UA123717C2 - Очисник коренебульбоплодів від домішок - Google Patents

Очисник коренебульбоплодів від домішок Download PDF

Info

Publication number
UA123717C2
UA123717C2 UAA201907527A UAA201907527A UA123717C2 UA 123717 C2 UA123717 C2 UA 123717C2 UA A201907527 A UAA201907527 A UA A201907527A UA A201907527 A UAA201907527 A UA A201907527A UA 123717 C2 UA123717 C2 UA 123717C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cleaning
spiral springs
root
impurities
free ends
Prior art date
Application number
UAA201907527A
Other languages
English (en)
Inventor
Володимир Михайлович Булгаков
Владимир Михайлович Булгаков
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAA201907527A priority Critical patent/UA123717C2/uk
Publication of UA123717C2 publication Critical patent/UA123717C2/uk

Links

Landscapes

  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)

Abstract

Пристрій для транспортування та очистки коренебульбоплодів належить до сільськогосподарського машинобудування, зокрема стосується робочих органів картоплезбиральних машин. Зазначений пристрій відрізняється від вже відомих тим, що очисні вальці, які встановлені на похилій рамці і розташовані хвилеподібно у повздовжньо-вертикальній площині на різній висоті, мають на вільних кінцях своїх спіральних пружин короткі хвостовики циліндричної форми, які вставлені з можливістю обертання в отворах фігурної вертикальної пластини, яка встановлена у вертикальні напрямні й кінематично зв'язана з механізмом її прямолінійних періодичних коливальних рухів, а вивантажувальний транспортер і бітер з еластичними лопатями розташовані збоку вільних кінців спіральних пружин. Пристрій для транспортування та очистки коренебульбоплодів забезпечує підвищення ефективності очистки коренебульбоплодів від домішок.

