UA134322U - Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ - Google Patents

Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ Download PDF

Info

Publication number
UA134322U
UA134322U UAU201812425U UAU201812425U UA134322U UA 134322 U UA134322 U UA 134322U UA U201812425 U UAU201812425 U UA U201812425U UA U201812425 U UAU201812425 U UA U201812425U UA 134322 U UA134322 U UA 134322U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
radiation
measuring
internal reflection
biological
refractive index
Prior art date
Application number
UAU201812425U
Other languages
English (en)
Inventor
Дарина Юріївна Маляренко
Наталя Василівна Безугла
Михайло Олександрович Безуглий
Original Assignee
Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут Імені Ігоря Сікорського"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут Імені Ігоря Сікорського" filed Critical Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут Імені Ігоря Сікорського"
Priority to UAU201812425U priority Critical patent/UA134322U/uk
Publication of UA134322U publication Critical patent/UA134322U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ містить оптико-механічний вузол формування падаючого випромінювання, елемент повного внутрішнього відбиття, на бічну поверхню якого нанесене дзеркальне покриття, узгоджувальну оптичну систему та приймач випромінювання. Елемент повного внутрішнього відбиття виконаний у вигляді оптично прозорого еліпсоїдального рефлектора, ортогонально зрізаного по фокальних площинах, нижня фокальна площина якого контактує з досліджуваним зразком біологічного середовища, а верхня - оптично спряжена з приймачем випромінювання.

Description

Корисна модель належить до технічної фізики, а саме до рефрактометрії, зокрема до вимірювання показників заломлення оптично мутних середовищ, і може бути використана для дослідження біологічних тканин, рідин тощо.
Відомий пристрій вимірювання розподілу величини комплексного показника заломлення сильно поглинаючих зразків, що складається з оптико-механічного вузла формування падаючого випромінювання, елемента повного внутрішнього відбиття (ПВВ), узгоджувальної оптичної системи та приймача випромінювання.
Недоліком даного пристрою є те, що він не забезпечує дослідження біологічних зразків типу іп мімо, відсікання дифузних компонентів, тобто не фіксує дифузного розсіяння від зразка 11.
Найбільш близьким аналогом корисної моделі є пристрій для вимірювання показника заломлення поглинаючих середовищ, що містить оптико-механічний вузол формування падаючого випромінювання, елемент повного внутрішнього відбиття (ПВВ), на бічну поверхню якого нанесене дзеркальне покриття, оптичну систему та приймач випромінювання.
Недоліком пристрою є складність конструкції, у зв'язку з необхідністю калібрування та встановленням амплітуди модуляції, помірна швидкість обробки результату, а також необхідність підбору параметрів зразка на кожному кроці досліджень |21.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалення пристрою для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ шляхом введення нових конструкційних елементів та зв'язків, що розширить функціональні можливості вимірювань показників заломлення біологічних середовищ.
Поставлена задача вирішується тим, що у пристрої для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ, що містить оптико-механічний вузол формування падаючого випромінювання, елемент повного внутрішнього відбиття, на бічну поверхню якого нанесене дзеркальне покриття, узгоджувальну оптичну систему та приймач випромінювання, згідно з корисною моделлю, елемент повного внутрішнього відбиття, виконаний у вигляді оптично прозорого еліпсоїдального рефлектора, ортогонально зрізаного по фокальних площинах, нижня фокальна площина якого контактує з досліджуваним зразком біологічного середовища, а верхня - оптично спряжена з приймачем випромінювання.
Корисна модель пояснюється кресленням, на якому зображений пристрій для вимірювання
Зо показника заломлення біологічних середовищ.
Пристрій складається з оптико-механічного вузла 1, який містить монохроматичне джерело 2 випромінювання, оптично зв'язане з послідовно розміщеними поляризатором З та системою 4 формування колімованого світлового пучка променів, еліпсоїдального рефлектора 5, який контактує з досліджуваним зразком 6, оптичної системи 7 та приймача 8 випромінювання.
Оптико-механічний вузол 1 складається з монохроматичного джерела 2 випромінювання, яке оптично пов'язане з системою 4 формування колімованого або сфокусованого світлового пучка променів необхідного діаметра, а також з системи переміщення, повороту та відліку (на кресленні не показано). Поляризатор З, розміщений по ходу променів від джерела 2 випромінювання, задає напрямок вектора поляризації. Еліпсоїдальний рефлектор 5 застосовують для повного внутрішнього відбиття на межі "ЕР-досліджуваний зразок", збирання відбитого та розсіяного випромінювання, в зворотному від джерела напрямку. Нижня фокальна площина рефлектора контактує з досліджуваним зразком 6, а верхня - за допомогою оптичної системи 7 проектується на приймач 8 випромінювання. Еліпсоїдальний рефлектор 5, виконаний з оптично прозорого матеріалу, показник заломлення якого більший, ніж очікуваний показник заломлення досліджуваного зразку б, що забезпечить явище ПВВ. На бічні грані еліпсоїдального рефлектора 5 нанесене дзеркальне покриття для переносу у верхню фокальну площину відбитих від досліджуваного зразка 6 променів, що зібрані у його нижній фокальній площині. На визначену ділянку бічної грані (вхідну щілину) еліпсоїдального рефлектора 5 дзеркальне покриття не наноситься. Форма та розміри вхідної щілини забезпечують переміщення променя для досягнення критичного кута Єпвв, а ширина відповідає максимальному діаметру пучка променів, який сформований оптичною системою 3.
Пристрій працює наступним чином.
Оптико-механічний вузол 1 переміщується по твірній, котра визначається ексцентриситетом е та фокальним параметром р еліпсоїдального рефлектора 5 (ЕР). Електромагнітний потік від джерела 2 випромінювання, за допомогою оптичної системи формування світлового пучка 4, під кутом єї на висоті п спрямовується в точку А вхідної щілини оптично прозорого еліпсоїдального рефлектора 5. Після заломлення на межі "повітря-ЕР", світловий пучок поширюється в оптично прозорому еліпсоїдальному рефлекторі 5, потрапляє у фокус Рі його нижньої фокальної площини та взаємодіє з досліджуваним зразком б. За допомогою зміни кута с, система бо переміщення, повороту та відліку задає положення оптико-механічного вузла 1 таким чином, що кут падіння єї та висота й забезпечують потрапляння заломленого променя у точку КЕ: для створення явища ПВВ на межі "ЕР-досліджуваний зразок". Кут падіння єї та висота п залежать від показника заломлення пе та конструктивних параметрів оптично прозорого ЕР 5, ексцентриситету е та фокального параметру р, а також від показника заломлення досліджуваного зразку Пвс.
Розсіяне та відбите від досліджуваного зразка 6 випромінювання - у нижній фокальній площині ЕР 5, завдяки внутрішньому дзеркальному покриттю на його бічних гранях, передається у верхню фокальну площину та за допомогою оптичної системи 7 переноситься у вигляді плями розсіювання на приймач 8 випромінювання. За інтенсивністю просторового розподілу розсіяного та відбитого випромінювання, що формується у вигляді фотометричної плями на приймачі 8 випромінювання, здійснюють аналіз наявності чи відсутності явища ПВВ, а також момент досягнення критичного кута єЄпвв. При зміні кута « інтенсивність відбитого та розсіяного назад випромінювання збільшується до того моменту, поки кути падіння променя на межу "ЕР-досліджуваний зразок" є меншими за критичний кут єпвв, та стає сталою - при кутах падіння, більших за критичний. Значення показника заломлення пе матеріалу оптично прозорого
ЕР 5 та критичного кута єпвв, визначають показник заломлення біологічного середовища пс.
ПБо-5іпепвв' Пе.
Для калібрування та визначення френелівських втрат в нижній фокальній площині ЕР 5 запропонованого пристрою як досліджуваний об'єкт використовують поверхню з зовнішнім дзеркальним покриттям та центральним перехрестям. Потік світла від монохроматичного джерела 2 випромінювання проходить через поляризатор 3, який визначає напрямок вектора поляризації. За отриманою поляризованою інтенсивністю визначають втрати на відбиття.
При дослідженні зразків з малим показником поглинання та розсіювання, інтенсивність падаючого світлового пучка на 99 95 співпадає з інтенсивністю світлового пучка при явищі повного внутрішнього відбиття, що не є характерним для мутних біологічних середовищ. Тому, при взаємодії оптичного випромінювання з біологічним середовищем навіть при забезпеченні явища повного внутрішнього відбиття, частина - поглинається, а частина - дифузно розсіюється назад. Конструктивні особливості оптично прозорого еліпсоїдального рефлектора забезпечують реєстрацію не тільки колімованого відбиття, а й дифузного розсіювання назад, що збільшить
Зо інформативність визначення показника заломлення мутних середовищ, до яких відносять біологічні, а саме - підвищить чутливість визначення критичного кута повного внутрішнього відбиття єпвв.
Запропонована корисна модель забезпечує здійснення вимірювань показника заломлення біологічних середовищ у відбитому світлі в умовах експерименту іп мімо, іп 5йЙМ, іп міо з урахуванням дифузного розсіювання.
Джерела інформації: 1. Патент ВО Мо 2396547 "Способ измерения распределения величиньі комплексного показателя преломления сильно поглощающих образцов", МПК СО1М 21/43, опуб. 10.08.2010. 2. А.С. СССР Мо 1520404 "Способ измерения показателя преломления поглощающих сред",
МПК СОМ 21/43, опуб. 07.11.1989.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ, що містить оптико-
    механічний вузол формування падаючого випромінювання, елемент повного внутрішнього відбиття, на бічну поверхню якого нанесене дзеркальне покриття, узгоджувальну оптичну систему та приймач випромінювання, який відрізняється тим, що елемент повного внутрішнього відбиття виконаний у вигляді оптично прозорого еліпсоїдального рефлектора, ортогонально зрізаного по фокальних площинах, нижня фокальна площина якого контактує з досліджуваним зразком біологічного середовища, а верхня - оптично спряжена з приймачем випромінювання.
UAU201812425U 2018-12-14 2018-12-14 Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ UA134322U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201812425U UA134322U (uk) 2018-12-14 2018-12-14 Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201812425U UA134322U (uk) 2018-12-14 2018-12-14 Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA134322U true UA134322U (uk) 2019-05-10

