UA127400C2 - Спосіб роботи системи замикання дверей - Google Patents

Спосіб роботи системи замикання дверей Download PDF

Info

Publication number
UA127400C2
UA127400C2 UAA202104308A UAA202104308A UA127400C2 UA 127400 C2 UA127400 C2 UA 127400C2 UA A202104308 A UAA202104308 A UA A202104308A UA A202104308 A UAA202104308 A UA A202104308A UA 127400 C2 UA127400 C2 UA 127400C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
lock
bolt
setting device
sensor
unlocking
Prior art date
Application number
UAA202104308A
Other languages
English (en)
Inventor
Олександр Георгійович Харибін
Original Assignee
Олександр Георгійович Харибін
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Олександр Георгійович Харибін filed Critical Олександр Георгійович Харибін
Priority to UAA202104308A priority Critical patent/UA127400C2/uk
Priority to PCT/IB2021/059324 priority patent/WO2022034569A1/ru
Publication of UA127400C2 publication Critical patent/UA127400C2/uk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B45/00Alarm locks
    • E05B45/06Electric alarm locks
    • E05B45/08Electric alarm locks with contact making inside the lock or in the striking plate
    • E05B45/12Electric alarm locks with contact making inside the lock or in the striking plate by movement of the bolt
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B47/00Operating or controlling locks or other fastening devices by electric or magnetic means

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)

Abstract

Винахід має відношення до систем замикання таких захисних конструкцій, як двері житлових і службових приміщень, гаражів, торговельних кіосків і т.п. з встановленим на них врізним або накладним замком будь-якої конструкції і може бути використаний для посилення охоронних властивостей цих систем і підвищення їх споживчих якостей. Суть винаходу полягає в тому, що використовують пересування заблокованого ригеля замка до спрацювання датчика його положення з подальшим їх поверненням в початковий стан за програмно обмежений час. Технічним результатом винаходу є розширення функціональних можливостей системи замикання дверей з додаванням нових функцій, що забезпечують активацію на програмно заданий час встановленого із зовнішнього боку дверей задавального пристрою, а також можливість використання штатного ключа замка як задавального пристрою при формуванні штатної та аварійної команд на розблокування.

Description

Винахід має відношення до систем замикання таких захисних конструкцій, як двері житлових і службових приміщень, гаражів, торговельних кіосків і т.п. разом з встановленим на них замком, і може бути використаний для посилення охоронних властивостей цих систем і підвищення їх споживчих якостей.
Для посилення охоронних властивостей і підвищення споживчих якостей замків чинний на сьогоднішній день міждержавний стандарт ГОСТ 5089-2011 "Замки, защелки, механизмь! цилиндровье. Технические условия..." рекомендує застосовувати додаткові функціональні пристрої, в т.ч. і системи тривожної сигналізації (див. примітку до п.4.4.2 стандарту).
Важливе місце серед них займають пристрої, які забезпечують додаткову фіксацію (далі - блокування) ригеля повністю закритого замка. Застосування цих пристроїв значно покращує охоронні властивості систем замикання "замок ї- блокуючий пристрій", бо у всіх без винятку випадках підвищує їх стійкість до силових методів розкриття, а у тому разі, коли блокуючий пристрій має свій власний механізм секретності, то і до маніпуляційних.
За конструктивним виконанням блокуючі пристрої можуть бути як автономними, так і вбудованими в корпус замка. Перші мають ряд важливих переваг, а саме: - можливість спільної роботи з врізними і накладними замками різних конструкцій, в т.ч. і з тими, що давно знаходяться в експлуатації; - відсутність необхідності доопрацювання механізму замка з метою вмонтувати в нього блокуючий пристрій, що виключає небажану зміну експлуатаційних характеристик замка; - можливість фіксації висунутого при закриванні замка (практично будь-якої конструкції) ригеля до дверної коробки, що робить його жорсткою стяжкою "полотно дверей-ригель замка- дверна коробка", яка ефективно перешкоджає кримінальному розкриття силовими способами (наприклад, шляхом відтискання полотна дверей від дверної коробки). - простота забезпечення швидкого розблокування ригеля замка рукою зсередини приміщення, що необхідно у разі виникнення аварійної ситуації (наприклад, пожежі); - значне спрощення монтажу дротових ліній зв'язку електромеханічного блокуючого пристрою, якщо він змонтований на дверній коробці або в її порожнині, з такими необхідними для його роботи зовнішніми допоміжними пристроями, як джерело безперебійного живлення і задавальний пристрій, що надсилає команду на розблокування ригеля замка.
Зо Прикладом автономного електромеханічного пристрою, призначеного для спільної роботи з врізними і накладними замками різних конструкцій, є Пристрій для блокування ригеля замка (патент України на винахід Мо 114136, 02.10.2015).
Основними конструктивними елементами цього пристрою є блокуючий ригель замка елемент, виконаний у вигляді вертикально штока, що пересувається, який витягується з виїмки в ригелі за допомогою електромагніту, що вводиться в роботу вбудованим в блокуючий пристрій електронним блоком керування при отриманні ним команди на розблокування від зовнішнього задавального пристрою, а також датчик для контролю положення ригеля замка.
Силовим каркасом для цього блокуючого пристрою служить міцний кожух електромагніту, який виготовлений з магнітом'якої сталі і надійно захищає розміщені всередині нього котушку електромагніту і шток, що пересувається ним, від кримінального впливу на них потужним магнітом із зовнішньої сторони дверей. Конструкція блокуючого пристрою забезпечує його роботу в системах замикання як для право-, так і лівосторонніх дверей, а також можливість простого і швидкого розблокування ригеля вручну зсередини приміщення.
Відсутність міні(атюрних деталей і жорстких вимог до точності їх виготовлення, а також використання дешевих конструкційних матеріалів і сучасних технологічних процесів їх обробки (наприклад, виготовлення кожуха електромагніту з стандартного металопрофілю методом лазерного різання) обумовлюють відносно низьку вартість цього блокуючого пристрою і, відповідно, системи замикання, в якій він використовується.
А наявність датчика положення ригеля і блока керування електромагнітом дозволяють розширити функціональні можливості системи замикання. Зокрема, забезпечити безперервний цілодобовий контроль положення ригеля, а також запуск процесу розблокування при отриманні штатної команди від задавального пристрою.
Модернізованим варіантом цього пристрою для блокування ригеля замка є інноваційний
Пристрій для охоронної сигналізації дверей, оснащених ригельним замком (патент України на винахід Мо 112511, 18.03.2016). Конструкція вихідного блокуючого пристрою була доопрацьована з метою підвищити надійність утримання рухливого штока в крайньому верхньому положенні в тих випадках, коли не потрібне блокування ригеля. Був також доданий датчик, який контролює положення цього штока, що дозволило значно спростити запуск процесу блокування. Але, головне, відповідно до рекомендації ГОСТ 5089-2011 (див. п.4.4.2) у вихідний пристрій для блокування ригеля замка був доданий електронний блок охоронної сигналізації, який розміщений на одній друкованій платі з блоком керування електромагнітом.
Були також додані вводи для підключення зовнішніх виконавчих і задавальних пристроїв, а саме: звукового і світлового оповіщувачів, кнопкової клавіатури, ВРІЮО-та О5-зчитувачів, охоронного сповіщувача, а також (С5М-модема, який забезпечує двосторонній зв'язок блокуючого пристрою з мобільними телефонами пересічних користувачів і головного користувача (далі - адміністратора).
