UA119407C2 - Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів - Google Patents

Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів Download PDF

Info

Publication number
UA119407C2
UA119407C2 UAA201802653A UAA201802653A UA119407C2 UA 119407 C2 UA119407 C2 UA 119407C2 UA A201802653 A UAA201802653 A UA A201802653A UA A201802653 A UAA201802653 A UA A201802653A UA 119407 C2 UA119407 C2 UA 119407C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cleaning
drive
brush
cylindrical brushes
root crops
Prior art date
Application number
UAA201802653A
Other languages
English (en)
Inventor
Володимир Михайлович Булгаков
Валерій Васильович Адамчук
Григорій Миколайович Калетнік
Іван Володимирович Головач
Зіновій Володимирович Ружило
Валентина Миколаївна Бандура
Леонід Павлович Середа
Віктор Іванович Мельник
Микола Леонідович Лисиченко
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAA201802653A priority Critical patent/UA119407C2/uk
Publication of UA119407C2 publication Critical patent/UA119407C2/uk

Links

Landscapes

  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)

Abstract

Винахід належить до сільськогосподарського машинобудування, зокрема до пристроїв для транспортування та очистки коренебульбоплодів, які можуть бути використані в картоплезбиральних машинах. Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів складається з рами, подавального транспортера, відбивної щітки, порожнистого очисника, зв'язаного з приводом в обертальний рух і утвореного встановленими з зазорами круглими прутками, що має форму сплюснутого еліпсоїда обертання, усередині якого зверху встановлений привідний конусний розосереджувач вороху, на нижній суцільній конічній поверхні якого розташовані чотири привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, а також очисної гірки й вивантажувального транспортера. На нижній частині активатора на твірній коловій поверхні закріплені шарніри, в які встановлені, верхніми своїми кінцями, поворотні рамки, що розташовані похило, усередині яких встановлені привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками. При цьому нижні частини вказаних поворотних рамок додатково зв'язані з корпусом розосереджувача пружинами стиснення. Привідні вали кожної щітки зв'язані з зубчастими колесами за допомогою гнучких передач. Застосування даного пристрою для транспортування та очистки коренебульбоплодів дозволить підвищити ефективність очистки коренебульбоплодів від домішок.

Description

Винахід належить до сільськогосподарського машинобудування, зокрема стосується пристроїв для транспортування і очистки коренебульбоплодів, які можуть бути використані в картоплезбиральних машинах.
Існує багато пристроїв для транспортування і очищення коренебульбоплодів від грунтових та рослинних решток, які включають, як правило, розміщені послідовно основний активний сепаруючий робочий орган, виконаний у вигляді шнекового або вальцевого очисника, а також додаткові очисні елементи, що являють собою пруткові транспортери, очисні гірки, грудкорозчавлювачі, відбивні та напрямні щітки з еластичними прутками і т. ін. (книга: Петров
Г.Д. Картофелеуборочнье машиньї. Расчет и проектирование. - М.: Машиностроение, 1972. - 10400 с.).
Технологічний процес роботи вказаних пристроїв відбувається таким чином, що перехід вороху коренебульбоплодів з одного очисного робочого органу на інший відбувається без активації рухів і надання тілам коренебульбоплодів різних за принципом дії очищувальних зусиль. Насамперед, це стосується відсутності у відомих конструкціях найбільш ефективних вібраційних принципів очистки коренебульбоплодів від домішок, коли сепарація купи вороху відбувається при інтенсивному його перетрушуванні й залученні частин купи в складний рух.
Найбільш близьким до пристрою для транспортування і очистки коренебульбоплодів є відомий пристрій, основна суть якого розкрита у патенті України Мо 110856, А 01 0 33/08, опублікований 25.02.2016 р., бюлетень Мо 4 - найближчий аналог, що включає, раму, подавальний транспортер, відбивну щітку, порожнистий очисник, який зв'язаний з приводом в обертальний рух і утворений встановленими з зазорами круглими прутками, що має форму сплюснутого еліпсоїда обертання, усередині якого зверху встановлений привідний конусний розосереджувач вороху, на нижній суцільній конічній поверхні якого розташовані чотири привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, а також очисну гірку і вивантажувальний транспортер.
Працює найближчий аналог в основному за принципом вище зазначених пристроїв для транспортування і очищення коренебульбоплодів, коли ворох коренебульбоплодів поступово переходить усередині порожнистого очисника від одного робочого органу до іншого з частковою зміною напрямків руху, а також деяких кінематичних режимів. При цьому ворох
Зо коренебульбоплодів подрібнюється і поступово розділяється на окремі компоненти. Тіла коренебульбоплодів, грунтові домішки та рослинні рештки за різними фізико-механічними властивостями відводяться у різних напрямах. Розташовані знизу розосереджувача вороху привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками сприяють очищенню бічних поверхонь тіл коренебульбоплодів від налиплого грунту.
Недоліками найближчого аналога є низька якість очистки коренебульбоплодів від домішок та налиплого грунту, яка обумовлена тим, що ворох коренебульбоплодів який очищується переходить з одного очисного робочого органу на інший великою масою фактично не розосереджуючись і ефективно не відділяючись. Розосередити, а в подальшому відсепарувати велику масу вороху коренебульбоплодів (особливо такого, у складі якого є вологий грунт, багато рослинних решток, кореневищ, каміння тощо), що подається усередину порожнистого очисника, не завжди вдається через обмежений час очистки. Ефективність роботи привідних циліндричних щіток, що розташовані знизу розосереджувача вороху також є невисокою за відсутністю різних за напрямами відносних коливальних рухів, та відсутністю, у складі конструкції найближчого аналога, окремих пристроїв, які уповільнювали б відносно швидкий суцільний рух вороху.
В основу винаходу поставлено задачу підвищити якість очистки коренебульбоплодів від домішок.
Поставлена задача вирішується тим, що у пристрої для транспортування і очистки коренебульбоплодів, який складається з рами, подавального транспортера, відбивної щітки, порожнистого очисника, зв'язаного з приводом в обертальний рух і утвореного встановленими з зазорами круглими прутками, що має форму сплюснутого еліпсоїда обертання, усередині якого зверху встановлений привідний конусний розосереджувач вороху, на нижній суцільній конічній поверхні якого розташовані чотири привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, а також очисної гірки й вивантажувального транспортера згідно винаходу, на нижній частині активатора на твірній коловій поверхні закріплені шарніри, в які встановлені, верхніми своїми кінцями, поворотні рамки, що розташовані похило, усередині яких встановлені привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, при цьому нижні частини вказаних поворотних рамок додатково зв'язані з корпусом розосереджувача пружинами стиснення, а привідні вали кожної щітки зв'язані з зубчастими колесами за допомогою гнучких передач.
Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів схематично зображений на кресленні:
Фіг. 1 - загальний вигляд збоку.
На Фіг. 2 дано вигляд А на Фіг. 1.
Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів складається з рами 1, подавального транспортера 2, відбивної іщітки З з довгими еластичними прутками, порожнистого очисника 4, який має форму сплюснутого еліпсоїда обертання. Твірна поверхня порожнистого очисника 4, утворена закріпленими з зазорами, круглими прутками 5, а сам він встановлений на рамі 1 поворотним і кінематично зв'язаний з приводом 6 в обертальний рух.
Усередину порожнистого очисника 4 встановлений розосереджувач 7 вороху, що виконаний у вигляді конуса, який має вершину, що спрямована доверху. Верхня частина розосереджувача 7 вороху встановлена на кінці консольного привідного вала 8, що розташований зверху порожнистого очисника 4 і має привід У в обертальний рух. Консольний привідний вал 8 виконаний пустотілим і в його середині встановлений привідний (привід не показаний) додатковий вал 10. Нижня частина активатора 7 містить поворотні рамки 11, що розташовані похило, усередині яких встановлені привідні циліндричні щітки 12 з довгими еластичними прутками. При цьому поворотні рамки 11 своїми верхніми частинами (кінцями) встановлені поворотно у шарнірах 13, які містяться у середній частині активатора 7 на його твірній коловій поверхні, а нижні частини вказаних поворотних рамок 11 додатково зв'язані з корпусом розосереджувача 7 пружинами стиснення 14, які розташовані вертикально. Привідні вали кожної циліндричної щітки 12 зв'язані з зубчастими колесами 15, які містяться на валу 10 за допомогою гнучких передач 16. При цьому, напрями обертальних рухів порожнистого очисника 4 і розосереджувача 7 вороху протилежні. Під нижнім вихідним отвором порожнистого очисника 4, розташована похило встановлена пальчаста очисна гірка 17, під якою горизонтально розташований вивантажувальний транспортер 18. Зверху порожнистого очисника 4, навпроти подавального транспортера 2 встановлені напрямні екрани 19. Напрями потоків частин вороху коренебульбоплодів, а також обертальних і коливальних рухів робочих органів пристрою показані стрілками.
Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів працює наступним чином.
Зо Ворох коренебульбоплодів, що очищується, подається за допомогою подавального транспортера 2 усередину порожнистого очисника 4, що має форму сплюснутого еліпсоїда обертання. При цьому, відбивна щітка 3, так встановлена на рамі 1, що відбиває цей потік вороху коренебульбоплодів усередину порожнистого очисника 4, тобто сплюснутого еліпсоїда обертання, частково його подрібнюючи і розділяючи на окремі компоненти. Для запобігання втратам вороху коренебульбоплодів при завантажуванні їх у верхню завантажувальну горловину порожнистого очисника 4 встановлені фігурні напрямні екрани 19, які й безпосередньо спрямовують цей потік вороху униз. Завдяки тому, що порожнистий очисник 4 має форму сплюснутого еліпсоїда обертання, а також завдяки його примусовому обертальному руху, завдяки приводу б, з певною кутовою швидкістю, досягається послідовний рух частин вороху коренебульбоплодів спочатку зверху вздовж великої осі сплюснутого еліпсоїда обертання порожнистого очисника 4, тобто безпосередньо вздовж круглих прутків 5, до його периферії, під дією сил інерції, потім у зворотному напрямі вже знизу внутрішньої порожнини сплюснутого еліпсоїда очисника 4 до його нижнього вихідного отвору. Завдяки цьому, не тільки значно подовжується шлях руху частин вороху коренебульбоплодів по очисній поверхні усередині порожнистого очисника 4, що забезпечує безперервне ефективне відведення грунтових домішок та рослинних решток крізь зазори між круглими прутками 5 за межі пристрою, а й сприяє ефективному очищенню бічних поверхонь тіл коренебульбоплодів від налиплого грунту. Але спочатку частини вороху коренебульбоплодів, проходячи крізь верхню завантажувальну горловину порожнистого очисника 4, потрапляють на поверхню розосереджувача 7 вороху. Потрапивши спочатку на верхню частину розосереджувача 7 вороху, яка фактично встановлена на кінці консольного привідного вала 8, що має привід 9 в обертальний рух з певною кутовою швидкістю, частини вороху також залучаються в обертальний рух. Тому, верхній конус розосереджувача 7 вороху, при обертанні, рівномірно розсіює частини вороху і домішки ефективно просіюються крізь зазори між прутками 5. Далі частини вороху переходять у нижню частину порожнистого очисника 4. Тут вони, рухаючись під дією власної ваги донизу, потрапляють у зону дії привідних циліндричних щіток 12. Завдяки тому, що консольний привідний вал 8 виконаний пустотілим і в його середині розташований привідний додатковий вал 10, на нижньому консольному кінці якого встановлені зубчасті колеса 15, які через гнучкі передачі 16 зв'язані з привідними валами циліндричних щіток 12, то вони 60 окремо примусово обертається з певною кутовою швидкістю навколо власних осей обертання.
При цьому їх довгі еластичні прутки захоплюють домішки і з прискоренням протягують їх у нижній частині сплюснутого еліпсоїда обертання очисника 4 крізь поверхні, які утворені прутками 5, а тому грунтові домішки та рослинні рештки ефективно просіюються крізь зазори між прутками 5 і залишають пристрій. Але при обертальних рухах навколо власних осей еластичні прутки циліндричних щіток 12 ще й захоплюють тіла коренебульбоплодів і також з прискоренням протягують їх по поверхні, яка утворена прутками 5. В цьому разі з бічних поверхонь тіл коренебульбоплодів ефективно відокремлюється налиплий грунт. Завдяки тому, що нижня частина активатора 7 містить поворотні рамки 11, що розташовані похило, усередині яких розміщені привідні циліндричні щітки 12, то останні фактично постійно змінюють своє розташування відносно нижньої поверхні очисника 4. Відбувається це завдяки тому, що поворотні рамки 11 своїми верхніми частинами встановлені у шарнірах 13, які містяться у середній частині активатора 7 на його твірній коловій поверхні, а нижні частини вказаних поворотних рамок 11 мають можливості значних переміщень у повздовжньо-вертикальній площині та й додатково зв'язані з корпусом розосереджувача 7 пружинами стиснення 14, які розташовані вертикально, то саме нижні кінці поворотних рамок 11, а й відповідно і нижні кінці привідних циліндричних щіток 12, здійснюють періодичні коливальні рухи у вказаній площині з певними амплітудами та частотами. Це ще більше активує процес відокремлення налиплого на тіла коренебульбоплодів налиплого грунту. Таким чином, процес сепарування домішок значно активується завдяки тому, що поворотні рамки 11 разом з привідними циліндричними щітками 12 під дією змінного навантаження здійснюють коливальні рухи на пружинах 14. При цьому верхні частини рамок 11 є фактично нерухомими, оскільки встановлені у шарнірах 13. Однак у цій частині очисника 4 такі коливання рамок 11 (а відповідно й щіток 12) не потрібні. Тут відбувається часткове накопичення частин вороху і, у подальшому, повинен бути їх гарантований рух донизу. Далі у міру пересування донизу частини вороху відчувають коливальні рухи, які будуть мати найбільші амплітуди майже у самому низу очисника 4. Привідні вали кожної циліндричної щітки 12 зв'язані з зубчастими колесами 15, які містяться на консольному кінці вала 10 за допомогою гнучких передач 16, які не заперечують вказаним кутовим коливанням нижніх кінців поворотних рамок 11, а й відповідно і нижніх кінців привідних циліндричних щіток 12. Після проходження зони дії привідних циліндричних щіток 12 тіла
Зо коренебульбоплодів і деякі дрібні домішки, які ще не встигли відсепаруватись і пройти крізь зазори між прутками 5, остаточно потрапляють у нижню вивантажувальну горловину порожнистого очисника 4 і падають на полотно похило встановленої пальчастої очисної гірки 17. Завдяки тому, що тіла коренебульбоплодів мають круглу форму і як тверді тіла, вони скочуються вниз по полотну пальчастої очисної гірки 17, грунтові ж домішки та рослинні рештки навпаки, не здатні до кочення, а тому захоплюються пальцями очисної гірки 17, рухаються угору і виносяться крізь верхній її кінець за межі пристрою. Далі коренебульбоплоди потрапляють на вивантажувальний транспортер 18 і вантажаться в бункер або у транспортний засіб. Завдяки тому, що напрями обертальних рухів порожнистого очисника 4 і розосереджувача 7 вороху протилежні значно підвищується якість очистки коренебульбоплодів.
Застосування даного пристрою для транспортування і очистки коренебульбоплодів дозволить підвищити якість очистки коренебульбоплодів від домішок.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів, який складається з рами, подавального транспортера, відбивної щітки, порожнистого очисника, зв'язаного з приводом в обертальний рух і утвореного встановленими з зазорами круглими прутками, що має форму сплюснутого еліпсоїда обертання, усередині якого зверху встановлений привідний конусний розосереджувач вороху, на нижній суцільній конічній поверхні якого розташовані чотири привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, а також очисної гірки й вивантажувального транспортера, який відрізняється тим, що на нижній частині активатора на твірній коловій поверхні закріплені шарніри, в які встановлені, верхніми своїми кінцями, поворотні рамки, що розташовані похило, усередині яких встановлені привідні циліндричні щітки з довгими еластичними прутками, при цьому нижні частини вказаних поворотних рамок додатково зв'язані з корпусом розосереджувача пружинами стиснення, а привідні вали кожної щітки зв'язані з зубчастими колесами за допомогою гнучких передач.
UAA201802653A 2018-03-16 2018-03-16 Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів UA119407C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201802653A UA119407C2 (uk) 2018-03-16 2018-03-16 Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201802653A UA119407C2 (uk) 2018-03-16 2018-03-16 Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA119407C2 true UA119407C2 (uk) 2019-06-10

Family

ID=74306979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201802653A UA119407C2 (uk) 2018-03-16 2018-03-16 Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA119407C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA119407C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117212C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117085C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA119008C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA119211C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117086C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117213C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA81850C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA119198C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117423C2 (uk) Пристрій для транспортування і очищення коренебульбоплодів
UA118139C2 (uk) Пристрій для транспортування і очищення коренебульбоплодів
UA79909C2 (en) Device for transporting and cleaning tuberous roots
UA118499C2 (uk) Пристрій для транспортування і очищення коренебульбоплодів
UA119024C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA115403C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA114367C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA119521C2 (uk) Очисник коренебульбоплодів від домішок
UA81987C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA80611C2 (en) Device for transporting and cleaning tuberous roots
UA114144C2 (xx) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117071C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA117422C2 (uk) Пристрій для транспортування і очистки коренебульбоплодів
UA82423C2 (uk) Пристрій для транспортування та очистки коренебульбоплодів
UA80366C2 (en) Device for transportation and cleaning tuberous roots
UA79723C2 (en) Device to transport and clean tuberous roots