації в цих ділянках серця.
Спосіб ілюструє наступний приклад використання.
Приклад 1. Пацієнт Н., 54 р., був прийнятий в Державну установу "Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова НАМН України" з приводу рецидиву фібриляції передсердь через 1 р. З міс. після успішної РУ ізоляції легеневих вен від передсердя, що було перевірено відсутністю проведення між ними в операційній.
Оскільки відбувся рецидив аритмії, то не всі точки деструкції були ефективні. При повторній операції було виконане електроанатомічне картування, побудована потенціальна карта лівого передсердя, яка показала в кольорі наявність (фіолетовий, червоний) та відсутність (сірий колір) активності в тканинах міокарда. Не повністю ізольованими виявилися права нижня та ліва верхня легеневі вени.
При виконанні другої операції РЧА ділянок міокарда, в яких реєструвався пробою для проходження патологічного збудження, повторно піддавалися деструкції електричним струмом.
Тахікардія зупинилася і зникли патологічні потенціали на внутрішньосерцевій ендограмі, при нанесення РЧАА в ділянці, показаній точками червоного кольору на моделі лівого передсердя в
Епойе Меіозпу Махмх.
При оцінці ефективності дотику електрода з стінкою поверхні серця першої операції пацієнта
Н. в розробленому автоматизованому комплексі в Майар, саме ці ділянки визначені синіми та фіолетовими точками, як з недостатнім контактом електрода з тканиною міокарда.
Джерела інформації: 1. Равзі, Шїе Ргезепі, апа Ше Ешиге ої Сагаіас Атнуїйптіа Абіаїйоп. / У.сх. Апагаде, І. Вімага, Ї..
Масіє // Сападіап дошигпаї ої Сагаіоіоду. - 2014. - Моїште З0, Іввце 12. - Р. 431-441. 2. Веіайопз5Ппір реїмеєп саїпеїег сопіасі їогсе апа гадіоїтедоепсу Іевіоп 5і2е апа іпсідепсе ої віват рор іп Пе реаїїпд сапіпе Неаг!!: єІесігодгат атрійцаеє, ітредапсе, апа еіІесігоде Іетрегаїиге аге роог ргедісюгв ої еІесігоде-їіввце сопіасі Тогсе апа Іевзіоп 5і26. / А. Ікеда, Н. МаКадама, Н.
Іатбрепй, О.С. 5Нан, Е. ЕопсК, А. Миїгагі, Т. 5Нагта, 9.М. Ріїна, В. І аглага, М.М. дасКтап //
Сіксцайоп: Агтпуйтіа апа ЕІесігорпузіоіоду. - 2014. - Моїште 7, Ів5це 6. - Р, 1174-1180.
З. ТпептосоокюЮ ЗтагіТоисп"М Сафеїег Тог Ше ігеайтепі ої зутріотаїйс рагохузтаї! аїгіаї три акоп. (перзв//сіїпісайніа!в.дом/сід/впом/МСТо01385202) 4. Аїщгіа! Яицег аріайоп м/йй Сопіасі Тнегару"м Соої Раїйтм Аріайоп Зузіет апа м/йп Епоійе
МеІосйу Сопіасі бувієт (Сопіасі АРІ) (пНрз//сіїіпісайгіаІв.дом/сі2/56пом/МСТ01401361) 5. Саїйеїіег-їїз5це сопіасі їогсе деїегптіпев5 аїйа! єІестодгат сНагасієгівіїс5 реїгоге апа Іеєвіоп ейнісасу апйег апіта! ритопагу увіп ізоїіайоп іп питапв. / 5. Китаг, М. Спап, У. І еє, М.С. Мопо, М.
Уцаї, 9У.В. Мопоп, 5.3. 6. Зрепсе, К. Наїпогап, Р.М. Ківег, У.М. Каїтап // доштпаї ої Сагаіїомазсшіаг ЕІесіторпузіоіоду. - 2014. - Моїште 25. - Р. 122-129. 7. Агеа ипаег Ше геа!-їйте сопіасі їогсе сигме (огсе-їйте іпіедга!) ргедісі5 гадіоїтеднепсу Іевіоп 5і7е іп ап іп міго сопігасійє тоаві!. / О.С. Знап, Н. І атреп, Н. МаКадаула, А. | апдепКатр, М. Аебу, а. І ео // дошптаї ої Сагаіомазсціаг Еіесіторпузіоіоаду. - 2010. - Моїште 21, Із5це 9. - Р. 1038-1043.
Коо)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця, що включає побудову анатомічної карти камери серця, локалізацію катетера і точок радіочастотної абляції (РЧА) в навігаційній системі Епейе Меіозйу Маух (51. Уцде твеєаїса!, США) у вигляді точок з координатами (х, у, 7), який відрізняється тим, що на отриману модель побудованої індивідуальної анатомії камери серця переносяться дані з координатами (х, у, 2) в програмне середовище Маїйар, відтворюють тривимірну модель внутрішньої поверхні серця та наносять на неї точки радіочастотної деструкції в кольоровому спектрі, що відповідають різній відстані електрода від тканини міокарда під час абляції, причому точки РЧА розбиваються на чотири групи, в залежності від того, на якій відстані електрод знаходиться від міокарда: від 0,05 до 2 мм - червоні точки - хороша сила контакту; від З до 5 мм - зелені точки - середній контакт; від б до 8 мм - сині точки - слабкий контакт; від 9 до 12 мм - фіолетові точки - контакт відсутній. 00 КомпютернаверсткаГ. Паяльніково (00000000 Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України,
    вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Україна ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601
UAU201912346U 2019-12-28 2019-12-28 Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця UA143614U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201912346U UA143614U (uk) 2019-12-28 2019-12-28 Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201912346U UA143614U (uk) 2019-12-28 2019-12-28 Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA143614U true UA143614U (uk) 2020-08-10