Ці доробки дозволили значно розширити функціональні можливості автономного блокуючого пристрою і, отже, системи замикання, в якій він використовується. Зокрема, з'явилася можливість цілодобового контролю стану не тільки ригеля замка, а й полотна дверей, на яких він встановлений, можливість передачі по мережі стільникового зв'язку оперативної інформації про поточний стан системи замикання, а також можливість прийому команд на розблокування з мобільних телефонів користувачів і команд для призначення робочих параметрів блокуючого пристрою та дистанційного керування його роботою з мобільного телефону адміністратора.
Рівень розвитку сучасної електроніки відкриває великі перспективи для подальшого розширення функціональних можливостей систем замикання дверей. Ось, наприклад, точка зору з цього приводу такого авторитетного фахівця, як експрезидента Української Локсмайстер
Федерації Воїнова І.А. Сучасні тенденції безпечного замикання вказують на те, що надійні класичні механічні системи залишаються актуальними, проте виклики часу спонукають до розширення їх можливостей за допомогою застосування електроніки з притаманними їй можливостями контролю та аудиту подій. І це не чергові модні віяння, це вимоги часу і рекомендації кращих фахівців галузі безпеки (Воїнов І. Сучасні системи майстер-ключ... пЕрулимли.регрекКа.зру.па/2016/08/сіїд-мір.пІті).
Переконливим прикладом успішної реалізації можливостей сучасної електроніки в створенні новітніх систем замикання є інноваційний електромеханічний циліндр АБіоу Ргоїес2 СПО (див.: перо /ЛоргатокК.сот.цалЛомаг/сіїїпагк-аріом-ргоїес-2-Ннага-сіїд-69-381х311-сі-пгот-Кіуисп-їитбіек).
Крім високої механічної стійкості до кримінального злому він має виключно ефективну і гнучку в управлінні електронну систему доступу, яка розроблена на основі революційної платформи
Зо Ргоївс СПО. Унікальні функціональні можливості цього циліндра визначають вбудований в його корпус мініатюрний блокуючий пристрій у вигляді мікромотора, керованого мікроелектронним блоком керування, і ключ з мікроелектронною начинкою. За допомогою таких циліндрів можна створювати складні системи контролю доступу (СКД) для офісів з численними дверима, що замикаються на ключ, кожен з яких забезпечує вибірковий програмно заданий доступ в десятки і навіть сотні приміщень.
На жаль, АБіоу Ргоїес2 СПО призначений для оснащення тільки замків з циліндровим механізмом секретності і, до того ж, його ціна значно перевищує вартість більшості таких замків.
Останнє обумовлено, головним чином, високою трудомісткістю виготовлення і подальшого складання мініатюрних деталей і вузлів як самого циліндра, так і ключів до нього.
Крім того, він не призначений для безперервного контролю положення ригеля закритого замка, тому що його електроніка живиться від батарейки, яка вбудована безпосередньо в ключ, і після вилучення ключа з циліндра виявляється повністю знеструмленою.
Актуальна задача цілодобового контролю поточного стану ригеля врізних і накладних замків різних конструкцій успішно вирішується при їх спільній роботі з автономним багатофункціональним пристроєм для охоронної сигналізації дверей, оснащених ригельним замком (патент України на винахід Мо 112511, 18.03.2016), яким є, наприклад, блокуючий пристрій "ГоскК-охорона" що був створений з використанням елементної бази сучасної електроніки (Харибін О.Г. Прийшов час зробити домушників безробітними// Е-5: Технології безпеки Мо 5-6, 2018).
Цей блокуючий пристрій є удосконаленим варіантом вищезгаданого пристрою для блокування ригеля замка, в якому СО5М-модем розміщений безпосередньо на друкованій платі пристрою а блок керування електромагнітом і електронний блок охоронної сигналізації інтегровані в одному досить потужному і в той же час порівняно дешевому мікроконтролері, що серійно виготовляється.
Система замикання дверей, що містить замок і пристрій для блокування його ригеля (далі - блокуючий пристрій) як, наприклад, "І оск-охорона" (скорочено - "І оск-охорона"), який витягує з контрольованого датчиком положення ригеля блокуючий його елемент за допомогою електромагнітного пристрою, що вводиться в роботу блоком керування при отриманні ним штатної команди на розблокування від задавального пристрою, має значно ширші 60 функціональні можливості, ніж їх мають всі відомі на сьогоднішній день системи замикання широкого (тобто не спеціального) застосування, включаючи вищезгадані аналоги а також циліндр АБіоу Ргоїес2 СО (див.: Порівняльні можливості новітніх систем замикання // м/мли.пад.сот.цалтрвр/б.раї), які дозволяють забезпечити:
Можливість роботи з декількома задавальними пристроями різного типу, що дозволяє здійснювати розблокування ригеля замка тільки після отримання штатних команд від кожного з них. В цьому випадку секретність системи замикання, що містить пристрій "І оск-охорона " і замок навіть з найпростішим механізмом секретності, може значно перевищити секретність сучасних банкоматів (див.: Приклади, які демонструють можливості системи замикання "замок
ГоскК-охорона" // ммли.пад.сот.палтр/г. рай.
Автоматичний вибір режиму роботи блокуючого пристрою при його ініціалізації (тобто первісної активації адміністратором) з урахуванням підключених до нього зовнішніх задавальних пристроїв.
Безперервний контроль положення ригеля повністю закритого замка, що дозволяє оперативно виявити навіть невелике його зміщення і, при необхідності, сформувати тривожне сповіщення ще на початковому етапі несанкціонованого відкривання замка (що відповідно до п.6.2.5 ГОСТ 5089-2011 є прерогативою замків раннього реагування).
Безперервний контроль полотна дверей від силового злому (наприклад, від розкриття болгаркою) і прилеглої до неї з внутрішньої сторони дверей території за допомогою підключеного до блокуючого пристрою стандартного інфрачервоного датчика з відправкою адміністратору тривожного сповіщення у вигляді ЗМ5-повідомлення.