Description

Винахід належить до сільськогосподарського машинобудування, зокрема стосується пристроїв для очистки і транспортування коренебульбоплодів, які можуть бути використані в очисних системах картоплезбиральних машин.
Конструктивні особливості багатьох очисників вороху коренебульбоплодів від грунтових домішок та рослинних решток полягають у тому, що вони включають, як правило, послідовно розміщені основний активний сепаруючий робочий орган, виконаний у вигляді шнекового або вальцьового очисника, а також додаткові очисні елементи, що являють собою пруткові транспортери, очисні гірки, грудкорозчавлювачі, відбивні та напрямні щітки з еластичними прутками і т. ін. (Петров Г.Д. Картофелеуборочнье машиньі. Расчет и проектирование. -
Москва: Машиностроениеє, 1972).
Найбільш близьким до запропонованого винаходу є очисник вороху коренебульбоплодів від домішок, реалізований у патенті України Мо 43907, 15.01.2002 р. Бюл. Мо 1 - найближчий аналог.
Очисник вороху коренебульбоплодів складається з трьох очисних вальців, які виконані у вигляді консольних спіральних пружин, зв'язаних з приводом в обертальний рух, при цьому між спіралями утворюються взаємне перекриття і сепаруючі зазори, а також подавального та вивантажувального транспортерів, щитків, що запобігають втратам коренебульбоплодів.
Під час роботи даного очисника ворох коренебульбоплодів подається на поверхню очисних вальців за допомогою подавального транспортера. Спіральні пружини при цьому обертаються, їх консольні вільні кінці здійснюють коливальні рухи під дією змінного навантаження. Грунтові домішки й рослинні рештки відразу просіюються крізь сепаруючі зазори і витки спіральних пружин, а тіла коренебульбоплодів транспортуються спіралями у напрямі до вивантажувального транспортера.
Недоліком такого очисника є недостатня якість сепарації грунту і очищення тіл коренебульбоплодів від домішок при значному забрудненні грунтовими та рослинними домішками вороху коренебульбоплодів, який подається на очищення. Це обумовлено тим, що спіральні пружини утворюють собою фактично плоску очисну поверхню з невеликими впадинами між сусідніми спіралями, а тому подрібнити та розосередити, насамперед, ворох коренебульбоплодів вдається при невеликій швидкості завантаження. Самі спіральні пружини (особливо їх кінці) здійснюють недостатні коливання, оскільки знаходяться під впливом значного завантаження ворохом коренебульбоплодів, який фактично з постійною швидкістю подається на очищення. Розташування очисної поверхні фактично горизонтально не забезпечує високої якості очищення.
В основу винаходу поставлено задачу підвищити якість очищення коренебульбоплодів від домішок.
Поставлена задача вирішується тим, що в очиснику коренебульбоплодів від домішок, який складається з кількох привідних очисних вальців, що виконані у вигляді консольних спіральних пружин, встановлених таким чином, що між спіралями утворюються взаємне перекриття і сепаруючі зазори, а також подавальний та вивантажувальний транспортери, згідно з винаходом, очисні вальці, які встановлені на похилій рамці і розташовані хвилеподібно у повздовжньо-вертикальній площині на різній висоті, мають на вільних кінцях своїх спіральних пружин короткі хвостовики циліндричної форми, які вставлені з можливістю обертання в отворах фігурної вертикальної пластини, яка встановлена у вертикальні напрямні й кінематично зв'язана з механізмом її прямолінійних періодичних коливальних рухів, а вивантажувальний транспортер і бітер з еластичними лопатями розташовані збоку вільних кінців спіральних пружин.
Конструктивна схема запропонованого оочисника коренебульбоплодів від домішок зображена на Фіг. 1 (загальний вигляд зверху). На Фіг. 2 дано вигляд А на Фіг. 1. На Фіг. З дано вигляд Б на Фіг. 1.
Очисник коренебульбоплодів від домішок складається з основної рами 1, подавального транспортера 2, п'яти привідних очисних вальців, що виконані у вигляді спіральних пружин 3, встановлених на різній висоті, таким чином, що між сусідніми спіралями З утворюється взаємне перекриття і є сепаруючі зазори. Спіральні пружини З, встановлені одними кінцями на маточинах 4, зв'язаних з привідними валами 5, які обертаються в одному напрямку. Обертальні рухи привідним валам 5 спіральних пружин З забезпечують зубчасті колеса 6, які приводяться у обертальні рухи завдяки загальному гнучкому привідному валу 7. При цьому спіральні пружини 3, розташовані у повздовжньо-вертикальній площині хвилеподібно на різній висоті, таким чином, що утворюються два очисних русла. Гвинтові навивки усіх п'яти спіральних пружин З спрямовані в одному напрямі до їх консольних кінців. Очисні вальці, що виконані у вигляді спіральних пружин 3, розміщені усередині рамки 8, що має нахил під кутом а до горизонту. Спіральні бо пружини 3, які встановлені на похилій рамки 8 і розташовані хвилеподібно у повздовжньо-
вертикальній площині на різній висоті, мають на других своїх кінцях короткі хвостовики 9, що розташовані на поздовжніх осях спіралей 3. Усі п'ять коротких хвостовиків 9 мають циліндричні форми і вставлені, з можливістю обертання, в отворох фігурної вертикальної пластини 10, яка встановлена у вертикальні напрямні 11, тобто має можливість переміщуватись у горизонтальному напрямі. Фігурна вертикальна пластина 10 через кінематичну в'язь 12 приєднана до механізму 13 її періодичних прямолінійних коливальних рухів. За фігурною вертикальною пластиною 10 над вихідними кінцями спіральних пружин 3, встановлений бітер, який складається з привідного вала 14, що розташований перпендикулярно повздовжнім осям спіралей 3, на якому закріплені дві гнучкі прямокутні лопаті 15, які знаходяться у виїмках фігурної вертикальної пластини 10 у кінці очисних русел, утворених спіралями 3. До другого кінця рамки 8, тобто збоку вільних кінців спіральних пружин З підведений вивантажувальний транспортер 16. Напрям обертального руху бітера (його лопатей 15) спрямований у бік робочої гілюи вивантажувального транспортера 16. Для запобігання втратам коренебульбоплодів встановлені плоскі прямокутні захисні екрани 17. Напрями обертальних і коливальних рухів робочих органів очисника коренебульбоплодів від домішок, а також руху потоків коренебульбоплодів показані стрілками.
Очисник коренебульбоплодів від домішок працює таким чином. Ворох коренебульбоплодів подається подавальним транспортером 2 на поверхню, утворену очисними вальцями, виконаними у вигляді спіральних пружин 3, які примусово обертаються в одному напрямку. При цьому ворох коренебульбоплодів розосереджується по поверхні очисних вальців і він спіральними пружинами З транспортується не тільки в радіальному, а й в осьовому напрямках.
