UA126924U - Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів - Google Patents

Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів Download PDF

Info

Publication number
UA126924U
UA126924U UAU201801172U UAU201801172U UA126924U UA 126924 U UA126924 U UA 126924U UA U201801172 U UAU201801172 U UA U201801172U UA U201801172 U UAU201801172 U UA U201801172U UA 126924 U UA126924 U UA 126924U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
water
poultry
specific resistance
correction
broilers
Prior art date
Application number
UAU201801172U
Other languages
English (en)
Inventor
Світлана Михайлівна Медвідь
Алла Володимирівна Гунчак
Володимир Орестович Кисців
Ярослав Миколайович Сірко
Ольга Михайлівна Стефанишин
Алла Григорівна Пащенко
Наталія Іванівна Борецька
Богдан Володимирович Гутий
Original Assignee
Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького filed Critical Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького
Priority to UAU201801172U priority Critical patent/UA126924U/uk
Publication of UA126924U publication Critical patent/UA126924U/uk

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів включає застосування композиції біометалів (Fe, Zn, Со, Сu, Мn). Зазначений комплекс мікроелементів випоюють птиці з водою у формі наноаквацитрату в кількості: Мn (25 мг/л води), Zn (15 мг/л води), Fe (2,5 мг/л води), Сu (0,625 мг/л води), Со (0,25 мг/л води).

Description

Корисна модель належить до галузі ветеринарної медицини, зокрема до профілактики і терапії патологічних станів сільськогосподарських тварин і птиці, а саме до способів корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів.
Заявлений спосіб може бути використаний у господарствах із різними формами власності, що вирощують і утримують сільськогосподарську птицю, для нормалізації обміну речовин з метою інтенсифікації галузі.
Відомі способи підвищення захисних систем організму сільськогосподарської птиці за різних патологічних станів (Тараканов Б. М. Механизмьй действия пробиотиков на микрофлору пищеварительного тракта и организма животньїх /Б.М.Тараканов // Ветеринария. - 2000. - Мо 1. -
С. 47-54; Сурай П. Кормлениє вьісокопродуктивньїх кроссов мясной и яичной птиць: современнье проблемьй и решения /П.Сурай// "Актуальнье проблемь современного птицеводства". - Харьков, 2009. - С. 273-280; Рекомендації з нормування годівлі сільськогосподарської птиці / Братішко Н. І., Горобець А. І., Притулено 0. В. та ін. - Бірки, 2005. - 101 с; Колтун Є.М. Профілактика і діагностика мікроелементозів Цинку, Йоду у курчат-бройлерів / Є.М. Колтун, Ю.М. Качинський // Наук. вісн. ЛНУВМБТ ім. С.3.Гжицького. - 2011. - Т. 13, Мо4 (50), ч.2 - С. 92-99), включають використання різних лікарських засобів, які сприяють нормалізації морфологічних показників крові, нейтралізують продукти порушеного обміну речовин і забезпечують видужання птиці.
Недоліком цих способів є низька ефективність нормалізації неспецифічної та клітинної ланок імунної системи організму птиці.
Найближчим аналогом по суті до способу, що заявляється, вибраний спосіб підвищення імунного статусу птиці (Шевченко Л.В. Комплексні сполуки мікроелементів - сучасні засоби профілактики хвороб птиці / Л.В. Шевченко, В.М.Михальська, Л.В.Малюга Ці ін.) // Біоресурси і природокористування. -2014. -Т.6., Мо1-2. -С. 67-70).
Відомий спосіб включає застосування з кормом мікроелементів у формі хлористих і сірчанокислих солей (Бе, Мп, Со, 2п, Си) у складі комбікорму для годівлі птиці з метою підвищення продуктивності та якості одержаної продукції.
Заявлений спосіб і найближчий аналог мають суттєві спільні ознаки: обидва способи включають застосування мікроелементів однакової композиції, а саме феруму, мангану, цинку,
Зо купруму та кобальту. Недоліком відомого способу є недостатня корекція показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету організму птиці.
Заявлений нами спосіб усуває вказані недоліки найближчого аналогу і забезпечує високу ефективність проведення лікувально- профілактичних заходів у птиці. Заявлений спосіб активізує клітинну та неспецифічну ланки імунної системи організму птиці. Таким чином, запропонований спосіб сприяє корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у птиці, а це, у свою чергу, прискорює видужання хворих і потребує менших економічних затрат на їх лікування.
В основу корисної моделі поставлена задача розробити ефективний спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у птиці за умов дефіциту мікроелементів, зручний в застосуванні, економічно вигідний для використання у господарствах різних форм власності.
Поставлена задача вирішується тим, що курчатам-бройлерам задають композиції біометалів (Ге, Мп, Со, 27п, Си), згідно з корисною моделлю заявлений комплекс мікроелементів випоюють птиці з водою у формі наноаквацитрату в кількості: Мп (25 мг/л води), 2п (15 мг/л води), Ге (2,5 мг/л води), Си (0,625 мг/л води), Со (0,25 мг/л води).
Птахівництво - це одна із найбільш інтенсивних галузей сільського господарства, яка має ряд проблем, пов'язаних із хворобами різної етіології.
Манган необхідний для утворювання кісток, збереження репродуктивної функції організму, метаболізму глюкози та ліпідів. Входить до складу ферментних систем, які виконують окисно- відновні реакції внутрішньоклітинного обміну. Мп прискорює утворення антитіл, посилює синтез гормонів щитоподібної залози, позитивно впливає на засвоєння йоду.
Цинк відіграє істотну роль у транскрипції, у стабілізації структур рибосом і біополімерів.
Входить до складу інсуліну - гормону підшлункової залози, що регулює рівень цукру в крові.
Біологічна роль цинку пов'язана з діяльністю залоз внутрішньої секреції. Як складова частина деяких ферментів 7п впливає на процеси розмноження, жирового та вуглецевого обмінів. При нестачі цинку в організмі виникають такі серйозні захворювання, як цироз печінки, ураження шкіри та очей.
Ферум життєво важливий хімічний елемент для всіх організмів. В клітинах він зазвичай зберігається в центрі метал-протеїнів, оскільки вільний ферум неспецифічно зв'язується із численними хімічними речовинами клітини і може каталізувати утворення токсичних вільних радикалів. Нестача феруму в організмі може призводити до анемії.
Купрум важливий елемент для всіх рослин, тварин і птиці. Відомо понад 50 білків та ферментів, у яких знайдено купрум. В основному, цей біометал міститься в крові в складі білків плазми, які називаються церулоплазмінами. Поглинаючись у кишечнику купрум переноситься до печінки завдяки зв'язку із альбуміном. Сприяє росту і розвитку, бере участь у кровотворенні, імунних реакціях. Він необхідний для утворення в організмі гемоглобіну. У крові більшості молюсків і членистоногих купрум використовується замість феруму для транспортування кисню.
Кобальт бере активну участь в обмінних процесах організму. З його допомогою відбувається вироблення гормонів щитовидної залози. Сприяє зниженню холестерину в крові. Запобігає атеросклерозу. Бере участь у ферментативних процесах, синтезі РНК і ДНК. Сприяє росту кісткової тканини. Стимулює синтезування гемоглобіну та продукування еритроцитів. Підвищує активність лейкоцитів. Сприятливо впливає на імунну систему.
Наноаквахелати біогенних металів (Бе, Мп, Со, 2п, Си) проявляють стимулювальний ефект більш виражено ніж їх молекулярні класичні форми. Висока біодоступність нанокупруму, наноферуму, нанокобальту, наноцинку і наномангану зумовлена наявністю в наноаквахелатів корпускулярного, хвильового і квантового ефектів, що суттєво впливає на резистентність організму, причому в значно менших кількостях.
Таким чином, наведені інформативні відомості підтверджують можливість досягнення технічного результату при здійсненні запропонованого способу, підтверджуючи його ефективність і об'єктивність.
При проведені патентно-інформаційного пошуку авторами і заявником виявлений аналог (Шевченко Л.В. Комплексні сполуки мікроелементів - сучасні засоби профілактики хвороб птиці /
Л.В.Шевченко, В.М.Михальська, Л.В.Малюга Ці ін.) // Біоресурси і природокористування. -2014. -
Т.6., Мо1-2. - С. 67-70), що містить найбільшу кількість суттєвих ознак, спільних із заявленим способом. Спосіб включає застосування птиці з комбікормом мікроелементів у формі хлористих сірчанокислих солей (Ре, Мп, Со, 2п, Си), а саме: мангану (100 г на тонну комбікорму), цинку(6б0 г на тонну комбікорму), феруму (10 г на тонну комбікорму), купруму (2,5 г на тонну комбікорму) та кобальту (1,0 г на тонну комбікорму).
Але наявність зазначених, спільних з найближчим аналогом ознак недостатня для одержання технічного результату, який забезпечує заявлений спосіб.
Аналогів, які б за сукупністю ознак повністю б співпадали із заявленим, не виявлено.
У патентній і науково-технічній літературі не знайдено аналогів, в яких були б описані відомості про ознаки, що відрізняють заявлений спосіб від найближчого аналогу і забезпечують
З5 досягнення технічного результату тим, що курчатам-бройлерам випоюють мікроелементи з водою у формі наноаквацитрату в кількості: Мп (25 мг/л води), 2п (15 мг/л води), Ее (2,5 мг/л води), Си (0,625 мг/л води), Со (0,25 мг/л води).
Корисна модель належить до галузі ветеринарної медицини, зокрема до профілактики і терапії патологічних станів сільськогосподарських тварин і птиці, а саме до способів корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів.
Заявлений спосіб може бути використаний у господарствах із різними формами власності, що вирощують і утримують сільськогосподарську птицю, для нормалізації обміну речовин з метою інтенсифікації галузі.
Порядок здійснення способу. Реалізацію заявленого способу здійснюють у такий спосіб.
Птиці випоюють композицію мікроелементів у формі наноаквацитрату в кількості: - Мп (25 мг/л води), - 7п (15 мг/л води), - Ее (2,5 мг/л води), - Си (0,625 мг/л води), - Со (0,25 мг/л води),
Ефективність заявленого способу та його переваги перед найближчим аналогом підтверджені прикладом конкретного виконання.
Дослід проведено на двох групах (по 15 голів у кожній) курчат-бройлерів кросу РОСС-308, починаючи з 10-добового віку. Утримання і годівля птиці відповідала технологічним вимогам.
Курчата контрольної групи одержували з комбікормом Мп (100 г на тонну комбікорму), 2п (60 мг/кг комбікорму), Ре (10 мг/кг комбікорму), Си (2,5 мг/кг комбікорму), Со (1,0 мг/кг комбікорму).
Курчата дослідної групи одержували шляхом випоювання з водою наноаквацитрату Мп (25 мг/л води), 2п (15 мг/л води), Ре (2,5 мг/л води), Си (0,625 мг/л води), Со (0,25 мг/л води).
У кінці досліду, що співпадав із закінченням вирощування птиці, проведено забій курчат- 60 бройлерів і відібрано кров для імунологічних досліджень.