Можливість роботи з виносною тривожною кнопкою, за допомогою якої користувачі можуть ініціювати як скритну від зловмисника тривогу, при якій тільки буде передано на мобільний телефон адміністратора тривожне 5М5-повідомлення "Потрібна термінова допомога", так і тривогу з додатковим включенням сирени на програмно заданий адміністратором час, що може привернути увагу оточуючих і налякати зловмисника.
Цілодобове відображення поточного стану системи замикання на виносному світлодіодному індикаторі, який встановлено з зовнішнього боку дверей (наприклад, вбудованим в дзвінкову кнопку світлодіодом).
Оперативна передача на мобільний телефон адміністратора ЗМ5-повідомлень про будь-які нештатні події з системою замикання, що дозволяє автоматично фіксувати ці події з їх прив'язкою до часу в пам'яті його смартфона.
Можливість дублювання дзвінком кожного тривожного 5М5-повідомлення, що дозволяє невідкладно привернути до нього увагу адміністратора.
Можливість запису адміністратором в енергонезалежну пам'ять блока керування численних параметрів, які визначають роботу блокуючого пристрою і системи замикання в цілому, шляхом надсилання відповідних команд у вигляді 5М5-повідомлень на попередньо переведений (недоступним для сторонніх осіб способом) в режим програмування пристрій. Серед цих параметрів є, наприклад, максимально дозволений час, який відведено користувачам для закривання замка і блокування його ригеля (так звана затримка на вихід), а також максимальний час на розблокування ригеля і відкривання замка (затримка на вхід).
Можливість роботи з десятками мобільних телефонів користувачів, які були попередньо занесені адміністратором в енергонезалежну пам'ять блока керування.
Можливість корекції адміністратором списку телефонів користувачів.
Можливість багаторазової зміни адміністратором цифрового коду штатної команди на розблокування.
Можливість передачі на мобільні телефони користувачів 5М5-відповідей на програмно дозволені для них запити про поточний стан системи замикання.
Можливість керування роботою релейного виходу пристрою ЗМ5- або ОТМЕ- командами, які відправляють з телефонів адміністратора та користувачів, що дозволяє дистанційно включати і відключати під'єднані до цього виходу зовнішні виконавчі пристрої (наприклад, додатковий електромеханічний замок).
Можливість дистанційного дозволу або, навпаки, заборони адміністратором з свого телефону користувачам керувати роботою релейного виходу.
Можливість дистанційної зміни адміністратором режиму роботи релейного виходу (наприклад, тривалості його роботи).
Можливість автоматичного переходу в режим розблокування від зовнішнього джерела аварійного живлення при зниженні напруги на виході штатного джерела безперебійного живлення нижче програмно заданого адміністратором значення з відправкою йому 5М5- повідомлення про це.
Заборона несанкціонованого розблокування джерелом аварійного живлення (тобто в разі, якщо джерело безперебійного живлення працює в штатному режимі) з відправкою адміністратору тривожного 5М5-повідомлення при кожній такій спробі.
Автоматичний перехід в аварійний режим розблокування в разі появи проблем з 5М- модемом або зі стільниковим зв'язком, а також в разі втрати працездатності зовнішнього задавального пристрою, якщо він припинив відповідати на періодичні запити блока керування про його поточний стан. В цьому режимі роботи розблокування ригеля відбувається шляхом натискання на певний час і відпускання прихованої з зовнішнього боку дверей кнопки аварійного розблокування.
Безперервний контроль стану інфрачервоного датчика руху з можливістю відсилання на телефон адміністратора тривожного 5М5-повідомлення в разі його спрацьовування.
Можливість дистанційної активації або деактивації інфрачервоного датчика руху 5М5- або
ОТМЕ-командами з телефону адміністратора.
Безперервний контроль лінії зв'язку інфрачервоного датчика руху з блокуючим пристроєм з передачею на телефон адміністратора 5М5-повідомлення при її пошкодженні.
Можливість дистанційного вибору адміністратором режиму роботи виносної сирени як, наприклад, повна заборона або зміна часу її роботи.
Автоматична корекція вбудованого в блок керування годинника реального часу по періодичних запитах поточного часу у оператора стільникового зв'язку.
Періодична перевірка залишку коштів на рахунку встановленої в 55М-модемі 5ІМ- карти з відсиланням адміністратору 5М5-повідомлення про його зниження нижче програмно заданого їм значення.
Дублювання дзвінком ЗМ5-повідомлення про залишок коштів на рахунку 5ІМ-карти у випадку його зниження нижче програмно заданого адміністратором критичного рівня.
Високий рівень споживчих якостей системи замикання, до складу якої входить інноваційний блокуючий пристрій "І оск-охорона ", обумовлений не тільки його численними функціональними можливостями, а й тим, що цей пристрій є малобюджетним і тому цілюом доступним для широкого кола потенційних користувачів. Так наприклад, ціна цього пристрою при його серійному виробництві буде менше існуючої ціни циліндра АБіоу Ргоїес2 СПО і навіть менше вартості ключа до нього. А очікувана вартість всієї дуже стійкою як до силових, так і до маніпуляційних способів кримінального розкриття системи замикання, що містить пристрій "
ГосК-охорона " і такий потужний замок, як ІЗЕО ОО 61800280п01 (або Сіза В), не перевищує вартості цього циліндра разом з ключем до нього.
Але експлуатація дослідної партії систем замикання з багатофункціональним блокуючим пристроєм "Госк-охорона" виявила два суттєвих недоліки, які можуть значно обмежити їх застосування: 1. ВРІО- ії О5-зчитувачі, а також кнопочна клавіатура (тобто найбільш використовувані сьогодні задаючі пристрої) після встановлення з зовнішнього боку дверей стають легко доступними для кримінальних маніпуляцій з ними на відміну від їх монтажу в традиційних охоронних системах, де ці пристрої встановлюють всередині приміщення, що охороняється, тобто під захистом вхідних дверей. 2. Значне зниження охоронних властивостей системи замикання під час роботи в режимі аварійного розблокування, коли для цього достатньо натиснути і відпустити кнопку, яка прихована з зовнішнього боку дверей. Так, наприклад, якщо як задавальний пристрій використовується такий виключно перспективний гаджет, як мобільний телефон, то досвідчений зловмисник при бажанні завжди зможе знайти цю кнопку і скористатися нею спровокувавши, наприклад, примусовий перехід в аварійний режим розблокування локальним глушінням стільникового зв'язку. У той же час користувач, для якого втрата працездатності задавального пристрою швидше за все буде стресовою несподіванкою, може довго шукати цю приховану кнопку, тому що в нормі користуватися нею він повинен вкрай рідко.
Задачею даного винаходу є усунення обох цих недоліків шляхом подальшого розширення функціональних можливостей системи замикання, що містить замок і, наприклад, багатофункціональний блокуючий пристрій "І оск-охорона", без доопрацювання їх конструкцій, а також без використання будь-яких інших додаткових пристроїв і пристосувань.
Ця задача вирішується виконанням заявленої послідовності дій штатним ключем замка (або його механізмом, що його замінює, який здатен забезпечити пересування ригеля, наприклад, електромеханічним приводом), а саме: обмеженим пересуванням заблокованого ригеля до спрацьовування датчика його положення з подальшим їх поверненням в початковий стан за програмно обмежений час (тобто за час, що не перевищує програмно задане значення).
Під обмеженим пересуванням заблокованого ригеля повністю закритого замка мається на увазі такий його невеликий зсув відносно блокуючого ригель елемента (вданому випадку - штока), який буде гарантовано виявлений датчиком положення ригеля.
Це пересування можливо тільки в випадку, якщо ширина паза або діаметр виїмки в ригелі будуть більше, відповідно, товщини або діаметра блокуючого його штока. Величина такого пересування визначається різницею зазначених геометричних розмірів і повинна бути мінімально можливою, але в той же час забезпечувати надійне спрацьовування датчика положення при зсуву ригеля і подальше повернення датчика в початковий стан після повернення ригеля в початкове положення.
Оптимальна величина такого пересування, яка була знайдена при тестуванні систем замикання з дослідними зразками блокуючого пристрою "Іоск-охорона", в яких як датчик положення ригеля був використаний мікроперемикач, знаходиться в межах 0,5-2 мм, але може бути і іншою при використанні інших датчиків. Тому запропоноване технічне рішення може бути використано в системі замикання дверей з багатофункціональним пристроєм "ІГосК-охорона", яка була вибрана для пояснення суті запропонованого технічного рішення.
Обмеження сумарного часу, відведеного на пересування ригеля до спрацьовування датчика положення і його повернення в початкове положення, сильно ускладнює кримінальні маніпуляції з замком, ригель якого заблокований багатофункціональним пристроєм. Так, якщо цей час перевищить програмно задане адміністратором значення, яке зберігається в енергонезалежній пам'яті мікроконтролера блока керування, то останній проігнорує такі нештатні дії з ригелем замка і буде чекати їх повторення за штатною процедурою. А в разі, якщо кількість поспіль наступних позаштатних спрацьовувань датчика положення перевищить програмно задане значення (наприклад, 3), блок керування припинить на програмно заданий час (наприклад, на кілька хвилин) реагувати на будь-які наступні його спрацьовування. При цьому буде автоматично сформовано тривожне сповіщення з відсилюю на телефон адміністратора 5М5-повідомлення "Підбір ключа" і на програмно заданий час буде включена виносна сирена, якщо це було програмно передбачено.
Оптимальний час на обмежене переміщення і повернення ригеля штатним ключем, який було знайдено в процесі тестування системи замикання з дослідними зразками блокуючого
Зо пристрою "І оск-охорона", знаходився в межах 1-2 сек.
Дії заявленого способу легко виконати за допомогою штатного ключа, але вони значно ускладнюються у випадку кримінальних маніпуляцій з замком (наприклад, при підборі ключа до нього) внаслідок значного обмеження часу і кількості спроб для їх виконання.
Запропонований винахід відповідає критерію "новизна", так як з існуючого рівня техніки не відомі способи, що містять сукупність вищезазначених суттєвих ознак запропонованого винаходу.
Щоб захистити блокуючий пристрій від наслідків несанкціонованого впливу на задавальний пристрій його активують тільки на програмно заданий час, відлік якого починається після виконання заявленої послідовності дій (п. Т формули). Цей час призначається адміністратором з урахуванням забезпечення комфортної роботи користувачів з конкретним задавальним пристроєм. Несанкціонований вплив на задавальний пристрій може бути як випадковим (наприклад, випадкове натиснення сторонньою людиною на приховану з зовнішнього боку дверей кнопку аварійного розблокування у той час, коли цей режим активований), так і кримінальним (найчастіше це буває при підборі коду команди на розблокування).
Активація задавального пристрою залежить від його конструкції і здійснюється блоком керування наступним чином: включенням електроживлення, якщо його робота в знеструмленому стані неможлива (наприклад, в разі використання ВРІО-зчитувача); комутацією лінії зв'язку блока керування з задавальним пристроєм, який не потребує електроживлення (наприклад, з кнопкою).
У разі, якщо на активований задавальний пристрій не буде жодного впливу (наприклад,
ВРІО-карта так і не буде піднесена до встановленого з зовнішнього боку дверей зчитувача), то активацію цього пристрою можна повторювати заявленим способом програмно задану адміністратором кількість разів (наприклад, 4). Після чого блок керування на тривалий програмно заданий час (наприклад, на декілька хвилин) перестане реагувати на будь-які спрацьовування датчика положення ригеля і сформує тривожне сповіщення з відсиланням на телефон адміністратора того ж самого 5М5-повідомлення "Підбір ключа".
А в тому випадку, якщо на активований задавальний пристрій буде надано нештатний вплив (наприклад, якщо до ВРІО-зчитувача буде піднесена незареєстрована адміністратором карта), бо то блок керування негайно сформує тривожне сповіщення і відішле на телефон адміністратора
ЗМ5-повідомлення "Підбір коду". У разі перевищення програмно заданої кількості таких поспіль наступних спроб активації з позаштатними впливами на задавальний пристрій блок керування на тривалий програмно заданий час (наприклад, на декілька десятків хвилин) перестане реагувати на будь-які спрацьовування датчика положення ригеля і, отже, весь цей час не буде активовувати задавальний пристрій.
Заявлений спосіб забезпечує формування цифрової команди на розблокування ригеля штатним ключем замка (п. 2 формули), що дозволяє відмовитися від використання зовнішнього задавального пристрою зі збереженням високої секретності команди на розблокування ригеля.
У цьому випадку цифрову команду на розблокування ригеля формують заявленим способом, наприклад, з пакетів візуальних, акустичних, або тактильних міток, які блок керування починає генерувати після першого переміщення заблокованого ригеля до спрацювання датчика положення та подальшого повернення його в початковий стан за програмно обмежений час.
Ці мітки можна відображати, наприклад, за допомогою встановленого з зовнішнього боку дверей індикатора, який доступний для сприйняття органами зору, слуху, або пальця руки користувача, наприклад, світлодіода, бузера або мікровібратора. Вибір конкретного типу індикатора і місця його монтажу здійснюють з урахуванням забезпечення комфортного спостереження користувача за ним при формуванні цифрового коду команди. При цьому можливість несанкціонованого спостереження за індикатором сторонніми особами в процесі формування коду повинна бути зведена до мінімуму. В зв'язку з цим варто зазначити, що кримінальне відстеження міток буде практично неможливим в разі використання мікровібратора, який, до того ж, дозволяє працювати з ним навіть користувачам з дефектами зору і слуху.
Кожна з цифр коду, що формує блок керування, строго відповідає певному проміжку часу, величина якого визначається кількістю міток в пакеті, який користувач відсікає заявленим способом з міток, що безперервно йдуть одна за одною. Блок керування припиняє генерувати мітки як тільки виявить, що користувач припинив формувати з них пакети.
Формування багатоцифрової команди на розблокування ригеля заявленим способом дозволяє не тільки знизити витрати на комплектацію і монтаж системи замикання, а й зробити практично неможливим розблокування ригеля будь-якими маніпуляційними способами. Останнє
Зо цілком реально в тому випадку, якщо користувач зберігає код штатної команди на розблокування тільки в своїй пам'яті, а не в будь-якому рукотворному пристрої, який можна підмінити, дистанційно відсканувати, викрасти або втратити.
Так, якщо попередньо записаний адміністратором в незалежну пам'ять мікроконтролера блока керування цифровий код штатної команди на розблокування містить, наприклад, 12 десяткових цифр, то зловмиснику буде потрібно перебрати до трильйона! цифрових комбінацій, щоб гарантовано розблокувати ригель замка, спільно з яким працює блокуючий пристрій. Отже, у цьому разі секретність системи замикання навіть з найпростішим замком буде виключно високою. Для порівняння: секретність найкращих замків широкого застосування рідко перевищує 10 млн. комбінацій.
Слід зазначити, що формування коду команди на розблокування заявленим способом має і деякі недоліки, а саме: досить високу ймовірність втрати цифрового коду, якщо він зберігається тільки в пам'яті користувача, і відносно великий час, який потрібен користувачу для введення багатоцифрового коду.
В той же час перша з цих проблем легко вирішується, якщо цифровий код формувати за допомогою простих, але відомих тільки користувачеві алгоритмів. Так, наприклад, складний, проте практично незабутній дванадцятизначний код команди на розблокування можна скласти з трьох чотиризначних чисел, кожне з яких в прямому або в зворотному порядку збігається, наприклад, з роком народження матері, дружини і сина користувача.
Друга проблема обумовлена виключно фізіологічними можливостями людини. Саме тому, наприклад, реальний час, необхідний для набору того ж 12-ти значного коду, який було виявлено в процесі роботи різних користувачів з дослідними зразками системи замикання дверей з пристроєм "І оск-охорона", знаходився в межах від 40 сек до декількох хвилин. Цей час можна значно скоротити зменшуючи кількість цифр в коді або формуючи їх з невеличких пакетів міток. Але, при цьому, безумовно, буде знижуватися в тій чи іншій мірі стійкість системи замикання до кримінального підбору коду команди на розблокування ригеля замка. Саме тому, в цих випадках адміністратор повинен при призначенні штатного коду перш за все враховувати рівень важливості кожної конкретної системи замикання: чи призначена вона, наприклад, для замикання сейфа, чи для замикання дверей звичайного приміщення.
Варто відзначити, що само по собі використання індикатору для формування коду будь-якої 60 команди не є новим рішенням. Так, наприклад, в Пристрої для введення коду доступу до виконавчого механізму замка (патент РФ 2321713 на винахід) формування коду доступу здійснюється вибором символів, що послідовно демонструються в заданому порядку з багаторазовим повторенням на індикаторі спеціального засобу введення керуючого сигналу, який включений в ланцюг управління контролером виконавчого механізму замка.
В той же час формування цифрової команди заявленим способом істотно відрізняється від звичайного вибору символів, що демонструє індикатор, і має ряд незаперечних переваг, серед яких: - формування команди на розблокування (тобто керуючого сигналу) за допомогою штатного ключа не потребує дооснащення замка контролером виконавчого механізму і, отже, втручання в його конструкцію; - забезпечення додаткового захисту від несанкціонованого формування команди на розблокування, що обумовлено необхідністю використання для цього штатного ключа замка, а не простої кнопки; - можливість використання для формування коду команди не тільки індикатора, який відображає символи, а й бузера, мікровібратора і навіть простого світлодіода, який, наприклад, можна вбудувати в дзвінкову кнопку.
В разі виявлення блоком керування втрати працездатності задавального пристрою або зв'язку з ним команду на аварійне розблокування ригеля штатним ключем замка шляхом пересувань через програмно задані проміжки часу заблокованого ригеля до спрацювання датчика його положення з подальшим їх поверненням в початковий стан за програмно обмежений час (п. З формули). Це значно ускладнює розблокування ригеля замка порівняно з простим натисканням на сховану кнопку, як це було раніше. Так, наприклад, при використанні як задавального пристрою такого перспективного девайсу, як мобільний телефон, перехід багатофункціонального пристрою "ІосК-охорона" в аварійний режим розблокування відбувається при втраті працездатності вмонтованого в цей пристрій СОМ-модема або при порушенні його зв'язку зі стільниковим оператором. Блокуючий пристрій автоматично повертається в штатний режим роботи після усунення цих проблем.
Для підвищення охоронних властивостей системи замикання дверей в цьому режимі роботи код аварійної команди треба, як і код штатної команди, час від часу змінювати. А щоб користувач міг завжди і швидко згадати його, цей код повинен або повністю збігатися з чинним на потрібний час цифровим кодом штатної команди, або бути його фрагментом. Так, при появі проблем з С2еМ-модемом код для аварійного розблокування ригеля можна призначити, наприклад, з двох перших цифр чинного коду штатної команди на розблокування.
Вищезазначена сукупність суттєвих ознак запропонованого винаходу дозволяє успішно вирішити його технічну задачу, а саме: розширити функціональні можливості системи замикання з відомим блокуючим пристроєм таким чином, що дозволить забезпечити її захист від несанкціонованого впливу на задавальний пристрій, або навіть зовсім відмовитися від його використання, а також значно посилити її охоронні властивості при роботі в режимі аварійного розблокування ригелю замка.
З існуючого рівня техніки не відомі способи, за якими досягається зазначений сукупний технічний результат за рахунок використання вищезазначених суттєвих ознак запропонованого винаходу. Тому можна зробити висновок, що запропонований винахід відповідає критерію "винахідницький рівень".
Заявлений спосіб роботи системи замикання дверей був протестований заявником з використанням дослідних зразків багатофункціонального пристрою для блокування ригеля замка "І оскК-охорона" після їх перепрограмування оновленою програмою. Ці тест-випробування підтвердили високу ефективність заявленої послідовності дій для досягнення вищезазначених технічних результатів.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Спосіб роботи системи замикання дверей, що містить замок і пристрій для блокування його ригеля, який витягує з контрольованого датчиком положення ригеля блокуючий його елемент за допомогою електромагнітного пристрою, що вводиться в роботу блоком керування при отриманні ним штатної команди на розблокування від задавального пристрою, який відрізняється тим, що заблокований ригель пересувають до спрацювання датчика його положення з подальшим їх поверненням в початковий стан за програмно обмежений час з можливістю подальшого активування задавального пристрою на програмно обмежений час, а також формування команди на розблокування ригеля замка.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що як задавальний пристрій використовують штатний ключ замка, за допомогою якого пересувають заблокований ригель до спрацювання датчика його положення.
З. Спосіб за п. 2, який відрізняється тим, що у разі виявлення втрати працездатності задавального пристрою або зв'язку з ним команду на аварійне розблокування ригеля формують штатним ключем замка шляхом пересувань через програмно задані проміжки часу заблокованого ригеля до спрацювання датчика його положення з подальшим їх поверненням в початковий стан за програмно обмежений час.
UAA202104308A 2021-07-23 2021-07-23 Спосіб роботи системи замикання дверей UA127400C2 (uk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202104308A UA127400C2 (uk) 2021-07-23 2021-07-23 Спосіб роботи системи замикання дверей
PCT/IB2021/059324 WO2022034569A1 (ru) 2021-07-23 2021-10-12 Способ расширения функциональных возможностей системы запирания дверей

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202104308A UA127400C2 (uk) 2021-07-23 2021-07-23 Спосіб роботи системи замикання дверей

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA127400C2 true UA127400C2 (uk) 2023-08-09

Family

ID=80247422

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA202104308A UA127400C2 (uk) 2021-07-23 2021-07-23 Спосіб роботи системи замикання дверей

Country Status (2)

Country Link
UA (1) UA127400C2 (uk)
WO (1) WO2022034569A1 (uk)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3207910C2 (de) * 1982-03-05 1985-10-17 Recke, Manfred, 7410 Reutlingen Schließeinrichtung
RU2027836C1 (ru) * 1991-10-17 1995-01-27 Товарищество с ограниченной ответственностью - Фирма "Сезам" Механизм для разблокирования ригеля замка
US6094952A (en) * 1998-01-02 2000-08-01 Sargent & Greenleaf, Inc. Dead bolt combination lock with integrated re-locking features
JP4343401B2 (ja) * 2000-05-29 2009-10-14 セコム株式会社 電子シリンダ錠
RU170348U1 (ru) * 2015-10-29 2017-04-21 Александр Георгиевич Харыбин Устройство для блокировки ригеля замка
RU180287U1 (ru) * 2016-06-14 2018-06-07 Общество с ограниченной ответственностью "БОРДЕР" Замок врезной сувальдный с электромеханической блокировкой
CN208502447U (zh) * 2018-06-22 2019-02-15 北京摩拜科技有限公司 凸轮和开关锁机构模组以及自行车

Also Published As

Publication number Publication date
WO2022034569A1 (ru) 2022-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6225903B1 (en) Alarm system armed and disarmed by a deadbolt on a door
US7741969B2 (en) Door entry security device with electronic lock
US9761073B2 (en) Intelligent door lock system with audio and RF communication
US10132113B2 (en) Alarm-triggered gun safe
CA2503352C (en) Alarm system armed and disarmed by a door contact
US20070290789A1 (en) Intelligent Interactive Lock and Locking System
US20020099945A1 (en) Door access control and key management system and the method thereof
US11263892B2 (en) Alarm system with first responder code for building access
US20140285316A1 (en) Secure keyless entry system
US10762766B2 (en) Alarm system with door lock
US5979198A (en) Locking mechanism with emergency opening feature useful for a safe or vault
UA127400C2 (uk) Спосіб роботи системи замикання дверей
JP6296638B2 (ja) 警備システム及び警備方法
US11028616B2 (en) System for alarm system arming and door lock operation
JP6321428B2 (ja) 監視システム
GB2219676A (en) A locking control system for preventing unauthorized entry into a secure area
CA2383407C (en) Alarm system armed and disarmed by a deadbolt on a door
RU106014U1 (ru) Система охранной сигнализации двери
JP2023067091A (ja) 情報処理装置及びプログラム
KR102087521B1 (ko) 디지털 도어록의 비밀번호 변경장치
US4008465A (en) Keyless anti-theft entry system
JP2007164714A (ja) 入室管理装置
WO2023227258A1 (en) Electronically controlled lock for a door and premises security monitoring system comprising such a lock
CA3163941A1 (en) Actuating handle and device for securing against break-ins
WO2023227256A1 (en) Video doorbell device