Виділені з купи вороху тіла коренебульбоплодів відразу потрапляють усередину двох очисних русел, утворених спіральними пружинами 3. При цьому сепарування грунтових домішок й рослинних решток відбувається не тільки униз, але завдяки хвилеподібному розташуванню привідних спіральних пружин З та їх примусовому обертальну руху в різних, в тому числі, бічних напрямах. Це значно підвищує якість очищення коренебульбоплодів від домішок. При транспортуванні по оочисній поверхні, тіла коренебульбоплодів контактують 3 витками спіральних пружин З і тим самим ефективно очищуються від налиплого грунту. Оскільки спіральні пружини 3, встановлені одними кінцями на маточинах 4, закріплених на привідних
Зо валах 5, які обертаються в одному напрямку, а привід в обертальний рух валів 5 забезпечують привідні зубчасті колеса 6 і загальний гнучкий привідний вал 7, то процес транспортування та сепарування домішок може відбуватись при будь-якій швидкості обертання спіральних пружин 3. Завдяки тому, що рамка 8 має нахил під кутом а до горизонту, то тіла коренебульбоплодів, які у переважній більшості мають круглі форми, під дією сил тяжіння гарантовано рухаються з більшою швидкістю у напрямі других кінців спіральних пружин З усередині двох очисних русел, які утворені внаслідок того, що очисні вальці розташовані у повздовжньо-вертикальній площині хвилеподібно на різній висоті. Грунтові домішки та рослинні рештки, які не здатні до кочення, рухаються по очисній поверхні, утвореної очисними вальцями, більш повільно, однак при цьому відбувається їх інтенсивна сепарація униз, за межі очисника. Завдяки тому, що спіральні пружини 3, мають на других своїх кінцях короткі хвостовики 9, що розташовані на поздовжніх осях спіралей 3, мають циліндричні форми і вставлені, з можливістю обертання, в отворах фігурної вертикальної пластини 10, яка встановлена у вертикальні напрямні 11, а також завдяки тому, що фігурна вертикальна пластина 10 через кінематичну в'язь 12 приєднана до механізму 13 її періодичних прямолінійних коливальних рухів, другі кінці спіральних пружин З мають примусові прямолінійні коливання. Ці коливання сприяють значному підвищенню інтенсивності сепарування грунтових домішок й рослинних решток крізь зазори між витками спіральних пружин 3. Механізм 13 примусових періодичних прямолінійних коливальних рухів других кінців спіральних пружин З може задавати ці коливання з різною амплітудою та частотою, що буде значно активувати процес сепарування домішок униз за межі о очисника. Тіла коренебульбоплодів також при цих прямолінійних коливальних рухах других кінців спіральних пружин З більш інтенсивно контактують з витками пружин 3, внаслідок чого з них більш інтенсивно оббивається налиплий грунт. Тіла коренебульбоплодів закінчують свій рух по очисній поверхні, що утворена спіральними пружинами З і проходять (в тому числі і завдяки силі тяжіння) через проміжки у фігурній вертикальній пластині 10. Далі за вертикальною пластиною 10 встановлений привідний вал 14, на якому закріплені гнучкі лопаті 15, які й остаточно наносять по тілах коренебульбоплодів м'які удари, ефективно збиваючи з них налиплий грунт і виштовхують на вивантажувальний транспортер 16, який вантажить їх у бункер або у транспортний засіб. Для запобігання втратам коренебульбоплодів в бічних напрямах застосовуються захисні екрани 17, які з обох боків оточують рамку 8.
Застосування запропонованого очисника коренебульбоплодів від домішок дозволить підвищити якість очищення коренебульбоплодів від домішок.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Очисник коренебульбоплодів від домішок, який складається з кількох привідних очисних вальців, що виконані у вигляді консольних спіральних пружин, встановлених таким чином, що між спіралями утворюються взаємне перекриття і сепаруючі зазори, а також подавальний і вивантажувальний транспортери, який відрізняється тим, що очисні вальці, які встановлені на похилій рамці і розташовані хвилеподібно у повздовжньо-вертикальній площині на різній висоті, мають на вільних кінцях своїх спіральних пружин короткі хвостовики циліндричної форми, які вставлені з можливістю обертання в отворах фігурної вертикальної пластини, яка встановлена у вертикальні напрямні й кінематично зв'язана з механізмом її прямолінійних періодичних коливальних рухів, а вивантажувальний транспортер і бітер з еластичними лопатями розташовані збоку вільних кінців спіральних пружин. ІЗ і Ті а ШЕ А 10 т 5 4 | онов ЩО 7 з - м нео не нин и -е 4 - ше я ЩО У х Еч ї Кон ми вн жк за шт мА у х х |: ще г БУ 7 Ой ш й А в ана С бен Я у. У те й хо їй х і «Жар З і ; КІ К ме Ї ух і й ов / й М ТА ! Бар я і Ай Ана кА -й р лох не КО я Во ПО НИ І ЗО ЗО ДН ОН ДО ЯНА А АН о З ; Я Н і ее ; ; ще хи ! ши і й що. і А" А А А ЧІ Ь. нан Я В Лк ЧИЯ ОВ АК : ж Я Ж с х у шк І Н : ; 4 а ій іх З / ! / й АЙ й Кк Я Я шо ' / | У Я і 2 я рі щ. м Кі ; -а сх кю т, ц і ка п а в п пн нн а ще . Ко Н і ПИВ КП і / ій Кх «і -й з ЩЕ ; і х
    Фіг. 1
UAA201907527A 2019-07-05 2019-07-05 Очисник коренебульбоплодів від домішок UA123717C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201907527A UA123717C2 (uk) 2019-07-05 2019-07-05 Очисник коренебульбоплодів від домішок

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201907527A UA123717C2 (uk) 2019-07-05 2019-07-05 Очисник коренебульбоплодів від домішок

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA123717C2 true UA123717C2 (uk) 2021-05-19

Family

ID=75919580

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201907527A UA123717C2 (uk) 2019-07-05 2019-07-05 Очисник коренебульбоплодів від домішок

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA123717C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA123717C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123643C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
RU2490857C1 (ru) Устройство для сухой очистки корнеклубнеплодов
UA124817C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA120234C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123881C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119628C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119223C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA124164C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119521C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123195C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123162C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119310C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA120233C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123715C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123645C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA122855C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119309C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119024C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA124589C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA123644C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA124743C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119423C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA119407C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA119224C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок