UA140008U - Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології - Google Patents

Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології Download PDF

Info

Publication number
UA140008U
UA140008U UAU201905746U UAU201905746U UA140008U UA 140008 U UA140008 U UA 140008U UA U201905746 U UAU201905746 U UA U201905746U UA U201905746 U UAU201905746 U UA U201905746U UA 140008 U UA140008 U UA 140008U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
meningococcal
etiology
severity
meningitis
acute
Prior art date
Application number
UAU201905746U
Other languages
English (en)
Inventor
Володимир Миколайович Козько
Яна Вікторівна Зоц
Ганна Олегівна Соломенник
Антон Васильович Сохань
Анатолій Вікторович Гаврилов
Original Assignee
Харківський Національний Медичний Університет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Національний Медичний Університет filed Critical Харківський Національний Медичний Університет
Priority to UAU201905746U priority Critical patent/UA140008U/uk
Publication of UA140008U publication Critical patent/UA140008U/uk

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології включає біохімічне дослідження цереброспінальної рідини. Визначають вміст тиреотропного гормону і при його значенні менше або дорівнює 4,18 мМО/л діагностують середній ступінь тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, при значенні більше 4,18 мМО/л - тяжкий ступінь.

Description

Корисна модель належить до медицини, а саме до інфекційних хвороб і неврології, і може бути використана для оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології.
Гострі бактеріальні менінгіти менінгококової етіології на сучасному етапі посідають вагоме місце у загальній структурі інфекцій нервової системи. Вони характеризуються переважно тяжким перебігом і, відповідно, високою частотою летальних наслідків, які на сучасному етапі варіюють від 10 до 20 95. Адекватна оцінка ступеня тяжкості хвороби дає змогу проводити клінічний моніторинг, ранню корекцію терапії, що сприятиме покращенню результатів лікування, підвищенню його ефективності, скороченню терміну перебування хворого в стаціонарі, зниженню ризику інвалідизації та смертності. Тому встановлення ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології є необхідним, а пошук доступних і точних способів його оцінки - важливим завданням.
Відомим є спосіб оцінки ступеня тяжкості бактеріальних менінгітів на підставі визначення вмісту інтерлейкіну-10 у сироватці крові хворого на 1-6-у добу від початку хвороби. У разі тяжкого перебігу менінгококового менінгіту цей показник становить 4,24-4.58 пкт/мл, у разі легкого або середньо-тяжкого перебігу 7.21-7.75 пкг/мл (Пат. Мо 2309489 СІ. КО, МПК 01 33/68. / Назарочкина О.В., Харченко О.А., Иванов П.Л. - 3. Мо 2005139465/15; Заявл. 16.12.2005.
Опубл. 27.10.2007. Способ оценки тяжести менингококковьїх и вирусньїх менингитов у детей|.
Незважаючи на зручність трактовки отриманих результатів і простоту способу, він передбачає вимірювання універсального протизапального цитокіну лише в крові без урахування його вмісту у цереброспінальній рідині і тому має низьку специфічність. До того ж, визначення інтерлейкіну- 10 потребує наявності спеціального дорогого обладнання та реактивів, тобто не є економічно доцільним. Унаслідок цього цей спосіб важко відтворюється та не може бути використаний в повсякденній клінічній практиці.
Відомий спосіб, у якому як показник тяжкості запального процесу при бактеріальних гнійних менінгітах використовують вміст альфа 2-макроглобуліну в цереброспінальній рідині, який визначають методом імунотурбідиметрії. Значення цього показника в діапазонах 0,7-2,9 мг/дл відповідає середньо-тяжкому запаленню, 3,0-8,0 мг/дл - тяжкому, вище за 8,1 мг/дл - вкрай тяжкому запаленню (Пат. Мо 2340902 С1. КО. МПК С01М 33/68. / ФГУ Научно- исследовательский институт детских инфекций. Алексеева Л.А., Скрипченко Н.В., Шанова М.В.,
Шевченко К.О., Бессонова Т.В. 3. - Мео2007116089/15; Заявл. 27.4.2007; Опубл. 10.12.2008.
Способ диагностики тяжести воспалительного процесса при бактериальньїх гнойньмх менингитах у детей). Рівень білка альфа-2-макроглобуліну у цереброспінальній рідині значною мірою залежить не лише від стану проникності гематоенцефалічного бар'єру, а й від вмісту його у сироватці крові, на що впливає ціла низка факторів, а саме наявність у хворого панкреатиту, нефриту, гастроентериту з втратою білка, емфіземи легень, опіків, механічних травм, злоякісних пухлин, криптогенного гепатиту тощо, що ускладнює інтерпретацію отриманих результатів і обмежує його застосування.
Існує також спосіб оцінки ступеня тяжкості гострих бактеріальних менінгітів, який включає дослідження пулів високо- та низькомолекулярних компонентів, які визначають шляхом фракціонування центрифугату цереброспінальної рідини методом гельфільтрації на сефадексі.
Якщо цей показник знаходиться в діапазоні 0,3-0,5 г/л, прогнозують середньо-тяжкий перебіг хвороби, якщо в діапазоні 0,5-1,1 г/л - тяжкий перебіг, якщо перевищує 1.11 г/л - вкрай тяжкий перебіг хвороби (Пат. Мо 2141668 СІ, КО, МПК С01М 33/68. / Научно-исследовательский институт детских инфекций, Алексеева Л.А., Сорокина М.Н., Карасев В.В. - 3. Мо 98109204/14;
Заявл. 19.05.1998. Опубл. 20.11.1999. Способ прогнозирования течения и исходов бактериальньїх гнойньїх менингитов у детей). Недоліками способу є необхідність додаткового багатокомпонентного дослідження й оцінка вмісту певного комплексу білків цереброспінальної рідини, які можна вважати економічно недоцільними, певна залежність цих показників не лише від ураження центральної нервової системи, а й від вираженості інтоксикації організму. До того ж, нормальні значення білка у цереброспінальній рідині утворюються за рахунок середньо- молекулярної фракції, що потрапляє з плазми крові та варіює в широкому діапазоні. Кількісна оцінка пулів компонентів цереброспінальної рідини, які мають різне походження, не дає змогу достеменно та швидко діагностувати ступінь запального процесу в головному мозку. Це сприяє зниженню специфічності показників, що використано в способі.
Існує спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту, зокрема менінгококової етіології, на підставі визначення рівня лактоферину в цереброспінальній рідині хворих на гострі бактеріальні менінгіти. Рівень лактоферину від 0,12 мг/л до 0,53 мг/л відповідає середньому ступеню тяжкості хвороби, від 0,54 мг/л до 1,76 мг/л - тяжкому ступеню тяжкості
ІЗахарова Е...В. Острье менингитьї у взросльїх. Клинико-ликворологическиеє сопоставления:
Автореф. дис. ... к.мед.н. - Новосибирск, 2007. - 22 сі.
Цей спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології є найбільш близьким до того, що заявляється, за технічною суттю та результатом, який може бути досягнутим, тому його вибрано за найближчий аналог.
Основним недоліком найближчого аналогу є той факт, що показник, який використано у способі, корелює не лише з тяжкістю менінгіту, а і з етіологією хвороби та характером цереброспінальної рідини, що певним чином може вплинути на його чутливість і специфічність.
Лактоферин синтезується виключно залозистими клітинами епітеліальних тканин травної, дихальної та статевої систем і є неспецифічним фактором захисту організму людини, на концентрацію якого в крові впливають різні чинники, зокрема наявність неопластичного процесу (новоутворення травного тракту, лейкози тощо). Все це може суттєво вплинути на оцінку результату дослідження. До того ж, визначення лактоферину у цереброспінальній рідині не належить до загальноприйнятих рутинних методик і тому потребує додаткових втрат на тест- системи та обладнання.
У зв'язку з вищевикладеним, в основу корисної моделі поставлено задачу підвищення точності оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології.
Задачу, яку поставлено в основу корисної моделі, вирішують тим, що у відомому способі оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, який включає біохімічне дослідження цереброспінальної рідини, згідно з корисною моделлю, визначають вміст тиреотропного гормону (ТТГ) і при його значенні менше або дорівнює 4,18 мМоО/л діагностують середній ступінь тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, при значенні більше 4,18мМоО/л - тяжкий ступінь.
Технічний ефект корисної моделі, а саме підвищення точності оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, обумовлений синергізмом заходів, що заявляються.
Спосіб виконують наступним чином: у хворого з підозрою на гострий бактеріальний менінгіт виконують забір цереброспінальної рідини та проводять рутинні загальноклінічні та біохімічні дослідження. У разі підтвердження діагнозу визначають ДНК М. тепіпойіаів методом
Зо полімеразної ланцюгової реакції і за її наявності додатково визначають вміст гормону ТТГ методом імуноферментного аналізу або іншим відомим способом. При значенні цього показника менше або дорівнює 4,18 мМоО/л діагностують середній ступінь тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, при значенні більше 4,18 мМО/л - тяжкий ступінь.
Ефективність способу доведена клінічними дослідженнями. Було обстежено 33 хворих на гострий бактеріальний менінгіт менінгококової етіології. За тяжкістю хвороби хворих було розподілено на дві групи. Першу групу склали 12 хворих на гострий менінгококовий менінгіт середньо-тяжкого перебігу, другу 21 хворий на гострий менінгококовий менінгіт тяжкого перебігу. Як контрольну групу було обстежено 30 осіб без ознак менінгіту. Результати обстеження, наведені в таблиці, яка свідчить про достовірну відмінність дослідженого показника в групах пацієнтів з різною тяжкістю хвороби. Критичне значення показника визначали як (М-т) у другій групі хворих (4,56-0,38-4,18). Проведення аналізу Пірсопа дало змогу встановити, що вміст гормону ТТГ в цереброспінальній рідині у хворих на гострий бактеріальний менінгіт менінгококової етіології, що перевищує 4,18 мМоО/л, у другій групі хворих з вірогідністю 95 9о траплявся частіше, ніж у першій групі (х7-3.96; р«е0,05).
Таблиця
Вміст ТТГ в цереброспінальній рідині хворих на гострий менінгококовий менінгіт, (Мат)
Показник | прози кворих т ВОВНА во рі»0.05
ТТГ, мМоО/л 3.16.0.37 4.5610.38 2.8570.18 рг-0.001 рз«0,02
Примітка: р: - різниця між хворими І групи та контролем; рг2 - різниця між хворими ІІ групи та контролем; рз - різниця між групами хворих.
Спосіб ілюструють наступні приклади його клінічного застосування:
Приклад Мо 1
Хворий Б., 53 роки. Діагноз: гострий менінгококовий менінгіт. Вміст ТТГ в цереброспінальній рідині при госпіталізації хворого до стаціонару склав 2.32 мМО/л, що свідчить про середній ступінь тяжкості хвороби. На підставі комплексу клініко-лабораторних ознак встановлено заключний діагноз: гострий менінгококовий менінгіт менінгококової етіології, середнього ступеня тяжкості.
Приклад Мо 2
Хвора А., 45 років. Діагноз: гострий менінгококовий менінгіт. Вміст ТТГ в цереброспінальній рідині при госпіталізації хворої до стаціонару склав 2,61 мМоО/л, що свідчить про середній ступінь тяжкості бактеріального менінгіту. На підставі комплексу клініко-лабораторних ознак встановлено заключний діагноз: гострий менінгококовий менінгіт менінгококової етіології, середнього ступеня тяжкості.
Приклад Мо З
Хвора Н., 48 років. Діагноз: гострий менінгококовий менінгіт. Вміст ТТГ в цереброспінальній рідині при госпіталізації хворої до стаціонару склав 5,1 мМО/л, що свідчить про тяжкий перебіг хвороби. На підставі комплексу клініко-лабораторних ознак встановлено заключний діагноз: гострий менінгококовий менінгіт менінгококової етіології, тяжкого ступеня, ускладнений набряком головного мозку.
Приклад Мо 4
Хвора Р., 68 років. Діагноз: гострий менінгококовий менінгіт. Вміст ТТГ в цереброспінальній рідині при госпіталізації хворої до стаціонару склав 7,88 мМО/л, що свідчить про тяжкий перебіг хвороби. Па підставі комплексу клініко-лабораторних ознак встановлено заключний діагноз: гострий менінгококовий менінгіт менінгококової етіології, тяжкого ступеня тяжкості, ускладнений набряком головного мозку.
Адекватна оцінка ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології має велике значення, бо дає змогу своєчасно провести корекцію терапії, зокрема обсягу невідкладної допомоги, покращити прогноз хвороби, знизити показники смертності від бактеріальних менінгітів, скоротити термін перебування пацієнта в стаціонарі.
Коо)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, який включає біохімічне дослідження цереброспінальної рідини, який відрізняється тим, що визначають вміст тиреотропного гормону і при його значенні менше або дорівнює 4,18 мМО/л діагностують середній ступінь тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології, при значенні більше 4,18 мМоО/л - тяжкий ступінь.
UAU201905746U 2019-05-27 2019-05-27 Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології UA140008U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905746U UA140008U (uk) 2019-05-27 2019-05-27 Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905746U UA140008U (uk) 2019-05-27 2019-05-27 Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA140008U true UA140008U (uk) 2020-02-10

Family

ID=71117774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201905746U UA140008U (uk) 2019-05-27 2019-05-27 Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA140008U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lövheim et al. Reactivated herpes simplex infection increases the risk of Alzheimer's disease
Endo et al. Usefulness of presepsin in the diagnosis of sepsis in a multicenter prospective study
Zahorec et al. Rationale Use of Neutrophil-to-lymphocyte ratio for early diagnosis and stratification of COVID-19.
Rohlwink et al. Biomarkers of brain injury in cerebral infections
CN108445232B (zh) Nf-l在神经梅毒脑脊液检测中的应用
CN111733228B (zh) 用于检测新型冠状病毒疾病是否治愈的标志物、试剂或试剂盒
CN108490191B (zh) 神经丝蛋白轻链在梅毒血液检测中的应用
RU2699057C1 (ru) Способ диагностики нейросифилиса
Bukvić et al. Prevalence of Balkan endemic nephropathy has not changed since 1971 in the Kolubara region in Serbia
UA140008U (uk) Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології
Milić et al. Serum level of HMGB1 protein and inflammatory markers in patients with secondary peritonitis: time course and the association with clinical status
de Los Bueis et al. A Pilot Study of a Panel of Ocular Inflammation Biomarkers in Patients with Primary Sjögren’s Syndrome
CN108490176A (zh) 磷酸化神经丝蛋白重链在梅毒检测中的应用
CN111060694B (zh) 一种用于血管炎性高血压联合诊断试剂盒及其应用
RU2684287C1 (ru) Способ прогнозирования риска развития псориаза 2 типа у женщин в постменопаузе
UA120156C2 (uk) Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту пневмококової етіології
WO2013089301A1 (ko) 티오레독신 1을 유효성분으로 하는 난소암 또는 폐렴 진단용 조성물 및 이의 이용
UA125269C2 (uk) Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту менінгококової етіології
UA146062U (uk) Спосіб оцінки ступеня тяжкості гострого бактеріального менінгіту
CN113252910B (zh) Timp3在焦虑抑郁症诊断中的应用
de Queiroz Júnior et al. Relationship between sarcopenia and cachexia with prognostic markers of middle-aged and older inpatients with COVID-19: a case–control study
UA120157C2 (uk) Спосіб прогнозування перебігу та наслідку гострого бактеріального менінгіту пневмококової етіології
RU2734670C1 (ru) Способ диагностики осложнений вирусной и бактериальной этиологии у больных хроническим лимфолейкозом
Ashour et al. Serum and ascitic fluid high sensitive C reactive protein as prognostic marker in patients with spontaneous bacterial peritonitis
UA141448U (uk) Спосіб оцінки ступеня активності нейропротекції та ризику розвитку уражень мозку у хворих на гострі бактеріальні менінгіти