UA129651U - Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання - Google Patents

Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання Download PDF

Info

Publication number
UA129651U
UA129651U UAU201804027U UAU201804027U UA129651U UA 129651 U UA129651 U UA 129651U UA U201804027 U UAU201804027 U UA U201804027U UA U201804027 U UAU201804027 U UA U201804027U UA 129651 U UA129651 U UA 129651U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
optical system
laser radiation
determination
radiation
screen
Prior art date
Application number
UAU201804027U
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Савелійович Литвиненко
Олена Миколаївна Ляшенко
Євген Петрович Тимофеєв
Original Assignee
Харківський Національний Університет Міського Господарства Імені О.М. Бекетова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Національний Університет Міського Господарства Імені О.М. Бекетова filed Critical Харківський Національний Університет Міського Господарства Імені О.М. Бекетова
Priority to UAU201804027U priority Critical patent/UA129651U/uk
Publication of UA129651U publication Critical patent/UA129651U/uk

Links

Landscapes

  • Optical Radar Systems And Details Thereof (AREA)
  • Lasers (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Abstract

Пристрій для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання містить оптичну систему для спрямовування лазерного випромінювання на фотоприймач і блок обробки інформації. Перед оптичною системою встановлений об'ємний матований екран таким чином, щоб відстань від середини оптичної системи до найближчої точки екрану була більшою за фокусну відстань оптичної системи, а як приймач випромінювання використовується фотоприймальна матриця, що встановлена в фокусі оптичної системи.

Description

Корисна модель належить до лазерної техніки і, зокрема, може бути використана при проведенні дозиметричного контролю лазерного випромінювання службою санітарно- гігієнічного нагляду, для органів випробувань і сертифікації продукції, організацій і медичних установ, які розробляють, випускають і експлуатують лазерну техніку.
Відома конструкція пристрою, що призначений для визначення кутових координат осі візування при проведенні дозиметричного контролю (11.
Пристрій містить оптичну систему, яка спрямовує лазерне випромінювання на фотоприймач випромінювання, закріплені на штативі кутоповоротний і кутовідліковий пристрої і блок обробки інформації.
Принцип дії пристрою оснований на вимірюванні в контрольних точках приміщення інтенсивності лазерного випромінювання. Напрямок на джерело випромінювання визначається розташуванням приймача в напрямку максимального значення інтенсивності випромінювання при скануванні простору в двох взаємоперпендикулярних площинах.
Основними недоліками цього пристрою є його громіздкість і складність, що викликано наявністю механічних скануючих вузлів. Складність юстування призводить до великих витрат часу, що, в свою чергу, збільшує вартість проведеного дозиметричного контролю. А крім того, пристрій не забезпечує повноту контролю, оскільки можуть залишатися невиявленими інші, слабкіші джерела лазерного випромінювання, що виникають при перевідбиттях основного лазерного пучка від стін і апаратури.
Найбільш близьким до запропонованої корисної моделі є пристрій вимірювання кутових відходів осі діаграми спрямованості лазерного випромінювання |21, яке і обрано як прототип.
Пристрій містить оптичну систему, яка спрямовує лазерне випромінювання на фотоприймач випромінювання, і блок обробки інформації, що надходить з фотоприймача.
Принцип дії пристрою оснований на вимірюванні величини переміщення пучка лазерного випромінювання в фокальній площині позитивної лінзи. При цьому величина кутових уходів осі діаграми спрямованості лазерного випромінювання прямо пропорційна переміщенню пучка лазерного випромінювання і зворотно пропорційна фокусній відстані лінзи.
Недоліками даного пристрою є те, що він призначений тільки для вимірювання кутових уходів осі діаграми спрямованості лазерного випромінювання і не може бути використаний для
Зо виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання, що надходить з різних сторін до місця розташування вимірювального пристрою.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалення конструкції пристрою для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання, в якому завдяки використанню об'ємного матованого екрану і фотоприймальної матриці виникає можливість одночасно виявляти лазерне випромінювання, яке надходить з різних напрямків в місце проведення дозиметричних вимірювань. Це спрощує конструкцію, скорочує час виявлення і визначення координат джерела лазерного випромінювання, що в кінцевому результаті покращує технічні характеристики пристрою і знижує вартість дозиметричного контролю.
Поставлена задача вирішується тим, що в пристрої для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання, що містить оптичну систему, яка спрямовує лазерне випромінювання на фотоприймач випромінювання, і блок обробки інформації згідно корисної моделі перед оптичною системою встановлений об'ємний матований екран таким чином, щоб відстань від середини оптичної системи до найближчої точки екрану була більшою за фокусну відстань оптичної системи, а як фотоприймач випромінювання використовується фотоприймальна матриця, що встановлена в фокусі оптичної системи.
На фігурі 1 наведена схема пристрою, до складу якого входять: 1 - оптична система; 2 - фотоприймальна матриця; З - блок обробки інформації; 4 - об'ємний матований екран; 5 - лазерний промінь, що падає на матований екран; 6 - проекція точки падіння лазерного променю на фотоприймальну матрицю.
Пристрій працює наступним чином. У приміщенні, в якому проводять роботи з лазером, намічають точки контролю, обирають нульовий орієнтир і встановлюють пристрій для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання. Після увімкнення лазера його випромінювання, наприклад, може потрапити в точку 5 на об'ємному матованому екрані.
Одночасно на екран можуть потрапити й інші випромінювання цього ж лазера, наприклад перевідбиття від стін або апаратури. В якості об'ємного матованого екрану можна використати конусний або пірамідний екрани. Розміри екрану обираються за умови, що відстань від центральної точки оптичної системи до поверхні екрану має бути більшою за фокусну відстань оптичної системи. Це необхідно для того, щоб розмір зображення плями лазера 5 на екрані зменшувався на поверхні матриці 2 (точка б на фігурі 1) ІЗ). В цьому випадку точність бо визначення положення точки 6 на матриці зростає. Фотоприймальна матриця З встановлюється на фокусній відстані оптичної системи. Як оптичну систему можна використовувати або окрему лінзу, або об'єктив. Відповідно до оптичної схеми пристрою для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання, параметри і розміри всіх елементів, за положенням зображення лазерних плям на фотометричній матриці, використовуючи блок обробки інформації З, можна визначити всі напрямки лазерних випромінювань в приміщенні для подальших вимірювань при дозиметричному контролі.
Таким чином, запропонована конструкція пристрою для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання дозволяє одночасно виявляти лазерне випромінювання, що надходить з різних напрямків в місце проведення дозиметричних вимірювань. Це спрощує конструкцію, скорочує час виявлення і визначення координат джерела лазерного випромінювання, що в кінцевому результаті покращує технічні характеристики пристрою і знижує вартість дозиметричного контролю. Прилад може бути використаний при проведенні дозиметричного контролю лазерного випромінювання службою санітарно-гігієнічного нагляду, для органів випробувань і сертифікації продукції, організацій і медичних установ.
Джерела інформації: 1. ГОСТ 12. 1. 031-81. Группа Т 58. Система стандартов безопасности труда. Лазерні.
Методь дозиметрического контроля лазерного излучения. Москва, 1981. 27 с. 2. ГОСТ 26086-84. Межгосударственньій стандарт. Лазерьі. Методьі измерения диаметра пучка и знергетической расходимости лазерного излучения. Москва, 1984. 14 с. 3. Айзенберг Ю.Б. Световье приборь. Москва: Знергия, 1980. 464 с.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Пристрій для виявлення і визначення кутових координат лазерного випромінювання, що містить оптичну систему для спрямовування лазерного випромінювання на фотоприймач і блок обробки інформації, який відрізняється тим, що перед оптичною системою встановлений об'ємний матований екран таким чином, щоб відстань від середини оптичної системи до найближчої точки екрану була більшою за фокусну відстань оптичної системи, а як приймач
    Зо випромінювання використовується фотоприймальна матриця, що встановлена в фокусі оптичної системи.
    Е І : КЕ, ь яку
    Фіг.
UAU201804027U 2018-04-13 2018-04-13 Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання UA129651U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804027U UA129651U (uk) 2018-04-13 2018-04-13 Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804027U UA129651U (uk) 2018-04-13 2018-04-13 Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA129651U true UA129651U (uk) 2018-11-12