У крові курчат-бройлерів визначали відсотковий вміст Т- і В-лімфоцитів та окремих їх популяцій у реакції спонтанного розеткоутворення з еритроцитами барана за методикою, описаною Митюшниковим (1985). Принцип методу оснований на характерній особливості Т- лімфоцитів, а саме наявності на їх поверхні специфічних рецепторів до еритроцитів барана, що дозволяє проводити їх диференціальну діагностику і підраховувати відносну кількість. За кількістю еритроцитів, адсорбованих одним еритроцитом судять про ступінь активності Т-клітин.
Щодо відносної кількості В-лімфоцитів їх ідентифікацію проводили за наявністю у них мембранних імуноглобулінових рецепторів, що забезпечують приєднання до В-лімфоцитів індикаторних клітин, які на своїй поверхні містять комплемент-антиген-комплекс (ЕАС-РУЛ). В якості індикаторних клітин теж були використані еритроцити барана, сенсибілізовані комплементом та антитілами. Визначення відносної кількості теофілінрезистентних лімфоцитів (Т-хелпери) грунтується на тому, що ці клітини несуть на своїй поверхні рецептори до імуноглобулінів класу М, а Т-супресори - до імуноглобулінів класу 5. Хелперні лімфоцити здатні формувати розетки після їх інкубації теофіліном (теофілінрезистентні клітини). Кількість теофілінчутливих лімфоцитів (Т-супресори) визначається за різницею між кількістю ТЕ-РУЛ та
Т-хелперів.
У сироватці крові курчат-бройлерів нефелометрично визначали бактерицидну активність сироватки крові (БАСК) за методикою Ю.М.Маркова (1968). В якості тест-культури використали культуру Б.соїї. Лізоцимну активність сироватки крові (ЛАСК) досліджували теж фотонефелометрично з використанням мікробної культури Місгососси5 Іізодесіїси5 (Дорофейчук В.Г, 1986). Визначення фагоцитарної активності псевдоеозинофілів (ФА) проводили за методикою Гостева (1987). В якості тест-культури було використано еіарпйососси5 ацйгеий5. Інтенсивність фагоцитозу визначали за фагоцитарним індексом (Фі) і фагоцитарним числом (ФУ). Циркулюючі імунні комплекси досліджували за методикою Е.Ф.
Чернущенко (1981).
У результаті проведених досліджень нами установлено, що задавання курчатам-бройлерам наноцитрату мікроелементів позитивно впливає на стан гуморальної ланки неспецифічної резистентності у птиці і є дозозалежним від поступлення мікроелементів в їх організм (табл. 1).
Таблиця 1
Вплив цитрату мікроелементів на показники неспецифічної резистентності у курчат-бройлерів, Мат, п-15 до | 52иЗжам16 | 2410ж2,35 | 15,82ж1,26 | 34,60:2,90 | 8,8020,44 | 2,2050,28
Коо)
За оцінкою сироватки крові курчат контрольної та дослідної груп з'ясовано, що БАСК і ЛАСК була найвищою у бройлерів дослідної групи, що отримувала наноцитрат Мп (25 мг/л води), наноцитрат 7п (15 мг/л води), наноцитрат Ре (2,5 мг/л води), наноцитрат Си (0,625 мг/л води), наноцитрат Со (0,25 мг/л води). Порівняно із показниками курчат-бройлерів контрольної групи досліджувані величини були на 5,7 і 5,3 96 вищими.
Циркулюючі імунні комплекси (ЦІК), будучи інтегральним показником гуморальної ланки імунної відповіді, реалізують фізіологічні процеси гомеостазу. За введення до раціонів птиці комплексу мікроелементів (Ре, 2п, Со, Си, Мп) у формі наноцитратів вміст ЦІК був найвищим, порівняно з контролем.
Заслуговують також на увагу наукові повідомлення, що зростання гуморальних факторів неспецифічної резистентності птиці, на тлі застосовування нових форм мікроелементів, є результатом відповіді організму на стимулювання росту кишкової мікрофлори, що супроводжується напруженням гострофазних білків бактерицидних систем. При цьому не виключається, що досліджувані біометали сприяють метаболічній активності грампозитивної анаеробної кишкової мікрофлори, стимулюючи її ріст. Фізіологічна транзиторна бактеріємія, що виникає за таких умов, викликає підвищення імунологічної напруженості організму птиці.
З урахуванням високої біодоступності і бідсактивності наноформи комплексу біометалів нами відзначено позитивний їх вплив на формування клітинної ланки імунітету у птиці (табл. 2).
Таблиця 2
Відносний вміст Т- і В-лімфоцитів у крові курчат бройлерів за надходження різних кількостей цитрату мікроелементів, Мет, п-15
Група . й Т-теофілін Т-теофілін пзагальні | активні Е- | Уугливі, Т-РУК, резистентні, Т- | ЕАС-РУК, 96
РУК, Фо РУК, Фо о РУК, Фо 72,0653,86 49,271,92 20,88-0,88 40,122,84 21,1631,16
До 0001 72,1652,00 49,58:-1,94 18,021,62 42,88:2,20 22,82х1,65
Мікроелементи (Ре, 2п, Со, Си, Мп) у наноцитратній формі, за рахунок кращої біодоступності проявляють свій позитивний вплив на формування і становлення факторів неспецифічної резистентності і клітинний імунітет у курчат-бройлерів.
Таким чином, ефективність заявленого способу і його переваги перед відомим способом (найближчим аналогом) при корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів, підтверджена результатами прикладу конкретного застосування способу.

Claims (1)

  1. - ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-
    бройлерів, що включає застосування композиції біометалів (Бе, 2п, Со, Си, Мп), який відрізняється тим, що зазначений комплекс мікроелементів випоюють птиці з водою у формі наноаквацитрату в кількості: Мп (25 мг/л води), 2п (15 мг/л води), Ре (2,5 мг/л води), Си (0,625 мг/л води), Со (0,25 мг/л води).
UAU201801172U 2018-02-07 2018-02-07 Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів UA126924U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201801172U UA126924U (uk) 2018-02-07 2018-02-07 Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201801172U UA126924U (uk) 2018-02-07 2018-02-07 Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA126924U true UA126924U (uk) 2018-07-10

Family

ID=62814552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201801172U UA126924U (uk) 2018-02-07 2018-02-07 Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA126924U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Churilov et al. Cuprum and cobalt nano-particles influence on bull-calves' growth and development
CN109072169B (zh) 富含油和蛋白质的破囊壶菌生物质、培养方法及用途
RU2565831C2 (ru) Способ выращивания и содержания родительской птицы яичного направления
Titova et al. Advantages of feeding pregnant sows with biologically active substances based on folic acid and trace elements
Elvehjem The relative value of inorganic and organic iron in hemoglobin formation
Castledine et al. Influence of dietary biotin level on growth, metabolism and pathology of rainbow trout
CN106243176B (zh) 蔗糖铜络合物的制备方法
CN113170840A (zh) 含5-氨基乙酰丙酸和甘氨酸铁的饲料添加剂及制备方法与应用
CN102550830B (zh) γ-氨基丁酸络合物的应用及制备方法
RU2402323C1 (ru) Способ лечения гепатоза молочных коров в условиях техногенной провинции с избытком никеля и свинца
UA126924U (uk) Спосіб корекції показників неспецифічної резистентності та клітинного імунітету у курчат-бройлерів
RU2634956C1 (ru) Способ вскармливания цыплят-бройлеров кормовой добавкой на основе бетулинсодержащего экстракта бересты
CN103005165B (zh) 乳糖酸微量元素配合物的制备方法及其作为动物饲料添加剂的应用
CN104605161B (zh) 胍基乙酸配合物的制备方法及其应用
RU2777100C1 (ru) Способ кормления яичных кур
RU2714725C1 (ru) Способ производства пищевых яиц, обогащенных ковалентно связанным йодом
RU2179803C1 (ru) Средство для профилактики технологических стрессов у крупного рогатого скота
Redka et al. Digestibility of feed nutrients, nutrient excretion and nutrient retention in broilers under consumption of combined feed with sulfate and zinc-mixed ligand complex
RU2731420C1 (ru) Способ выращивания бройлеров без кормовых антибиотиков
RU2775569C1 (ru) Способ повышения продуктивности дойных коров различных генотипов гена PON1
RU2818827C1 (ru) Способ повышения продуктивности свиней
RU2794424C1 (ru) Способ применения пребиотической лактулозосодержащей кормовой добавки в рационах кроликов
RU2483567C1 (ru) Кормовая биологически активная добавка для молодняка свиней
RU2778440C1 (ru) Способ применения карнивита для стимуляции роста перепелов и детоксикации организма
RU2814727C1 (ru) Кормовая добавка для повышения продуктивности цыплят-бройлеров