Family

ID=72339542

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201912346U UA143614U (uk) 2019-12-28 2019-12-28 Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA143614U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11179112B2 (en) Methods and systems for mapping local conduction velocity
JP6275434B2 (ja) 電極電位マッピング
CN112617842A (zh) 3d心内活动演示
US20190076045A1 (en) Automatic display of earliest lat point
US7774051B2 (en) System and method for mapping electrophysiology information onto complex geometry
EP3015061B1 (en) Registration maps using intra-cardiac signals
US10980439B2 (en) Wavefront analysis based on ablation parameters
JP5281570B2 (ja) カテーテルの移動と複数心拍の統合を含む非接触式心臓マッピング
IL257588A (en) Three-dimensional simulation system of electrophysiology of the heart and related methods
JP6872625B2 (ja) 電気生理学的マッピング中に脂肪組織を瘢痕組織から区別するためのシステム及びその作動方法
EP4062833A1 (en) Visualizing multiple parameters overlaid on an anatomical map
AU2018260827A1 (en) Epicardial mapping
UA143614U (uk) Спосіб оцінки контакту електрода з тканиною міокарда при радіочастотній катетерній абляції аритмогенних зон серця
KR20210045936A (ko) 누락된 데이터 포인트들을 채우기 위한 데이터 재사용
RU2358646C2 (ru) Способ моделирования и визуализации распространения возбуждения в миокарде
AU2019219707A1 (en) Post-mapping automatic identification of pulmonary veins
US20240180475A1 (en) Point of interest (poi) map for cardiac arrhythmia diagnosis
US20220175295A1 (en) Signal processing of velocity streams of a signal flow for coherent mapping of an anatomical structure
US20210118572A1 (en) System and Method for Mapping Cardiac Activity
WO2024116025A1 (en) Point of interest (poi) map for cardiac arrhythmia diagnosis
WO2024127164A1 (en) Using signed distance functions to visualize pulsed field ablation (pfa) tags