Family

ID=64098166

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201804027U UA129651U (uk) 2018-04-13 2018-04-13 Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA129651U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10663292B2 (en) Quality inspection system and method of operation
JP7084705B2 (ja) 測量装置
JP5016245B2 (ja) 物体の六つの自由度を求めるための測定システム
RU2653771C2 (ru) Устройство и способ определения отклонения двух тел от заданного положения
CN103791860B (zh) 基于视觉检测技术的微小角度测量装置及方法
CN110186653B (zh) 非成像系统的光轴一致性校准和裂像定焦装调装置及方法
JP2016505839A (ja) 目標物の位置座標を決定するための方法及び装置
CN103975250A (zh) 在图像平面中利用动态掩模的空间选择性探测
JP2013190272A (ja) 3次元レーザ測量装置及び3次元レーザ測量方法
CN106767545A (zh) 一种高精度高空间分辨角度测量仪及角度测量方法
CN111208496A (zh) 一种激光雷达的校准装置及校准方法
JP2020056616A (ja) 点群データ表示システム
TWI643034B (zh) Scanning mirror amplitude measuring device and measuring method
JP7360298B2 (ja) 測量装置
US5123737A (en) Device for determining the deviation of a target from a predetermined location
US9176229B2 (en) Three-dimensional distance measuring method and associated system
CN210720179U (zh) 复检相机对焦测距装置和玻璃复检设备
TW201432222A (zh) 立體距離測定方法及其系統
UA129651U (uk) Пристрій для виявлення та визначення кутових координат лазерного випромінювання
US10191163B2 (en) Method for the absolute calibration of the location and orientation of large-format detectors using laser radar
US20140125997A1 (en) Device and method for calibrating the direction of a polar measurement device
CN103697825A (zh) 一种超分辨3d激光测量系统及方法
CN109470147B (zh) 自适应高分辨力立体视觉系统与测量方法
CN105700131A (zh) 一种后视光学扫描镜组与扫描装置
CN111796302B (zh) 一种基于梯形镜片的多指定高度ccd成像系统及方法