Family

ID=66390481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201812425U UA134322U (uk) 2018-12-14 2018-12-14 Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA134322U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8743368B2 (en) Optical sensor system and method of sensing
JP5728470B2 (ja) 粒子に作用する光学力を測定する方法および装置
JP6145096B2 (ja) 表面プラズモン共鳴バイオセンサシステム
CN107561007A (zh) 一种薄膜测量装置和方法
JP5363199B2 (ja) 顕微全反射測定装置
CN103439294A (zh) 角度调制与波长调制spr共用系统
RU2500993C1 (ru) Спектрометр на основе поверхностного плазмонного резонанса
US11460711B2 (en) Backscatter reductant anamorphic beam sampler
UA134322U (uk) Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ
JP2010156557A (ja) 入射光学系及びラマン散乱光測定装置
US10384152B2 (en) Backscatter reductant anamorphic beam sampler
CN214472763U (zh) 一种基于扫描振镜的角度调制型spr传感器及spr检测设备
JP5300249B2 (ja) 液体分析装置
CN205374277U (zh) 一种可变角度的光学元件表面吸收特性测量装置
UA124063C2 (uk) Пристрій для вимірювання показника заломлення біологічних середовищ
RU2660764C2 (ru) Сенсор на основе поверхностно-плазмонного резонанса с элементом плоской оптики
JP2011237317A (ja) 赤外線分析装置
CN104849237A (zh) 基于波长调制spr的折射率测量装置
RU157412U1 (ru) Автоматический цифровой рефрактометр для определения показателя преломления жидкостей
JPH03214038A (ja) 空気中に散布されたエアロゾルと粉麈などの測定装置
Trierweiler et al. Easy integrable refractometer for liquids on extended surfaces
CN101467026A (zh) 光学聚焦装置
Sánchez-Pérez et al. Spectroscopic refractometer for transparent and absorbing liquids by reflection of white light near the critical angle
CN215833253U (zh) 一种基于光束偏转器的角度调制型spr传感器及spr检测设备
JPH11230903A (ja) 液体の屈折率測定方法および装置